Pers Overzicht. Ministers-Kamerledeni In het overzicht in ons Zaicrdag- rondnumm t deelden wij mede liet üi'ste bezwaar dat de Tijd had tegen vereeniring van het ministerschap et het lidmaatschap der Tweede "nmer. Thans kan ook Lot tweede ezwaar van het katholieke blad or en gemeld. Dit staat in verband met en bijzonderen ijver, dien elk aige- aardigde voor zijn distriet hejft. Is k (en evenwicht van locale belangen dusver vrij wel bewaard gebleven, at evenwicht loopt op bedenkelijke rijze gevaar van het oogenblik at', at het minister-kamerlid in ons par- ■f- fement zijn intrede doet, betoogt liet lad. Als behoorende tot het algemeene enus „Kamerlid", mag ook bij het linister-kamerlid de aanwezigheid erondersteld worden van al file eigen- ardigheden, welke tot dusver het f Federlandsche kamerlid kenmerken, lot die eigenaardigheden heeft in de latste plaats tot dusver altijd behoort n behoort nog een vrij hooge mate ran belangstelling en alleszins ver klaarbare voorliefde voor alles wat en goede komt van zijn eigen district. Deze eigenaardigheid, geheel onschul- lig in het gewone kamerlid, verandert jaar de Tijd meent wel eenigszins pan karakter, indien liet kamerlid zijn betrekking van afgevaardigde met die van minister vereenigt en dus niet slechts over een minimaal ge deelte der wetgevende, doch over een buitengewoon groot gedeelte der uit voerende macht te beschikken heeft. Dan ontstaat door de combinatie van de ambten van minister en kamer lid eene mate van ongelijkheid, die. naar de Tijd uiteenzet., hoogst be denkelijk is' te achten. Aangenomen zeli's, dat steeds en onder alle omstan digheden de ministers-afgevaardigden hun volkomen onpartijdig oordeel, hun volkomen objectiviteit bij het wegen van belangen wisten te bewaren, dan nog zal de schijn, zal de verdenking van het tegendeel in veel gevallen niet vermeden worden, zegt de Tijd. En ook schijn en verdenking bchoo ien bij zaken als liet hier geldt, indien eenigszins mogelijk, vermeden te wor den. Ook de a: i-rev. Hollander kan zich niet vereenigen met het dcukbeel 1 dat een minister ook tegelijkertijd kamerlid zal zijn. Het laat. zich o. a. als navolgt uit: „Een minister is dienaar der kroon, vertegenwoordigt als zoodanig de over heid des lands. „Een kamerlid vertegenwoordigt het volk, en is geroepen de belangen van de natie te bepleiten tegenover de kroon. „Door de vereeniging van beide ambten iu écn persoon wordt het onderscheid, de tegenstelling tusschen volk en overheid weggenomen en het beginsel der volkssouvcreiniteit prac- tiscli toegepast. „Overheid en volk 6en, niet twee." Ook do Amh. CL ziet geen heil in het vereenigen der beide titels in denzelfden persoon. Ze schrijft aldus: „In onze oogen zyn de betrekkingen van Kamerlid en Minister van nature onvereenigbaar. vooral wanneer het stelsel by wijze van uitzondering, voor den een wel. voor den ander niet toegepast moét worden. Daardoor verkrijgt men ongelijkmatigheid en halfslachtigheid, die nooit wenschelijk zijn. Wil men eene beperking van dc ministerkeuze alleen tot hen, die een mandaat van de kiezers ontvangen hebben of waardig zijn, ziedaar een stelsel dat te onderzoeken is, en waar voor mogelyk wel middelen en waar borgen te vinden zijn, die zoowel de waardigheid van de Kroon als 's lands belang beschermen. Het beginsel is echter van te groot gewicht,"om het als ter loops tot eene beslissing te brengen." Het nieuwe ministerie en de Landbouw. „Het „Ned. Landb. weekbl.", dat alleszins tevreden is over hetgeen het afgetreden ministerie voor "den Nederlandschen landbouw heeft ge daan, zegt vervolgens: „Moge liet nieuw opgetreden Minis terie beseffen, dat de belangen van den Nederlandschen landbouw hoe langer hoe meer op den voorgrond treden, dat die belangen den steun der Regeering niet kunnen ontberen. „De landbouw heeft zich uitge sproken voor de instelling van een Ministerie van landbouw; "in dit op zicht in züne verwachting bij de vor ming van het nieuwe kabinet teleur gesteld. „In hoeverre daaromtrent bij de samenstelling op is gelet, weten wij natuurlijk niet, maar wij hopen, dat indien er eene afdeeling van landbouw aaneen der Ministeriën wordt opge richt, dat. dan aan het hoofd daar van niet geplaatst wordt een Rijks adviseur voor landbouwzaken als chef, maar een gewoon ambtenaar. Dit eerste zou zeker in strijd ziju met het gevoelen der overgroote meerderheid dei' landbouwende be volking iu Nederland. „De Regeering mag echter niet vergeten, dat er een college van den geheelen Nederlandschen landbouw, in den uitgebreids ton zin van het woord bestaat, dat in het leven is geroepen om advies aan de Regeering te geven betreffende landbouwzaken. „Dit college te raadplegen is zeker de we»1, die de Regeering heeft te bewandelen. Wij vertrouwen dat zy daartoe meermalen aanleiding mag vinden, opdat bij het aftreden kan gezegd worden, dat de landbouw tevreden mag zijn over haar optreden en het Nederlandsch Landbouw- Comitc over de erkenning, die het van dit Ministerie mocht ondervinden."' VERVGLG NIEUWSTIJDINGEN. Verkiezingen Tweede Kamer. Amsterdam. Ingevolge art. 96 der Grondwet moesten Dinsdag in de kiesdistricten Amsterdam II," VI en VII verkie zingen voor de Tweede Kamer plaats hebben, waarvoor de stemming op 17 Augustus en do herstemming, zoo noodig, op 24 Augustus a. s. zijn bepaald. Daar in de districten II en VII respectievelijk geen andere candid aten waren gesteld dan de hoeren H. F. Groen van Waarder en J. T. Cremcr werden dezen, nadat de lijsten te vier uur gesloten werden, als gekozen verklaard. Voor district I ziju de volgende candidaten gesteldJ. W. Gcertsema (lib.): C. V. Gerritsen (rad.): A. L. van Hasselt van Leiden (C.-H.)mr. Th. Heemskerk (antirëv.) en mr. S. van Houten (lib.) Lochem. Benoemd verklaard tot September de heer C. Lely. Tot candidaten voor na September zijn gesteld de heeren G. Leiy en Quarles van Uii'ord. Zat f'en. Benoemd tot September de heer Goeman Borgesius. Stemming over de vacature na September tusschen de hoeren Borgesius eu mr. Th. Heems: kerk. Delft. Voor het tijdvak tot September zijn candidaat gesteld de heeren H. A. van de Velde, burgemeester van Loos duinen (die ook gekozen is voor de nieuwe Kamer), en Cornclissen, koop man. Enschede. Voor de nieuwe Kamer zijn can didaten de hoeren: mr. G. Janninkte Almeloo (lib.)H. H. van Kol (soc.- dera.)jhr. J- I). Six. raad-adviseur 3 's-Gravcnhage (chr.-hist.j; P. van Vliet Jr. te Arnhem lasitir.;; J. JL rei Veer te Groningen <ka:ii.> Koninklijk bezoek aan Zutfen. Dinsdagnamiddag brachten H. H. M. M. de koninginnen van Het Loo uit een bezoek aan Zutfen. Ruim drie uur stoomde de trein met HH. MM. de Koninginnen het station binnen. Buiten stond eene massa volks reikhalzend het oogen blik af te wachten, Waarop de Koning innen zich aan het publiek zouden vertoonen. Toen de trein in het ge zicht kwam, ging er een geestdriftig gejuich uit de menigte op, terwijl de muziek der schutterij vaderlandsche liederen speelde. Op het perron was de burgemees ter, de heer C. Storm Buysing, in ambtsgewaad aanwezig, die door jhr. De Ranitz aan de Koninginnen werd voorgesteld. Daarna traden de hooge gasten de ontvangsalon binnen, waar de burgemeester de raadsleden en den secretaris van Zutfen, den heer J. E. de Voogt G. Nzn., aan de Koning innen voorstelde. Het dochtertje van den burgemeester bood hier HH.MM. bouquetten aan. Toen begaven zich de vorstinnen, die er opgewekt uitzagen, buiten het gebouw, waar zij geestdriftig werden toegejuicht door de honderden, die, versierd met oranje, op liet plein voor het station stonden. Hier hadden zich opgesteld dc afdeeling Zutfen van den bond van oud-onderofficieren, pre sident de lieer H. G. J. Holl —met zijn eerevoorzitter, kolonel K. H. O. van Bennekom, benevens de bond van oud-militairen, president de heer R. W. Olthof. Het vaandel der afdee ling van den bond van oud-onderof ficieren was omgeven door eene eere- wacht van vier ridders der Militaire Willemsorde, de heeren K. A. Mees ter, G. Slooft' (Zutfen), Ter Woerd (Winterswijk) en Fakker (Eerheek). De zangvereeniging dezer afdeeling (directeur de heer G. J. A. Nyen- huis), zoug het Wilhelmus van Nas- sauen. Inmiddels namen Hare Majes teiten plaats in do gereedstaande open hol rijtuigen. Het gevolg be stond uit de heerenbaron Van Tuyll van Seröoskerken, baron Bentinck, graaf Du Monceau, ridder Huyssen van Kattendijke cn de freules Van de Poll, Van Ittersum, Rengers en Van Limburg Stirum. In den stoet ging in open landauers mede het Da- gelykseh Bestuur van Zutfen, de heeren C. Storm Buijsing, burgemees ter, de wethouders J. G. Klaassen eu mr. J. B. Sölner, benevens de ge meente-secretaris J.E.de Voogt G.Nzn. In vluggen draf ging het door de rijk met vlaggen getooide straten naar de Sint-Walburgskerk, waar de Vorstin nen werden "ontvangen door het col lege van kerkvoogden en toegespro ken werden door jhr- mr. M. WC. de Jonge, die HH. MM. het gebouw rondleidde en daarbij speciaal de aan dacht vestigde op de koperen doop vont van 1527, het gerestaureerde Noorder Hoofdportaal en de fraaie lichtkroon, een der oudste gedenk-: stukken van gesmeed ijzer in ons vaderland. Voor de Sint-Walburgs stonden nog de weezeu van het Ge- broeders Bakkers Weeshuis geschaard, die HH. MM. bouquetten aanboden. In de boekerij der kerk gaf dr. H. W. P. Ph. E. v. d. Bergh van Eysinga, archivaris en bibliothecaris dier kerk. de noodige inlichtingen. De Konin ginnen teekenden hier hun namen in het vreemdelingenboek. Jhr. de Jonge bood aan HH. MM. namens het col lege van kerkvoogden een album met een viertal door den heer J. C- Kuy- per vervaardigde photo's aan. Dit al bum, gebonden in roodbruin kalfs leer, is een fraai stuk werk van den heer C. II. F. Wöhrmann. Dc photo's stellen voorde doopvont, de licht kroon, de boekerij cn het gerestau reerde Noordei-Hoofdportaal der Sint Walburgskerk. Bij het binnenkomen speelde de organist, de heer Marius A. Brandts Buys, het laatste vers van psalm 134, daarna een door hem gecomponeerd Wilhelmmus van Nas- sauen. Van de kerk ging het naar het Nieuwe Ziekenhuis, welks portaal keurig versierd was. In het Ziekenhuis werden de Ko ninginnen ontvangen door mr. J. L. A. Stolk. die dc provisoren en doc toren aan HH. MM. voorstelde. HH. MM. bezochten de zieken en deelden aan hen bouquetjes uit, de kleintjes kregen prentjes. Goed vier uur verlieten de Konin ginnen Zutfen. Mettray was geheel in feesttooi, ook de boom, door wijlen Koning Willem III 5 Februari 1S53 ter her innering aan zijn bezoek aldaar ge plant, prijkte mot bloemen en vlag gen. Omstreeks 4kwamen de Ko ninginnen onder het spelen van de muziek van Mettray - directeur de heer II. Sieberg liet terrein op, waar de Koninginnen onder de keu rig versierde veranda voor het huis van den directeur door den commis saris. van Mettray, den heer dr. E. Laurillard, werden toegesproken.Spre- ker herinnerde aan de liefde, welke wijlen Z.M. koning Willem III deze stichting toedroeg, en beval haar in de welwillendheid van II.IJ. M.M. aan. Met toespeling op een prachtige bloemkroon, boven de versiering aan gebracht, hoopte spreker, dat de kroon der jeugdige koningin zou zyn een kroon met rozen. Vervolgens stelde spreker commissarissen aan HH. MM. voor, alsook den directeur en den on derdirecteur. Twee der jongste kweekelingen bo den bouquetten aan. Daarop werden de verschillende inrichtingen der stich ting bezichtigd, o. a. de school. Een brandspuit werd in werking gesteld, gymnastische oefeningen ge houden en in Ie keik we. d -p liet. orgel door een kweek el i.ig ge.-peoUl. waarby een ander zeer verdienstelijk op de viool accompagneerde. H H. M.M. betuigden herhaaldelijk haar lof over de inrichting. Benoemd zijn tot officier in de orde van Oranje-Nassau de heeren C. Storm Buysing en mr. J. L. A. Stolk; tot ridder de heer Adelink, directeur van Mettray. Aan de sigarenfabriek van de firma Tholen, te Winschoten die het loon van één soort sigaren reduceerde van f '2.50 op f 2.25 per mille heb ben de sigarenmakers het werk ge staakt. De overkomst van een afgevaar digde van 't hoofdbestuur van den Ned. internationalen sigarenmakers- bond, te Amsterdam gevestigd, om met de firma te onderhandelen, mocht niet baten. De firma weigerde het oude loon weer in te voeren. De stakers ontvangen steun van genoem den bond. Wièlrijden. Op de wielerbaan van Zurenborg te Antwerpen zijn Zondag en Maan dag groote wedstrijden gebonden. Zondag was het er ondanks liet slechte weer stampvol, en toen de directie midden in den Grootcn Prijs de haan wilde sluiten tot 's avonds, waar zy wegens den regen groot gelijk in had, begon het publiek zoo onhebbelijk te schreeuwen, dat de directie verplicht was op haar besluit terug te komen. Maar ziet, nu waren de rijders ver dwenen. De directie verandert dus nogmaals van besluit, waarop de toe schouwers in een nieuwe vlaag van woede stoelen en alles wat hun voor de hand kwam, in de baan wierpen, met het gevolgdat de wedstrijden werden uitgesteld tot den volgenden Dc wedstrijd om den Grooten Prijs (1200 M.) werd gereden in achttien serieën. Tot de mededingers behoor den Ruinart, Durand, Parlby, De Hollander, Fischer, Bolle, Protin, Treves, Houhen, Patou, Gascoyne, Charley, Brown, Robertson, Dele- liennc, Singrossi, Van den Bom, Eros, Momo, Barden. WinnerPro tin, in 2 min. 10 sec.2. Houben, in 2 m. 27% sec.8. Fischer. Harddraven. Voor de Dinsdag te Oudewater ge houden harddraverij waren ingeschre ven No. 1 Bles van A. de Ridder to IJpolder, her. A. Sideriusno. 2 Wim van I. G. de Mol te Den Haag-, ber. R. W. Schippersno. 3. Isabelïe van A. A. v. d. Berg te Haarlem, ber. I. Koster; no. 4 Vliegende Hol lander van I. Smulders te Schevc- ningen, ber. I. G. de Boerno. 5 Wilhelm van Gebr. de Goey te Vleu ten, ber. W. v. Miltenburg; no. 0. Martin van I. G. Matze te My- drecht, ber. B. W. Schipper; no. 7. Hirye van Ockhorst te Rotterdam, ber. P. Doelemanno. 8 Miss Brougli- ton van den stal Jan Steen van Den Haag ber. A. C. v.d. Akker; no. 9 Rits- jee van B.Bosman te Groningen. ber.C. Persoon. De prijs werd behaald door no. 2de le premie door no. 7 en dc 2e premie door no. 4. In den laatsten tijd komt het te Weenen herhaaldelijk voor dat bur gers worden aangevallen door officie ren. Dezer dagen kregen twee offi cieren die aan het wielrijden waren twist met een melkboer. Als altyd waren beide partyen evenzeer te la ken. Op het onverwachts trok een der officieren zyn sabel en bracht den melkboer een houw toe die hem be wusteloos ter aarde deed storten. Ken paar werklieden die juist voor bij kwamen, snelden den ongelukki ge te hulp, doch waren spoedig in een gevecht met de officieren gewik keld, waarbij deze vrijelijk van hun wapenen gebruik maakten. Een der werklieden werd zwaar gewond, waar op zijn kameraden de officieren aan grepen en duchtig afranselden. Geen asperges. Toen Czaar Nicolaas verleden jaar October in Parys was,^ette president Faure zijn keizerlijken gast aan het gala-diner asperges voor. Het Rus sische hof heeft deze attentie willen beantwoorden en te Parijs honderd kilogram van deze heerlijke groente besteld. Maar tot dusver is, naar de „Figaro" meldt, nog geen enkele asperge gevonden. President Faure zal zich dus met den goeden wil tevreden moeten stellen. De groote scheikundige Victor Meyer, te Heidelberg, heeft zich wegens onaangenaamheden in zijn huwelijksleven met blauwzuur ver giftigd. Heemstede. De heer M. van Dieren, kapelaan alhier hoopt den 15en Augustus zijn zilveren priesterfeest te vieren. Zandvoort. Aangekomen vreemdelingen. J. Grandfield, Amsterdam, 2 pers Schel penplein D 46. S v. Gelderen, idem, 4 persid< m. Dr. Delprat, idem, 6 pers.. Kerkplein C 21. Mej U. Tijssen, idem, Kinderhuis. Mej. J. Mohr, Haarlem, Jonkvr. C J. Hoeufft, den Haag, idem. A. Verhoeven, Doetinchem, Villa Buitenrust. Vervolg Stadsnieuws Gisterenavond omstreeks 8 uur brak een schoorsteenbrandje uit bij den heer ""v. Lennep. Park hum 69. Spuit 10 en de slangcuwagen der po litie waren spoedig aanwezig, doch behoefden geen water te geven. KANTONGERECHT. In drift! W. Nieuwjaar had in drift en daar om alleen een valschen naam opge geven, toen hy wegens eene overtre ding der politieverordening zou wor den verbaliseerd. De kantonrechter sloeg aan dat verhaal echter niet veel go'oof en meende .juist dat be klaagd* ci ik r»o -<t zyn ge weest, 'jar!- hij een bekaaien naam, "Willoin Roosdorp had opgegeven. Willem Roosdorp heeft bestaan, maar is overleden. De drift was door een politieagent volgens bekl. ontstaan. Z. i. had die agent; niet correct gehandeld, maar hem belecdigd. De agent sprak dat tegen en de kantonrechter stemde toe, dat. hij slechts zijn plicht had ge daan. Nieuwjaar had op een der dagen in de maand Juli op den Wagenweg in den avond zonder eene helderlicht- gevende lantaarn op zijn rijwiel ge reden. De agent, die dit zag, nep hem toe, dat "de lantaarn moest wor den aangestoken. In plaats van hieraan gehoor te geven, versnelde beklaagde zijn gang, totdat de aan houding volgde. Beklaagde voerde nog ter zijner verdediging aan, dat in een bocht van den weg zijn lantaarn was uitgewaaid. De eisch waswegens het rijden zonder lichtgevende lantaarn fl of 1 dag en wegens het opgeven van een valschen naam f 15 of 15 dagen. Precies hoee jaar ie oud! Een dame uit Amsterdam zou ecu dezer dagen haar dochtertje, iu Maart 1892 geboren, naar hier bege leiden om hier de vacantie door te brengen. Zij nam een kaartje tweede klasse en reed met den trein naar Haarlem. Bij den uitgang van het perron werden de kaartjes gevraagd en nu had beklaagde er ^een voor haar dochtertje. Zij beweerde, dat het meisje vier jaar oud was en dan mocht het b. i. nog vrij reizen. De bepaling echter luidt, dat kinderen dit mogen tot hun 4e jaar. Uit het geboorte-extract bleek, dat het doch tertje 5 jaar, dus precies 2 jaar te oud was, om vrij te kunnen reizen. Het O. M. requireerde f 1,50 boete of 1 dag hechtenis wegens overtre ding der bepaling. Bekeurd om zijn logé. De heer Germans, koffiehuishouder op hot Houtplein, stond terecht ter zake dat hy zijne localiteit. niet van des avonds ll uur tot des morgens 6 uur voor liet publiek gesloten had gehouden. Omstreeks dien tijd, op den 24en Juli was zijn koffiehuis geopend gevonden en een paar personen er in. Het bleek, dat de heer Germans dien nacht een paar paardenkooplieden had gelogeerd, die de deur hadden geopend. Daar zij des avonds laat bij hem om logies hadden gevraagd had de hger Germans, niet als vorige jaren naar den commissaris van politie kunnen gaan, om daartoe vergunning te vragen. Het O. M. requireerde f0.50 of 1 dag. Uitspraken. J. van Bree, onder wiens toezicht de hond staat, die zoo'n wrok tegen de slagers heeft, werd heden door den kantonrechter tot f3 boete of 5 dagen veroordeeld. J. en M. Kryger, die hadden te rechtgestaan wegens het visschen zonder acte en vergunning in een verpacht vischwater, werden elk tot eene boete van f 1 en ran f 0,50 ver oordeeld. Haarlemmerliede en Spaarn- woude. In de afdeeling Schalkwijk dezer gemeente heeft zich evenals te Heem stede de zoo gevreesde vlekziekte onder de varkens weder vertoond. Halfweg. Uit de Groote Braak bij deze plaats is het lijk opgehaald eener 25- a 30- jarige vrouw, vermoedelijk dienst bode. Het is naar de algemeene begraaf plaats onder Haarlemmerliede over gebracht. In verband hiermee kunnen wij het volgende berichten wat ons heden- iddag ter oore kwam. Hedenmorgen vervoegde zich by de politie te Amsterdam een persoon, die mededeelde twee keer gevange nisstraf te hebben ondergaan en "na onlangs uit de gevangenis te 's Her togenbosch te zijn ontslagen geen werk te hebben kunnen vinden. Dinsdag avond was hij van Haarlem naar Am: sterdam gewandeld en had, zoo be weerde hij, tusschen Haarlem en Halfweg een 6-jarig meisje dat hij tegenkwam in het water geworpen en zoolang onder water gehouden, totdat de levensgeesten waren uit- gobluscht. Het zonderlinge nu in deze zaak is, dat geen 6-jarig meisje wordt ver mist, maai- wel een 15-jarige knaap te Haarlem woonachtig. Het is evenmin uitgemaakt, of het vinden van het vrouwe-lijk in de Groote Broek iets met deze" duistere zaak heeft te maken. Op haar lijk is een brief gevonden, met blijkbaar verdraaide hand geschreven waarin het plan tot zelfmoord door ver drinking werd te kennen gegeven. De man is heden naar iiet parket te Haarlem overgebracht cn aldaar iu verhoor genomen. Onderweg had hij de plek aangewezen waar het feit had moeten plaats hebben. Aldaar is gedregd, maar liet gevonden lijk werd op eene andere plek opgehaald. De man die blijkt G. Loevens te heeten beweerde de misdaad te hebben gepleegd om onder dak te komen. Beverwijk. Geslaagd voor het examen hoofd- actc, 9 en 10 Augustus te Amster dam gehouden, mej. H. Dalmeyer tc Beverwyk. Burgerlijke Stand. Bevallen: 10 Aug. W. Steenken- Keur z. J. M. Hunting Bouma d. A. v. Donselaar—Visbeen z. Ondertrouwd. 11 Aug. A. Pietcrs en J. Mol. W. Dekker en J. Ver- zandvoort N. v. d. Werft' en M. C. v. d. Anker. J. A. v. d. Horst en T. J. Geland ie. GetrouwdC. de Graaft' en A. M. Gerritsen. G. de Lugt en H. Hen driks. P. C. Stemler en C. J. Vork. J. P. Magielse en A. Kolfschoten J. Wensing cn E. de Zaayer. J. P. Wichart ciï A. M. Cornet B. J. Bul- ters en M. de Vries. W. Westhof en J. van Someren. G. Broekhuizen en E. Prins, J. Griffioen en W. de Vendt. J. Mes on G. E. Sraeets. W. Grau- welman cn A. Krediet. C. J. Wol- king en J. C. Kubcs. C. Agter- berg en G. v. Dijk. H. J. O. Kenne- die en M. van Zomeren. J. v. d. Heijde en G. Kombrink. Overleden: 10 Aug. J. G. Sweris— Tukkink 76 j. Leidschestr. B. T. Aarnink 10 m. z. Zomervaart. 11. F. v. d. Reep 53 j. L. Raamstr. H. Bergman 40 j. Leliestraat. TELEGRAMMEN Keizer Wilhelm in Rusland. PETERHOF, 11 Aug. (R. O.) Gisteren ochtend hadden de Rijks kanselier, graaf Murawief, Von Biilow en de Duitsche gezant prins Radolin een lang onderhoud. CARACAS, 10 Augt (R O.) Pre sident Crespo viel heden van zijn paard en bezeerde zich ernstig. vent maar weer in arrestwc zulle» hem wel leeren." Den volgenden dag. „Zoo, dat dacht ik al, je herkent dus dit horloge Kanonnier. „Ja zeker, kapitein; 't is hetzelfde, aat u me gisteren hebt laten zien." Prachtige illuminatie. Oude jongejuffrouw: „Vindt u dat niet erg liei", dokter? Gisteren kreeg ik op mijn verjaardag van papa een candelabre met zooveel lichten als ik jaren tel." Dokter „Jongen, dat moet een prachtige illuminatie zyn geweest." Danlziqer Chocolade. Eenigc dagen na de overgave van Dantzig, 24 Mei 1S07, wilde Napo leon dén maarschalk Léfèvre (den echtgenoot van de bekende Madame Sans Gêne) voor de hem bewezen diensten beloonen en liet hem 's mor gens 6 uur bij zich roepen. De Keizer werkte juist met den ge neraal Bertliier, toen de komst van den maarschalk hem gemeld werd. Zeg den hertog van Dantzig, wendde Napoleon zich tot den dienst- doenden officier, dat ik hem zoo vroeg heb laten roepen om met hem te ont- byten. De officier dacht dat de Keizer zich vergiste en gaf hem te verstaan, dat de aangediende persoon niet de hertog van" Dantzig was, maar de maarschalk Léfèvre. - Breng den hertog maar mijn uitnoodiging overantwoordde de Keizer glimlachend; over een kwar tier zetten wy ons aan tafel. De officier kwam bij den maar schalk terug, die, omdat hy zoo vroeg bij den Keizer ontboden was, zich niet op zijn geraak gevoelde. Mijnheer de hertog, zeide de officiei-, de Keizer noodigt u uit om met hem te ontbijten en verzoekt u een kwartier te wachten. Toen het kwartier verstreken was, noodigde een andere ordonnans-offi cier hem bij den Keizer, die reeds met Bertliier aan tafel zat. Zoodra Napoleon hem zag, groette hy hem met de hand en zeide: Goeden mor gen mijnheer de hertog, kom naast mij zitten. De maarschalk was eerst verbaasd over den nieuwen titel en dacht, dat dc Keizer schertste. Maar toen hy zag, dat deze zich te zijnen koste vermaakte, geraakte hy in groote verlegenheid, die niet minder werd, toen "Napoleon hem op eens vroeg Wilt gy chocolade, mijnheer de her- t0R?r <r Gaarne, Sire. - Goed, dan zal ik u oen pond Dantziger chocolade geven. Daar gij de stad veroverd hebt, is het niet meer dan billijk, dat gy er iets uit meeneemt. Dit zeggende, opende Napoleon een kastje, nam er een lang pakje uiten gaf het den maarschalk, met de woor den Mijnheer de hertog van Dantzig, neem die chocolade, kleine geschen ken onderhouden de vriendschap. Léfèvre bedankte den keizer, nam de chocolade aan en zette zich met Napoleon en Bertliier weer aan tafel, Toen de nieuwbakken hertog van Dantzig thuis kwam, opende hij het pakje, dat de keizer hem gegeven bad, en vond er 100.000 tbaler aan bankbiljetten in. Het geschenk gaf aanleiding, dat het in het leger de gewoonte werd, om geld. dat men, hetzij aan contan ten of in bankbiljetten ontving Dant ziger chocolade te noemen, en als do soldaten wenschten, dat een hunner kameraden, die nogal goed bij kas was, wat afschoof, zeiden zijZie eens of je no» wat Dantziger cho colade bij je hebt. Familietrots. Winkelier (tot jongen, die een gul den komt wisselen)Die gulden ziet er zoo raar uit; is hij wel echt? JongenOf hij eclit is vader heeft hem zelf gemaakt. Sociëteit „Trou moet Bly eken." CONCERT te geven door het Haar- lemseh Muziekkorps, onder directie van den luit.-Kapelmcester C. P. W. KRIENS, op Zaterdag 14 Aug. 1897, 's avonds 8 uur. PROGRAMMA. 1. Marsch a. d. „Som- mernachtstraum"Mendelssohn 2. Ouvert. „DonJuan" Mozart. 3. „Carnavals-Bilder", Walzer Strauss. 4. Grosse Fantasie aus „Der fiiegende Hol lander" Wagner, 5. Ouverture „le Père Gaillard"Rèler. 6. Trauer-Marsch aus der Symphonic Raff. 7. „Hylda," Polka voor Cornet a piston Raynaud. Uit te voeren door den heer Henrv Hofmeester. 8. Fantaisie op thema's uit ital. opera's. Kappey. VARIA. Aan dc theetafel. Jonge dame. „Welke oogen {acht u. wel de gevoelvolste, dokter?" Dokter. *Eksteroogen, juffrouw 1" Militaire rechtzaken. Kapitein-auditeur. „Kanonnier herkeu je dit horloge, dat ze in je kist gevonden hebben? Bekijk het eens goed." Kanonnier. „Volstrekt niet, kapi tein." Kapitein. „Korporaal, brengt den ORGELBESPELING. in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 12 Aug. 1897 des na middags van 2—3 uur, door den heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. J. Preludium en Fu^a J. S. Bach. 2. Adagio (5e Sympn.) Beethoven. 3. Sonate Fink. aAllegro. b. Andante. c. Finale. 4. Marche funèbre Chopin. 5. Aria uit Elias. Mendelssohn

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 3