NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. FEUILLETON. In het Krijgsgewoel. 15e Jaargang. Zaterdag 24 Juli 1897, No 43:3 HAARLEMS DAGBLAD A -RQ-Nr-NT-Frivr-Rnsr'-PR1='-R,T,TF?- Voor Haarlem per B maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden„1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 „de omstreken en franco per postO.371/2 A T^T7~FTF?,rT'"Fi"r\rrT'T'Fl"Kr Van 1 - 5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. By Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Piibliciié Etrangère G. L. DAXJBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BXJITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0,75, elke regel meer j 0,15 Reclames per regel ;'0.30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: Bloemendaal, Sandpoort en SchotenP. v. d. RAADT, Sandpoort; HeemstedeJ. LEUVEN, bij de tol; Spaarndam, C. HARTENDORP; ZandvoortJ. ZWEMMER; VelsenW. J. RUIJTERBeveriuijlcJ. HOORNSIJmuiden, TJADÈN, Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. t0F~ Aan hen die daarop zijn ge abonneerd, wordt liierby verzonden No. 30 van het Weekblad voor de Jeugd. (Elk No., groot 8 bladzijden, bevat tal van fraaie, gekleurde platen en een voor kinderen alleraardigsten tekst. De prys per 3 maanden is slechts 50 Cents.) Oflicieele Berichten. De Burgemeester van Haarlem, brengt bij deze ter kennis van de in gezetenen dezer Gemeente, dat het op den 21en Juli j.l. executoir ver klaard voljaars kohier afd. VI op de Personeelc Belasting dezer Gemeente, dienst 1897, op heden aan den ont vanger der directe belastingen is ter hand gesteld. Wordende de ingezetenen tevens herinnerd, dat de belastingschuldigen verplicht zyn hunnen aanslag op den by de wet bepaalden voet te voldoen. Haarlem, 23 Juli 1897. De 'Burgemeester voornoemd BOREEL. Politiek Overzicht. De vrede tusschen Turkije en Grie kenland is een hinken stap gevorderd. De door de militaire attache's voor gestelde grensregeling van Thessalië zal door de Porte worden aangenomen eu begonnen aan de discussie omtrent de ovprige vredesvoorwaarden, die nu wel spoedig hun beslag zullen krijgen. Zaterdag vergadert men op nieuw. De Amerikaansehe Senaat heeft de eerste lezing over het rapport der tarief wet geëindigd. Wat het schrij ven betreft van j den heer Sherman aan lord Salisbury over de quaestie der Behring zee, ofschoon deze laatste daardoor zeer onaangenaam getroffen moet zijn, zal hij de zaak niet te ern stig opvatten, en in wel is waar krachtige, maar toch beleefde, diplo matieke taal antwoorden. De New-York Herald maakt de volgende opmerking: De buitengewone taal, welke in de nota der Vereenigde Staten aan Groot-Brittanje over de robbenvisscherij is gehouden, doet het vermoeden rijzen, dat de staats-sec- retaris Sherman haar niet gelezen heeft voor zij werd verzonden. Zou dit mogelijk zijn? De meerderheid van de Zuid-Afri- kaansche bladen toont zich ontevre den over den einduitslag van het onderzoek der Z.-A. commissie. De Hollandsche pers zegt, dat Chamber lain zijn belofte, aan Hofmeyr en president Kruger gedaan, niet be hoorlijk gehouden heeft, en dat het onderzoek een bespotting is geweest, en dat het, den toestand latende als hy in de beginne reeds was, slechts de verdenking tegen zekere partijen versterkt. STADSNKEU WS. eerste en derde Pagina. Haarlem, 23 Juli 1897. Kinderfeesten op den Koninginnedag. Onder voorzitterschap van Mr. A. A. Land vergaderde Maandagavond in de kleine Restauratiezaal der sociëteit „Vereeniging" de Commissie voor de Kinderfeesten op den Koninginne dag. Omtrent het verhandelde kunnen wij het navolgende mededeelen. Onder de ingekomen stukken waren berichten i Hoofden van scholen, waarbij dezen voor zich en hunne onderwijzers alle medewerking toezeggen voor de Kinderfeesten op 31 Augustus a.s. Voorts een schrijven van het Bestuur der Vereeniging „Door Vermaak tot Nut", het goede bericht inhoudende dat de banieren, vlaggen en vaan dels in 't bezit dier vereeniging, ter beschikking gesteld worden van de Commissie voor de Kinderfeesten. Dan een mededeeling van het Hoofd bestuur der Feestviering op 31 Aug. dat „de Volksbond" een ruim gelde lijk bedrag aanbiedt als bijdrage voor het aanschaffen van hot noodige glas werk. Getuigt een een ander van de groote sympathie voor het Kinder feest, niet minder bleek die uit het voorloopig verslag van de subcommis sie! voor de consumptie aan wie van de reeds door haar bezochte leveran ciers zulke gulle schonkingen zijn toegezegd geworden, dat, na een be zoek aan de overige leveranciers, er geen twijfel behoeft te bestaan of dit gedeelte van de bemoeiing der commissie zal met groot succes be kroond worden. De voorzitter sprak dan ook een woord van dank voor hen, die reeds toezeggingen gedaan hebben. Omtrent het inkomen van geldelijke bijdragen, die groote factor van het tot stand komen der plannen, kan nog weinig gezegd worden. Hierin treedt de commissie voor de Kinderfeesten niet zelfstandig op, maar moet zij het noodige ontvangen uit de gelden, die door het hoofdbestuur voor de feestviering op 31 Augustus verza meld worden. De groote ingenomenheid van de ingezetenen met de Kinderfeesten, zooale men die tot nu toe ontwaart, kan evenwel het vertrouwen sterken, dat ook de noodige geldelijke steun niet zal onthouden worden, en dus de commissie kan voortgaan met alles verder te regelen. Die regeling kwam thans ter sprake en werd in hoofdtrekken als volgt vastgesteld 's Morgens te 8 uur zullen de kin deren, die aan den boottocht deelne men, op de Groote Markt verzameld zijn. Daar wordon eenige liederen gezongen, waarna de stoet langs een kleinen omweg naar de gereedlig gende booten trekt. De plaats van inscheping, oorspronkelijk aan de Hooimarkt gedacht, zal zijn als het vorig jaar, dus aan de Oostzijde van het Spaarne, tusschen de Melkbrug en de Gravesteenebrug. Daar toch kan ze ongehinderd plaats hebben, terwijl aan de overzijde belangstel lende ouders en vrienden alle gele genheid vinden om getuige te zijn van inscheping en afvaart. Met de fraai getooide booten, onder de tonen der muziek, zal dan (le tocht zijn naar het Noordcr Buiten Spaarae; van daar terug door de stad naai' hel Zuider Buiten Spaarne, om daar te wenden en nogmaals de stad door te gaan naar de Hooimarkt, alwaar de ontscheping kan plaats hebben. Voor de kinderen, die niet aan de boottocht kunnen deelnemen zal zoo veel mogelijk gezorgd worden door een onthaal* in de scholen. Nadat voor de verdere uitwerking van deze plannen verschillende sub commissies waren aangewezen, sloot de voorzitter te twee uur de verga dering. De Maats, tot expl. van Staalwa- terbronnen vergadert 3 Augustus e. k. des namiddags te 3 uur, ter be noeming van Commissarissen. Yan het korps genietroepen is de 2e luit. W. Sturms naar Haarlem vertrokken, om dienst te doen onder de bevelen van den eerstaanw. inge nieur, als zjjnde overgeplaatst bij den staf van het wapen. De Weloerw. hr. Wisse,pred. van Den Ilaag- hield daarna eene feestrede. Daarin zette hij o. a. de zware taak uiteen, die op de schouders van een leeraar rust, dankte ds. Schotel voor den steun, dien hy als consulent ook den herderioozen gemeenten bewees en wenschte hem geluk. Vervolgens had ds. Schotel zelf het woord. Hartelijk dankte hij de ge meente, dat zij hem, nu hij van de Synode thuis kwam, zulk eene ver rassing had bereid. Het hem geschon ken cadeau stelde hij des te meer op prys, omdat de gemeente niet groot is. Ook sprak hij den kerkeraad toe, wenschende dat de goede verstand houding, die tusschen hen heerscht, steeds mocht blijven bestaan. Ten laatste bracht hij een woord van dank aan ds. Wisse. Met dankgebed eindigde daarop ds. Schotel de bijeenkomst. Donderdag zyn alhier de eerste appelen ter markt gebracht door Gebr. Plantjé, Turfmarkt. Weldadiglieid naar Vermogen- Af deeling Werkverschaffing. Van 1 Nov. tot 22 Juli hebben zich de volgende personen aangemeld 50 voor werkvrouw. 4 voor strijk ster. 6 voor waschvrouw. l voor stoe- lenmatter. 5 voor kookster. 7 voor naaister. 2 voor breister. 1 voor koet sier. 43 voor los werkman. 18 voor loopwerk. 2 voor kleedermaker. 2 voor stucadoor. 1 voor licht werk. 3 voor timmerman. 1 voor opperman. 6 vooor grondwerker. 6 voor metselaar. 2 voor machinist. 2 voor bankwerker. 1 voor koffiehuisbediende. 3 voor schilder. 1 voor schoenmaker. 2 voor huishoudster. 3 voor smid. Ivoor op passer. 1 voor broodbakker. 1 voor baker. 5 voor pakhuisknecht. 3 voor noodhulp. 1 voor bleekersknecht 1 voor steendrukker. Bij de aanmelding moet een getuig- schrift van goed gedrag overgelegd! worden. Van 1 Nov. tot 22 Juli zijnde vol gende personen geplaatst: 37 voor werkvrouw. 3 voor naaister 2 voor noodhulp. 3 voor waschvrouw. 2 voor kookster. 1 voor baker. 1 voor kleedennaker. 5 voor loopknecht. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen ge bruik wenschen tc makenwordt beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9—1 en van 35 uur verkregen worden bij den Administrateur, bureau Doelen, Kamer No 2. Onjuist. In de ochtendeditie van het Han delsblad van heden, lazen wij „Ten huize van den heer Lub, Bin nen Spaarne 282 te Haarlem, ontstond gistermorgen in de keuken een uit slaande brand, veroorzaakt doordat de dienstbode met haar japon een brandend petroleumtoestel had om vergetrokken. De keukeu brandde gedeeltelijk uit. De brandweer was spoedig ter plaatse en voorkwam grooter onheil." By een door ons ingesteld onder zoek bleek ons, dat van het feit hier ter stede niets is bekend en dat zelfs zulk een hoog nummer op het Spaarne niet bestaat. Ook de naam „Binnen Spaarne" maakt het bericht er niet duidelijker op. Wy vermoeden dus dat het bericht onjuist is. Jubileum ds. J. Schotel. Het reeds aangekondigde jubileum van den Chr. Geref. predikant Ds. J. Schotel is Donderdagavond in het kerkgebouw der Chr. Geref. Gem. in de Zuiderstraat kerkelijk herdacht. Terwijl de gemeente den 134en psa'm zong, trad de jubilaris door den ker keraad begeleid binnen. Nadat daarna gebeden en een gedeelte der H. Schrift was gelezen, hield daarna een dei- ouderlingen tot den jubilaris eene toespraak, waarin hij hem complimen teerde en namens den kerkeraad, ge meente en catechisanten een cadeau aanbood als een bewys van hartelijke toegenegenheid en oprechte liefde. Dit cadeau bestond in een fraaie boekenkast, een album mot de namen der gevers, die tot het huldeblyk had den bijgedragen en eene enveloppe] Kabinet worden of zijn voorgedragen met inhoud. <als volgt: BlftNENLA3iD. Naar wij vernemen, zou het nieuwe Pierson, Kabinetsformeerder, finan ciën. De Beaufort, buitenlandsche zaken. Cort van der Linden, justitie. Goeman Borgesius. binnenlandsche zaken. Jansen, marine. Eland, oorlog. Lely, waterstaat. De naam van den minister van ko loniën in het nieuwe Kabinet werd ons niet medegedeeld. (N.R.C.) Onze haagsche correspondent seint ons, dat de heer J. T. Cremer Mi nister van Koloniën wordt. De heer Pierson is als kabinets formeerder heden naar het Loo ver trokken om aan H. M. de Koningin Regentes de voordracht aan te bieden van het nieuwe Ministerie. Uit Amsterdam. Hoewel beschouwingen over de thans geëindigde verkiezingen en her stemmingen te Amsterdam in deze kolommen niet al te veel ruimte heb ben verslonden en ik er ook thans in de verste verte niet aan denk mij er aan schuldig te maken, evenmin als ik wil spreken over de kansen, die de candidaten voor de herstemming van heden hebben,, verzoek ik toch een oogenblik uwe aandacht voor de beide candidaten in district UI, die men gewoon is „de Polakken" te noemen. Het geldt hier namelijk de beide can didaten Jacobus Polak en Henri Po lak, door een vcrkicziagsblad resp. „de gemoedelijke Kobus" en „de brui sende Hein" genoemd. Jacobus is een eerzaam burger, Henri is de „bruisende" voorzitter van den Algemeen en Nederlandschen Diamantbewerkersbond, de man aan wien velen, niet ten onrechte, den snellen achteruitgang van de Amster- damsche diamantindustrie toeschrij ven. Deze Henri heeft indertijd meer malen den stoot gegeven tot de vele werkstakingen, die eindelijk deze in dustrie ten doode hebben doen opschrij ven en wie eenmaal dezen diamant bewerkersafgod in eene openbare ver gadering zijn woorden op het moet worden toegegeven zeer eloquente wijze heeft hooren daarheen slinge ren, die is tot de overtuiging geko men, dat hy een bewonderenswaardig fiux de bouche heeft maar ook, dat zijn beweringen heel vaak als droog zand aan elkander hangen en dat, al is er ook, wanneer hij éénmaal aan het doordraven slaat, geen speld tusschen te steken, hij liet tot nu toe niet verder heeft gebracht dan tot het verkondigen van ongerijmdheden waarover de meer ontwikkelde toe hoorder de schouders ophaalt of filo sofisch glimlacht. Wel treurig is het, dat Henri's woorden toch nog indruk maken op een niet onbelangrijk aantal diamant slijpers klovers snijders en hoe zy verder mogen genoemd worden; al is dan ook het aantal arbeiders in deze industrie op het half millioen inwoners van Amsterdam nog niet zoo overweldigend groot. De goedige arbeiders bondsleden betalen hun „bruisenden" voorzitter niet minder dan dertig gulden per week, al zyn er onder hun vak die nog niet de helft van dit bedrag ver mogen te verdienen, ja, die zelfs nij pend gebrek lijden. In ruil daarvoor leidt de groote Henri hunne verga deringen eu redigeert hun weekblad, waarin hij heel mooie artikeltjes schrifft, artikeltjes overvloeiend van utopieën, niet altyd ernstig over wogen adviezen en aanstel lery. Tegenover hem staat in district Hl Jacobus Polak, wiens geheele poli tieke opinie, wiens gansche wezen wordt omschreven door de drie woor den, door het bovenaangehaalde ver kiezingblad (Middenstand) gebezigd: „de gemoedelyke Kobus." Jacobus Polak is eenvoudig, juist in z'n op merkingen, bekend met de nooden, begeerten en eischen van de partij dié hem caudideerde en bovendien een in de hoofdstad algemeen geacht hygieënist. Ook zyne partij heeft evenmin als hare tegenstanders verzuimd voor zyn verkiezing de noodige reclame te ma ken, maar deze aanbevelingen kon den het zonlicht verdragen, ieder kan er nota van nemen zonder het gevoel van afkeer te ondervinden, dat men in zich voelde opkomen, toen Donder dagmiddag dooi- zijne partij, naar ik hoop buiten zyn medeweten, een der nieuwste verkiezings manoeuvres ten gunste van de candidatuur Henri Polak werd uitgevoerd. Stelt U voor een aantal kinderen, waaronder velen van hoogstens 3 k 4 jaar, nauwelijks zich kunnende voort bewegen, zonder de minste notie, welken treurigen indruk zij maakten, versierd mot papieren steekjes en dito vlaggetjes waarop oen aanbeveling van Henri's candidatuur, geleid (de kinderen) door cenige opgeschoten jongens, die misschien vanwege hunne minderjarigheid zelf nog niet fin staat waren hun stem uit te brengen op den man, dien zy op deze weerzin wekkende wijze moesten aanbevelen. De voorbijgangers bleven staan om den droeven stoet na te zien; wel werd er reclame gemaakt maar zeker niet voor het doel dat met deze kin- der-exploitatic beoogd werd, zeker niet op eene wijze, die de kiezers zal hebben doen zeggen: „dat is onze man." Eer zal deze manier van aanbe veling zijner candidatuur hem de noodige stemmen hebben doen ver liezen dan winnen. Arme schapen, die nauwelijks be wust, reeds hier voor gebr ui kt worden! Is er geeu Hildebrand in de buurt, die even iets kan zingen van „zalig" en een „jongenskiel, die om de schoud'ren glydt" B. „Nationale tentoonstelling van vrouwen-arbeid." Door de Rubriek-Commissie voor industrie van de vereeniging „Natio nale Tentoonstelling van Vrouwen- Arbeid" is, onder toevoeging van liet inzendings-reglomeut, aan bijna 3000 industriëelen van ons land, dio vrou wen in dienst hebben, een vragenlijst door G. ELSTER. 5) a De Franscben hadden zich neergelegd in de AUée des Dames cn overstelpten de stelling der Duitsche sol daten daar met een hevig vuur. Yerschillendc jagers zonken dan ook, getroffen, ineen. De jonge officier be val zijne soldaten zich beter te dekken tegen de vijan delij de kogels. Hy zeli bleef staan in de opgeriehte houding, onbe kommerd om de kogels, die hem om de ooren floten. Jeanne bewonderde deze gelijkmatige kalmte. Zy ver wachtte met een gevoel van angst het oogenblik waarin de officier door een schot getroffen zou worden en zou neerzinken. Na een poos klonken aan den anderen kant van het kasteel hoorngeschal en tromgeroffel. De kapitein zag daarheen. „De Pruisen gaan over tot den aanval," fi uister de hjj sot Jeanne. „Zie maar, zy komen al te voorschijn uit' het bosch. Alle drommels, dat noem ik nog eerst eon aanval I" In lange gelederen snelden de Pruisen over het veld, gevolgd door gesloten troepen. Zoodra zij iets zagen dat hen dekken kon, wierpen zy zich neer en over stelpten zij de positiën der Franscben met een krach tig snelvuur. Dan boorde men weer de trompetten en de trommen, en opnieuw snelden de Duitscbers voor waarts. Jeanne wendde den blik weer naar de jagers en den jongen officier. Deze had den degen in de hoogte ge stoken en riep zyn soldaten een bevel toe. Toen sprong hij van den muur af, waarop hij tot nu toe gestaan had. Als éen man verhieven zich de Duitsche schut ters, sprongen over den muur en volgden hun aanvoer der. De hoornblazer achter de soldaten blies, de offi cier zwaaide met zijn sabel. „Hoera," riep hy, „voorwaarts, marsch hoera En met' gevelde bajonet, onder een dpnderend hoera, wierpen de Duitsche jagers zich op den vijand. De Franscben schoten nog eens, toen sprongen zy op en namen de vlucht. Jeanne beefde van toorn en een blos van schaamte overtoog liaar wangen. Zij waagde het niet haar oom aan te zien, die met een half verstikte stem mompel de „Arm EYankrijk My'n arm Frankrijk Het vuur verstomde allengs. Nog enkele doffe kanon schoten, daarop een geheimzinnige beangstigende stilte. De zon scheen weer even vriendelijk ais voor een uur over het landschap, dat daar lag in de volle schoon heid van den zomer; niets gaf te kennen, dat de dood hier een lijken oogst had gewonnen, even alsof de bloe dige strijd maar een onbeteekenend spel van oorlog was geweest. Door de Allée des Dames trok een kleine troep naar Chateau Pernette. Jeaune herkende do jagers, die de Franschen verdreven hadden uit de Allée. Den jongen officier zag zy niet. Zou hij gevallcu zyn in den strijd? Smartelijk vertrok haar gelaat by deze gedachte. Het beeld van den vreemden officier stond baar duidelijk voor oogen, zij zou zijn gelaat nooit vergeten en de trekken herkennen, ook al zag zy hem na jaren terug. Zy kon niet anders, zy moest den vijand bewonderen, die met een bedaardheid, een kalmte in den strijd ging als naar een bal. Als de Duitsche soldaten zulke voor beelden voor oogen hadden, dan moesten ze overwin nen, waarbeen zy ook gingen. Met gebogen hoofd volgde zy haar oom, die met een somber zwijgen de trap afdaalde. Beneden in de huis kamer zaten de knechts en meiden sidderend en bevend byeen. „De Pruisen komen bierheen, kapitein", riepen zij de binnentredenden tegemoet. „Zy zullen je niet opeten," raasde de oude soldaat. „Gaat bedaard aau je werk „Neen, neen, de Pruisen de Pruisen „DomkoppenIk zal de Pruisen ontvangen „Daar zyn ze alDaar zijn ze al Buiten, op het voorplein, weerklonk een Duitsch commando. De geweerkolven sloegen kletterend op het plaveisel De heer Hoffer liep naar de deur. Niemand volgde hem; allen drongen sidderend achteruit tot in de don kerste hoeken. Met een verachtelyken blik op de laf aards volgde Jeanne haar oom, ofschoon Josephine bo- Sroofde haar terug te houden. Toen de kapitein en eaune buiten de deur traden, kwam hun vlug oen jonge Duitsche officier tegemoethet was de aanvoer der der jagers in de Allée des Dames De officier sloeg beleefd aan. „Heb ik de eer de eigenaar van dit slot te zien?" vroeg hij in bot Fransch. „Ik ben de eigenaar, meneer," antwoordde de heer Hoffer ernstig, ,7ik verzoek u om verschooning voor myn gezin, voor mijn eigendom In de blauwe oogen van den Duitschen officier kwam iets als een verborgen glimlach. Hy boog beleefd en antwoordde: „Wees onbezorgd meneer. Wij voeren geen oorlog tegen vreedzame inwoners van dit land. zult u over ons niet te beklagen hebben. Ik heb last, de hoeve te bezetten en enkele verdedigingsmaat regelen te nemen. Uw woonhuis zal echter gespaard worden. Ik verzoek alleen om wat stroo, eenige dekens en wat brood voor mijn soldaten. Daarvan zyn wy niet voorzien", voegde hy er lachend by. „Uw eisch zal terstond worden vervuld, meneer." „Als er iets gevraagd wordt, dan krygt u dit con tant bet&ald," voegde de jonge officier er nog bn, „of u ontvangt een bon, die later gehonoreerd wordt Ik verzoek u aan myn mannen alleen eetwaren te geven tegen betaling." „Zooals u beveelt, meneer." „Ik heb in dit opzicht niets te bevelen." antwoordde de officier lachend, „bet is een algemeene leger-order. Vaarwel meneer vaarwel juffrouw."

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1