Tweede Editie. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. FEUILLETON. In het Krijgsgewoel. 15e Jaargang. Woensdag 21 Juli 1897, lo 4310 HAARLEM'S DABBLAD ^BOIST^T^rMIElsrTS^S/ICrS: Voor Haarlem per 8 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maandenl.'öö Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post0.37'/ Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs Slbis Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels f0,75, elke regel meer/0,15; Reclames per regel f0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: Bloemendaal, Sandpoort en SchotenP. y. d. RAADT, Sandpoort; Heemstede, J. LEUVEN, bij de tol; Spaarndam, C. HARTENDORP; ZandvoortJ. ZWEMMER; Veis en, TV. J. RUIJTERBeverwijk, J. HOORNSIJmuidcnT JADEN, Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Politiek Overzicht. Het gerucht heeft zich helaas met Bewaarheid, dat de turksche Porte en de europeesclie ambassadeurs het eens waren geworden over de vredes voorwaarden. Tewiik Pasja is nu met een ontwerp vredesverdrag voor den dag gekomen, waarvan de bepalingen niet overeen komen met die door de ambassadeurs gesteld. Ten eerste wil de Porte zich niet tevreden stellen met de vermeer dering van grondgebied, die de grens regeling, door de mogendheden opge- Enaakt, voor Turkije "zou ten gevolge hebben. Tewfik Pasja wenscht de nieuwe; grenslijn te trekken over Sa- lambria-Xeragis en de oorlogsschat ting op 4'/a millioen turksche ponden te bepalen, dus een half millioen hoo- ger dan het door de gezanten voor gestelde bedrag. Ook komt het ont werp terug op de quaestie van de capitulatiën. Het wordt nu duidelijk, zegt het telegram uit Konstantinopcl dat van dit ontwerp melding maakt, dat de mogendheden zonder dwang niets zullen bereiken. .Bij de beraadslagingen in het En- gelsclie Lagerhuis over de begrooting van liet departement van buitenland- sche zaken legde de heer Curzon de volgende verklaringen af: „Het voornaamste belang van En geland in Korea is de handhaving van dc onafhankelijkheid, dat Korea tiiet bij Rusland worde ingelijfd noch kome onder Russisch bestuur en dat de Koreaansche havens niet gemaakt worden tot basis van operaties, die het evenwicht in liet Oosten zouden kannen verstoren of eenige mogend heid de maritieme controle geven over 'de Oostersche wateren. „In Armenië lieerseht groote el lende, maar de turksche ambtenaren doen hun best om in overleg met de mogendheden een beteren toestand in het leven te roepen. „De hoofden dor Kretenzer opstan delingen zijn ook geneigd de alge- heelc autonomie aan te nemen. De toestand te Kandia is een weinig ge vaarlijk, maar de mogendheden zijn niet afgeweken van hun verklaringen en verplichtingen met betrekking tot de toekomst van Kreta. „Wat betreft de vredesonderhan delingen waren de mogendheden van den beginne een van zin. De Porte neemt in beginsel dc strategische linie aan die door de gezanten is ont worpen. evenals de voorstellen omtrent de oorlogsschatting, maar de bijzon derheden zijn nog niet geregeld. De lijst der misbruiken van de capitulaties, die door de drogmans werd opge steld, is met de rechtsgeleerde raads lieden van de Porte besproken. Van beide zijden bestaat' geneigdheid om tot overeenstemming te komen, er is dus een zeer besliste stap voorwaarts gedaan. De regeering ziet niet in waarom de overeenstemming tusschen de mogendheden niet zou mogen voort duren. Een afzonderlijk optreden zou vertraging teweegbrengen en het vooruitzicht op den vrede dien, naar wij hopen, het Europeesch concert zal verzekeren, in gevaar brengen." De begrooting van het ministerie van buitenlandsche zaken werd aan genomen. Daarna kwam aan de orde de be- jrooting van het ministerie van koloniën. /Minister Balfour wees een aanval van den lieer Arnold Foster terug. Hij noemde ongegrond de .bewering dat de regeering beproeft de bespre king van de Zuidafrikaansehe aan gelegenheden te bcletten.jDe oppositie is voor het niet ter sprake komen verantwoordelijk. Zij heeft do be spreking nooit gevraagd. De com missie heeft den inval als volkomen ongerechtvaardigd'veroordeeldRho des zelf heeft hem niet gerechtvaar digd. Wij zijn aan het land een bil lijk bestuur verschuldigd, dat niet geïnfluenceerd is door de geldelijke overwegingen. Wij zullen alles doen om dit doel te bereiken. Sir William Harcourt verlangde de aanwijzing van een dag voor de be spreking van zulke belangrijke zaken. De heer Balfour verklaarde, dat hij een dag zal vinden,, maar dan moet de discussie plaats hebben over een zeer bepaalde motie die een blaam in houdt tegen de regeering, of tegen de regeering en de leiders der oppo sitie of tegen de commissie. Hij hoopt Maandag of Woensdag a.s. beschik baar te kunnen stellen voor de be spreking der Zuid-Afrikaanscbe aan gelegenheden. De radicale leider {Stanhope kon digde aan dat hij een motie zal voorstellen, waarin het Huis zijn Ontevredenheid betuigt over het niet afdoend onderzoek en rapport der commissie, vooral wat betreft liet achterwege laten van voorstellen tot het nemen van bepaalde stappen te gen Rhodes en van het rapporteeren van Ilawskley's ongehoorzaamheid. Het del at over de begrooting werd hierop verdaagd. Door de Fransche Kamer zijn Maandag de eerste twaalf artikelen van het outwerp betreffende de vier directe belastingen aangenomen. STADSNIEUWS. eerste en derde Pagina. Haarlem, 20 Juli 1897, Homoeopathie. Uit onze advertentiekolommen heeft de lezer kunnen zien, dat zich hier ter stede weder een homoeopathiscli arts gevestigd heeft. Tot voor korten' tijd hield een rondreizend homoeo'- pathisch medicus hier eenige spreek uren, maar deze kwam niet meer. Misschien doen wij sommigen lezers een genoegen door in korte trekken te vermelden wat de bedoeling is der homoeopathie. In het begin dezer eeuw is het stelsel uitgedacht door Hahne mann en gebaseerd op de zinspreuk similia similïbus curanlur (gelijk moet met gelijk genezen worden.) Het eerste beginsel der homoeopa thie is dan ook dat een ziekte ge nezen kan worden door een middel, dat in het gezonde lichaam zulk een ziekte zou voortbrengen. Een ander beginsel der homoeopathie is, dat bij het onderzoek van een zieke de naam van do ziekte tot de behan deling niets afdoet, maar dat met dc meeste zorgvuldigheid alle. ook de geringste afwijking van den gezonden staat, met inachtneming van de om standigheden die op den toestand invloed hebben, moet worden opge spoord. Nog een ander hunner prin cipes is, dat men steeds eenvoudige, zuivere en goed bereide geneesmid delen moet nemen, die nooit met andere vermengd, maar altijd afzon derlijk toegediend moeten worden en dat wel in de kleinst mogelijke hoe veelheid. Dit voorname beginsel der homoeo pathie is het meest algemeen bekend. Halmemann ging bij het verdunnen der geneesmiddelen zeer ver en dat heeft de spotlust van zijne bestrijders meermalen opgewekt. Toch schijnt het, dat de homoeopa thie in het begin dezer eeuw toen de gewone geneeskunde (allopathie) dik wijls zeer omslachtig en ingewikkeld was, tot de vereenvoudiging der laatste veel heeft bijgedragen. Wedvlucht. De postduivenvereen. „De Lucht- gïds" hield Zondag 11. eene wedvlucht van af Quevi (België). Afstand 230 ''UAmp.ter De duiven, ten 0 Uur met donker weder en N.W. wind door den sta tionschef al daarin vrijheid gesteld, be reikten hunnen hokken als volgt le pr. D. Kuiper 12 u. 26 m. 11 s- 2e pr. J. Groet 12 u. 45 m. 23 s- 3e pr. W. G. de Korte 1 u. 16 m. 49 s- 4e pr. A. Ter Horst 2 u. 15 m. 45 s. 5e pr. W. v. Keulen Uit den sneltrein van Parijs naar Amsterdam, welke te 11 u. 20 te Amsterdam moet aankomen, moest Maandagmorgen alhier wegens het 'heetloopen der ossen een le en 2e klasse rijtuig worden verwijderd. Daardoor kwam de trein ongeveer zes minuten te laat in de hoofdstad aan. Aan het Maandag alhier gehouden examen Gymn. Midd. Ond. namen 3 mannelijke candidaten deel, waar van 1 zich terugtrok, terwijl de andere 2 werden afgewezen. BINNENLAND. Hofbericht. De hertogin van Albany wordt 23 Juli voor eenige dagen op Het Loo verwacht. Naar gemeld wordt, worden Z. K. H. de Groothertog van Saksen en HDs. Dochter H. K. H. Prinses Eli zabeth, Hertogin van Mecklenburg, deze maand op de badplaats Blan kenberg verwacht. Wellicht zullen HH. KK. HH. tjjdens het vcrblyf aldaar een bezoek brengen aan onze Koninginnen op Het Loo. Atjeh. Bij het departement van koloniën is ontvangen het volgende, van 18 dezer gedagtcekende, telegram van den gouverneur-generaal van Neder- landseh-Indië, betreffende de gebeur tenissen in Groot-Atjeh „Eergisteren werd een tocht door het gebergte beoosten Kota Ba Theuc gedaan, waarbij een korporaal werd gewond." (Stct.) 's Rijks Munt. De minister van financiën brengt ter kennis van het algemeen, dat ge durende het jaar 1896 aan 's Rijks Munt vervaardigd en afgeleverd zijn A. voor rekening van den Staat: lo. Nederland: 100,000, guldens; 600,000 25-centstukken2,000,000 10-centstukken3,000,000 1 centstuk ken. 2o. Overzeesche bezittingen I,230,000 Vi-guldons, 3,075,000 7,o-gul dens, 1.120,000 2 Va-centstukkcn, 60,400,000 1-centstukken, alle Ned.- Indië. B. voor rekening van particulieren Nietsuitmakende eene nominale •waarde van f 1,727,000. („St.-Ct;'.) Lang gewacht. Naar wy vernemen, hebben de heeren, die bij gelegenheid an liet be zoek van den onderkoning Li-Hoeng- Tsjang door den Keizer van China zijn gedecoreerd, eerst dezer dagen over Berlijn hunne>brevetten bekomen, houdende hun officiëele benoeming! Thans zullen spoedig de kon. be sluiten verschijnen, "waarbij deze heeren worden gerechtigdtotliet aan nemen en dragen van de versierselen der hun toegekende orden. (D). Het Dagblad verneemt dat de bui tengewoon ambassadeur van den Shall van Perzië, Aboul Khan, ook aan den buitengewoon gezant' en gevol machtigd minister, chef van het kabi net van den minister van buitenland sche zaken, jhr. mr. Ruysenaars, een prachtig, kostbaar eD uit de hand gewerkt Perzisch tapijt ten geschenke heeft gegeven. Een gevaarlijke toren. Door den hoofd-ingenieur van den provincialen waterstaat in Noord- Holland is een onderzoek ingesteld naar den toren tc Zanderdorp. Daar uit bleek, dat het ten hoogste wen- schelijk is, dat die Toren spoedig worde versterkt, wil men voorkomen, dat hij binnen een zeer kort tijds verloop evenals voor een paar jaar door G. ELSTER. 2) Hy ging weer naar binnen. Een paar seconden bleef het doodstil in de menigte. „Leve Frankrijk!" riep een stem, en daverend, dat hot over het plein weerklonk, stemde de menigte daar mee in. Maar kapitein Hoffer kon er niet mee instem men. Een oogenblik stond hij stil, voor zich heen kij kende een vreeselyke angst voor de toekomst legde zich zwaar op zyn dapper hart, en met gebogen hoofd ging hij langzaam de stad uit, den weg op naar zyn landelijk tehuis. TWEEDE HOOFDSTUK. Op Chateau Pernette verwachtte men den 'kapitein mot groot ongeduld, daar het gerucht van de neerlaag van het Fransche leger reeds was doorgedron gen tot het stille landgoed. Tegen den avond begaven de drie dames zich naar de schaduwrijke laan vau pla tanen, de „damesallee" genaamd, die het landgoed ver bond met den grooten straatweg. Opgewonden, maar toch zwijgend, liepen de dames op en neer, steeds opnieuw uitkijkend iu den scheme renden avond, of zij den kapitein niet zagen aanko men. Eindelyk de maan was reeds achter dc don kere bosschcn der Vogezen opgeklommen en overstroom de met haar zacht, too verachtig licht het landschap kwam de zoo vurig verwachte. Moede, uitgeput sloop de hooge gestalte voort in de schaduw der hoornen, het hoofd gebogen en zwaar leunend op den stcvigen stok. „Henri, is het waar heeft maarschalk Mac Mahon deu veldslag verloren vroeg mevrouw Hoffer opge wonden, terwijl de beide meisjes zich angstig vastklem den aau den ouden man. „Het zal wel zoo zijn," mompelde kapitein Hoffer. „Majoor Tailland heeft het gezegd en vluchtende lands lieden hebben het bevestigd." „Mijn God, hoe is dat mogelykOnze dappere troe pen, onze moedige officieren..." Tegen een vyfvoudige overmacht baat de grootste dapperheid weinig. Maar laat ons naar huis gaan. Ik heb honger. Ik heb sedert hedenmorgen niets ge geten." Het avondmaal ging zwygend voorby. Ondanks zyn honger roerde de kapitein de spijzen nauwelijks aan. Hy kon bijna den tijd niet afwachten, dat Anna de ta fel had afgenomen. Toen legde hy de groote kaart van die te Purmerland (N.-H.) zal moeten worden afgebroken. In een verkeerden trein. Een passagier, die een kaartje had van Rotterdam D. P. naar station Beurs, nam plaats in den sneltrein van Amsterdam naar Brussel, welke niet aan de Beurs stopt. Dit'bemer kende, trok hij op de Maasbrug aan de noodrem, waardoor de trein plot seling stilstond. Uit den trein verwij derd, werd proces-verhaal tegen hem opgemaakt. Brand. Zondagmiddag is te Rinnegom (Egmond Binnen) eene kapitale boer derij met kapberg verbrand ten ge volge van hooibroei. Boer en boerin waren afwezigmet groot gevaar zijn de kinderen gered, maar een hunner is zoo deerlijk gebrand, dat het waar schijnlijk niet in leven zal blijven. De geheele inboedel en vijf vette varkens zyn verbrand. Stinkende grachten. Naar aanleiding van de adressen uit Utrecht, Groningen en andere plaatsen tot de Tweedo Kamer gericht over dc vervuiling en besmetting der rivieren, kanalen, vaarten en grachten en van do' stinkende grachten te 's-Grava'uhage, wordt nog onze aan dacht gevestigd op het feit, dat reeds in 1873 door de inspecteurs van het geneeskundig staatstoezicht der regee ring een wetsontwerp word aange boden tot voorziening tegen veront- 1 reiniging van den bodem, van den ■bodem/van den damnloto^ v.- open bar 6 watered door faecale stoffen en finder vuih Dit wetsontwerp werd echter hij zoovele de openbare gezondheid be treffende en bij die tot reorganisatie der geneeskundige wetgeving ge deponeerd. In 1876 werd "de zaak "op nieuw aan de orde gebracht en het advies ingewonnen van de Kon. Ac-ad, van "Wetenschappen over de schade lijkheid van vuil. Dit lichaam sprak o. a. in 1877 als zijne overtuiging uit, dat organische vuilnis van welken oorsprong ook gevaarlijk voor de gezondheid worden kan en drong mede op het nemen van maatregelen aan. Dit advies gaf enkele jaren later opnieuw de inspecteurs aanleiding de regeering aan hun advies van 1873te! herinneren, maar ook dit hielp niet. „N. R. Ct." Steenen gooien. In een brief, dien de heer J. van Deun te Groningen van zijn schoon zoon te öwaroe, afdeeling Malang (Java), Zondag ontving, leest men het. volgende: Van einde April.tot einde Mei hadden wij hier een eigen aardig verschijnsel, lederen avond van omstreeks 8 uur tot 9 uur werd een huis in de dessa met. steenen, harde aardkluiten of stukken van gebakken steenen gegooid. Zooals u weet, is het steenes gooien iets bekends hier op Java. Eenige malen gingen Joh en ik er heen om dat te zien en om, als het kon. opheldering te verkrijgen. De steehen vielen meest in de goot van het voorste en achterste dak, zelden op het erf en het eigenaardige is, dat nooit een van de vele toe schouwers is getroffen. Ik liet huis en erf omsingelen en onderzoeken; lui zaten op den nok van het dak, om. daar het lichte maan was, tc zien of zij niets konden ontdekken, doch zonder eenig gevolg. Het raadsel bleef onopgelost. Van een er naast gelegen huis is eenige malen des nachts de deur been en weer geschud, terwijl fmen my vertelde, dat eens door het dak heen op dc slaapplaats een regen van zand viel. V an do waarheid hiervan heb ik mij niet kunnen overtuigen. Dat alles bedrie gerij is geweest, kan ik niet aaune- mëh, want wie. zou het zoo lang hebben uitgehouden en dan zou men wel bevreesd zijn geworden, toen er onderzoek werd gedaan. Wat hot echter geweest is, weet ik niet. Zou het iets van spiritistischen «aard kun nen zyn? De Inlanders wisten wel te vertellen wie het deed, nl. oen soort geest, De luidjos waren natuur lijk vervuld mot dit vreemde ver schijnsel. Het was eigenaardig om die steenen op het dak te hooren neerploffen. Er waren er die oonige ponden zwaar waren. Langzamerhand is het opge- houden. Den eenon dag was do regen van steenen grooter dan op een an deren. (Pr. Gr. Ct.) Voor de tweede maal werd S'tan- horèt Mfiailflag üiöt bvand bedi-elgih' De landbouwer B. had üit.2jjn vet-:- brand perceel een voer hooi göhadld en dit eenige huizen verder a«an een steeg laten staan. Een voorbijganger bemerkte, dat. er zich vonken door de lucht verspreidden en op zijn geroep van brand kwamen een dertigtal per sonen toesnellen. Onmiddellyk werd een paard aangespannen en voordat men zich buiten de huizenrij bevond,- sloegen de vlammen, aangewakkerd door een sterken bries, een huis hoog. Met vereende krachten had men even wel de voldoening het vrjje veld te bereiken, waar dc wagen omgewor pen en dc brand gebluscht werd. K o I o n i ën. Het gevecht bij Glieëng. Omtrent het gevecht by Glieëng op 16 Mei, waarvan wij indertijd reeds een en ander mededeelden bevat bet Bat. Nhld. nog eene beschrijving door een ooggetuige. Na vermeld te hebben, hoc reeds twee stormaanval len afgeslagen waren, vervolgt deze schrijver „Vooruit", was het commando men snelde vooruit om de kameraden tc kunnen wreken, den vijand onze ijzeren band te doen gevoelen doch vergeefs, de aanval stuitte alweer af op do sterke bambocdoeri-versperring. Elzas-Lotharingeu voor zich op tafel, leunde met het grijze hoofd op de hand en staarde met een somber zwijgen op de kaart. De dames waagden niet het zwijgen te verbreken. Zij hielden zich bezig met hare handwerkjes, nu en dan heimelijke blikken op den kapitein slaande. Na een poos haalde deze diep adem. „Morgen of overmorgen," zeide hy met doffe stem, „zullen^ wy de troepen van den maarschalk hier heb ben. Een der hoofdlijnen voor een terugtocht in dc grooten heirweg Straatsburg-Zabern-Pfalzburg naar Saarburg en Mctz loopt hierover. Maar ik denk, dat de maarschalk de linie der Vogezen niet zal opgeven. Hij zal bij Pfalzbnrg, dezen gewichtigen pas in de Vo gezen. stand houden en deu aanval des vijands opnieuw afwachten. Doet hij dat, dan kan alles nog gered worden, want onze strijdkrachten aan dc Saar zullen de Pruisen in de rechterflank kunnen aanvallen." „Je denkt dus, dat het hier tot eenr nieuwen slag zal komen, Henri?" „Ik beu er zeker van. De maarschalk zal toch niet na één verloren gevecht den heclcn Elzas willen over leveren aan den vüand? „Dat zou vreeselyk zynl" „Vreeselyk? Als wij ooggetuigen zyn van de zege praal van onze soldaten. „Maar de Pruisen zullen in steden en dorpen huis houden als vandalen „Och kom, dat zal niet zoo'n vaart loopen. En bo vendien wij hebben nu eenmaal oorlog en moeten er ons in schikken." „Zouden wij niet naar Pfalzbure traan „Daarvoor is morgen nog tyd genoeg, «als er nadere berichten komen." Weer trad er een diepe stilte in. De kapitein verdiepte zich opnieuw iu het bestudec- ren der kaart, terwijl de dames angstig luisterden naar het ruischen van den vind in de hooge boomen, die het kleine kasteel omgaven en naar het somber geschreeuw der uilen, die om den schoorsteen fladderden. Niemand d.acht er aan zich ter rust te begeven. Het was hun allen, alsof er in het volgend oogenblik iets vreeselijks moest gebeuren. Als de wïud krachtiger raasde, als de heemhond blafte, als zich in het oude huis het kra ken van een meubelstuk of van een balk liet hooren, keken de dames verschrikt op en luisterden zij, of zij in deu stillen nacht, niet het verward geluid van een mar- cheerenden troep hoorden of den lichten donder van een verren slag. Tegen middernacht scheen de kapitein uit dc studie der kaart nieuwen moed te hebben geput. Met een hoopvollen glimlach keek hy op. „Het zal niet zoo erg geweest zyn, kinderen," zeide by op wat opgewekter toon. „Geruchten maken in den regel uit een mug een olifant, een kleine nederlaag is nog geen verloren slag'. Het beste zal zyn, dat we maar naar bed gaan. Kom, Josephine en Jeanne, geef mij een kus en gaat dan naar bed. Mama en ik zullen spoedig uw voorbeeld volgen." De jonge meisjes omhelsden hem hartelyk en wilden juist afscheid nemen van mevrouw Hoffer, toen de heemhond, die des nachts los rondliep, een woedend geblaf liet hooren en zich aan den ingang van den tuin fit Am mon lioton -trofr\amr.r.

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1