de bewoners. De autoriteiten waren i dagen geleden in een redevoering ge- ter plaatse. Werkstaking. Wegens den regen meest het werk volk by de in aanbouw zijnde fabriek der firma C. J. van Houten te Weesp Maandag verzuimen, hetwelk aanlei ding was dat er drank werd gebruikt. Een metselaar uit Amsterdam, vader vau vier kinderen, begaf zich des avonds na tien uur dronken te water met het gevolg dat Dinsdag zijn lyk is opgehaald. Wegens het verzuim van Maandag eisehten de metselaars Dinsdagmorgen uitbetaling van dien dag. Het werd geweigerd en het slot was dat allen net werk er bij neerlegden. Door de zuiging van een passee- rende stoomboot zonk Maandagmid- dagin de Vecht tussehen Loenen en Vreeland een schip, bestemd voor Alkmaar, en geladen met 40.000 steenen. Gelukkig wist de schipper zich te redden. Sport en Wedstrijden. Schennen. De uitslag der wedstrijden op degen voor onderwijzers en meesters-hef- hebbers (civiel en militair), Maandag te Dordrecht gehouden, was de vol gende le prys, een kunstvoorwerp ter waarde van f 250, de lieer H. J. Ver- heijen, wachtmeester der huzaren van E.'M. M. A. te Amersfoort; 2e prijs, een kunstvoorwerp met de bondsmedaille, de heer G. Hesse, di recteur van den Ouderlingen Amster- damschen Schermeursus te Amster dam; 3e prijs, een diploma, de heer L. van Humbeek te Amsterdam. In de wedstrijden op sabel waren overwinnaars le prijs, een kunstvoorwerp, de keer L. van Humbeek te Amsterdam; 2e prijs, een gouden medaille, jle heer M. Dwinger, van de Vrije Wa penbroeders te Amsterdam; 3e prys. een diploma, de heer C. Meijerink, van Haarlem. RECHTSZAKEN. Een inboedel. Voor de rechtbank te Amsterdam is voor eenige weken de zaak behan deld van Rucvekamp en V an Berkel, beklaagd de eerste van diefstal van een geneelen inboedel, de ander van het mogelijk maken van het begin van den diefstal door de vrouw van den eigenaar van den inboedel met het lrind uit het huis te verwijderen. Toen de rechtbank een veroordee- lend vonnis velde, verklaarde Reuve- kamp dadelijk, dat hij in hooger be roep zou gaan. Hij deed aldus en zijn zaak diende Dinsdag voor het gerechts hof te Amsterdam. Raadsheer Roy- aards bracht een uitvoerig rapport uit. Stempel, de eigenaar van den boe del, en diens vrouw werden als ge tuigen gehoord. Beiden verklaarden, evenals vroeger, dat er geen sprake van was dat hij zijn boedel aan R. zou hebben overgedragen. Gelukkig is de inboedel nog teruggevonden voordat R. de meubelen aan een uit drager van de hand had gezet. Bekl. bleef bij zyn oude verhaal, dat S. hem alles had verkocht, omdat de huisheer er beslag op wilde doen leggen. Er kwam nu nog bij, dat v. Berkel aangeboden zou hebben, om een ongelukje met vuur te bewerken om de assurantiepenningen te kunnen innen. De advocaat-generaal, mr. Jolles, meende, dat bekl. niet heeft aange toond, dat hij eigenaar van den boe del was geworden. Een quitantie kan hij niet overleggen de nota van over dracht kan ala zoodanig niet dienen. Spr. concludeerde tot bekrachtiging van het vonnis der rechtbank. Mr. Land, de verdediger, vroeg vrijspraak. Uitspraak over 8 dagen. GEMENGD NIEUWS. Suzereiniteit. Men schrijft aan de N. it. Ct. De heer Chamberlain, de Britsche minister van koloniën, heeft cenige sproken van suzereiniteit van Enge land over de Zuid-Afrikaansche Re publiek. Deze suzereiniteit wordt door de Zuid-Afrikaansche Republiek niet erkend. Er is geen enkele be paling, waarop de Britsche regeering zich kan beroepen, dan alleen die van artikel 4 der conventie van Londen van 18S4, waarin gezegd wordt, dat I tractaten, door de repuDliek gesloten, uitgezonderd eenige daarin genoemd, door de Britsche regeering zuilen kun nen worden afgekeurd. De regeèring der Republiek erkent het bestaan dezer bepaling, maar beweert, dat deze geen suzereiniteit daarstelt. Ge lijk lord Salisbury dit reeds in 1884 uitdrukte, heeft de regeering het recht hare bnitenlandsche politiek zelve te regelen en daarover zelve te onder handelen ook, met eenige beperkin gen, genoemd in het bedoelde artikel 4. De vraag of artikel 4 suzereini teit daarstelt of niet, heeft niet alleen theoretische waarde, want wordt de suzereiniteit eenmaal aangenomen, dan komen aan Engeland ook alle andere rechten en voorrechten toe, waarop een suzereine staat aanspraak heeft. De Republiek nu erkent geen an dere rechten en zal geen andere rech ten erkennen, dan alleen die, uitdruk kelijk gestipuleerd in Je conventie van Londen. Toen de Lesseps in Egypte presi dent was van een gezondheidscom missie moest hy een "groot aantal ge vangenen in de Egyptische galeien onderzoekenonder" hen vond hy vierhonderd Syriers van Nazareth allen Christenen, die hom smeekten hun vrijspraak te bevorderen. De Les seps stelde daarvoor pogingen in 't werk, en daar de ontleikoningMe'ne- met Ali redenen had om op goeden voet met de Fransclien te blijven, kreeg de Lesseps de toezegging dat iedere week vyf zouden worden vrij gelaten. Maar na dien dag werd de Les seps' huis belegerd door de bloedver wanten van de nog achter gebleven gevangenen en wanneer hij buiten kwam, vielen zij hem zoo lastig, dat zij hem op zekeren dag de kleeren van 't lyf scheurden. Den eersten keer dat de Lesseps weer naar den onderkoning ging, trok hij dit costuum aan. Verbaasd vroeg Mehemet hem wat er met hem ge beurd was. „Och. uwe Hoogheid", zei- de de Lesseps. „Niemand anders dan u zelf heeft mij in dezen toestand gebrachtwant door te bevelen dat iedere week vijf Nazareners zouden worden losgelaten, heeft u mij ten prooi gelaten aan de bloedverwanten van de achtergeblevenen. Zij scheu ren mij de kleeren van het lijf, en daar er in het geheel vierhonderd twaalf zijn, kan uwe Hoogheid na gaan hoe lang ik nog in flarden moet loopen." Lachend gaf de onderkoning bevel dat alle Nazareensche gevangenen terstond zouden worden in vryheid gesteld. Andrée's ballon. Uit Stockholm, gedagteekend van het Centrale Meteorologische Insti tuut, 6 dezer, ontving de V. E. Ct. een schrijven, waarvan hier de ver taling volgt: „Te oordeelen naar de teekening ('van kapitein Lehmann Red.) die ik heden gezien heb, zou het door kapitein Lehmann waargenomen voor werp Andrée's ballon kunnen zyn. De ronde voorwerpen rechts zouden dan het schuitje en de ring (barrin- gen, cercle de suspension) zijn. Maar volgens de deskundigen in de wal- visclrvangst moet ook een doode rot tende walvisch er op die wyze kun nen uitzien. „Mocht het Andrée's ballon ge weest zijn, dan heeft deze ongetwij feld, tegen het vastgesteld plan in, een reis door de bovenlucht gemaakt anders had hij onmogelijk na een reis van slechts zes dagen bij het Kola schiereiland kunnen neerkomen. Een dergelijke afwijking van het reisplan komt my niet waarschijnlijk voor. „Gisteren bevatten de couranten hier een telegram uit Vardö, mel dende dat men bij Makur een doode walvisch gevonden had, dien men voor het voorwerp hield dat kapitein Lehmann 19 dagen vroeger had waar genomen. Dit bericht is óf een mis plaatste grap, of een domheid te goeder trouw uitgekraamd. Makur is een plaats op de Noorsehe kust, ten W.N.W. van Vardö, op 70° 20' N. Br. en 30° 10' O. L. v. Green wich, terwijl het door kapitein Leh mann waargenomen voorwerp lag op 69<>, 38'. en 35°, 35', dus op een af stand van 130 zeemijlen (240 K.M.) van Makur. Al zou nu een rottende, door gassen opgeblazen walvisch 19 dagen, in Juli en Augustus, kunnen blyven drijven, zonder te barsten of te zinken, (de deskundigen moeten dat maar uitmaken), dan ware het toch ongerymd, aan te nemen dathy vlak tegen de richting van den Golf stroom en vlak tegen de overheer- schende windrichting in, 240 K.M. in 19 dagen weggedreven kan zijn. Was het door kapitein Lehmann ge vonden voorwerp een rottende wal visch, dan zal het wel nooit terugge- vonden worden; was liet echter An drée's ballon, dan' kunnen de over blijfselen ervan gevonden worden op de Moermankust, verder naai- het oosten, of nog verderop in de open zee". NILS EKHOLM, Keizer Willielm te Petersburg. Bij het dejeuner dat Maandag op het paradeveld in de keizerlijke tent werd gehouden, bracht de Czaareen dronk uit op den Keizer en do Kei zerin de Keizer dronk op de gezond- heid van den Czaar en de Czarina. Later had op Peterhof ecu familie- diner plaats, daarna onder de prach tigste illuminatie een gala-ballet in de open lucht op het"01ga eiland. Toen liet ballet was afgeloopen werd op het eiland thee gedronken. Da moord op Canovas. De particuliere correspondent van den Temps te Madrid geeft het ver haal van een ooggetuige van den aanslag, waaraan wij nog het vol gende ontleenen Canovas ging op het hooren luiden van de bel voor het dejeuner met zijn vrouw de trap van het hotel te Santa Agueda af. Zij ontmoetten op de trap "een dame die mevrouw Ca novas aansprak, terwijl de premier alleen doorliep. Zoo kwam hij in de galerij aan den tuin van het hotel, waar zich drie menschen bevonden, twee badgasten en een derde persoon die eensklaps op drie meter afstand drie schoten op hem loste. De eerste kogel trof Canovas rechts in het hoofd, de tweede in den schouder en kwam er aan de achterzijde uit, de derde in de nabijheid van het hart De moordenaar loste nog een vierde schot dat in de zoldering terecht kwam en riep leve Spanje Een luitenant van de gendarmerie en de chef van de veiligheidspolitie, die in de buurt waren, grepen den moordenaar, die geen weerstand bood. Mevrouw Canovas wierp zich op het beweginglooze lichaam van haar man; zij schold den moordenaar uit en gaf hem een slag met haar waaier in het gezicht. Deze groette beleefd en zeide doodkalm dat hy zijn anarchistische broeders gewroken had. Eenige bad gasten, die hem te lijf wilden, wer den met moeite door de politie be dwongen. Canovas had den man al eenige dagen te voren opgemerkt en aan zijn secretaris gevraagd, wie het vreemde jongmensch was, dat hem altijd be leefd groette.'De secretaris wist dat het een Italiaan was, maar niemand had aan den schijnbaar onschadelij- ken man bijzondere aandacht gewijd. Hy logeerde al een paar dagen in het hotel, waar men thans zijn po vere bagage gevonden heeft, waar onder zich nog een revolver bevond. Omtrent zijn naam heeft men nog geen zekerheid. Aan den rechter van instructie heeft hij zich als Angeo- litto opgegeven, maar men houdt het ervoor dat hij Golli heet. Dat hij een Italiaan is, sehynt zeker te zijn. Hij heefteen^blonden baard, levendige oogen en energieke trekken en spreekt goed Spaansch. Zijn manieren zijn foed, wat geaffecteerdhij heeft lijkbaar opvoeding gehad. Hij zeide dat het hem verdriet deed zijn moe der te moeten bedroeven. Medeplich tigen had hij niet, de tijd der samen zweringen was voorbij. Zijn daad zon niettemin het begin zijn van een reeks dergelijke daden, in Spanje zoogoed als elders. Mevrouw Canovas verkeert in een z ordelijken staat van opwinding; met moeite hield men er haar van terug den moordenaar te gaan ondervragen. Canovas is niet meer by kennis geweest. De uitroepLeve Spanje waarmee hij den laatsten adem zou hebben uitgeblazen, is dus een ver zonnen fraaiigheid geweest. Wel vin den wij vermeld, dat de moordenaar onder dien kreet zyn misdaad uit voerde. Dinsdag werd het lyk naar Madrid overgebracht Het hof blijft te San Sebastian. Maarschalk Campos heeft zich daarheen begeven. De koningin-regentes van Spanje heeft mevrouw Canovas een brief gezonden waarin zij o. m. zegt: ,.Lk zou u willen troosten, maar ik kan slechts met u den dierbaren over ledene beweenen die u zoo heeft liefgehad. Ook ik heb veel verloren. De diensten die bij aan myn echt genoot, Alfonso XII bewezen heeft, gaven hem recht op myn achting, en door de nieuwe opofferingen, die hij zich voor den troon getroost had, Avas ik nog meer aan hem verplicht. Het vaderland en de geschiedenis zullen hem de eer geven die hem toekomt. Mijne kinderen vereenigen zich met my in dezen touav van de kroon en van de natie." De moordenaar moet nog verklaard hebben, dat hij ook dr.Rizal, een der aanvoerders van do Filippynsche opstandelingen, verleden jaar te Ma nila gefusilleerd, heeft Avillen wreken. Hy kan niet volgens de anarchisten- wet veroordeeld worden, daar hij geen ontplofbare "stoffen bij zich had. De chef van de geheime politie],in wien, naar men zegt, Canovas te veel vertrouwen stelde, is ontslagen. Een aardbeving. Een Engelsche dame in Centraal- Imlië schrijft het volgende Gedurende de laatste week van Mei en het begin van Juni hadden wij hevigen regen gehad, toen een plotselinge ommekeer plaats vond en net weer drukkend warm werd. Op Vrydag den 11de hoorden wij in het Noordoosten een dof gerom mel als van donder, terwyl zich bo ven de bergen wolken samentrokken, zoodat de hoop bij ons geboren werd dat een onweer zou losbarsten, maar het trok schijnbaar voorbij en de Za terdag begon even warm als de vorige dagen. Ik Avas dien geheelcn dag druk bezig geAveost en had, daar "door de groote "hitte vroeg wandelen niet mo gelijk Avas mijn bad iets uitgesteld. Tegen 5 uur in den middag Avas ik echter geheel voor den avond gekleed en ging naar de zitkamer, waar ik orders "gaf dat men de „afternoon tea" boven zon brengen. Ik merkte op dat de bediende vergeten had de zitkamerdeuren die op de veranda uitkAvamen te openen. Toen hy deze opende, hoorde ik de kinderen buiten lachen en praten. Ik riep naar bin nen voor de thee. Toen zij de trappen opliepen, scheen het huis "plotseling te schudden en een stuk pleister viel van boven de deur naar beneden. Ik begreep eerst niet wat het was en dacht dat er iets alleen met het huis gebeurde, waar om ik de kindermeid toeriep mij te helpen eenige stukken huisraad, Avaar ik erg op gesteld Avas, te helpen in veiligheid brengen. Maar eer zij de kamer doorloopen kon, begreep ik Avat het Avas, Avant het huis schudde geweldig, enerAAras een geluid als van zwaar geschut vuur, terwijl al de schilderijen naar ons toe slingerden, en de meubelen tegen den grond vielen. De kindermeid vloog bleek van schrik naar mij toe, scnreeuAvende „Avat is er, Aval is er?" Ik duwde haar naar de deur zeggende (of lie ver sebreeuAvende want het geluid Avas oorverdoovend „Een aardbeving, loop naar de kinderenDe kinder meid holde naar buiten en greep het jongste kind bij zyn arm. Het oud ste liep naar mij. Ik zag ze naar be neden loopen met den bediende naast hen, en Avil de ze net volgen toen de grond zich onder mijn voeten opende en een regen van "pleister neerviel mij op hoofd en schouders rakende en de Avangen van mijn kind tot bloedens schavende. Te gelijkertijd viel het voorste deel van het over hangende dak naar beneden. De kin dermeid en mijn jongste kind zouden zeker getroffen en ernstig geAvond geworden zijn, indien de bediende niet alles op zijn rug en schouders had opgevangen. Nu hoorden Avij eensklaps mijn echtgenoot ons luide roepen en kro pen Avy, geholpen door hem, over het uiterste eind van de \reranda, waar de grond weggeschoven Avas, en onder het opgeAverkte ijzeren hek door naar buiten. Wij gingen een korten afstand verder, waar Avij ons nederzetten. Het beven van den grond was zoo hevig dat wij nauwelijks staan kon den. Van daar zagen wy liet geheele dak van ons huis naar beneden stor ten. Myn echtgenoot was in zijn bad toon de aardbeving begon en kon, na zich met een handdoek gedeeltelij Ij bedekt te hebben, en na met veel moeite de demon geopend te hebben, ons vinden. Na eenigen tijd kwamen eenige be dienden van het hospitaal en van liet zendelingsgesticht zien of wij veilig waren. De heer D., die daarby was, noodigde ons ten zynent uit. Zijn huis evenals dat van al de zendelin gen was geheel onbeschadigd, gebro ken ruiten en pleister niet medereke- nend. Toen Avij daar heen gingen, zagen Avij dat er vlak onder ons huis een groote landverschuiving had plaats gehad. Groote scheuren gaapten ons van verschillende punten van den Aveg tegen. Dien nacht heeft geen van ons veel kunnen slapen. Wij voelden elke twee of drie minuten een nieuAven schok. Tegen twee uur viel er een zware regen, vernielende Avat er nog in de ruïne van ons huisje bruikbaar mocht overgebleven zijn. Na eenige dagen waren wij in staat te zien welke schade er verder nog was aangebracht. De eerste ruïne die wy zagen was die van liet hospitaal. De grond van het hospitaal was aan de eene zijde in een kloof weggezakt. Door het schudden waren dc kasten met medicijnen omgevallen en de meeste flesschen gebroken. Eeu adsis- tent, die in het bureau zat, was bijna gestikt door de zwavelzure dampen. De bedden met zieken waren dooi de zaal geslingerd geAvorden, zoodat een der zieken,gelukkig zonder zich ernstig te bezeeren, onder zijn bed was geraakt. Een magazijn was met een flink stuk Aveg geheel in een kloof ver- dAvenen. Het postkantoor was ook geheel vernield. Het geheele achterste deel Avas weggezakt, alle meubelen, doozen met postzegels enz. mede in den af grond sieepende. Dit moet alles op gegraven worden voor er een post kan vertrekken. De twee rijwegen zijn geheel vernield, zoodat het ver keer geheel gestremd is. Wij koeste ren eenige vrees, dat de levensmidde len, die met zuinigheid gebruikt nog voor een maand voldoende zullen zijn, niet tijdig aangevuld zullen kunnen worden. Een groote beproeving voor onze overspannen zenuwen is dat de schok ken nog steeds aanhouden, niettegen staande de eerste schok reeds 14 dagen geleden is. Goedkoope beweegkracht. Aan een particulier schrijven uit Kenosha (Wisconsin) ontleent"" bet Haagsche Dagblad het volgende Het is den ingenieur Krafft gelukt eene tramverbinding tussehen" deze plaats en het nabijgelegen stadje Ra cine samen te stellen, die even inge nieus is als eenvoudigen die noch paarden-, noch gas-, nog electrische drijfkracht vereischt. De Avielen der tramwagens loopen op platen, uitgezonderd twee geleide wielen, die op eene enkele spoorlijn loopen. Het terrein heeft eene helling van ongeA-eer 1 op 30 naar Racine toe, waar het hoofdstation is. De afstand is ruim 3 kilometer. De tramwagens bestaan uit tAvee stukken, een zwaar bovenstuk, vvaar- in de passagiers plaats nemen, en een lang onderstuk met twee lange bal kons, een voor en een achter. Van elk dier balkons loopt een trapje naar de hooger gelegene zitplaatsen. Het onderste deel dei- Avagens is voorzien van twee rechtopstaande, draaibare spillen, wier ondereind com municeert met de wielen, zóó, dat ééne omAventeling van de spillen, 6 omwentelingen van de wielen veroor zaakt. Het bovenste deel, waarin de zit plaatsen voor de passagiers, verheft zich. bij ^et vertrek, zes voet boAren het onderste deel. Door zijn eigen zwaarte daalt dit gedeelte allengs naar beneden, langs^ de spillen, aan „Bij Avelk regiment was u „Bij het vierde regiment kurassiers, meneer." Met een uitroep van verrassing stonden mevrouw De Parmentier en Jeanne op van hun stoelen. Haar wan gen waren bleek, met angstige blikken keken zij den ouden sergeant aan. „Hebt u een tweeden luitenant Maxime De Parmcn- tier gekend vroeg de heer De Parmentier met beven de stem. „Heel goed, meneer. Bij het uitbreken van den oorlog kivam de jonge heer in ons regiment; hy kwam zoo friseh van de Militaire school te Parijs." „Hij was mijn zoon...." „Ach, meneer dat wist ik niet." „Kunt u ons iets vertellen van het lot van ons kind? U'voeht toch ook by Sedan?" „Zeker deed ik dat, meneer. Ik heb den grooten aan val der cavalerie bij Floing meegemaakt. Maar wat er van uw zoon is geworden, weet ik waarlijk niet te zeggen. Ons regiment werd door het Pruisische vuur vernietigd. Ik sloeg ei' mij door met eenige kameraden en wy redden ons in de bosschen aan de Belgische grenzen. Later slopen wij naar Parijs, langs allerlei omAvcgeu en vapdaar zond men ons naar Marseille, waar nieuwe ruiter-regimenten zouden Avorden gevormd. Misschien is dc jonge heer in krijgsgevangenschap ge raakt bij dc Duitscners, misschien is hy ook Par don, meneer, ik zou de dames niet gaarne willen be droeven." „U is een braaf man," zeide meneer De Parmentier. „Kom, ik zal zorgen, dat u en uwe patrouille goel wordt verzorgd." „Wij kunnen het gebruiken, meneer. Wij zyn sedert tivaalf uur in den zadel." De beide mannen verwijderden zich. Mevrouw De Parmentier was zoo ontroerd, dat ze zich in hare ka mer terugtrok. Toen Jeanne haar voorbeeld wilde vol gen, trad Victor weer binnen. Toen hij bemerkte, dat hy alleen tegenover Jeanne stond, bloosde liy. Jeanne kwam echter terstond tot bedaardheid en vroeg hem op schijnbaar kalmen toon, of hy meende, dat het vermoeden van den sergeant als hadden de Pruisen een aanval op het stadje in den zin, bevestigd zou worden. ,.Ik geloof liet wel, dat de Pruisen ons niet met rust zullen laten," antwoordde Victor, „en ik ben er bly om." „Je bent er blij om „Ja, omdat ik dan onder jouw oogen zal strijden, Jeanne en mij weer in myn eer kan herstellen." Jeanne week een schrede terug en antwoordde zoo kalm als haar innerlijke ontroering haar maai- eenigs- zins veroorloofde „Je kwelt jezelt en mij op onnoodige wijze, Victor. Ik lees in je blikken, dat je nog altijd niet genezen zyt van je onzalige liefde, die reeds zoo veel onheil heeft aangericht. Beloof mij, bedaarder te worden! Beloof mij, niet meer aan het verleden te denken en ik zal voor je een trouwe vriendin, een zus ter zyn „Ik kan dat niet, Jeanne ik kan niet vergeten Alleen je liefde, niet je vriendschap, zou aan myn ziel, aan myn geest geluk en vrede, blijde hoop en vergetel heid van het verleden teruggeven. Jeanne, Jeanne, kan ik dan nooit boeten, voor wat ik misdaan heb riep Victor. „Je hebt het geboet door de bekentenis aan je va der, en je zult het kunnen vergeten, door als een dap- Eer strijder voor het vaderland in deu oorlog te gaan. >enk niet meer aan my, denk niet meer aan je harts tocht, deuk aan je vaderland, dat al je kracht, al je werkzaamheid, je leven en bloed vraagtDenk aan je geboorteplaats, aan je ouders, aan je vader, je braven vader, dien je zoo gekAveld hebt door je hartstochte lijkheid. Verzoen hem weer met je, doordat je sterk en dapper blijft, dat je afstand doet van alle zelfzuch tige plannen en gedachten en je alleen wydt aan den dienst van het zwaar getroffen vaderland. Is het nu de tijd, Victor, om te "denken aan ons eigen klein leed, terAvijl het A-aderland bloedt uit duizend wonden terwijl het ineenkrimpt en zich wringt onder vreese- lijke smartenIs hij niet verachtelijk, die in zulk een tijd alleen aan zich zelf denkt, en alleen zijn eigen wel en wee in het oog houdt? Ik heb, ondanks alles nog te hooge gedachten van je, Victor, dan dat ik je wil rekenen tot hen te behooren die voor hun eigen klein geluk het lot van het vaderland kunnen vergeten." In heftige ontroering stond de jonge man voor haar. Plotseling greep hy Jeanne's handen en neervallend aan haar voeten, drukte hij zyn voorhoofd tegen haar vingers, zag toen met bezielden blik naar haar op en zeide met bevende stem „Jeanne, ik dank je, ik dank je uit. de volheid van mijn hart! Je maakt mij weer tot een mensch. Je geeft mij de achting voor mijzelf, myn zelfvertrouwen terug. Ja, je hebt hebt geluk Een erbarmelijk wezenis hij, die thans in dwaze verblinding des harten slechts aan zich zelf denkt en zijn eigen lot stelt boven dat des vader- wcike het, door middel \ran twee pas- gemaakte gaten waar zij door heen steken, een ronddraaiende beweging geeft. Bij aankomst aan het eindsta tion is dit bovenstuk geheel gelijk vloers met het onderstuk. De wielen hebben dan ongeveer 1200 omwente- lingeu gemaakt. Om de terugreis te aanvaarden behoeft men in het geheel geen drijfkracht. Het laatste eindje Avegs toch is eenigermate sterker opwaarts hellend gemaakt, zoodat dc tram op een heu veltje komt te staan als zij aankomt. Om voorwaarts (of liever achter waarts) te gaan, behoeft de machinist dus alleen de rem los te maken en de wagen rolt het heuveltje afen, eenmaal in beweging zijnde, vervolgt' hij, door de natuurlijke helling van de baan, zijn weg terug naar het station van vertrek. Een eenvoudige inrichting vergunt den machinist het stoppen onder - Aveegs, door het aandraaien van een klemschroef. Draait hij de klemschroef weder los. dan gaat de wagen weder vooruit. Beloonmgen. Uit Therapie Avordt d.d. 2 Aug. bericht: Hedennacht begaf zich de keizerlijke adjudant-generaal, luite nant-generaal Ychbi-Paclia naar Thes- salië. om den generaals, den officieren en den manschappen van liet leger, dat in den oorlog tegen Griekenland gestreden heeft, dc hun door den Sul tan verleende onderscheidingen te overhandigen. Vijf-en-dertig groote kisten, die een geheelen spoor-weg- wagen in beslag nemen, zijn gevuld met 130,000 stuks zilveren medailles, terwyl evenzoo vele kisten de keizer lijke brevetten bevatten. In acht grootere étui's zijn de aan de troepenleiders verleende eeresabels verpakt. De kostbaarste eeresabel is die, Avelke voor Edhem Pacha bestemd is. Aan de greep bevinden zich bril- lanten en diamanten van groote waarde, terwyl' dë schede bezaaid is met sma ragden en robijnen. De sabel heeft een waarde van f 4S.000 en het groen- roode fluweel en étui, hetwelk met veel goud is beslagen en in het midden waarvan de naam van den sultan in I massief goud is gezet, vertegenwoor digt een" Avaarde van f 6000. De an dere eeregeschenken hebben tezamen slechts f 24.000 gekost. Oproer in Britsch-Indië. Opnieuw is het in Britsch-Indië aan de Afghaansche grens tot een uitbarsting gekomen tegen het Brit sche gezag naar de Engelsch© bladen melden Aveder ingevolge van het stoken van een der mullah's die aan zijn gelooi'sgenooten de wonder baarlijkste verhalen heeft gedaan van dc Turksche ovenvinningeu in Europa. Een paar duizend man uit het Mohmanddistrict hebben Zaterdag een aanval ondernomen op een fort op achttien mijlen van Pethawur. Toen zij werden teruggeslagen door de grenspolitie, staken zij een Hiudoesch dorp in brand en doodden twee in woners. De overblijvenden namen de wijk naar het fort. Een troep infan terie en cavalerie met kanonnen is naar Mohmard-district vertrokken om de rebellen te straffen. De „Mad Mullah" heeft Aveder een poging geAvaagd om een opstand te verwekken, doch is ditmaal niet ge slaagd. Mijnwerkers in Amerika. De beweging onder de mijnwerkers in Pennsylvania en Illinois neemt niet af. De werkstakers schijnen zelfs toenemend succes te hebben met hun dreigementen tegen de aan liet werk gebleven arbeiders; zoo bij die van De Armitt's mijnen in de buurt van Pittsburg. De bekende Debs is daal de leider: in een groote vergadering \'an stakers, 29 Juli gehouden, raadde hij vooral stérk onthouding van drank gebruik aan: „om te winnen moet gij totaal nuchter blyven. whiskey doet u doen Avat uw vijanden Avenschon dat gij doen zult." In Illinois trokken de stakers ge- Avapcnd naar een mijn bij Roanoke, waar negers aan 't Averk vvaren gezet. Zij dwongen tot sluiting der mijn, tot het geschil zou bijgelegd zijn. De staatsgouverneur Tanner besloot er geen troepen heen te zenden, daar mede althans te wachten tot er fei telijke botsingen zouden geschieden. lands. Jy, Jeanne, jij hebt mij eerst gemaakt tot den echten onvervaarden strijder voor het vaderland. Tot nog toe volgde ik alleen het wilde instinct van den soldaat en den wraakzucht van mijn hart. Nu \-oel ik my als gewijd, ik gevoel de geheele heiligheid van den strijd, waarin ik wil overwinnen of sterven! Nietover- Avinnen voor ray zelf, of ter Aville van mijn liefde, maar alleen voor het vaderland, dat ik bijna had vergeten voor mijn eigen leed. Ik strijd niet meer om een beloo ning voor mij zelf, voor roem en eer, ik strijd voor het vaderlandAl komt nu ook een vijandelijke kogel mij AvegnemeD, ik begroet bly den dood den dood voor het vaderland!" Weer drukte hij zijn gelaat tegen haar handen. Zij echter boog zich nu tot hem en roerde zijn voorhoom aan met haar lippen. Bewegingloos bleef hy voor haar liggen, met bezielde oogen naar haar opziende. Daar hoorde men een dof gerommel in de verte, weerkaatst door de bergen en Avonden. Victor sprong op. Dat was een kanonschot. Do Pruisen vielen de verloren stad aan. Wordt vervolgdj

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 2