proeven van Hertz en die van Lodge, een ingenieus werk heeft geleverd, dat. ten volle de aandacht van de mannen der wetenschap zoowel als tan den leek waard is. Hertz had nl. gevonden, dat bij ontlading van electrische condensa toren electrische trillingen optreden, die zich volkomen analoog gedragen aan de trillingen van het licht, die zich volgens bolvormige oppervlakken voortplanten en tot op grooten afstand zijn waar te nemen door een toestel letje, dat met het toestel dat de tril ling-en uitzendt als 't ware gelijk is „gestemd". (Ter verduidelijking wijzen we op 't feit, dat een stemvork gaat trillen, wanneer deze geraakt wordt door de trillingen van een andere stemvork die een toon geeft gelijk of harmonisch aan die van de eerste). Lodge's proeven bewezen, dat een jmetaalpoeder.dat de electrische stroom zeer slecht geleidt, goed geleidend wordt wanneer 't zich bevindt in een veld van electriscLe trillingen. De metaaldèeltjes schijnen zich daarbij op een bepaalde wyze te rangschik ken, schijnen in cohaesie te komen. Verdwijnt nu de oorzaak van deze cohaesie, dan houdt deze zelf niet op te bestaan; oen mechanische stoot is dan echter voldoende om de metaal deeltjes weer in ongeordenden toe stand terug te brengen. Hiervan heeft Marconi gebruik gemaakt. Zijn telegram afzender be staat uit een inductie-klos, waarvan de geïnduceerde stroom in een radia tor, zooals Righi het toestel van Herz verbeterde, treedt. Dit bestaat uit twee geel-koperen ballen, die met de naar elkander gekeerde helften zijn opgesloten in een olie-dichten cylin der van isoleerend materiaal, gevuld met vaseline. De stroom naar de induct:e-klos kan door een gewonen Morse-sleutel worden beheersclit. Drukt men nl. dezen Morse-sleutel neer, dan gaat de stroom door: er springen vonken over tusschen de beschreven ballon eenerzyds en daar naast aangebrachte kleinere ballen anderzijds: er treden in de ether om de ballen electrische trillingen op, die, dank zij de aanwezigheid der vaseline, zooals Righi vond, een kleine golflengte hebben, maar die elkaar enorm snel opvolgen. Deze trillingen die zich door de geheele ruimte ver spreiden, treffen ook den „ontvanger", in hoofdzaak bestaande uit een bijna luchtledige glazen buis, waaraan zich tusschen twee zilveren platen een mensel van nikkel en ijzervijlsel (mot een spoor kwik) bevindt. Treft nu een electrische trilling, van den sein gever uitgaande, deze buis, dan kan een electrische stroom, die tevens met een gewoon telegraaf-ontvang- toestel in "verband staat, doorgaan. Dezelfde stroom beweegt dan tevens een hamertje dat, als de stroom af gebroken wordt, tegen de buis tikt en aldus 't metaalpoeder „decoliae- reert". De zilveren platen in de beschre ven buis eindigen, door den wand van de buis heen, in metaal-draden, die om den ontvanger met den sein gever te laten „stemmen" vleugels van metaalplaat dragen van een be paalde grootte. De proeven door Marconi genomen met telegraph eeren over een afstand van eenige kilometers zyn goed ge slaagd te noemen. Terecht mogen we verwachten, dat tusschen vuurtorens en schepen op deze wyze een goedo communicatie kan worden verkregen. Is een geheele vloot van Marconi's toestellen voorzien, dan is 't mogelijk, dat op deze manier aanvaringen kun nen worden voorkomen. Hierin ligt dan, naar wij meenen, de verdienste van Marconi. Zij, [die meenen, dat nu tusseheu één station en alle andere stations in een kring daaromheen, (met een straal, kleiner dan de maximum afstand waarop de electrische trillingen zich voortp;anten), Marconi's telegraaf ge bruikt zal worden, en dat men de telegraafpalen en draden wel kan wegnemen, vergissen zich echter zeer. By afzending toch van een telegram zullen, by gelijk gestemde toestellen, alle stations dit telegram ontvangen. Seint op 't zelfde oogenblik meer dan een station, dan zullen alle andere stations een onbegrypelyk ratjetoe van telegraafteekens in hun toestel ontvangen. Men zou dit kunnen verhinderen door van elk station naar elk ander een apart toestel te gebruiken; de ontvanger ginds gestemd alléén op éen toestel hier. Maar dan zien we on middellijk, dat 't aantal toestellen een dergelyk maximum moet bereiken,] dat er in een dicht-met-stations-voor- zienen-telegraaf-kring geen huis groot genoeg te bouwen zou zyn om al de machines te bevatten Marconi had opgemerkt, dat de ontvanger, in een geheel gesloten me talen doos opgesloten, toch werkte. Deze opmerking en het feit, dat de Engelsche admiraal weigerde op zijn schepen proeven te laten doen, gaven aanleiding tot de grappige bewering, dat men met Marconi's toestel 't kruit op een vijandelijk schip in brand kon steken. Heeft men de inrichting van zijn toestel goed begrepen, dan ziet men onmiddellijk in dat dit misschien wel gaan zou, als men in de kruit kamer van het vijandelijk schip een juist-gestemden ontvanger plaatsen kon. Vad Slachtoffer van het Dingley- tarief. Met de passagiersbooten die thans te New-York binnenloopen komen vele slachtoffers van het Dingley- tarief aan. Toen de booten uit Europa vertrokken, was de wet nog niet ran kracht en menigeen, hopende nog tydig genoeg binnen te zullen zijn, wasser in het geheel niet op inge richt. Velen zyn echter juist te laat gekomen en moeten nu van alle arti kelen, die zy voor eigen gebruik in het buitenland hebben gekocht en meer dan honderd dollars'waard zijn, invoerrechten betalen. De douaneambtenaren die aan boord kwamen, werden met vragen bestormd vele reizigers lieten zich weinig wel willend uit, anderen lachten. Me vrouw Cornelius van der Bilt met haar dochter, de heer en mevrouw Prescott Lawrence en prins Pohia- towski die met de Lucania zijn aan gekomen, moeten aanzienlijke som men hebben betaald. Een jong Engelschman en zijn vrouw die met een naphta-boot uit stapjes- op den Hudson wilden maken, moesten voor deze boot 35 percent van de waarde betalen. Oplichterij. Onlangs ging een man in New York met eenige anderen eene wed denschap aandat hij binnen een uur een jonge dame, die hy zooeven in het hotel had zien aankomen, ten huwelijk gevraagd zou hebben, door haar aangenomen en met haar ge trouwd zou zyn. In de Amerikaan- sche wet is niets wat zulk een haast maken verhindert. Hy stelde zich aan de dame voor, zij nam zijn aan zoek glimlachend aan, een predikant werd gehaald en binnen een uur wa ren zij getrouwd. Het bedrag van de weddenschap, dat niet groot was, werd den brui degom ter hand gesteld, die den vol genden dag met zijne vrouw vertrok. Kort daarna ontdekte men, dat het paar reeds lang man en vrouw ge weest was en dat zij rondreisden, om in verschillende hotels dezelfde op lichting te plegen. Aan het russische hof. Een te Agram verschijnend blad discht het volgende pakkende verhaal uit St. Petersburg op. De vooruitstrevende besluiten van czaar Nicolaas n hebben bijna tot een paleis-revolutie geleid, waarin de hoogste hofkringen, mannen met zeer bekende nament een rol vervulden. Het was in het begin van Mei van dit jaar, dat de keizerin-weduwe Maria Feodorowna op den raad van eenige reactionaire aristocraten aan het hof het bericht liet verspreiden, dat czaar Nicolaas nog aan de gevol gen van den slag leed, die hem, zoo als bekend is, een fanatiek Japannees toebracht aan het hoofd. De kwets uur was maar licht en is nu volko men genezenvan de gevolgen van den aanslag is dan ook geen sprake; indien de czaar nog ecnigszins ner veus is, dan komt dat door de vree- selijke catastrophe te Moskou tijdens de kroning. Maar de czaar moest ziek wezen, en de keizerin-weduwe wilde, in overeenstemming met Pobedonos- zeff, Meschtschewi en Wóronzoff- Dasclikoff, dat de czaar zich voor eenigen tijd naar het buitenland zou begeven, onder geleide van zijn ge malin het regentschap zou inmiddels worden gevoerd door de reactionnaire keizerin-weduwe. Hoe het er dan bij den terugkeer des keizers zou hebben uitgezien, begrijpt men. van dat alles vernam de keizer eerst iets, eenige dagen voor het plan zou worden uitgevoerd en wel volgens sommigen van baron Fredericks, vol gens anderen van graaf Murawieff. O j den raad des eersten deed de czaar een af deeling van zijn lijfwacht bij eenkomen in een zijvertrek en liet daarop de personen, die in het complot waren, voor zich komen. Toen deze allen bijeen waren, deelde hy hun mee, dat liy van alles kennis droeg. Allen geraakten daarop in verlegen heid, en in nog grooter onrust, toen de czaar een deur opende, en zij in de zijkamer de lijfwacht zagen. Als een goede zoon maakte de czaar zijn moeder geen verwyt van haar gedrag, maar te erger berispte hij den hofmi- nister Woronzoff-Daschkoff, die ter stond zijn ontslag moest nemen. In zijn plaats werd baron Fredericks benoemd. De keizerin-weduwe is reeds naar Kopenhagen vertrokken, naar het heet om den 85sten verjaardag van haar moeder de koningin van De nemarken by te wonen, doch die heeft eerst den 7en September plaats. DE KERMIS. Schouwburg. Een reprise van het kluchtspel „Bokkensprongen" voorafgegaan door het Lever de Rideau „Meisjesdroo- men" vulden gisterenavond het pro gramma en had weer hetzelfde lach succes als bij de opvoering van Maandag. Vrijdagavond gaat in plaats van „Beroemde vrouwen" weer „Op Ma noeuvre." Dit geestige blijspel had Dinsdag verbazend veel succes. Wij vertrouwen dan ook dat de toeloop Vrijdag even groot zal zyn. Van Lier gaf gisterenavond de 208e opvoering van de revue „De Operette-Koningin." In weerwil dat! dit stok hier al zeer dikwyls vertoond werd bleek het nog zyn oude aan trekkingskracht te bezitten. De schouwburg tent was goed bezet en de aanwezigen amuseerden zich uit stekend. i Blanus, dc oude bekende van hetHaarlem- sche publiek staat dit jaar met zijne tent op de Botermarkt, 't Is er avonds volmaar 't is dan ook wel de moeite waard er eens heen te gaan. Er zyn i goede clowns en uitnemend gedres seerde paarden. Welnu, wat is er meer noodig om eens hartelijk te lachen of de handen van vei wondering in elkander te slaan? In het circus is ook een kleine beer, dik en log. Met moeite klimt sinjeur op een bankje en dan op den rug van het paard. Eerst rijdt net paard langzaam, maar steeds gaat het snel ler, totdat het eindelijk galoppeert. Het publiek trekt dan wel eens een beetje net hoofd terug, maar er behoeft geen vrees te zijn, want de heer is ge muilband. Succes had ook de pikeur met zyn paard, dat antwoord geven kan op alle vragen, die men hem doet. De pikeur haalt bijv. een spel kaarten uit den zak, deelt er een paar uit aan het publiek en vraagt ol het beest kan zeggen, welke het zijn. Het beest knikt met den kop van „ja". Daarop noemt de pikeur een aantal kaarten op en heeft hij die kaart genoemd, die hij heeft uitgedeeld, dan schudt het paard weder met zijn kop, ten bewyze dat het die kaart is. Alles kwam precies uit. Weer een ander paard draaide zyn twee voorste pooten bij elkaar en dan met dat als middelpunt in de rondte. Ook haalde hij, wanneer men twee zakdoeken van verschillende kleur in een doos deed, die gesloten was, do doek van de opgenoemde kleur er uit. De paardryderessen voldeden ook zeer; zij werden beiden luide toege juicht. Aardig was ook het optreden van den 5-jarigen Blanus. Wij kon den het tot ons leedwezen niet bij wonen. Doch uit hetgeen anderen er ons van mededeelden, bleek ons, dat hij succes heeft gehad. De andere nummers waren wat de opvoering betreft, gelyk aan deze. Geen wonder dns dat Blanus volle tenten trekt. Hy is reeds zulk een goede bekende van het publiek, dat eene aanbeveling van zijn circus ons byna overbodig schijnt. Komt, ziet en overtuigd u, en ge zult zien, dat wij niet te veel zeiden. Kermisbij eenkomsten. De aangekondigde anti-kermisbij- eenkomsten loopen goed van stapel. Gisteren, Woensdagavond, bijv. werd in „Weten en Werken" dc samen komst van den Ned. Chr. Geheel-ont- houdersbond gehouden. Op het oogen blik, dat wij er een kijkje kwamen nemen, was de zaal stampvol en zoo was het, naar de heer Hendrik Lan- gendonk, de leider, ons verklaarde, den geheelen avond geweest. De heer Langendonk was dan ook best over de opkomst tevreden. De zangveree- niging „Excelsior" had er liederen gezongen en voorts waren er licht beelden vertoond. De laatsten waren wel wat grof en deden liet schoon heidsgevoel pijnlijk aan. Maar het schoonheidsgevoel op de kermis wordt wel meer gekwetst. Daarom kan ook dit er mede van door. De heer en mej. Wesselman van Amsterdam, die de lichtbeelden vertoonden, wisten er overigens aardige mededeelingen bij te doen, waarmede zij blijkbaar liet auditorium amuseerden. Heden, Don derdagavond, houdt men in „Weten en Werken" wederom een dergelijke bijeenkomst. De blauwe tent der Onthouders staat dit jaar weder op haar oude plaats op de Nassaulaau. Met die standplaats zijn de onthouders best tevreden. Zij kunnen daar ongestoord hunne propaganda maken. £oms als er een hoopje mensehen voor de tent staat, spreekt een uit de tent het volk toe. De theemeeting, die Dinsdagavond liet. Leger des Heils hield, was ook druk bezocht; ze was echter meer van huishoudelijken aard. Dit waren ook de vergaderingen van de Haarl. Jongelingsvereeniging, hoewel die voor een ieder toegankelijk waren. Maandagavond trad voor haar en voor de Mil. Jongelingsvereeniging in het Militair Tehuis op, ds. Jon ker met het onderwerp: Charles Kingsley. Woensdagvond sprak ds. Yeen in de Lange Annastraat over de genezingen van zekeren duitschen predikant Blumhart. Ook heden en morgen Vrijdagavond, vergadert deze J ongelingsvereeniging. Vervolg Stadsnieuws Gisterenavond omstreeks 12 ure is bij den winkelier C. v. Z. aan de Zijlstraat alhier ongeveer f25 aan geld uit de ongesloten toonbanklade ontvreemd. Dezer dagen zijn ten nadeele van twee huzaren in de huzaren-kazerne aan den Sclioterweg alhier twee nik kelen horloges ontvreemd. Het gemeentebestuur heeft ook dit jaar weder den loffelyken maatregel genomen, om aan de kramers koste loos drinkwater uit te reiken. Voort durend rydt de wagen door de stad. Verloren kinderen. Op 't bureau van politie in de Zijlstraat kwam Woensdagmiddag een flinke werkman met een kind op den arm, een meisje van een jaar oi twee binnen. „'k Heb een kind gevonden me neer," zei hij tot den aienstdoenden inspecteur. En deze, met de grootste kalmte een stok papier inziende, zei: Bakkumstraat no. en noemde daarby meteen het haisnummer, dat wy nu maar achterwege laten. De goedhartige man vertrok mee het kind op den arm, alsof het zyn eigen was. 'Dat een kind aldus wegraakt en door bemiddeling der politie weer aan de onders wordt teruggegeven, is vol strekt niet zoo zeldzaam, als men wel zou denkeu. Des zomers, wan neer de deuren openstaan, ontsnapt menig kind, dat nauwelijks loopen, maar nog volstrekt niet praten kan, en wandelt de straat uit ergens naar toe, totdat zijn beentjes het niet meer kunnen dragen. Dan barst het in de onbekende omgeving uit in tranen van wanhopige verlatenheid en wordt door een medelijdend voorbijganger of door een agent van politie naar het hoofdbureau in de Zijlstraat ge bracht, waar dan allien t ook de vader of de moeder, in angst voor 't Ikleine wurm, zijn heen geloopen Bij heel mooi weer raken er op die manier in een week wel eens een veertig zoek, die dan ook weder te recht komen. ARRONDISSEMENTS RECHTBANK Zitting van hedenDonderdag 5 Aug. 1897. Klaas Klok van Oostzaan had met Pinksteren ruzie gehad met zeke ren Muïjs. Hij achtte zich verplicht daarover wraak te nemen en toen hy nu aan den avond van den 4en Juli Muijs ontmoette, gaf hij hem een slag die terdege aankwam. Het O. M. eischte deswege f8 boete of 8 dagen. A. J. Saarloos, een 53-jarig man van Nieuw-'Vennep, heeft een eigenaardige oplichterij gepleegd, die wel niet veel zal voorvallen. Zijne dochter was met een katholiek ge trouwd en zou nu ook tot de katho lieke kerk overgaan. Hare kleederen waren echter by „Oome Jan" en nu zou .Saarloos gaan collecteeren om ze te lossen. By de aanneming had men die kloederen noodig. Dit collec teeren kan niemand hem verbieden, maar wel strafbaar is het feit, dat hij dit deed alsof de pastoor van Nieuw-Vennep hem had gezonden. Hij deed het dns 'voorkomen, alsof de pastoor hem een opdracht had gegeven. De pastoor als getuige ge hoord, verklaarde, een dergelijke opdracht niet hebben gegeven. Een aantal katholieken hadden Saarloos iets gegeven. Had Saarloos niet den naam van den pastoor genoemd, danhad den zij het niet gedaan met uitzon dering" van ééne getuige. Aan een der getuigen had Saarloos later weer het geld teruggegeven, toen zy er hem om had gevraagd, nadat anderen haar hadden medegedeeld, dat zij door Saarloos was bedrogen. Beklaagde ontkende, dat hij zich had voorgedaan als door den pastoor te zyn gezon den, maar beweerde alleen te hebben gezegd, dat dc pastoor bem iets had gegeven en dat men bij den pastoor een onderzoek er naar kon instellen. Het O. M. requireerde 6 maanden gevangenisstraf. Harmeu Slotenmaker stond te recht wegens openbare dronkenschap en verzet tegen de politie, toen hij deswege werd aangehouden. De eisch luidde f 3 boete of 2 dagen en f 30 boete of 30 dagen, daar beklaagde zeer gunstig bekend staat. De kleedermaker G. F. Prinsen had van iemand een lap bukskin ge kregen, met de opdracht daar een broek, jas en vest van te maken. Prinsen leverde de broek af, maar bracht de rest van de lap bukskin naar de bank van leening. Heden had Prinsen zich deswege te verant woorden. Het bleek, dat hij wellens meer wegens verduistering had terecht gestaan. De eisch was 4 maanden gevangenisstraf. H. A. Eken en P. Oxener kwa men op den 18en Mei by don kaste lein Ansing te Beverwijk en vroegen om een borreltje. Ansing, die geen vergunning had, weigerde te schen ken. Nu deden beiden allerlei bedrei gingen hooren, dat zij de boel kort en klein zouden slaan, enz. Ansing zwichtte eindelijk voor het dreigen en deed een borreltje inschenken. Een der heide beklaagden legde een kwartje op tafel, maar Ansing wei gerde geld te ontvangen, daar hij geen drank mocht verkoopen. Hij was blijde, dat hij hiermede van de zaak af was. Het bleek, dat beklaagden eerst tegen de dochter van Ansing hadden geraasd en daarna, toen de kastelein was geroepen, ook tegen dezen. Beide beklaagden beweerden, dat hun eerst door de dochter en daarna door den kastelein een bor reltje was toegediend. Later waren beklaagden nog naar een ander café ook zonder vergunning gegaan, en daar had Eken den kastelein aange grepen, nadat ook daar geweigerd was drank te geven. Het O. M. re quireerde tegen Eken 4 maanden en tegen Oxener 3 maanden gevangenis straf. G. Dekker had in de maand Juli, toen de politie te Zaandam iemand wegens dronkenschap had aangehouden, zich tegen diens arres tatie verzet en den veldwachter daarenboven beleedigd. By verstek! werd tegen Dekker geëischt f25 of 20 dagen hechtenis. J. v. Straaten van Wormerveer had aldaar in een winkel een paar ons ham gekocht en b\j die gelegen heid meteen een hammetje meegepakt. Heden had hij zich deswege te ver antwoorden. Het bleek, dat beklaagde het hammetje had genomen, alvorens de juffrouw den winkel binnenkwam om hem te helpen. Beklaagde beweer de, dat hy voornemens was later de ham te betalen. Toen er werk van de zaak was gemaakt, had beklaagde bij de politie ook f 1,50 voor den besto lene laten brengen, die later aan den bestolene ook is betaald. Het O. M! requireerde 2 maanden gevangenis straf. ,Dan teeken ik appel," zeide beklaagde daarop. Marretje Groot, van Edam, do laatste beklaagde, stond terecht wegens beleediging van den heer G. Kuiper tot tweemaal toe, op verschillende tijdstippen. Beklaagde, een driftig vrouwtje, begon al dadelijk met te zeggen: „liij Üegt het, hy liegt altyd, hij beeft elfmaal mijn eigendomsrecht verbroken, hij doet niet anders dan liegen" nadat getuige Kuiper had medegedeeld, welke beleedigende uit drukkingen tegen hem waren gebezigd. Met haar vuisten dreigde zy voorts eene andere getuige, die had gehoord, dat beklaagde den heer Kuiper had beleedigd. „Je liegt het en doet een valschen eed" zeide zij. Beklaagde was reeds meer veroordeeld wegens be leediging van den heer Kuiper. Het O. M., dit doende opmerken, eischte f 10 boete of 10 dagen. Uitspraak in al "deze zaken over 14 dagen. De le-luit. A. Simons, van het 2e reg. huzaren alhier, is bestemd om gedetacheerd te worden by het Oost- Indisch leger. Voor de uitvoering in de groote zaal van de „Vereeniging" waarin het gezelschap van den heer Frits van Haarlem optreedt, en welke heden, morgen, en Maandag a.s. toe gankelijk is tegen éntrée, zyn 2100 kaarten uitgegeven voor heden. Voor de voorstelling op Vrijdag avond waren hedenmiddag reeds 600 toegangsbewijzen afgegeven. Hedenmorgen 9 uur is op het Ken- nemerplein een locomotief voor een aankomende tram van de Trammaats. Haarlem—Alkmaar, ontspoord door verkeerden wisselstand. De lyn was echter weer spoedig vry gemaakt. By het heden, Donderdag, alhier gehouden examen gymnastiek L. O. zijn geslaagd van de 4 mann. candi- daten de navolgdendenH. W. J. Priems, van Deventer en P. Janse, van den Haag. Zandvoort. Aangekomen vreemdelingen. B Heida, Amsterdam, 3 pel's., Haltestr. B. '238a. V. d. Siepkamp, Groningen, idem. F. Samter, Amsterdam, 4 pers., Hotel d'Oranje J. Kraak v. d. Sluis, idem. D. Mechelson, Berlijn, 2 pers., idem. C. W. A. Buma, Leeuwarden, M. Schmaltz, Offenbach a/MKerkstr D 1 Dames de Vries, Arasterdam, '2 pers., Kerkstr. D 12. Baronesse van Ittersum, Apeldoorn, Villa Maris. Fain. E. H. üoerrleben, Arnhem, 3 pers., idem. Fam. Jhr. Reuchlin, Tiel, 3 pel's., idem. DijckholT. Utrecht, 8 San nes, Hoorn, 5 persidem. TELEGRAMMEN, De ballon van Andrée. BERLIJN, 5 Aug. {Renter.) De Lolcalanzeiger verneemt uit Vardö Het voorwerp dat een Hollandsch scheepsgezagvoerder had opgemerkt in de Witte Zee is door een boot van den vice-consul van Vardö, Holmbö, gevonden en hierheen gebracht; het is een walvisch, die in het water ge lijkt op liet bovenste deel van een luchtballon. MARKTNIEUWS. Aangev. Verk. Pry's. Aard. 272 HL. 171 HL. f 1,— 3,50 Appelen 11 HL. 11 HL. f4,50.f5.— Peeren 41 HL. 41 HL. f4,50 5, Snijb. 379 Md. 321 Md. f0,75 1,20 Heerenb.238 Md. 238 Md. f0,50 1,— Amsterdam, 4 Aug. De prijzen der aardappelen waren heden als volgt: Friesche Dokkum- mer muizen 12.— 2.20, Franeker f 0.— a 0.—, Hollume gele f 0.—, a 0.Zeeuwsche Jammen f 0.a 0.—blauwe fO.—a 0.—, Rijns- burgers f 1.40, a 1.90, Muizen f 1.60, a 1.80. Katwyker Zand f 0.—, a 0.—, Klei fO.—a 0.—, Brielsche Kralen fO.—a 0.—, Andyker Muisjes f 1.80, a 2.20 Blauwe fO.—a 0.—. West- landsche Klei manden f 0.—, a 0.—, losse fO.a 0.Klei Muisjes f 0.—, a 0.—, Zand dito f 0.—, a 0.—, Zand Muizen 3.40, a 3.—, ronde f 0.—, a 0.—, per H.L. Petroleura-bericht van P. G. C. Calkoen, makelaars, Amsterdam, 24 Juli. De Amerikaansche Petroleum-no- teeringen waren sedert ons laatste bericht volgens Router's telegram New-York 5.85, 5.75, 5.75, 57 5, 5.75, 5.75 ct. por gallon. Philadelphia 5.95, 5.80, 5.70, 5.70, 5.70. 5.70 ct p. gall. Ruwe Olie 77757575 75—, 75— c. p. vat. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd5 Aug. P. L. En gelenberg en J. C- Roeland. B. J. Stoete en W. M. Huijboom. J. J. Meerman en C. C. M. Hommes. W. J. B. v. Liemt en J. M. Dolmans. A. Wils en A. M. Niemüller. C. H. Nol en G. v. Werdum. P. P. Scheffelaar Klots en L. F. Holm. H. A. R. Willemsen on R. Bosch. Getrouwd5 Aug. K. J. Blok v. Laer en J. M. M. Jager Gerlings. dr. .T. Hoonkaas en C. A. J. v. d. Linden. J. J. Duyfjes en H. M. E. v. d. Laan. J. P. J. v. Rijn en A M. Ruijgrok. P. A. J. Sebus en A. C. A. Guthsehmidt. Bevallen: 2 Aug. S. M. P. Pörtz- gen—Wesselingh d. 4. E. Benjamin —Smit z. C. de Liefde Meyer—v. d. Berg z. 5. G. A. Gans—Noorloos d. G. Buthker—v. d. Leek z. Overleden: 3 Aug. P. J. M. de Mooij 7 m. z. Leidscnevaart. 4. C. de Vries 5 m. z. Heerensingel. RECHTSZAKEN. De Haagschc rechtbank veroor deelde den zaakwaarnemer uit Zaan dam wegens medeplichtigheid van het autidateeren van schuldbekentenissen tot 4 maanden. Familieberichten. Getrouwd3 Aug. C. Tjebbcs en S. J. Dardenne Ankringa, Bolsward. J. Hordijk Jzoon en G. P. van En gelenburg, Nymegen. Bevallen2 Aug. H. J. Besier Dc Geer z. Zeist. 3. P. F. v. Noo- tenSibmacher Zijnen z. Leeuwar den. 4. I. H. Beunders—Behras z. Amst. L. Cohen—Lam d. Arast. Overleden: 21 Juli. W. ThiesWz. 70 j. Hoorn. 26. O. J. Ploeger jm. Amsterd. 31. W. v. d. Erve 72 j. Amst. 1 Aug. A. Stolp jd. 5lj.Zut- fen. Wed. M. J. Mouw— Buyze 74 j. Nykerk. J. D. den Hartog 58 j. Kes- teren. C. W. J. Taudin Chabot Provó Kluit, den Haag. C. M. G. van Klaveren—Dc Witte 23 j. Amst. C. A. Meyer jd. 81 j. Amst 2- D. M. Top—Balk 71 j. Elburg. J. Gra- vestein 70 j. Bolnes. Wed. A. M. H. Janssonius— Lobman 91 j. Onderden- dam. 3. B. E. Zeldenrust, Amst. I. A. N. Schagen van Leeuwen 74 j. Delft. J. v. d. Burg 60 j. Naarden. 4. L. L. Wins 67 j. Amst. Stoomvaart berichten. Het stoomschip Spaarndam, van dc Holland Amerika Lyn, vanNew- vork naar Rotterdam, passeerde 4 Aug. des nam. 3 u. Beachyhead. Het stoomschip Oengaran, van Java naar Rotterdam, vertrok 3 Aug. van Marseille. Het stoomschip Koningin Wilhel- mina, van Arasterdam naar Batavia, arriveerde 3 Aug. te Genua. Het stoomschip Drenthevan Java naar Rotterdam, vertrok 3 Aug. van Padang. Het stoomschip Ardjocno, van Rot terdam naar Java, vertrok 3 Aug. van Southampton. Het stoomschip Soembing, van Rot terdam naar Java, arriv. 3 Aug. te Port Said. Het stoomschip Merapi, vertrok 4 Aug. van Batavia naar Rotterdam. Het stoomschip Veendam, van dc Holland Amerika Lijn, vertr. 4 Aug., van Rotterdam naar Newyork. Het stoomschip Soemhinqvan Rot terdam naar Java, vertrok 4 Aug. van Suez. Het stoomschip Veejidam, van dc Holland Amerika Lyn, van Rotter dam naar New-York, vertrok 4 Aug., des nam 5 u. 20 min. van Boulogne- sur-Mer. Het stoomschip Spaarndam, van de Holland Amerika Lijn, van New- York naar Rotterdam, vertrok 4 Aug., des nam. 6 u. 25 min., van Boulogne- sur-Mer. 355e STAATSLOTERIJ Donderdag 5 Aug. 1S97. 2e klasse 4e lijst. Pryzen van f30. 58 3144 5642 9917 12116 14242174G9 137 32515841 9981 121271461217522 260 361160411011212179 14 678 17536 433 372064501016912251 1471317628 627 3800 6545 U797 12258 15239177S7 742 3929 67491 969 12525 1532917948 835 3959 67611118312929 15544 18504 840 4570 684011242130021606718569 1282 4633 6865 11249131621627818965 16324647748311354 1334416335190S3 1777 4829 7647 11687 13435 1637319133 21015319 872011901 13575 1653519182 2o 14 5370 8775 1197613625 16816 19235 2568 5527 9732 12106139651719119617 1731219932 VARIA Een Engelsch landedelman, wiens echtgenoot© een toonbeeld van leelyk- lieid was, betrapte 's avonds laat een jongmensch met een lantaarn in zijn park nabij het huis. „Wat doe je hier?!" schreeuwde hij tegen den jongeling, dien hy voor een dief hield. „Ach, mynheer, neemt u het my niet. kwalijk ik wilde alleen aan uwe keukenmeid het hof maken". „Wat een infame leugen", donderde de edelman. „Sedert wanneer neemt men dan daarvoor een lantaarn mede? Ik tenminste heb nooit een medege nomen, toen ik nog een jonge kerel was". „Ach, dat geloof ik graag", ant woordde het jonge mensch verlegen; „men kan dit wel aan mevrouw zien." In het museum van curiositeiten. Beambte. „Hier ziet u liet wambuis, dat Gustaaf Adolf droeg in den slag bij Lützen. Door dit gat drong de vijandelijke kogel, die aan zyn levon een einde maakte." Gouvernante tot kinderen. „Nu hoor je 't kinderen; precies wat ik je altyd zeg, geen scheuren of gaten in de kleeren. Als dat buis tydig ver steld was geweest, had dc kogel niet door "net gat kunnen dringen".

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 3