Tweede Editie NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. FEUILLETON. In het Krijgsgewoel. 15e Jaargang. Maandag 2 Augustus 1897, Ho. 4320 KAA&LEITS DASBLAD AJB03snsrErMrHnsrTSFB,i j"sADV jajr^a:Eisra?xËn&T: Tooi Haarlem per 3 maandenf 1.2© Tan 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. foor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente), per 3 maanden,1J Reclames 20 Cent per regel. Fasanoo door het geheele Rijk, per 3 maanden1.06 Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onae Agente* AWonderlijke nummers0.06 en ^oor alle Boekhandelaren en Courantiers. •eflltistroerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 I Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. „de omstreken en franco per post 0J87*(t Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Hoofdagenten hei Buitenland: Compagnie Gtnérmie de PubliciU Etrangèrc G. L. DAÜBE ds Co. JOHN F. JONES, Snee., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is het uitsluitend reebt tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreflende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan hot Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels f 0,75. elke regel meer ƒ0,15Reclames per regel f 0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijnBluemendaalSandpoort en SchotenP. v. d. RAADT, SandpoortHeemstede, J. LEUVEN, bij de tol Velsen, W. J. RUIJTERBeverwijk. J. HOORNSIJmuiden, TJADEN, Genoemde Agenten nemen Abonnementen Spaarndam, C. HARTENDORP m Advertentiën aan. Zandvoort, J. ZWEMMER Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Üfiicieele Berichten. Nationale Militie. De Burgemeester van Haarlem roept bij deze op den milicien-verlofganger Hendrik Willem Hessel Braakman uit de gemeente Haarlem, van de lich ting 1895, behoorende tot het de re giment infanterie, 3e bataljon, om zich «p 23 Augustus aanstaande, des na middags vóór vier ure, te bevinden te Haarlem bij zyn korps, voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hem bij zijn ver trek met groot verlof medegenomen, ten einde overeenkomstig art. 137 der militiewet, voor den tijd van één maand in werkelyken dienst te wor den gesteld. Haarlem, 31 Juli 1897. De Burgemeester voornoemd BOREEL. straat en de TurfmarktCaroussel, Amerikaansche luclitschommel, Pano rama en diverse kleine kramen. Turfmarkt. Een schiettent, een doolhof, een paradetent, monsterratten, voorstel ling Edisontoestellen, stoommontagne- russe en stoomvélocipèdcmolen met eleetrische verlichting, beide laatste tenten behoorende aan C. Benner en J. C. Tewe, verder kleine tenten en kramen. STADSNIEUWS. eerste en tweede Pagina. Haarlem, 31 Juli 1897. De Kermis. Hieronder volgt eene volledige lijst, van al hetgeen dit jaar op de kermis zal te zien zijn: Groote Markt. Tent v. Lier, Vischmarktzijde,Pho- tograpbietent, kraam glasblazerij, Beignets kraam, wafelkramen, over de sociëteit de Kroon, front Raadhuis, wafel- en Beignetkraam van Consael. front vleeschhal. tent Wallenda, voor stelling acrobaten, goochelen,! honden dressuur enz. Ged. Oudegracht tusschen de Zijl straat en de JacobijnestraatPhoto- graphietent, eenige kramen, een Ame rikaansche luchtschommel, een Mu seum van Consael, lachspiegels, Theatre, eleetrische visschery, rad van avontuur, Caroussel,Photographietent. Ged. Oudegracht, tusschen de Ja cobijnestraat en het Yerwulft, aan de oostzijde pofferkramen, galanterie, suiker-, koek-, parfumerie-, Nougat en aan de westzijde suiker-, galante rie-, koek- en nougatk ramen, benevens een paradetent van de wed. Mullens, front Yerwulft, de beignetskraam van Consael. Botermarkt. Caroussel,, paardenspel van Blanus, paradetent van Hart, kraematographie- tent, een schiettent en diverse kleine kramen. Ged. Oudegracht tusschen de Groote en Kleine Houtstraat, diverse koek-, galanterie-, Nougat- en suikerkramen. Idem. Tusschen de Kleine Hout- Bij Van Lier! Uit bovenstaande lijst blijkt, dat Van Lier op de Groote Markt zal zijn. Het spel van Van Lier is altijd gewild. Ditmaal zal het kermisstuk zijn „Haar Korporaal" een zeer aar dig blijspel, dat met zijn aardigen in houd, vroolijke coupletten, kleurige costumes steeds enorm succes had. De rollen zyn in handen van de dames: André, de la Mar, Poons van Biene, v. Biene d'Olveira, Nieuwland, enz. en de heeren Isouard van Lier, Wa- gemans, v. Nieuwland, Groower, Del- monte, de Blaauw, enz. enz.; een waarborg dus voor een uitstekende vertolking van dit terecht beroemd kluchtspel. Wij kunnen de lezers wel aam-a den „Haar Korporaal" eens te gaan zien. Het Thédtre- Wallenda, dat in de kermisweek zyn voorstellingen geeft in zyn flink gebouw op de Groote Markt, is hier ter stede nog niet be kend door het verschijnen in vorige jaren. Te oordeelen echter naar het geen andere dagbladen en tijdschrif ten, zoowel binnen- als bnitenlandsche, er over geschreven hebben, zal het gezelschap door zyn optreden in de volgende week voor goed naam kun nen maken in Haarlem. Vooral op het gebied van honden- dressuur geeft Prof. Antonio Wal lenda prachtige staaltjes. Dat die buitengewoon zyn blijkt wel hieruit, dat zoowel de „Illustr. Zeitung" als de „Illustration" er geïllustreerde af beeldingen van hebben gegeven, zoo ook de ,Utr. Courant". Behalve ge dresseerde honden en katten, vertoo- nen ook gedresseerde ganzen en ka- katoe's hunne kunsten. Bovendien treden clowns, snelteekenaars, baten enz. op, dit all door balletten. Een programma dus voor oud en jong. Op het Museum van Kunstnijver heid is thans tentoongesteld eene ver zameling reproductiën van decoratieve schilderkunst uit de Romaansche en Gothische tijdperken. Deze werken geven ons een over zicht der eigenaardige karakteristieke uitdrukking der deeuratieve kunsten in genoemde tydperken, terwijl de degelykheid van compositie en de schoonheid van kleur dezer hoogst in teressante werken nog heden richtsnoer kunnen dienen. Deze werken werden met de meeste zorg in de oorspronkelijke kleuren gereproduceerd en zullen de belang stelling van vaklieden en liefhebbers opwekten. Zondag is de toegang vrij. Anti-kermisbeweging. Aan het in een vorig nummer dien aangaande reeds gemelde, dient nog te worden toegevoegd, dat de Haarl. Jongelingsvereeniging, Lange An na- straat, de volgende week eiken avond zal vergaderen. Daaronder zyn ook gecombineerde vergaderingen met de Mi lit Jongelingsvereeniging. Maan dagavond o.a. zal Ds. Jonker in het Militair Tehuis spreken en Woens dagavond Ds. Veen, iii de -Lange Annastraat. De le-luit H. Croockewit. leoraar by de militaire school te Haarlem, is aangewezen om by de groote manoeu vres door de 3de divisie inf. van 6 tot 15 Sept. a.s. in Brabant te houden, op te treden als adjudant van den leider der oefeningen, den generaal- majoor H. J G. Benschop. De le luit C. J. Kraft, van het 2e reg. vest-art. te Amsterdam, is overgeplaatst naar Haarlem. Ten nadeele van een timmermans knecht, is in een verbouwd wordend perceel aan het Kenaupark waarin by werkzaam was, een nikkelen hor loge ontvreemd, geborgen in zijn vest zak hangende in het sous-terrein. Gisterenavond is de 15-jarige G. Klunderman, zittende op de leaning van de Eendjesbrug achterover te water gevallen. Gelukkig werd dit opgemerkt door den 17-jarigen B., tydelyk alhier gelogeerd, die hem door middel van een schuit heeft gered. BINNENLAND Hofbericht. Maandag a. s. ter gelegenheid van den verjaardag der Regentes zal op het Loo een diner ten Hove plaats hebben. Na afloop zullen de gasten zich vereenigen in de komediezaal van het Paleis, waar voor dezen intiemen kring eene opvoering zal plaats heb ben, gearrangeerd door de Koningin met eenige dames en heeren der hof houding. Het programma voor den feestavond is eon verrassing voor de Regentes en wordt daarom zooveel mogelyk geheim gehouden. Reclame-tentoonstelling. Hedennamiddag te 2 uur had in de westelijke zaal van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam in tegen woordigheid van een aantal genoodig- den, onder wie de burgemeester, de heer Vening Meinesz, de opening plaats van de Reclame-tentoonstelling. De heer- A. N. J. Fabius voorzit ter van de vereeniging ^Amsterdam Vooruit" sprak de openingsrede uit. Daarna werd eene rondwandeling ge- honden en werden verversehingen aangeboden, terwijl de muziek speelde van het korps Zouaven. Hedenavond 7 uur heeft de opening voor het publiek plaats, by welke ge legenheid eene groote taptoe gegeven en' het Frederiksplein geïllumineerd wordt. Verder zal op het balkon van liet Paleis voor Volksvlijt een concert plaats hebben. Bloedvergiftiging. Zondag werd op Urk het 12-jarig zoontje Yan den visscher Jan Mein- dert de Boer door een mug vlak on der het oog gestoken. Er is bloedver giftiging ontstaan en reeds Vrijdag morgen is het ventje aan de gevolgen bezweken. Klinieken te Utrecht. Een wetsontwerp is bij de Tweede Kamer ingediend tot verklaring van het algemeen nut der onteigening ten name der gemeente Utrecht van eigendommen in die gemeente gelegen, ten behoeve van den dienst van liet Ziekenhuis en van de academische klinieken aldaar. Gelijk reeds bij de behandeling van Hoofdstuk V der Staatsbegrooting voor 1897 werd betoogd, is voor het klinisch onderwijs in heelkunde, psychiatrie en neurologie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht do stich ting van nieuwe lokalen noodzakelijk. Daar de aankoop van het benoodigde tci rein dat de gemeente kosteloos ten behoeve van het Rijk zou be schikbaar stellen op verschillende bezwaren afstuitte, is de hulp van den wetgever tot onteigening ingeroepen. Een ander terrein, hetwelk niet aan het bestaand ziekenhuis grenst, ware voor bouw niet geschikt. Waar met de voorgenomen uitbreiding in liet publiek belang eene uitgaaf, enkel voor den bonw, van circa f575,000 is gemoeid, moet zekerheid bestaan, dat die uitgaaf ten meeste nutte van den dienst van het Ziekenhuis cn van het universitair onderwijs zal strekken. Het aangeboden wetsontwerp ver vult eene daartoe onmiskenbare voor waarde. tember 1897 tot Maart 1898 een ita-jmee men bezig was, gestaakt moest liaansch operagezelschap, ouder direc tie van Big. Vincenzo Morglieri zal zyn gevestigd, dat alle voorstellingen zal geven geregeld Dinsdags. Vrij dags en Zondag* om de veertien da gen in het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen, Maandags en Don derdags wekelijks en Zondag om de veertien dagen in het Baleis voor Volksvlijt Amsterdam, en yerderook in de provinciesteden. Het gezelschap bestaat uit zangers en zangeressen, Italiaansche koren en Italiaansche Ballets, orchestmees- ters, concertviolistharpiste komen mede uit Italië. Het repertoire bestaat uit uitslui tend Italiaansche Opera's Tevens zal de commandeur Maestro Pietro Mascagni zijn werken iu Holland komen dirigeeren en wel Cavalleria Rusticana, Ratcliff, Rant- zau, Amieo Eritzenz. Binnen enkele dagen zal het tableau de la troupe, alsmede het geheele op te voeren Repertoire bekend gemaakt worden. Sport en Wedstrijden. Kampioenschappen te Glasgow. I. In de teamrace (wedstrijd tus schen ploegen amateurs van verschil lende nationaliteiten, over 10 kilo meter) waren Vrijdag de Engelschen le, de Franschen en de Denen beiden 2e, de Schotten en Ieren beiden 4e, de Nederlanders 6e. H. Kampioenschap der wereld voor professionals over 1 mijlle Arend (Duitschland), 2e Bardeu (Engeland), 3e Nossam (Frankrijk). Bourrillon werd geslagen. HL Halve mijl, handicap voor ama teurs: le De France (Frankrijk); 2e Fawcett (Engeland), 3e Hansen (Denemarken). Letteren en Kunst. In Eigen Haard van heden is op genomen eene levensschets van prof. iTh. W. Engelmaan, door T. Place; 1 een artikel over Siam van M. A. van jRhede van der Kloot, een aan «ene- I raai Van Ham, gewijd door Bintang j Djaoeh, enz. I Dc Wereldkroniek geeft als bijvoeg sel de portretten van de leden van liet ministerie met bijschrift. Het hoofdblad is grootendeels gewyd aan de Dordtsche tentoonstelling, waar van verschillende afbeeldingen zijn I opgenomen. Schrijver van het artikel is de heer C. L. van Balen. worden wegens gebrek aan vernis. Hetzelfde was verleden zomer het gevalteen was ook de hoeveelheid vernis slechts voor een klein deel van den ballon toereikend. Toch is er in dit opzicht een onderscheid tusschen nu en verleden jaar. Men schreef verleden jaar het gasverlies toe aan kleine scheuren, die tydens het over brengen in den ballon ontstaan kon den zyn, en men deed geen poging om vóór de vulling het omhulsel dich ter te maken. Thans echter waren de naden van binnen en van buiten met een door Lachambre (den maker van den ballon) uitgevonden vernis bestreken. Ook deze maatregel heeft echter blijkbaar niet veel geholpen. Het gebrek zal, naar dr. Ekholm meent, wel gezocht moeten worden in de naden, want de ballonstof zelf is ondoordringbaar genoeg. MetStrind- berg gelooft hy dat de sterke span ning in den ballon, als deze gevuld is, m het vernis waarmede de stroo- ken op de naden gehecht zyn, kleine barsten teweegbrengt. Want de span ning in de bovenste doelen van den ballon bedraagt, omstreeks l'/i K.G. per vierkanten centimeter. Ten aanzien van den tyd, dien de ballon kan blijven zweven, zegt Ek- holm het volgende: De beschikbare boeveelheid ballast was op 1749 K.G. berekend. Daar echter de ballon, in plaats van op eene hoogte Yan 200 M. te blyven, dadelijk steeg tot eene hoogte die op 500,700 en 800 M. ge schat is, heeft hij dadelijk gas vede ren, hetgeen volgens Ekholm een rei- lies aan ballast van 370 tot 450 K.G. tengevolge moest hebben. Kr blüven dus slechts 1379 of 1208 K.G. ballast over, en neemt men het bovengenoemde cijfer voor het dagelyksehe gasverlies aan, dan komt men tot het resultaat dat de ballon op z'n best 25 of 22 dagen zwevende kan blyven. Bij zijne vroegere berekeningen vond Ekholm, in aanmerking nemend dat de ballon tengevolge van de wrijving door de sleeptouwen veroorzaakt, langzaam drijven zou, en terwijl men met de zigzagbewegingen rekening houden moet, dat Andrée minstens 24 dagen noodig zou hebben om ook het onbe kende poolgebied te doorkruisen. Het Deensche blad Bolitiken acht, Italiaansch operagezelschap. Uit Den Haag ontvingen wij dt mededeeling, dat aldaar van einde Sop- GEMENGD NIEUWS André e's baUon. De meteoroloog dr. Nils Ekhoh te Stockholm, (die verleden jaar met Andrée opgestegen zou zijn, maar zich later terugtrok) heeft m Afton- bladet opnieuw eenige beschouwingen over de kansen der expeditie open baar gemaakt. Hy gaat daarbij uit van de berichten, laatstelyk van Spits bergen ontvangen. V olgens de mededeelingen van den verslaggever van het Stockholmsche blad, die mee naar Spitsbergen gegaan was, verloor de ballon in de eerste acht dagen na de vulling omstreeks 50 Ms per etmaal, hetgeen, zegt Ek bolm, overeenkomt met een verlies van circa 55 kilogram draagvermogen. Daar nu verleden jaar dit verlies op 60 kg. geschat werd, is de mate van ondoordringbaarheid van den ballon niet noemenswaardig veranderd. Dr. Ekholm geeft toe, dat deze uitkomst, na zooveel pogingen tot verbetering van den ballon, teleurstellend is, en even teleurstellend is de onverwachteheid dan moet men er nog heel wat mededeeling, dat het dichten, waar-1 aftrekken. De ballon heeft tien of zooals wij uit een aanhaling in het Handelsblad zien, deze beschouwin gen van meer gewicht dan de mee ning van Nansen, en ook de Vossi- sche Ztq. ziet klaarblykelyk de kansen der expeditie thans minder rooskleu rig in, ofschoon het blad op de moge lijkheid wijst, dat de luehtvaarders de middelen hebben om, na ergens op 't ijs den ballon verlaten te hebben, toch nog bewoond land te bereiken. Wij hebben op de berekening van ur. Ekholm één aanmerking, zegt de Nieuwe Rott. Courant. Er blijkt niet uit. of de 1749 kg. beschikbare ballast net bedrag was onmiddellijk na het opstijgen (elders vonden wij de hoeveelheid ballast zelfs op 2500 kg. geschat). Is het echter de oor spronkelijk berekende bruto-hoeveel- door G. ELSTER. 12) „Laat onze jongens slapen. Hier heb ik nog een veld ketel met thee. Ze is koud geworden, wij zullen haar weer opw7armen." „En een flinken scheut cognac erin doen. Dit Frank rijk is toch een gezegend land. Als we niet den voor- treffeliiken wijn en aen heerlijken cognac hier hadden gevonden, ik geloof, dat we niet zoover in het land waren gedrongen." Axel lachte over de scherts van den jongen reserve- officier en reikte hem den beker, opdat hij dezen met heete thee zou vullen. Middernacht was voorbij. Van tyd tot tijd drongen door de nachtelijke stilte doffe tonen, als het rollen van zware wagens of het marcheeren van groote troepen. Ook hoorde men zacht wapengekletter. In de verte brieschte nu en dan een paard, een schildwacht riep het wachtwoord, een gedempt signaal weerklonk. „Wy staan voor een grooten slag, Von Simmern," fluisterde luitenant Hartmann, terwijl hy aandachtig luisterde. „Ik sprak gisteren een officier van den generalen staf," liet Axel er op volgen. „Hij kwam regelrecht van het hoofdkwartier met bevelen van onzen kroon prins. Hij deelde my mee, dat in deze dagen de beslis sing moest volgen. Het Fransche leger is by Sedan verzameldde kroonprins van Saksen zal het aanvallen van het Oosten, wiïvan bet Zuiden en Westen. In het Noorden is de Belgische grens, als wy overwinnen is Mac Mahon verloren." „Het is de laatste strijd, Von Simmern, de laatste zegepraal en dan dan komt de vrede!" De wachtpost voor het geweer, riep luide„Halt, werda Een scherpe stem gaf het antwoord. Toen vroeg de zelfde stem: „Waar is de commandant der voor posten De commandant der wacht wees den officier terecht. Het was een ordonnans-officier, op een hoog Engelsch paard, dat, opgewekt door den vluggen loop, op het gebit knarste en met de voorpooten stampte. De aan komst van den ordonnans riep het geheele bivak wakker; de soldaten rekten zien geeuwend uit; de officieren hulden zich dichter in hunne mantels, gingen opstaan en liepen haastig op en neer om warm te worden. ?Dat is het bevel tot den opmarsch," zeidede bevel hebber van Axel's compagnie en wees naar den langen officier der Uhlanen, die naar de tent van den comman dant der voorhoede ging. Het duurde geen vyf minuten, of de Uhlaan keerde terug, besteeg weer zyn paard en galoppeerde weg. Nog Y\jf minuten later volgde het commando om aan te treden. „Bij de geweren 1" weerklonk het bevel. De hoornblazers bliezen de reveille. Uit den slaap opgeschrikt, snelden de soldaten naar de geweren en weldra stonden de compagnlën onder de wapens. -Over 'tgeweer! Voorwaarts marsch En fluks zette het bataljon zich in beweging, de rich ting van den weg volgende, die zich naar het Noorden kronkelde, door groene velden en wijngaarden, om kleine boschjes heen. Nog was het nacht. Maar rechts van de marchee- rende kolonne, boven de donkere silhouetten van de bergketen der Ardennen, schemerde het eerste, gryze schijnsel van den naderenden dag. In het bivak van het gros des legers bij Cheveuges was het ook levendig geworden. Donkere kolonnes be wogen zich als zwarte, onafzienbaar lange slangen over de schemerende landerijenhier verdwenen zij in een laagte van het land, achter oen bosch, ginds kwamen zy op een hoogte weer te voorschijn. Op den weg rolden en ratelden lange kolonnes ar tillerie. Regimenten cavalerie draafden voorbij en ver dwenen in den morgennevel. Het geheele leger was in beweging en zette zyn weg voort naar het Noorden, den vyana tegemoet. Rechts van de marcheerende troepen hoorde men weldra een doffen donder, de kanonnen begonnen reeds te spelen; nit het dal der Maas, nog gehuld in een dichten nevel, voegde zich daarbij weldra oen scherp geknetter, van geweervuur! „De Beieren zijn op den vijand gestooten", riep men elkaar toe. „Zy zijn m den nacht de Maas overgetrok ken en vallen Sedan aan voorwaarts! voor waarts Helder en helderder werd de dag. Luider en luider hoorde men het krijgsrumoer uit de verte. Dat was geen voorposten-gevechtDat was een heete strijd, een slag, waarin regimenten, brigades en divisies met el kander worstelden. By Donchery werd even stil gehouden. De troepen mochten ontbijten. Haastig werd een stuk brood gege ten en een diepe teng uit de veldfleseh genomen. Nu ging het weer verder, naar het Noorden, steeds langs de Maas, die hier een groote bocht maakt De weg liep verder langs een helling, die aan de van de Maas afgekeerde zyde met bosch voorzien was, terwijl aan den kant der rivier een vlak weiland lag. Men had van hier het geheele Maasdal, in welks midden Sedaa ligt, kunnen overzien, als cr niet een dichte nevel ge- heerscht had. De bataljons-commandanten verzamelden de officie ren op den marsch om zich henen en deelden hun mee, dat sinds den vroegen morgen de Beieren en Sakseri by Bazeilles en La Moncelle, ten zuid-oosten van Se dan, in een heet gevecht stonden. Wordt vwvotfd.)

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1