ai $orculoo, J. J. dc Tourton Bruyns er- tan Vlaardinger-Ambacht, J. G. van Linden van den Heuvell, secretaris dier gemeente; van Ransdorp. P. J. Rjjkens, secretaris dier gemeente; van Monnikendam en van Katwoude, g. van Aken, secretaris van laatst- jnoemde gemeente; van Steenwijk, ,r. C. J. Lewe van Aduard. Aan mej. W. M. Frederick, gebo ren te Strand Barrow, (Engeland), vergunning verleend tot het geven van lager onderwijs, mits zy overigens aan de daartoe by de wet gevorderde ereischten voldoet. Aan S. F. Kleinbentink op zyn ver zoek eervol ontslag verleend uit de )ei betrekking van leeraar aan bet Ko ninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord. De eerste-luitenant C. J- Joixma baron van Heemstra, van het 3e reg. huzaren, is op non-activiteit gesteld. Met ingang van 16 Sept. 1897 be noemd tot commies der posterijen 4e kl. C. Bicker-Caarten, thans surnu merair der posterijen en bevorderd tot commies der posterijen van de 3de kl. L. P. J. M. Truffino, thans commies der posteryen 4de kl. Vorstelijk bezoek. De regeerende vorst van Waldeck- Pyrmont, die thans op het Loo de gast is van zijn zuster H.M. de Ko ningin-Regentes en Woensdag Ara sterdam heeft bezocht, is thans 32 jaar oud en heeft op 12 Mei 1893 zijn vader opgevolgd. Vorst Frederik Adolf Herman is twee jaar geleden in het huwelijk ge treden met prinses Bathildis van Schaumburg Lippe, thans 24 jaar oud. Zij hebben een zoontje, Josias, "e in Mei 1896 is geboren. De vorstin van Waldeck-Pyrmont is een jongere dochter van prins V il- lem van Schaumburg-Lippe, oom van den regeerenden vorst van dat landje en zelf, als bezitter der heerlijkheid Nachod in Bohemen, erfelijk lid der Eerste Kamer van Oostenrijk. Prins Willem heeft 7 kinderen, zijn oudste dochter is gehuwd met den koning van Wurtemberg, wiens eerste ge malin (overleden in 1882) een zuster was van koningin Emma. levende illustraties van de waarheid, dat de natuur zich wreekt op hen die haai- geweld aandoen, omdat de aard, de constitutie, het geheele zyn van de vrouw zich aau dergelijke bezigheden niet aanpast en ook nim mer aanpassen kan. Naar mijne meening zien allen, die directen invloed van de vrouw op 's lands zaken verlangen, niet in, welk een grooten indirecten in vloed zij reeds in de wereld bezitten. Kunnen bezitten ten minste, zoo zy met tact en lijn N. Koloniën. Atjeh. Aan een schrijven uit Kota-Radja in de ..Java Bode", gedateerd 16 Juli, is het volgende ontleend De aangebrachte repeteergeweren zyn nu verdeeld: liet geheele 3e ba taljon is daarmede bewapend en ver der is van elk bataljon eene compav- nie van die .,snelladers" voorzien. De marechaussees en do cavalerie hopen Staatsspoor zeven maa' iken. daag: ilillioLC, ivU Z.1I ulv>l< luvv vil II IU j i gevoel de mjiaifc har» omgevingH tSS» Zuivelfabriek. Men meldt uit Delft aan Anist. Ct. Door liet Bestuur van het Int. Coöp. Congres te Delft is besloten om bij genoegzame deelneming een tochtje te arrangeeren naar eenige der groot ste Hollandsche zuivelfabrieken, ten einde den leden van het congres ge legenheid te geven zich met eigen oogon te overtuigen van dewyzevan werken der Nederlandsche Coöpera tieve Boter fabrieken. Het doel van dit tochtje is, te trachten de buiten- landsche coöperatieve verbruiksver- eenigingen in rechtstreeksche verbin ding te stellen met onze zuivelfabrie ken, welke, thans ongeveer vierhon derd in aantal, voor het brengen van hare boter in handen van den bui- tenlandschen verbruiker steedsgebruik moeten maken van de bemiddeling der tusschenhandelarèn, die een deel van den koopprijs tot zich trekken ten nadeele van producent en consu ment. Terwijl in Nederland directe aanraking plaats heeft tusschen de zuivelfabrieken en de verbruikers, is hiervan zonder bemiddeling van tus- schenpersontn nog weinig of geen sprake in het buitenland. De Friesche fabrieken hebben toe gezegd, dat te Leeuwarden rijtuigen aan den trein beschikbaar zullen zijn om de groote zuivelfabrieken te Roor- dahuizum en te Gronw te bezichti gen, terwijl de fabriek te Nunspeet, tv orden, Lonneker, Haaksbergen, lleetram. Eefde, Zevenaar, Didam, Aalten, Vriezeveem en Rossom, alle evenzeer dicht bij den spoorweg gele gen zijn als die te Deurne, Volkers- waarde en Baggerum van den Zuid- NederlandschenZuivelbond. Helmen bij de politie. In de jongste vergadering der af- >eling Groningen van den Alge- meenen Nederlandschen Politiebond werd door eenige leden voorgesteld, het gemeentebestuur van Groningen te verzoeken den helm af te schallen. Dit geschiedde met het oog op den schadelijken invloed, dien het hoofd deksel, naar zy beweerden, op de gezichtssterkte en den haargroei der dragers heeft en zy wezen op het op merkelijke feit, dat by hot politie corps te Groningen, waar de helm den geheel en dag gedragen wordt, de meeste agenten van middelbaren leef- tjjd reeds geheel of gedeeltelijk kaal hoofdig zyn en „brillen". Het voorstel werd echter afge wezen, omdat het hier een ljjke aangelegenheid gold. weten te behandelen en hun hare denkbeelden ingeven over wat, naar hare meening, goed en wenschelyk wezen zou. Hot komt my altjjd zoo voor, dat juist die vrouwen aandrin gen op stemrecht en andere voorwaar den tot gelijkstelling met den man in maatschappelyken zin, die in zich- zelven de kracht niet vinden tot het uitoefenen van dien uitnemenden in vloed, welke by mannen zoo menig ruw kantje weet te ronden. Vrouwen met veel verstand waarschijnlijk, maar met minder gevoelsleven dan verstand. "Wanneer ik me vergis, dan zal mij dat genoegen doen. Ik zou intusschen niet graag ver klaren, dat alles in de tegenwoordige Nederlandsche toestanden is zooals het wezen moet. Verhoudingen zooals die, waarbij een moeder met zwoegen de kost voor haar en haar gezin ver dient en de vader haar de zuurver diende centen kan afnemen om die te verbrassen, schreeuwen om veran dering. Stelselmatig laag houden van de vrouw acht ik een verkeerdheid en een domheid tevens, want een maat schappij met domme vrouwen moet achteruit gaan. En toch gebeurt dat dagelijks, zy het ook in kleinigheden en nog wel door menschen, van wie men dat niet verwachten zou. Is het, vraag ik in geraoede, niet een zonderling iets, dat in een feest commissie die ten doel heeft de vie ring van den verjaardag onzer Ko ningin, te Haarlem geen Nederland sche vrouw zitting heeft Is het niet ongerijmd, dat de zelfde commissie die door feesten te organiseeren ter eere van Koningins geboortefeest, te kennen geeft, dat zij van hare regee ring goede verwachtingen koestert dat diezelfde Commissie in het ar rangeeren van de feestelijkheden aan de vrouw een brevet van onvermogen uitreikt? Hoe moet men bet anders noemen, wanneer men ziet, dat in een comité van meer dan honderd perso nen, verdeeld in tal van onder-comités, voor geen enkele vrouw een plaatsje is gevonden Maar misschien ben ik onbillijk. Wellicht ook wat voorbarig. Ut kan mij zoo denken, dat de mannen, die deze feestcommissie in 't leven hebben geroepen, eerst zelf op do hoogte heb ben willen komen van wat er te doen viel en gedaan moest worden; dat zij de leerjaren alleen hebben willen doormaken en dat zij van het vol gende jaar, voor de Kroning van Neer lands hoogst geplaatste vrouw, tot Koningin, ook willen oprichten een sub-comité van Haarlemsche vrouwen. nog „onderhandeld wordt" (sic), ook voor hen spoedig zullen aankomen. Van de marechaussees gesproken onder de vier brigades, die te L.am- jong gestationneerd zyn, is een oog ziekte uitgebroken (trachoom) die zoor veel last veroorzaakt. De vier briga des, die sinds de vorige week te Loknga verblijf houden, zijn druk aan het registreeren van de IV moe- kims. De marechaussees van Kota- Radja zijn een paar raaien op nach telijke bergtochten uitgeweest. Bij een dier tochten vonden zij hoog boven Mampreh eene nederzet ting van den Imam van Lam Leuë. Een achterlaad- en vijf voorlaadge- weren werden buitgemaakt, maar de vogel was gevlogen. De nederzetting werd verbrand, evenals die van een zes inlanders en de Eur. sergeant De landraad te Batavia deed den 27en Juli uitspraak in een opium zaak, die indertijd druk besproken is geworden. Tan Beng Hoog, pachter van de residentiën Batavia, Krawang en de Lampongsche districten iemand die zoo zeer het vertrouwen genoot van den afgetreden resident van Batavia, dat deze hem financieel en moreel geschikt oordeelde om ook de opiumpachten in de residentiën Riouw en Sumatra's Oostkust te exploiteeren was na een door den hoofdinspecteur der opiumaangelcgcn- heden, den heer Hooghwinkel, inge steld onderzoek, beschuldigd gewor den van als opiumpachter te Batavia op groote schaal te smokkelen! Hij werd nu veroordeeld tot 2 jaren dwangarbeid en f 5000 boete, met last tevens dat bij onmiddellijk in arrest zal worden genomen. Cholera. Het aantal choleragevallen meldt het Soer. Hdbld. van 23 Juli be droeg den vorigen dag slechts zeven: Rubriek voor Dames. Bewerkt door eene Dame. LXYI. Zy die my de eer aandoen, deze kleine schetsjes geregeld te lezen, zullen er van overtuigd zijn, dat ik niet behoor tot hen, die wat men in éen woord pleegt te noemen, de emancipatie der vrouw voorstaan, al thans niet, wanneer men daaronder verstaat, dat de vrouw zich tracht eigen te maken met allerlei dingen, die van oudsher aan den man waren toevertrouwd. Al kan ik my met het denkbeeld van vrouwelijke doctoren verzoenen, met droefenis zie ik die schare van vrouwelyke post-ambte- naren, klerken by de telegraphie, assistent-apothekeressen en zoovele anderen, dc meesten bleek, triestig en vermoeid van de te groote inspanning; En nu ik mijn hart eens heb uit gestort, keer ik zooals dat betaamt, naar de huishoudelijke bezigheden terug. Wist ge bijvoorbeeld wel, dat rat ten aangelokt worden door het zaad van zonnebloemon Welnu, ge zult het zien, wanneer ge dat zaad in een rattenval als lokaas legt Een ander lastig iets in de huis houding is het schillen van uien. Meestal zal de dienstbode dat onaan genaamste van keukenwerkjes wel doen, maar ook zij vindt het niet aangenaam, voortdurend afgedwongen tranen te storten. Welnu, schil of snij ze onder water in een groote kom, die ge op uw schoot zet en het zal veel gemakkelijker gaan. Ruiten worden gewoonlijk schoon gemaakt met zeepsop, maar alcohol is veel beter. Wrijf een weinig bran dewijn er schielijk over, dan worden ze volkomen helder en fonkelen, als of ze gepolijst waren. Blijft de smaak van visch aan le pels en vorken hangen, wrijf ze dan af met de schil van een sinaasappel of citroen. Sluit over dag nooit de gordijnen voor de ramen van uw slaapkamer, vooral niet op een zonnigen dag. Zon is levenselixer en hebt ge het door overdag de zon vry toe te laten, des avonds te warm, houd dau de ramen open en laat de nachtlucht binnen. Sin aasappelpudding. Vier eetlepels maïzena, twee ci troenen, een kopje suiker, 1 kan water, het wit van drie eieren, vier of vyf sinaasappels, vanille. Meng het sap en vleezige der ci troenen met de suiker in het water en kook dat tot de suiker opgelost is, giet het dan door een zeef en zet het weer op het vuur tot het bjjna kookt; voeg er nu de maïzena, die voor af in wat koud water opgelost is, by. roer tot het kookt, laat het rijf minuten koken en giet het, als liet koud is over de gesneden sinaasappels en leg daarover het geklojpte eiwit, dat met wat suiker en vanille geurig gemaakt Paling in gelei. De gesneden paling wordt 24 uur gezouten weggezet, schik daarna de mooten recht opstaande in een keul- sche pot met laurierbladen en heele pepers, giet er dan azyn op, tot de paling onder ligt en kook ze, de pot gesloten met een blaas s/4 uur in een pan met water. Ka..., SY?v viertal panglima's van Oemar, die zich in het gebergte bij Lam Pager hadden verscholen. Ik hoor dat er hier nogal kwaden droes onder de paarden voorkomtde stallen der dos a dos, verhuurderijen op Penaioeng hebben een groot con tingent der zieke dieren geleverd, de paardenarts heeft inspectie gehouden en zoo werden er op een dag zes paardjes geconfisqueerd en afgemaakt. Nu die verhuurders er de lucht van gekregen hebben, dat er niet mede gespeeld wordt, jagen zij hun besmette dieren buiten het hek en dat maakt de zaak nog erger, want daar wordt veel gras gesneden en zoo wordt de smetstof zeer gemakkelijk overge bracht. De cholera is nog niet geweken, het Chineesche kamp en de kampoeng Pe- najoeng zijn voor het garnizoen ver boden en de toegangswegen daarheen door schildwachten afgezet. Dat is een voorzorgsmaatregel die goed moet werken, want vooral in de nabijheid van de' warme buurt verspreidt de kampong een stank, die aan blauwsel op azijn doet denken. Die stank komt hoofdzakelijk uit de daar liggende poelen, waarin een paar riolen hun inhoud ontlasten, maar die geen af watering hebben. Nu zegt de Franschman wel„ce qui pue ne tue pas", maar het wil er bij mij niet in, dat de zwart blauwe modder en andere brij dier poelen geen nadeel zouden doen aan de gezondheid. En al wordt nu wol beweerd dat het onmogelijk is al die viezigheid naar de kali at te voeren, omdat de kampong Pcnajoeng zoo laag gelegen is, zoo kan ik daarin toch geen ernstig argument vinden. Doordien de majoor Christan nu commandant van het 3e bataljon is geworden, is majoor Wichers opge treden als commandant van het 7e. tevens kampementscommandant te Tjot Mantjang; majoor Everts is bi- vouaxcommandant te Indrapoeri, ma joor Otken is bij den overste v. Heutz te Gleiëng, majoor Verlinden com mandeert de troepen in Lepong; ma joor Lindgreen krygt het commando 'over het 14e, kapitein van Heerdt is bivouakcommandant te Loknga'en majoor Bakkers heeft sedert het ver trek van overste Bischoiï het com mando over de linie. Een bezoeker van het kampement te Tjimahi, ook wel de nieuwe mili taire stad genoemd, betuigt in de J.-B. zijne verwondering over de vorderin gen, welke daar met den aanbouw zijn gemaakt en prijst vooral dc watervoorziening en de hygiënische maatregelen, die by den bouw van het hospitaal en het apotheekgebouw zijn in acht genomen. De uitkomsten weerspreken zijne overtuiging van de doelmatigheid de zer militaire stichting en barer situa tie niet, want onder de achthonderd manschappen inclusief de gevan genen daar aanwezig, komen da gelijks gemiddeld slechts veertig zie ken voor, d. i. 5 pet.terwyl by de komst der manschappen dit percenta ge het dubbele bedroeg. Het hospitaal zal later, wanneer het garnizoen waarvoor het kampement is bestemd, geheel voltallig aldaar gekazerneerd is, tot een hospitaal le klasse worden uitgebreid, dat plm. 800 lijders kan opnemen. Dit garnizoen zal vermoedelijk over drie jaren uit plm. 4000 manschappen bestaan2 bataljons infanterie, 3 batterijen veld- en bergartillerie en 3 compagnieën genietroepen - ongere kend nog het hospitaalpersoneel en de officieren. Schrijver maakt nog de volgende opmerking: „Wanneer men slechts op de reeds voltooide en de nog in aan bouw zijnde gebouwen betoog slaat, is men reeds verwonderd over den spoed, waarmede gedurende driejaren is gewerkt, maar een voornaam ge deelte van dezen reuzenarbeid ont gaat onzen blik, en dit gedeelte is de bodem, waarop wij dat alles staan te bewonderen. Want waar wy nu die effeneopene ruimte zien met hare gehouwen, omsloten door het omringende gebergte, bestond vóór enkele jaren de bodem grootendeels enkel uit rimboe en sawab. Duizen den en duizenden kub. M. grond zyn hier verzet. Daarom hulde aan mannen van het wapen der genie, die dit alles tot dusverre hebben tot stand gebracht 1" Van Bandoeng uit kan men het kampement tegenwoordig met den der mariniers M. van der Veen, Laatstgenoemde bezweek in het hos pitaal aan den Oedjong. Het tiendaagsch officieel rapport, afgesloten met den 20en Juli. geeft voor de afdeeling Semarang de vol- ;ende cijfers: district Semarangaantal aange tasten 32, hersteld 2, overleden 24. restant zieken 6: voor het district Singenkoelon zijn deze cijfers respectievelijk238, 54, 157 en 27 voor Srondol: 6, 3, 0, 2; voor Singenlor28, S, 15, 5 voor Singenkidoel52, 11, 29, 1: voor Grogol: 170, 37, 110, 23. Volgens het jongste tiendaagsch rapport, eindigend met 20 Juli, be droeg het aantal door de cholera aan getaste personen in de afdeeling De- mak 3991; van dezen werden 3897 geneeskundig behandeld, 317 zijn her steld, en 2252 overleden, terwijl het restant zieken 1422 bedroeg. Deze cijfers gelden voor den ge- lieelen duur der epidemie en niet al leen over het tijdvak 10 tot 20 Juli. Daarentegen bestreden andere bla den het artikeltje. Onder de laatsten behoort de Haagsche Courant, die schrijft: „Zij. die bovenbedoelde opmerking maakten, verloren uit 't oog, dat er weken en soms maanden verloopen tusschen het passeeren van eene op richtingsakte en de openbaarmaking daarvan in de „St-Ct.", en dat dit. hier óók het geval is geweest. De oprichting van de betrokken Suiï- naamsche exploitatie-maatschappij had maanden geleden plaats, toen er nog, geen sprake was van een ministerie met de heeren Jansen en Lelv. „Dat dit aan de aandacht fier cri tici is ontgaan, verwondert ons in dit geval wel eenigszins. Want er is over die explotatie-raaatschappij destyds genoeg geschreven, om te mogen aan nemen, dat een dagblad-redacteur zich hare wordingsgeschiedenis zou herin neren." Ook liet Vaderland wijdde aan de zaak een artikeltje. Het merkte op, dat dc onderneming reeds lang in voor bereiding was en dat de heeren Jansen en Lely er hunne schouders onder hebben gezet, nadat zij als minister waren afgetreden en lang voordat zij weder werden aangezocht ais minister op te treden. Nu zijn eerst onlangs de statuten der Mpij. in de Staats courant verschenen. Toen waren de heeren Lely en Jansen weder Minis ter. Maar natuurlijk, toen het verzoek om de Koninklijke goedkeuring aan hangig werd gemaakt, waren zij nog geen Minister. Hun namen als beheer ders en als concessionarissen stonden in de akte vermeld. Natuurlijk, dat zij dus ook in de goedgekeurfie akte voorkomen. Zij konden niet aftreden, voordat zij waren opgetreden en een reorganisatie van den raad van beheer was hangende de vraag der Konink lijke goedkeuring niet mogelyk. Ten slotte zegt het Vad., dat het intusschen wel van zelf spreekt, dat de Ministers geen beheerders der Maats, zullen blijven, daar feitelijk de function onvereenigbaar zijn. Hier aan kan nog worden toegevoegd, dat nu reeds de Re*, lode meldt, dat zij vernomen heeft, dat de heeren Jansen cn Lely reeds hebben te kennen gege ven, dat zy hun betrekking van be heerder nefierleggen. Het Soer. Rbld. plaatste op ver zoek de volgende raededeeling „Sedert een maand zwaait in liet Modjosarisclie, een der onderafdeelin- gen van Modjokerto, waar een con troleur 2de klasse het bestuur voert, een nagemaakte profeet zijn scepter. Hy is op een der heilige Vrijdagen (n.l. Djoomahat legi) aldaar plotseling verschenen. „Hij doet zich voor als een wonder doener en zegt alle mogelijke ziekten te kunnen genezen. Tevens maakt hij bekend, dat hy door een boogere macht naar het Modjokertosche ge zonden is om aldaar de cholera te bezweren. „Verder schynt de wonderdoener een behendig hypnotiseur te zyn. „Er heeft een zeer groote toeloop van menschen plaats naar den won derdoener. Honfierden Javanen, zelfs wedono's, assistent wedono's enz. ko men bij hem aan om hem raad en bijstand te vragen." Het Soer. Hbld. wenseht aan te teekenen, dat het nog niet in de ge legenheid is geweest de juistheid van dit bericht te toetsen en dus niet voor de waarheid er van kan instaan. „Maar het. bestuur kan wel een onderzoek instellen. „Doet die man wat onze bericht gever meldt, dan is hij een opruier van de gevaarlijkste soort en wolk nadeel zulk een kan doen is nog on langs op Madoera gebleken, waar al leen het krachtig optreden van den resident een oproer voorkwam." Pers Overzicht. Ministrieele onkieschheid 'f De Staatscourant maakte een dezer dagen melding van de oprichting eener Maatschappij „Suriname" te Den Haag gevestigd, Hoofddoel zou zynhet instellen van geologische en landbouw kundige onderzoekingen, het verkry- gen van vergunningen tot mynbouw- kundige opsporingen; concessie voor den aanleg van tram- en andere com municatiewegen en middelen, enz. In den Raad van beheer hadden o. a. zit ting de heeren: J. C. Jansen en C. Ldy. De Kroniekdie dit mededeelt, doet er de aandacht op vestigen, dat deze namen volkomen overeenstemmen met die van onze ministers van Water staat en Marine en zegt dat, gesteld dat deze heeren dezelfden als de mi nisters zyn, de toestand zeer zeker buitengewoon ongeoorloofd is, datzy in hun particulier belang over con cessies met den gouverneur van Suri name zullen moeten onderhandelen. Het blad besloot aldus: „kan men mededeelen dat hier een andere J. C. Jansen en een andere C. Lely zijn bedoeld, dan vervalt de opmer king, die nu moest worden gemaakt. De zaak kan in de Kamer de aan leiding zyn tot een debat, waarin in t algemeen de vraag wel mag worden gesteld, of het Ministerambt mag worden vereenigd met het beheer of liet commissariaat van handels- of ny verheids-ondernemingen. Verschillendej bladen als- de Stan daard en de Residentiebode dus bladen, die niet de richting dei- be doelde heeren zyn toegedaan na men dit bericht van de Kroniek over. De verkiezing ie Enschedé. Het Centrum houdt deze nabe trachting over den uitslag der ver kiezing te Enschedé: „Dac onze candidaat in Enschedé het onderspit dolf, is de cijfers maken het uit te wijten aan de concentratie van al onze tegenstan ders. Zoodra de Roomsche in herstem ming kwam, sloten lieden van aller lei slag en richting zich aaneen. Liberalen, radicalen, christelijk- historischen, socialisten, allen reikten elkaar de hand om dengene, die tegen over den katholiek stond, in de meer derheid te brengen. En de katholieken, die, als men de partyen afzonderlijk neemt, verreweg net sterkst zyn, moesten dus de vlag strijken, ofschoon vzy werden gehol pen door de kleine anti-revolution- naire phalanx. En nu de moraal dezer gescliiede- s. Het gemak, waarmede zich onze tegenstanders aaneensluiten, geeft hun ongetwijfeld een zekeren voorsprong op de katholieken en antirevolutiou- nairen. Ook deze laatsten verleenen elkan der steun aan de stembus, maar toch dikwerf niet met zulk een „animo" als waarvan de tegenpartij blijk geeft De algemeene verkieziugen hebben geleerd, dat nog altijd vele anti-revo- iutionnairen sleehts aarzelend, of in 't geheel niet met een katholieken candidaat meegaan. Zoodra een liberale of een cliriste- lijk-historisehe vogelaar hun influis tert, dat zy huil vrylieid en hun ge loof prijsgeven door een Roomsche te iielpen, blijven zy thuis, of stem men zy op den liberaal. En ook is bet fataal, dat zij zelfs in districten, waar hunne mannen niet de minste kansen hebben, steeds bij eerste stemming met een eigen candidaat voor den dag komen. De katholieken toonen zich op dit punt breeder van zin. En de tegen standers leveren telkenmale liet be wijs, dat zy voor geen bondgenoot schap, voor geen samenwerking terug deinzen, om de christelijke partyen in de minderheid te houden. Er valt onder dit opzicht waarlijk iets van hen te leeren, al behoeft men hen natuurlijk niet in alles na te volgen." De „Éclair" zegt, dat het aan Fran scbe speculanten te wjjten is dat in Frankrijk de graanprijzen hooger zijn dan in andere Eui opeesehen landen. Een paar dagen geleden waren de prijzen te Londen 11 fr. 40 c. hooier dan die te Parjjs. Hiervan kan slechts 7 fr. op rekening der invoerrechten worden geschreven. Een concert aan het Turksche Hot. Esmeralda Cervantes is een be roemde harpspelcres. Daaraan heeft zy liet te danken gehad, dat zij te Vildiz Kiosk voor den belieersclier der ge- loovigen heeft mogen spelen. De schouwburg van den Sultan onderscheidt zich van de schouwbur gen van gewone stervelingen, door dat het parterre leeg blijft. Niemand mag den sultan den rag toekeeren. De muzikanten zitten met het ge zicht naar den grooten Heer en wie de zaal wil verlaten, moet dit achter uit loopende trachten te doen. Esmeralda Cervantes verhaalt, dat zy drie stukken spelen moest, waar van een door haar herhaald moest worden. Na afloop daarvan bood men haar eenige vervcrschingen aan en een beurs met honderd goudstuk ken. Alle hofbeambten verdrongen zich toen om haar, onder liet geroep van: „Bakschiscli, bakschisch", waar mede zy hun verlangen te kennen gaven ook een deel van dien schat te mogen ontvangen. Een" kamerheer geleidde haar naar haar rijtuig. Wie schetst hare ver bazing, toen dc met talrijke ridder orden behangen hofmagnaat haar als belooniug voor dien dienst, om een goudstuk vroeg? By het openen van ae beurs bleek deze slechts 75 goud stukken te bevatten, 25 waren reeds als „bakschisch" achtergehouden. Gevechten in Britsch-Indië. De berichten over dc gebeurtenis sen aan de Indisch-A fghaansche grens komen nog maar spaarzaam in. Men weet, dat de Afridi's, na de bezet ting van de Kaiber-pas-forten tot den terugtocht, gedwongen te hebben, nu vrede willen. Dit kan zyn, omdat zij voor dc bestraffing vreczen of om dat het hun niet om meer overwin ningen te doen is. Zy willen vrede, maar op voorwaarden: deze, dat de Engclsclien de Swat val lei en het Sa- raana-gebergtc ontruimen, den zout- accyns regelen en alle Afridi-vrou- wen op Britsch grondgebied uitleve ren. Deze laatste eisch geeft te den ken: Zyn Engclsclien op een Sab- bijnschen maagdenroof uitgeweest? De forten, door do Engelschc be zettingen behalve de officieren be stonden zy uit inlanders, uit Afridi's zell's verlaten, zijn door don vijand .verbrand. Het is grappig te lezen hoe er in een Engelsch telegram aan die nederlagen een fraaie glimp wordt gegeven. De ontruiming van Fort All Musjid, zoo lezen wij, wordt van geen beteekenis geacht. Waarschijn lijk is daartoe al vooruit besloten, om dc Afridi's verder in de vlakte te lokken. Maar wat te denken van de ver dediging van Indië's Noordergrens, als zulke gewichtige posten als de forten in den Kaiber-pas zonder slag en stoot ontruimd moeten worden op het naderen van een talrijken vijand. De aanval kwam onverwachts, het is waar. maar in een oorlog in liet Oos ten heeft men onverhoedsehc vijande lijkheden bijna altjjd te verwachten. VARIA. GEMENGD NIEUWS. Graanprijzen. De prjjzen van het graan in Ame" rika zyn weer rjjzende, de graanspe- culaties zijn nog steeds van grooten omvang. De „Daily News" weet met cijfers aan te toonen, dat Europa meer Ame- rikaaoech graan noodig zal hebben dan ooit te voren, daar over geheel Europa en vooral in Frankrijk de oogst zeer klein en de vraag zeer groot is. Rusland kan van het tekort maar weinig leveren en Indië even eens. De Engels che graanvoorraad vermindert sterk en Britsche land bouwers kunnen hoogere prjjzen vra gen dan ooit te voren. De Engelsche tarweoogst wordt verwacht even goed te zullen zijn als het vorige jaar nl. ongeveer 15 millioen HL. Verder blykt echter dat' tegenover een be- trekkeljjken overvloed van graan in Amerika een sehaarschte in Europa beerscht Practiscb IElla, ik heb gisteren twee hu welijksaanzoeken gehad - Zoo, en wien hebt ge afgewe zen \- Niemand: den een heb ik aan genomen, en den ander heb ik in reserve gehouden. Gevoel van eigenwaarde. I .eest gc wel eens de cou rant, (wjj zullen het blad zelf niet nader aanduiden) vroe<r een auteur in gezelschap, aau een lieer, die hem onbekend was. Ja, 't bevat soms zeer goede artikelen, maar ook heel veel, dat 't lezen niet waard is. LI weet misschien niet, dat ik een der redacteuren van dat blad ben? O, vergeef mjj—ik wist niet Gy behoeft u niet te excusee- ren, mynheer, was hot antwoord, de goede artikelen zyn van mij. Commissariaat van Politie te Haarlem. Inlichtingen omtrent de voorwerpen zijn dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen, van 11 tot 1 uur voor de eigenaars ie bekomen. Gevonden voorwerpen. Van 19 tot en met 25 Aug. '97. Een zakdoek. Een ceintuur met zilveren gesp. Een ring met vier sleu tels. Een portemonnaie met eenig geld. Een knop van een parapluie. Een ocarino. Een bruin lederen kinder schoentje. Een bloedkoralen armband. Een parapluie. Twee meisje^ioedjes. Een duimstok. Een gouden oorknopje. Een schrobzaagje. Twee zakken. Een knipmes. Eenige sleutels. Stoom vaart berichten. Het stoomschip Koningin Regetites, van Batavia naar Amsterdam, vertr. 27 Aug. van Padang. Het stoomschip Egyptian Prince, fechartcrd door de Holland Amerika .jjn, arriv. 27 Aug. van Newyorkte Rotterdam.

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 7