men van 3000 p.st'sjaars. Tenslotte werd er dan bepaald, dat de H. Prit- chard naar het kantoor op het vaste land zoude gaan om van daar hun beslissing te schrijven. Een dag of twee hierna kreeg de jonge man eeD brief uit Amsterdam, Singel 46, waarin hem medegedeeld werd, dat hy aangesteld was, en dat hij nu 9 p.st. zoude oversturen, als zijnde de helft der reiskosten. Niets natuurlijker dan dat onze jonge vriend het geld zond; hij pakte zijne koffers in en wachtte op zyn „marschorder". Maar het was vreemd', de'hoeren Pritchard en Co. hadden vergeten op zijn brief te antwoorden, en hadden hem geen mededeeling gedaan van de goede ontvangst van het geld. Na onderzoek bleek het dan ook, dat men hier te doen had met een zeer alledaagsehe oplichterij. De brief, dien de jonge man van de geheel onbekend zynde firma ont vangen had, was van den volgenden inhoud: (Copy) Beit, Pritchard en Zonen, Kooplieden in koloniale waren, 46, Singel, Amsterdam. *24 Juli 1897. Geachte heer. Iu antwoord op uw schrijven voor de betrekking in Zuid-Afrika, waarvan de hh. Gould Co. (Londensche firma) ons hebben ingelicht, bieden wij u deze aan, op een salaris van 20 p.st. per maand, dat na het eerste- jaar tot 25 p.st. kan opklimmen. Uw plicht zal zijn om de belangen uwer patroons te behartigen en hij afwezigheid van den heer Beit, de leiding der zaken op u te nemen. Indien gij hiertoe genegen zijt, wees u dan zoo vriendelijk ons dit te be richten, gy verbindt u aan ons voor den tijd van 3 jaren, op bovenbedoeld salaris. Wij verzoeken u beleefd om ons onmiddellijk de 9 p.st. te zenden, op dat wij- dadelyk voor uw passage kunnen zorg dragen. De goede ont vangst van het geld zullen wy u be richten, terwijl wij u na de ontvangst van uwen brief een tweede klas kaartje zullen staren. Met een Duitscne stoomboot zult u van hier op den 24en Aug. moeten vertrekken, en het kaartje, dat wij u zenden, geeft u recht 9p den overtocht van Londen naar hier. In onzen volgenden brief zullen wij u den tijd aangeven, waarop u Londen zult hebben te verlaten. Thans wachten wij uw antwoord af. De Czaar Peterfeesten te Zaandam. Het zal Woensdag a. s. 200 jaar geleden zijn, dat Czaar Peter de Groote van Rusland in Zaandam zyn intocht deed als Pieterhaas, om al daar in zeer bescheiden omstandig heden eenige dagen te leven. Zooals hekend is, wordt te Zaandam deze herdenking feestelijk gevierd. De feestwijzer geeft daaromtrent het vol gende aan: Woensdag 18 Augustus bezoek van Czaar Peter den Groote, keizer aller Ruslanden, aan Zaandam. Zijn Czaarsche Majesteit is van klein gevolg vergezeld, van Rus sische edellieden, bestaande uit prins Boris Kourakin, graaf Gabriel Ge- lofkin, graaf Alexander Menzikoff en prins Bogration, benevens den koop man Nicolaas van der Hulst, deelge noot in het handelshuis Lupo ite Areharigel als tolk, een page en lijf wachten. Het Vorstelijk gezelschap begeeft zich te 9l/a uur des morgens, aan de Jachthaven der Zeilvereeniging Het IJ, in een aldaar gereed liggend spiegeljacht en verlaat de stad Am sterdam, om zich naar Zaandam te begeven, gevolgd Tloor gepavoiseerde jachten en boeiers. Halverwege wordt het eskader te gemoet gezeild door fde gepavoiseerde pleiziervaartuigen uit de Zaanstreek welke zich daarbij aansluiten, zoodat de geheele vloot zich naar Zaandam begeeft. Inmiddels is eene boot met leden der feestcommissie met hunne dames en eene met de leden der „Zaanlandsehe Zeilvereeniging1' en hunne dames van Zaandam vertrok ken, om het Keizerlijk gezelschap te begroeten en te begeleiden. Aan de steigers van aankomst aan de Prins Hendrikkade zullen de hooge gasten doorliet dagelijkscbbestuur der feestcommissie van de Czaar Peter feesten worden ontvangen. Vervol gens wordt een rijtoer, waarbij de stoet voorafgegaan zal worden door de Herauten van West-Zaandam enl Oost-Zaandam te paard, door een ge deelte der stad gemaakt,eindigende met een samenzijn met de geheele feest-; commissie in „Café Suisse". Om 2 uur des middags heeft in de Binnenzaan een vlootrevue plaats, waartoe de pleiziervaartuigen aan de oostzijde in linie geankerd liggen. Te halfdrie wordt een tocht ge maakt naar den pelmolen „De Groot vorst" tegenover Zaandijk, eigenaar de heer Pieter Couwenhoven Jzn.Te Zaandijk begeven zich de Czaar en zijn gevolg aan wal en gaan met rij tuigen naar Zaandam. Van 3 tot 6 uur heeft op den Burcht een groot kinderfeest plaats, waaraan 2500 kinderen zullen deel nemen. De kleinen begeven zich van het Vondelpark in feestelijken optocht naar het feestterrein. Des avonds halfuegen worden de bewoners van Zaandam onthaald op een fakkeloptocht met historische voorstellingen en verrassingen, geor ganiseerd met medewerking van leden der gymnastiek-vereeniging „Concor dia" en anderen, opgeluisterd door twee muziekkorpsen. O.a. zal worden voorgesteldDe aankomst van Czaar Peter als Pieter baas, timmerman te Zaandam.De Czaar staat in de kleedy van een Hollandsch varensgezel op de plecht van een klein vaartuig. In het scheepje bevinden zich behalve de schipper, eenige Rus sische edellieden van zijn gevolg, de koopman Nicolaas van der Hulst als tolk, en Gerrit Kist, smidsknecht te Zaandam. Na afloop van den fakkeloptocht muziek in het Volkspark tot 11 uur. Inmiddels is te 8 uur een aanvang gemaakt door de vereeniging „Von del", in „Café Suisse" met de opvoe ring van het historisch tooneelstuk Pieter Michaeloffhet verblijf van czaar Peter den Groote te Zaandam, in Augustus 1697. Van dit gelegenheidsstuk door den heer Gerrit Jan Honing geschreven, werd reeds gisteravond een volksvoor stelling gegeven, die als gemeene re petitie moet worden beschouwd en dus nog niet mag worden besproken. Dit mogen wij wel zeggen, dat het stukje aardig loopt en vele Zaan- kantsche eigenaardigheden ophaalt. Op dienzelfden Woensdag heeft nog plaats de inwijding van een ge denksteen in het Czaar Peterhuisje, en een officieel feestmaal van den Czaar en zyn gevolg met de feest commissie. Ook Donderdag valt er aan de Zaan nog wat te zien en te genieten. Zyne Czaarsche Majesteit zal deel nemen aan een wedstrijd in het ring- zeilen, die om 11 uur in de kom van de Voorzaan zal beginnen. Des avonds heeft op de Binnenzaan een verlichte gondelvaart plaats, terwijl de dissol- ving views op denBureht tegelijker tijd vele kijkers zullen trekken. Een groot vuur werklop de Voorzaan besluit net geheele feest. Zeeweringen Callantsoog. Zaterdag brachten de heeren C. Lely, minister van Waterstaat, mr. G. 'van Tienhoven, commissaris dei- Koningin in Noord-Holland, vergezeld van een tweetal ambtenaren van den waterstaat, een bezoek aan de zee weringen te Callantsoog, Groote Kee- ten en Petten. In de diergaarde te Rotterdam zijn drie leeuwtjes geboren, die na eerst enkele weken met de moeder in af zondering te zijn gehouden, thans voor de bezoekers ter bezichtiging zyn gesteld. Onlangs heeft de dier gaarde zes jonge leeuwen en leeuwin nen, kinderen van twee verschillende ouderparen, verkocht. Ook zijn dezer dagen in deze inrichting geboren 2 poema's of Amerikaansche leeuwen. Eene zeldzaamheid is de geboorte van een jonge gnoe, eene soort van antiloop met paardestaart, in Zuid- Afrika bekend onder den naam „wil debeest," waarvan de diergaarde sedert een paar jaar een mannetje en een wijfje bezit. Naar aanleiding van een in ons blad opgenomen bericht uit de Z.Z. Mode, volgens hetwelk een predikant op een der dorpen by Goes een hu welijk kerkelijk zou hebben ingeze gend, zonder dat hij door een bewijs stuk van den ambtenaar van den burgerlijken stand zekerheid had, dat dit huwelijk door dien ambtenaar was gesloten, wordt nader het vol- gende gemeld In sommige kleine gemeenten schijnt de gewoonte mee te brengen dat de geestelijkheid als getuige de huwelijksvoltrekking bijwoont,waarna zij het huwelijk kerkelijk inzegent. In dat geval wordt van den ambte naar van den burgel. stand geene verklaring gevraagd, waardoor de jonggehuwden de daarop vallende kosten uitsparen, hoewel het de vraag is, of op die wyze aan art. 136 van het Burgel. Wetb. geheel wordt vol daan. Nu is dozer dagen de predikant van Kapelle, bij afwezigheid van zyn ambtgenoot te Kloetinge, als ge tuige tegenwoordig geweest by een te Kloetinge ten overstaan van den ambtenaar van den ,hurgerl. stand ge sloten huwelijk, en heeft hij daarop dit huwelijk kerkelijk ingezegend. Naar de meening van dien predikant hebben partijen hem dus wel dege lijk voldoende doen blijken van het door dien ambtenaar voltrokken hu welijk immers hij was als getuige daarbij tegenwoordig. Of hiermee (aan de letter der wet voldaan is, zal, nu door den burge meester dier plaats proces-verbaal is opgemaakt, zeker wel nader blijken. Kolon i ën. Het afloopen der „Pegu". Het onderstaande is ontleent aan be richten door de Deli Ct. ontvangen omtrent liet afloopen door de Atjehers van het stoomschip Pegu. „Op den Sn Juli 1.1. vertrok het stoomschip Pegu van Edi met be stemming Telok.Semawé. Elf Atjehers en eene vrouw namen passage voor Segli. „Hoewel de gezagvoerder, kapitein Ross, reeds meermalen door ons be stuur gewaarschuwd was voor de arglist, de wreedaardigheid en de roofzucht van den Atjeher en hoewel deze aartsroovers op andere schepen behoorlijk worden afgesloten van de andere passagiers, mochten ze op de Pegu vrij rondloopen. Kapitein Ross vleide zich dat hij zoo populair was bij de Atjehers, dat hy geen gevaar liep. „En deze zorgelooze man had een groote som zilvergeld hij zich aan boord, waarvan de Atjehsche passa giers hoogstwaarschijnlijk alles af wisten. De gelieele aanslag moet daarop gebaseerd en de passage naar Segli een wassen neus zijn geweest. „Toch werden die passagiers nog bij liun komst aan boord aan den lijve gevisiteerd en natuurlijk onge wapend bevonden, zoo ook hunne goederen, maar het onderzoek van de eenige vrouwelijke passagiers de draagster van de Atjehsche dolken werd verzuimd! „Jammerlijke lichtzinnigheid en zor geloosheid „De kapitein was ook steeds onger wapend; het schip ook slecht ver licht, de gangen versperd met kisten en balen zoodat de menschen zich moeilijk konden bewegen. De beman ning was ongewapend en zonder ach terdocht! „Tegen 7 uur, toen alles duister was en het schip Diamantpunt voorbij voer, gingen kapitein Ross en de machinist Craggie de eenige Euro peanen aan boord in de kajuit eten. „Van dit oogenblik maakten de Atjehers gebruik om naar achteren te sluipen en zoo drongen vier man langs de achtertrap en twee man langs de voortrap de kajuit binnen. Ze hadden het blijkbaar voornamelijk op den kapitein gemunt, want die werd het sterkst aangevallen. Zich met stoelen verwerende gelukte het den ongelukkigen Ross wel de kajuit uit te komen, doch hij was zoodanig met kleine dolken verwond, dat hij by zyn hut neerstortte en daar weldra dooi' bloedverlies uitgeput, den geest gaf. Wat er verder gebeurde is hekend. Nog zy vermeld, dat kapitein Ross en de andere vermoorden te Telok Semawé begraven zijn. „Het is hoogst treurig merkt de Deli Ct. nog op dat een dergelijke aanslag door Atjehers op touw geznt, zoo goed gelukt is, doch aan de andere zijde valt er ook veel te gispen. „We mogen dit echter gerust over laten aan den rechter aan den over- wal, die zeker niet zal aarzelen den vinger op de wond te leggen door op de gevolgen te wijzen van eene ver regaande roekeloosheid en een onge wettigd vertrouwen in het verrader lij kste van alle bestaande Indische volksstammen." Batakzaken. Pa Melga, de Bataksche onruststo ker, is vooreerst nog niet van het tooneel verdwenenherhaaldelijk ver ontrust hij de landen der Karo Ba taks en de Timorlanden. Doordien men niet weet wat hij in zijn schild voert, verdiept het volk zich in gis singen en is hunne gezindheid ten opzichte van de te kiezen partij wan kelend. De spionnenberichten zijn niet 'immer vertrouwbaar en spreken zich dikwerf tegen. Ter bescherming der bovenondernemingen in liet Ser- dangsche en tot zedelijken steun van de oevolking, in het grensgebied is er gewapende politie gestationeerd hy de twee meest gebruikelijke bergpas sen, den Boewajapas en den Liang- pas, Aan de politiemacht zijn oppas sers van den Sultan van Serdang toegevoegd. (Deli Ct.) In de J.-B. leest men: „De luitenant-kolonel G. H. F. Riesz is voorgedragen tot militair commandant van Sumatra's oostkust. De overste H. G. Willems^gaat dan naar Atjeh. „Eerstgenoemde hoofdofficier was oorspronkelijk aangewezen 0111 op te treden als linie-commandant te Lam- baroe, maar men heeft van die plaat sing hoogstwaarschijnlijk afgezien, omdat de neer Riesz ouder luitenant kolonel is dan de heer Van Heutsz eu hij dus tot deze in een pijnlijke dienstverhouding zou komen, zoodra laatstgenoemde benoemd zal zyn tot gouverneur van Atjeh." Aan de J.-B. is uis Buitenzorg dd. 14 Juli onder meer geschreven ,,'t Is reeds eenigen tijd geleden dat ik u schreef over de meer dan onmenschelijke wijze waarop de ge vangen inlanders worden getranspor teerd. Uwe redactie drong er toen in een noot op aan om de waarheid van het geschrevene te onderzoeken. „Gisterenavond nu hekeek ik nog eens zoo'n gevangeniswagen, waaruit een akelige stank opsteeg. Onder elk der haken van de zoldering, waaraan een tiental aan elkander ge ketende gestraften met de handen omhoog zijn vastgesjord, lagen hoopen vuil. „De gevangenen, die in een half hangende houding den geheelen dag in dien wagen doorbrengen zonder in de gelegenheid te worden gesteld daarheen te gaan waar zelfs de kei zer te voet gaat, verrichten hunne behoeften in den waggon. Excuseert s.v.p. dit realistisch verhaal. Entoen ik in den waggon kwam, die van Djokdja terug was gezonden, kon ik me met eigen oogen en eigen neus overtuigen, dat het de plicht is van oog- en neusgetuigen om te vertellen wat ik gezien en geroken heb, opdat er eene verandering ten goede kome. „Dierenbeschermers, neemt eens een kijkje, gij zult dan ongetwijfeld tot de conclusie komen dat menschen dikwijls slechter dan dieren worden behandeld. „Hij, die in drift een inlander een klap geeft, dikwijls dubbel en dwars verdiend, wordt, dank onze zooge naamde humaniteit, voor den rechter gebracht en loopt boete en kosten op, maar a laTartuffe worden inlandsche gevangenen een geheelen dag, of beter gezegd twee dagen lang, ongestraft gemarteld." Letteren en Kunst. N, en Z. Ned. Opera Ver. Thans is ook verschenen het tableau de troupe der Noord- en Zuid-Neder- landsche Opera-vereeniging (dir. De Groot). Daaruit blijkt o.a. de belofte om de volgende oorspronkelijke opera's op het repertoire te brengenBrinio, van S. van Milligen (reprise); Bellida, van G. F. de Panw, Helga, van K. Ph. Mönch; Melaenis, van Gottfried Mann; De roos van Dekama, van W. Landré. Als rechtskundige adviseurs treden op mr. K. Zwaardemaker en mr. G. Vissering. Sport en Wedstrijden. UIT AMSTERDAM. ■Wielerwedstrijden. Ondanks het fraaie zomerweder, kon Zondag slechts in de beide bocht tribunes onzer wielerbaan een vol doende opkomst van het publiek wor den geconstateerd. No. 1 van het programma was. een wedstrijd van meet voor beroepsrij ders, in series van 1000 meter en eene beslissing over 2000 meter. Prijzen f 50, f 30 en f 15. In de eerste serie komen aan de startSlesker, Mulder (A'dam) Jaun (Antwerpen), Voskeulen (Hilversum), Vlug (Utrecht.) Eerste Mulder in 1 min. 48 Vs sec- Tweede Janu in 1 min. 49 sec. In de tweede serie zyn mededin gers Beisenherz, Dickertman, Slesker, Hisgen (Amsterdam) en van Doornik (Baarn). Eerste Hisgen in 1 min. 32 sec. Tweede v. Doornik in 1 min. 32V5 sec. Derde serie. MededingersJenkins (Cardiff), An- driesse, Voet, Veraar (A'dam) Schil ling- (Baarn), en Luyten Jr. (Ant werpen). Eerste Jenkins in 1 min. 26 V5 sec. Tweede Andriesse 1 272/5 In de vierde serie startten Siep, J. Veraar, Tegelaar, Nobel (Ant werpen). Eerste Siep in 1. min. 38s/5 sec. Tweede Veraar 1 393/s In de beslissing rijdenMaller, Hisgen, Jenkins, Siep, Andriesse (als snelste tweede). Winners Jenkins in 3 min. 364/5 sec. Hisgen 3 37 Mulder 3 37'/s Aan de orde is thans de hoofd schotel van het programma, de match tusschen Henri Luyten en Vrouwes en Witteveen, over 100 KM. (300 ronden) waarin Vrouwes na het af leggen van 50 KM. wordt vervangen doori Witteveen, terwijl Luyten de geheele 100 KM. aflegt. Prys f400. Henri Luyten heeft voor gangma- king 3 quadruplettes, Vrouwes 1 qua- druplette en 2 triplettes, Witteveen 2 quadruplettes en 1 triplette te za- men 38 man. Na de start blijft Vrouwes een oogenblik achter Luyten hangen die eerder zijn gangmaking weet te pak ken tot hy na ruim éen baan achter zyn triplet—Meijer komt, die hem in staat stelt mooi bij te blijven tot in de 10e ronde Luyten een groot eind voorkomt; in de 14de ronde komt Ko- bus echter weer onder luid gejuch hij. Bij de 15de ronde laat Luyten zijn pacers los, hetgeen Kobus in de ge legenheid stelt een grooten voorsprong op hem te verkrijgen. De 10 KM. rijdt Vrouwes inl2m. 47-/5 sec. Na 48 ronden is Vrouwes vlak ach ter Luyten met éen haan voorsprong. De 20 KM. rydt Vrouwes in 25 min. 42 sec. De 30 KM. rydt Vrouwes in 38 min. 444/s min. De 40 KM. rijdt Vrouwes in 51 min. 53 sec. 1 uur 46 KM. 172 M. (Vrouwes). Bij de 145ste ronde loopt Vrouwes eindelijk onder luid gejuich weg en laat "Luyten ver achter zichVrou wes behaalde dit succes, gepaced dooi de triplet Hisgen. Vrouwes legde de 50 K. M. af in 1 uur 4 min. 442/5 sec., het record Bou- hours met 8 seconden slaande. Witteveen neemt thans Vrouwes' taak over en lapt Luyten na 4 ronden (154ste ronde). De bekende Belg is thans 2 laps achter. Hij wordt thans achtereenvolgens 6 maal door „Kees" gelapt. Deze rijdt de 60 K. M. in 1 uur 17 min. 563/s sec. en de 70 K. M. in 1 uur 31 min. 152/s sec. Luyten is thans geheel ontmoedigd en geeft zich ook volstrekt geen moeite meer het verloren terrein te herwinnen. Het aantal malen, dat hij gelapt is, stijgt voortdurend en is aan liet einde van den wedstrijd gestegen tot 22 ronden. Witteveen legt de 80 K. M. af in 1 uur 44 min. 45Vs sec. De 90 K. M. legt hy af in 1 uur 58 min. 362/5 sec. In 2 uur legde hij af 90 K. M. 174 meter. Over de 10o K. M. reden Vrouwes en Witteveen te zamen 2 uur 12 1 373/s sec. K. M. 22 Aug. rijden Vrouwes, Luytea en Bouheurs 100 K.M. 029 Aug. wader 100 K. M. Bou- hours en Cordang. 5 Sept. weder 100 K. M. Cordang en Luyten, Elk dezer wedstrijden wordt gere den om een prijs van f 600. De Hanenwedstrijd. Een 127-tal haantjes vervulden Zon dagmiddag den tuin van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam met hun hartroerend gekraai. Want het uitvoerend comité van de Reclame- tentoonstolling had een hanenwedstrijd uitgeschreven, waarin de haan, die de meeste malen kukeleku riep, overwin naar zou zijn. Het was dus niet te verwonderen, dat elk haantje zyn boste beentje voor zette en zyn collega de loof trachtte af te steken. Er waren zeer bijzondere exempla ren ingezonden, zoo bijv. een vier- pootige haan en een haanvormige ma chine, die machinaal van tyd tot tijd een gebrekkig gekukel uitstiet. De beestjes zaten elk in een kooi geplaatst op een paar lange tafels. Voor elke drie kooien een jurylid, gewapend met potlood en papier en elk woord van de 127 mcdedirigenden. werd opgeteekend, met een ijver, alsof het kwam uit den mond van een of ander groot man. De uitslag was als volgtle prijs f25 aan No. 8 van J. A. Haunsen te Amsterdam, 230 maal gekraaidle premie f 15 aan No. 55 van G. Roos te Sloterdyk, 216 maal gekraaid; ,2e premie f 5 aan No. 72 van J. J. Ca- tau te Amsterdam, 195 maal gekraaid. De heer Dndok de Wit die de prij zen uitreikte, deed ook nog een goed woordje voor de haantjes, die door hun ijverig gekraai aan hunne mees ters de prijzen hadden bezorgd. Hij hoopte, zoo zeide hij n.l., dat er iets van de prijzen zou worden omgezet in hennepzaad voor de haantjes. De laatsten sloten zich door een ver nieuwd gekraai bij deze woorden aan. Hbld. Leger en Vloot. Gedurende de maand Juli jl. zijn bij het koloniaal werfdepot aange nomen 102 personen t. w.75 Neder landers, 15 Duitschers, 10 Belgen eu 2 Zwitsers en werden van de ver schillende korpsen van hot leger hier te lande overgenomen 52 onderoffi cieren en minderen, zoodat het totaal der werving 154 man bedroeg, aan wie eene som van f 30,383,75 aan hand gelden is uitbetaald. GEMENGD NIEUWS. Onjuiste berichten. De Figaroaldus schrijft men uit Parijs aan de N. R. Ctheeft een nieuwtje dat myn lezers stellig zal interesseeren. Zooals de Nederland- sche couranten hebben medegedeeld, heeft de Koningin bij gelegenheid van den verjaardag der Regentes in het feestzaaltje in het Loo-paleis een beetje komedie gespeeld. Maar het moet daarbij niet gebleven zyn. Ten minste dat is 2 Augustus geweest en over dat verjaarfeestje heeft de Fi garo gezwegen. Maar een dezer da gen, verneemt het boulevardblad uit Amsterdam, is de Koningin in het koninklijk residentie-theater van de hoofdstad opgetreden en heeft in drie natuurlijk Fransche stukjes van éen hedry't de hoofdrol vervult. Be- hoeyen wij te zeggen, wordt aan dit berichtje toegevoegd, dat zij „fréné- tiquemont" toegejuient is geworden? De Figaro verzuimt te berichten, of de voorstelling tegen betaling toegan kelijk is geweest, maar dat zal men in Holland gemakkelijk gewaar kun nen worden. In ieder geval blijkt uit het bovenstaande weer opnieuw, hoe uitstekend men hier ingelicht wordt omtrent hetgeen er ten onzent voor valt Het is dan ook stellig overbodig om te zeggen dat de belangrijke ge beurtenis van het uitkraaien van een: Leve de anarchiein liet begin dezer week voor het Spaansche gezantschap te 's-Gravenhage, behoorlijk de ronde doet door de Parijsche pers. Woens dagavond had de Soir het en Vrijdag ochtend had liet Journal het reeds. Het grootste schip. Het voor de White Star line in aan bouw zijnde stoomschip „Oceanic" zal Morgenochtend heeft de begrafenis plaats, wij hebben dan meer dooden." „Om u te dienen," zeide de jonge dokter. ACHTTIENDE HOOFDSTUK. „Zeg eens, hoe heet de plaats eigenlijk, waar wij ons nu bevinden?" vroeg eenige dagen later Axel von Simmern aan den hospitaalbediende, die bij hem in de kamer was. „Chateau St. Agathe, luitenant." „Ken je den naam van den eigenaar „Het is een mijnheer De Parmentier." „Ah 1 Axel von Simmern bleef rustig liggen, de oogen pein zend geslagen naar den zolder van het Ygrtï'Sk. Do hospitaalbediende wilde zich VèbWyderen, nadat hj de verbandwerktuigen, enz. had bijeengepakt want hij had de wouden van Axel opnieuw verbonden. „Heeft de luitenant nog iets te bevelen „Neen maar wacht eens, open eens het venster. De zon schijnt zoo prachtig; ik denk, dat de frissche lucht my geen kwaad zal doen." „Zeker niet, luitenant," antwoordde de bediende lachend. „Binnen enkele dagen kan de luitenant reeds naar buiten gaan, als wy dit zachte weer houden. Het schijnt hier wat vroeger lente te worden dan bh' ons, luitenant We zyn midden in Februari en reeds bloeien de viooltjes, 't Is een heerlijk land hier." „Hoe lang zijn we hier nu ongeveer?" „Zoowat vier weken, luitenant. Den eersten tijd zag het er erg uit met den luitenant. Wy geloofden nauwe lijks, dat de luitenant het te boven zou komen. Ja, als de luitenant niet zulk een zorgvuldige verpleegster had gehad in juffrouw de Parmentier „De dochter van den eigenaar heeft mij verpleegd vroeg Axel von Simmern belangstellend. „Jeanne De Parmentier „Ik geloof wel, dat de jonge dame zoo heet Zy heeft den luitenant verpleegd, alsof u haar broeder waart, totdat ze zelf ziek is geworden. De artsen heb ben voor haar leven gevreesd, zy kreeg hevige tv- plieuse koortsen* Er lag hier' ill het slot ook ee^ rJ. wonde Fransche officier dien zy 5lLr£s!yk& verpleeg* de. Het was een neef van haar, ik geloöf, dat zij ver- ïoolq^ yvar^_ Hy stierf 911 zjjnt dood deed mejuffrouw -ue .Parmentier zoo aan, dat zy ziek werd. Nu is zij wel aan de beterende hand, maar zy mag haar kamer nog niet verlaten. Beminnenswaardige lui zijn ove rigens de menschen hier, [dat moet gezegd worden. Eiken dag hebben zy laten vragen hoe het u ging, luitenant. Vooral een oude heer, kapitein Hoffer noemen ze hem „Hoe? Is myn oude kapitein uit Pfalzburg hier? Waarom heeft men my nog niets verteld van dat al „De dokter meende, dat de luitenant zich vooral niet mocht opwinden. Maar de luitenant is nu in zooverre hersteld, dat ik alles wel mag vertellen." „Ja, ja, ik dank je er voor. Zeg aan kapitein Hoffer, dat ik verlang hem te zien." „Tot uw dienst luitenant De oade heer komt by na eiken dag om naar uw toestand te vernemen." „Zeg mijn oppasser, dat hy dadelijk bij mij moet komen." „Om u te dienen, luitenant." De liospitaalbediende verwijderde zich. Axel von Simmern viel weer in de kussens terug en dacht over het gehoorde na. Dus was de verschijning van Jeanne aan zijn ziekbed toch geen droombeeld ge weest, zooals hij eerst gemeend hail, £ij was ia zijn nabijheid, zy was om en bij hem geweest, terwijl hij met den dood had geworsteld, zy had hem verpleegd .j" raaar ook den Franschen officier ver pleegd, naai' verloofde, eu diens had haar op het ziekbed geworpen, ach, dart fljóèt Zö yel V99I yaq hem gehoudép jiépbgri. Een smartelijke gewaarwording kwam over hem.- Het was of ineens de zonneschijn verdween. Hij had z'éW mooi gedroomd van liefde eü gelukEn dat alles zou nu uit zijn Neen, het kon.' niet wezen, Nog altyd zag hy haar in zijn armen en' hoorde hy haar met bre kende stem Zeggen„Ik héb je lief meer dan mijn leven!" Neen, neen, zy kon' den Franschen officier niet bemind hebben AI was zij dan ook met hem verloofd dan beteekende dit immers nog nietsin Frankrijk is het immers gebruik, dat ouders hun dochter reeds vroeg met den zoon eener 'bekende familie verlooven, zonder dat de dochter geraadpleegd wordt zoo kan het hier ook wezen Zoo moest het hier zyn, want hij kon niet twijfelen aan Jeanne, die gezegd had hem, en hem alleen lief te hebben en die hem nog moest liefhebben. De oppasser van Axel trad binnen. „De luitenant heeft mij laien roepen „Ja. Neem een visitekaart van mij en ga naar kapi tein Hoffer je kent toch den ouden lieer nog „Zou ik niet, luitenant?" „Goed. Ga tot hem, groet hem hartelijk uit myn naam en zeg, dat ik hem verzoek, vandaag mij nog een bezoek te brengen." „Om u te dienen, luitenant." „Dan ga je naar meneer de Parmentier, den eigenaar van dit kasteel, je geeft hem myn kaartje over en waagt in myn naam, hoe het met mejuffrouw De Parmentier gaat. Heb je mij begrepen „Om u te dienen, luitenant," „Ga nu Axel was weer alleen. Door het geopende venster drong de lauwe lucht van de naderende lente naar bin nen en scheen lief koozend te strijken langs de magere, bleeke Wangen van den Duitschen officier. Hij haalde diefl ftdem en richtte zich in bed op. Een fijne geur als van bloeiende viooltjes en andere lentebloemen ver vulde de kamer ah, daar lag een ruikertje viooltjes Wie zou die gebracht hebben Axel ging met moeite oustaan, liep met langzame, zwakke schreden door het veiytrek cn nam den kleinen ruiker. Toen ging hjj weer liggen- Wordt vervólgd).

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 2