deze wolk twee postbeambten te voorschijn, die een schijnbaar bewus- teloozen collega in hun armen droe gen. De van alle zijden toeschietende politeagenten deden hun best het pu bliek, dat onmiddellijk in groote me nigte kwam opdringen, op een afstand te houden, steeds' wyzende op het gevaar dat een mogelijke tweede ont ploffing teweeg kon brengen. Ook de brandweer was in allerijl ter plaatse gekomen om zoo noodig hulp te verleenen. De bewustelooze postbeambte, Spar- mann genaamd, bleek na geneeskun dig onderzocht te zijn slechts licht gekwetst. Het verlies van zijn be- wustzyn wordt hoofdzakelijk aan den schrik toegeschreven. Na het aanleg gen van een noodverban werd hij naar een „Unfallstation" in de nabij heid vervoerd. De plaats van de ontploffing had een woest aanzien gekregen. Een gele per ronwagen, die voor het transport van postpakketten dient, lag daar geheel en al uit elkaar geslagen. De inhoud der pakketten was over den grond verspreid en meerendeels aan flarden. Overal zag men houtsplinters, stuk ken ijzer en papieren. De conducteur van den pakketten- wagen van kantoor no. 29, die de gevaarlijke zending onder zijne pak ketten had, doet aan zijn chef hot volgende rapport: Hy had aan Sparmann de colli aangegeven, die naar het perron ge bracht moesten worden en deze had ze in ontvangst genomen en in den perronwagen geplaatst. Een der colli, een houten kistje, naar hij vermoedde voor Magdeburg bestemd, was eens klaps ontploft, juist op hetoogenblik dat Sparmann het in den wagen ge legd had. De zywanden sloegen uit elkaar en een daarvan kwam op de voeten van S. terecht, die ruggelings tegen den wagen geslingerd werd en daar bewusteloos inéenzakte. De oorzaak van deze ontploffing is la ter opgehelderd. Het was een kist met knalbonbons, zooals wielrijders ze wel gebruiken om honden op een afstand te houden: die kist schijnt slecht ver pakt te zijn geweest, en er was een zwaar voorwerp op gevallen. 1 n de N. R. Ct. vinden wij het na volgende ingezonden stuk Andrée's ballon. (Ingezonden.) Geachte Redactie Vergun mij naar aanleiding van het belangrijk bericht van kapitein Leh- mann en dé door u daaraan vastge knoopte beschouwingen het volgende op te merken. Uit het onderzoek der. Barentszee. dat vooral door de „Willem Barents" 1878—'84 is verricht, is gebleken dat het ronddrijven van ijs in die zee ge heel afhankelijk is van de winden en niet van vaste zeestroomingen. Zoo is ook de grens van den golfstroom geheel afhankelijk van den ijstoe stand hoe meer de ijsmassa's, ten gevolge der geheerscht hebbende win den, zich naar 't zuiden en westen uitstrekken, hoe meer het doordrin gen naar 't noorden van dien stroom is bemoeilijkt. Watuschrijft: „dat de strooming langs de westkust van Nova-Zembla meest naar het noorden voert", is volkomen juist, maar juist omdat dit slechts meest het geval is, en evenmin in alle tijden des jaars als in alle jaren, doet het zoo weinig af. In Augustus en Sep tember dringt gewoonlijk het golf stroomwater ver naar 't noorden en oosten, maar ook daarop zijn uitzon deringen en in Juli is de drift uit het N. en O. dikwijls nog overheer- sehend. Vernemen wij verder niets van Andrée of van het door kapt. Leh- mann geziene voorwerp, dan is 't van veel gewicht mededeelingen te ver krijgen omtrent de ijsdrift in de Ba rentszee in de afgeloopen weken, om daaruit te kunnen opmaken of de ballon, indien hij in 't noorden van die zee is verongelukt, tot onder de kust van Kola kan gedreven zijn. Het zou ook reeds van gewicht zijn hierom trent de meening te vernemen van vroegere zeevaarders in de Barents zee, bijv. van de officieren van de „Willem Barents" of van den bewer ker hunner journalen aan het Meteo rologisch Instituut af deeling Zee vaart. Met de meeste achting, Uio Dw., J. F. NIERMEI JER. Het is zeker van het grootste be lang, zooals de heer Niermeyer zegt, dat waarnemingen verzameld worden over zeestroomingen, de windrichting, het voorkomen van het drijfijs. enz. in de Barents-zee, voor de maand; Juli. Om met enkele woorden terug1 te komen op ons betoog van gisteren, over den vermoedelijken weg, door Andrée's ballon genomen, nog dit A1 s het door kapitein Lehmann bij Kola geziene voorwerp inderdaad Andrée's ballon was wat natuur lijk nog lang niet vaststaat dan moet men o. i. een van beide aanne men óf de ballon is na het opstij gen op 11 Juli eerst een poos in N. N. O. richting gedreven, en toen in by na tegenovergestelde richting naar Lapland ternggeslagenóf hij is, wellicht na eenige omzwervingen in het poolgebied, over Frans-Jozefland n de richting van het Samojeden- schier-eiland gevoerd en van daar in een boog naar het zuidelyke gedeelte van de Barents-zee, waar de ballon dan verongelukt moét zijn. Tegen de eerste onderstelling spreekt zeer sterk de omstandigheid dat, vol gens verklaring van de reizigers en van de bemanning van de Svensksund, tusschen Spitsbergen en Noorwegen l nog eenige dagen na Andrée's ver trek zuidwestelijke winden geheerscht hebben. Dat in het tweede geval, de ballon niet in de Kara zee of in het noorden van de Barentszee in zee gevallen kan zyn, zouden wy uit het volgende opmaken, (wat wij gisteren wellicht onvolkomen hebben aange duid) Alleen waar de zeestrooming sterk en de wind in dezelfde richting is, zou men mogen aannemen dat een ballon in enkele dagen over een groo- ten afstand wegdrijft. In de Barents zee en de Kara-zee is dat over het algemeen het geval niet; men zou dus mogen verwachten dat met een daar in zee gevallen ballon het zelfde zou gebeuren als met de Jean- nette en de Framdat hij heen en weer gedreven werd, en slechts wei nig in bepaalde richting vooruitkwam, liet meest nog volgens de in een ze ker tijdperk overheerschende wind richting. De ramp zou dus en dezo waarschijnlijkheid is wel van bciang niet ver van do plaats der ontdekking geschied moeten zijn. Maar nog eens: ook al heeft kapi tein Lehmann inderdaad een ballon; zien drijven, dan zou 't kunnen zyn dat het niet die van André was, maar een veel vroeger verongelukte ballon, of byv. een onbemande registreer- ballon die, in den Atlantischen Oceaan verdwaald, door den Golfstroom langs de kust van Noorwegen en Lapland gevoerd is. In de Tel. zegt de heer Carl Cor- vey het navolgende: Kapitein Lehmann van de Dord recht, die van uit Grimsby aan de N. R. Ct. het sensatiebericht van Andrée's vermoedelijke catastrophe, hetwelk op het oogenblik de ronde iu de pers doet, inzond, heeft de hier wonende betrekkingen dezer Noord poolreizigers een, naar ik vertrouw, noodeloozen dag van angst bezorgd. Waar de geheele beschaafde we reld sedert een veertien dagen van alle bijzonderheden over Andrée's tocht met groote belangstelling ken nis neemt,' maakte het bericht dei- mislukking natuurlijk groote sensatie, al vertrouw ik dat deze paar gerust stellende regels door de bladen met nog meer graagte zullen worden be groet. De logische conclusie in de aan- tcekening der N. R. Ct. komt mij nogal zwak vooreen kapitein ont moet in de Witte Zee iets vreemds drijvende, hetwelk omdat het niet ruikt en week is noch een doode wal- visch noch een schip kan zijn en daaruit wordt ineens de aeronautische catastrophe geconcludeerd, een ge volgtrekking, welke ik om de vol gende redenen onlogisch vind Andrée's ballon, die een capaciteit van bijna 6000 M3. heeft, vermag ongeveer 4500 KG. te dragen, waar van slechts 2000 KG. aan dood ge wicht (gewicht van alle toebehooren en passagiers) en den ballastvoorraad op 2500 KG. stelt. De constructie van den geheelen ballon is een zeer ideale, de gas- dichtheid een tot heden niet bereikte. Vier verschillende, elk afzonderlijk op dichtheid geprepareerde lagen zijn, telkens in kruisnaad, door middel van vernis op elkander gelijmd en de buitenste naden dooi- het beplakken met reepen doek gesloten, zoodat bij proefneming het gasverlies bij pl.m. 24 uur tot 5 pc. werd beperkt. Nu zijn tusschen den opstijgings datum 11 Juli en dien waarop de heer Lehmann het vreemde voorwerp ontwaarde, 17 Juli, slechts 7 dagen gelegen, of slechts het dubbele van den zooeven bij de proeven genomen tijd; het gasverlies had dus ten hoog ste 10 pCt. kunnen bedragen, m. a. w. zoo weinig, dat dit onder geen enkele omstandigheid den ballon tot dalen zou hebben kunnen brengen, daar de ballast-reserve voor weken toereikend kon worden geacht. Een in zee vallen door gebrek aan gas houd ik dan ook met oog op de waarneming van den gezagvoerder der Dordrecht voor „onmogelijk." En dat zulks het gevolg zou zijn ge weest van een ongeluk voor „zeer onwaarschijnlijk". Immers, twee gevallen zouden zich hierbij hebben kunnen voordoen barsten of lek worden. Het eerste geval nu is uit don aard der zaak onaanneembaar, omdat de heer Leh mann dan in 't geheel niets zou hebben kunnen waarnemen en heb ben wij zoodoende nog slechts reke ning te houden met het tweede, dit namelijk, dat de ballon door een of andere oorzaak gescheurd zou zijn en het gasverlies hem zoodoende in den letterlyken zin ten val zou heb ben gebracht. Is dit werkelyk ge beurd? Neen, ook deze eenige moge lijkheid van een onheil, deze eenige aanneembare oorzaak, is terug te brengen tot het ondenkbare geval, dat de allerongunstigste samenloop van omstandigheden zou zijn voorge komen en er is geen enkele reden zulks te veronderstellen. Is de ballon lek geworden dan moet dit lek gelegen zijn boven den ballonequator.' want een opening onder <fc middellijn zou nooit zooveel gas kunnen doen ontsnappen dat de uitwerking er van niet door ballast uitwerpen op te heften ware geweest. Is het lek nu gelegen geweest in de calotte (het bovendeel van den ballon) dan weer moet de samenloop van feiten zoo zijn geweest, dat de Dordrecht passeerde zeer kort nadat het in zee neervallen beeft plaats ge had, omdat -wind en golven het res tant gas in korten tijd uit het percal- omhulsel persen en het zeewater dat in de stof optrekt den ballon tame- lyk snel zoo bezwaart, dat deze zich met meer als een lichaam, maar als een lap, een groot zeil, vlak gelegd op de golven, zou voordoen. Dit zijn de hoofdbezwaren uit tech nisch oogpunt, welke ik tegen de veronderstelling van den kapitein der Dordrecht wenscli aan te voeren, terwijl verder de volgende kleinig heden mij in myn overtuiging, dat de waarnemer zich hier vergist heeft, versterken lo. Was de ballon aan den equator en aan de calotte van groote vlaggen voorzien, juist om de herkenbaarheid van passeerende schepen te verge makkelijken 2o. Is het uit technisch oogpunt niet aan te nemen, dat een zoo kun dig aeronaut als Andrée, zelfs al had de ondenkbare samenloop van omstan digheden een ongeluk van zoo ern- stigen aard, dat de ballon er door gevallen was, veroorzaakt, de mand van den ballon gekapt had en was hij met mand en al gevallen, dan had alles zich heel anders voorgedaan en zou het scherpe oog van een zeeman met algeheele beslistheid den ballon hebben moeten herkennen 3o. Kapitein L. zegt vogels vlie gende om den ballon te hebben waar genomen. Welnu ook dit weer wijst er op, dat het vreemde voorwerp geen bal ion is geweest, omdat, wanneer deze door gasontsnapping gezonken is, en op het water rust, vogels zich met het oog op het gas niet in de onmid dellijke nabijheid zullen ophouden. Ik zou nog tal van redenen kunnen opgeven, die mij alle steunen in mijn overtuiging omtrent dc vergissing, welke hier de gemoederen in opschud ding brengt, doch mij zou dit thans op deze plaats te ver voeren, al stel ik mij voor ten spoedigste in een onzer wetenschappelijke bladen een artikel aan dit onderwerp te wijden, en resumeerende kom ik, voor zoover mijn aeronautische studiën my hebben geleerd, tot deze conclusie, dat indien werkelijk tegen alle waarschijnlijkheid in, het waargenomen lichaam een luchtballon is geweest en zelfs indien wij hier een oogenblik willen aanne men, dat dit ketluclitschip der Noord poolexpeditie was, acht ik een onge luk uitgesloten en zal de ballon en dan natuurlijk gevuld met opzet verankerd zijn. Slechts in één enkel geval zou ik de veronderstelling van kapitein Leh mann kunnen deelen, namelyk dat de ballon eerst door onbekende oor zaak zóó hoog gestegen is, dat de luchtvaarders in die luchtlagen zijn omgekomen en de toen niet bestuurde ballon tot op de oppervlakte der zee is neergezonken; doch acht ik dit laatste, in verband met den roep, die van Andrée's aeronautische ervaring en kennis uitgaat, ook slechts moeilijk aannemelijk. De rooverplaag in Russisch- Polen begint in de laatste weken ondraag lijk te worden. Een waar roovernest is het dorp Zawierzie. Voor eenige dagen reed de directeur Stefani van de fabriek Poremba, met eene voor de uitbetaling der arbeiders bestemde som gelds bij zich, door een woud, toen een aantal bandieten uit het kreupelhout stortte en op het rijtuig van den heer Stefani toesprong. Eenige revolverschoten van Stefani werden met geweerschoten beantwoord. Het gelukte den heer Stefani, die verschei den wonden aan het hoofd had be komen, echter om te ontkomen. Den zelfden dag werd de veehandelaar Bankier, die in zijn woning aan het avondeten zat, door een schot door het venster gedood. Het betrof eene wraakneming van een roover, op wiens spoor de politie door Bankier was gebracht. Verder ondernam een roo- verbende een overval by den kanonikus Grabowski. Alle honden van den gees telijke werden 's nachts vergiftigd. De roovers namen de ruiten uit eenige vensters en wilden juist het huis bin nenklimmen, toen plotseling de elec- trische waarschuwingssignalen aan de ramen overgingen en'den geeste lijke en zijn dienstpersoneel 'waar schuwden, waarop het boevenpak de vlucht nam De onlangs door gendar mes op de vlucht doodgeschoten roo- verhoofdman Malarski verkeerde ver scheiden dagen voor zyn dood in de fabriekssociëteit te Zawierzie, waar hij gansch gemoedelyk met verschei den personen billard speelde. De vei ligheid van den zg. „driekeizerhoek" laat natuurlijk onder deze omstandig heden zeer veel te wenschen over. De in Rusland vervolgde misdadigers trekken de grenzen over en volvoe ren ook in de naburige rijken moor den en diefstallen. Vervolg Stadsnieuws Aanbesteding. Vanwege het Ministerie van Water staat, Handel en Nijverheid werd he den aan het gebouw van het Provin ciaal bestuur alhier aanbesteed: Het leveren en verwerken van puin tot versterking der boorden van het Mervvedekanaal in de provincie Noord holland. Raming f 3500. Van de 4 hiervoor ingekomen iu- schryvingsbiljetten was het laagst dat van G. Visser Gz. te IJ muiden voor de som van f 3390. JS3T Onderstaand© berichten zijn overgenomen uit de 2e editie van ons vorig nummer By het heden, Woensdag, alhier gehouden examen gymnastiek M. O. zijn geslaagd alle 4 candidates de heerenC. E. Coppie, E. Verwaal, J. A. J. Paulen en J. Mulder, allen van hier. "Werkstaking. Aan het in aanbouw zynd postkan toor te Amsterdam brak Dinsdag by de onderaannemers Damme en Frans v. d. Toort een werkstaking uit onder de grondwerkers. Na samenspreking tusschen patroons en werkvolk werd het loon van 18 cent verhoogd tot 20 cents per uur, met dien verstande, dat de werklieden ook het meerdere loon zullen uitbe taald krijgen voor de dagen die ze in de afgeloopen week gearbeid hebben. Hedenmorgen zijn de stukenden een twintigtal weder aan het werk gegaan. BURGERLIJKE STAND. OndertrouwdC. de Graaff en A. M" Gerritsen J. P. Kottman en A. M. Heeres. G. de Lugt en H. Hen driks. P. C. Stemler én C. J. Vork. J. P. Magielse en A. Kolfschoten. J. Wensing en E. de Zaaijer. J. P. Wichart en A. M. Cornet B. J. Bul- ters en M. de Vries. W. Westhof en J. van Someren. G. Broekhuizen en E. Prins, J. Griffioen en W. de Vendt. J. Mes en G. E. Smeets. W. Ylstraen M. G. Dettingmeijer. Getrouwd: 28 .Juli. C. v. Aalst en S. v. Velzel. W. J. v. d. Linden en M. E. Lasschuit. Bevallen: 26 Juli. P. Vink—Mun sterman. 27 A. S. van StratenTrou z. en d. A. de VriesFaber z. J. van Dijk—Valk d. Overleden 26 Juli. E. M. Heeres, 15 m., d. Bak. gr. D. Houtman, 4j., z. Z.-B. Spaarne. M. W. Schepers— Beijen, 69 j., Kruisstr. 27 Juli. H. Bakker, 2m., z. Camphuisstr. J. Bijs ter, 15 m., d. Sophiastr. H. K. van Hezel, 70 j., Wilhelminast. Zandvoort. Gemeeïiteraad. In de Woensdagavond gehouden openbare raadsvergadering, waarbij de heeren C. Draijer en J. v. d. Valk, de eerste met en de tweede zonder kennisgeving, afwezig waren, deelde de voorzitter, de heer J. Beeckman Burgemeester, na opening lezing en goedkeuring der notulen van de vo rige vergadering, mede dat heeren Ged. Staten de raadsbesluiten tot het betalen van 2 vorderingen uit de onvoorziene uitgaven en tot het doen van eénige af- en overschrijvingen hadden goedgekeurd. Een request van de heeren van den Arend en van der Steur i. z. de aan vrage om concessie tot het aanleggen van een tramweg van Haarlem naar Zandvoort, werd gesteld in handen van B. en W. evenals een request van de huisvrouw van Behrens om betaling der kosten van tafelbenoo- digdheden voor de stembureaux. Daarna werd de gemeente-rekening over 1896 den Raad aangeboden. Tot leden der commissie voor het nazien dier rekening werden benoemd de heeren van Toombergen, Peters en Slagveld. De geloofsbrieven van de nieuw* benoemde raadsleden, de heeren Dray er en Driehuizen, werden onderzocht en in orde bevonden en tot de toelating van de nieuwre leden besloten. Op een request van E. van Pete- gem om eemgen gemeentegrond te koopen, werd op voorstel van de grond- commissie afwijzend beschikt. Het 1ste suppletoir kohier van de hondenbelasting w erd vastgesteld op f 81.50, zooals het. door B. en "W was opgemaakt. Daarna werd vastgesteld de instruc tie voor de brandweer alhier. Het concept door B. en W. opge maakt werd onveranderd goedgekeurd. De jaarwedde van den opperbrand- meesterwerd door den Raad vastge- steldop f 30.— B. en W. hadden daar omtrent geen voorstel gedaan. Aan den heer E. J. van Schaik alhier werd, op aanvrage, toestemming verleend om in het badseizoen 1S97 Engelsche Godsdienstoefening te doen houden in het schoolgebouw aan den Hoogeweg. Daarna wérd de vergadering ge sloten. Aangekomen vreemdelingen. Dr. C. Brin, Amsterdam, 7 pers., ICerkstr. C. 2. G. H. Ankes, idem, 4 pers., idem C 3. Mevr. Muijskeu, Baarn, 2 pers., Hotel d' Orange. Mej. D. M. Arnold, Haarlem, idem. L. Sulzer, Zurich, 4 pers., idem. A. D. Harmens, Parijs, idem. H. llarmens, Johannesburg, idem. ïauber, Lotz *2 pers Villa Prins Hendrik. Mevr. de Wed. Martini v. Giffen, Arn hem, *2 persidem. W. H. J. v. Laer, Amsterdam. 5 pers., idem Mullemeister, Haarlem, nlem. Mej. E. Poel, Zaandam, Haltestr. B 23Sf F. G. N. Haitsma, Muiier, Haarlem. 9 pers., idem. Velsen. Dinsdagavond is door den laatsten trein uit IJmuiden naar Haarlem overreden een melkkoe. Hoewel het heest niet dood is moet het toch worden afgemaakt De trein kon zon der stoornis doorgaan. Denzelfden avond is de veelbespro ken Velserbrug wederom aangevaren door een stoomboot De brug werd nog al erg beschadigd. Na het stellen der cautie kon de boot de reis voort zetten. VERVOLG NIEUWSTIJDINGEN. Woensdag werd door den afge treden minister van binnenlandsche zaken mr. S. van Houten, een afscheids diner aan de hoofdambtenaren van liet departement aangeboden. Gedwongen winkelnering in Noord-Brabant. Vervolg Ik weet dat briefjes van ontslag nagenoeg op staanden voet en miiT- den in den winter, door den patroon in het winkelboekje by de verreke ning op het einde der week eenvou dig ingevoegd, den werkman te huis werden gezonden. Eenmaal betrof het oen man, die bijna 20 jaren on afgebroken, dus den besten tijd van zyn leven, voor denzelfden patroon en zonder eenige aanmerking bad ge werkt; oorzaak was niet voldoende inkoop van winkelwaren en een op merking in gepasten vorm over de kwaliteit van geleverde boter. Door wat leder te 'koopen en de daaruit gemaakte schoenen in andere plaat sen met veel moeite aau den man te brengen, kon hij zich nog voor ar moede bewaren. De kwaliteit echter, maar vooral ook de prijs laten zeer dikwyls en zeer veel te wenschen over. Als algemeen resultaat van velerlei on derzoek kan ik mededeelen. dat de kwaliteit dikwijls beneden die in ge wone winkels en de prijs meestal verre daar boven staat. Er zyn mij o.a. voorbeelden van nabij bekend, dat de boter, op de z. g. botermyu ad 60 ct. door den patroon-winkelier ingekocht, voor het dubbele den werk man in rekening werd gebracht. EeLe enkele maal was de boter op de myn zoo slecht, dat niemand dan eene en kele winkelierster haar wilde koopen, die er by opmerkte, dat zij onder de werklieden toch nog wel haar weg zou vinden. Schoenmakersfournituren, een artikel van dagelijksch verbruik, worden ook te duur berekend, naar mijne schatting wel 25 pet. Sommige winkels houden er twee pryzen op na één voor contant en één voor al- rekening, d. w. z. hoofdzakelyk voor de arbeiders; enkele voorbeelden zyn klosjes garen 5 en 7,/2 ct., suiker 24 en 30 a 32 ct., koffie 50 en 70 ct., ryst 8 en 12 ct.. terwijl in ellewaren nog veel grooter verschil wordt ge maakt, De berekening is dat een patroon-winkelier ongeveer f 1 per week en per knecht verdient en er zijn patroons met 60 tot 80 knechts. Ook werd ik nog op andere wijze woekerwinst ten koste der arbeiders gewaar. Een stikmachine, zoo werd my medegedeeld, kost f 95 bij weke- lyksche afbetaling van f 1, terwyl voor zulk een machine, die reeds gedurende 3 jaren gebruikt was, door den patroon nog steeds 50 ct. huur por week werd afgehouden. Een man die met 2 volwassen zoons voor 3 bazen werkte, ontving van de 12 a 13 gulden loon, er slechts 3 in geld; naar schatting zou hy zonder ge dwongen winkelnering wel f 1.50 per week kunnen uitsparen. Kortom wan neer een knecht van de 5 a 6 gulden weekloon, waarvoor gemiddeld 12 uren daags flink doorgewerkt moet worden er 1 a 2 in specie krijgt, kan hij nog zeer tevreden zijn. Des winters, wanneer de knechts bij" geen ander werk kunnen krijgen, stijgen de pry zen in den regel nog. Ik zal niet ontkennen, dat onder de w inkeliers-werkgevers ook humane Eatroons voorkomen; dat door dezen ij ziekte van den werkman op bil lijke wijze wat geld wordt voorge schoten: dat er eenig redelijk ver band tusccben patroon en werkman dient te bestaan en dat vast werk een geheel jaar door reeds een voor deel mag liceten. evenzeer als het huiswerk te midden van de zijnen en met: eenigen vrijen tijd naar verkie zing, om wat land enz. te verzorgen. Ik meen ook wel te hebben opge merkt, dat de levenswijze dier pa tioons in bet algemeen niet van groo- ten welstand getuigt, hoewel de ver klaring daarvan wellicht grootendeels te zoeken is in het zeer groot aantal knechts, dat zich gaandeweg als win kelier-werkgever vestigt. Maar de misbruiken der gedwongen winkel nering overtreffen verre al wat men ten voordeele daarvan aanvoert. En hetgeen nog de grootste moeite ver oorzaakt om de ware toedracht der zaak te leeren kennen, zyn de inder daad dikwijls onware beweringen, die men daarover van den patroon te hooren krijgt. Natuurlijk heet het dan, dat de winkel juist in het be lang van den werkman isten slotte komt men financieel toch aan hem te kort, omdat bij ziekte enz. hem zulke groote voorschotten worden gedaankwaliteit, gewicht en prijs raten bij niemand iets te wenschen over; algemeen beweert men, dat de knechts het zeer goed hebben en daardoor zoo tevreden zijn, hoewel ik herhaalde malen diezelfde knechts bezocht had en hen op allerlei wyzen huu bazen bad hooren bespreken tot vcrwcnschen toe, onmiddellijk vóór dat ik ook de bazen bezocht had. Natuurlijk keert iedere baas een zeer voldoend loon, wel 7 gulden per week uit en houdt de werkman na aftrek der winkelwaren nog ruimschoots 5 gulden daarvan over. maar als ik uan met juistheid kon aantoonen, dat er in den regel maar 5 gulden werd verdiend en maai ruim één gulden werd overgehouden, hoorde ik dik wyls de naïeve bekentenis „mijnheer weet liet maar goed." Er wordt, zoo beweert men soms, niet ot althans niet meer uitbetaald vóór in den winkel, maar wel dcgelyk achter in de werkplaats (hoewel de knechts toch door den winkel het huis moeten verlaten, waar de vrouw van den baas hen natuurlyk zeer noode zonder winkelwaren ziet heen gaan). Laat ik er dit nog byvoegen. dat de meer bejaarde vrouw in den regel het inhaligst is, want die be moeit zich uitsluitend met den winkel, daarop zyn al hare gedachten groo tendeels gevestigd, die is meer en meer haar werk geworden. Een zuinige huisvrouw had van een stukje overgeschoten katoen een lap op het boezeroen van baar man gezet. Den eersten Zaterdagavond merkte dc winkelierster hem op, dat zulk katoen ook by haar te verkrij gen was; terwyl een andere knecht» die uit medelyden een borstel gekocht bad van een armen koopman aan de deur, bemerkte dat men zulks te we ten was gekomen door de aanmerking, die bij moest hooren, dat bij zulke dingen in den winkel moest koopen. Wordt vervolgd). Ook terugkeerende over winnaars. Een corps schutters van 't instructie bataljon te Kampen zou dezer dagen als winnaar van de 4de prys uit Breda retourneeren. De kapitein De Klercq stond met eenige officioren in militaire positie den trein af te wachten waar mede de kranige schutters zouden komen, de militaire kapel onder directie van den heer Fischer blies uit al haar macht een Hinken militairen marsch, de trein kwam na lang wachten ein delijk binnen ende kranige schut ters bleven weg, zij hadden de aan sluiting te Zwolle gemist. Zoo iets moest Kampen weer overkomen! Lichtvaardig schutter. De Koningin-Regentes van Spanje en de princessen wandelden dezer da gen met den Koniug in een bosch in den omtrek van San Sebastian. Plotseling stoven eenige kogeltjes hagel hun voorbij en drongen in een boom in hun nabijheid. Het bleek dat een jongmenscli daar aan 't vogelschieten was, niet wetende dat er menscbcn in 't bosch waren. De schutter is voor den kantonrechter gedagvaard wegens jachtovertreding. RECHTSZAKEN. Vervalsching van Kilometer boekjes. Dinsdag diende voor het hof te Am sterdam de zaak van don reiziger H. Hoogendoorn, veroordeeld wegens vervalsching van kilometerboekjes tot oen jaar gevangenisstraf. Do verde diger, mr. Ryshotiwor, vroeg uitstel van behandeling mot bet oog op het intrekken door den beklaagde van zyn bekentenis, die ook z. i. voor de rechtbank niet voldoende was beves tigd. Het hof bepaalde de behandeling op 7 Sept. 26e Muziekuitv. in den Hout. op Vrijdag 30 Juli 1897, des avonds van 8—10 uur, door het Haarlemsch Muziekkorps. Dir. luit.-kapelmeester C. V- W, ivRIENS. PROGRAMMA. J„Eljen Magvor". Hon- £raarsche marsch Statler. 2. Ouverture „La Muettc de PorticiAuber. 3. "VValz a. d. Operette „Der Vice-Admiral" MiWJcker. 4. Fantasie a. d. Operette „Donna Juanita" Suppé. 5. Ungaiischc Ouverture Erkel. 6. „Wir spieien Soldat". Eilenberg. 7. BalletGrossmann 8. Potpourri de l'opérette „La petite Demoiselle" Lecocg. Familieberichten. Getrouwd: 28 Juli. J. W. Wil- brenninck en M. E. Franke, Bremen. Bevallen: 27 Juli, Echtg. van C. Valkenburg z. Ainst. .1. Steen—Sip- man d. Opheusden. 28. J. Spanjaard Klisser d. Amst. Overleden: 25 Juli. W. K. H. Bal- tus, Bcrgen-op-Zoom. Wed. M. C. C. ten Gate—Gabriël 76 j. Amst. 26. Wed. J. Leidendahl—Reytz 80 j. Am sterdam. 27. Wed. C. Meesters—Van Oudheusden 75 j. den Haag. MARKTNIEUWS. Amsterdam, 27 Juli. De pryzen der aardappelen waren heden als volgt: Friesche Dokkum- raer muizen f2.— 2.20, Franeker fO.— a 0.—, Hollume gele fo.—a 0.—, Zeeuwsche Jammon f 0.—, a 0.—blauwe f 0.—, a 0.—, Rijns burgers f 1.40, a 1.90, Muizen f 1.60, a 1.80, Katwykcr Zand fO.—aO.— Klei f 0.—, a 0.—, Brielsche Kralen f 0.a 0.—, Andijker Muisjes f 1.80. a 2.20 Blauwe fO.—a 0.—. "WesL landsche Klei manden fO.—a 0.— losse f 0.—. a 0.—, Klei Muisjes f 0.—, a 0.—, Zand dito f 0.—, a 0.—, Zand Muizen 3.40, a 3.—ronde f 0.—, a 0.—, per H.L. Amsterdam, 12 Juli. Ter Veemarkt waren aanvoer en pryzen als volgt252 runderen, vette le qualiteit f 0,64 a f 0,—, 2e quaL f 0,58, 3e qual. f 0;50, 4e qual. 0, per Kg., 161 melk- en kalfkoeien. r 100 a 1220 per stuk, vette kal veren le qual. fO,—2e qual. fO,— 3e qual. F 0,per Kg., 5 graskal veren fO,— a 10,—, 64 nuchteren kalveren f7 a f9, 12 schapen f af—, 11 lammeren fO a fO, 558 vette varkens 34 a 37 ct. beiden per Kg., 0 biggen f O,— a f 0,—, o paar den fO,—veulen f0,

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 3