Eerste Editie. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. FEUILLETON. In het Krijgsgewoel. 15e' Jaargang. Vrijdag 30 Juli 1897. No 4318 HAARLEM'S DAGBLAD A-BOIISrirSriELnVEIECÏTTSXPIRyliTS Voor Haarlem per 3 maanden.f lift) Voor de dorpen- in den omtrek waar .een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijkper 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 «de omstreken en franco per post0.37 jLTo-v"EE,Tnrcsra?iZEisr: Van 1 5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Ad vertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAVBE Co. JOHN F. JONESSlice., Parijs Slbis Faubourg Monlmartre. Met uitzondering van het|Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels f0,75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel 0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: BloemendaaL, Sandpoort en SchotenP. v. d. RAADT, Sandpoort; HeemstedeJ. LEUVEN, bij de tol; Spaarndam, C. HARTENDORP; ZandvoortJ. ZWEMMER; Velsen, W. J. RUIJTERBeverwijkJ. HOORNSIJmuiden, TJADÉN, Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. I Politiek Overzicht. Men kent de moeilijkheden die tusschen de Yereenigde Staten en Japan gerezen zijn over de Hawai eilanden. Beweerd wordt nu,dat Japan fen staatsgreep op die eilanden in den in heeft en men fluistert er bij, dat Ï500 japansche soldaten, als landver huizers verkleed, naar deze eilanden zijn gezonden en dat dezen een coup de main zullen doen, zoodra drie kruisers van Japan er zullen aange komen zyn. 't Kan wel waar wezen, maar men dient het met voorzichtigheid te ge- looven. Er gaan soms zulke rare ge ruchten. Oi vertelt de Herald niet, dat de Engelschen bezit hebben ge nomen van het eiland Palmyra ten zuidwesten van Hawai gelegen, ter wijl dat eiland al sinds 1888 aan de Engelschen toebehoort In de engelsche koloniën is toch maar nooit absolute rust. Nu weer zijn er ongeregeldheden in Britsch Indië. Verscheiden aanzienlijke inlanders zijn te Poonah, in hechtenis genomen wegens ontrouw aan de Britselie re geering. Onder dezen behooren ook Gangadhar-Tilak, lid van den Wet- gevenden Raad van Bombay, en Cshoo Madow Bal, die samen het inlandsche blad, Kesari uitgaven. Er werd een huiszoeking gedaan op de drukkerij; boeken en papieren werden in beslag genomen. Er worden nog meer arres- tatiën verwacht Gelukkig maar, dat in ons oude Europa alles „pais en vreê" is. Met de vredes-onderhande- lingen tusschen Turkije en Grieken land gaat het nog wel niet hard, maar het gaat toch. De laatste die nu weer een spaak in 't wiel kwam steken, is Duitschland, dat een clau sule in het vredesrractaat 'verlangde, betreffende de instelling van een finan- cieele controle in Griekenland. Rus land kwam daartegen op en nu wacht de duitsche gezant de bevelen zijner redering. De arme Grieken hebben het wel hard te verantwoorden. Behalve het verlies aan menschenlevens en aan geld voor den ooi-log, gevoegd bij de te betalen oorlogsschatting, komt nu ook nog de ellende onder diegenen, die in Turkije gevestigd waren en sedert (den oorlog gevlucht zijn naar hun eigen land. Alleen te Chalkis zijn er 8000, waarvan 6450 worden in 't leven gehouden door de armbe sturen. STADSNIEU WS. eerst© en derde Pagina. Haarlem, 29 Juli 1897. Voor Engelsche taal L. O. is Woensdag te 's Hage geslaagd de heer Galema alhier. Schouwburg—Kermis Na eene rust van een paar maan den zal a. s. Zondag de schouwburg zyne deuren weder voor het publiek openen, om het gedurende de kermis van eene reeks voorstellingen te doen genieten, die dit jaar door de Neder- landsche Tooneelverceniging zullen worden gegeven. De Nederl. Tooneelvereeniging is hier ter stede) lang geen onbekend gezelschap meer; zij trad gedurende de nog maar weinge jaren van haar bestaan in onzen schouwburg op, en op, en van hetgeen zij by die gelegenhe den den tooneellief hebbers te genieten gaf, is bij hen nooit anders dan eene hoogst aangename herinnering achter gelaten, waardoor zij dan ook bij zeer velen sympathiek geworden is. Men mag daarom vertrouwen dat de voor stellingen der Nederl. Tooneelvereeni ging onder de kermisvermakelijkhe den, die elk jaar in gehalte minder worden, eene eerste plaats zullen in nemen. Voor eene goede afwisseling in de op te voeren stukken, zoodat een ieder iets van zyne gading zal vinden, wordt zorg gedragen, dat blijkt reeds uit de aankondiging voor de eerste drie dagen. Zondag het beroemde tooneelspel „De Fabrieksbaas," naar het Engelsch „the Middleman", hier meermalen en ook in de kermisweek gegeven; Maandag, „Bokkesprongen", het groote succes-blyspel van het vorig seizoen, dat door dit gezelschap op de verschillende kermissen te Gro ningen o. a. zevenmaal) voor stamp volle zalen gespeeld is, en Dinsdag von Moser's „Oij Manoeuvre", een blijspel waar de Nederl. Tooneelver eeniging vroeger een niet minder groot succes mede behaalde. Personeel© belasting. Bij geruchte wordt ons medege deeld, schrijft de Haarl. Gt. dat een paar grondeigenaars uit den omtrek van Haarlem een groot gedeelte der bij hen werkzame arbeiders zouden hebben ontslagen. Men noemde een grondeigenaar onder Velzen en een onder Heemstede. De reden van dit ontslag zoude gelegen zijn in de groote verhooging van belasting, door de nieuwe wet op het personeel veroor zaakt. De ontslagen arbeiders, die onder de nieuwe regeling vrij van belasting zijn, zouden den ouden toestand be treuren, toen zij wel is waar eenige belasting hadden op te brengen, doch vast werk hadden, terwijl zij nu, al hebben zij dan ook geen belasting te betalen, hun werk kwyt zijn. De handeling der beide grondeige naars zoude in de betrokken gemeen ten groote verslagenheid verwekt hebben. Naar wij vernemeu zal a.s. Maan dag, den verjaardag van H. M. de Koningin-Wed uwe, dos avonds van half acht tot half tien ure in den Hout een buitengewoon concert worden ge geven door Haarlemsch Muziekkorps. Balkon versiering. De Commissie tot bevordering van Balkonversiering, benoemd door de verfraaiïngsvereeniging alhier, deed hedenmorgen in de vroegte een rijtoer door de stad, om de verschillende balkonversieringen te beschouwen. Het plan is, dezen rondgang in de maand Augustus nog eens te her halen, om daarna in September rapport uit te brengen van hare bevindingen. Daarop zullen dan de bekroningen worden uitgereikt, die naar men weet bestaan uit kunstvoorwerpen (of planten) en waaraan de afd. Haarlem van „Tuinbouw en Plantkunde" in welwillendheid heeft gehad, eene medaille toe te voegen. De Commissie is thans definitief samengesteld uit de heeren Mr. W. van Hulst, E. A. von Saher, F. C. van Meeuwen, J. A. G. van dei- Steur en J. C. Peereboom. „De Post" weet mede te deelen, dat waarschijnlijk mr. H. Ph. de Kanter van hier de candidaat der Zutfensche liberalen zal worden voor hot lidmaat schap der Tweede Kamer ter ver vanging van mr. H. Goeman Borge- sius, thans minister van binnenland- sche zaken. Wij hebben by den heer De Kan ter de bevestiging van dit bericht nog niet kunnen vernemen. Weldadigheid naar Vermogen. Af deeling Werkverschaffing. Van 1 Nov. tot 29 Juli hebben zich de volgende personen aangemeld 50 voor werkvrouw. 4 voor strijk ster. 6 voor waschvrouw. 1 voor stoe- lenmatter. 5 voor kookster. 7 voor naaister. 2 voor breister. 1 voor koet sier. 43 voor los werkman. IS voor loopwerk. 2 voor kleedermaker, voor stucadoor. 1 voor licht werk. 3 voor timmerman. 1 voor opperman. 6 vooor grondwerker. 6 voor metselaar. 2 voor machinist. 2 voor bankwerker. 1 voor koffiehuisbediende. 3 voor schilder. 1 voor schoenmaker. 2 voor huishoudster. 3 voor smid. 1 voor op passer. 1 voor broodbakker. 1 voor baker. 5 voor pakhuisknecht. 3 voor noodhulp. 1 voor blcekersknecht. 1 voor steendrukker. Bij de aanmelding moet een getuig schrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 29 Juli zijn de vol gende personen geplaatst 38 voor werkvrouw. 3 voor naaister. 2 voor noodhulp. 4 voor wasch vrouw. 2 voor kookster. 1 voor baker. 1 voor kleedermaker. 5 voor loopknecht. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen ge bruik wensclien te makenwordt beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9—1 en van 3—5 uur vorkregen worden hij den Administrateur, bureau Doelen, Kamer No 2. BINNENLAND Hofbericht. HH. MM. de Koninginnen ontvingen gisteren een bezoek van prins Hendrik van Reuss, die met Hare Majesteiten en de hertogin van Albany het dejeu ner gebruikte. De hertogin van Albany keert heden naar Engeland terug. De Koninginnen te Dordrecht. De toebereidselen voor de feestelijke ontvangst van HH. MM. de Konin ginnen te Dordrecht worden thans nink aangepakt. Reeds hebben een aantal heeren zich aaneengesloten tot het vormen eener eerewacht te paard, onder commando van den len luit. der infanterie van het O. I. leger J. J. Diemont. Het costuum der leden van de eerewacht zal bestaan in hoog gesloten rok van donkerblauw laken met gouden borduursel, uiteenloopende in stedelijke wapenschilden, op kraag, mouwen en zakkleppen, dito lange pantalon met breed gouden galon en souspieds, steek met oranje cocarde en gouden lus en voor en achter gou den troetels, waarop het stedelijk wapenschild, benevens statiedegen met parlemoer en gouden gevest- De nieuwbenoemde ministers heb' ben Woensdagvoormiddag aan hunne departementen hun ambt aanvaard. De minister van Financiën had vooraf nog een langdurig onderhoud met aéu heer Sprenger vran Eyk, zyu afgetreden ambtsvoorganger. Aan het departement van Binnen- laudsche Zaken was de overdracht van portefeuille met de daaraan ge paard gaande bespreking tusschen de afgetreden en den nieuwen minister binnen een half uur afgeloopen. De heer Borgesius ontving de hoofdambtenaren, chefs der afdeelin gen, in de groote audiëntiezaal, alwaar zij aan den minister werden voorge steld. Tot viee-concul der Zuidafrikaan- sche republiek te 's-Gravenhage is benoemd de heer J. Th. E. Canneel. Audientiën. Blijkens de aankondigingen in de St. CL zijn de audientiën van de na te noemen Ministers bepaald op de volgende dagen: die van den minister van binnen- landsche zaken, des Zaterdags om 1: uur, te beginnen met 7 Augustus die van" den minister van justitie, des Dinsdags om 1 Va uur, te begin nen met 10 Augustus: die van den minister van marine, des Vrijdags om 11 uur, te beginnen met 0 Augustus die van den minister vau financiën, des Donderdags om 12 uur. Ned. Ver. tot afschaft' van sterk, drank Deze vereeniging hield Dinsdag te Amsterdam hare 6-3e algemeene ver gadering onder voorzitterschap van den heer Jlir. J. Ortt. Na opening der vergadering werd het vastgestelde maximum meer over- de begrooting voor 1898 op f2950 vastgesteld en tot leden van het hoofd bestuur herkozen Mevr. Z. C. Stel- lingwerf-Jentinck en de heer P. van der Meulen; weke laatste ook tot redacteur van de Volksvriend werd herkozen. Daarna kwamen de voorstellen aan de orde. Aangenomen werden de voorstellen van het hoofdbestuur le tot verhoo ging van den post voor geschriften met. f 400, benevens verhooging van de posten der bijdragen te ontvangen van de afdeelingen en der uitgaven, te besteden voor propaganda-arbeid elk met f100; 2e dat de afdeelingen gelegen in provinciën, waarin geen provinciale propaganda-commissie be staat, de tien percent van de contri bution barer leden en voorstanders, welke in andere provinciën aan be doelde commission moeten worden af gedragen, ter beschikking zullen stel len van 'het Hoofdbestuur voor pro paganda-arbeid; 3e om afdeelingen, die in gebreke bly ven aan hare finan- cieele verplichtingen ten opzichte van de algemeene kas te voldoen, niet meer op de algemeene vergaderingen toe te laten Besloten werd verder een reizend agent bij wijze van proefneming voor een jaar aan te stellen. Vervolgens werd in behandchng genomen een voorstel van het hoofd bestuur betreffende een adres aan de beide Kamers der Staten-Generaal, de hoofden der departementen van binnenlandsche zaken en van justitie, waarbij de vereeniging te kennen zal geven welke -wijzigingen naar haar meening in de drankwet behooren te worden gebracht. Als leiddraad ^oor de opstelling van het adres, bracht liet hoofbe- stuur een 14 tal punten, de voor naamste gewenschte wijzigingen be helzende, onder de aandacht der ver gadering. Daaronder zyn deze: Regeling van den kleinhandel in wijn en bier door uitbreiding van het vergunningstelsel tot alle inrichtin gen, waarin wijn of bier in het klein wordt verkocht, met bepaling, dat voor deze inrichtingen minder strenge voorschriften zullen gelden dan voor degene, waarin sterke drank in het klein wordt verkocht. De verhooging van de minimum hoeveelheid sterken drank, welke zon der vergunning mag verkocht worden, van twee op vyf liters. Het vcrleenen van de bevoegdheid aan de gemeenteraden of aan de meer derjarige ingezetenen van elke ge meente, om bij meerderheid van stem men te bepalen, dat in hungèmeente geen sterke drank in het klein mag worden verkocht vau des Zaterdags avond zes tot des Maandagochtends acht uur en op eiken algemeen erken den feestdag, en tevens aan de ge meentebesturen tot sluiting der drank- gelegenheden op bepaalde dagen. Het nemen van afdoende maatre gelen, dat in 1901 het aantal vergun ningen om sterken drank in het klein te verkoopen, in geen enkele gemeente schryde. Tot de opstelling van een adres op den grondslag dezer 14 punten werd het hoofdbestuur gemachtigd. Zoo het zulks raadzaam acht, zal het een ge formuleerd wetsontwerp openbaar maken. Het hoofdbestuur werd wjjders ge machtigd tot het uitgeven van platen, en boekjes met platen, ter verspreiding onder de jeugd. Er werd besloten, dat voortaan "de afdeelingen aspirant-le den beneden den leeftijd van 16 jaren zullen mogen aannemen. Aangenomen werd verder een voor stel van de af deeling Amsterdam: de alg. verg. draagt aan het hoofdbestuur op de fabricage van alcoholvrije dranken ter hand te nemen en spreekt daarby haar verlangen uit, dat ook de zustervereenigingen hetzelfde doen Een van de afd. „Ömallingerland": de alg. verg. besluit een adres te zenden aan de polderbesturen in Nederland, met het verzoek, op ;de door die besturen uit te schrijven werken het gebruik van sterken drank te verbieden, met eene wijziging van het hoofdbestuur om „circulaire" inplaats van adres te plaatsen; een van dezelfde afd. de verg. besluit een brochure uit te geven, uitsluitend bestemd voor de propaganda onder de vrouwen, met eene wijziging van den heer Vermeulen om te lezen inplaats van „besluit", „spreekt ;de wenschelijkheid uit". Daarna werd nog besloten, dat het Hoofdbestuur met het oog op even tueel drankmisbruik in het Kro ningsjaar eene circulaire in het licht gever zal en zich tot het bestuur der tentoonstelling van vrouwenarbeid wenden, teneinde te verkrijgen, dat op het terrein dier tentoonstelling geen wijn, bier of sterken drank zal worden geschonken. Nadat hierna Groningen ais plaats voor de volgende algemeene vergade ring was aangewezen, werd de ver gadering, na de gebruikelijke plicht plegingen, gesloten. Muntgasmeters. In het pas verschenen verslag over 1896 der gemeentegasfabriek teUtrecht wordt de juistheid waarmede da munt gasmeters wecken boven alle verwach ting gunstig genoemd. Op een som van f23.980.80 loopendc over 1508 meterstanden, was slechts 78 cents te veel ontvangen. Het kapitaal in munt gasmeters, leidingen, toestellen, enz. belegd, op 1 Januari i896 f 12.126.19'/i bedragende, was aan het einde des jaars gestegen tot f 82.651.80, terwijl het aantal"geplaatste muntgasmeters vau 231 steeg tot 1508. Hooikist. Men schrijft aan het Dagblad van Zuid-Holland en 's Gravcnhage 'k Moet altijd lachen, als het ding, onder hovenstaanden naam bekend zyn periodieken tocht door devader- landsclie pers begint: op'toogen- blik zit-ie in 't Noorden. Niet alleen, omdat de hooikist een bespotting schynt van de al makke- b, door G. ELSTEB. 10) 1 Hoezeer nu ook kapitein Hoffer de neerlaag van het Fransehe leger betreurde, hoe veel leed het hem deed, dat zooveel regimenten hadden moeten vluchten, hy was toch te zeer soldaat, dan dat hij niet alleen het gevaarlijke, maar ook het on-militaire in dergelijke ondernemingen van de francs-tireurs zou hebben inge zien. „Als zy zich slechts bij het leger aansloten," zei hy tot de zjjuen, „dan zou men ze nog als werkelijke sol daten kunnen beschouwen. Dan zouden zy onder de wetten van den oorlog vallen en als soldaten worden behandeld. Nu echter kan ik het den Pruisen niet kwa lijk nemen, als zij de francs-tircurs voor bandieten hon den en ze fusilleeren, waar zij ze te pakken krijgen kunnen. Ik hoop echter, dat Victor nog een middel zal vinden om zich aan te sluiten bij het geregelde leger. Voor een eerlijk soldaat is deze strijd iu den rug des vyands niets." Mevrouw Hoffer en Josephine begrepen het onder scheid dat de oude militair maakte met al te goedzy weenden stilals zij aan de gevaren dachten, waar aan Victor bloot stond, alleen Jeanne gaf haar oom innerlijk gelijk, ofschoon zij stiller was geworden en haar gedachten en gevoelens diep in het hart verborg. Maar over het hartstochtelijk tooneel met Victor sprak zij tegenover haar verwanten geen woord. Zij wilde hun niet nutteloos smart en teleurstelling bereiden. AVaar haar zelve betrof, het was haai- duidelijk gewor den wat zij moest doen, zij zag duidelijk den weg oor zich, dien ze moest gaan. Den tweeden dag na de beschieting van Pfalzburg liet luitenant Von Simmern zich aandienen by meneer en mevrouw Hoffer. Dezen deden echter juist met Jo sephine een wandeling. Jeanne bevond zich alleen in de huiskamer. Zy wilde den Pruisischen officier niet ontvangen, doch het dienstmeisje bracht hem, in haar verlegen heid toch in het vertrek en zij stonden daar nu tegen over elkaar, heiden met eou lichten blos en kloppend hart, „Vergeeft u den indringer, mejuffrouw," nam Axel eindelijk het woord. „Ik dacht den heer Hoffer hier te ontmoeten, wien ik eon gewichtige mededeeling te doen heb." „Oom maakt een kleine wandeling. Hij zal denkelijk terstond terug zijn," antwoordde Jeanne, zich met ge weld tot bedaardheid dwingend en zich met opzet afwen dend, zoodat de officier haar gelaat niet kon zien. Over Axel's gelaat vloog een klein, bitter glimlachje. Hij meende in het gedrag van Jeanne een onverschil lige koelheid te bemerken, die trouwens tegen hem, den vijandclijken officier, te verklaren was. „Misschien wilt u wel zoo goed wezen, juffrouw," vervolgde hij, „uw oom het bericht mede te doelen, dat hy niet verrast moet zyn, als ik het slot bezet „Hoe U zult dit huis bezetten „Alleen voor dezen nacht, juffronw. Er zyn nieuwe troepen aangekomen, landweertroepen, die ons hier voor Pfalzburg hebben afgelost. De wachtposten zijn eenigs- zins verschoven, het kasteel Pcrnette ligt niet meer binnen de keten van schildwachten. Ik heb nu order gekregen met mijn manschappen voor dezen nacht in het slot te blijven en morgen in de vroegte, af te mar- cheeren. Wij, de vroegere belegcringstrocpen vau Palfzburg, marcheeren verder op, het leger na, terwijl do landweer onze plaats inneemt. Ik zou daarom den heer Hoffer willen verzoeken mij en mijn manschappen op het slot een kwartier aan te wijzen voor uezen nacht alleen, juffrouw Jeanne haalde hijgend adem. Zoo was dus het oogen- blik van scheiden nabij, waarvoor zij gevreesd hau en waarnaar zy toch had verlangd. Als zy niet meer in zyn nabijheid vertoefde, als zij hem niet dagelijks meer zou zien, dan zou ze ook kracht vinden hem te verge ten, en vergeten moest zy hem immers. Zij mocht niet meer aan hem denken. Victor had gelijkt-deze liefde was een hoon voor haar, was verraad voor" het vaderland „Ik zal het oom zeggen," zeide zy haastig. Axel zag het jonge meisje met een treurigen blik aan. „Mejuffrouw Jeanne," zeide hy met een stom, die even beefde, „ik ben my bewust, dat men mij hier gaarne ziet beengaan, dat ook u verheugd zult wezen, als ik Chateau Pernettc heb verlaten. Het kan immers ook niet anders, want ik sta voor u als een vijand van uw vaderland. En toch doet het mij zeer leed dat het zoo is. Ik zal de uren, die ik in den kring van uw ge zin mocht doorbrengen, nooit vergoten, ik zal steeds u allen gedenken, die my hier zoo goed, zoo gul hebt opgenomen, ik zal ook aan u donken, juffrouw Jeanne, altijdaltijd, en ik verzoek u, u ook myner te herinneren en niet m vijandschap, Jeanne, als u dat mogelijk is Haar hart werd diep geroerd door de klank zijner zachte stem. De tranen kwamen haar in do oogen. Zy kon hem niets antwoorden. Plotseling overmeesterde haar gevoel haar zoozeer, dat zy vlug op hem toetrad, hem de hand reikte en, met den blik ter zydc gewend, zeide „Vaarwel, vaarwel Met een blijde verrassing nam Axel haar hand en bracht die aan zijn lippen. Toen haar vingers, die als krachteloos in zijn hand lagen, omvattende met een warmen greep, zag hy haar in het bleeke gelaat en. sprak hij zacht: „Mag ik zeggentot weerziens, Jeanne?" „Ik weet het niet „Maar ik weet het, Jeanne," riep hy uit. „Ik weet dat wij elkander zullen weerzien, dat wy elkander moe ten weerzienLaat uw hart niet gesloten bly ven voor de zachte stem der liefde door den strijd der volken l

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1