1869/70 door den wetgever overwo gen en in bevestigenden zin beant woord. Door het behoud van die straf in het Militair Strafwetboek zal de wetgever zich, al werd zy in 1870 in het gemeene recht afgeschaft, niet aan inconsequentie schuldig ma ken. De doodstraf is in abstracto niet onrechtmatig, niet ongeoorloofd, niet absoluut verwerpelijk. In het V. Y. betrekkelijk het wetsontwerp tot afschaffing dezer straf in het ge meene recht leest men dan ook: „Naar het gevoelen der groote meer derheid der voorstanders van de af schaffing der doodstraf is 't recht van den Staat, om, als dit voor do veiligheid der maatschappij wordt vereiseht, een misdadiger ter dood te doen brengen, onbetwistbaar." Uit deze zinsnede, die ook onze ziens wijze in deze uitdrukt, volgt reeds dadelijk, dat de doodstraf in gewone tijden ook voor militaire delicten niet mag blijven voortbestaan, omdat er geen geval denkbaar is, waarin als dan de veiligheid van den Staat den dood van den misdadiger zou ejschen. In buitengewone omstandigheden evenwel, in tijden van oorlog niet alleen, maar ook bij binnenlandsche onlusten of beroeringen kan dit wel degelijk het geval wezen, evenals bij opstand of muiterij op zee. Ons dunkt dat de M. v. T. zich op het juiste standpunt plaatst door te zeggen: „De vraag of de doodstraf al dan niet in een strafienstelsel moet wor den opgenomen, is eigenlijk geen quaestie van recht, doch een quaestie van opportuniteit". Bij art. 2 der wet van 1870 is zij voor de landmacht alleen gehand haafd ter zake van zware (zuivere of gemengde) militaire misdrijven, gepleegd hetzij in tyd van oorlog, hotzy in tijd van vrede voor den vijand. De samenstellers van dit ont werp achten dat in tweeërlei opzicht beperkt. Vooreerst wat betreft de omstandigheden, waaronder de mis- dryven moeten zijn begaan. Niet enkel wanneer de oorlog is uitgebroken of wanneer de militaire macht optreedt tegenover roovers, kapers of dergelijken kan, raeenen zij, ter zake van ernstige delicten de toepassing der doodstraf noodzakelijk wezen, maar evenzeer in die geval len, welke volgens het Wetboek van •Strafrecht onder oorlog of oorlogstijd zijn begrepen. Verraderlijke hande lingen, desertie of ongehoorzaamheid zullen ingeval van een burgeroorlog wellicht veel ernstiger gevolgen na zich sleepen dan in een oorlog met een vreemden Staat en ook bij een mobilisatie van het leger moet van het eerste oogenblik at de tucht op de meest krachtdadige wijze kunnen worden gehandhaafd. Maar ook aan onlusten en beroe ringen moet worden gedacht. Weige ring van dienst en insubordinatie kunnen dan een even dreigend en verderfelijk karakter aannemen als in tijd van oorlog. Nooit is het ge vaar, dat een slecht voorbeeld aan stekelijk zal worden, zóo groot, als wanneer aan de militaire macht de vreeselijke taak wordt opgelegd om tegen eigen medeburgers de uiterste maatregelen van geweld aan te wen den. Ofschoon wij zeker niet dat ver trouwen hebben in het afschrikwek kende der doodstraf, dat de-Regee ring er van schijnt te koesteren, waar zij zegt„Vooral dus in zoodanige hoogst ernstige omstandigheden kan het noodzakelijk zijn, door het on middellijk stellen van een voorbeeld, afschrikkend -te werken", zoo moeten wij toch de juistheid der beschou wingen van de M. v. T. in beginsel erkennen." Koloniën. Atjeh. Aan de J.-B. is uit Kotaradja dd. 3 Juli onder meer geschreven „Het 3e bat. heeft nieuwe geweren gekregen, hoewel niet met de volledige uitrusting met de twee tasschen. De „spuiten" zien er keurig uit en de manschappen zijn er wat trotsch op. „Woensdag 30 Juni is het com mando van de bereden artillerie op Atjeh van den majoor Rost van Ton- ningen overgegaan op den kapitein Bangert. „In don morgen van den len Juli, te 7 uur, werd het doodvonnis mid dels den strop voltrokken aan den inlandsehen kanonnier Asnapi, den man die indertyd den eerste-luitcnant der infanterie Korfmacher heeft dood- eschoten. 's Avonds van te voren zat e veroordeelde onder strenge bewa king nog een partijtje te maken, wat hem was toegestaan op zijn verzoek. Hij speelde rustig mee en sprak niet veel, evenmin als den volgenden mor en. Door een gewapend geleide werd ij naai- 't executieveld gebracht en aldaar terechtgesteld. De troepen wa- i-en gedurende de executie geconsig neerd, behoudens die voor dienst bui ten 't kampement moesten zijn. De majoor Thomson commandeerde de gewapende detachementen. „Don volgenden dag 's morgens tegen elf werd het commando over het 3e bataljon met het gebruike lijke defileeren door den overste Han sen aan den majoor Christan overge geven. De overste vertrok vanmorgen van Atjeh. „Men is nog steeds druk aan 't werk aan de nieuwe spoorbaan naar Indrapoeridat is te zeggen, men werkt aan de aarden baan en aan de bruggen. De dekking dezer werk zaamheden, welke vroeger door de tachementen uit den kraton geschiedde, is nu overgegaan op de bezetting van zen als die spoorbaan in gebruik zal worden gesteld. Tal van manschappen toch worden nog steeds voor trans portdienst en wegdekking gebruikt, die dan allen zullen kunnen gebezigd worden om voort te gaan met het offensief optreden. Vervolg Stadsnieuws Een van de huisjes in de Honden- steeg, die B. en W. op verzoek van de Vereen. tot bevordering van Volks gezondheid in de Raadsvergadering van heden voorstellen onbewoonbaar te verklaren, behoort naar onze lezers zullen hebben bemerkt, aan denbeer C. Heemskerk, in combinatie met een ander. De heer Heemskerk beklaagde er zich by ons over, dat dit voorstel komt zonder dat hij daarin op eeni- gerlei wijze is gemoeid geworden. „Nimmer", zoo zeide ons de heer Heemskerk, „heeft zich de Vereen, tot bevordering van Volksgezondheid tot mij gewend als eigenaar, om mij te wagen of er niet iets tot verbete ring der huisjes te doen zou zyn, welke stap toch in dc eerste plaats op haren weg zou hebben gelegen en bovendien behoeft de Raad het wo ninkje niet onbewoonbaar te verkla ren, omdat het sinds drie, vier jaar leegstaat en ook niet meer te huur is. Wanneer zich iemand bij mij aan meldde om het te huren, dan zou ik hem antwoorden, dat dit huisje niet te huur is." Bij het Bestuur der Haarlemsche Ambachtsschool is onder dagteeke- ning van 18 dezer, van een der leden dief vereeniging het navolgende schrij ven ontvangen. WelEdéle Heer en! Nu meer en meer het groote nut, van Ambachtsonderwijs aaa het licht komt, is het mijns inziens de tijd, Uwe aandacht eens te vestigen op een vak, dat naar het my voorkomt op Uwe school uitnemend op zijn plaats zou zyn; ik bedoel het letterzetten. De tegenwoordige opleiding van den letterzetter is hoogst gebrekkig: ja men kan zeggen, dat er geenerlei opleiding bestaat. De aanstaande let terzetter vangt veelal zijn carrière aan als loopjongen, komt na een poosje aan de letterkast en leert het plat- zetten. Na eenigen tijd wordt hem gedrukte kopy voor courant- of boek werk toevertrouwd; blijkt bet, dat hij hiermee goed overweg kan, dan pro beert mén het met geschreven kopy en wanneer hij behoorlijk lezen eh schrijven heeft geleerd en een weinig attentie heeft voor zijn werk, dan is hij weldra ook hiertoe wel bekwaam en kan zich na eenigen tijd van oefe ning uitgeven voor „vlug platzetter." Intusschen heeft hij hiermee geens zins het toppunt der kunst bereikt. Goed smoutzetter -worden, ziedaar het doel. dat den letterzetter die zijn vak liefheeft, voor oogen moet staan te meer, omdat hij die dat dool bereikt heeft, aanspraak kan maken op hoogcr loon, dan de gewone platzetter. De eenige wijze van oefening die voor hem bestaat, is op de zetterij zelve. Kon nu de patroon gedurende een lialf jaar of minstens drie maanden, de diensten van den jongen zetter missen, hem een goed smoutzetter ge durende dien tyd als leermeester ter zijde stellen en hem de beschikking geven over zijn volledig materiaal, dan zou de jonge zetter althans eenige praetische ervaring opdoen. Maar ie der, die weet hoe het op een werk plaats toegaat, beseft dat bovenge noemde manier ondoenlijk is, omdat (gezwegen nog van het financieele bezwaar) de patroon noch zijn perso neel, noch zijn materiaal zoolang kan missen. Dc gewono gang van zaken is dan ook deze dat den jongen zet ter een eenvoudig smoutje wordt op gedragen, dat hij nagenoeg zonder leiding of aanwijzing (immers ook zijn kameraden hebben de handen vol) moet vervaardigen. Veelal is zijn werk dan ook in den beginne grof en zonder smaak en geeft bij, het getob moede, al spoedig zijn pogingen op, om zich maar liever tot het platzetten tc bepalen. Hij, die bijzonderen aanleg heeft, kan langs bovenaangeduiden weg van zelfonderricht, met veel geduld een goed smoutzetter worden, maar een uitstekend werkman wordt hy zelden. De Nederlandsehe letterzetter heeft namelijk geen teekencn geleerd, zijn oog dus niet geoefend tot het verkrijgen van goede lijn- en kleur combinaties, twee dingen, die onmis baar mogen heeten, nu in de smout- zettery meer en meer gebruik wordt gemaakt van allerlei hoeken, randen, lijnen en fantaisie-figuren, en de druk ker meer en meer werkt in verschil lende kleuren. En omdat de zetter niet teekenen kan, volgt hij gewoon lijk slaafscli de combinaties die de lettergieter iu zyn prijscourant af drukt of kan het niet verder brengen, dan tot een armoedig motiefje, dat hij te pas of te onpas overal her haalt. Daarvan kan zeker den werk man geen verwijt worden gemaakt, de schuld ligt aan het ontbreken eener behoorlijke opleiding. Volgens mijn bescheiden mecning zou in dezen groote verbetering kun nen worden verwacht van een syste matische opleiding, gelijk die tegen woordig aan uwe Ambachtsschool ten deel valt aan den timmerman, smid, schilder en meubelmaker. Ik onthoud mij thans van détails, daal de eenige bedoeling van mijn schrij ven is geweest, U myne heeren, attent te maken op een goed werk, dat Gii aan Uwen reeds zoo nuttigen arbeid kunt toevoegen. wilt overwegen, terwijl ik mij gaarne tot nadere toelichting bereid verklaar. Bureau Hollandia. Toen men Donderdagavond de lucht kreeg van de plannen van den eige naar van bureau Hollandia om de stad te verlaten, kwamen onder meer twee werklieden der gasfabriek cn dreig den, dat zij de familie niet zouden laten heengaan, wanneer hij hun voor de gestorte contributie niet eenige vergoeding gaf. Men liet hun niet binnen, én toen een hunner dreigde de ruiten in te slaan, kreeg deze ten antwoord, dat dit niet schelen kon, aangezien de ruiten bij het huis be hoorden. Ten slotte zag men zich toch ge noodzaakt hen tevreden te stellen en gaf den een een vogelkooi met een vogel er in en den ander een grooten rieten stoel, waarmee zij aftrokken. Aldus eindigde een komisch incident in een tragische historie. Op de tentoonstelling te Dordrecht heeft de heer P. Goedkoop Dzn., directeur van de Werf ('onrad, aan H.H. M.M. de Koninginnen eene explicatie gegeven van de modellen, die deze onderneming daar heeft ge- exposeerd en Haar een album aange boden, bevattende afbeeldingen van op de werf gebouwde vaartuigen. De staatscourant van beden bevat !de statuten der Naaml. Vennootschap Maats, „de Toekomst", tot exploitatie van huizen en gronden te's Graven hage, te Haarlem. De vennootschap heeft ten doel het verhuren, verkoopen en exploiteeren van onroerende goederen, zünde 6 huizen met ei-ven te 's Gravenhage. Het maatschappelijk kapitaal be draagt' f 63.500. Aandeelhouders zijn de heeren Th. J. B. Raasvelt B. P. J. Raasvelt te 's Gravenhage, A. J. H. Reijnders en mevr. J. P. Muller te Haarlem en de heer N. A. Conynte Alkmaar. Directeur is de heer Th. J. B. Raasvelt VERVOLG NIEUWSTIJDINGEN. De cellulaire gevangenis te Amsterdam. De ongeregeldheden in de cellulaire gevangenis aan den Amstelveensch en- weg schijnen weder haar oorzaak te vinden in de door heeren gevangenen als van minder qualiteit geachte erw tensoep en bruine boonon. De klacht omtrent de erwtensoep is door de directe niet geheel ongegrond bevon den. Althans er moet order zijn ge geven de soep beter door te koken. Het toezicht in de gevangenis is Ver sterkt. Buiten de gevangenis patrouil leeren politieagenten. Eenige belhamels onder de gevangenen, o. a. zij diode glazen in hunne cellen stnk sloegen en voorwerpen uit hun raampje wier pen, zyn disciplinair gestraft. GEMEENTERAAD. Zitting van heden Woensdag 18 Aug, 1897 des namiddags te 1 uw. Voorzitter de heer De Kanter, Wethouder. Tegenwoordig hij den aanvang der zit ting alle leden, behalve de heeren Loomeijer, Kroi. Macaré, Van Weel, Sneltjes, Van Thiel, de Lanoy, van den Berg, Klein, Lo- dewijks, Stolp. Punt 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. In handen der Kamer van Koophandel s gesteld een adres van G. Mulder, om te worden benoemd tot makelaar in paarden, rijtuigen en aanverwante artikelen. De nieuwe schietbanen onder Overveen zijn gereed en kunnen in gebruik worden genomen Ged. Staten hebben goedgekeurd het Raadsbesluit tot aankoop van de huisjes langs de Vleeschhal. Besloten wordt op een klacht van be woners der bouw vereeniging de Toekomst ie antwoorden, dat het hoofdriool in de Oranjestraat in voldoenden toestand ver keert. B. en W. zijn namelijk van bordeel, dat indien er reden is tot klachten over den toestand der rioleering, deze hunne oor zaken vinden in de aansluiting der parti culieren. Punt '2. Onderzoek der geloofsbrieven der nieuw inkomende leden. Met dit onderzoek werden belast de heeren Cnoop Koopmans, van der Merscli en Sabelis. Dezen brengen gunstig rapport uit over de geloofsbrieven der herkozen leden, Kruseman, Sneltjes, van dér Steur, Stolp, Hugenholtz, Klein. Nieuwenhuizen Ivrusemau, van Styrum en Loomeijer en over die van het nieuwe lid Jhr. H. M. Speelman, (ter vervanging van Mr. II. En schedé.) De installatie van Jhr. Speelman zal plaats hebben in de volgende vergadering. Punt 3. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet van f 400 ten einde aan de feestviering op den koningin nedag meerderen luister bij te zetten, in aansluiting met de plannen der feestcom missie. Conform het voorstel wordt be sloten. Punt 4. In de vorige vergadering was aan de orde gekomen een voorstel van B. en W. om in beginsel te bepalen, dat ter vervanging van het tegenwoordige bureau van politie aan de Zijlstraat, zal worden geslicht een geheel nieuw politiebureau ter plaatse van het voormalig postkantoor aan de Smedestraat, waarvan het bovengedeelte voor eene som van f 500 'sjaars zal worden verhuurd aan de Nederlandsehe Bell-Telephoon-maatschappij. De heer Willink stelde daarop als amen dement voor om de woorden »voör een som van f500.—a te vervangen door: sOn- der nader overeen te komen voorwaarden Hierover staakten de stemmen, zoodat dit punt thans weder in behandeling kwam. Het amendement van den heer Willink werd verworpen, nadat de heer Willink zelf verklaard had, dat hem uit deskundige verklaringen gebleken was, dat f500. voldoende is. leiding van een verzoek van het bestuur der Haarlemsche kookschool, om aan genoemde school voor den tijd van drie jaren en wel voor de jaren 1898, 1899 en 1900 eene subsidie van f '250,per jaar toe te kennen, onder voorwaarde dat aan de schooi zij verbonden eene klasse voor on- of minver mogende leerlingen, waarvoor in de eerste plaats zullen moeten in aanmer king komen zij, die de lagere school geheel hebben al- geloopen. Conform het voorstel wordt besloten, na dat aangenomen was een amendement van den heer Bijvoetwaarop die klasse wordt vastgesteld op minstens tien leerlingen. Tegen het geheeld voorstel stemde alleen de heer Winkler. Punt 6. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet, groot f105, voor bestralingswei ken aan de Gaelstraat. Dit crediet wordt verleend. Punt 7. Voorstel van B. en W. tot on bewoonbaarverklaring van de perceelen Spaarnwouderstraat i04h en 104c en Hon- desteeg 45b Conform het voorat el wordt besloten na een opmerking van den heer Schürmann, dat de eigenaars van laatstgenoemd per ceel niet over de zaak was gesproken. De heer de Breuk antwoordde o. a. dal dit, wanneer B en W. verbetering onmo gelijk achten, ook niet behoeft te geschieden. Punt 8. Voorstel van B. en W. tot her ziening dei verordening op het marktgeld voor banken op de vischroarkten en om H. B. Harrnans tot marktmeester van de vischmarkten en afslager te benoemen tegen genot van eene jaarwedde van f300 en vrije woning; voorts hem eene gratificatie van f50 toe te kennen wegens meerdere werkzaamheden gedurende het 2e kwar taal 1897. Conform het voorstel van B. en W wordt zonder debat besloten. Puni 10. Rapport van de Comm. van financiën om goed te keuren de begrooting voor 4898, ingediend door het Burgerlijk Armbestuur ten behoeve van de Huiszit tende armen en het stads Armen- en zie kenhuis, sluitende in ontvangst en uitgaaf inet een bedrag van f19.805 en aanwijzende eene subsidie uit de gemeentekas van f 16.126 33. Hiertoe wordt besloten Punt 14. Voorstel van B. en W. om: I. Voor den cursus 4897,1898 aan de Burgeravondschool te benoemen tot assis- tonten b:j het lijn- en bouwkundig teekenen A van der Spek, tegen eene bezoldiging van f750'sjaars b. het lijn teekenen J. A. Traanberg, tegen oene bezoldiging van f300.'sjaars; c. het werktuigkundig teekenen 1-'. Hage, togen eene bezoldiging van f400 sjaars, en d. het hand- en vakteekenen J I' Strijbos, tegen eene bezoldiging van f300 'sjaars. II. Burgemeester en Wethouders te machtigen om, zoo noodig tegen eene weke- lijksche belooning van f 4,50 voor den cursus 1897-1898 een vijfden assistent aan genoem de inrichting aan te stellen III. Burgemeester en Wethouders uit te noodigen eene herziening van het regle ment op de Burgeravondschool ter hand te nemen in den geest der door de Com missie van Toezicht op het Middelbaar On derwijs voorgestelde wijzingen en hen te machtigen nu reeds bij de toelating van nieuwe leerlingen dienovereenkomstig t8 handelen. IV. De jaarwedde van den leem ar Jans sen van Raay wegens vermeerdering van zijne lesuren met f 100 te verhoogen. Het geheele voorstel wordt goedgekeurd. Punt 12. Voordracht van B. en W. tot benoeming eener onderwijzeres '2e klasse aan school E. Benoemd wordt Mej. Van de Pauwert, Haarlemmermeer. Punt 43 Voordracht van B. en W. tot benoeming van een onderwijzer tweede klasse school A J. G. van Eek, Zand voort. T. P. Keijzer Pzn, Spaamdam. A. S. Degens, Velsen. Benoemd wordtde heer van Eek. Punt 14. Verslag van den opzichter dei- gasverlichting over de maand Juni. Wordt voor kennisgeving aangenomen Bij de gebruikelijke rondvraag sprak de Voor:, een welsprekend woord van hulde als afscheid aan don heer Enschedé, het geen deze aangedaan beantwoordde Punt 15. Zitting met gesloten deuren Schoten. De lieer J. Alders, gemeente-ont vanger alhier, herdenkt 5 September a. s. zijne 25-jarige ambtsvervulling. Zandvoort. Weggeloopen. Sedert 16 dezer is uit de Amster- damsche Vacantie-Kolonio te Zand voort weggeloopen een knaap van pl. in. 10 jaren oud, genaamd Fre- derik Sluijter, met blond haar, slank, zomersproeten in het aangezicht, ge kleed met katoenen blouse met stroo- ken, blauwe broek, liooge rijglaarzen, ronden hoed van roodbruin shoo. De Burgemeester van Zandvoort verzoekt opsporing van dien knaap en by ontdekking terugbrenging naar die gemeente. Aangekomen vreemdelingen. Fam. van Vriesland, Amsterdam, 6 pers., Pension Sommara. Fam. Catlendcr. idem, 3 pers., idem. Mevr. de Wed Tack-Pierson, Amster dam, 2 pers., idem. Mej. Taconis, idem, Kerkstr. no. 7. R. Abercroinbie, Koog a. d. Zaan, 3 pors., Haltestr. B 240. V. S. M. van der Willigen, Utrecht, Kerkstraat D 1'2. IJmniden. Naby de Zuidpier in hier aange spoeld het lijk van den negenjarigen A. Vdie den lln Aug. 11. te Kat wijk by het baden verdronken is. Velddag; van het Leger des Heils te Velserbeek. Onder veel regen trokken wy heden morgen uit don Spaarnestad naar Vel sen, om de Velddag van het Leger des Heils by te wonen. De regen hield aan en alle hoop, dat het nog mooi weer mocht worden werd teleur- ven, dat de velddag niet zoo druk bezocht was als anders. Maar toch de heilssoldaten waren ondanks het weer uit alle oorden des lands gekomen, al was het maar alleen om Generaal Booth te zien. De generaal had echter velen te leurgesteld, daar hij niet op den be paalden tijd aankwam. Om die reden ook had later geene plechtige ont vangst plaats. Zy, die reeds des morgens vroeg waren gekomen, verspreidden zich inmiddels op het landgoed, met tasch- jes gewapend. De grond was door den regen geheel doornat geworden. Maar toch 'was dc vroolijkheïd niet vordwenen. De heilssoldaten zagen hier oude bekenden weder, die zij met een „Hallelujah, broeder of zus ter,, verwelkomden. De muziek deed zich hooren en dat vroolijkte ook wat op. Te 8.30 werd eene openingsmeeting gehouden, die door den commandant werd geleid. Te 11 uur kwam er weder bewe ging onder de menigte. De comman dant Ciibborn—Booth riep allen op den generaal te verwelkomen. Dave rende Hallelujahs weerklonken, toen men den generaal had bereikt, De generaal, die eerst in de open lucht eene meeting zou leiden, deed; dit thans in de oranjerie. Daar wasj het stampvol. Een daverend Halle lujah weerklonk, toen de generaal zeide, dat hij God dankte, dat hij was gered. Op het terrein was ook het maat schappelyk werk vertegenwoordigd. Morgen komen wij daarop nader te rug, zoomede op de bijeenkomsten, die des namiddags werden gehouden. Er waren verschillende muziek korpsen. Halfweg. Dinsdagochtend te 5 J/2 uur is er aan den Haarlemmerweg tasschen Halfweg en Sloterdijk brand ontstaan door het broeien van het hooi, op de boerenhofstede van S. de Jong. Te 8j/2 uur was alles tot den grond af gebrand. Sloten. De vrije paardenmarkt. Dinsdag alhier gehouden was goed bezet: er waren ruim 240 paarden aangevoerd; er waren vele ook vreemde kooplie den, do handel was tame'yk vlug; prijzen van f 80 tot en met f 333. Een wielrijder uit Rotterdam had gisteren het ongeluk, terwijl hij wilde uitwijken, van zijn wiel te vallen en zich zoodanig te bezeeren dat heel kundige hulp moest worden ingeroe pen per rijtuig moest de toebt wor den voortgezet. VARIA. Oprecht. Moeder: Zeg eens, Fritsje. er lagen gister drie taartjes in de kasi, en nu liggen er maar twee. Hoe komt1 dat? Fritsje: Ik kon gister-avond in het donker de andere twee niet vinden, mama. TELEGRAMMEN, PARIJS, 18 Augustus. {Reuter). President Faurc is te 8,30 naar Duin kerken vertrokken met Hanotaux, admiraal Besoard en generaal Frec- deriksz. Een talryke menigte, langs den weg geschaard, riep: Leve de Repu bliek Leve RuslandLeve Faure Burgerlijke Stand. Ondertrouwd18 Aug. G. van Gas teren en G. Galis. C. J. Renaud en A. H. Drentb. A. Kroon en W. S. P. Robin. A. Brandts en A. Derr. P. J. Karthoven en A. M. Kuiper. M. Sieval en E. Charitëe. P. H. Roe mer en M. A. Reyners. Getrouwd18 Aug. H. v. d. Bosch en E. Roelofs. T. Nieuwenhuizen en C. Langeveld, J. A. v. d. Heuvel en J. C. v. Willigen. L. G. v. Koot en P. H. Horeman. W. H. van Wel en J. Vroom. A. C. Wykhuyzen en A.M. v. Kordolaar. C. H. Nol en G. van Werdum. H. R. A. Willcmsen en R. Bosch. J. A. v. d. Heuvel en J. C. van Willigenburg. Bevallen: 17 Aug. S. vanMarken- stein—Noorman z. E. By ster—v. d. Haak z. 18. E. Frölich—Ratsma d. Overleden: 17 Aug.A. v. d. Put ten 2 m. z. Raamstr. w.Kort 1 m. z. Tnlpenstr. ORGELBESPELING. in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Dondordag 19 Aug. 1897 des na middags van 2—3 uur, door den hoer W. KZERMAN. PROGRAMMA. 1.Preludium en Fuga. Bach. 2. Andante uit de 7de Symphonie Beethoven. 3. Sonate no. 6 Mendelssohn a Koraalvariatiën. h Fuga. c Finale, Andante,. 4. Elévation. Saint-Saens. 5. Duet uit Stabat Mater Rossini. Familieberichten, Getrouwd: 14 Aug. Ch. F. Mu- schart en H. C. Hofs, Utrecht. 17. J. J. Weenink en J. C. Pieters, Amst. M. S. Boekdrukker en Bevallen 16 Aug. J. C. M. Evers— Nagel levenl. z. Amst. F. J. IJse- rinkhuysen Jr.—Scholtz z. Amst. C. W. F. D. Baas—Van den Brink d., Amst A. Seyffardt—Koning z. Am sterdam. Overleden: 12 Aug. H. Veen 76j. Sneek. 15. A. J. F. Weerts 86 j. Kleef. 16. D. van Manen, Tiel. F. Brack—Rouwens 32 j. Amst. Jhr. C- L. M. Smissaert 84 j. den Haag. R. Cohen van Gelder 42 j. Amst. 17. J. A. Stork 55 j. Amst. 355e STAATSLOTERIJ Woensdag 18 Aug. 1897. 3e klasse 3e lijst No. 14192 f 25.000. No. 7899, 7703 f 1500. No. 16638 f 1000. No. 6632. 10327 f 400. No. 242S. 10591 f200. No. 946. 1186, 9441, 9644, 10158 f100. Prijzen van f45. 32 2985 6331 8821 117621524818161 111 3065 6303 8861 117941525218167 123 3167 6475 892811814 15301 18197 145 3169 6558 9005119221581518330 '252 3224 6612 9065119241533418333 2553253 6617 908911932153971S3"2 25932676671 910411965 154911S486 26533086744 9145119661555518455 3513310 6772 9169 120271565018501 37933986781 921112164156931865S 42034216800 9217121691570218715 444 3428 6819 925012187 1585018720 465 3444 6973 9318122641589818721 545 3475 6985 9333 1229S1595518732 607 35416994 9403123321597218756 645 3551 7063 94121235J1597518930 732 3557 7075 9432123621611818935 81635687278 9456125671621918947 864 3610 7334 945712643 1631218970 88136417339 9658 126621636518978 895 3697 7382 969112766 1636618981 9723703 7396 9698128381653319026 1044 3770 7411 9774128421655219089 104838097429 9795128491659319047 105838147435 98161286S1664719070 1080 3858 7458 99S0 12912 16654 1907S 110239467521 10051 130611667019101 1219 3964 755210111 130841670119149 12224041756610181 131601674619389 1242 4135 765610214132321674719449 1244 4141 7711 1026013461 16749 29530 1254 4168779510268134901676419587 12844203780510341135101679619649 1388 4226 780810862135381682319753 1487 4270 7810 10376 13547 16857 19773 1489 4347 781210383135921G90919814 15384437 7824 10417 136381692419S27 16914525783110433136521695319834 165245337853 10434 13661 1696119S57 1653 4582 7864 105161375S1699819877 1669 46327890 10519138181703419981 1677 4690791610602138641705420016 16854803 7919106 34 13869 17088 '20023 1775 4907 793610645 1387617148 20053 1806 4913 7953106501389117165 20072 1836 5004 79821067213899 17213 20095 19405047 799510887 1400317237 20176 1942 5133 8080109511403017267 20183 2000 5190 8095109561403717273 20190 '2071 5237 8102 110251404617306 2027: 21315238 8108111061406517315 20367 2173 5306 8211 1110S1408517336 20494 21945317 8:12 311821409617359 205L 221553438*263 11201 14129 1742420611 2232 5385 8293113261415517447 20662 2238 541983071134614167 1746220743 2272 5-526 8389 11379 1420417467 20786 2277 5614 8447 11428 14284 17555 20845 2327 5790 S464 11443 1435017600 2< 867 2397 5793 8511 114501438817679 '20895 '2454 5816 852711486 14-133 17708 20S62 247158 i3 8567 114921453017735 20982 2508 5960 8598 11604 1464417773 2539 6125 8681 11610146' K) 17779 2577 6134 869211637 1472817857 258261508727 116621481217867 2603 6152 8755 1166814S1518011 284 8 6153 875911678 15025 18045 2872 6286 87831172415127 18084 '2875 6312 881511745 1517118129 Stoomvaart berichten. Het stoomschip Prins Alexander. van Amst. naar Batavia, arriveerde 17 Aug. te Batavia. Het stoomschip Snieroe. van Rot terdam naar Java, vertr. 17 Aug. v. Southampton. Het stoomschip Prins Maurils, van Paramaribo naar Amst., arriv. 17 Aug. te Amst. Het stoomschip Maasdam, van de Holland Amerika Lyn, van New- York naar Rotterdam, passeerde 17 Aug., des voorm. 9 uur 30 min., Bcachyhead. Het'stoomschip Prins van Oranje van Batavia naar Amsterdam, pass. 17 Aug. des voorm. 10 uur 30 min.. Bevezier. MARKTNIEUWS. Haarlem, 18 Aug. Op de kaasmarkt alhier zijn aan gevoerd en verkocht 45 stapels, uit makende 6499 kazen, wegende 116SS Kilogrammen. Hoogste prys per 50 K. G. f 24.00 Op do veemarkt alhier zijn aange voerd 6 Koeien f 190 a f 150 20 N. Kalveren f 13,— a 7.— 2 Schapen f 18.— a 17.—0 Lamme ren 10.a f 0,—. Afloop der Veilingen in het Verkoopt. „l)e Gouden Leeuw op Woensdag 18 Aug. 1897. 1Eene bouwmanswoning, genaamd „Rjjkssteè", met toebehooren, alsmede eenige perceelen bouw- en weiland, aan den Sloterweg (gem. Haarlem mermeer). 2. Eenige perceelen uitmuntend bouw- en weiland, grenzende aan het voorgaande. 3. Eenige perceelen uitmuntend bouw- en weiland, grenzende aan het

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 3