Mademoiselle Louise. Een groote. ruime kermistent, oen acrobaten-tbeatre. Hot decoratief aan weerszyden van den ingang vertoont in schreeuwend-schelle kleuren man nelijke athleton met onmogelijk sterke ledematen en vrouwelijke dito met onmogelijk lange haren, de meest fan tastische kunststukken vertoonend; dan, op den achtergrond van het plat form een reusachtig doek, dat een tafereel uit de dramatische pantomime de roem van het gezelschap „De Panische bloedbruiloft" voorstelt: veel roode vlekken, woeste gezichten, zwaaien van messen, vrouwen met ontbloote borst, en wydgeopendcn mond, van angst, priesters met ten hemel geheven handen. De zoogenaamde parade van het gezelschap van monsieur Richardo, met het „wereldberoemde Theatre de Metamorphose" heeft plaats een half uur vóór de voorstelling een aanvang zal nemen. In gezwollen taal doet de directeur den volke kond, welke beroemde spe cialiteiten het hem gelukt is teenga- geeren voor zyn theatre, dat de eer gehad heeft voor vorsten en vorstin nen te spelendau telkens het eeuwig refrein: „Voorziet u van plaatsbaar ten aan het bureau, de voorstelling gaat dadelijk beginnen." De clowns, gichelend, elkaar om de ooren slaand, dwaasheden vertellend, trachten het publiek te vermaken. De overige dames en hceren artisten zien met onverschilligen, minachten den blik op de groote, hen aangapende menigte neer. De parade heeft succes" Het pu bliek verdringt zich om plaatskaar- ten machtig te worden en host en zingt en springt do tent binnen. De in vuile, atgedragen liverei geklecde knechts hebben de grootste moeite de orde te bewarcutelkens moet de boom vallen. In snelle afwisseling volgen de nummers elkaar op. Het is de laatste kermisavond en er moeten twee voor stellingen gegeven worden. Vooruit dusDe goochelaar laat een derde gedeelte zijner wonderwerken aan de fantasie der toeschouwers over; de clowns sparen de helft hunner kwink slagen. En het publiek, toegevend nu, zelf tevreden met een spoedig einde, om weer te kunnen hossen, tent in, tent uit, tot laat in den nacht, tot in den morgen, neemt het zoo nauw niet en juicht en klapt en bravoroept tot daverens toe. Het laatste nummer vóór de pan tomime, aangekondigd als: „Optreden van mademoiselle Louise Richardo, in hare onnavolgbare saltomortales van de Egyptische pyramide" zal zoo aanstonds het publiek in verrukking brengen. De kapelmeester van het vrij goede muziekkorps heft den dirigeerstok opeen wals ruischt door de tent. Het publiek trippelt de maat met den voet mede en in zacht wiegelende schommeling van het bovenlijf. Een kort, bevelend schelletje, 't Scherm gebaald. Madem. Louise treedt op, de traditioneele, onmisbare glim lach om den mondeen innemen de buiging van artistezy beklimt op de handen de hooge, van blokken opgebouwde pyramide Gelukkig, zy komt behouden boven.. Maar nu de terugtochtOok die loopt uitstekend. Blok voor blok wordt weggeslagen en als zy beneden komt is juist de wals geëindigd en mengen zich schetterende fanfares met het donderend applaus van het publiek. Maar het groote waagstuk moet nog komen. LTlings zijn terwyl ma demoiselle Louise zich aan de bedwel mende voor haar onontbeerlijke, hul diging van het publiek overgeeft, twee knechts toegeschoten, die de pyramide weer opbouwen. Haarlemmer Halletjes Een Zaterdagavondpraatje. ccLxxxur. Mag ik even. de vryheid nemen, mij aan U voor te stellen? Ik ben de zoon van Fidelio, Jan Willem van myn voornamen. Om maar dadelijk met de deur in huis te vallen, wou ik U zeggen, dat Pa de stad uit is. Ze hadden hem al zoolang gewaagd „waar ga je dit jaar naar toe dat Pa verleden week tot Ma zei„hoor eens Sophie, zóo kan het niet langer, lederen morgen als ik naar 't kan toor ga, ontmoet ik wel een half dozijn raenschcn die me vragen, of ik nu nog niet uit de stad ga en mn vertellen van reizen, die ze gedaan hebben of doen zullen. Vooral Van der Hysop heeft me daar nu al min stens zes keer naar gevraagd. En ik moet maai- telkens antwoordeu„ik weet nog niet", of.,ik zal eens zien" 'L lijkt ten slotte of ik heelemaal niet uit de stad ga!" „Wel man," zei Ma, „ik vind het zoo erg niet om in den zomer te Haar lem te blijven, 't Is hier zomers zeker veel mooier dan 's winters. Waarvoor zouden we naar buiten gaan? Hier zyn wc ook buiten." Maar dat was Pa heelemaal niet eens. „Lieve kind", zei hy, „dat is nu oen dwaalbegrip van je. Ik won niet zoo zeer uit, om dat ik denk dat 't ergens anders zoo veel boter is dan hier, maar omdat het nu eenmaal zoo behoort. Een mensch leeft niet alleen in de wereld, niet waar, hy leeft er mot, door én ▼oor zyn vrienden en kennisseu, ze gunnen hem soms het leven wel oiet, maar daar merkt by niet van. Goed, je leeft das met ben, niet waar? Weer klimt zy uaar boven, vlugger nu, onder begeleiding eener vroolijke marsch Als zij boven is, zal zij van die angstwekkende hoogte met twee sal tomortales op den grond moeten komen Doodsche stilte, ademlooze spanning. Hier en daar bewonderend gefluister. Verduiveld kras, kolossaalEl ders knypt men de oogen dicht Vrooiyk schalt de marsch Nu is het gevaarvolle oogenblik ge- komeu Zy is liéel boven waagt den sprong ecu blokje schiet uit zy is don sprong niet meer meester Groote God! De directeur rent het tooncel op. Zyn dochter, zyu roem, zyn liefde, zyn alles Aaustonds snelt men toe, zendt om een geneesheer en een rijtuig om haar naar het gasthuis te vervoeren. En als Louise straks voorzichtig tc bed is gelegd, nog steeds bewuste loos, barst de krachtige, oude man in snikken uit, hartstochtelijk snikken, als een kind, zyn geheele lichaam trilt en schokt Lieveling, ken je me niet? Zeg, dat je me kent, Louise. toe, éen woord, éen énkel lief woordje dan maar Dan hij moot weer weg, de muziek schalt nog marschcn en walsen de tweede voorstolling moet nog worden gegeven, nu zon der „optreden van Madcm. Louise Richardo" Maar een paar pas. dan kan hij niet meer hjj zinkt ineen, mach teloos, alleen levend in zijn matelooze smart Slechts even heeft zij de oogen op geslagen, in een blik vau eimlo'oozc liefde. Een maand later. De directeur is vertrokken, zijn dochter overlatende aan de trouwe zorgen der verpleegsters. Dr. van Weideren heeft met groote bereidwilligheid op zich genomen den vader geregeld bericht te zenden van den toestand, zoo noodig te telegra- feeren De inwendige kneuzingen zijn gene zen, maar nog steeds is zij buiten kennis, en koortsen hebben haar li chaam zeer afgemat. De dokter, die de taak der verpleeg ster een oogenblik heeft overgenomen, zit naast net bed en ziet met meer dan gewone bezorgdheid van genees heer "in het beeldschoon gelaat En weer helder, even duidelijk als het heden, zweeft hem een beeld voor den geest van vóór vyf jaar. Hij was toen student. Jong en over moedig durfde hy toen alles trotsceren, de geheele wereld liet hoofd bieden, ook in zijne liefde voor Louise Ri chardo Als zijne carrière gemaakt was, zou hij ieder dwingen haar te eerbie digen. Dat hy een kundig arts zou worden, hiervan was ieder Overtuigd, professoren en vrienden. Nu, in dit stille ziekenvertrek, met het eentonig getiktak van de pendule, de hand der zieke in de zijne, dwa len zijne gedachten terug Die onvergetelijke vacantie, die hij doorbracht in het lieve plaatsje, waai de directeur en zijn dochter uitrustten van de vermoeiende kunstreis,— zij zijn sinds steeds aan lager wal geraakt Zy was zoo geheel anders, dan de meeste der nomaden bevolking, zacht, ernstig, beschaafd. Haar vader, die na den dood zijner vrouw haar met aandoenlijke liefde aanhing, had ook zorg gedragen voor de ontwikkeling van haren geest. Zij hadden samen luehtkasteelen gebouwd. Met pathos verdedigde hij zijne stellingen omtrent maatscnappe- lijken standonzin, het leven, de levensbeschouwing, Het karakter, dat vormde den standje lief gezichtje is mij duizendmaal meer waard, dan alle standbegrippen met elkaar Nu dan, in dat geval moet je ook doen wat zij ook doen. Anders raak je, geloof wat ik zeg, op het laatst in de maatschappij heelemaal geïso leerd. En daarvoor, Sophie, moet je oppassenGeïsoleerd wezen is IJse lijk ongezellig. In de boeken, zie je, staat het wel mooi, maar in de wer kelijkheid is het volstrekt niet pret tig, om zoo op je eentje te staan als een soort van afzonderlijke diersoort. Zoodat ik maar zeggen wou, dat ik ook uit de stad wou gaan. „Nu man," zei Ma zachtzinnig, als je dat dau met alle geweld wilt, dan zal ik je dat niet beletten. Waar gaan we heen Naai- den Harz, naar het Schwarzwald, of heb je liever de Ardennen „Wacht eens even," zei Pa weer, „dat was nu eigenlijk de bedoeling niet. Tk wou wel uit, maar zonder jullie. Jan Willem, (dat was tegen mij) gaap me niet aan als een zieke ezel want daar zijn de tjjden niet naar. Jij en die jongen met zyn on- noozele gezicht, die beter deed met eens iets te gaan uitvoeren (dat was ik alweer) en dan Mien en Gerriten Hendrik en natuurlijk Sophie met haar man, als ze er van nooren, ik zou je danken, 't Is niet te betalen en de inspecteur van de belastingen zou me waarschijnlijk, als ik zulke groote dingen deed, het volgende jaar op den thermometer van zyn taxatie een paar graden laten ryzen. Neen, daarvan kan volstrekt mets komen. Wie zyn vrouw liefheeft, laat haar thuis. En om jou, lieve vrouw, nu ook niet hee lemaal te isoleeren, laat ik onzen hee- len kindrenschat bü je." Hieruit begrijpt ue welwillende le zer allicht, dat Pa alleen op reis is gegaan. Precies weet ik niet, waar Pa op 't oogenblik is, maar ik denk, dat uy tot zyu hals in 't boteriana En dan luisterde zij met verruk king, en noemde hem ;1 aren lieven, dwazen jongenhy zou wel eens anders denken hy zou het kunsten- makerskind wel vergeten dat kon ook niet andersmaar zy, had hem zoo lief, zoo zielslief. Zy wist het wel, het moest tot eene scheiding ko men, voor eeuwigMaar nu hij hier was, kon zij zich onmogelyk onttrek ken aan den aanblik zyner flinke ge stalte, zijn schoon gelaat met het weel derig haar en de donkere, zielvolle oogenzyn klankvolle stem, woor den uitsprekend van gewicht en ernst soms, zoo nieuw vaak voor haar of teeder fluisterend de eeuwig oude, immer nieuwe taal van liefdetel kens en telkens moest zy die weer hooren Hy zou heengaan en haar vergeten maar in haar hart, in haar leven had hij een plaats ingenomen en gedu rende zyn tegenwoordigheid zou zy genieten van die oogenblikken van rein geluk. En toen zijn vaeantietijd verstreken was, was hy vertrokken en met y ver aan de studie gegaan. Hoe snel was alles toen voorbijgevlogen. Zijn pro mo vecren summa rum laude. zijn uitzicht op dc eervolle, lucratieve be trekking van geneesheer-directeur aan het X-gasthuis,tc verkrijgen door een huwelijk met eene der vier doch ters van Prof. R., en dan zijn strijd O, Cod die vreeseiijke strijd. Maar winstbejag had over de liefde gezegevierd ...hij had geknield voor het gondcu kalf. Daartoe hadden ook familie en vrienden het hunne gedaan met phrasen van fatsoen en stand, zich wegwerpen aan zoo'n meid uit een spel, eaz. Wel was het toen een verwoede strijd geweest in zijn binnenste, maar by had gedaan, wat hij meende zijn plicht te "zijn, n. 1. wat de wereld zei, dat. hij tegenover zichzelf en zijne fa milie verplicht was .hij had niet alles getrotseerd, niet de geheele we reld het hoofd geboden, ook in zijne liefde voor Louise Richardo Hy had de professors dochter ge huwd. Louise's beeld zou wel op den achtergrond treden en was dit na vijf jaar ook werkelijk zijn werk kring nam hem geheel in beslag. Maar nu het toeval hen weder tot elkaar bracht, voelde hij het oude vuur van liefde weer gloeien, verterend Langzaam ging zij vooruit, schrede voor schrede, maar zichtbaar en zeker. Zy had hem herkend. Het eer ste oogenblik, dat zy tot bewustzijn kwam. Geen verwijt een zalige glim lach, dat hij in hare nabijheid was, en over haar waakte. Nu vreesde zij niets meer; zy stelde onbeperkt vertrouwen in zijne kennis, en was er van overtuigd, dat hy die met alle macht zou dienstbaar maken een leven te redden, dat dat hem dierbaar was, boven alles. De tijd naderde, dat zij zou ver trekken naar haren vader. Karei brengt zyn laatst bezoek. De blosjes kleuren weer op Louise's wangen. „Juffrouw Louise ik kan niet na laten u te danken voor uw geduld en vertrouwen en en u van ganscher harte geluk te wenschen op uwe verderen levensweg." Brusk opstaande wil hij haar de hand reiken, hij moet weg' van deze plaatsde grond brandt hem onder de voeten Ook zij is opgestaan en wil, zich beheersehend, hem kalm een afscheids woord spreken Maar de stom weigert haar den dienst Karei, mijn eenige mijn alles O God, wat ben ik zwak Zy zinkt aan zijn borst, luid snik kend, krampachtig. En hij Hy omhelst en kust haar lang en innig. zit, in Deventer, Zwolle, Meppel of daaromtrent. „Verleden jaar", zei Pa, „ben ik te Tilburg in de laken fabrieken en te Waalwijk in de schoen fabrieken geweest na de droge in dustrie wil ik de vette gaan bestu- deeren." Pa is dus weg. En u moet weten, dat ik in de krantenschrijverij niet heelemaal een vreemdeling ben. Dik wijls help ik al vrywat aan de stuk jes, die vader schrijft. Dan roept hij bijvoorbeeld op eens: „Jan Willem, toon nu eens een enkelen keer, dat je geen gans bent en kijk me gauw in Janssen van Raay na, wat de voor letters zijn van meneer Die en Die." Of ook wel: „Jan Willem, breng nu deel vijf van de Eneyclopacdie eens En wanneer dus de lezers van dit blad zoo nu en dan in vaders stuk jes goede informatiën en opmerkingen vinden, dau hebben ze dat voor een deel aan mjj te danken. Ik ben niet pedant, heusch niet, maai' 't werd toch tyd, dat dit eens gezegd werd. En dan, 't spijt me wel dat ik het zeggen moet, ik ben het lang niet altyd met mijn goeien vader eens. Zoo nu en dan begrijpt hy de eischen van den tyd minder goed. Daar heb je nu bijvoorbeeld wat er een paar jaar geleaen gebeurd is. Er zou toen een cricketmatch plaats hebben te Heemstede tusschcn Engelschen en Hollanders en aan de Hoogere Burger school was dien middag vacantie ge geven, opdat de jongens er naai' toe zouden kunnen gaan. Dat vond Pa toen verkeerd. Hij schreef er wat over, dat hierop neerkwam, dat ze voortaan voor zulke matches geèn vrijaf van school moesten geven. Wat heb ik daar een verdriet van ge had! 't Ging als een loopend vuurtje op school rond, dat de oude heer Fidelio dat had durven schrijven. Ik was toen Maar dut mag niet. Als door een gemeenschappelijke ingeving gedreven, komen beiden tot het besef wat zy doen Haastig grijpt de dokter zijn hoed en met snelle schreden verwijderd hij zich Als zijn rijtuig wegrok wuift een hand hem een laatst vaarwel toe. Als thuis mevr. van Weideren haren man naar het geval van dat meisje uit het spel vraagt, krygt zij een kort, afgetrokken antwoord ..Hot meisje is hersteld en vertrekt beden." Dr. Van Weldereu drinkt heden avond niet als gewoonlijk thee in de huiskamer, en vele avonden meer niet. Hij gaat een wetenschappelijk werk schrijven. L. P. v. d. B. BINNENLAND Hofbericht. De Koninginnen zullen Dinsdag 17 Aug., des avonds 8 u. 47 m. (loeaai- tijdj van Het Loo in de residentie aankomen. H.H. M.M. hebben de autoriteiten doen uitnoodigen om Haar by aankomst en bij vertrek op 19 Augustus, ihet het oog op den be perkten tyd, aan het station niet te verwelkomen. De Koninginnen vertrekken 18 dezer 's morgens naar Dordrecht, al waar zij te 10 n. 37 min. (G. T.) zul len aankomen en van waar de vorstin nen des avonds te 6 u. 28 m. ver trekken om te 7 u. 21 min. in Den Haag terug te zyn. Het koninklijk gevolg bij hot be zoek aan Dordrecht zal bestaan uit grootmeesteresse baronesse Van Har- denbroek hofdames jonkvr. van de Poll, baronesse Rengers en gravin Van Limburg Stirumadjudant- generaal jhr. Verspyck, kamerheer en partic. secretaris jhr. De Ranitz, kamerheer baron Taets van Ame- rongeu, 1ste stalmeester baron Ben- tinck, adjudant ritmeester jhr. Van Tots, ordonnance-officier le luitenant Loudon. Hare Majesteiten zullen op 19 Aug. van 3'/j tot 5 uur 's nam. de wedren nen te Clingendaal bijwonen. Dooi de Koninginnen zijn voor twee num mers van het programma prijzen uit geloofd. De vorstinnen begeven zich recht streeks van het terrein der wedrennen naar het Staatsspoor-station, van waar zij te 5 u. 32 min. naar het Loo terug- keeren, alwaar de koninklijke trein 7 u. 53 min. zal aankomen. De schatkist. Blijkens den .Tuli-staat der rijks middelen, heeft de stijgende beweging aangehouden, welke in de laatste maand van het eerste halfjaar einde lijk was aangebroken. De gezamen lijke middelen hebben, by eene op brengst van f 9,449,900, ruim 6.8 ton meer gegeven dan in Juli 1896. Het gevolg is, dat het nadeelige verschil tussehen de som, door de schatkist nu sedert den len Januari ontvangen, en die welke zij verleden jaar op 31 Juli had geind, geslonken is tot 2.99 millioen gulden. En tegelijkertijd is de afstand die er in de eerste helft des jaars bestond tussehen de wer kelijke ontvangsten en de raming, eenïgermate verminderd. De totale ontvangst toch staat nu nog wel met het op zich zelf aanzienlijke bedrag van I 5,159,300 beneden de raming, maar in percenten uitgedrukt is dit 7.38, terwijl op het einde van Juni het percentage 7.7 pCt. was. Hierin ligt. dus eene kleine verbetering. Wat de maand betreft zijn de be tere uitkomsten, de middelen groeps gewijze genomen, te danken aan de directe belastingen, de indirecte be lastingen, de domeinen, de posterijen dertien jaar (nu ben ik al vijftien) en zat in de eerste klasse. Ik weet nog heel goed, hoe vijf van myn kennissen uit de klas na schooltijd bij me kwamen en zeiden„'t spijt ons voor jou, maar we moeten je toch vertellen, dat wij met ons vijven besloten hebben, Voortaan op straat je Pa niet meer to groeten. We wilden het je maar zeggen, dan kun je aan je Pa vertellen, waar om we het niet meer doen." Wat kon ik zeggenIk vond het precies als zjj. Maar 't is toch hard, om zooiets van je vader te moeten beleven. Ik durfde het Pa eerst niet zeggen, maar later heb ik het toch maar gedaan en er bij ver teld van dat groeten. En wat'denkt u, dat Pa zei„wel, wel, nu ik heb het niet opgemerkt, hoor!" En toch had de goede man onge lijk. Wanneer wij jongens van de Burgerschool de sport niet hadden, dan zou er iets vreeselyks gebeuren. We worden er zoo razend knap en krijgen zooveel in ons hoofd, dat wan neer we onze handen en voeten niet flink versterken met football en cric ket cn wiclrijden, we al heel gauw topzwaar zouden worden. Schrikke lijk veel leeren we erl Daar heb je bijvoorbeeld de wiskunde. Die is, zoo als u weet, verdeeld in drie hoofd- onderdeelenrekenkunde, algebra en meetkunde. Nu dan, er zijn sommige vraagstukken, die wé leeren oplossen op drie manieren rekenkunstig en op drie manieren algebraïsch. Pa vindt dat verkeerd en zegt dat éen manier toch ruim voldoende is, maar dat vind ik nu een ouderwetsch deokbeeld. Wis kunde ontwikkelt ie verstand, zegt myn leeraar, hoewel ik niet mag ont kennen, dat ik er zoo nu oq dan over zit te dutten, 't Is alleen wat lastig, dat je, als je een vraagstuk telegrafie en de loodsgelden, die allo te zaïnen f 998,243 meer gegeven hebben dan ten vorigen jare. Daar stond eene vermindering van f 309,902 tegenover bij de invoerrechten, dc accijnzen, den waarborg eu de akten voor de jacht en visscherij. Van de directe belastingen, die als g oop met f '44,400 vooruit zyn ge gaan. heeft de grondbelasting 1.18 ton. het personeel f 468,000, de be drijfsbelasting f 67,000 meer gegeven alleen van de vermogensbelasting kwam wat minder binnen dan verle den jaar. Natuurlijk laat de vermeer dering by het personeel geenerlei ge volgtrekking toe aangaande de ver moedelijke verdere ontwikkeling van dit middel onder de nieuwe regeling Bijzonder goed gaat het dit jaar met do grondbelastingvoor de 7 maan den in hare opbrengst f 1.88,000 by verleden jaar vooruit, terwijl de raming' reeds met f 1.16 millioen overschre den is. Bij de indirecte belastingen is het hooge totaal voor het grootste gedeelte te danken aan de successie rechten (f 186,000 meer)maar boven dien hebben nu ook de zegelrechten ruim gevloeid (f 65,700 meer dau ten vorigon jare en eene flinke som boven de raming). Ook de registratie was hooger (f 50,200), zoodat uit deze twee bronnen samen ongeveer f 116,000 meer verkregen is. Bij de posterij is de vooruitgang opnieuw flink f 33,200; by de telegrafen (f 5800) bevredigend. Dat de loodsgelden met f 11.700 ge stegen zyn, of bijna 7 Va pet., is zeer bevredigend in de 7 maanden hebben zij nu reeds f 1,039,100 opgebracht, d.i. f 64.300 meer dan verleden jaar en ruim l ton boven de raming. Daar tegenover maken de invoerrechten een minder fraai figuur bij eene opbrengst van f 621,000 zijn zy t 33.400 ach teruit, d. i. 5%, ferwiil zij bovendien f 63,000 beneden de raming voor eene maand zijn gebleven. Dit bevestigt dat de normale grens, tot welke de nieuwe wet dit middel heeft kunnen brengen, inderdaad bereikt is. Van de accijnzen blijft het zout daleud. lu Juli gaf het slechts f 120,400, dat is f 11,400 minderon voor de 7 maan den is dc opbrengst slechts f 852,800, of ruim f 43,000 beneden hetzelfde tyd vak van 1896 en f 22,000 beneden de raming. Daarentegen vloeiden bieren en azijnen, gedistilleerd en geslacht wat ruimer. De suiker-accijns gaf 3 ton minder, zoodat hij voor de 7 maanden 2.15 ton achter isby de raming voor dat tijdvak is het nadee lige verschil f 1 millioen. De waar borg blijft vry regelmatig vooruitgaan. Over 't algemeen zijn de uitkomsten der Juli-raaand niet ongunstig te noe men, met name wegens de verbetering by de accijnzen. en indirecte belas tingen. De candidaatstelling t8 Delft. Men schrijft uit Delft aan de „Tel." De vry algemcene verontwaardi ging, te Delft -heerschende over de ongepaste grap, Dinsdagavond uitge haald, deed bij uwen correpondent het voornemen ontstaan, den heer Cor- nelissen zelf eens te vragen hoe hij over zijne candidatuur voor de Tweede Kamer dacht. Bij den man gekomen, bij is uit drager of zooals ze hier zeggen, koopman in alles, was de ontvangst schitterend, een aspirant-kamerlid waardig; voor uw correspondent zich nog kon bekend maken, werd hem reeds betuigd dat zyn komst de groot ste eer was. Boven, in de mooie kamer, werd een stoel aangewezen, waarin de beer Lely had gezeten voor hy minister was, in dien stoel moest uw corres pondent plaats nemen, voorwaar geen kleine eer. Op de eerste vraag over het ge rucht dat de heer C. eeu politieke rede zou houden, was het antwooid bepaald ontkennend, tegenover den heer v. d. Velde, die by een generaal werd vergeleken, mocht een gewoon kunt oplossen op zes verschillende manieren, je gemakkelijk die manie ren met elkaar verwart en dan wórdt het vraagstuk natuurlijk niet opgelost. Maar zoo heeft alles zyn schaduwzijde. Maar om nu op de cricketmatehes terug te komen. Er is er voor van daag (Zaterdag) weer een aangekon digd tussehen Engelschen en Hollan ders te Heemstede en ik zal wel zor gen, dat ik present ben. Waarom ma ken ze nu van zoo'n match niet een eenigszins feestelijke gebeurtenis Ik heb er al lang over gedacht om een nieuwe vereenigiug op te richten „Vereeniging tot verbetering van de toestanden op sportgebied aan de Hoogere Burgerschool te Haarlem." Zoo'n vereeniging zou het komen van Engelsche sportbroeders hier moeten bevorderen. De president, secretaris en penningmeester zouden hen aan 't station moeten recipieeren en de president daarbij een Engelsche speech houden, die van te voren door den leeraar in 't Engelscli op school zou moeten worden ingestudeerd. Tot belooning zouden we hem daarvoor eerelid maken van de nieuwe veree niging. t Spreekt vanzelf, dat dan voort aan op alle wedstrijddagen de heele school vacantie zou moeten hebben en dat dit niet telkens door de jongelui aan den directeur of aan den wethou der van onderwys zou moeten worden gevraagd. 'tZou als algemeenc regel moeten gelden. En doet de wethou der dat niet, dan waarschuw ik hem by deze op vriendschappelijke wyze by voorbaat. Immers, wij zijn de kiezers der toekomst, èn niets zal ons later beletten, om met ons veertigen, als de wethou der moet aftreden, een anderen candidaat to stellen, die op sportge bied aan billijke Hoogereoargei- soldaat niet agee.ren, wilde liy dipu generaal niet vermoorden. Op dc vraag of het niet jammer was. dat nu weer zooveel geld onnoo dig moest worden weggegooid, ant woordde de candidaat. dat dit tl» schuld der anti-revolutionnairen was; hij toch was reeds om' l i: uur eandi- daat gesteld cn dan hadden de an deren tehuis moeten blijven. Onder dit gesprek, dat van de zyde des heeren C. met de grootste harts tocht gevoerd werd, was men to mid. dels weer beneden gekomen, waar de vrouw des huizes den bezoeker opwachtte. Met tranen in de- oogen betuigde zij barer af keer van de grap, die men met haren man had bedreven. Zij kwam er rond voor uit, dat zij vreesde, dat het hem zyn verstand zou kosten. Voorwaar een prettig vooruitzicht voor een echtpaar, dat bijna-30-jaar gehuwd is. Wie Corneliosen kent, weet dat de man bij verkiezingen zich altijd zóo druk maakt, dat men wel bevreesd was, dat hot niet goed met hem zou! afloopen. doch nu verkeert hy in een] toestand die aan tiet ergste grenst. Dat zijn de gevolgen van een mis plaatste kroeggrap. Door onbekende oorzaak is Don derdagnacht omstreeks 5 aur te Am sterdam brand ontstaan in de schil- derylijstenmakerij van den heer H Post, op eene binnenplaats achter d< huizen der Lauriergracht. Het klein van hout en steen opgetrokken ge bouw is geheel uitgebrand; het vei brande was onvoldoende verzekerd Het vuur moet zeer moeilijk te blus schen zijn geweest, aangezien he perceel slechts door een smalle gang was te bereiken; toch zijn dconmid delink aangrenzende perceelen be houden en is slechts op eene en kek verdieping van een belendend hui onvermijdelijke waterschade geleden C. S. Adama van Scheltema. Uit Arnhem ontvangen we het be richt van het overlijden van ds. S. Adama van Scheltema, die de gezegenden ouderdom vau 82 jaa mocht bereiken. Carel Steven Adama van Schel tema werd den 25en Januaii 181 in de residentie geboren. Na vo! tooiing zijner studiën aan de hooi,'» - school te Leiden werd hij in 183 predikant by de Ilerv. gemeente t Borselenwas daarna leeraar te O lijnsplaat en Hoorn, en eindelijk i 1849 te Amsterdam, waar hy ble tot in 1880 hem eervol emeritaat wer verleend, waarna hy zich te Arnhei metterwoon vestigde. Indien van iemand gezegd ks worden, dat hij een werkzaam en ed leven achter den rug heeft, dan zek« van onzen voortreffelijken, onzcl zuchtigen Scheltema, die meer ds iemand anders den strijd aanbo: tegen drankmisbruik, en wiens Id hét was gezonden godsdienstigen z bij het volk aan te kweeken en d( volkszang te verheffen. Zijn tallooze letterkundige bijdi gen strekten zich voornamelijk tot de gewijde poëzie of de vertolki; der Engelsche romantiek van ernsti strekking. Een monument getuigende van 7. groote liefde voor het volk is 1 Koning Willemshuis in de Egcla tierstraat, dat zoo eindeloos veel o stichtte en nog sticht voor debcv ners van den z.g. Jordaan. In Amsterdam vooral, maar ook het geheele land, ja over een gr( deel der wereld zal ds. Scheltem overlijden met innig leedwezen w den vernomen. Hdbld. Pers Overzicht. Geen nieuwe kiesrechtuitbreidin Dat eene nieuwe kiesrechtuitb ding niet gewenscht is, wordt in schoolsche eischen voldoet. De b Waller zal zich dus nog wel e goed bedenken. Dit was eigenlijk in hoofdzaak ik te zeggen had. Er is nog meer, maai- daaraan durf ik niet I raken, ik bedoel het verbieden de schouwburgvoorstelling op D dag. Ik was daar dien avond en 1 wél ik boos was, omdat we nu r. te zien kregen, heb ik het gedut optreden van onze politieeen c raissaris, eene inspecteur, een adju inspecteur cn vijftien agenten, w onder geen enkele vierdeklas, bc« derd. Alleen wou ik, zoo langs i neus weg, vragen, waarom een voering op Donderdagavond niet vervolg is van uitvoeringen op terdag, Zondag en Maandag en I op Dinsdagavond wel. In Janssen van Raay kau il deze vraag bet antwoord niet vin wat wel een wonder is, want; staat anders toch van alles in. E een komedie op Dinsdag voor mensch verderfelijker is dan op 1 derdag, op die vraag vind ik zei de encyclopaedic het antwoord Ik zal het maar aan Pa vragen hy weeromkomt uit de boter, en zd ik U het antwoord wel ondf rubriek „Correspondentie" in dit doen weten, want het eerste jaar i de Halletjes wel niet meer ffi schryven. Er zal toch wel eenfl tig standje opzitten, als Pa bii terugkeer uit de boter in den a onzer familie, bemerkt dat ik werk eens heb waargenomen. In afwachting daarvan, grof i 17, waarde lezers, hartelijk ent* Hoogachtend JAN WILLEM FIDK

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 6