jrérnood aan het lynchen en sleepte mg ten slotte naar de oc-brug voor den commandant jalata, Mustapba pacha. pe koning van Siam. koning van Siam kwam Dins- ddag met zijn gevolg te Dres- an. Koning Albert en de prinsen yohann Georg en Albert waren Ègroeting aan bet station ver en. De beide monarchen omarm- ;n kusten elkaar herhaaldelijk, inspecteerde de eerewacht en Igcns toog men in open rij tuigen let slot, waar de koning van de koningin en prinses Matlnlde ette. 'apansche vorstenhuis. >ds komen er onrustwekkende iten omtrent den gez'ondheids- van den kroonprins van Ja- hoe men ook tracht de buiten- onbekend te laten blijven met «at de hofkringen aangaat. Zoo bijvoorbeeld de dood van prins gawa, die als een der eerste van den oorlog met China viel, dagen lang geheim gehouden, prins Kita-Senira-Kawa stierf folge van de vreeselijk ver- ade veldtochten op Formosa, zijn lijk naar Japan overge- j en later beweerd, dat de prins tan aan een der gewone ziekten jgieden. geheimhouden van belangrijke is eerst later bekend geworden en vreest, dat op een dergelijke zal worden gehandeld, wanneer de kroonprins, de eenige zoon fgenaam des keizers, komt te jden. ds Joshihito Hardnomiya, kort- genoemd prins Haru, een jong lent man van twintig jaar, zeer bedreven in de Engelsche en «he talen en groot vriend van miütairisme, lijdt namelijk aan ïring. welke hem ten grave zal ïd. Zelfs al mocht hij zijn vader eren. dan nog zal hij niet instaat de regeering te voeren. Daarom t thans de vraag opgeworpen: al in dat geval de opvolger zijn? tegenwoordige keizer heeft by ;emalin, de keizerin, en zijn offi- twaalf bij-vrouwen, welke de hem toestaat, twaalf kinderen vier zonen en acht dochters, yan zijn nog slechts de kroon- en drie dochters in leven. De lijkheid is niet uitgesloten, dat oning nog een tweede zoon ge wordt: maar wanneer zulk? het geval is, wie zal dan deop- r zijn jst het eigenlijke keizerlijke huis an er in Japan nog tien families, aar afstamming terugbrengen op Iers van vroegere keizers. Het Arisugawa-nomiga is de eerste deze families. Maar ook dit heeft geen erfgenaam, want de 6 zoon, de bovengenoemde prins igawa, stierf in 1894. De beide les. welke nu volgen, zijn die lomatsu en Fuschimimaar niet- wordt prins Kotoliito, uit het Kaunin, keizerlijke Hoogheid, louwd als de erfgenaam van den Kotohito is een man van 32 j., gebouwd en voor een Japanner zeldzame grootte. opvoeding heeft hij in Europa oid: hij spreekt voortreffelijk En- :h en Fransch, kleedt zich zelfs yn woning volgens Europeesche en is een beslist voorstander Europeesche beschaving. Uit de der keizerlijke familie trekt hij jks een bedrag van 25000 Yen, reer 36COO gulden. Met denkei- hjj bijna in het geheel niet ant, want de grondvesting van huis is geschied door prins Nao- achtsten zoon van keizer Higas- na. die regeerde van 16S7 tot Kotohito is in December 1891 mwd niet een dochter van prins Ischo Sanetomi, die tot den eersten van Japan behoort. Dingley^-tarief in Amerika den NëiV' York Herald wordt lepaling op den invoer van per- lijke bagage nog eens voluit gegeven. Zij "luidt Vanneer inwoners van de Ver gde Staten van het buitenland gkeeren, zullen hun kleerenenal ander goed, wat daarvan de rde ook zy, vrjj van recht toege- worden. mits de juiste her- st van die goederen vastgesteld dt volgens (le wetten en de be ugen door den secretaris van de eist voor te schrijven. Van goederen in het buitenland ocht ma? slechts ter waarde van dollar vrij van rechten worden voerd." !e wet is dus niet zoo gestreng de eerste berichten deden ver- De. verontwaardiging onder erikanen in het buitenland blijft zeer groot, en de Parijsche van den Herald bevat eiken talrijke brieven van personen die we bezwaren aanvoeren, enige dames vragen of ook belas- betaald moet worden op de ge- htsvermfc'-ruering. door de betere ding in liet buitenland. Pest. 'e pest te Poonah eiseht steeds slachtoffers. onlusten in Britseh-Indië. 'ort Alimusjid is door de Afridis brand gestoken. Men weet, dat elf a van het garnizoen, dat uit Afri- bestond, gedeserteerd zijn. Yan overigen is geen nieuws. Het be at, dat er 300 gedood zouden zijn, Wt niet bevestigd. Zeeziekte Hoevele middelen zijn er reeds aan bevolen tegen zeeziekte en hoevele duizenden Wijken nog altijd niet be stand tegen het schudden op de gol ven! Nieuwe raad blijft dus aog al tijd gewenscht Een Britseh geneesheer dr, Lauder Brunton geeft er zelfs twee. Hij merkt op, dat personen die lang uit gaan liggen, het hoofd iaag. gewoon lijk weinig van de ziekte hebben te lijden, en dat men hieruit kan opma ken dat de oorzaak is gelegen in de werking der hersenen. ïti verband biermede gelooft hij, dat kalmeerende middelen groot uut kunnen bewijzen. Persoonlijk heeft hij dat van Br om- kali ondervonden. ..Ik neem steeds' in een papiertje of drachme brom-kali mee, doe dit in een groot' glas spuitwater, eu drink het meng sel op. l)it houdt mij rustig eu vrij van de ziekte, althans gedurende het oversteken van het Kanaal." Volgens dr. L. kan men zonder gevaar dit middel ook gedurende een langere zeereis toepassen; men wordt dan wel wat slaperig, maar het schaadt niet. Men zal dunkt ons wjjs han delen, dat middel niet te gebruiken zonder eerst detv huisdokter geraad pleegd te hebben, die op de hoogte is van het gestel van deu reiziger. Aan het ontbijt te Krasuoje Selo stelde president Faure een dronk in, waarin hy opnieuw de oprechte ver zekering gai van de innige vriend schap van het Fransche leger voor het Russische, alsook van zijn be wondering voor het Russische leger. Uit de verte juicht het Fransche leger het Russische toe. zeiue Faure; in deze plechtige dagen druk ik het gevoel uit van wederzydsch vertrou wen en wapenbroederseliap. De Czaar antwoorddeIk hef myn glas op ter eere van onze kameraden van het dappere Fransche leger, dat ik de gelegenheid gehad heb te be wonderen bij Chalons, en ik reken mij gelukkig, de waardige vertegen woordigers van dat leger hier te zien. Bij liet gala-diner te Peterhof ter eere van de Fransche marine-offieie ren heeft de Czaar een dronk inge steld op den bloei vaii de schoone Fransche vloot, welker glanzende aanblik een reeks van onvergetelijke indrukken bij den Czaar had achter gelaten tijdens zijn verblijf in Frank rijk. Faure dronk op de Russische ma rine en sprak zijn oprechte vreugde uit, de vertegenwoordigers van de twee zeemachten opnieuw broederlijk vereenigd en in dezelfde opwelling van wcderzydsche toenadering by elkaar aangesloten te zien. De president van Uruguay vermoord. De president van Uruguay, de heer Borda, is tijdens de viering van liet nationale feest door een revolverschot gedood. De heer Cuostas, voorzitter van den senaat, treedt voorloöpig als presi dent op. J. ldiarte Borda was den 21en Maart 1894 dr. Herrera opgevolgd als President der republiek Uruguay. Hij zou den leu Maart 1S98 aftreden. Zijn afzetting was. zooals kort geleden is gemeld, een van de voorwaarden, waarop de opstande lingen de wapens wilden neerleggen. Pers Overzicht. Arbeid onder de kiezers. In <le Standaard wordt betoogd, dat de kiezers voortdurend moeten worden bearbeid en dat die arbeid noodzakelijk is in de eerste plaats voor dc anti-rev. partij en in de tweede plaats voor liet heil van land en volk. JVat het eerste betreft, wordt opgemerkt, dat stilstand onvermijde lijk in achteruitgang verloopt en dat dagen in kalmte eu rust doorgebracht, verloren dagen zyn. Bij een wezen lijk leger is dan ook nooit van alge- heele rust sprake. Dat al les kost wel moeite, opoffering en geld, maar die moet men zich getroosten. Om nu met verstand en beleid te werken, is veel noodig en dient er vooral studie, ern stige studie gemaakt te worden van de nooden en behoeften des volks. In de dagen van kalmte moet anderen geleerd worden te verstaan, wat de anti-rev. party wil en waarom zij liet wil. De pers en de kiesvereenigingen moeten die taak ter hand nemen. Wat liet tweede betreft, geeft de Stand, in een slotartikel als hare meening te kennen, dat het in het belang van het land zou zy'n, indien het liberalisme voor goed zy'n macht verloor en dat. de anti-rev. daarom den strijd hebben volgehouden. Ze zullen daarom ook blyveu voort strijden. Hei nieuwe Ministerie en de drank bestrijding. De benoeming van het nieuwe Mi nisterie heeft vreugde gebracht, onder de drankbestrijders van elke politieke of godsdienstige richting. En, volgens de Vtr. Cour., met reden. Al sinds jaren was men er aan gewend geworden, dat aandeRegee- ringstafel het drankvraagstuk met een koele onverschilligheid bejegend werd. In de laatste jaren vooral. Thans is er er echter een ministerie, waarin al dadelijk persoonlijkheden als die van Mr. Piersou, Mr. Goeman Borgesius en Mr. Cort van der Lin den op den voorgrond traden. Namen, zoo zegt.. de Vtr. Cour., dio op het gebied der drankbestrijding een klank nebben bij uitnemendheid. Wat Mr. Goeman Borgesius betreft, vraagt het blad: of er wei éénig man in ons vaderland te vinden is. die zich meer verdiensten dan hy heeft verworven, waar liet de bestrijding geldt van het drankmisbruik. Op hem vertrouwt de Vtr. Cour. daarom vooral. Zij zegt van hem ver der dit Zoo van iemand, dan is ten onzent van dezen man een ..beweging", een „bezieling" en een „kracht" uitge gaan, die geestdrift wekt ook in de kringen waar de belangstelling slui merde. En dau denken we aan de Drankwet, waarvoor aan Modderman het auteursrecht toekomt, maar waar op ook Goeman Borgesius het stem pel zijner persoonlijkheid heeft ge drukt. Maar we denken mede aan den „Volksbond", de bekende „Ver- eeniging tegen drankmisbruik", welke reeds jaren lang het voorrecht geniet in Goeman Borgesius haar leider te mogen erkennen. We denken óok aan de verschillende binnen- en buiten- landsche congressen voor drankbe strijding, welke Goeman Borgesius tot hare leden telden. En óok aan al de opstellen over het drank vraagstuk, welke van de hand van dezen be kwamen redenaar schrijver iu ver schillende tijdschriften en brochures het licht zagen. Van Houtens laatste maatregel. Het weekblad Radicale Hervor ming vestigt er de aandacht op, dat minister Yan Houten voor hij als minister optrad nog heeft getracht in veiligheid te brengen, wat hem bij zonder dierbaar was. Zoo heeft hij toen nog eene circulaire uitgevaardigd aan de 'Gedeputeerde Staten der pro vinciën over de onlangs aangenomen wet tot wijziging der gemeente-be lastingen: Daarvan zegt de Rad. Herv. het navolgende. Zooals men -weet beperkt die wet in hooge mate de vrijheid der ge meentebesturen in het regelen van den hoofdelijken omslag. Er mag daarbij voortaan geen progressie toe gepast worden en de inkomsten uit kapitaal mogen niet hooger worden aangeslagen dau die uit arbeid. Ycle gemeen tea deden dit tot nu toe wel, zoodat tbans hare verordeningen op den hoofdelijken om&lag in die op zichten gewijzigd moeten worden. Maar nu is door een amendement van mr. De Kanter de bepaling in de wet gekomen, dat de bestaande verorde ningen nog tot 1901 van kracht mo gen blijven. „Er is dus by de wijziging dier verordeningen geen baast, meer dan drie jaar is er voor beschikbaar. Doch de bedoelde circulaire van den minis ter dient om de Gedeputeerde Staten te verzoeken, dat zij ue gemeentebe sturen zullen uitnoodigen reeds nu hunne verordeningen op den hoofde lijken omslag met de nieuwe wette lijke bepaling in overeenstemming te brengen. „De portemonuaie moest nog even in veiligheid worden gebracht. „Zou" het niet zaak zijn dat de nieuwe minister van Binnenlandsche Zaken den Gedeputeerden Staten een wenk gaf, dat er bij dit werk zoo'n haast niet is? „Het kan toch niet zyne bedoeling wezen, onder zijn bestuur dien reac tionairen maatregel te laten in wer king treden51. Vervolg Stadsnieuws Leger des Heils. De aangekondigde bijeenkomst, waarin de brigadier Maidment, chef- secretaris van het Leger des Heils in Nederland afscheid zou nemen, had Woensdagavond plaats. Ei- was in de heilcitadel in de Schachelstraat een klein, maar aan dachtig auditorium. Allereerst wer den liederen gezongen en daarna hield de brigadier Maidment eene toespraak. Hij sprak een hartelijk woord van dank voor de liefde en het vertrouwen hem nier geschonken. Hy had ge tracht dat alles te beloonen, door een Nederlander te zyn, zoolang hij in Nederland was. De Nederlanders vond hy menschen die moeielijk waren te overtuigen, maar toch had hy liever met zulke menschen te doen, dan met lien, die met alle winden mee draaien. God dankte hy, Die hem hier met zooveel liefde had doen ontvangen. Hy hoopte dat allen mochten worden gered, dan zou, al zag men elkander hier niet meer, men toch in den He mel elkaar wederzien. Allen maakten immers de reis voor een doel naar de eeuwigheid. Zoo sprak brigadier Maidment zyn vaarwel uit. Yan de zyde der heils soldaten zong een kinderkoor een af scheidslied. Aardig klonk het refrein: „God zegene u, vaarwel, tot weerzien hier beneden of boven." Men doet ons opmerkeu, dat de 2000 kinderen, die Woensdag op het Doelenveld hunne liederen repeteer den voor de aubade niet zy van den kostelooze lagere scholen, maar van de openbare zoowel als van de bij zondere scholen20 in getal geene uitgesloten. Aanbesteding. Vanwege het ministerie van Wa terstaat, Handel en Nijverheid werd heden aan het gebouw van het Pro vinciaal Bestuur aanbesteed Het verlengen van het hoofd met plankier langs de westzijde van den mond der haven yan Yneland. Raming f7000. Yan de 5 hiervoor ingekomen in- schryviogsbiljetten was dat van M. Daalder te Terschelling het laagst; voor f6975. Opgericht is alhier de Yereeniging ..Helpt elkander", bestaande uit losse bedienden der sociëteit „Vereeniging". Zij heeft ten doel uitkeering by ziekte. Als voorzitter treedt op de heer H. Bronsdyk, administrateur van ge noemde sociëteit. Schuttersraad. lil de Woensdag gehouden zitting van den Schuttersraad alhier, werd o. a. behandeld de zaak van den schatter Lijnzaad, die tijdens den marsch naar het paradeveld op 2 Aug. j.l. zijn kapitein had bedreigd met zyu geweer. Tegen den delinquent, die zijn spyt over het gebeurde betuigde en ver klaarde in drift gehandeld te hebben, werd eene boete Van f 10 geëischt. Tegen den schutter M. die was be boet bij dezelfde gelegenheid en daar over na afloop van den dienst op on behoorlijke wjjze zich beklaagde, werd f5 boete geëischt. S^By het orgelconcert in de Groote Kerk deed zich heden, Donderdag namiddag de heer J. Luijt, van liet orkest van 't concertgebouw te Am sterdam, als violist hooren. Hy droeg een sonate van Corelli en het Prélude du Déluge van SaintSaëns voor. In aanmerking nemende de moeilijkheden, die hetop treden in de G roote kerk voor den violist oplevert, voldeed zijn spel goed. Uitgezonderd een vlekje hier en daar ic de hooge ionen, was de voordracht zuiver eu beschaafd. Er waren vele toehoorders. Zandvoort. Aangekomen vreemdelingen. W. Attema, Amsterdam. 3 pers., Hotel Belvédère. Heemstede. Heden, Donderdag, hadden alhier de jaarïyksche volksspelen plaats. Jupiter [Pluvius, die van nacht en van morgen vroeg een zoo zuur ge zicht had gezet, keek om een uur of half tien wat vriendelijker. De lucht zag er wel wat betrokken uit, maar toch bleef het droog. De feestcommissie bestond dit jaar uit de hcerenC. v. d. Weyde, pre sident W. A. van Amstel, L. Zieren, J. A. C. v. d. Berg, G. v. Houten, J. Visser en J. Beilen. Als gewoonlijk was op het terrein een draaimolen, een poffertjeskraam, enz. Gok deed een muziekkorps nu en dan een stukje muziek hooren. Om kwart over negenen ving de pret aan, met het houden van een bokkenwèdslrijd. Er waren 8 deel nemers. Dat een bok een koppig dier was, bleek ook hier. Herhaaldelijk kantelde wagen met bok om, of wilde de bok niet loopen. Maar de kleinen lieten den moed niet zinken. Ze reden er dapper op los en spanden alle krachten in. Dc strijd om de zege was vinnig. De uitslag was, dat prijswinners waren :H. J. Smit, A. Ebbers en J. Blaus. Het tweede nummer was ringrijden, dat te lO'/s uur aanving. De paar den waren niet aangespannen, maar werden onder den man gereden. De uitslag was, dat prijswinners waren C. v. d. Weiden, B. Ten Ha gen en G. Braam. Daarna werd een fiets wedstrijd op de baan van bet Oude Slot gehouden. Bij dit nummer waren van de 7 deelnemers prijswinners J. C. Smits en W, Berkemeier. Des middags was het weer geheel opgeklaard en onder een heerlijk zon netje ving te half drie uur het big gen vangen aan. Er was nu ook heel wat publiek op het terrein. Dit jaar waren er 11 biggen als pryzen, terwy'1 aan liet vangen door jongens 13 personen deel namen, die voor anderen de biggen vingen. De eerste big ving J. de Haas voor vrouw West vlietde tweede .1. van Iperen voor vrouw Olivierde] derde J. Warmerdam voor Loerakker; de 4e L. Klasborst, voor Yan Woer- kum; de 5e M. Schabbink voor de wed. Prins, waarmede het biggen- vangen voor jongens was geëindigd. Aan het biggenvangen voor mannen, dat daarna aanving, namen 21 per sonen deel. Pryswinners in dit nummer, H. Blank, H. Smit, A. Driessen, R. de Blauw, P. Nieske. Na het biggenvangen, dat te 3';, uur geëindigd was, hadden verschil lende andere spelen plaats alsmast- klimmen, tobbevaren enz. Ook voor het mastklimmen was een big als prijs uitgeloofd. Hedenavond wordt er in het „Wa pen van Heemstede" een bal gehouden. Beverwijk. De in uitzicht gestelde opstijging der luchtballon op den dag der inter nationale harddraverij kan niet door gaan, wijl de gasfabriek zulks niet toelaathet programma der volks spelen wordt thans uitgebreid, terwyl medewerking is gevraagd en toege zegd van de gynmastiekvereeniging. De provinciale commissie voor de veefokkerij zal alhier op 6 er. te Half weg op 9 September stierenkeuringen houden. IJpolder. Het binnenhalen van den oogst loopt zeer tegenhet afwisselend weer is oorzaak dat de werkzaam heden niet geregeld kunnen plaats hebben, terwyl aan de op het land staande gewassen als tarwe, gersten boonen ae nadeelige invloed van dat weer zichtbaar is. VERVOLG NIEUWSTIJDINGEN. Dc firma Blankwaardt eu Schoon hoven, boekhandelaars te 's Hage, zendt ons een bijzonder fraai portret van Koningin Wilhelmina, afkomstig uit het photografisch atelier van den heer Wallrabe van daar. Het stelt onze jonge koningin voor in groot toilet, ten voeten nit. De hou ding is zeer mooi. De slanke gestalte en liet allerliofste gezichtje komen op het voordeeligst uit. Het portret is in alle opzichten uitnemend geslaagd. Lakenswaardige nalatigheid. Onder dit opschrift meldt de Echo het volgende: Den llen Augustus jl. werd te Rotterdam in liet Ziekenhuis aan den' Coolsingel ter verpleging opgenomen de werkman Ie klasse bij oen con strue ticwinkel te Soerabaja Cornells Appelboom, geassimileerd aan den rang van sergeant-majoor. Appelboom was, na 11 jaar bij ons leger in Ncd.-Indiö gediend te hebben dién dag met een der booten van de Rotterdamsche Lloyd te Rotterdam aangekomen, zwaar ziek, te zwak om naar de militaire ziekenverpleging in Den Haag te worden overgebracht. Denzelfden dag nog van zijn opne ming in het Rotterdamsche Zieken huis werd op zyn verzoek door iemand van liet personeel aan zijn broeder te Amsterdam telegrafisch mededeeling gedaan van zyn aankomst te Rotter dam en zijn opneming in het Zieken huis. Het adres van den broeder van den patientalthans het bestaan vaneen oroeder in Amsterdam, was dus in het Ziekenhuis beleend. 's Anderen daags reeds, den 12den Augustus, ontving Appelboom bezoek van dien broeder, terwijl 's Zondags en \s Maandags daarop nog andere bloedverwanten uit Amsterdam hem liet Ziekenhuis te Rotterdam kwamen bezoeken. Men wist dus in het Ziekenhuis óók, dat de familieleden van den ver pleegde veel belang in hun bloedver want stelden, voor wien zij zich im mers de moeite en de kosten van eenige reizen naar Rotterdam hadden getroost. Niettemin is Appelboom gestorven en begraven, zonder dat iemand van zijn familie was gewaarschuwd. 'Tot die wreede ervaring kwam een schoonzuster van den overledene, toen zij zich Zondagmorgen jl. aan het Ziekenhuis te Rotterdam vervoegde om haar zwager een bezoek te bren gen, waarvoor zy speciaal uit Am sterdam was overgekomen. Op haar verzoek om tot Cornelis Appelboom te worden toegelaten, ont ving zy tot antwoord, dat hij reeds overleden en begraven was. De directeur van het Ziekenhuis was niet te spreken, terwijl door den ambtenaar, die hem verving, aan Ap- pelboom's schoonzuster werd gezegd, dat men de familie niet had gewaar schuwd omdatmen geen adres wist Nu, dat men het niet wist is mo gelijk de beambte, die den llen Augustus het telegram aan Appel- boom's broeder naar liet telegraaf kantoor bracht, kan dat zeer goed vergeten hebben. Maar dat men niet getracht heeft het te weten te komen, getuigt van een onverschilligheid en nalatigheid bij dc directie" van het Rotterdamsche Ziekenhuis, die alle perken te buiten gaat. te meer wijl de familieleden van den overledene door verschillende be zoeken herhaaldelijk van hun groote belangstelling in het lot van Juin broeder en zwager hadden doen blij ken. En die zorgeloosheid wordt nog bedenkelijker, wanneer men weet, dat naast het bed, waarin Appelboom werd verpleegd, een kistje met brieven stond, die op de enveloppe voor hei meereudeel naam en adres van de af zenders de broeders van den over ledene te Amsterdam droegen, zoodat een enkele blik in dit kistje der directie van het ziekenhuis de adressen had lecren kennen van Ap pelboom5* bloedverwanten. Bovendien had haar de weg open gestaan om zich daarnaar te infor- meeren bij het Amsterdamscbe ge meentebestuur. de Amsterdamsche politie of het Ministerie van Koloniën. Maar niets van dit alles is geschied. Appelboom is gestorven en begra ven, zonder dat er der familie op eemgerJei wijze van is kennis gege ven. „i lakenswaardige nalatigheid5' schre ven wy boven deze regelen. Hebben wij ons eigenlijk 'niet wat héél zwak uitgedrukt Eene nieuwe Noordpool expeditie. Volgens een bericht uit Christiaiiia aan de Daily Chronicle heeft de heer VVellman, een Amerikaanse! journalist, het plan voor een nieuwe Noordpool-expeditie opgevat. De heer Wellman wil met. elf Goorsche reis gezellen den volgenden zomer ver trekken naar Jackson Station, Kaap Flora op Franz Jozeüand waar drie der reizigers zullen achterblyven; de anderen zullen met sleden en booten zich begeven naar Kaap Fiigely. waar zy een depót zullen oprichten en eveneens drie der mannen zullen ach terblijven. In Februari 1899 wil men de reis naar de Noordpool aanvaar den. De claque. Een veel toegepast reclamemiddel is de „claque". Aan de tooneelen der groote wereldsteden ontwikkelde zich dc claque in het begin dezer eeuw. J In liet jaar 1820 richtte een zekere Soutoa te Parijs een bureau op, het welk heette „Assurance de succes dramatiques." Bij hem meldden zich de claqeurs; de theater-directeurs bezochten 'hem. gaven hem bestellingen en Bauton leverde dan voor een bepaalde som de noodige krachtenhet contract dat hy met den directeur sloot, be vatte bijv. bepalingen hoe dikwijls en hoe sterk geapplaudisseerd moest wor den. Men onderscheidde nl. drie gra den, „petit, modcrc en assaut." Toen Veron de Parjjsohe opera dirigeerde, was een zekere August© de held van de Claque. Voor drie pelotons claqueurs, ieder van 15 man, kreeg Augustc 45 vrijbiljetten, waar van hij de helft goedkoop verkocht aan lieden, die de verplichting op zich namen, 's avonds flink hun best te doen, met de andere helft stuurde hij er goed afgerichte troepen been. De danseros Noblet betaalde hem voor ieder optreden met een „assaut" tot ontvangst voor 45 man ieder vau 50 frs, wat hein in 15 jaar 55000 francs opgebracht heeft. Toen de Hugenoten ingestudeerd was, schreef Auguste den"volgenden brief „Mijnheer de directeur. Ik beu met de nieuwe opera zeer tevredenvoor zulke werken mijn hulp te vcrleeneu is een genot. Men kan bij alle airs en bij alle duetten iets makenvoor liet duet in hot vierde bedrijf verze ker ik u drie applauscn; voor het trio in het laatste een terugroeping. Omtrent het voorroepen van de zan gers en van den schrijver, wacht ik uwe bevelen." De claqueurs worden in verschil lende graden verdeeldal naai' [de wjjze waarop zij hun arbeid verrichten Eerstens heeft men de „Tapagcurs", deze applaudissceren bij de minste aanleiding zoo hard mogelijk. Dan volgen de „Connaisseurs". Zij moeten zich netjes kleeden, zitten op dure plaatsen, maken elkander op schoonheden opmerkzaam. Dan heeft men de „Rieurs", die met een goed moedig gelaat bij de geringste aar digheid hartelyk beginnen te lachen. Verder hoeft men „Pleureurs", die men in treurspelen van Ccrneillo iu het Theatre Francais bewonderen kan. Zy drogen onophoudelijk met witte zakdoeken hunne droge oogen. Familieberichten. Getrouwd: 24 Aug. H. v. Eek en v. d. Heuvel, Tiel. 25. D. Bag german en J. Ph. F. M. ten Brink, Yarsseveld. I. Prins en J. Citroen, Amst. J. W. K. Hoevers en A. W. C. Crans. Nijmegen. Bevallen23 Aug. Mevr. Ten Brug- genkate— d'Harvant z. Lobit. 24. M. \V. Martini—Martini de Weert z. Amst. D. Rina—Coutinho z. Amst. Mevr. Willink —Mossel z. Zeist. Overleden: 22 Aug. E. H. Ph. Peters—Erftemeijer (U j. Amst K. Boks 04 j. Apeldoorn. G. Moolhui- zen 82 j. Wcesperkarsoel. J. C. Ber- toen—Roog 24 j. Wageningen. 23. P. J. Nagelhout 21 j. Oude Niedorp. Wed. T. T.Yoilers—Scheffer 71 j. Amsterdam. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd. 20 Aug. W. Goeden eu M F. J. v. Yastenhoven. J. H. Meijer en M. .janson. Getrouwd: J26J Aug. W. J. B. van Lierat en J. M. Dolmans. N. Handgraaf en W. v. Lunenburg. H. Hendriks en A. M. Bank. F. C. Mul ler en C. C. J. Boer. J. J. Maehielse en J. V. Muller. J. van Hcmert en W. C. Brandt. G. Schade van West- rum en M. T. P. Sauterel. J. T. v. Bakel en P. J. P. Speekenbrink. Bevallen. 28 Aug. C. H. Bynsdorp —Oomen d. z. |C. A. Dirks—v. Toor z. Stoomvaart berichten. Het stoomschip Burgemeester den Tex, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 24 Aug. te Port-Said. Het stoomschip Merdpi. van Java naar Rotterdam, arriv. 25 Aug. te Suez. Het stoomschip Drenthe, van J ava naar Rotterdam, arriv. 25 Aug. te Suez. Het stoomschip Prinses Marie, van Batavia naar Amsterdam, arriv. 25 Aug. te Genua. Het stoomschip Koninuïn Regentes vertrok 25 Aug. van Batavia naar Amsterdam. Het stoomschip Voorwaarts vertrok 25 Aug. van Amsterdam naar Batavia. Hot stoomschip .Prinses Amalia, van Amsterdam naar Batavia, pass. 25 Aug. Ouessant. Het stoomschip Obdam, van dc Holland Amerika Lyn. arriveerde 25 Aug. van New-York te Rotterdam. Het stoomschip Maasdam, van de Holland Amerika Lijn, vertrok 25 Aug. van Rotterdam naar Newyork. MARKTNIEUWS. Aangev. Yerk. Prys. Aard. 80 HL. 57 IIL. fl,50 3.00 Appelen 15 HL. 15 HL. f2,00. f4.— Peeren 90 HL. 67 HL. f 1,50 3, Heerenb.344 Md. 344 Md. f 0,50 0,80 Snyb. 464 Md. 464 Md. f0,75 1,40 VARIA. Mannen vreugd. Jong volontair. Wat ziejed'r van daag trotsch uit Kameraad. Nu, voor de eerste maal bij het scheren gekras gehoord.

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 3