T weede Editie. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. In het Krijgsgewoel. 15e Jaargang. Woensdag 4 Augustus 1897. No 4322 HAAKLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1.2© Voor de dorpen in den omtrek -waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden„1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden„1:65 Afzonderlijke nummers0.06 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post©.371/2 A T~) V hiK'.n^-FrrNT'-PT-FrNr- .1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DATJBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Met uitzondering^van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels f 0,75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel f 0,30. Agenten voorgditfblad in den omtrek zijnBloemerndaalSandpoort en SchotenP. v., d. RAADT, SandpoortHeemstede, J. LEUVEN, bij de tolSpaarndam, C. HARTENDORPZandvoortJ. ZWEMMER Velsen, W. J. RUIJTERBeverwijk, J. HOORNSIJmuidenTJADÉN, Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Politiek Overzicht. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat Zaterdag door de ambassadeurs de tekst van het ontwerp vredesver drag is goedgekeurd, zooals deze, ge wijzigd tengevolge der vroegere be raadslagingen, geworden is. Toen den turkschen bemiddelaar Tewfik Pasja biervan mededeeling werd gedaan, kou deze zich met verschillende ge deelten in beginsel goed vereenigen, doch op andere maakte hij voorbe houd. De ambassadeurs schijnen ech ter niet voornemens den tekst nu nog te wijzigen. Waarover die kleine geschillen loo pen heeft lord Salisbury Maandag in het engelsche Hoogerhuis medege deeld. Hij verklaarde, dat hij meende te weten, dat de strategische grenslijn tusschen Turkije en Griekenland dooi de Porte is goedgekeurd. De Turksche regeering heeft het recht een oorlogsschatting te vorderen; ongelukkig brengt de betaling hiervan door Griekenland moeilijkheden mee. Turkije vraagt mitsdien dat het haar veroorloofd zij zekere punten bezet te houden, totdat de oorlogsschatting zal betaald zijn. Over deze zaak wordt nu nog on derhandeld. Ook over het bedrag van de oorlogsschatting bestaat nog groot verschil. De vordering dat de Duit sche schuldeischers een waarborg zullen ontvangen, brengt ook moei lijkheden. Spreker gelooft dat een controle, onder welken vorm dan ook, op de Grieksche inkomsten onver mijdelijk zal zijn, ten einde Grieken land in staat te stellen, de oorlogs schatting te voldoen. Spreker hoopt dat de Grieksche gemeenten van Thes- salië tot aan de strategische lijn dan weder onderGriekenland zullen komen. Wat Kreta betreft, zijn de mogend heden van meening dat het weinig nut heeft, daar schikkingen te treffen zoolang de vrede tusschen Turkije, en Griekenland niet is gesloten. De moeilijkheden op Kreta zijn groot tengevolge van de oneenigheden onder de christelijke en de mohammedaan- sche bevolking. Maar de mogend heden hopen er in te slagen, de auto nomie in te stellen op een wijze, waar door aan aller rechten wordt voldaan. Verder is er al heel weinig nieuws op politiek gebied. De Engelsche bla den houden zich nog steeds bezig met het uiteenzetten der beteekenis van de opzegging der handelsverdra gen door Engeland met Duitschland en België. Dit feit zal echter niet van politieke beteekenis zyn. De Times schrijft 0. a.„De hoofd zaak is, dat de Duitschers het opzeg gen van het verdrag kalm opnemen en bereid schijnen, om over een nieuw te onderhandelen. Wij zyn bereid tot een billjjke tegemoetkoming en moeten hopen,, dat onze diplomatie niet min der handig en koelbloedig zal zijn dan do hunne." De Financial Post is van oordeel, dat Duitschland alleen Britsche wa ren betrekt, omdat het ze de beste acht. De eenige maatregel, welke Duitschland tegen Engeland kan ne men, zou de heffing zyn van buiten gewone rechten op Britsche goederen; maai-, zegt het blad, men zal moeilijk kunnen begrijpen, welk voordeel Duitschland daarvan kan hebben. 1 De Morning Post gaat nog verder en beweei-t, dat noch Engeland noch Duitschland eenig voordeel van een tarieven-oorlog zullen genieten. STADSNIEU WS. eerste en derde Pagina. Haarlem, 3 Aug. 1897. Tentoonstellin g. In de lokalen der teekenschool te Schoonhoven is thans de tentoonstel ling voor decoratieve kunst geopend, die door het Museum en de School voor Kunstnijverheid te Haarlem al daar werd georganiseerd. Deze tentoonstelling omvat voorna melijk werken op het gebied van de goud- en zilversmidskunstorigineele drijfwerken en graveerwerken re- productiën van belangrijke werken uit vroegere tijdperken en teekeningen, platen en photographische afbeeldin gen op genoemde kunstambachten be trekking hebbende. Verder zijn er ook houtsnijwerken, decoratieve schilderijen en aquarellen naar stillevens vervaardigd door de leerlingen der Haarlemsen e Kunst nijverheidschool. Deze tentoonstelling zal zeker voor het goud- en zilversmidsvak in het bijzonder en voor de verschillende kunstambachten, die in Schoonhoven beoefend worden, in het algemeen, van goeden invloed zijn. Deze plaatselijke tentoonstellingen, die door de Ned. Mij. ter bevordering van Nijverheid in de laatste tijden veelvuldig gehouden werden, dragen er niet weinig toe bij, de ontwikke ling van het kunstambacht te bevor deren. BINNENLAND. HAAGSCHE BRIEVEN. lout d la joie! kan men van de Hagenaars zeggen. Het is nu de tijd van de vacanties. Klein en groot geniet van de buiten lucht. Aan ons zeestrand worden luchtkasteelen gebouwd door jonge lieden van beiderlei kunne, door Amor's pijlen getroffen; en zandkas- teelen opgetrokken door kleine kleu ters, wier bloote beentjes de mooiste stoneering vormen van de kust, wier vroolyk en onschuldig lachen en schreeuwen mooier klinkt dan een Beethovensche symfonie. Want het is de symfonie der natuur; het is de harmonie tusschen het rui- schen van den wind en het kabbelen tvan het zilte nat; het is de kleuren- symfonie van water, lucht en licht, telkens een nieuw schildery vormend, die ons aantrekt in het eeuwig jonge zeestrand. Dan letten we niet op wat er wel licht hinderlijk is in het „maszregeln" van een op Pruisisch-militaire leest geschoeide „Kurverwaltung"niet op wat er eentonig is in het wel is waar schoone maar te weinig afwisselende program onzer „Kurcapelle" (dertig maal|de„Walkürenritt" in éenjseizoen!); dan doen we de oogen toe als er grof gespeeld wordt in de „club de Sehé- veningue" en even grof, maar met kleine beetjes te gelijk bij do; „poule Européenne", die volgens de Haag- sche politie geen hazardspel is; dan gaat het ons langs de koude kleeren óf Nederlandsehe badgasten wegblij ven om den stank onzer grachten, en als de hotelhouders en koffiehuis- bezitters steen en been klagen, dat ook 't buitenland onze stad c. a. ver geet; dan bekommeren we ons zelfs er niet om wie onze a.s. burgemeester zal zijntout a la joie Van den burgemeester in spe ge sproken, men komt nu weder ver tellen, dat de afgetreden premier, jhr. Roëll, tot dit ambt zou worden ge roepen. Voor mijn lezers is dat gerucht, dat ik vroeger mededeelde, al even weinig nieuw als dit andere gerucht, dat uw stadgenoot, mr. Re tl) aan Ma- caré, 's Gravenhage's lord mayor zou worden. Ik ben zoo vrjj te verklaren, dat ik nóch het een nóch het ander geloof. De eenige mogelijkheid om zeker heid te krygen, zou een interview zyn by den nieuwen Minister van binnen- landsche Zaken. Maar daarop is geen kans. De Minister ontvangt niemand buiten den audientiedag. Dit onder vond 0. m. de heer Lejrds, deTrans- vaalsche Staatssecretaris, die Z. E. een visite wilde brengen. Nu, 'tmoet gezegd worden, de nieuwe Excellen ties hebben hun eerste maanden wèl noodig, vooral om zich in te werken in de door hun ambtsvoorgangers gereed gemaakte begrootingen. De nieuwe bewindslieden zyn daar omtrent door hun voorgangers inge licht en in strijd met de geruchten die enkelen in de wereld hebben ge bracht, zou ik durven beweren, dat ook de overdracht der portefeuille van binnenlandsche zaken op de meest vriendschappelijke wijze heeft plaats gehad, hoewel de verhouding die vroe ger tusschen de daarbij betrokken Staatslieden heerselite, niet van den meest welwillenden aard was. Doch zelfs Ministers men heeft er enkelen hunner wel een grief van gemaaktvinden nog tijd om 's avonds van de vermakelijkheden te genieten. Op den jaardag der Regentes waarmede ik mijn lezers geluk wensch zal het den Hagenaars aan amu sementen niet ontbreken. Van een geheel ander genre natuurlyk, dan het optreden van den 7-jarigen pianist Bruno Steindel, het kleine Duitsche wonder, dat op 't Kurhaus Beethoven en Chopin vertolkte met de vaardig heid van een Rosenthal en de artis ticiteit vaneen speeldoos.'t Was eigenlyk akelig om te zien en te hoo- ren. Mozart trad ook reeds als kind op, maar hy wéts of liever werd Mozart. Wat zal Bruno Steindel wor den? Hopen we 't beste voor dit won derkind. Andere amusementen wachten ons, zeide ik. Concerten op 't Kurhaus, in zaal en terras en zelfs op het strand; muziek in de „tent", op het Oranjeplein en in het Voorhout. Daar zal ook de éendaagsche ker mis weder verschijnen, met al het gejoel van een losbandige menigte, met stank en stofwolken I Zonderlinge hulde voor eon jarige Vorstin. En dan vuurwerk! Ook al een zon derlinge hulde. H. A. GANUS JR. De verjaardag der Koningin- Regentes. Ter gelegenheid van den verjaar dag van H. M. de Koningin-Regentes wapperde te Apeldoorn en Het Loo van schier alle woningen de vader- landsche driekleur. Des morgens te 9 nur bracht het Apeldoornsche mu ziekkorps „De Harmonie" voor het paleis een aubade, welke aanving met het spelen der melodie van psalm 134. De beide Vorstinnen stonden voor een der ramen van de audiëntiezaal; HH. MM. begroetten de menigte voor het paleis en onderhielden zich enkele oogenblikken met de bestuurders van het muziekgezelschap. Den geheelen dag regende het te legrammen en gelukwenschen. Een extratrein voerde een aantal gasten voor het diner ten hove. De minister raad heeft langs schriftelijken weg H. M. met Haar verjaardagzynege lukwenschen aangeboden. Des mid dags reden de Koninginnen zeer lang zaam door het dorp. Gedurende het diner speelde het muziekkorps van het 5e reg. infante rie van Amersfoort op hetbassecour. Een gasontploffing. Ten huize van den notaris T. Hemonylaan te Amsterdam, werd een sterke gaslucht waargenomen, wat ten gevolge had, dat gisternamiddag een gasfitter bezig was naar een lek te zoeken. Wel wat onvoorzichtig gebruikte hij daarbij een lichtje en de noodlottige gevolgen bleven niet uit. Plotseling werd een geweldige knal gehoord; de vloer in de gang sprong open, de marmeren bedekking in stukken, het plafond en de muren in de gang scheurden en in de wanden werden gaten geslagen; al de deuren op de gang uitkomende werden min ot meer beschadigd en in een voor kamer aan de straat werden de meu bels door elkaar geworpen. De ontploffing was zoo hevig, dat ook op de hoogere étages alle deuren uit de sloten werden geslagen en in het vrij diepe huis van de tuindeur alle ruiten werden verbrijzeld. Aan de straat leek het in de woning een ware ruine. De gasfitter, waarvan boven sprake is, werd in het gezicht en aan de handen gekwetst, en na door de brand weer, die terstond na de ontploffing gealarmeerd was, verbonden te zijn, naar het gasthuis vervoerd. Verder kwamen gelukkig geen persoonlijke ongelukken voor. Nona. il. ging de 64-jarige H. D., wonende in ae buurtschap Huinen onder de gemeente Putten, met een koe uit om deze te laten grazen. Daar de man langer dan men gewoon was uitbleef, ging men hem zoeken en men vond hem toen slapende aan den slootkant. Men trachtte hem wakker te maken, doch alle pogin gen hiertoe aangewend, waren tever- •eefsch. Men bracht hem naar huis och het mocht niet gelukken den man uit zijn diepen rust te wekken. Men is er niet in geslaagd den man te doen ontwaken; in den avond van denzelfden dag is hy aan Nona over leden. Een moordaanslag. Te Oss is Zondagmiddag gevanke lijk binnengebracht zekere J. van Esch, die reeds verscheiden jaren in de gevangenis had doorgebracht wegens diefstal van runderen uit de weide en mishandeling. Nadat hij eenige maanden geleden voorwaarde lijk was vrijgelaten, heeft hy te zynent voortdurend twist gehad met zyne vrouw, welke zoo ver ging, dat zij in den afgeloopen nacht van Zaterdag op Zondag bij de buren ging slapen. Van daar 's ochtends half zes ure naar huis teruggekeerd, werd zij door den man opgewacht en met een mes levensgevaarlijk verwond. Naar het ziekenhuis overgebracht is zij door de geneesheeren dr. Wakkers en Stoltz verbonden. De man heeft terstond na het plegen der misdaad de vlucht genomen over de Maas, maar is dooi de marechaussee en politie van Oss te Batenburg opgespoord en in hech tenis genomen. De justitie te 's-Hertogenbosch, van het feit in kennis gesteld, zal een onderzoek instellen naar het gebeurde. Sport en Wedstrijden. Cricket-wedstrij d. Op haar sportterrein buiten den Heerenweg onder Zoeterwoude gaf Zondag de voetbalclub „Ajax I" van Leiden een returnmatch tegen „Rood en Wit" van Haarlem. „Ajax" won met 61 runs, 148 tegen 82. De hoogste scores van „Ajax" waren J. de Groot 13, A. Adam 16, D. Beyerinck 27, M. Beyerinck 38 runs. Die van „Rood en Wit" warenC. Posthuma 29, J. Koolhoven 16 not out, A. van Waveren 10. M. Beyerinck voor „Ajax" nam 7 wickets voor 25Posthuma voor „Rood en wit" 6 wickets voor 42. De vorige match, te Heemstede gehouden, won „Rood en wit" met 113 togen 102 runs. Een nieuwe wijze van loopen. Volgens eenige mcdedeelingen in de Straseburger Post hieromtrent, gaan onze post- en fondsboden, toe risten en in een woord alle „kilome tervreters" een schoone toekomst te gemoet Het geldt liier niet meer of min der, dan een geheel nieuwe wijze van loopen. De zaak dagteekent ook niet van vandaag of gisteren, want reeds in het jaar 1872 is de majoor Von Raoul begonnen, zich te oefenen en tengevolge dezer langdurige oefening heeft hy een wyzc van marcheeren of snelloopen ontdekt, welke wordt aangeduid als „la marche et la cour- se en flexion". In tegenstelling met onze loodrechte stijve parademarsch, wordt daarby het lichaam naar voren gebogen, de knieën sterk gebogen on de voeten slechts laag opgetild. Men glijdt dan over de wereld met de snelheid en behendigheid van een kat Volgens de door majoor Von Raoul verkregen uitkomsten kan men op deze wijze bij gewoon gaan acht kilometer en in den looppas twaalf kilometer per uur afleggen, zonder zich daarby meer te vermoeien dan bij het gewone gaan en loopen in denzeliden tyd. Eemge voorafgaande oefening van het lichaam is echter noodzakelyk. By het instrutceeren van den looppas moet men met korte maar snelle schreden beginuen (160 in de minuut) Men moet gaandeweg de lengte der schreden grootcr nemen, zoodat men eindelyk zoover komt, dat men de eerste kilometer in 7'/A minuut, de tweede in 6'/«, de derde in 53/, en de zesde in ö'/i minuut aflegt Soldaten, die voor deze wjjze van marcheeren bizonder geschikt waren, liepen na een oefeningstyd van drie maanden in volle uitrusting twaalf kilometer per uur. Deze snelheid wordt niet direct by het afgaan ontwikkeld, maar eerst langzamerhand, wanneer liet lichaam als het wrare den gang beeft. Even zoo moet de snelle loop niet plotse ling afgebroken worden, maar men moet voor liet einddoel bereikt wordt, iets langzamer gaan loopen. Bergaf gaat liet natuurlijk nog sneller. De knieën worden dan iets meer gebogen en men gaat met reu zenschreden naar het dal. Bergop loopt men van zelf lang zamer, omdat men dan kortere passen maakt ook wordt het lichaam dan meer voorover gebogen. Daar ook hierbij de schreden voortdurend iets langer worden, komt men toch bergop ook tot een veel snelleren loop, zon der zich buitengewoon te vermoeien. Omdat men slechts langzamerhand, tot de grootste snelheid komt, zal men niet zoo spoedig buiten adem raken. Het is aan te bevelen, het hoofd iets achterover te houden, den mond te openen en na iedere vijf of zes keer ademen eenmaal diep adem te halen. Op deze wijze kan iedere man tusschen de 20 en 60 jaar (zegt L Illustration van deze zaak) zoo lang loopen, als zijn voeten hem dra- FEIUILLETON. door G. ELSTER. 14) Het bataljon jagers, waarbij de compagnie ran Axel behoorde, werd door lanciers aangevallen. DeFransche soldaten met hun lansen reden een Duitschen troep, die zich niet vlug genoeg verzamelde, onder den voet, toen echter kwamen zij onder het vernielend snelvuur der andere compagnieën en stoven uiteen als kaf voor den wind. Maar nauwelijks was deze aanval voorbij of een nieuwe ruiterbende kwam aanstormen. Ditmaal waren het de knrassiers. Axel bewonderde de houding der flinke ruiters, het prachtige regiment, dat bijna geen andere paarden dan schimmels telde. Trappelend, Brie- schend, snuivend, rinkelend kwamen de gepantserde ruiters aansnellen. Zij riepen niet hoera, zy schreeuw den niet hun gewoon Leve de keizer 1 niet eens hun Leve FrankrijkDe tanden opeengeklemd, den degen in de vooruitgestrekte hand met schitterende oogen en vale, gele gezichten, zoo snelden zij zwygend den dood, het verderf, tegemoet. Een gevoel van medelyden kwam op in Axel's hart. Binnen weinige minuten zou die trotsche schare rui ters een verwarde hoop van bloedige lyken en gewon den zyn. Nu klonk van de zyde der Duitschers het commando tot vuren. Salvo op salvo regende op de ge pantserde ruiters neerde kogelregen maaide de voorste gelederen weg, maar de dappere kurassiers aarzelden geen oogenblikzij lieten vallen wat er viel, de over- Blijvenden welhaast maar een handvol ruiters drongen door de gelederen der Duitsche jagers hieu wen om zich heen, staken toe met scherpe wapens, tot de een na den ander neerzonk op de met bloed ge drenkte aarde. Slechts enkelen der moedige krijgers ontkwamen. Axel had met een jongen officier der kurassiers den degen gekruist. Heldenmoed flikkerde in de oogen van den nauwelijks twintigjarigen officier. Hy bloedde reeds uit een wonde aan de linkerslaap, zijn paard was met bloed, vuil en stof bedekt „Geef je over 1" riep Axel, het paard van den Fran- schen officier bij den teugel grijpende. „Nooit!" Dat was het eenig antwoord. De Fransehman sloeg woedend naar Axel, die al leen door een vluggen zysprong den doodelyken houw ontging. De kurassier spoorde zijn paard aan, Axel hief de revolver op, daar knalde een schot naast hem, een zijner manschappen had op den Fransche officier geschoten, die de armeD opstak, toen in elkaar zonk en langzaam uit den zadel viel. Kalm bleef het paard naast den gevallene staan, liet toen den kop zinken en besnuffelde angstig hinnekend zyn dooden heer. Het aangrijpende gezicht deed Axel zeer. Hij boog zich over den gevallene heen om te zien, of deze doo- dèlijk gewond was. Maar hy had geen tyd lang by hem te blijven, of voor hem te zorgen. Nieuwe ruiterbenden kwamen aangesneld. Achter de kurassiers kwamen eenige eseadrons chasseurs, die met alle kracht inreden op de rechterflank der Duitsche jagers, welker voorste gelederen gedeeltelijk onder den voet kwamen. Maar bet snelvuur der infanterie dwong de ruiters rechtsaf te zwenken. Op dit oogenblik gebood de compagniechcf van Axel „Een salvo! Vuur!" Het salvo knalde, alsof de compagnie zich bevond op de exercitieplaats van de kazernede eseadrons der chasseurs waren een woest, verward, bloedig kluwen van neergezonken, op elkaar gedrongen paarden en stervende, bloedige ruiters. Een tweede salvo volgde en joeg de weinig overlevenden der Fransche ruiters ge heel uiteen. Maar nog altijd nam de stroom der ruiters geen ein de. Fransche huzaren braken heen door de flank van een Duitsch infanterie-regiment, weken terug voor het snelvnur-salvo, dat hen daar ontving en kwamen zoo, links uitwijkend, in den rug der jagers. Dezen moesten daarop rechtsomkeert maken. Een verwoestend geweer vuur ontving de huzaren, die nu in vollen galop weg joegen van het. terrein. De ruiteraanval was ten slotte voorbjj, zonder de Duitsche infanterie tot wijken te hebben gebracht, ai waren ook hier en daar eenige gelederen doorgebroken, al gelukte het ook aan enkele eseadrons zich een door tocht te banen door de Duitsche troepen heen en zich te bergen in de bosschen aan de Belgische grens. De aanval der Fransche ruiters was geschied met groote onstuimigheid, onwankelbarcn moed en dappere zelfverloochening. Nergens aarzoldon, nergens weken de Fransche cavaleristen. „Voorwaarts, voor de eer van het leger, voor onze eigen eerdat scheen de leus te wezen van de moedige ruiters, van welke drie generaals en de helft der officieren en manschappen de aarde dek ten met hun lichamen. Het opofferend gedrag der Fransche cavalerie had geen resultaat; het redde het Fransche leger niet meerliet lot daarvan was reeds lang beslist, maar de eer was gered en met recht vaardige fierheid mag Frankrijk wyzen op de velden van Floing en Cazal, waarop zyn laatste, beste ruiters een roemvolle neerlaag leden tegenover den zegepralen- den vijand. Met even rechtmatigen trots kan echter ook de Duit- seher naar de slagvelden den blik richtenwant indien de Fransche ruiters zelfverloochenenden heldenmoed, en overgelijkelijke dapperheid toonden, - de Duitsche infanterie bewees op haar beurt, dat zy als een rots niet week of wankelde voor de aanspringende, Fransche rui ters zij toonde een kalmte, een vastberadenheid bjj den onstuimigen aanval, die wel tot de overwinning aan haar zyde moest voeren.

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1