zal de reclame-kapel haar eersten in tocht houden, naar men wil iets zeer verrassends I)e reeds vroeger ge noemde Yioletta select Dameskapelle zal vervangen worden door cene dameskapel Louis XI wier smaak volle costumes a la pompadour niet weinig tot het succes zullen bijdra gen. Voorts is het der commissie gelukt voor enkele concerten te engageeren de Zwitserschc stafmuzick; het con cert Europeen en de kapel der brand weer van Tarascon, die allen in hunne rijke uniformen zullen optreden. De regeling der verschillende wed strijden, als: rookwedstrijd, hanenwed strijd, festival voor draaiorgels, enz. enz., z\jn aan bekwame handen toe vertrouwd. Met de opperste leiding daarvan heeft zich belast de hoogste autoriteit, de heer Dudok de "Wit zelf. Diefstal aan de Ontvang- en Betaalkas. De Ontvang- en Betaalkasin de Doelenstraat tè Amsterdam, nam 1 Mei een nieuwen correspondent in haren dienst. De getuigschriften waren puik in orde, en de bekwaamheid van den nieuweling, hij heette Strabbé van Rienst, liet mede niets te wenschen over. Reeds den eersten dag van zijn aan wezigheid op het kantoor werd ont dekt, dat op een zeer geheimzinnige wijze f 200 aan bankpapier verdwenen was. Later herhaalde zich hetzelfde met een bedrag van f 100 en nog la ter met een van f 32.50 aan zilver geld. Men kon echter den dief maar niet betrappen, doch zocht, gelijk te be grijpen is, verband tusschen de dief stallen en het in dienst treden van den nieuwen correspondent. De directie waarschuwde de politie. De heer Batelt, hoofdinspecteur der recherche, begaf zich naar het kan toor, sprak eens met Strabbé, keek hem daarbjj met zÜn doordringenden speurdersblik voortdurend aau en ver klaarde al heel spoedig, dat hij alles zins termen aanwezig achtte om den verdachte mede naar het bureau te nemen. Zonneklaar bleek aldaar dat het vermoeden van den sclierpzinnigen politieman juist was geweest en dat zich achter don vlekkeloozen naam Strabbé van Rienst een zeer gevaar lijk heerschap verborg. Men herinnert zich waarschijn! yk, dat een zestal jaren geleden een man gevonnist werd, die, vermomd, en van een valschen baard voorzien, de wo ning zijner tante op de Bloemgracht was binnengedrongen, het menseh mishandeld had en toen met haar effectentrommel naar Antwerpen ge vlucht was. Deze man, die reeds we gens het maken van valsehe wissels en diefstal langdurige gevangenisstraf had ondergaan heette H. F. Strubbe. Hij werd tot vijf jaren gevangenis straf veroordeeld en heeft in Maart van het vorige jaar de gevangenis Verlaten. 't Was deze zelfde Strubbe, die zich thans met valsehe getuigschriften en onder valschen naam bij de Ontvang en Betaalkas de betrekking van cor respondent bad weten te verschaffen. Hij moest ten slotte bekennen en is naar het Huis van Bewaring overge bracht. Toen een onderwijzer te Schar- woude zijn aan den Zeedijk spelende leerlingen het schooluur aankondigde, reed een petroleumwagen van dien dijk af. Een negenjarig knaapje, nog bijtijds zijn plaats willende bereiken, had het ongeluk te struikelen en voor den wagen te vallen. Hoewel de voer man nog trachtte op te houden, werd de jongen overreden. Het hoofdje werd totaal verbrijzeld, zoodat de dood onmiddellijk intrad. Omtrent den diefstal van vier aan- geteekendc brieven, bestemd voor Leiden, kunnen wij nog het volgende mededeelen De postzak werd aan het postkan- tooi' te Leiden aangebracht met een gat in den bodem. Den volgenden dag werd de adviesbrief ineengefrommeld op de binnenplaats van het postkan toor aldaar gevonden, natuurlijk zon der de bijbehoorende aangeteekende brieven. De berooving heeft vermoe delijk plaats gehad op het traject tusschen Rotterdam en Leiden. („N. R. Ct.") In een boekje van vyftien blad zijden betoogt een ongenoemde, wiens pseudoniem Oosthoek schijnt te wezen, niet meer of minder, dan dat Noord en Zuid-Holland, Zeeland en (gedeel telijk) Utrecht, op het punt zijn onder te gaan en dat wel door de mishan deling der zeewering. De schuld daarvan draagt, volgens schrijver, de Rijks-Waterstaat, die de schelpenvisscherjj niet belet. Namen van bekende ingenieurs worden daarbij genoemd. Wie dezen ongenoemde meer gelooft, dan menschen die hunne sporen in 't vak van den waterbouw hebben verdiend kan voor een stui ver (dat is de pry's van 't boekje) de yselijke overstroomingstoekomst die bij ons schetst, tegemoet griezelen. De heer De R. schrijft in lietRot- terdamsche Bijblad van Nieuw-Leven: In Juni 1.1. is in Leiden de groote katoendrukkerij afgebrand, dat is be kend. Minder bekend is, dat daar door 450 menschen zonder werk zyn, menschen die daarenboven voor ande ren dan fabrieksarbeid volkomen on bruikbaar zijn. Onder die 450 zijn 100 meisjes en vrouwen, en voor dezenis nu in Leiden een werkverschaffing begonnen. Mejuffrouw Knappert heelt dit op touw gezet. Als presidente van de Inrichting voor fabrieksmeisjes zag zij wat een ellende hierdoor moest komen. "Vooreerst al omdat de ver dienste dier meisjes en vrouwen niet kan worden gemist in het gezin, en dan omdat ledigheid het oorkussen is van den duivel. Voor geregelden liui- selijken arbeid zijn zij niet geschikt. Hier is trouwens geen sprake van nette huisgezinnen, zelfs niet van or delijke gezinnen, en in huis vinden zij dus geen taak. Het onvermijdelijk gevolg is, dat zij langs de straat zou den slenteren, en daardoor zedelijk er op achteruit moesten gaan. Wat kun nen nu deze vrouwen doen om in haar onderhoud te voorzien? Niet anders dan gewoon grof werk naaien en breien. Toen kwam dus de vraag op hoe kan men aan dezen dit werk ver schaften Want de groote moeilijkheid die overal en altijd een goede werk verschaffing ontmoet, is het gevaar dat men met de eene hand neemt, wat men met de andere geeft, dat wil zeggen, hier werk gevende elders het wegneemt. Deze moeilijkheid inziende heeft mejuffrouw Knappert een goed plan gemaakt. Deze vrouwen moesten dus voor armen kunnen naaien en breien, en om nu zeker het werk niet aan anderen te ontnemen, heeft zij zich gewend tot naaiclubjes van dames in verschillende plaatsen van ons land, en heeft gevraagd: gy, die gewoon zijt voor armen zelf te naaien, geeft ons uw werk om het door deze vrouwen te laten doen en wij zullen het gratis voor u. laten werken; wat er voor aan de meisjes moet betaald worden, betalen wij. Het geld daartoe heeft men in Leiden bijeengebracht. Toen zij dit plan zoover gereed had, heeft zij gevoeld dat het onmogelijk was hiermede een gansch jaar al die vrouwen aan den arbeid te houden, en besloot nu daarbij onderwys te laten geven. Wie dit onderwys niet volgen wil, krijgt ook geen werk. Leerplicht op eigen hand dus. En toen heeft zij haar steun gezocht bij an deren voor de uitvoering. Die steun is haar in boven verwachting ruime mate geschonken van dames uit allerlei kringen. Eerst kreeg zij de vrijwillige werkkrachten om dit onderwys te geven, en toen de dames, die zich be reid verklaarden toezicht te houden. In enkele dagen vond zij meer dan dertig dames in Leiden daartoe be reid, orthodoxe, moderne, roomsehe, getrouwde en ongetrouwde, die allen beloofden minstens een week achter een, dagelijks gedurende drie uur toe zicht te houden op die vrouwen. Maan dag 12 dezer is het begonnen, en met September komt het herhalings-onder- wijs er bij. Adres mejuffrouw J. de Visser, Plantsoen 99, te Leiden. Op initiatief der Delftsehe Handels- ver ecniging had Vrijdagavond eene bijeenkomst van ingezetenen plaats ter bespreking der wenschelijkheid om alhier, even als elders, eene ver- fraaiïngsvereemglfg in het leven te roepen. Na een inleiding door den heer A. F. Marlet werd tot de op richting besloten. Tot bestuursleden werden benoemd de heeren F. A. Marlet, Th. van Leipzig, M. Meyers. C. W. Paerels, J. Richter, J. van Dissel, A. Leeflang, I. H. Tonnaer en .J. A. Milders. De vereeniging kreeg den naam van „Delfia" en telt reeds 146 leden. Door den kleerbleeker S., aan den Jutphaaschen wegte Utrecht, werd Vrijdagavond uit een gesloten secre taire, welke in de slaapkamer staat, een bankbiljet van f' 200 vermist, zon der dat eenig spoor van gepleegd ge weld was waar te nemen. Een onder zoek, door S. ingesteld, had tengevolge dat al spoedig de verdenking viel op zekeren M., die als timmerman giste ren in de nabijheid van die kamer had gewerkt. Dat. men zicli hierin niet had vergist, bleek hedenmorgen, toen de politie, nadat van het gebeurde aangifte was gedaan, een streng onder zoek instelde, waarvan het gevolg was, dat M., die in zijn woning werd gearres teerd, al spoedig bekende den diefstal te hebben gepleegd, met gebruikma king van de sleutels, welke hij op de tafel had gevonden. Van de ontvreem de gelden waren nog maar weinige guldens verteerd; de rest weid nog in liet bezit van den ontrouwen werk man gevonden. Niet zwemmen. De commandant van H. M.stoom- kanonneerboot Sperwer te Helder, de luit. t. z. 2e klasse H. J. Boldingh, had Donderdag het geluk een zijner schepelingen van den dood te redden. Terwijl de kanonneerboot aan de Tesselsche hors lag, viel een der op varenden, een jong matroosje, over boord. Daar de drenkeling niet zwem men kon en dus veel kans liep te verdrinken sprong de commandant hem zonder bedenken na; hij wist hem te grijpen en zoolang vast te houden, tot men met de inmiddels te; water gelaten vlet te hulp kwam en redder en geredde oppikte. De offi cier bleek te veel van zijne krachten te hebben gevergdpas in de vlet, of verloor hij het bewustzijn. Te Nieuwendiep aangekomen, werd hij ter verpleging in het marinehospitaal opgenomen. Een bewijs van wat Fidelio in ons blad zeide over bet nut van zwem men vooral voor zeevarenden. Verongelukt. Een vreeselyk ongeluk had Zater- dagnamiddig te Eindhoven plaats. De 70-jarige P. v. Nuenen, een vlijtig en oppassend man, als opperman werk zaam aan de in aanbouw zijnde nieuwe- paterskerk, had het ongeluk van een steiger te vallen en met zijn hoofd op een balk terecht te komen. Hij werd deerlijk verminkt opgenomen en gaf bijna onmiddellijk den geest. Leiteren en SCunsi. Toonkunstenaars-examen. Geëxamineerd 5 candidaten. Ge slaagd voorPiano (L. O.) de dames Adr. H. van der Lek, te rs Graven- hageC. Jenny Neuhoff te Arnhem; en H. B. Posthumus, te Dordrecht. Sport en Wedstrijden. Wielerwedstrijden. De wielerwedstrijden, Zondag te 's Hage gehouden,trokken een tal rijk publiek. Zy' waren die drukke opkomst clan ook ten volle waard, want zoowel door de qualiteit als quantiteit van de rijders muntten deze races uit. 't Weder was prach tig; een beetje wind, die echter bij den spurt uit de bocht niet hinderde, 't Puikje van de Belgische rijders was overgekomen om zich te meten met de Hollanders. Vooral de match tusschen Kees Witteveen van Amsterdam- en Saint Hubert van Antwerpen, die zich ook hier te lande reeds als een geducht tegenstander deed kennen, beloofde veel en heeft aan die verwachting ten volle beantwoord. Voor dezen interessanten rit over; een afstand van 80 kilometers, kwa men behalve de twee rijders, verschil lende quadruplets en tripiets voor angmaking in de baan. Kees had oudergewoonte pech. Na een paar rondjes geraakte de „quad" van Witteveen onklaar doordien de band sprong. By de 20ste ronde, toen de Belg ongeveer 30 a 40 meter voor was, brak een van de trappers van' Kees' fiets, en moest hij afstappen. De Belg die eerst nog een baantje doorreed, stapte toen ook af. Na een kwartiertje werd de strijd hervat. Niettegenstaande protest van den Belg die nu slechts eeu kamp over 40 Km. wilde rijden, werd de match van 50 Km. over 't geheel hervat. Witteveen nam weder de leiding en behield die tot bij de 60ste ronde,, toen Saint Hubert voorbij liep en een kwart baan vooikwam. 'Onder luid gejuich wist de triplet Hisgen, An- driesse eu Slosker van Amsterdam Kees weder voor te brengen, 't Vel schil werd grooter en met zeer snellen gang lapte Kees zijn tegenstander voor de eerste maal. Nog een paar baantjes en de Belg stapte af, omdat hij zich zooals hy zeide ongesteld gevoelde. Witteveen bleef 72 ronden rijden waarna de match eindigde. De gangmaking was goed: de Tri plet Hisgen uitmuntend. Het over nemen was goed geregeld. De gemaakte tijden waren van Wit teveen: 10 K.M. in 13 min. 11% sec; 20 K. M. in 27 min. 184/s sec.; 24'/a K. M. in 30 min. 26 Vs sec.: cn toeii hij na 28 K. M. stopte was zijn tijd 38 min. 19'/5 sec. Een wedstrijd over 2000 meters werd in 5 afdeelingen gereden. In de beslissing kwamen uit Har got, WillemSj Beisenlierz, Vrouwes Siep en Jenkins. Na een prachtigen spurt was do uitslag, als -volgt 1. "Vrouwes in 3 min. 274/5 sec.; 2. Hargot, 3 Beiscnherz. Tot slot werd een wedstrijd ge houden over een afstand van 3000 M. met voorgift voor Multiplex-wie- lers. Er werd in twee afdeelingen gereden. In dc le afdeeling was eerste: Tandem-Hargot van A ntwerpen; twee de: triplet-Kingma, Amsterdam. Tijd 3 min. 51 sec. In de 2e afdeeling was eerstequa- druplet-Boele. Amsterdamtweede wastriplet-Mulder, Amsterdam. Tijd -3 min. 49 Vs sec. De quad.-De Koek van Antwerpen stopte onderweg. De uitslag van de beslissing was als volgt: le do triplet-Kingma met 40 meter voorgift in 3 min. 54sec; 2e de quadruplet Boele (van meet); 3e de triplet-Mulder. Een nieuw sportterrein te Amsterdam. Er heeft zich te Amsterdam een commissie gevormd, die pogingen in het werk stelt een terrein te verkrij gen waarop hippische sportfeesten zouden worden gegeven. Behalve de renbaan zouden er boxes voor 100 paarden gebouwd worden. Onze stadgenoot de heer D. A. van Stralen, maakt deel uit der commis sie. Pogingen worden gedaan dit sport terrein bij de uitspanning „Rozen burg" aan de Linnaeusstraat geves tigd te krijgen. W andelwedstrijd. De uitslag van bovengemelden wed strijd, Zaterdagavond gehouden van Amsterdam naar Utrecht en terug (een afstand van omstreeks 85 K.M.) is dat eerstaankomende was de keer Georg Büff uit Rotterdam, die er 10 uur, 8 minuten en 30 seconden over deed. Het record van Adolfs in 1893 was een uur en 41 Va minuut meer. De heer Büff verloor een halven kilo aan gewicht, gelijk trouwens alle deelnemers sommigen verloren wel 2 a 3 kilo. Wielrijders Toer congres. Zaterdagmorgen 10 uur werd de zitting van hot toercongres voortge zet. Behalve de afgevaardigden waren er even als gisteren vele belang stellenden aanwezig. Aan de orde was 4. Besprekingen in zake bet in depot geven van atlassen, reiswijzers, enz., aan Buitenlandsche Bonden, tot den prijs waarvoor die verkrijgbaar zijn bij den Bond, welke deze uit geeft. Voorzitter de heer Verbeke (h. V. B.) De voorzitter, het gesprokene sa menvattende kleedde het voorstel als volgt in, dat iedere bond een biblio theek zou moeten hebben, waarin alle werken over toeren aanwezig zouden moeten zijn, en dat leden van toegetreden bonden denzei fdeu pry's voor de atlassen en reiswijzers zou den betalen als de leden van den bond, die ze uitgeeft. De heer D. Foekema voegde daar aan toe het voorstel, een drietal dei- uitgegeven reiswijzers, enz. door de verschillende bonden uitgegeven, dooi de bonden onderling bij elkaar in depot te geven. Het voorstel, als boven omschreven, werd daarop met algemeenc stemmen aangenomen. 5. Het reserveeren van plaats ruimte in de officieele Organen, voor belangrijke mededeelingen van Bui tenlandsche Bonden, betreffende „het Internationaal Toerisme." Voorzitter de heer G. A. Pos. In leider de heer J. C. Redelé. Na korte bespreking werd dit voor stel met algemeene stemmen aange nomen. 6. Besprekingen aangaande de hef fing van belasting van buitenland sche toeristen, in de verschillende landen. Voorzitter de heer Baerlain. Dc heer v. Zeebrocck stelde voor, dat het congres dc wenschelijk heid zou uitspreken, dat een belas ting op wielrijders nooit buitenland sche rijders zou kunnen treffen. De lieer De Meuse deed het voor stel de motie van den heer v. Zee brocck door alle afgevaardigden da delijk te laten teekenen en bij het request aan de 2e Kamer te voegen, later op te maken. Met acclamatie werden motie en voorstel aangenomen. Betoogd werd de wenschelijkheid van verbetering der toegangswegen tot verschillende landen. Naar aanleiding van de bespreking der uitgifte van een internationaal toerboek, verklaarde de lieer Ewart dat de heer Stead in Engeland in het Continental Handboek reeds een zelfde inrichting had gevolgd. De C. T. C. zou gaarne deze boekjes voor alle wielrijders beschikbaar stel len. De voorzitter betuigde namens de vergadering den heer Ewart dank voor zijn aanbieding. (Applaus.) De zitting werd hierop verdaagd tot Zondagmorgen 10 uur. Zaterdagmiddag was er boottocht naar Marken. Zondagmorgen had de laatste zit ting te Amsterdam van bovengenoemd congres plaats, waarin medegedeeld werd, dat aan de Tweede Kamer be richt zal worden, dat op de Zaterdag j.l. gehouden zitting de wenschwerd uitgesproken, dat een eventueel te beffen belasting voor wielryders nooit op buitenlandsche toeristen, die Ne derland bezoeken, zal drukken. Hierna komt aan de orde punt 9 Bespreking aangaande de stichting eener internationale vereeniging van toeristenbonden, ten einde toe te zien op de juiste uitvoering der op dit congres genomen besluiten, de onder linge relatiën te onderhouden en te vergemakkelijken en gemeenschappe lijk stappen te doen ter bevordering van het internationaal toerisme. Na uitvoerig debat stelde de heel de Ballif de motie voor, om de wen schelijkheid uit te spreken voor de stichting van een Intern. Vereeniging en bet honden van een jaarlijkscli congres. Hij voegde later hier nog hij, dat hij ook de benoeming wenschte van een commissie van onderzoek en die dezelfde zal zijn als die, welke het congres voor 1898 zal voorbe- •eiden. De raotie-Ballif wordt daarna met bijna algemeene stemmen aangeno men. De voorbereiding voor het congres zal worden opgedragen aan de com missie van het land, waar het congres gehouden zal worden. Do afgevaardigde van Luxemburg noodigt de aanwezigen, uit, het vol- 'end congres in Luxemburg te hou- .en, hetwelk met applaus wordt be groet. Dr. Van Zeebroeck hoopt, dat alle afgevaardigden ook bij de voortzetting van het congres te Brussel op Dins dag a.s. zullen aanwezig zijn en hoopt allen in het clublokaal" van de Ton- ring Club als gast te mogen ont vangen. Na (le gebruikelijke plichtplegingen werd hierna het congres te Amsterdam gesloten. Na het dejeuner werd een tocht per spoor naar Haarlem gehouden, de Groote Kerk bezichtigd (waar 't orgel bespeeld werd) een rytoer ge maakt door den omtrek en gedineerd in hotel „Wackwitz" te Zandvoort. Aan de turnfeesten, die op 31 J uil en 1 Aug. te Schagen gehouden zullen worden, wordt deelgenomen door: „Kracht en Vlugheid," Alkmaar, „Amstels Gymn. Vereen."; „Amster- damsche Gymn. Vereen."; „Holland"; „Olympia" en „Plato", allen van Am sterdam; „De Westfries", Barsinger- hqrn; „Hercules," Beemster; „Bever- wijksche G. V.", Beverwijk; „Sparta", Haarlem; „Pro Patria". Helder; „Oefening kweekt kunst", Helder; „Eigen Oefening", Hem; „Hilver- sumsche Gym. Vereen.," Hilversum: „Uitspanning door Inspanning", „Wil lem van Oranje." Hoorn; „Simson,' Lvoog-Zaandijk'„Lycurgus," Krom menie; „Hercules," Nieuwe Niedorp; Schagen; „Jahn," Wcstzaan; „01ym-; pia," Wieringer waard„Sparta," Winkel; „Hercules," Wormerveer; „Concordia, Zaandam. De leiding der feesten is door het bestuur van het gewest Noord-Hol land opgedragen aan den heer J. Zeeman, directeur van „Amstels Gym. Vereen." to Amsterdam. Wedloopen te Bussum. Onder begunstiging van fraai we der zijn Zondag de wedloopen te Bussum gehoudendat een regenbui als intermezzo diende, deed aan het geheel geen schade. De uitslag is geweest als volgt: 1. Tab or prijs, heat hardraverij 2e kl. Alle opgelcomeD. le heat„Eva," in 3 min. 4 sec. Tot. f 15 voor f 5. 2e heat„Eva," in 2 min. 59 sec. Tot. f8 voor f 15. In de eerste heat was „Ninus" aan het hoofd, gevolgd door „Eva", „Lali Brien". „Richard", „Sokol", „Molly F" en de overigen. Aan de overzijde ging „Eva" aan het hoofd en won betrekkelijk gemakkelijk. „Sokol", die mooi was komen opzettan, was tweede. In de tweede heat liepen alleen „Eva", „Richard", „Ninus", „Lady Brien" en „Sokol". „Eva" werd niet verontrust cn won dan ook, terwijl „Richard" als tweede eindigde. Zomerpr ij s. Verkoopswedren vlakke baan. Afstand 1500' M., niet opgekomen„Haziewand", Young Lady", „Pasgeld" en „Chittapore". 1. „Barnes" 55 K.G. eig. mr. John stone. 2. „Macmerry", 63 Kg., eig. A. van Hoboken van Hoedckenskerke (Won- drateheek). 3. „Hemionc" 54 Kg., eig. jhr. Rutgers van Rozenburg (Delley). Gewonnen met lengte5 lengten tusschen2 én 3. Totalisator f 85 voor f 5. Toen de vlag viel, nam „Macmer-j ry" de leiding gevolgd door „He mionc", „Barnes", „Maladetta" en „Nadjy". Aan de overzijde werd „Bar nes" tweede en werden „Hemione" „Maladetta" a la cravache geno men. Weldra ging „Barnes" naar voren en won ingehouden met een halve lengte van „Macmerry", terwijl „He mione" op 5 lengten derde was. Kr y lat y-p r ij s, drie heats hard draverij; le kl. hcp. min. afstand 1600' M. Niet opgekomen„Mary Sheri dan" em „Red Girl". le heat „Lucille" (1680 M.), eig. J. W. Schuijl, (F. Steinnagel) in 2 min. 542/3 sec. Tot. f 10 voor f 5. 2e heat, „Newbold", (1710 M.),eig. J. W. Schuijl, (J. G. de Boer), in 2 min. 522/5 sec. Tot. f7 voor f5. 3e heat, „Newbold", in 2 min. 51 il5. sec. Tot. f 6 voor f 5. 4e heat, „Lucille", in 2 min. 58 sec. Tot. f 6,50 'voor f 5. 5e heat, „Lucille", in 2 min. 50 sec. Tot. f 6 voor f 5. „Lucille" was dus de winster. In de laatste lieat liep „Sersant" niet meer mede„Newbold", liet het reeds in de vierde heat zitten en in de vijfde zakte hij ook weldra af. „Ed- dallali" werd daarentegen hoe langer hoe beter, doch vermocht niet te winnen.. Bussum-prys, wedren vlakke baan. Afstand 2000 M., niet opgeko men „Duhallow'". „Blindfold", „Mer- zong" en „Pasgeld". 1. „Epervier" (51'/a Kg.), eig. inr. Johnstone. „Honest", 63 Kg., eig. mr. Ro bert, (O. Lehmpfuhl.) 3. „Satania", 53 Kg. eig. Jhr. Rut gers van Rozenburg (Delley).) de armen gevouwen over de borst, die scheen te hijgen bij haar korte vlugge ademhalingen. Het oog van Victor scheen met een vurig verlangen aan de trotsche buigzame gestalte te hangen, aan het donkere, mooie gelaat van het jonge meisje. Hij wilde op haar toetreden, toen zyn moeder naast hem ging zitten en hem terughield. „Blijft nog een oogenblik," fluisterde zy, terwijl zij een. opmerkzamen blik op Jeanne wier]). „Ik weet, welk gevoel uw hart beweegt, als ge Jeanne aankijkt en ik ben blij dat uw hart onze kous billijkt. Maar voor je om .Jeanne's liefde smeekt, zou ik je een geheim willen toevertrouwen, dat ik vandaag ontdekt heb. De vreemde officier, die ons park bezet'houdt is in liefde ontbrand voor Jeanne cn Jeanne zelf is niet zonder belangstelling voor hem." Krampachtig omklemde Victor's hand dc pols van zijne moeder. „Onmogelijk, moeder! Zoover kan zij zich niet ver geten „Het hart des menschen is een wonderlijk ding," antwoordde mevrouw Hoffer met. een glimlach, „en misschien verschijnt de Duitscher onze Jeanne in een heldhaftig licht, dat haar bewondering opwekt, dat werkt op haar verbeelding. Ik heb haar nagegaan en ben zeker van mijn zaak) Ik deel je mijn overtuiging mede, opdat jy ,je gedrag tegenover Jeanne dienover eenkomstig kunt inrichten!" „Ik zal haar vragen ik zal haar zeggen, welk een smaad voor haar zulk een neiging is. „Stil, myn jongen, op deze wijze zal jij je doel niet bereiken. Jeanne is trotseb en van oen eigenzinnig karakter, ie zoudt haar noodeloos beleedigen, want nooit geloof ik, dat zij aan haai- gevoel voor den Duit- schcn officier ook maar het minst zal toegeven. Zij zal zelf inzien, dat zulk een liefde een smaad voor haar is- en zy zal dat gevoel bedwingen met haar sterk en trotsch hart. Dan zal zij ook gewillig gehoor schenken aan je liefde; heb je echter haar trots gekrenkt, door dat je haar geheim, dat zij zelf met alle macht voor de wereld zal wallen verbergen, aan de openbaanna- king prijs geeft, dan zal zij je dat nooit vergeven en nooit de uwe willen worden. Wees dus voorzichtig en belecdig haar trots niet. Mevrouw Hoffer verwijderde zich langzaam, terwijl Victor in stille woede in zyn hoek bleef zitten. Hij kon niet meer zien naar.liet mooie gelaat van Jeanne; het was alsof het hem in het hart stak, als hij haar aankeek en in haar oogen, op haar trekken las, dat zij dacht aan den vreemden officier, aan zijn vijand en den hare. Het begon reeds te schemeren en met een kaars in de hand begaf hij zich naar de tuinschuur. Daar werd een zware hand op zijn schouder gelegd. Hij keek op. Naast hem stond de houtvester Pierre Michel, die dicht bij La Bouue Fontaine woonde en dien 't bombardement naar Chateau Pornette had ge voerd. Pierre Michel's stijve, magere gestalte geleek op dien van een wilden wolf en zijn geelbleek gelaat, met den grooten scherpen neus, de fonkelende groen-grijze oogen gaven hem iets roofvogelachtigs. De houtvester was vroeger soldaat geweest, had in Algiers gediend, aan den "Senegal en het laatste onder Bazaine in Mexico f bij was een fanatiek patriot. „Kent u mij niet meer, luitenant?" vroeg liij glim lachend, waarbij duizend plooitjes in zijn mager ge zicht kwamen. „Zeker, Pierre Michel," antwoordde Victor, „het vorige jaar zijn we nog samen op de wolvenjacht ge weest." „Waarop u, luitenant, den wolf gewond neerschoot." „En u het woedende dier met uw handen worgdet „Bab, het beest was geen schot kruid meer waard. Bovendien zouden wy door een tweede schot de huid nog meer beschadigd hebben. Maar wat wilde ik zeg gen, luitenant gaat u weer naar liet leger „Zeker. Zoodra zich de gelegenheid aanbiedt, om onbemerkt door de gelederen des vijands te sluipen." „Jammer „Waarom jammer, Pierre Michel?" „Omdat u ons hier van veel meer nut zoudt kuuuen zijn, luitenant." „Hier? Ik u van nut? Ik zou werkelijk niet weten, op welke wijze?" „Luister u eens luitenant, U weet, dat ons leger zich teruggetrokken heeft tot aan de Moezel. Zooals ik ver nomen heb, moet echter ook de Moezellinic reeds zijn opgegeven; oerst hij Metz, wellicht eerst by Chalons, zal er een groote samentrekking van het leger plaats hebben. De keizer heeft dus Elzas-Lotharingen opge geven en wy staan onbeschermd tegenover den vijand. Wij echter zullen ons zelf beschermen en tegelijkertijd den keizer en Frankrijk van nut zijn, doordat wij het volk oproepen tot den strijd." „Het volk oproepen - „Ja, luitenant, evenals vroeger de Spanjaarden, toen onze groote Napoleon zijn leger naar liet Pyreneesch schiereiland zond. Of zooals de landlieden in de Ven- dée, toen zij opstonden tegen de legers der revolutie mannen." „Het denkbeeld is niet zoo kwaad." „Niet waar Reeds komt er overal leven. In elk stadje, in elk dorpje hebben conige vastberaden man nen de zaak ter hand genomen. Aan oude soldaten en onderofficieren ontbreekt het niet; dezen kunnen de boerenknapen oefenen en ze drillen, zoover dat noodig is. Vooral de tolbeambten en de houtvesters en de ja gers zijn er voor geschikt om zulke benden van franc- tireurs te vormen. Maar het ontbreekt ons aan officie ren, die onze manoeuvres leiden, die plannen voor ons ontwerpen. Oude officieren zyn er zeker genoeg in den Elzas, maar die zyn invaliede en af, die kunnen we niet gebruiken." „En toen hebt gij aan mij gedacht?" Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 2