zijner hoorders, die af en toe gedu rende dc wandeling nog een stukje van David ten gehoore kregen. Door de opgewekte stemming van het gezelschap groeide dit al meer en meer aan, zoodat wel een 30-tal personen by een waren, toen zy geko men waren aan den Loonschen dijk l>ij Vry hoeve-Capelle, alwaar halt werd gehouden en nog een enkel stukje gespeeld werd. Middelerwijl kwam er ruzie onder de saamgeko- menen, waarbij ook David scheen betrokken te zijn. Hij meende het voorzichtigst te handelen met op den loop te gaan, doch daar hij onmiddel lijk achtervolgd werd, trachtte hij, door over de" erven in de nabijheid staande woningen te loopen, te ont komen, hetgeen hem evenwel niet gelukte, want bij den tuin der dames Brugmans reeds ontving hij een moorddadigen steek in den rug met een mes, dat door den dader werd omgedraaid en daarna nog ecu paar decimeters verder doorgetrokken. Dr. Romeling van Kaatsheuvel heeft den gewonde verbonden, die boven alle verwachtingen het leven heeft be houden, daar toch bij een paar een- timeter diepere snede de dood zeker ware ingetreden. Door.de marechaussee, gestation- neerd te Waalwijk, wordt ijverig naar den dader gezocht. Reeds zijn ernstige vermoedens tegen een persoon gerezen, doch de besliste gegevens .zijn nog niet vol doende aanwezig om den dader te kunnen noemen. Een prachtige vondst. Met veel belangstelling wordtin de gemeente Harderwijk gesproken over een millioenenvangst. Een visscher moet namelijk in" de nabijheid van Harderwijk een kist vol goudstukken, afkomstig uit de 13e eeuw gevonden hebben. De zaak, die met veel geheimzin nigheid behandeld wordt, zou, naar de Fr. Ct. verhaalt, zich ongeveer als volgt hebben toegedragen Is aar men weet is onlangs een zwaar stuk steen, op ongeveer dezelfde hoogte waar de kist gevonden is, uit de Zuiderzee verwijaerd. Nabij die plek nu, waar het water niet hoog staat, scheurden in den laatsten tijd vele visschers hunne netten. Het net echter van den door. ons bedoelden visschers scheen sterker dan de ande ren, bleef wel haken maar scheurde niet. Onze visscher nu, met. zijn knecht onderzoek doende, vond op den bodem der zee een grooto houten kist, die by nader inzien het omhulsel bleek te zyn van een looden kist. Zij besloten de zaak geheim te houden en bega ven zich des nachts met hunne vondst naar ihuis, alwaar zy notaris N. ont boden. Bij onderzoek bleek, dat de kist gevuld was met goudstukken uit de dertiende eeuw. Sport en Wedstrijden. Lawntennis. De Maandag onbeslist gbbleven partijen in den Nationalen Lawntennis wedstrijd op de banen van „De Ba taaf"' in de Scheveningsche Bosehjes, werden Dinsdag onder begunstiging van prachtig weder voortgezet. In de heeren-single om het nieuw championaat van Nederland, voor welke match door de heeren dr. A. Williams en Horley een verguld zil veren beker ter waarde van f400 is uitgeloofd, bleven aan de heeren H. van Rees en W. Locker de Bruyne. De beslissingskamp zal gespeeld worden ter gelegenheid van de a. s. internationale Lawn-Tennis wedstrij den. Dit zal de vierde maal zijn dat de beker als kampioenprijs is uitgeloofd. Winners tot nu-toe waren in 1894 de heer Bree. in 1895 de heer van Rhede van der Kloot, in 1896 de heer van Rappard. De beslissingsstryd in de dames single gaat tusschen de dames A. van Aken en C. van Lenncp. Voortgezet werd Dinsdag een dames double handicap, terwijl tevens een aanvang werd gemaakt met een heeren- double- en een heeren- en dames- double-handicap-partij. De Grand-Prix de Hambourg. lste demi-finale (2000 M.). 1 Bour- rillon, 2. Hubcr, 3. Mündner. 2de demi-finale: 1. Arend. 2, Courte d'Outrelon, 3. Koch. en de herinnering aan de offers, aan de vreeselijke ne derlagen van Frankrijk niet meer zoo levendig was? „Jeanne", zeide hij zachtkens en legde zyn hand op de hare, „het is misschien de laatste keer, dat wij te genover elkaar staan. Wilt u mij toestaan een vraag te doen Zij keek hem met een eenigszins schuwen blik aan. „Welke vraag?" „Herinnert u zich nog dien verschrikkelijken nacht in Chateau Pernette ..Hoe zou ik niet?" antwoordde zij zacht. „Ik bedoel niet, of u zich nog de voorvallen herin nert- van den bloedigen stryd, deze zullen u wel on vergetelijk zyn, maar herinnert u zich ook nog de ivoorden, die u mij toen toefluisterdet, toen u, gewond door den kogel van uw landgenoot, in mijn armen in zwijm vielt?" Jeanne boog diep het hoofd en zweeg, terwyl zy beefdeals dc slanke den op den top des ibergs, voelde zy het naderen van den storm. „Toen spraakt u een woord, vervolgde Axel op nog inniger tooD, „dat onder andere omstandigheden ge sprotten myn hart met de grootste zaligheid zou hebben vervuld. Jeanne 1 „Meer aan mijn leven bemin ik je," zeidet gy toen, en de blik uwer oogen, uw heldhaftige daad bevestigden voor my uw woorden* Ik heb u be mind, Jeanne, sinds den dag, dat ik u voor het eerst zag. Steeds dieper schoot deze liefde, waarop ik eerst geen acht sloeg, waarvan ik niets wilde weten, wortels in mijn hart Maar wat eerst een klein boompje is, slaat allengs zyn wortels en zyn takken uit, groeit op en wordt 3de demi-finale: 1. Lehr, 2.1nchetzky, 3. Wilke. Finale: 1. Arend, 2. Bour- rillon, 3. Courbe, 4. Lehr. De 24 uur-wedstrijd te Parijs. Op onvergelijkelijke wyze heeft Huret- Maandag den 24 uurs-wedstrijd in het „Pare des Princes" te Parijs ten einde gebracht. Hij legde in de 24 uur 909 K.M. af. Rivierre, die zijn meest geduchte tegenstander is geweest, moest zelf bekennen„Ik zal misschien zijn re cord kunnen slaan, maar hem zal ik het nooit doen, want hij is niet te slaanDat zegt wel wat, gesproken door den mond van een van Frank- ryks beste wielrenners. Het verloop der wedstrijden was ten slotte als volgt: In het 19e uur steeg Rivierre af. Niettegenstaande het hevige onweder dat woedde, zette Huret zijn snellen tocht in het rond onafgebroken voort. Na 20 uur had Huret afgelegd 780 K.M. 858, (record van Rivierre 727 K.M. 800) na 22 uur is de afstand aangegroeid tot 840 K.M.190.Nog altijd regende hethard.Na 23 uur is de afstand 872 K.M. 390 geworden (wereldre cord van Rivierre 827 K.M. 609) En eindelijk daar kwam het 24ste uur. 900 K.M. zijn afgelegd in 23 uur 46 mid. 28'I: sec. Toen eindelijk liet eindschot viel had Huret afgelegd 909 K.M. 27 (wereldrecord van Rivierre 859 K.M. 120). 500 K.M. is afgel. in 12 u. 57 m. 584/3 s. 600 14 41 282/r> 700 17 31 313/5 800 20 45 59 900 zie hierboven. De Petit Bleu deelt nog mede, dat Cordang Huret heeft uitgedaagd voor een match over 24 uur. Hij laat aan Huret over dc plaats, den inzet en het tijdstip van den wedstrijd te be palen. Dat het nog wel de moeite waard is om 24 unr op een baan rond te draaien, bewijst onderstaande opgave van hetgeen Huret gewonnen heeft met den 24 uurs-wedstrijd. Van zijn rywielfabriek. 8.500 frs. Van zijn bandenfabrikant 4.500 Van de wielerbaan 5.000 Met een weddingschap. 1.000 Premies boven de 900 K M. 1.000 Totaal. 20.000 frs. Aan de „Métropole", de fabriek waarvoor Huret rijdt, kost deze wed strijd bet aardige sommetje van 15.000 frs. RECHTSZAKEN. Diefstal. In de eerste helft van de maand Juli van dit jaar werd melding ge maakt van een aantal zeer brutale diefstallen in Den Haag gepleegd ten nadeele van een magazijnhouder in de Spuistraat. Volgens schatting zou voor een bedrag van 7 k 8000 gulden aan ledekanten, bedspreien, spiegels, matrassen enz. enz. zijn ontvreemd. Die voorwerpen waren gedeeltelijk beleend, gedeeltelijk verkocht. Beklaagd deze diefstallen te hebben bedreven, had zich Dinsdag voor de Haagsehe rechtbank te verantwoor den een gewezen bediende van dien raagazynhouder. De man bekende, zonder eenige terughouding, geduren de ongeveer 4 jaren zijn patroon be stolen te hebben. Het geschatte be drag kwam hem echter té hoog voor. Het O. M., dat, evenals de presi dent der rechtbank, hulde bracht aan de activiteit van den hoofdagent- rechercheur Van der Drift, vorderde de veroordeeling van den ontrouwen bediende, wegens diefstal, tot 3jaren gevangenisstraf, Mr. A. Levy, die als verdediger optrad, riep dë clementie voor zijn client in. Uitspraak over 8 dagen. GEMENGD NIEUWS Jameson's officieren. In de Engelsche bladen wordt vau verschillende zijden door officieren protest aangeteekend tegen de meening, dat het leger de herroeping van het ontslag der officieren die deelnamen aan de Jameson raid zou wenschen. Het leger is heel weinig trotsch op' sir John Willoughbv en zyn belden. Zy hebben het grootste mis- dryf gepleegd dat een officier plegen kan, het met gehoorzamen aan de bevélen van boven hem gestelden. Hoe kan zoo iemand, die de bevelen van zijn vorstin niet heeft opgevolgd, naderhand in een krjjgsraad een sol daat veroordeelen die zyn korporaal heeft weerstreefd Bovendien heeft het Engelsche le ger geen mannen noodL, die zoo wei nig militaire bekwaamheden hebben getoond. Kolonel Huteheson Poe ver meldt als zijn opinie, dat het gedrag van de officieren bij den Jameson- inval. door het slechte voorbereiden, de besluitelooze en weinig doortas tende houding tijdens het gevecht te Doornkop en de lafhartige overgave die zoo spoedig daarop volgde, zooveel onbekwaamheid als militair en zoo veel gebrek aan moed toont, dat zy alleen daarom niet langer waardig zyn in het Engelsche leger te dienen. De tranendoek. Een eigenaardig poëtisch gebruik bestaat in Zuid-Tirol. Als daar een jong meisje huwt, overhandigt haar moeder haar. voordat zy op haar trouwdag uit het ouderlijk huis gaat, eeu nieuwen zakdoek. De jonge bruid houdt dien in haar hand en droogt daarmee de tranen, die haar gedu rende de trouwplechtigheid langs de wangen rollen. Zoodra de huwelyks- feestclykheden voorby zyn, legt de jonge vrouw de ongewasschen doek boven in haar linnenkast en daar blyït hy liggen. Wat ook het lot haar brengen mo^e, of zy huis en hof verlaten moet, of het huwelijk li aar heil of ramspoed haart, nooit raakt zij dien doek meer aan. Eerst na lange, lange jaren misschien vervult hij liet tweede deel zyn er zending. Wanneer de eens zoo bloeiende, jonge bruid een oud verschrompeld moeder tje geworden is, en dan door „brui degom Dood" ter laatste bruiloft wordt opgeëischt, dan leggen liefhebbende handen den ouden tranendoek over het gelaat van de doode en te zamen worden zij ter laatste rustplaats ge dragen. Wie zijn de schuldigen? De Petit Bleu geeft een uittreksel uit het requisitoir betreffende den brand in de fancy fair der rue Jean Goujon. Tegen Baron de Mackau, aan de edelheid van wiens bedoelingen wordt hulde gebracht, zyn vijf grievenbij heeft de zaal onvoorzichtig gedeco reerd, hij heeft twee deuren laten dichtmaken, hij heeft de deuren aan de straat, die alle van buiten naar binnen draaiden, niet laten verande ren in deuren mei dubbelen draai, hy heeft het inlichten van een fornuis by een buffet toegestaan, hy is mede aansprakelijk voor de kynematograaf. De directe schuld van net onheil ligt bij de twee beambten van de kyne matograaf, Belloc en Bagrafof, die dus met den baron vervolgd worden. Wonderbare redding. Over de redding van een Duitsch toerist den beer Öachs, die in een af grond gevallen was, wordt het vol gende gemeld. De heer Sachs viel op een tocht van uit Zermatt, Dinsdagmorgen in een afgrond. Het ongeluk gebeurde ongeveer om 9 uur en de gidsen kwa men om 7 uur te hulp. Er waren er vijftien onder commando van den oudsten gids Moser, De gids Julien was de eerste die over den afgrond keek. Na een poosje riep hijHij geei't nog teeken van leven. De anderen kwamen nu ook naderbij en luisterden allen in span ning. Leeft ge nog? Ja ik heb al leen myn arm gebroken, weerklonk 't uit de diepte. Hij leeft nog, riepen allen en daarop begon men toebereid selen tot de afdaling temaken. Dat was lang geen gemakkelijk werk. De plek waar Sachs doorgevallen was, was juist groot genoeg om een man door te laten. Op een ijsschots, ongeveer 200 voet in de diepte, zat Sachs; heneden hem was weer een afgrond waarvan geen bodem te zien was. Nu ontstond er nog een woor denwisseling tusschen de gidsen wie van hen naar beneden zou gaan. Ten laatste werd Jozef Maria Kronig, die de lichtste was, gekozen. Aan een touw liet hij zich zakken. Toen hij bij Sachs kwam, zat deze vast ten laatste een boom, die zich over ons heen buigt en ons overschaduwt.Zoo is het met de liefde gegaan in myn hart. Het gevoel, waaraan ik eerst niet wilde toegeven, is steeds grooter geworden in mijn hart en nu beheersent het my volkomen. Ik kan mij geen leven meer denken zonder deze liefdeIk kan my niet voorstellen, dat ik zonder uwe liefde, dat ik zonder u kan leven Hy had haar hand gevat en drukte die aan zyn lippen, haar smeekend in het gelaat ziende; op haar wanden kwam eeu blos, maar haar oogen zagen somber. Zij be proefde niet haar hand uit de zyne te trékken, maar zij be antwoordde ook niet den innigen druk, die zyn vraag on dersteunde. Stil, zwaar als lood, lag haar hand in de zijne. „Ik heb dat uur niet vergeten, Axel," zei zy met be vende lippen, „en wat toen, in het oogenblik, dat ik meende te sterven, aan mijn lippen ontgleed, ik her haal het nu: „ik heb u lief meer dan mijn leven." Jeanne „Ik bemin u meer dan mijn leven," vervolgde zy op somberen toon, „en toch moeten we scheiden, Axel. Zie mij niet zoo treurig, zoo smeekend aan. Ge weet toch zelf de reden, waarom wy elkaar niet mogen beminnen, ■waarom wy elkaar niet mogen toebehooren. Maar ook al bestond er geen vijandschap tusschen uw volk en myn volk, dan nog zou ik niet de uwe kunnen worden." „Ik begrijp u niet, Jeanne. „Ziet ge daar dat eenvoudige marmeren kruis mid den in dat rozenboschje „Ja, dat is het gedenkteeken op het graf van Vic tor Hoffer, die hier in het slot aan zijn kwetsuren stierf." (Slot vólat) gevroren 'aan den bodem. Kronig bond hem stevig aan een inmiddels neergelaten touw en men trok hem op. Toen hij bijna boven was kon men, doordat bet touw diep in de sneeuw ging, hem niet verder krijgen. Eindelijk gelukte het aan een gids hem bij den kraag van zijn jas te grijpen, en zoo trok men hem op den rand. Sachs die ernstig gewond was, ver telde, dat hij na zijn val een langen tijd- buiten kennis gelegen had. Toen hij weer bijkwam, bevond hij zich alleen op de ijsschots. Hij was half bevroren en nep te vergeets om hulp. Boven hem waren vooruitstekende ijsschotsen en zijn val moet hierdoor gebroken zijn. Was dit niet liet ge val geweest, dan zou bij zeer waar schijnlijk verpletterd zyn geworden. Een ongeluk op de Elbe. Op de Elbe heeft een ernstig on geluk plaatsgehad. Een kleine schroef stoomboot, die passagiers overbrengt van Oud- naar Nieuw-Dresden, werd door een van de grootere Elbc-booten aangevaren. Het is niet bekend, boe- veel personen in liet water geslingerd werden, doch tot nu zijn zeven opva renden vermist. De boot is gebouwd voor 50 menschen, doch men vreest, dat zij x>p het oogenblik van het on heil overladen was. Angiolillo. De anarchist Angiolillo blijft in de gevangenis nog steeds even weinig mededeelzaam en houdt zijn cynische bewering dat zijn misdrijf een weldaad was, staande. Hij beklaagt zich er over, dat hij geen bezoek van journa listen heeft gehad en wenscht cou ranten te ontvangen. De boeken, die men hem geeft, weigert hy te lezen. De Dominicaausche priesters die hem bezocht hebben om te trachten den moordenaar tot inkeer te brengen, hebben hem nog geen berouw over zijn daad zien toonen. Hij wordt niet meer in strikte afzondering gehouden. Het dossier in zijn zaak bevat al 80 stukken. Alle verdachte personen worden de laatste dagen in Spanje byzonder in het oog gehouden. Eenige dagen ge leden werd een Duitscher, die de Italiaansche taal vloeiend sprak, en van Barcelona afkomstig was, ge arresteerd. Men verdenkt hem mede plichtig te zijn aan anarchistische sa menzweringen. Hij beweert dat hij timmerman is en op weg naar Bilbao. In de Gazette van 14 Augustus worden de gerechtshoven aangemaand met de grootste kracht op te treden tegen ieder, die hetzij anarchistische denkbeelien verdedigt, hetzij zelf anarchist is. Ook tegen misdrijven door anarchisten bedreven, moet streng te werk worden gegaan. Uit Rome wordtbericht, dat koning Humbert een telegram van geluk- wensching heeft gezonden aan den graaf van Turijn, naar aanleiding van de paar steken, die deze prins Henri van Orleans heeft toegebracht. Ter aanvulling van dit bericht het volgende uit de Daily News: De graaf van Turijn en zijn ge tuigen zullen, zoodra zij weermin Italië arrivceren, in hechtenis worden genomen, omdat zij zonder toestem ming het Italiaansch gebied hebben verlaten. De expeditie naar de Zuidpool. Maandagochtend te 10 uur lichtte zooals gemeld is het Belgische pool- schip „Belgica" te Antwerpen het anker én stoomde, vergezeld van de „Emeraude", waarop verschillende autoriteiten en de leden van het Kon. Aardrijkskundig Genootschap zich bevondeu, en omstuwd door tal van kleine jachten en andere vaartuigen, de Schelde af naar Liefkenshoek. Daar werd de springstof geladen, om liet ijs te doen springen, dat het ontschepen en weder inschepen der leden van de expeditie die in de pool streken overwinteren zullen, zou kun nen belemmeren, terwijl de „Belgica" zelf het winterseizoen te Melbourne zal doorbrengen. De Nederl. regeering wenschte den heer De Gerlache en zijn mederei zigers een afscheidsgroet te brengen, blijkens eenscbryven door onzen zaak gelastigde te Brussel gezonden aan den Belgischen minister van buiten- landschè zaken. Toen de „Belgica" nabij Bath kwam, lag daar dan ook de Kortenaer" ge reed en bracht de voorgeschreven eerbeWijzen, waarna het schip zich aansloot by de vloot om de Belgica" te vergezellen. Maandagavond te 7 uur arriveerde „Belgica" met de Hollandsehe vlag in top te Vlissingen en ankerde evenals de „Kortenaer" ter reede op de hoogte van den Noordzee-boulevard. De „Midd. Ct." geeft de volgende bijzonderheden omtrent het schip en het doel van den tocht: De „Belgica" is een walvischvaar- der met stoom vermogen van 263 tons. Commandant is A. de Gerlache, een jonge man van een dertig jaar, ge- breveteerd scheepskapitein op de groote vaart. Hij diende vroeger aan boord van de mailstoomers Ostende— Dover. Het, vaartuig is aangekocht te Sandjefjord, in Noorwegen, en ver doopt. Fridjof Nansen heeft het zorg vuldig geïnspecteerd en goedgekeurd. Naast den heer De Gerlache staat de luit. der artillerie Lecointe, die tevens marine-officier is en gedurende drie jaren was gedetacheerd bij de Fransche marine, waarin hij den rang verwierf van luitenant ter zee.Weinig voor het vertrek dei* „Belgica* - tot ridder in het Legioen van Eer. Verder is de état-major samenge steld uit den luitenant der artillerie Danco, die de magnetische waar nemingen doen zal, uit een Poolsch geleerde Artoslri, belast met de metereologische en zee-observaties, uit een Rumcensch doctor Racovitza, die de botanische en zoologische werk zaamheden verrichten zalverder uit twee officieren Meelaerts cn Amundsen, de laatste een Noorweger, evenals het meerendeel der uit 22 personen bestaande equipage. Het poolschip zal eerst aanleggen te Las Palmas, dan te Rio de Janeiro Montevideo en'Punta Arenas (Straat van Magelaan). Daar zal het nieuwe kolen innemen en dan midden Nov. vertrekken om in bet begin van December, dus in het begin van den zomer van het zuidelyk halfrond, de oostkust van Grahamsland te bereiken. Dan zal in de maand Maart 1898 de luitenant Lecointe de „Belgica" naar Australië voeren om de leden der expeditie, die met den kapitein overwinterden, weder op te nemen. De „Belgica", begeleid door de „Kortenaer" vertrok Dinsdagmorgen te 8.45. Een standbeeld voor Darwin. Te Shrewsbury, Darwin's geboorte plaats, is een standbeeld voor den geleerde opgericht op het plein voor et gymnasium waar hij als jongen negen jaar doorbracht. De ballontocht van Andrée. Er komen telkens nieuwe berichten over Andrée, maar het ééue. feitelijke volkomen vertrouwbare, dat een eind zou maken aan alle gissingen, laat nog steeds op zich wachten. Onze Berlijnsche correspondent seint: „De kapitein van het stoomschip Express, dat door den Lokalanzeiger gehuurd was, seinde gisteren uit Ham mer fest „Ik hen zooeven teruggekeerd van de noordoostelijke punt van Noord oost-land (Spitsbergen). Wij zijn door het ys gedrongen tot in de Dove-baai, maar zonder een spoor van Andrée te vinden. Daarentegen hoor ik hier dat op een robbènvaarder uit Ham- merfest, Alken, een postduif is komen aanvliegen, die door "den kapitein ge schoten moest worden omdat de by- geloovige bemanning de duif voor een ongeluksvogel hield. In eeu gesloten briefje aan het blad Aftonbladet te Stockholm geadresseerd, stond dat Andrée don 82en breedtegraad gepas seerd was en een goede reis maakte. De duif werd gosekoten op den21en Juli, ten oosten van de Zeven Eilan den (dat is dus even ten noordoosten van Spitsbergen). Alken zocht ver scheidene dagen naar de Express, om de duif mee te geven, maar vond de stoomboot niet, daar het acht dagen lang mistte en slecht weer was. Dit alles werd my hier als beslist waar door twee kapiteins medegedeeld." „Voorts wordt nog aan den Lokal anzeiger uit Kristiania geseind: Ik heb een loods gesproken die den reeds vermelden ballon tusschen Haugesund en Rygvaarden gezien had een oud- gezagvoerder, een volkomen geloof waardig man. Hij zeide dat het eeu zeer groote ballon geweest was die op ongeveer vier mijlen afstands zweefde; omstreeks 60 meter lange touwen hingen er aan.Van een schuitje was niets te bespeuren, ook niet door eeu verrekijker. De ballon verdween in de richting van de bergen bij de Hardanger-fjord of van Telemarken. Men aelit het hier niet onmogelyk dat het Andrée's ballon was, dan zou deze, na geland të zijn, het schuitje afgesneden hebben en de ballon zou weggedreven zyn." Wanneer dit laatste zoo is, en de ballon in het binnenland van Noor wegen neerkomt, dan zal men er spoedig meer van lioóren. Wat het verhaal van de kapiteins te Hammer- fest betreft, slechts één opmerking waarom hebben zy niet dadelijk den inhoud van het bericht, voor Afton bladet bestemd, naar die Stockliolm- sehe courant laten seinen, in plaats van op den kapitein van de Express te wachten? Overigens zou, aange nomen dat een duii het benoorden Spitsbergen een paar dagen uithoudt, Andrée's reis allerminst voorspoedig geweest zijn indien hij eenige dagen na liet opstijgen (op 11 Juli het bericht zelf bevatte weer geen dag- teekening, naar 't schijnt) nog slechts den 82en graad gepasseerd was. Parry is reeds in 1827 in die streken op 82° 45' gekomen. N. R. Ct. Abonementskaarten. Abonnementskaarten voor bet spoor zijn lastige dingen die men licht ver liezen kan. Veel beter en gemakke lijker heeft men het in Australië ingericht, waar men het bewijsje als een versiering aan de horlogeketting hangt. In New South Wales zijn dé eerste-klasse abonnementshewijzen van goud en men moet 1 pond als waar borgsom storten. Derde-klasse be wijzen zijn van brons en de te storten som is anderhalve gulden. De stations waartusschen liet abonnement loopt, de data en de naam van den ahonné zijn alle op de medaille gegraveerd. Op verschillende lijnen hebben de medailles ook een ander uiterlijk. Men zegt dat deze methode uitste kend werkt. Gloeikousjes. Een verbetering van het gasgloei licht wordt uit Crefeld gemeld, als een uitvinding van den directeur der stedelijke gasfabriek en waterleiding aldaar* den heer Ernst Salzenbere. Hij brengt het gloeiende „kousje* een lichtsterkte verkrijgt van 85 1000 kaarsen, d. i. ruim tweemaal lichtsterkte van electrisch boogli- De kosten per uur moeten viern kleiner dan die van zoodanig ba licht zijn. De uitvinding van heer Salzenberg bestaat eensdeels de wyze, waarop bij door waterkrai de verlangde drukking geeft aan |gas, ten andere in middelen om j verhoeden, dat de „kousjes" door ii 'sterken druk weggeblazen of da; stang, die bet „kousje" draagt, de groote hitte smelten zou. De oorzaken van het Kannibalisme. Eene in de buurt van Kaïro Deshasha gevonden oorkonde, diet ge veer van 3000 jaren vóór de Chr telijke tijdrekening dateert, bevat: belangrijke inlichtingen over de schaving der oude wereld en i bijzonder van het oude Egypte, oorkonde bewyst in de eerste plas dat in liet oude Egypte het kam balisme in zwang was, wanneer ra Jut zoo uitdrukken mag, want slecl armen en beenen werden geget* Bovendien blijkt liet, dat het sleet eene wijze was om de dooden te eer; Daarvan uitgaande, bestudeerde Engelschman Flinders Petrio de ui: siologie van het menscheneten. die de dooden eten, om deze eeren, ten einde daarmee te kenni te geven, dat zij bon in hun leve hartelijk liefhadden en om het gein van een ander leven te verzekere maken 20 pCt. uit. Zoo in 't bijzonder de TibetbaaJ die in het opeten der dooden i eervolste begrafenis zagen, alsmel de wilden in Australië en Zui Amerika. De -laatsten verklaarde plechtighet is beter in de maa van een vriend dan in de aarde vei borgen te worden. De Ostiaken e Samojeden gelooven, dat voor kuni ouders het toekomstige leven aang namer en gelukkiger zyn zal, wa neer ze hen opeten. In~ de oudhei wilden de Massageten liever hum oudgeworden vrienden en bloed va wanten zelf eten, dan dat aan d wormen overlaten. Negentien pCt. de kannibalen eten de gesneuvelde o gestorven groote krijgers, om lm moed over te nemen en de gestorve kinderen om een verjongingskuur t ondergaan. Tien pCt. eten kunn naasten op religieuze gronden oi den goden trouw te zweren. Vijf pCi doen het uit haat, om hunne vijan den te straffen; achttien pCt. ver slinden menschenvloescli uit honger twintig pGt. omdat dergelijke spij hun lekkerder smaakt dan ander voedingsmiddelen. Kortom 46 pCt. de kannibalen eten menschen, om ze 1 eten, maar 54 pCt. eten ze op ,.mo reelé gronden." Pers Overzicht. Co/iservatief-Radicaal. Daar er in dan laatsten tijd zoozee: met de v,-oorden conservatief en radi eaal wordt geschermd, zet de Neder lander de beteekenis er van uiteen In de eerste plaats wordt betoogd dat de wijze, waarop men iets wil invoeren niets met conservatisme heef! te maken, daar die -wijze geheel var omstandigheden en temperament af hangt. Om te weten of iemand ai da-L niet conservatief is moet alleen de richting in het oog gehouden wordet waarin bij zich beweegt. De mate van het conservatisme moet niet in de snelheid, maar in de richting der be weging worden gozoclit. Of het goed is, al dan niet conservatief, radicaal te zyn, hangt eeniglijk af van de vraag, wat men conserveeren. wat men opruimen wil. In de tweede plaats wordt uiteen gezet, dat het mogelijk is, dat dezelfde persoon doorgaans conservatief en te gelijk doorgaans radicaal isdit met verwijzing naar de geschiedenis der anti-rev. partij. Die partij is in deu regel zeer radicaal geweest; zoodra het in haar oogen de opruiming gold van onrecht; daarentegen conserva tief, waar het gold de beoordeeliug en de ontwikkeling van het bestaande, zonder dat de quaestie van recht daarbij in het spel kwam. Waar rechten ter sprake kwamen stonden de anti-rev. aan de zijden van allen, die door de overheersckende machten worden onderdrukt. Doch een geheel andere stelling namen vooral vroeger de anti-rev. in, wanneer er sprake was van de handhaving van het te- staande, zoolang niet kon worden aangetoond, dat dit op onrecht be rustte. Ten laatste wordt verklaard, dat, w&ar is gezegd, dat dezelfde persoon alzoo èn radicaal èn conservatief kan zijn, dit natuurlijk de erkenning van bet recht in absoluten zin onderstelt, Voor hem, die beweert, dat er geen hoogere orde is waaraan onze rechts instellingen moeten voldoen en dat hek positieve recht enkel op verstandig overleg en inzicht, berust, kan er geen sprake zyn van conservatisme aan de eene, en radicalisme aan de andere zijde, zegt de Nederlander ten slotte. De doodstraf bij de militairen In het Vaderland wordt een arti kel aan het wetsontwerp voor het- nieuwe wetboek van Militair strafrecht gewyd. Daaraan ontleenen wy het navolgende „Tot de straffen overgaande ont moeten wy in de eerste plaats de doodstraf. De vraag, of deze straf in bet militair recht behouden moest blijven, is hip' de behandeling der wefcqfl

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 2