Tweede Editie. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Directeur-Uitgever J. C, PEEREBOOM. FEUILLETON. [In het Krijgsgewoel. t5e Jaargang. Donderdag 12 Augustus 1897. Mo. 4329 HAARLEM'S DAGBLAD AJB O nSOsTZELM^IHllsrTSZE^EjI J"S Voor Haarlem per 3 maandenf 1-20 Yoor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden„1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1*05 Afeonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post 0.37V2 Yan 1-5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Groote lettere naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Gent per regel. Abonnementen er. Advertentiën wordoy aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Gourantiers. Bit blad veT^lüiut bfljlfllve op ZOV.- sn Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarleii?. Tfiltfoonnymmer 122. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES. Succ., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Met uitzonderinggvan het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels f 0,7.5, elke regel meer 0,1-5; Reclames per regel ('0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijnBlvemendaal, Sandpoort en Schoten, P. v.jd. RAADT, SandpoortHeemstede. J. LEUVEN, bij tolSpaarndam, C. HARTENDORPZandvoort, J. ZWEMMER Velsen, W. J. RUIJTERBever-wijltJ. HOORNSIJmuiden, TJADEN, Genoemde Agenten neme- Abonnementen en Advertentiën aan. Politiek Overzicht. De Daily Neios maakt melding van den inhoud van eene lange nota, Zaterdagavond door de Griekscke regeering aan de mogendheden ge zonden, betreffende het voorstel van Duitschland tot het instellen eener controle op de Grieksche financiën. De correspondent die dit bericht aan het Engelsche blad zendt, acht het noodig dit vergezeld te doen gaan van de mededeeling, dat de inhoud der nota hem is medegedeeld uit de „meest gezaghebbende" bron. Er wordt in die nota aan herin nerd, dat Griekenland met dankbaar heid de tusschenkomst heeft aange nomen tusschen haar en de Porteen de mogendheden heeft gemachtigd over de vredesvoorwaarden te onder handelen. Maar dit was ook de limiet van het mandaat en de regeling harer hnancieele betrekkingen met haar schuldeisehers staat daar geheel binten. Tegen de andere vredesvoorwaar den, die door de gezanten reeds heeten geregeld te zijn, heeft Grie kenland zich niet verzet, ofschoon zij niet gunstig kunnen worden genoemd. Het bedrag der oorlogsschatting over treft de oorlogsuitgaven van Turkije en de hulpbronnen van Griekenland. De grensregeling, welke Turkye alle gemakkelijkheid biedt voor een aanval, maar Griekenland geen en kele voor de verdediging, legt Grie kenland zware militaire lasten op. Toch heeft Griekenland geen be zwaren tegen deze voorstellen der mogendheden te berde gebracht en zy heeft haar de volmacht gegeven in deze aangelegenheden voor haar te onderhandelen. Doch het Duitsche voorstel overschrijdt zoo zeer het man daat, dat Griekenland zich verplicht acht, daartegen te protesteeren en te verklaren, dat de natie nooit eenige controle op haar financiën zal laten uitoelenen dan onder dwang. Griekenland eischt voor zich het recht om zelf met haar schuldeisehers te onderhandelen. Duitschland, Enge land en Fraukrijk hebben herhaal delijk verklaard, dat de quaestie der Grieksche schuld behoort tot het gebied der particuliere aangelegen heden en dat de regeeringen niet tusschen beide kunnen komen in par ticuliere schikkingen tusschen Grie kenland en haar schuldeisehers. Er loopen verscheidene geruchten over de verandering, die het spaan- sche ministerie zaj. ondergaan, nu zy op zoo droevige wijze haar eersten mi nister heeft verloren. Het gerucht van een aanstaande bewindsaanvaarding door de liberalen schynt niet gegrond. Sagasta heeft verklaard dat het staatkundige leven van het land niet van een moorde naar kan afhangen, en dat de con- iservatieven dus aan het roer moeten blyven, onder voorzitterschap van Piaal (den president der Kamer), van Elduayen (oud-minister van binnen- landscne zaken) of van maarschalk Campos. Het regeeringsorgaan van den ame- rikaanschen staat Uruguay heeft ver klaard, dat de oorlog na afloop van den wapenstilstand zal worden hervat. De vrcdesonderhandelaars van de op standelingen vertrekken naar Argen tinië. STADSNiEU WS. eerste en derd9 pagina. Haarlem, 11 Aug. 1897.' Geslaagd voor het examen hoofd- acte, 9 en 10 dezer te Zwolle gehou den, de heer H. van Leeuwen alhier. Een voorstelling belet. Yoor Dinsdagavond was in den schouwburg alhier de opvoering aan gekondigd van „De Bedelaarster", zijnde tevens afscheidsvoorstelling vaD mevrouw Julia van Lier—Cuijpers. Deze voorstelling is evenwel niet doorgegaan, want Dinsdagmiddag werd vanwege het hoofd der politie medegedeeldj dat de vergunning den vorigen dag aangevraagd, voor dezq uitvoering niet wéfd verleend. Zooals te begrypen is bracht deze weigering de schouwburgdirectie in eene moeielijke positie, daar er geen tijd meer was om aan te kondigen, dat de voorstelling was uitgesteld. Ook wijl er vele plaatsen voör dezen avond waren besproken, werd beslo ten toch de voorstelling te doen door gaan. Dit werd door de politie belet. Ongeveer een uur voor den aanvang begaf zich een detachement agenten, 15 man sterk, met den inspecteur Nolthenius en den adjunct-inspec teur Kempers aan het hoofd naar de Jansstraat, en posteerden zich voor en in den schouwburg, nadat zij eerst eenige moeite hadden gehad om toegang te verkrijgen. Bewees dit optreden der politie, dat men alles zou in het werk stel len om de voorstelling te beletten, ook de aanwezigheid van den com missaris van politie met de ambts penning om, duidde aan, dat de zaak ernstig werd opgevat. De schouwburg-directie volstond dan ook met een lijdelijk verzet. De artisten, die natuurlijk vreemd opza gen, en de muzikanten begaven zich wel naar binnen, maar het meeren- deel van het publiek, dat verscheen, keerde terug op de mededeeling, dat de burgemeester de voorstelling had verboden. Zooals te begrijpen is lokte dit eigenaardige incident eene groote menigte op den Jansweg byeeu. Het slot was, wat wel kon worden voor uitgezien, dat de directie besloot te zwichten en de voorstelling niet liet doorgaan. Deze afscheidsvoorstelling zal nu Donderdagavond plaats hebben. De burgemeester grondde zyne wei gering op het feit, dat deze uitvoe ring door hem werd beschouwd als leene voortzetting der kermis. Zeer waarschijnlijk zal dan ook de vergunning voor morgenavond niet worden geweigerd. Grenadiers en Jagers. De wintermaanden verschaffen in onze muzikale stad den verslaggever van concerten en opera's arbcids ge noeg dan dat van hem een geregelde bespreking zou kunnen worden ge vergd ook van wat de warme maanden op muzikaal gebied alzoo opleveren hoezeer overigens het gehalte van eenige der tuinconcerten door „Trou moet blycken", het Brongebouw of de Vere'eniging aangeboden ten volle de aandacht van onze kunstlievende stadgenooten waard is. "Wat meer zegt: er is dunkt mij geen tweede stad in ons vaderland te noemen, waar zooveel goede en uitstekende zomer- concerten worden gegeven als in de onze en welk aandeel ons eigen hoogst verdienstelijk Stedelijk Muziek korps daartoe bijdraagt, leert men het best beseffen door na te gaan hoevele en geheel verschillende programma's reeds in deze zomermaanden door Kriens en zyn schare zijn ten gehoore gebracht. Evenwel, juist de overvloed van het goode is oorzaak dat alleen het allervoortreffelijkste onze bizondere opmerkzaamheid gaande maakt. En zoo lokte het optreden van de Gre nadiers en Jagers onder leiding van hun nieuwen directeur, den heer N. A. Bouwman, behalve een enorm aantal leden ook mij naar den tuin van het Brongebouw om my te over tuigen van de uitmuntende hoedanig heden die van oudsher aan dit har monie-orkest worden toegeschreven. Met voldoening kan ik verklaren in mijn hoog gespannen verwachting niet te" zijn teleurgesteld. Mocht deze kapel ook een periode gekend hebben, waarin haar oude roem dreigde te tanen wie haar hier aan 't werk zag, of liever hoorde, moet er zich van overtuigd gevoeld hebben, dat haar toekomst aan haar schitterend verleden zal beantwoorden. Hoewel de samenstelling van het programma my niet bij uitstek gelukkig voor kwam, was er toch gelegenheid te over de voortreffelijke organisatie van deze keurbende te bewonderen. De klank van het ensemble in het forte is machtig en edel en by elke dyna mische wijziging of kleurnuance bly ven steeds de goede verhouding en de schoonheid van klank bewaard. Dat ieder der executanten zijn in strument met meesterschap behandelt bleek voortdurend en niet bet minst bij de sologedeelten, die verschillende der artisten gelegenheid boden zich ook als intelligent kunstenaar te doen kennen. Tot de bizonder geslaagde nummers van het programma reken ik op de eerste plaats de ouverture Guillaume Teil. Vooral de fraaie inleidiug door saxofons k'onk heerlijk vol en week en het geheele, kleurige werk werd voorgedragen met een glood en een fijnheid van nuanceering die het gemis der strijkinstrumenten byna deeu ver geten. Vervolgens moet genoemd worden de fantaisie op „La Muette de Portici", een meösterlyk arrange ment van Dunkier. Vloeiend en na tuurlijk zijn verschillende melodieën uit Aubers Opera tot eeu niet te lang dradig geheel afgerond en uit iedere bladzijde der partituur spreekt de zin voor klankschoonheid en de muzikale smaak van den begaafden arrangeur. Wanneer dit opus herhaaldelijk trof door nu eens lieflijke dau verrassende, steeds welluidende en belangwekkende klankcombinaties, is dit zeker ook voor een groot deel toe te schrijven aan de zeer verzorgde uitvoering, die wellicht als een daad van piëteit is aan te merken jegens den vroegeren directeur der grenadiers. Nu zou ik nog kunnen spreken van de Medita tion sur Faustwaarin de tegen woordige directeur Bouwman een zeer geslaagden proef van zijn arrangeer kunst geeft en by de uitvoering waar van zich het orkest mede hoogst lofwaardig kweet. Ook zou ik kun nen noemen het meesterlyk gespeelde maar verder niet veel beteekenende Perpetuum Mobile van Straus —als het tenminste mijn doel was zoo zoetjesaan het heele programma op te sommen. Maar dit is mijn plan niet. Alleen zij nog even vermeld, dat de heer J. Luijben zich in Kiels Fantasie als eeu klarinettist van veel techniek en veel smaak deed kennen. Uit een en ander laat zich vol doende opmaken, dat er Dinsdagavond in den tuin van het Brongebouw rykelyk viel te genieten en dat ie üordeelen naar deze uitvoering, de kapel der Grenadiers en Jagers in den heer N. A. Bouwman een talent vollen en energieken directeur heeft gevondeu. PHILIP LOOTS. BINNENLAND. Hofbericht. H.H. M.M. de Koninginnen zullen op 17 dezer te 's Gravenhage aanko men en op 19 dezer wederom vertrek ken. Prinses Elisabeth van Waldeck komt 13 dezer op het Loo tot het brengen van een bezoek aan de Ko ninginnen. Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. Benoemd tot burgemeester der ge meente Zeeland J. G. Doedens; tot schoolopziener in het arrondissement Onstwedde, mr. H. Y. Schönfeldtot secretaris bij liet college van curato ren der Rijks-Universiteit te Utrecht jhr. mr. J. P. Hooft Graafland, amb tenaar 2e klasse ter gemeente-secre tarie aldaartot controleur der dir. belastingen en van het kadaster te Zwolle, V. J. de Kruyff, thans adj. controleur bij dat dienstvak te Maas tricht. Met ingang van 1 Sept. 1897 is op zyn verzoek, eervol ontslag ver leend aan J. Post als dijkgraaf van den polder Heukelum, prov. Zuid- Holland en Gelderland. Ministerie van binnenlandsche za ken. Bij beschikking van den Minis ter is, met ingang van 1 October 1897, benoemd tot adsistent voor de sterren kunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden, J. Weeder, thans tijdelijk adsistent; en is met ingang van 1 September 1897, op zijn verzoek eer vol ontslag verleend aan G. H. van Dissel, als prosector by de anatomie aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Minister van Marine: De luite nant ter zee der 1ste klasse A. L. van der Moolen wordt met 18 Aug. a.s. belast met het bevel over Hr Ms. torpedo-logementschip Vulkaan en met de leiding en bet toezicht op de werkzaamheden by de inschiet- plaats in zykanaal F. van het Noord zeekanaal. Ministerie van Waterstaat. De Minister heeft bepaald dat, te rekenen van 9 Augustus 1897, zal bevoegd zyn in de 5de arbeidsinspectie, de adjunct-inspecteur van den arbeid P. Leendertz, wien als standplaats wordt aangewezen de gemeente Arn hem. Na het bekend worden van den anarchistischen aanslag op Canovas hebben de loden der vreemde gezant schappen aan ons Hof als bewijs van deelneming hunne naamkaartjes af gegeven aan de woning van den Spaanschen gezant te 's-Gravenhage. Deze is Dinsdag uit Luxemburg in Den Haag teruggekeerd. Koninginnedag te Amsterdam. De Vereeniging tot veredeling van het Volksvermaak te Amsterdam zal op 31 dezer voor de tiende maal de leiding der feestelijkheden op zich nemen. In 1888 werd door de ver eeniging te zamen met de leden van de Arast. Gymnastiek-vereeniging, het initiatief voor de openbare viering van den Prinsessedag genomen, welk voorbeeld alom in den lande werd gevolgd. Op het terrein achter het Rijks museum zal dit jaar weder door de vereeniging een groot volksfeest wor den gegeven. In den voormiddag zullen volkowedstrijden om prijzen voor mannen en jongens onder leiding van de Amsterdamsche Gymnastiek- Onderwijzers vereeniging plaats heb ben. Door eenige gymnastiekklassen zullen op een podium groepoefeuingen worden uitgevoerd. Door drie korp sen worden op het terrein, gedurende den geheelen dag muziekuitvoeringen gegeven. Na den middag zal door een groot gezelschap kunstryders, acrobaten, pantomimisten, gedres seerde ponies enz. een voorstelling worden gegeven, die besloten zal worden door de opstijging met een luchtballon van den Belgischen lucht reiziger Eug. Piguet. Op het terrein dat kosteloos toegankelijk is, worden draaimolens en kindervermakelijk- lieden geplaatst. Des avonds zal op verlichte vaar tuigen een militaire taptoe met fak kellicht gehouden worden van het westelyk dok door de Prinsengracht naar den Amstcl. Daaraan zullen twee militaire muziekkorpsen, twee burgerkorpsen en de tamboers, pijpers, trompetters en hoornblazers van de schutterij en het garnizoen deelnemen. Aan de Noorder markt, het Amstelveld en op den Amstel zal door allen ge zamenlijk onder directie van den heer Joh.Zaagmans eene groote ecre-taptoo worden uitgevoerd. De feestelijkheden worden besloten met een groot vuurwerk op den AmsteL Dr. Leyds. Na een verblyf van ongeveer 4 maanden in de residentie, dat nu en dan onderbroken werd door reizen naar het buitenland, vertrok de staats secretaris van de Zuidafrikaansche Republiek, dr. J. A. Leyds met zyn gade gisteravond naar den Hoek van Holland om per nachtboot verder to reizen naar Londen, van waar hy binnenkort naar de Zuidafr. Republiek zal terugkeeren. Met hem vertrok eveneens jhr. Van der Hoeven, attaché aan het depar tement van buitenlandsche zaken to Pretoria, tevens dr. Leyds' secretaris. Mevrouw Leyds droeg eeu viertal ruikers, haar door familieleden en enkele dames cn heeren, behoorendo tot den kring hunner vrienden cn die ook het echtpaar uitgeleide deden by haar vertrek, aangeboden. Ook baron Ónarlcs de Quarles, vice-consul der Zuidafr. Republiek tc Londen, vergezelde den staatssecretaris tot aan den trein. Dinsdag namiddag is gevankelijk uit Antwerpen naar Den Haag over gebracht een der beide in laatstge noemde stad aangehouden Duitschers, die verdacht worden eenige weken geleden hunne hospita aan de Turf markt, in Den Haag, tc hebben be stolen, na haar een bedwelmend mid del te hebben toegediend. Hij onderging dadelijk na aankomst een langdurig verhoor bij den rech- ter-eommissaris, belast met de instruc tie van strafzaken, in het gebouw der rechtbank. Brand te Rotterdam. Dinsdagavond woedde een felle uitslaande brand in perceel 13, ge legen aan een bock van den Schic- damschen dijk en de Karrenstee'g, te Rotterdam, bewoond door verscheidene gezinnen. Tengevolge van het breken van een petroleumlamp stonden de zolder en derde verdieping in lichtelaaie. De brandweer had tegen middernacht met 8 spuiten, benevens een stoom spuit, den brand geblnscht. Een vallende schoorsteen bracht een paniek te weeg; een pyplcider werd licht gekwetst en het dak van het aangrenzende perceel verbrijzeld. De waterschade in de lagere ver diepingen is aanzienlyk. In het onder ste gedeelte bevindt zich de winkel in huishoudelijke artikelen van de firma Scheffer Co. Grootendeels is alles geassureerd. De politic redde door G. ELSTER. 19) Hij verwijderde zich vlug. Mevrouw De Parmentier eo Jeanne zagen van uit het venster een troep bont uitgedoste ruiters naderen op kleine, melkwitte hengsten. Reeds reden zy het plein voor het kasteel op. Een officier sprong uit den zadel en trad eerbiedig groetend op den lieer De Parmentier toe, die juist de hooge stoep van het kasteel afdaalde. Op het gezicht van dezen ruiter schrikte Jeanne. Het bloed stroomde haar naar 't hart, dat krampachtig scheen samen te trekken. Een doodelijke bleekheid overtoog haar wangen. „Wat is er, Jeanne vroeg haar moeder verwonderd eu bezorgd. „Ziet u dien officier, mama „Zeker. Ken je hem „Htj is by is Victor Hoffer." „Wat? De zoon van den ouden kapitein?" „Ja, mama...." „Wat een wonderlijke beschikking! En waarom schrik je zoo? Ei, ei. zou mevrouw Hoffer dan toch gelijk hebben, toen zy van een wederkeerige liefde van Victor en mijn Jeanne sprak „Als ik u verzoeken mag, mama spreekt u daar van niet, nooit weer Zy sloeg de handen voor het gelaat en stond onbe wegelijk. Haar moeder zag haar aan met de grootste verbazing; zij kon zich de opgewondenheid van Jean ne niet verklaren. Na een poosje liet Jeanne de handen vallen. „Vergeef my, mama," zeide zy met een matten glim lach, „dat ik u verschrikt heb. Ik was zoo verrast. Het is nu voorby, en ik zal neef Victor vriendelijk, zooals 't behoort, kunnen ontvangen daar is hij al." Vergezeld door den heer De Parmentier, trad Vic tor de kamer binnen, snelde naar mevrouw De Par mentier, greep haar handen en kuste die op eenigszins theatrale wijze. „Ik beu overgelukkig," zeide hij, „u en mejuffrouw uw dochter te kunnen begroeten. U kent mij niet, me vrouw „Jeanne noemde mij uw naam, meneer Hoffer. Wees hartclyk welkom." „Mejuffrouw Jeanne." Hy wilde ook de hand van het jonge meisje aan zyn lippen brengen, doch deze zag hem met zulk een kal- men, crastigen blik in de oogen, dat hy er zich mee tevreden stelde, haar hand zacnt te drukken en daarna weer los te laten. Een vluchtige blos overtoog zyn geelachtig bleeke wangen. Jeanne, die haar bedaardheid teruggekregen had. zag dat hij er gejaagd, schuw uitzag, Zijn oogen schitter den van een somber vuur, en met korte tusschenpoozen trok hy krampachtig en op een zenuwachtige wijze aan zyn knevel. „Dat is een vroolyke verrassing," nam de heer De Parmentier tiet woord, „dat Victor Hoffer, de zoon van mijn ouden vriend en neef mij hier komt bezoeken. Maak het je gemakkelijk, Victor. Jeanne, zorg, dat er een goed ontbijt op tafel komt! En vertel dan eens, hoe je hier gekomen bent Niet waar, ik mag wel zoo familiaar wezen?" „O zeker, niets doet mij meer genoegen," antwoord de Victor Hoffer en vervolgde toen, terwijl er een blos op zyn wangen kwam„toen ik het laatst in Pfalz- burg was. nam ik het besluit my aan te sluiten by de troepen in het Zuiden van Frankrijk. Ik kende al de geheime wegen, al de paden in de "V ogezen cn zoo ge lukte het mij, Vesoul tc bereiken. Van daar uit was het niet moeilijk bij het Zuidorleger te komen. Ik werd door generaal Cremer met blijdschap begroet. Cavale- rie-officieren ontbraken aan het nieuw opgerichte leger maar al te zeer, ik zou eerst de nieuwste ruiter-regi- menten in Marseille helpen oefenen en drillen; ik verlangde echter in het Yeld te komen, en sloot mij daarom aan by de vrijwillige ruiterbende, die zich hier fevormd heeft uit de zoons der burgers en boeren in en omtrok en die den naam draagt van de „vrijwil lige ruiters van Chantillon." Die naam beviel my da delijk, wyl hy my aan u herinnerde en aan uw be minde familie, beste oom. Sedert een maand staan wij nu in het veld. Nu hier, dan daar vallen wy den vijand aan, en doen wij hem afbreuk, waar we kunnen. Toen besloten werd tot den tocht naar Chatillon juichte ik luide. Ik wist, dat de dames met u hier heen terugge keerd waren en ik hoopte u allen tc ontmoeten. Myn hoop heeft mij niet bedrogen. De Pruisen zyn verdre ven, Chatillon is in onze handen, en ik heb de eer en het genoegen thans voor u te staan." Hij boog zeer hoffelijk voor mevrouw de Parmentier en klonk toen met den heer De Parmentier. Men zat nog een poosje babbelend by elkaar, toen een sergeant Victor verlangde te spreken. „Laat binnenkomen," beval bij den bediende. De sergeant trad binnen. „Wat is er, sergeant?" „Van de patrouille terug, luitenant," meldde de ser geant, een stramme militaire gestalte van ongeveer veertig jaren. „Hebt u iets gezien?" „Achter de hoogten ten noorden van de stad verza melen zich groote Pruisische troepenafdeelingen. Ko- lonnes artillerie marcheeren uit het noorden op, ook heb ik heel wat cavalerio gezien. Ik _denk. dat de Prui sen een aanval op Chatillon voorbereiden. „Drommels. Neemt u mij niet kwalyk, dames, dat moet ik dadelyk aan het hoofdkwartier melden." Hy ging ving opstaan. Ook de sergeant wilde gaan. „Nog een oogenblik, mijn vriend", riep de heer De Parmentier. „U schynt my toe een oud soldaat te wezen." „Ja meneer. Ik diende in het keizerlijk leger en. streed by Worth en Sedan."

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1