Tweede Editie. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. FEUILLETON. I11 het Krijgsgewoel. I5e Jaargang. Donderdag 29 Juli 1897, No. 4317 HAABLEM'S DAQBLAD A ~R(~)lKrisTl^!T^rTrrNrrr'FS"RT?)T,TR Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden„1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor' Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post0.37 A -nVTHHTR/T'TO-Tsr'T'T-FrNr- egels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent, per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren cn Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenlayid: Compagnie Generate de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het£Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels f0,75. elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel r'O.oO. Agenten voor dit blad in den omtrek zijnBloemendaalSandpoort en SchotenP. v. d. RAADT, SandpoortHeemstede, J. LEUVEN, bij de tolSpaarndam, C. HARTENDORPZandvoort, J. ZWEMMER Velsen, W. J. RUIJTERBevertoijJc, J. HOORNSIJmuiden, TJADEN, Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Politiek Overzicht. In de politiek is er geen ander dan engelsch nieuws en dat isgewooclyk niet zeer verkwikkend. Toch mag ditmaal gemeld worden, dat twee 'i engelsche bladen, de Daily Chronicle en Daily News, zeer scherp den af- loop van het debat in 't Lagerhuis over de Z. Afr. Comm. afkeuren. De conclusie, zegt de Chronicle, waartoe het Lagerhuis met Chamber lain gekomen schijnt te zijn, dat nl. de Chartered Company en Rhodes ofschoon schuldig aan verfoeilijke dingen, welke de parlementaire com missie met Chamberlain gebrand merkt heeft, niettemin geen straf verdienen, moet de vreemdelingen in de mecning bevestigen, dat Engeland het grootste huichelaarsvolk is. Blykbaar ligt het dan ook volstrekt niet in de bedoeling, om het charter van de engelsche Zuid-Afrikaansche Maatschappij in te trekken, wel om het te wijzigen. Nu ja. dat zullen wel weer veranderingen zijn voor de leus. De minister van marine vraagt een aanvullings-crediet van zes millioen gulden, dienende om den bouw te be ginnen van vier sterke kruisers, even veel torpedojagers en tot verhaasting van den houw van schepen, waaraan reeds begonnen is. Dat de Engelschen hunne weer middelen in goeden staat houden, maakt de uitgestrektheid van hun rijk evenzeer noodig als het aantal hun ner vijanden. Zoo is in den nacht van Maandag op Dinsdag hun kamp te Malakand, in Tsjitral, door inboor lingen aangevallen. Een Engelsch luitenant is gedood en drie kapiteins en een luitenant zijn gewond. De ca valerie vervolgde den vijand die in den ochtend terugtrok. STADSNIEUWS. eerste en derde Pagina. Haarlem, 28 Juli 1897. Verkiezing Gemeenteraad. Gisteren, Dinsdag, had in Distriet H herstemming plaats voor een Lid van den Gemeenteraad, ter vervanging van Mr. H. Enschedé. Bij de eerste stemming op 13 dezer, verkreeg de heer Jhr. H. M. Speel man 343 en de heer J. van der Wijde 298 stemmen. Tusschen deze beide candidaten ging dus de herstemming In het stembureau Nassaulaan werden uitgebracht 207 stemmen. Van onwaarde éen stem. Uitgebracht werdenop .Jhr. Speel man 110 stemmen, op J. v. d. Wijde 96 stemmen. In het stembureau Priesche Var kenmarkt werden uitgebracht 253 stemmen. Van onwaarde 5 stemmen. Op Jhr. Speelman 137 stemmen, op J, v. d. Wijde 111 stemmen. Te zamen Jhr. Speelman 247 stemmen. J. v. d. Wijde 207 stemmen. Zoodat tot lid van den Baad ie gekozen de heer Jhr. H. M. Speelman. De postduivenvereeniging „De Zwa luw" hield Zondag- j.l. een wedvlucht van Hengeloo, op een afstand van 144 KM. De duiven werden om 6'/i uur st.t. in vrijheid gesteld en bereikten hunne hokken als volgt B. de Gelder 8 u. 55 min. 40 sec. N. Heijblok 8 58 55 F. v. d. Pol 8 59 5 J. de Klerk 8 59 12 J. v. Vliet 9 2 28 BINNENLAND In de Staatscourant van Dinsdag avond worden de benoemingen van de leden van het nieuwe ministerie offi cieel openbaar gemaakt. De minister van marine, de heer Jansen, zal ge dweilde eenige dagen ad interim de portefeuille van den minister van oor log waarnemen, totdat het nieuwbe noemde hoofd van dat departement, gencraal-majoor Eland, uit het buiten land zal zyn teruggekeerd. Verkiezing voor de Tweede Kamer. AMSTERDAM IX. (noodig ge worden wegens bedanken aldaar van Mr. J. P. R. Tak van Poortvliet). Geldig 2382 stemmen. Gekozen de heer M. A. Kerdijk (lib) met 1229 stemmen. De heer mr. Th. Heemskerk (a.r.) had 835, de heer De Beaufort (lib.) 285, Deri Boer 33 stemmen. WINSCHOTEN (waar mr. Troel stra bedankt heeft, evenals te Leeu warden). Geldig uitgebracht 3880 stemmen. Hiervan verwierven de heeren: Dijk huis 441, Gerritsen (rad) 1050, Van Kol (soc. dem.) 1181, Tijdens (rad.) 1208 stemmen. Herstemming derhalve tusschen de heeren Tijdens en Van Kol. LEEUWARDEN. Geldig uitgebracht 3668 stemmen. Hiervan verwierven de heeren: Bax (rad.) 1081, Middelkoop (rad.) 333, Van Munster (a. r.) 856, Pyttersen (lib.) 1399 stemmen. Derhalve herstemming tusschen de heerenPyttersen en Bax. Van dezen uitslag werd reeds door ons per bulletin melding gemaakt,. De nieuwe verordeniug op de pros titutie te Amsterdam is Dinsdag af gekondigd en dus in werking ge treden. „Hotels" Men schryft uit Rotterdam aan De Tijd in onderscheiden bladen heeft men getracht te beweren, dat Amsterdam door de uitvaardiging van het verbod omtrent het houden van „openbare huizen" van den w al in de sloot is terechtgekomen, nu deze inrichtingen zich hebben gemetamorphoseerd in „hotels," wijl, zoo heet het, de politie machteloos is tegen die zoogenaamde hotels". In het midden latende in hoever de macht der Amsterdamsche politie zal kunnen gaan, om te constateeren dat het uitgevaardigde verbod in die „hotels" wordt overtreden, zy echter opgemerkt, dat als de Amsterdamsche politie weten wil hoe zy die „hotels" kan doen verdwijnen, zy dan slechts even heeft te inforweeren bij onze politie. Hier ter stede hebben ook van die „hotels" bestaan, maar ze zijn ver dwenen. Hoede politie dit heeft aan gelegd behoort tot haar geheimen, die zy niet openbaar maakt. „Where is a will, there is away." Dit, hebben die „hotels" hier ter stede ondervonden, niet door een officieelen politiemaatregel, maar door een toe vallige hebbelijkheid van een aantal agenten van politie. Die hebbelijkheid bestond hierin, dat heel toevallig al de elkander aflossende agenten, welke in een straat, waar zoo'n „hotel" was, hadden dienst te doen, geen ronde maakten in die straat, maar heel toe vallig zich plaatsten pal vóór den in gang van zoo'n „hotel". Het was of al de agenten een ma nie hadden om voor de dear van zoo'n „hotel" te gaan staan. De een volgde den ander op, niet éen dag, maar dagen, ja weken, somtijds maanden achtereen, net zoolang totdat het „hotel" was verdwenen. Tegelijk met het verdwijnen van het „hotel" waren wederom toevallig de politie-agenten genezen van hun manie om voor de deur van het perceel te gaan staan, waarin het „hotel" was gevestigd ge weest. Het publiek zag in de manie der agenten het uitzetten van „een vasten post" door de politie, maar het pu bliek ziet zoo dikwijls verkeerd. Als de manie, welke meermalen onze politie-agenten aantast, overslaat op hun Amsterdamsche kameraden, zullen dezen de „hotels" kunnen weg kijken en nullen overtredingen van het uitgevaardigde verbod wel kun nen worden geconstateerd. De Czaar Peterfeesten te Zaandam. Ter gelegenheid van het 15-jarie bestaan der Zaanlandsche Zeilver- eeniging en ter herdenking van het 200 jaren geleden verblijf van Czaar Peter den Groote aan de Zaanstreek, heeft genoemde vereeniging een pro gramma van feestelijkheden saamge- steld, dat wij hier laten volgen. Woensdag 16 Augustus. Ten gerieve van de te Amsterdam en elders woonachtige leden, vertrekt van den Zweedsehen steiger aan de „De Ruy terkade", des voormiddags te 8V2 uur precies, een boot voerende de vlag der Vereeniging, met be stemming naar Zaandam. Deze boot zal te ongeveer 9 J/4 uur aan de stei gers aan de „Prins Hendrikkade" te Zaandam gemeerd liggen, om de aan de Zaanstreek wonende leden met hunne dames en genoodigden aan boord te nemen en klokslag 9,/2 uur van daar vertrekken, te gelijkertijd met de boot der commissie ter viering der Czaar-Peterfeesten, om het Kei zerlijk jacht, waarin de Czaar zich met gevolg te 9V2 uur aan de jacht haven der zeil vereeniging „Het IJ" te Amsterdam heeft ingescheept, ge meenschappelijk in te halen. Op beide booten zal een muziekkorps aanwe zig zy'n. Aan de steigers van aankomst te Zaandam, zullen de hooge gasten door het dagelijksch bestuur der feestcommissie van de Peterfeesten worden ontvangen, en daarna een rijtoer door door dé gemeente maken, eindigende met een voorstelling aan de geheele feestcommissie in „Café Suisse". Inmiddels hebben de pleiziervaar- tuigen gelegenheid zich naar de Bin- nenzaan te begeven, om aan de oost zijde in linie te ankeren. Te 2 uur Vlootrevue. Precies uur Wimpeltocht naai den molen „De Grootvorst", tegenover Zaandijk, wederom begeleid door twee stoombooten voor de leden, enz. 's Avonds van 8 tot 10 uur Volks concert in het „Volkspark", door de volledige Beiersche Kapel, directeur Ullrich. Donderdag 19 Augustus. Wedstrijd in het Ringzeilen in de kom der Voorzaan, te 11 uur, precies, door leden der vereeniging, om prijzen en premiën, bestaande in verguld zilveren en zilveren medailles. Indeeling der vaartuigen. Klasse I. Gondels, klasse II. Tjotters tot en met 4.65 WL., kl. UI. Tjotters boven 4.65 WL., klasse IV. Boeiers, klasse V. Scherpe vaartuigen, Gedurende de wedstrijden matinée musicale op het feestterrein. Met medewerking van de alge- meene commissie der „Peterfeesten" 's avonds 3J/2 uur Groote verlichte Gondelvaart in de Binnenzaan. Aan den eigenaar van het fraaist verlicht of het eigenaardigst versierd vaartuig wordt f 50 uitgeloofd, of een kunstvoorwerp van gelijke waarde. Te 10'/4 uur Groot schitterend vuurwerk op de Voorzaan. Front naar het Stadhuis. Te 11 uur Béunie in café Suisse. Feestelijke uitreiking der prijzen. Bal onder leiding van den heer M. Content. Praatjes over de Tentoonstelling te Dordrecht. II Misschien komt het door den voort- durenden gezelligen omgang met be drukt papier, dat schrijver dezes zich op een tentoonstelling behagelijk voelt aangedaan in de afdeeling, gereser veerd door den bockhandel. Daar heerschen gewoonlijk rust en kalmte daar is niemand, die u met alle geweld een snoeperij wil verkoopen, of een broche voor souvenirdaar wordt ook niet gedraaid aan een piano- orgel, evenmin "een mechanieke clown opgewonden, die onder luid gekrijsch, armen en beenen door elkaar laat ratelen, 't Is er stil, zedig stil, deftig stil, zou 'k haast zeggen. Misschien loopen we in Dordrecht gevaar, er gestoord te worden door het eigenaardige dobbelspelletje, waarbij men, een cent of een twee en een halve cents-stuk (hoe was 't ook weer) in een gleuf werpend, begeerlijke din gen, als daar zijn een photographie van de tentoonstelling, een gids voor idem, kon trekken of niet trekken. Maar dat is dan ook alles. Behalve dit worden we er alleen gelaten met oude vrienden en bekendende inkten van Neelmever, het Humoristisch Album van Nygh Van Ditmar, de verzameling van Gebr. Poot prac- tisch Brievenboek voor wie zelf niet kan schrijven en tal van feestliederen, voor hem, die meent dat hy mooi kan zingende respectabele verzameling boeken van onzen stadgenoot Tjeenk Willink, klassieken en "die op 'tpunt zyn het te wordenen dan de werken van Aimard, van Gustave Aimard: de Goudkoorts, de Boekaniers, de Zee schuimers, de Goudzoekers en al die andere romantische verhalen van (len vroeger zoo beroemden Gustaaf, die ik nu niet meer durf opslaan, uit vrees dat ze my zoo zouden tegenvallen. Neen. veel liever laat ik ze dicht en stel mij tevreden met myne herinne ringen uit deze werken: „tot flusjes", zei Valentin Guillois, terwijl hij zy'n geweer over den schouder wierp en (1e wigwam uitstapte. En dan„de blanke man spreekt met twee tongen, zyn hart is valsch. Komt hij niet den Zwarten Ceder de calumet of vredes pijp rooken?" Nu moet ik ronduit erkennen, dat ik van dit gedeelte der tentoonstelling liet doel niet volkomen besef. Hoewel flinke uitgevers (ik noemde den heer Tjeenk Willink al) hun best hebben gedaan, er een mooie collectie van te maken, zonder ecnigen twijfel legt de verzameling zooals ze daar in haar geheel aanwezig is, het by een mo dernen boekwinkel, die wat men noemt „ruim gesorteerd" is, het af. Typischer is dan ook, dunkt mij, de afdeeling scheepvaart. Dordrecht, we kunnen het in de toelichting in den catalogus lezen, is althans voor de binnenvaart een belangrijke plaats. „Door de Noord", zoo lezen we, „in een drukke communicatie op het 20'/i. K.M. verder gelegen Rotterdam en meer noordelijk gelegen steden. De Kil voert naar Zeeland. In het oosten is de Merwede de weg naarDuitsch- land." Is het wonder, dat Dordrecht met zijn schitterend verleden, met zijne herinnering aan den tyd, toen het deelgenoot was in het machtig ver bond der Hanza en handel dreef op de Levant is het wonder, zeg ik, dat op deze tentoonstelling een afzon derlijke afdeeling voor scheepvaart is ingericht? We treffen er tal van mo dellen aan van nieuwere en ouder- wetsche schepen een model van een zeeuwsch jacht uit 1705, van een fre gat voor de O. I. Compagnie, een gaf- felschip van 1791, een model vaneen oorlogsschip uit 1770 en een teckening van ae fameuse schccpskameelen, die de groote zeeschepen iichtten over den Pampus; zoo goed als modellen van stoomschepen van de energieke maatschappij de Schelde en van bag germolens eu zandzuigers van een haarlemsche industrie waar we trotsch op znn, van de Werf Conrad. Natuur lijk heeft ook Rotterdam, de groote buurman van Dordrecht, zooals de hoofdstad dat is voor Haarlem, in dit gedeelte van de expositie een belang rijk aandeel. "Vooral niet minder interessant is de aan Scheepvaart grenzende afdee ling Visscherij. Hier hebben Schevo- ningen, Vlaardingen en Maassluis in letterlijken en in figuurlijken zin eens uitgepakt. Van de scheveningsche reeders is er een collectieve inzending waarbij een eenigszins zonderling" effect maakt een plaat, waarop een scheveningsche visscher boven op een paard. Niet alleen dat dit dier een levend overblijfsel moet zijn van een vóórwereldlijke soort, maar ook is het gezicht van een Scheveninger opeen paard een even groot curiosum, als dat van een huzaar in oen visschcrs- schuit. Of heeft de teekenaar er mee willen zeggen, dat wanneer er niet gauw een flinke visschershaven te Scheveningen wordt, gemaakt, devis- schers tyd genoeg zullen krijgen om op paarden langs net strand te rijden? Natuurlijk zyn er weer verschillende modellen van visschersvaartuigen, waarbij 'ivn aardigen indruk maakt dat van een logger voor de haring vangst, op een zevende van de ware grootte. Een compleet duikertoestel trekt, eveneens zeer de aandacht. En de heer W. H. van Zanten, te Lei derdorp, de bekende verzamelaar van sigarenpuntjes om te dienen tot tabak voor de verpleegden in de Prins Hen drik-stichting te Esmond aan Zee, heeft daarvan een collectie geëtaleerd. We verlaten deze afdeeling, die ons met haren geur van teer en touwwerk aan de frisschc, zilte zee herinnert (aangename gewaarwording in een tentoonstellingsgebouw) en zien by het buiten komen, hoezeer ook hier de uitersten elkander raken. Daar ver rijst toch vlak tegenover de restauratie (met vergunning) de tent der geheel onthouders en niet ver daar vandaan een dergelijk gebouwtje, waar een reusachtige' gele knoop uithangt en alleen die dranken worden verkocht, waarvan men tot dusver nog niet heeft kunnen constateeren, dat "ze alcohol bevatten. Een kijkje op het terrein toont aan, dat het hier des avonds ook kermis kan zyn. Daar verrijst een poffer- kraam, zoo goed als een stoomdraai- moleu en de jeugdige verloofden van de Zuidhollandsche eilanden en ver derop, die men hier in grooten getale in hunne schilderachtige pakjes aan treft, kunnen zich in sierlijke houding laten photografeeren in een tentje, waarvan het opschrift Photographie - Lion Artistique door een Deginneling in de studie der fransche taal zou kunnen worden door G. ELSTER. 9) En de Duitscbers! Zij vochten voor de eer van hun vorst, hun vader land, voor de onverzettelijkheid hunner grenzen, zei den zijDat was een hoog doel 1 Het was een doel, de wonden, de inspanning, ae moeite waard Maar deze strijd gold ook haar vaderland, haar broeder, h.lar eigen volkWas het geen misdaad voor de vijanden sympathie te koesteren, non grootheid te erkennen Door deze tegenstrijdige gevoelens heen en weer ge slingerd, wist het. meisje niet wat zy denken, wat zy gevoelen moest. Dat het de liefde was voor den Prui- sischen officier, die al deze gedachten en gevoelens in haar had opgewekt, wist zy zich niet te bekennen. JNa een poos schrikte zy op. Zij hoorde hoe iemand in de kamer trad en haar met vlugge schreden naderde. Het was haar neef Victor. In de laatste dagen had Victor zich veel met Jeanne bezig gehouden, aie echter uit een onbepaald gevoel van vrees hem zooveel mogelijk ontweek. Thans kon zij een samenzijn met hem niet vermijden. Vlug droogde zy hare tranen af en keek weer naar het bombardement. „Je hebt geweend, Jeanne?" vroeg Victor zacht. „Moet al die ellende ons niet. de tranen uit de oogen persen Zie maar, de mooie oude kerk van Pfalzburg staat in brand!" „Aan de vestingwerken kunnen zy geen schade doen, daarom richten deze barbaren hun "kanonnen tegen de gebouwen en de huizen der vreedzame burgers zei Victor. „Zou ons leger anders hebben gehandeld, als het in Duitschland was doorgedrongen Hebben onze legers ook geen vredige steden in de asch gelegd, onder Lode- wyk XIV, onder Napoleon I „Ik heb reeds vaker bemerkt, Jeanne, datje de Prui sen in bescherming neemt," antwoorde Victor met een donker gelaat. „Ik neem ze niet in bescherming. Ik heb een afschuw van de verwoesting, die hun kanonnen aanrichten, even als ik een afschuw zou hebben van de vernieling der Fransche kanonnen, evenals ik een afschuw heb van en een haat tegen eiken oorlog!" pIk dacht in jou de dochter van een Fransch of ficier te leeren kennen. Ja, den eersten avond, toen ik je zag, scheent ge mij toe een heel andere taal te voe ren. „Ik heb sedert den oorlog in zijn ware gedaante lee ren kennen." „De Pruisen hadden den oorlog kunnen vermijden, aLs zij den rechtvaardigen eisch van onzen keizer had den ingewilligd." „Laten wjj niet spreken over deze nietige reden voor den oorlogIk weet niet, wie de verantwoordelijkheid draagt voor al dezen jammer, moge de hemel hem vergeven I" „Dan heb je dus ook een afschuw voor den militai ren stand, voor den krijgsman „De soldaat gehoorzaamt het bevel van zyn officier, van zijn vorst; hem treft geen verantwoordelijkheid. Maar vaak heb ik my in deze dagen afgevraagdis het dan noodig, dat er soldaten, militairen in de we reld zyn? Kunnen de natiën hun twisten niet op min nelijke wüze schikken, zooals ook de inenschen op zich zelf doen?" „Er zijn twisten ook onder individuen, waarin alleen het wapen kan beslissen. Er zijn beleedigingen, die al leen door bloed kunnen worden uitgewisent. Kun jij je niet voorstellen, Jeanne, dat twee menschen elkan der zoo zeer kunnen haten, dat er op de wereld geen ruimte is voor hen beiden?" „Neen „O, dan heb je nooit in werkelijkheid lief gehad en nooit in werkelijkheid gehaat. Dan heeft het leven nog niet je dierbaarste hoojp vernietigd. Dan heeft een an der mensch je nog met 't schoonste en liefste geluk ontnomen Jeanne keek den opgewonden man verschrikt aan. In het eerste oogenblik wist zy niet, hoe zy zijn harts tochtelijke woorden moest opvatten. Toen zy echter in zyn schitterende oogen, in zyn gloeiend gelaat zag, kwam er, snel als de bliksem, een gedachte in haar op en werd het haar ineens duidelijk, wat geheim zy in het hart droeg en wat de oorzaak was van den hartstocht, van den gloeienden haat van Victor. Haar gelaat werd plotseling vaalbleek, zij week een schrede achteruit en drukte de hand op het bonzend hart. „Jeanne", fluisterde Victor met ruwe hartstochtelijke stem, „wees niet verschrikt voor mijn woorden. Ik wil kalm blyven, ik wil bedaard spreken, maar sta my toe, met je te praten, geef my een hoop mee, eer ik je verlaat, om weer ten strijde te snellen, laat ray niet vertwijfelen, laat niet de bittere haat de overmacht krijgen in myn hart., die jou en mij ten verderve zal voeren." „Waarover spreek je?" „Van mijn liefde voor jou, Jeanne." „Victor „Je schrikt - de plotselinge blos op je gelaat zegt mij, dat nog niet alle hoop voor mij verloren is. Toen ik op den avond van dien ongelukkigen dag hier kwam hoopte ik niet, jc nog aan te treffen. Voordat de oorlog uitbrak, hadden mijn ouders mij geschreven, datje hier zoudt komen. Ik kende je toen nog niet, maar men zond my je portret - vergeef myn goede moeder en je bevalligheid nam zelfs in beeld myn hart in be slag. Met blijde hoop zag ik den dag te gemoet, dat ik je persoonlijk zou leeren kennen. Toen kwam de oorlog de mobilisatie die ongelukkige veldslag Het toe val ma>' ik wel zeggen, bracht mij in het ouderlijk huis ik vond je er nog en myn eerste blik besliste over mija hart."

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1