door de spraakmakende gemeente reeds bij voorbaat „het witte huis" is gedoopt Bij den aanvang van dit werk was men reeds niet gelukkig, want bij het inslaan van den eerste der 600 palen, welke daar geheid moeten worden, brak de as van de heimachine en Zaterdag begonnen de muren van het aangrenzende huis aan de Wijnhaven, bewoond door den ge neesheer YY". van Loon, een zoo danige neiging tot omvallen te ver- toonen dat het heien voorloopig ge staakt moest worden. Evenmin als andere daar staande huizen op palen gebouwd, kon het den bestendigen dreun van het heiblok weerstaan. Men begon het pand, dat met in storten bedreigd word, te schoren met grootc sterke" palen en stutten, het geen niet belette dat er tegen den avond een belangrijke werking was waar te nemen, en Zondagmiddag is het ge deeltelijk ingestort. Inmiddels had de bewoner met zijn gezin zijn huis verlaten en elders intrek genomen. Onmiddellijk werd door de politie het geheele terrein afgezet, terwijl verschillende wankelende brokken werden afgebroken. Vermoedelijk zou heden tof verdere slooping moeten worden overgaan. Eene zonderlinge houding. Men schrijft aan de Nieuwe Hen- geloosche Ct. Toen Vrijdag 1.1. 's middags te on geveer 3 uur de gemeenteveldwachter A. Kamphuis en de landmeter van het kadaster, de heer J. Th. Hosang, te zamen komende uit het Stokku- merbroek en op weg naar „de Vier sprong", gelegen aan den we<* van Lochem naar "Goor, op korten afstand de Schipbeek passeerden, hoorden zij een angstig hulpgeroep Daarop toe gesneld en" bij een sloot gekomen za- Sen zij een vrouw in 't water liggen, let 'vereende krachten mocht het hun gelukken, de vrouw op den oever te trekken en haar weer tot bewust zijn te brengen, wat nog niet zoo ge makkelijk viel, daar zij bijna dood scheen te zijn. Terwijl Kamphuis bij haar bleef, ging de heer Hozang op weg om hulp te halen. Wel kwamen er mensehen mee, doch geen hulp. daar de toegesnelden zich werkeloos, zonder een "vin te verroeren, op een afstand hielden en de vrouw aanstaar den, als zagen ze een spook. Een fraaie houding inderdaad, die herinnert aan de werkelooze lafheid waarmee eenigen tijd geleden achttien mannen één man een armen hond lieten vermoorden. Kamphuis en de heer Hosang waren nu wel genood zaakt, alleen te handelen; zij brach ten met veel moeite de inmiddels bij gekomen drenkelinge by de wed. Pot man onderdak, door wie zij van droge kleeren voorzien en in alle opzichten menscheljjk verpleegd werd, wat te meer te waardeeren valt daar de 'we duwe het zelf niet breed heeft. De geredde vrouw, genaamd Cor nelia Suzanna van der Maat, oud 61 jaar en afkomstig uit Enschedé, koop vrouw, kon den volgenden morgen haar eenzamen, droeven zwerftocht door de' wereld vervolgen. Eene instorting. Te 's-Hertogenbosch is Vrijdag bij den bouw van de Kloosterkerk aan den Westwal een ongeluk gebeurd. Een gewelf stortte in, met het ge volg, dat twee der werklieden onder het puin bedolven werden. De een had een ernstige wond aan het hoofd, de tweede werd geheel bewusteloos opgenomen. Men vreest voor het leven van dezen laatste. Koloniën. BATAVLA., 1 Juli. Atjeh. In het mail-overzicht van de J.-B. leest men Al ruim een maand geleden deelde de minister van koloniën mede dat de tocht naar Pedir, een stout stuk, bij de Indische regeering in overweging wasdie overweging schijnt nog niet ten einde, doch volkomen verklaar baar is de wil tot uiterst nauwgezette voorbereiding van een aanval iu't Pe- dirsche, de hoofdzetel thans van het verzet, want daar moeten wij zege vieren, daar mogen wy geen échec lijden. l)at beleid aan kracht zal ge paard gaan, daarvoor zijn de mannen ons borg die het roer van zaken in handen hebben en die zich, door' wien ook, zeker niet in eene richting zullen laten drijven, die hun schade lijk voorkomt ter bereiking van het einddoel. In hetzelfde blad, onder de gewone Indische berichten, leest men: „Van een groote expeditie naar Pe dir zal in den loop van dit jaar ver moedelijk niets komen; hoogstens zal men beproeven onze versterking te Segli wat rust te geven. En nu moge men meenen dat dit den Moriaan ge schuurd zal zijn, men vergete niet dat een expeditie op groote schaal min stens eenige bataljons van Java zou eisehen en een kolossalen transport trein, dien wij niet bezitten. De le gercommandant en de gouverneur van Atjeh hebben dan ook beide zulk een onderneming voorloopig ernstig ontraden. Het onvermijdelijk govols zal dan echter ook zijn dat de XXII Moekims steeds verontrust zullen wor den en een zware bezetting blijven eisehen." Met liet stoomschip „Salak" werd weder een factuur repeteergewe ren aangebracht van bijna S000 stuks. Naar wij vernemen, zal de indienst- stelling' .dezer geweren verband hou den met den aanvoer der daarvoor benoodigde munitie, in dier voege, dat op iedere 1000 aangevoerde patronen éen geweer zal worden uitgegeven. I J.-B. In het mail-overzicht van de J.-B. wordt nog geschreven omtrent het eervol ontslag verleend aan generaal Vetter en de benoeming van generaal Swart in zijn plaats „Geheel onverwachts kwam hier het bericht van het eervol ontslag aan den legercommandant verleend, op verzoek natuurlijk, al heeft de er varing pas kort geleerd dat ook op- perofneieren worden ontslagen zonder in de gelegenheid gesteld te zijn daartoe het verzoek te doen. De be wering dat generaal Vetter als voor waarde bij "de aanvaarding van het leger-commando gesteld zon hebben, dat hy dit niet langer dan twee ja ren zou uitoefenen, kan mocielijk waar zijn, omdat van te voren niet te bepalen is of de zaak, die men zich oplegde, al dan niet voltooid wezen kanhet moet er dus voor worden gehouden dat de legercom mandant, die trouwens pas tegen September aftreedt, de onbetwistbare zekerheid heeft dat zijne voetsporen heel en al door zijn opvolger, zeker door hemzelven aangewezen, gevolgd zul len Avorden. (Eenigen tijd daarna schreef de Java Bode echter „De luitenant-generaal- J. A. Vet ter, die zich strikt gehouden heeft aan het hij zijn benoeming te kennen gegeven voornemen, om niet langer dan tAvee jaren het hevel over het Indische leger te voeren. Red). „Met ingenomenheid Averd zoowel in de burgerlijke als in de militaire wereld het bericht ontvangen der be noeming van generaal SAvart tot com mandant van het leger; beschaafd, bekAvaam, humaan man met veel doorzicht en groote Avilskracht is hij zeker op de plaats de rechte man." J.-B. schrijft „Een week of drie geleden deed in enkele dagbladen het gerucht de ron de, dat de le-luitenant der artillerie, L. A. F. Hoolboom, wiens sectie een jaar geleden in Atjeh met znlk een noodlottig gevolg op de eigen infan terie vuurde, het voornemen zon hebben opgevat, om de militaire car rière vaarwel te zeggen, en zich op het onderwys toe te leggen. Uit zeer goede bron kunnen Avij echter mede- deelen, dat zoodanig voornemen nooit beeft 'bestaan, eu dat daarvoor ook nooit reden is geweest, aangezien het ongeval in geen enkel opzicht ooit de carrière van den heer H. zal kunnen benadeelen. „De benoeming tot adjudant van het commandement der artillerie in de 2e militaire afdeeling in zekeren zin eene onderscheiding pleit trou- Avens bier reeds voor." De J.-B. meldt Volgens 28 Juni te Samarang ont vangen berichten zyn nu iu het De- maksche in het geheel door cholera aangetast 1681 personen, verdeeld over 231 dessa's daarvan kwamen te overlijden SSlvan den aanvang af zijn hersteld 94; nog ziek 706. Gisteren (30 Juni) zou de eerste stadsgeneesheer van Samarang zich naar het Demaksche begeven om uit te maken, of de cholera daar al dan niet epidemisch heersehte. Berri-Berri. De „Soerab. Courant" schrijft: Is de berri-berri in haar aard en karakter nog niet vastgesteld, het middel ter bestryding, althans ter voorkoming van een heerschend op treden dezer kwaal, is proefondervin delijk gevonden. Indien dit feit, Avat nu niet meer voor Aveeiiegging vatbaar is, slechts vijf jaar geleden bekend geAvorden ware, dan zou dat als een groote overwinning zijn aangekondigd en met een zucht van verlichting zijn ver nomen, omdat die ziekte jarenlang ons leger, in Atjeh vooral, zoo ge teisterd heeft. En thans is er van dit billijk te verwachten enthousiasme niets te vinden. De zoo eenvoudige Avijziging in de voeding, die Avaar" zy toegepast is Avezenlyk wonderbare resultaten heeft gehad, wordt van regeeringsAvege volstrekt niet algemeen ingevoerd. "Wat voor Soerabaya en Semarang goed was, zal toch avcI niet nadcelig blijken voor de binnenplaatsen. Toch is nergens op de kleinere plaatsen van Java of in de Buitenbezittingen tot heden van veranderd voedingsregime sprake. Men heeft onlangs kunnen zien hoe droevig veel slachtoffers alleen reeds te Probolingo nog gemaakt worden. Dr. Vorderman is aan het inspec- teeren en zal rapporteerenmoest men soms bedacht zyn om ziekte mate riaal voor hem te bewaren Door den commandant van de zee macht is aan den gouv. generaal ver gunning gevraagd, om op twee schepen een proef te nemen met gewijzigd voedsel, maar van een algemeeue in voering voor allen, die van staats- Avege Avorden gevoed, is nog niets gebleken. Dit talmen is onverklaar baar, om geen erger Avoord te gebrui ken. Ziet men dan niet in dat ieder sol daat of schepeling, die ziek wordt of sterft, den lande nadeel toebrengt'? Alle belangen zijn op geld waar deerbaar, dit eenig argument mag dus nooit ontbreken, Avaar wij het zonder menschlievendheid, plichtbesef, etc. nog Avel stellen kunnen. Wie berekent eens hooAreel de beri beri ons land gekost heeft? Hij zou vruchtbaarder Averk doen dan de hoogst gestemde moralist. „Hoever staan wy af in beschaving van de stammen in Centraal-Borneo, dat toch zoo dicht bij ligt" riep on langs iemand uit naar aanleiding van het jongste reisverhaal van dr. Nieu- Avenhnis. „Dat is gemakkelijk te beantwoor den. zei zijn metgezel „Ginds ziet men iu al wat dood is een ziel, die leeft en hier ziet men in alles Avat leeft een ziel, die dood is, nl. het geld. Letteren en Kunst. W. C. Boyaards. In de N. R. Ct. lezen wij dat de heer W. C. Roy aard tegen den ln October a. s. verbonden is aan het gezelschap der VereenigdeTooneelis- ten te Rotterdam. Zijn verblijf in den vreemde zou hem de overtuiging geschonken heb ben, dat hij dc iNederlandsche taal en een Nederlandsche ongeving noo- dig had, om van zijn kunst te kun nen vorderen en verwachten Avat hij er van eiseht cn hoopt. Om de verbintenissen in Leipzig en Ween en treedt de heer Royaards pas met 1 October tot het gezelschap toe. Over hetgeen hij er dezen Avin- ter doen zal, is nog alleen bepaald, dat hij de Jago in Othello zal spelen, daar de Avenseh van den heer Tar- taud toch Averkelijk in dit seizoen zal Avorden vervuld en waarschijnlijk zelfs reeds vóór Nieuwjaar. Burgerdijk's vertaling zal Avorden gebruikt. De heer Royaards zou vérder nog zeer gaarne den klokkengieter meester Heinrich spelen in Hauptmann's Ver- mnkene Gloclce, maar dienaangaande is nog niets bekend. Sport en Wedstrijden. Wielerwedstrij den. Yervolg van den Avedstrijd van Za terdag der series voor den Grand Prix. Afd. 6. Houben, Collomb, Slesker, v. d. Tuijn. 1. Houben met meerdere lengten. Tijd 3.30; Slesker 3.31'/5. Afd. 7. Fischer, Perrot, Wiemann, De Hollander. 1. Fischer 4.22%; 2. De Hollander 4.22%. Aid. S. Gougoltz, Delelienne, Jen kins, v. Doornik. 1. Delelienne 3.2U/52. Jenkins 3.25. IY. Wedstryd van meet over 2000 meter, open voor de rijders, die tAveede zijn aangekomen in de afdeelingen van den Grand Prix. Hiervoor kwamen iu aanmerking Seiler, Trives, Hesker, De Hollander en Jenkins. Emir, Patou en Impens trokken zich terug. Na een ronde verraste Slesker de anderen door een plotselingen spurt zoodat de lijders woldra over de baan verspreid waren. Jenkins Avas spoe dig Aveer "bij. Hij Avon in de eindspurt zonder eenige moeite. Tijd 3.22%. Y. Course de Primes 10 K.M. De eerste van eiken KM. ontvangt f 5, den laatsten KM. f45 voor den eer ste, f 30 voor den tweede en f 15 voor den derde. Aan de start verschenen 25 deel nemers, Avaarvan gelukkig met het oog op bijna onvermijdelijke ongeluk ken een tiental afvielen. Gougoltz, Impens (2 maal), Boc quillon, v. Doornik, Patou, Perrot, li. Hubert (2 maal) Avaren de geluk kige winners der verschillende kilo meterpremies. Patou Avas ten slotte eerste in 16.33; tweede Avas Bocquillon in 16.38 Vó cn derde Impens. De menschen stroomden Zondag naar de Avielerbaan om dc beslissingen in de „Grand Prix" te zien ver rijden. Even voor den aanvang der wed strijden Avas dan ook op de baan geen plaats meer te krijgen. Yooraf reden alle deelnemers in de demi-linales onder luid applaus de baan rond. Ie serie. Demi-finales. Deelnemers Ruinart, Houben, Kingma. 1. Ruinart, in 4 min. 3. sec. Kingma 4 min. 3l!5 sec. Kingma reed uit stekend tegen Ruinart en het verschil Avas zeer klein. 2e serie. Jaap Eden, Delelienne, Jenkins. 1. Jaap Eden, in 4 min. Ss/5 sec. Jenkins 4 min. 9 sec. Groot gejuich toen Jaap als eerste over de streep kAvam, Jenkins Avas 2 lengten achter, nadat Delelienne het in de"voorlaatste bocht had opgegeven. 3e serie. Fisscher, Meyers, Boc quillon. 1. Fisscher, in 4 min. 234/5 sec. Meyers in denzolfden tijd. Een heele strijd tusschen deze beiden. Finale deelnemers: Ruinart, Jaap Eden en Fisscher. Ie prijs, f500, Jaap Eden, in 4 min. 27% sec. 2e prijs, f250, Ruinart, in 4 min, '27'% sec. 3e prijs, f 125, Fisscher, in 4 min, 28 sec. Onder daverend applaus, dat beAvees hoezeer hij favoriet Avas van het enthousiastisch publiek, kwam Jaap Eden met een prachtigen langen spurt eerste aan, en werd hem aan de tribune een prachtige groote lauwerkrans met dc Amsterdams che kleuren aange boden, benevens een bloemruiker door eene jonge dame bij het restaurant. Fisscher beweerde nog in de laatste bocht door Ruinart gehinderd te zijn. Zijn beklag werd echter niet als pro test aangenomen. Wedstrijd van meet, 50 kilometers met gaugmaking (150 ronden). Prijzen f 200, f 1.00, f 50 en f 25. Deelnemers Kees Witteveen, De St. Hubert, Brussel, Collomb, Parijs, Gougoltz, Genève. Door een tandem gegangmaakt, neemt Collomb de leiding en Witte veen Aviens quadruplet, niet direct in orde Avas, volgt hem, evenzoo Gougoltz, daarna de St. Hubert. Daarna neemt Witteveen achter zijn quad, de lei ding. gevolgd door Gougoltz, Collomb en "do St. Hubert. Na een paar ron den houd Gougoltz op en verwisselt van machine; daarna tracht de St. Hubert met zijn quad. Witteveen te passeeren, hetgeen ook eindelijk ge lukt, doch Witteveen plaatst zich achter de St. Hubert voor een paar banen, doch zoekt daarna zijn eigen pacemakers en verliest daardoor een nalve baan op St. Hubert. Hij werd in de 47e ronde door deze inge- loopen. Gougoltz, die in zyn eentje de baan met een kalm gangetje rond rijdt, en Collomb, die meestentijds door een tandem gepaced wofdt, zijn ondertusschen een paar malen gelapt. In de 66e ronde stapt Gougoltz nogmaals af en verliest daardoor weer een paar ronden; hij lijkt ons slecht in conditie en geeft het op. Collomb is intusschen Aveer een paar maal ge lapt. In de 74e ronde wordt Witte veen door De St. Hubert gelapt. Col lomb wacht eenige oogenblikken, waardoor hij weer een ronde verliest. Witteveen heeft al Aveer verschrikke lijk pech met zijn gaugmaking, daar zyn beide quadruplets "defect raken; oisehoon de tandems Jaap Eden- Ruinart en Bocquillon-Beisenherz hem goed paccn, is de gangmaking van I)e St. Hubert veel beter en heeft hij daaraan voorzeker zijn grooten voorsprong te dankenhij kwam dan ook eerste aan in 1 uur 8 min. 513/5 sec.; Witteveen tweede in 1 uur 9 min. 433/5 sec. De tijden van De St. Hubert waren: 10 K.M. in 13 min. 25sec. 20 K.M. 27 21 25 K.M. 33 53% 30 K.M. 40 39 40 K M. 54 47 In één uur Averd gereden 43 K.M. 706 M. Wedstrijd van meet voor machines met meervoudige zitplaatsen in series. Afstand 3000 meters (9 ronden) prij zen f 45, f 30, f 15. De snelste derde Avordt in de finale- geplaatst. Deelnemers le serie Tandems Sey- ler—Perrot, Emir—Esthui', Kalb— Stokvis. EersteEmir—Esthur in 5.15-/5 TweedeSeyler—Perrot in 5.15%. 2e serieQuadruplet Boele, Schrau- Aven, Witteveen, BlauAv. Tandems Hargot Missai, Beisenherz Boc quillon. Eerste Hargot—Missai in 4 min. 5- sec.; Beisenherz—Bocquillon in 4 min. 7 sec. Finale deelnemersHargot—Missai, Beisenherz—Bocquillon, Seyler—Per rot. 10. Seyler—Perrot in 5.15en hiermede Avaren de zeer goed geslaagde interessante races om kwart over vij ven afgeloopen. Kampioenschappen te Glasgow. De uitslag der verdere wedstrijden is als volgt: I. Kampioenschap 1 mijl, voor ama teurs le Schrader (Denemarken), 2e FaAvcett (Engeland), 3e Reynolds (Ierland). 11. V'2 mijl, voor professionals (han dicap) le Gascovne (Engeland), 2e Chinn (Engeland)/3e Osbome (Enge land). III. Honderd kilometer, voor pro fessionals le Stocks, 2s Chase. Tijd 2 uur 10 minuten, 52% sec. Een gevaarlijke sprong. Zooals Avij onlangs meldden, sprong een bekend duiker Tommy Burms eenige tijd geleden van de ÈhylPier van een hoogte van 65 voet in zee; het Avas zijn laatste sprong, Avant men haalde hem levenloos uit het water. Deze sprong is hierna natuurlijk bij verschillende Avaaghalzen in zwang gekomen. „Professor" Ted. Heaton heeft denzelfden sprong gedaan. Er stond een hevige Avind en- een sterke strooming, maar de professor liet door zijn manager aan het talrijke publiek mcedeelen, dat er hoegenaamd geen gevaar bestond en dat bij na zijn waagstuk een inzameling zou houden voor de bloedverwanten van den ongelukkigen Tommy Burns, Professer Heaton beklom de ladder en dook in weerwil van den harden Avind als een pijl naar boneden. Hij kwam uitstekend in bet water terecht en was na een seconde reeds weer aan de oppervlakte terug. Levendige toejuichingen vielen hem ten deel. Wielerwedstrijd te Keulen. Omtrent den uitslag van den 50 K.M.-race te Keulen is Zondagavond hier ter stede het volgende telegram ontvangen: „Verwer 1 (door misver stand) Vrouwes tien meter daarna 2, Luyten 3, Bohlen 4, Fiseher 5." Hbld. Jaap Eden te Weenen. In de eerste helft van September zal te Weenen worden verreden een „G rand P r i x," waarin Jaap Eden zal mededingen. Dc pryzen bedragen 5000, 3000 en 1000 francs. Laat ons hopen, dat het winnen van den „Grand prix d'Amsterdam" door Jaap gevolgd zal worden door het av innen van dezen pry's. Het gerucht, dat Eden in Amerika eenige maanden zou rijden is niet van grond ontbloot, maai- tot dusver is nog geen contract daartoe gesloten. GEfttENGD NIEUWS. Werkstaking in de Borinage. Hot getal werkstakers in de Bori nage was Vrijdagochtend al gedaald tot aclit duizend. De mijnwerkers her vatten het werk uit Avanhoop, uit broodsgebrek, zonder dat een enkele van hul eischeu vervuld is. Het is een onverstandige werkstaking ge weest. Alle Averklui die zich aanbieden kunnen nog niet weer aangenomen Avorden, omdat in verscheidene mijnen, die van de lange werkeloosheid heb ben geleden, vooraf allerlei herstel lingen moeten worden verricht. Twee honderdvijftig werklui zijn ontslagen omdat zij hun kameraden tot staken hebben aangezet of gedwongen, Avat, althans wat de eerstgenoemdèn betreft, een overdreven harde straf is. Te Paturages is Vrijdag Aveer een dynamietbom ontploft, en wel in de coöperatieve bakkerij „l'Egalité," die een krachtige mededinger van de so cialistische bakkei'ij is. Deuren en vensters werden vernield, maar daar bleef het bij. De daders zijn niet ont dekt. De rechtbank te Bergen heeft vier mannen en zes vrouAven veroordeeld tot gevangenisstraffen van acht dagen tot twee maanden, wegens beleedigiug of inbreuk op de vrijheid van arbeid. De koning van Siam in Engeland. Do koning van Siam is Vrijdag ochtend met zijn jacht op de reede van Spithead aangekomen. Vier Engelsche oorlogsschepen, die daar tot zijn ontvangst gereed lagen, be groetten hem met een sal nut vaneen en twintig schoten. De hertog van York ontving den koning, 's Middags was er oen receptie to Portsmouth en te half zes zon de koning te Lon den aankomen en daar door den her tog van Cambridge ontvangen Avor den. Daarna zou het, met militair ge leide, naar Buckingham Palace gaan, waar de koning eenige dagen blijft. Eenige dagen geleden trad een heer het kantoor eener drukkerij te Lon den binnen, Avendde -zich tot een der beambten en droeg hem op het een en ander, dat hij hem dicteeren zou, op te willen schrijven en dadelijk te doen drukken. De klerk nam een pen en de vreemdeling begon„Wees maar rustig, ik heb de huisdeur gesloten. Heeft u 't. al „Ja, maar ik be- grijp niet..,." „Dat doet niets ter zake, val mij niet in de rede voor ik klaar hen. Schrijf dus verder op„Ik heb het gas in de hadkamer uitge draaid." „Uitgedraaid." „De vensters van dc keuken zijn dicht." „Ja." „De hond is in de kel der, de meiden zijn alle thuis. De staldeur is dicht. De kat is buiten. De gaskraan is gesloten Neen, ik ruik geen bijzondere lucht, ik hoor geen leven, er is niemand die inbreekt. Neen, onze hond blaft niet, het is die van onzen buurman. Neen, ik be hoef niet meer te zien of de kelder deur Avel dicht is, ik heb baar be hoorlijk gesloten. Er is niemand bui ten." Verder niets?" „Neen,ik geloof, dat het alles is. Ziet u, als ik 's avonds naar bed ga en juist inge slapen ben, dan Avekt mijn vrouw mij, om mij altijd dezelfde vragen te doen. Als zij nu het antwoord ge drukt voor zich ziet, zal zy mij, naar ik hoop, met rust laten en mij niet meer storen. Laat als 't n blieft de lijst spoedig drukken!" der stad neervielen, ontploften, boe honderden, van soldaten verpletterd neerzonken, hoe rook en vlammen opstegen uit de daken en hoe de huizen hier en daar krakend ineenstortten. Kreten van vertwijfeling, gehuil van angst en smart stegen ten hemel. Niemand dacht meer aan tegenstand. Alles vluchtte, alles snelde heen, stormde naar de stad, naar de beschermende muren, maar de onder den last der vluchtelinge^ bijna in stortende brug over dc Maas, om aan den overkant der rivier weer terug te deinzen, daar ook hier Duit- sche bataljons cn batterijen den weg versperden. Ten Zuiden van Sedan hing een dichte, donkergrijze rookwolk over hei zoo kort geleden nog zoo bloeiend dal. Enkele roodc vlammen, als groote vurige tongen lekkend langs de gebouAvcn, wei-den in rook zichtbaar, maar daarna legde deze zich weer neer als een donkere massa, alles verbergend. De beide bekoorlijke dorpen Bazeilles en Balan, met hun wijngaarden en bloemtui nen, met hun sierlijke villa's en bevallige kleine kas- teelen tusschen de donkere boschjes, Avaren als ver- dwenon van den aardbodem en bestonden alleen nog uit rookende, brandende, reeds half vergane, puin- hoopen. En steeds vreeselyker, steeds machtiger Avierpen de Duitsche batterijen hun kogels van de hoogten neer op het verslagen Fransehe leger, op de arme stad, die reeds op vele plaatsen in brand stond. De aarde beefde onder aen donder van het geschut. De hemel welfde zich met een eentonige loodgryze kleur over het slag veld en het scheen soms, alsof hij den donder der ka nonnen met dubbele kracht terugkaatste. Wilde een hel die zich geopend had, al wat den Franschen nog over bleef aan trots, aan kracht, aan moed en eer, ver nietigen Neen. de eer van het Fransehe leger zou althans ge red worden. In de verte hoorde men de waarschuwende trompet ten der Pruisen over het hooggebergte van Floing. „Cavalerie in zicht, luitenant," fluisterde een sergeant tot Axel en wees met het rookend geweer naar de rechterflank. Achter het boseli van Garennc doemden de eerste escadrons op dor vijandelijke ruiters, huzaren en chas seurs te paard. Zij draafden langs den rand van het bosch en marcheerden in gelederen op. Op hen volg den drie regimenten Afrikaansche jagers van gene raal Gallifet." Links van hen marcheerde de lanciers- brigade van generaal Savaressc, waarbij zich de kuras- siers van generaal Bonnemains aansloten. De Avitte mantels der" ruiters fladderden in den wind, de kleine Noord-Afrikaansche paarden, waarop de huzaren en de chasseurs zaten, draafden moedig voorwaarts, zij schudden de halzen met de lango*manen en briesehten vroolijk. Ongeveer honderd schreden voor de geweldige mas sa der cavalerie reed een generaal met zijn adjudan ten en zijn trompetter. Zijn mooie, witte schimmei- hengst was prachtig getuigd. Als uit metaal gegoten zat de krachtige gestalte van den eavalerie-generaal in den zadel; Axel kon door zijn kijker duidelijk het bronskleurig gelaat, met de gespierde trekken van den moedigen officier herkennen. Nu verhief hij zich in den zadel, keerde zich half achterom en Avenkte met den sabel. De regimenten dei- ruiters stelden zich in galop. Daar sprong ineens de hengst van den aanvoerder kaarsrecht in de hoogte. De generaal viel achterover, de sabel ontzonk aan zijn hand, de adjudant en de trompetter wilden hem te hulp snellen, maar hij gleed uit den zadel en zonder ruiter joeg het prachtige Avitte paard brieschend op de Duitsche soldaten in," als wilde het op hen zijn meester wreken. Een oogenblik hield de geweldige massa der Fran sehe cavalerie stil. Generaal Gallifet, de commandant der Afrikaansche jagers, stelde zich aan het hoofd der divisie en steeds verder bruisten als een storm de rui terbenden voorwaarts, als zouden zij in een oogenblik de dunne gelederen der Duitsche infanterie overstroo- men, tegen den grond werpen, vernietigen. Maar reeds sloegen de Duitsche kanonskogels, de granaten in de dicht opeengedrongen Fransehe escadrons, en maakten er gapingen in. Bovendien kwamen aan deze laatsten heggen "en greppels en tuinmuren in den Aveghun verband" werd allengs losser, het viel ten slotte uiteen en in afzonderlijke, kleine afdeelingen streden de ruiters tegen de Duitsche troepen, waar zij die ontmoetten. De Pruisische infanterie wachtte in vaste onver schrokken houding den stormaanval af. Dichter aan een sloten zich de gelederen, die ziel), zochten te dek ken achter heggen, muren, boomen, in greppels, waar zij op een open vlakte stonden, sloten zij zich dicht aaneen tot een opeengepakte massa. Een knetterend snelvuur ontving de ruiterbende der Franschen. Als een golvend korenveld door dikke ha- gelsteenen werden door de Pruisische kogels de eerste escadrons neergeworpen, de volgenden^ aarzelden cn schenen terug te deinzen voor den kogelregen. Maai de storm was niet terug te houden, voor den stroom kon geen dam wórden gezet. Als een door een orkaan opgezAveepte zee kAvamen de ruiters aanstormen, over stelpten als golven de gelederen der Duitschers, braken door dezen heen en joegen door naar de stellingen, die verder naar achter stonden. Tot voorbij Floing kwa men de Fransehe ruiters. De Duitsche batterijen, die daar stonden, schoten met kartetsen, toch drongen de Franschen door, zoodat de manschappen, die de stuk ken bedienden, naar dc blanke wapens moesten grijpen. Eerst het verderfelijk snelvuur van een Pruisische com pagnie dreef de ruiters terug cn redde de batterijen. De kurassiers kwamen insgelijks over de eerste go- lederen heen. Maar daarna stieten zij op de Pruisische huzaren, die zich terstond op de kurassiers Avierpen. Een moorddadig gevecht van man tegen man begon. Aan alle kanten waren de kurassiers omringd, toch gelukte het aan een deel daarvan naar het Noorden door te breken, verwarring te brengen in de troepen, die daar lageD cn ten slotte zich te redden in de bos- schen op de belgisehe grenzen. Wordt vervolgdIJ

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 2