Tweede Editie. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. In het Krijgsgewoel. 15e Jaargang, Zaterdag 7 Augustus 1897, Ho 4325 HAABLEH'S DAGBLAD ALBOLTTT^rMIElTsrTSFK.I J"S "Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Yoor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden„1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afeonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post 0.371/2 Directeur-Uitgever AlJD"V^ETELTBIN"T3ZEÏLT: Yan 1—5 regels 50 Cts,; iedere regel meer 10 Cts. Grapte lettere naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiön worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiere. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland,: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Met uitzonderinggvan het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0,75, elke regel moer ƒ0,15; Reclames per regel f 0,30. Agenten yooijdit^blad in den omtrek zijn: Bloem endaal. Sandpoort en Schoten, P. v., d. RAADT, SandpportHeemstede, J. LEUVEN, bij tol; SpaarndamC. IiARTENDORP; ZandvoortJ. ZWEMMER; Vehen, AAL J. RUTJTER; BeverwijkJ. HOORNS; IJmuidcn, TJADEN, Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Hel bijvoegsel van dit blad dat Zaterdaga vond versolt ijni zal bevallen: De drei Kronen Haarlemmer Halleljes CCLXXXI. Rubriek voor Dames. Binnen- en Bui- ienlancLsche berichten. Varia. Advertentiënenz. iö®"" Aan hen die daarop zijn ge abonneerd, wordt hierbij verzonden No. 32 van het Weekblad voor de Jeugd. (Rik No., groot 8 bladzijden, bevat tal van fraaie, gekleurde platen en een voor kinderen alleraardigsten tekst. De prijs per 3 maanden is slechts 50 Cents.) STADSNIEUWS. eerste en derde pagina. Haarlem, e Aug. 1897. Tot opzichters by het leggen der buisleidingen, zinkers enz. ten behoeve van de gemeentelijke duinwaterleiding zijn aangesteld de heeren H. Bodenz te Rotterdam en J. F. J. Schimmel alhier. By kon. besluit is benoemd tot ont vanger der directe belastingen te Enschedé de heer T. A. Motké, thans in dezelfde functie alhier (buitenge meente). Nederl. R.-K. Volksbond. De achtste algemeene vergadering van den Centralen Raad van den Ned. R.-K. Arolksbond zal, zooals gemeld is, gehouden worden op Zondag 12 Sept. a.s. des namiddags 12 uur in het Bondsgebouw hier ter stede. De agenda vermeldt de volgende punten van behandeling Voorstellen der afd. 's-Gravenhage. a. bespreking der mogelijkheid van het bevorderen en oprichten van vak scholen voor zonen van Bondsleden. b. Leden van ziekenfondsen be staande in alle af deelingen van den Nederl. R. K. Volksbond en van de Nederl. R. K. werkmans-vereenigin- geu, die door een geestelijken adviseur geleid worden, worden bij verande ring van woonplaats onmiddellijk over genomen met al de rechten, mits zij een geteekend bewijs van het Bestuur der verlaten af deeling of Vereeniging zoowel als van 't Bestuur van 't Fonds kunnen overleggen en zicli binnon 14 dagen aanmelden. Het Centraal Bestuur juicht dit voorstel toe. Vraag der af deeling Haarlem. Hebben de verschillende vak- of onderafdeelingen het recht om in hun huisboudelyk reglement de bepaling op te nemen, dat geen patroons lid kunnen zyn van de vak- of onderaf deelingen? Voorstellen der afdeeling Den Hel der i. Een adres te richten aan Z.Ex. den minister van waterstaat, handel en nijverheid, houdende liet verzoek, j om voortaan op drukke tijden aan de postkantoren (bijv. op St. Nicolaas) in stede van militairen als noodhulp te gebruiken, daarvoor particuliere arbeidskrachten in de plaats te ne men, met het oog op de in dien tijd gewoonlijk heerschende werkloosheid. b. „Een adres te richten aan Z.Exe. den minister van marine, verzoeken de voortaan alle werklieden dei- Rijks Marinewerven, die den leeftijd van 23 jaren bereikt hebben, te on derwerpen aan een proef van be kwaamheid. af te nemen door een daartoe aangewezen commissie, waar in ook werklieden zitting hebben, en na goedkeuring dezer proef, het mi nimum loon toe te kennen, hetwelk voor elk vak is vastgesteld. Tevens Z.Exe. verzoekende liet. daarheen te willen leiden, dat voortaan aan alle werklieden van genoemde werven, die bewijzen van bekwaamheid en goed gedrag kunnen overleggen, bepaal delijk op hun 45-jarigen leeftijd het maximum loon worde toegekend, vast gesteld voor het vak waartoe zij be- nooren." Het Centraal Bestuur kan zich in hoofdzaak met deze voorstellen ver eenigen; het wenscht genoemd adres echter breeder op te vatten en daar in ook de andere rijks-inrichtingen op te nemen. Den leeftijd voor het maximumloon wenscht het op 35 jaren bepaald te zien. V oorstellen der afd. Leiden a. Het tot stand brengen in den geheelen bond van een weerstands- kas. Het Centraal Bestuur acht dit niet raadzaam. b. Nogmaals aan te dringen "op het heffen van invoerrecht op klaarge maakt hout en op gedeelten van meubelen. Voorstellen der afdeeling Rotter dam a. Om op de erkende Christelijke feestdagen geen arbeid dan bij uiter ste noodzakelijkheid te doen verrich ten en hiervoor propaganda in het leven te roepen tot uitvoering. b. Het maken van propaganda voor de zoo noodige protectie van onze nijverheid en den nationalen arbeid. In het centraal bestuur moeten zes leden gekozen worden wegens perio dieke aftreding der heeren AAr. C. J. Passtoors en J. AV. Smit (Amster dam), Jac. P. van Term (Rotterdam), N. J. Appelman ('s Gravenbage), die tevens bedankt heeft en C. J. AVil- lcman (Schiedam), en wegens het be danken van den heer M. J. Schou ten (Den Helder). Het lyk Dinsdag uit het Spaarne onder Noord Schalkwyk opgehaald, is herkend als van zekeren T. uitBloe- mendaal. Voor het akte-examen engelsche taal 1. 0. is Donderdag te 's Graven- hage geslaagd mej. A. M. van der Ley alhier. B^HEKLA^D. Hoog bezoek. Woensdagavond te 8.31 kwam aan het station A peldoorn H. K. H. <le Her togin van Mecklenburg met gevolg aan. HH. MM. de Koninginnen, met de hofdames freule A'au Ittcrsum en baronesse Rengers en de hofdignita- risson Ridder Huyssen van Katten- dijke en baron Bentinck waren ter ontvangst aanwezig. HH. MM. begroetten H. K. H. op hartelijke wijze. De burgemeester 'lutein Nolthe- nius, mede ter begroeting aanwezig, met wien HH. MM. zich geruimen tijd onderhonden hadden, werd aan H. K. H. voorgesteld. Aan den schont-bij-nacht F. !v. i Engelbrecht, vergunning verleend tot I bet dragen van de zilveren medaille, I ter herinnering aan het 60-jarig jubi- i lee van de Koningin van Groot- Brifc- tannië en Ierland. j Aan den kapitein ter zee P. Ze- gers A'eeckens. adjudant van H. M. de Koningin, vergunning verleend tot i het aannemen der versierselen van ridder 2de klasse der orde van den Rooden Adelaar, hem geschonken door Z. M. den Koning van Pruisen, en van ridder 2de klasse 2den graad der orde van den Dubbelen Draak, hem geschonken door Z. M. den Kei zer van China; 2e tot het dragen van de herinneringsmedaille aan den honderdjarigen gedenkdag van Z. M. den Keizer en Koning AVilhelm I, den Groote, hem geschonken door Z. M. den Keizer van Duitschland. Z. K. H. prins George van Sak sen en H. K. H. prinses Mathilda, zijn dochter, verlaten hedenavond Den Haag, terugkeerendc naar Duitsch land. Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. Bij kon. besluit zijn benoemd tot ontvanger der registratie te Kokhui zen AV. E. Duym, thans teBeetster- zwaag; te Oss; K. AVeersuin, thans te Druten; te Hardegaryp, J. G. Lybering, thans te Vol werdtot ontv. der dir. belastingen te Oud-Beijer- land P. C. H. Huvers, hoofdcommies ter directie te Middelburgte Ossen- dreeht P. L. Broeksmit, thans te Pernis; te Roosendaal (behalve sui- keraccijns) B. van Houten, thans te Hansweert; te Enschede T. A. Motké thans te Haarlem (buitengemeente) te Zwijndrecht, C. R. J. Bentfort ihans te Rotterdam (oud Delfshaven); te Vlaardingen J. A. Aroermau, thans te Oosterhout. Bij Kon. besluit is benoemd tot ontvanger der directe belastingen te Amsterdam, 6e kantoor A. P. R. van Bensekom, inspecteur der dir. bel., invoerr. en acc. te 's-Gravenhage, 2e afdeeling. Benoemd tot notaris binnen het arrondissement Middelburg, ter stand plaats de gemeente Middelburg, D. AVisboom Verstegen, candidaat-nota- ris te Dordrecht: tot burgemeester der gemeenten Mijnsheerenland en AArestmaas L. N. Kruijff; tot tweede geneesheer in het Rykskrankzinni- gengesticht te Medemblik, A\r. Aros, arts, te Helder. Aan A. B. M. Moorrees, op ver zoek, eervol ontslag verleend als lid van het college van regenten over de bijzondere strafgevangenis voor vrou wen te Gorinchem, onder dankbetui ging voor de in die betrekking bewe zen diensten. De kapitein-luitenant ter zee A. Seret met 18 Augustus a. s. eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms monitor Cerberus en het bevel over dien bodem alsdau opgedragen aan den luitenant ter zee 1ste klasse J. C. Cramer. Winter dienst. Blijkens het eerste ontwerp-winter- dienstregeling der H. IJ. S. M. is in de snelverbinding tusschen Amster dam, Rotterdam en Londen via Hoek van Holland—Harwich weinig ver andering gekomen. Alleen de trein die thans te 8.39 's avonds van Am sterdam vertrekt is 6 minuten latei- gesteld en stopt dan ook te Haarlem te 9.06 en te Leiden te 9.36, terwijl de aankomst te Londen te 8 ure 's morgens behouden blijft. In omge keerde richting worden geene ver anderingen voorgesteld. In waanzin. Donderdagochtend is te Utrecht eene vrouw, na zich met een mes aan den hals en den pols te hebben ve wond, uit het raam gesprongen. In deerniswaardigen toestand werd zy opgenomen en per brancard naar het ziekenhuis overgebracht. Zij was kort geleden uit het krankzinnigen gesticht ontslagen. Te Arenendaal brak AVoensdageen herige braud uit. Een achttal wonin gen "gingen grootendeels in vlammen op. AVas het onroerend goed verze kerd, van de verschillende inboedels slechts één. Men schrijft liet onheil toe aan het slaau van de vlam in een pan, waarin men spek braadde. "V acantie-kolonies. Uit Amsterdam meldt men aan de „N. R. Ct.": Zij, die zich Donderdagmiddag om streeks 5 uur in het Centraal-station bevonden, hebben even bun hart kun nen ophalen bij den terugkeer van twee vacantie-kolonies uit Austcrlitz en Zandvoort. Als altijd stonden de onderscheiden moeders, die met zuige lingen en jongere broertjes en zusjes het kind kwamen begroeten, dat drie weken geleden magertjes, bleek en neerslachtig was heengetrokken, ver steld over die aanwinst, over den brui nen bios van gezondheid aan het zeestrand of op de heide opgedaan en over dien vroolyken levenslust, waarmede de kolonisten, zingende,; met vlaggen zwaaiende, achter hunne begeleiders en begeleidsters aan, die zy lief hadden leeren krijgen, over liet perron naar de wachtkamer trokken. De moeders waren opgewonden, de teruggekeerde kolonisten waren opge wonden, de begeleiders en begeleid sters waren opgewonden, de dames der commissie, die voor de teruggave der kleertjes hadden te zorgeu, waren opgewonden en ook Mv. Ko den Tex, die de lakens uitgeeft in zake de vacantie-kolonies, die met de kinde ren meeloopt en meezingt, die de moeders in toorn houdt ea hartelijk bemoedigt en op wier hoofd de zege ningen der dankbaarheid kwistiglijk neerdalen, was evenzeer opgewonden over dit nieuw succes. Alleen dr. Barnouw dwong zich tot kalmte, daar zijne cijfers later zullen moeten strek ken om de bijdragen voor de vacantie- kolonies te doen verdubbelen; dr. Barnouw weegt de terugekeerde kolo nisten en constateert, dat zij twee a drie K. G. zijn toegenomen in ge wicht; dr. Barnouw is daarmede niet tevroden en weegt drie maanden later nogmaals om te kunnen constateeren, voor welk deel het gewonnene voor goed is veroverd op de vijanden der Amsterdamsche jeugd, bekrompen woningruimte slechtelucht. Maar wat dr. Barnouw niet weegt, doch wel weet, en wat ieder behoort te weten is, dat de kolonisten ook zedelijk voordeel voor het leven opdoen te Zandvoort en Austerlitz; dat daar „banden geknoopt worden" tusschen jonge borsten, die elkander eenmaal misschien zullen schragen; dat een liefde tot moeder natuur liet deel is geworden van misdeelden; dat zestig kinderen drie weken lang in eene atmosfeer van hartelijke toewijding, onderlinge verdraagzaamheid, orde en tucht hebben doorgebracht en dat de terugkeer der kolonies slechts dezen indruk geeft: Dat terstond nieuwe kolonies behooren uitgezonden te wor den. Een grappige vergissing. Volgens de „N. Gr. Ct." is dezer dagen in Groningen het volgende voor gevallen „Lenige leden van den kerkeraad uit het dorpje K. zitten op een Zon dagmorgen reeds vroeg in 't rijtuig om zich naar O., dat eenige uren van hunne woonplaats verwijderd ligt, te begeven, en daar den dominee te „hooren". Kr is bij hen namelyk een vacature. Bij een kastelein even bui ten het dorp O. wordt uitgespannen en gevraagd, waar de kerk staat. De „hoorders" laten zich vóór den kerk tijd tegenover den kastelein niet uit over 't doel hunner komst, om te voorkomen dat de dominee wordt ge waarschuwd dat. er vreemden zijn. Die zou dan een paardje van stal kunnen halon, 't welk anders voor extra gelegenheden moet dienen. En ze zijn toch gekomen om te hooren, niet hoe hij het kan doen, maar hoe hy 'c doet, m. a. w. hoe hij den dienst waarneemt, als alleen zyn dorpsge- nooten naar hem luisteren. Om dan geen opzien te verwekken, gaan ze ver van elkaar zitten, zoodat'het den sehyn heeft alsof ze een dagje in 't dorp „uit diketen" zijn. De dienst neeint een aanvang, eri ten volle overtuigd van :t lioogc belang hunner zending, luisteren ze met gespannen aandacht. En het moet gezegd, de dominee bevalt hun bijzonder goed, neen maar uitstekend. Aan het einde zijn ze het er dan ook over eens, dat ze hun best moe ten doen zoo'n redenaar in hun mid den te krygen. Enze slagen: de dominee van 't dorpje O. komt op tal en wordt beroepen. Een paar dagen later komt deze eens over om de pastorie en 't kerkgebouw te zien. Hij stelt zich aan den kerkeraad voor als de beroepen predikant. Maar en kele leden zien eerst den dominee met open mond en ooren aan, en dan weer mekaar, en begrijpen maar niets van een dergelijke metamorphose. „Is die man daar de dominé van O?" vragen ze telkens zichzelven af. Het raadsel wordt oindelyk opgelost, en na bljjkt, dat 's Zondags, toen zy te O. zyn geweest, daar een predikant uit een andere plaats heeft dienst gedaan en datde kastelein, by wien ze uitgespannen waren, hun daarvan niets heeft gozegd." Letteren en Kunst. Amsterdamsch Vocaal Quartet. Naar men ons mededeelt zal dit Quartet blijven voortbestaan. Na het herstel en den terugkeer in ons vaderland van den leider, den heer Messchacrt, zijn de plannen voor het a. s. concertseizoen gerypt. De repetitiën hebben' onder zyn leiding reeds een aanvang genomen. De kunstenaars komen uit met een geheel nieuw programma zoowel ker- kelyk als wereldse!), een en ander uitgezocht door Messchacrt. Het viertal Noordewior-Reddingius, Loraan, Rogmans en Messchacrt be gint met September zijn concertreis door ons land. daarna komt Duitsch land aan de beurt. Met AVeeuen en Praag is men nog aan het onderhan delen. De administratieve leiding is in handen van de „Algemeene Muziek handel Stumpff A Koning", Amster dam. Hbld. Leger en Vloot. Eeue eerste audiëntie. De nieuwe Minister van Oorlog verleende Donderdagnamiddag te 1 uur voor liet. eerst audiëntie. Hiervan werd door verscheidene opper- en hoofdofficieren gebruikge maakt. Zoo werden ontvangen de comman danten der 1 c en 3e divisie, generaals van Pommoren en Benschop, de com mandant der Noord-Kollanusche wa- F EIU IIILIE TON. door Cr. ELSTER. |I5) Op dit groote plein, de verzamelplaats der Pfalzbur- gers, bevond zich het gedenkteeken van den beroem- 4 den zoon der stad, van 'Maarschalk Mouton, graaf De Lobau. Op het voetstuk van het gedenkteeken stonden de woorden van Napoleon I. waarmee deze het gedram van den generaal in den slag bij het eiland Lobau had gekenschetst„Mon Mouton est un Lion" (Mijn schaap is een leeuw). Een laan van een dubbele rij platanen omringde het [plein, dat trouwens aan den eenen kant op een puinhoop jgeleek. Op den derden dag na de capitulatie betrok de fa- iMlie Hoffer met mevrouw de Parmentier en Jeanne 'het huis op het plein. Niet zonder weemoed scheidde feanne van het eenzame, stille Chateau Pernette, aan hetwelk zy voor geheel haar leven verbonden was door eeri herinnering vol innig geluk en toch zoo vol smart. In do stad was veel te doen. De kapitein zocht zyn oude bekenden weer op. Mevrouw Holier en Josephine richtten de woning in en mevrouw De Parmentier schreef een langen brief aan haar man, die nog in Cha- tillon vertoefde. Zoo werd Jeanne veel aan zichzelf overgelaten. Op zekeren dag stond zij aan het venster der huiskamer en liet de blikken dwalen over het plein, waarop veel leven en beweging heerschte. Uit de dorpen waren de landlieden gekomen om hun voorraad te verkoopen. Versch vleesch, aardappelen, eieren, zelfs brood en meel waren in de laatste weken in Pfalzburg zeldzaam ge worden, en daarom haastte ieder zich keuken en kelaer weer te vullen met de lang ontbroken provisie. A'oor de hoofdwacht op het plein stonden de gebaarde Prui sische landweermannen en keken met een welbeliage- lyk lachje het leven en bcdryf op het marktplein aan. Plotseling trad Jeanne terug. Was die man, die langzaam, schuw langs de huizen sluipend, naderde, niet haar neef Victor Zy boog zich voorover om beter zien.' De gestalte was reeds verdwe nen om den hoek der straat. Zy haalde verruimd adem, en keerde zich om ten einde naar Josephine te gaan, toen de deur der kamer geopend werd en een manne lijke gedaante binnen trad. Jeanne wankelde. Toen steunde zij zwaar op de vensterbank en zeide met bevende stem„Victor, jy hier? Wat wil je van my Victor stond daar met gebogen hoofd en over het geheele lichaam bevende. „Vergeef mij, Jeanne," fluisterde hy op beschroom- den toon. „Ik ben in het huis inyner ouders geslopen ik zag u aan het venster staan. Lk kon niet voorbij loopen ik moest u zien, u spreken .Jeanno," riep hij plotseling hartstochtelijk uit. „Neem den vloek van mij, den ontzettenden vloek, die sedert dien ongeluk- kigen dag op mij drukt, die mij dreigt te verpletteren, die mij zal doodeu Jeanue gevoelde medelijden met hem, zyn bleek ma ger gelaat, zijn sombere oogen verriedden wat strijd in zijn binnenste was gestreden, en hoe hy daaronder had geleden. „Spreek, Victor", zeide zy op zachten toon, „wat kan ik voor je doen?" Snikkend viel hy haar te voet, greep haar gewaad en zeide, op smeekenden toon: „Neem myn zonde van mij weg, Jeanne, neem mijn zonde van my weg!" Jeanne schrikte voor zijn hartstochtelijkheid. Zy tracht te intusschen tot bedaren te komen, maakte haar ge waad los uit zijn krampachtigen greep, trad een schrede terug en antwoordde op zachten, maar ernsti- gen toon„Sta op Victor. Kom ga zitten en zeg my, wat je wenscht, wat ik voor je doen moet. Laat ons niet spreken over de gebeurtenissen van dien nacht zij zullen vergeten zijn." Hy stond op, waggelde naar een stoel, liet zich daar op neervallen, zag" Jeanne een oogenblik met wjjde, starende oogen aan en sloeg toen de handen voor het gelaat en begon bitter te snikken. Nu trad Jeanne op hem toe en legde zacht de hand op zyn schouder. Haastig greep hij haar vingers en drukte die aan de brandende lippen. „Ik dank je, Jeanne 0, ik dank je zoozeer en nu zal ik je alles zeggen bedaard alles zeggen luister naai' my, Jeanne „Ik luister naar je, Victor," antwooi dde het jonge meisje en ging weer aan het vcustor staan, den onge lukkige met medelyden aanziende. DERTIENDE HOOFDSTUK. „Ik weet niet," begon Victor na een kone poos, „of ik nog het recht heb van m\jn liefde voor je te spreken, 0, wend je niet af," vervolgde hij vlug, toen Jeanne een afwijzende beweging maakte, „ik weet, dat ik dat recht verloren heb en smeek het slechts van je als een genade I Ik was krankzinnig, Jeanne, ik wist niet meer wat ik deed. De voorslagen, die Pierre Michel my deed om aanvoerder te worden van een bende franc-tireurs en met dezen kleine posten der Pruisische soldaten le over vallen, kwamen zoo zeer gelegen voor myn haat en wraak, dat ik naar hem luisterde. Ik wilde den Duit- schen officier vernietigen, dooden, want ik haatte hem niet alleen als den vyand van Frankryk, maar meer nog als jouw vriend, Jeanne." „Als ik je zal aanhooren, moogt ge niet meer spre ken over je onwaardige verdenking, alsof ik ter wille van den Duitscher jouw liefde zou hebben afgewezen," viel Jeanne hem op trotschen toon in de rede. „Hoe ik ook over den Doitschen officier denk, je hebt geen. recht, mij te veroordeelen."

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1