ierste Editie. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. FEUILLETON. De Schatgravers. 15e Jaargang. Vrijdag 3 September 1897. No 4348 HAARLEM'S DAGBLAD AJBOTsT2:TB3M:EnsrTSFH,I J"S Voor Haarlem per 8 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden1,60 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden9 0.30 de omstreken en franco per post Qiëfi/2 -AJD V JiD^TBTsTTTtblSr: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Honhnartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedMigen^aanj,het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0,75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel f 0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: Bloemendaal, Sandpoort en Schoten, P. v. d. RAADT, Sandpoort; HeemstedeJ. LEUVEN, bij tol; SpaamdamC. HARTENDORP; Zan ioort, J. ZWEMMER; Veisen, W. J. RUUTER; Beverwijk, J. HOORNS; IJmuiden, TJADEN, Genoemde Agenten neme- Abonnementen en Advertentiën aan. Politiek Overzicht. Zoolang het parlementaire leven ig slaapt, blijft het nieuws op poli- i gebied zeer schaarseh. Vandaar, de verhandelingen en eommen- ren over de reis van Felix Faure ar Rusland nog steeds breedvoerig orden uitgesponnen en over de be ekenis van de laatste speechen, tus- neu den Czaar en den franscheu csident gewisseld, verschillende eoriecn nog worden verkondigd. Hoe verheugd de Franschen zelf er den afloop van dit bezoek zyn, ijkt voldoende uit de geestdriftige itvangst, die Faure bij zijn terug- er is ten deel gevallen. De duitsehe pers heeft deze week ig een ander onderwerp waarover Ivoerige artikelen worden geschre- ïd, Het betreft de toespraken door oizer Wilhelm by zijn bezoek aan Rijn-provincië gehouden, o.a. te oblentz waar hij vertoefde by ge- gcnheid van de feestelijke onthul- van een Denkmal. a zyne redevoeringen zeide by o.a. t het groote werk van keizer Wil- Im den Groote, het leger, tegen deren invloed van buiten verdedigd oest worden. De keizer bracht in herinnering it het te Coblentz was dat zijn der de inrichting van het leger be- udeerde en plannen ontwierp, die t de zegepralen leidden, toen hij, ïds grijs geworden, den troon be- >m, tot heil van het land en vooral heil der Duitsehe vorsten, die hy &t luister omringde. Een juweel, dat wy als gehei- moeten eerbiedigen, zeide keizer is het koningschap )r Gods genade, het koningschap et zyn zware plichten, met zyn beid en zijn eindeloozen last, met d vreeselyke verantwoordelijkheid or den Schepper alleen, waarvan eh menscb, noch minister, noch volk, ch Kamer, nocli monarch kunnen (binden. De keizer beloofde plechtig aan de instreek zijne beste zorgen te wij' i. .Dat de bevolking zich ontwikkele de schaduwe van den vrede, dat zangen der landbouwers weer- oken in de wijnbergen, dat de ha rslagen weergalmen in de smede- en, opdat te midden van den vrede keizerrijk en de Rijnstreek be zen, wat zij kunnen voortbrengen." Deze toespraken nu hebben nogal t verzet uitgelokt. )e National Zeilung betreurt de snelle opeenvolging van allerlei stelijkheden, de onthullingen van •veel gedenkteekens, enz., bij al Ike gelegenheden de keizer het ord voert. De wereld moet wel gaan nken, vreest het blad, 'dat ons volk ill zoo vergast aan een eindelooze !ks van feestelijke toespraken. Het spreekt van zelf, dat niemand eên re- geerend vorst kan ontheffen van zijn verantwoordelykheid, maar hij deelt dat lot met ieder menscb die eenige verantwoordelykheid, welke ook, op zich heeft genomenook een minister eu een parlement mogen niet goed keuren en bevorderen wat zij ver derfelijk en slecht achten. En het Rerlynscbe blad voegt er nog bijMis schien zullen toekomstige gebeurte nissen ophelderen, wat voor bijzondere staatkundige aanleiding er voor den keizer heeft bestaan om zooveel na druk te leggen op zijn koningschap bij de gratie Gods. STADSNIEUWS. eerste en derde pagina. Haarlem, 2 Sept. 1897. Bij kon. besluit is benoemd bij het wapen der genie, bij den staf van bet wapen tot luit. kolonel de majoor W. Badon Ghyben van dien staf alhier. Benoemd is tot inspecteur der rech ten en accijnzen te 's Gravenhage, 2de afdeeling, de heer M. Schuylenhurg, alhier. De Hoos van Dekama. Deze opera van onzen stadgenoot, den heer Willem Landré, is bij het gezelschap—Yan der Linden in studie genomen en zal vermoedelijk in De cember van dit jaar worden opgevoerd. De rol van Madzy is toevertrouwd aan Mej. Marie van Gelder, die van Deodaat. zal de heer Phlippeau we derom zingen. Ook zingt de heer Yan der Hoeck de partij van Seerp van Adeelen weer. Het is nog niet zeker, of Orelio de rol van Reinout zal zingen, dan wel of Zalsman die party zal ver vullen als gast. Mej. Sohns is met de rol van Oda belast. Voorzeker zal de Nederl. Opera ook te Haarlem wel het met zooveel bijval ontvangen werk van den jongen componist komen opvoeren. Wedvlucht. De postduivenvereniging „de Zwa luw" hield Zondag 11. een wedvlucht van Essen, op een afstand van 110 K.M. De duiven werden om 81/, uur des morgen losgelaten, waarna de duiven hunne hokken bereikten als volgt: 1 pr. B. de Gelder 10 u. 11 m. 23 s. 2 J. de Klerk 10 „17 37 3 N. Heijblok 10 „17 39 4 L. Verpoorten 10 18 4 5 F. v. d. Pol 10 18 2 Woensdagnamiddag zagen wij nóg eene feestetalage, die vermelding ver dient, die van den heer F. H. Smit, spiegelmaker in de Groote Houtstraat. In de beide etalagcramen waren por tretten van onze Koningin geëxposeerd tusschen bloeiende planten, Malraai- son- en Gloire de Dyon-rozcn en groen." Links was hoven het portret van H. M. eeü plaat tentoongesteld „Gratu- lation." Weldadigheid naar Vermogen. Maandelyksch Overzicht van de vereeniging „Weldadigheid naar Ver mogen"'. boekjaar 1 November 1896— 31 October 1897. Voor behoeftigen werd toegestaan: Voor werkverschaffingNovember f Dec. f Jan. f Febr. f Maart f April f Mei f Juni f—Juli f—, Aug. f Voor brood eu levensmiddelen November f488,23';», Dec. f55< u 7. Januari f 526.64, Febr. 633,01, Maart f 427.85'/,, April f 311,89, Mei f353,17, Juni f 311.33'/2, Juii f 229,15'/5. Aug. f257,16, totaal f4088,92. Voor brandstoffen: Nov. f25,94, Dec. f202,95. Jan. f 112.48, Febr. f206,50, Maart f 16.76, April f5,28, Mei f 1,38, Juni f0,92, Juli fO,— Aug. f totaal f572,21. Voor ligging en kleedingstukken November f 37,16, Dec. f 55,91, Jan. f 94,58'/a, Febr. f 53,34, Maart f 17,35, April f20,95, Meif—Juni f2.90, Juli f 0,Augustus f4,20 totaal f 286,39'/2. In geld(rentelooze voorschotten). November f 1053,75, Dec. f 801,90, Januari f852,84, Februari f 1103,27'/2, Maart f584,05, April f 628,45, M.ei f 783,65, Juni f767,05, Juli f391,25, Ang. f517,70 totaal f7432,91'/a. Verplegingskosten en diversen: Nov. f~. Dec. f50, Jan, f25, Febr. f 50, Maart f 0,80, April f Mei f Juni f Juli f 12,50, Aug', f totaal f 138,30. AdministratiekostenNov. f 85, Dec. f70, Jan. f 130,35, Feb. f 116,10, Mrt f 116,65, April f 70, Mei f 93,87'/a, Juni f68,20,- Juli f90, Aug. f 81,50, totaal f 921,67 '/2. TotaalNovember f 1690,08 '/2, Dec. f 1731,23. Januari 1741,89'/2, Februari f2161.221/-, Maart f1163,46'/,, April f 1036.57. Mei f 1182,07'/i, Juni f1150.401/-, Juli f 722.90Aug. f860,56. totaal f 13440,41'/,. Bovendien werd eene groote hoe veelheid ten geschenke ontvangen le vensmiddelen, kleedingstukken, brand stoffen enz. uitgereikt, Ontvangsten Contributiën en gif ten November f 4936,50'/2. December f 1475, Januari f2171, Febr. f 8509,83, Maart f 1117,93^, April f 1225, Mei fS8.95, Juni f47,25, Juli f22, Aug. f—totaal f 14593,47. Diversen en terugbetalingenNov. f38, Dec. f2.50, Jan. 28,44 Febr. f 8, Maart f 8, April f5, Mei f40,42, Juni f33.17. Juli f24,12'/.», Aug. If6,25, totaal f193,90'/2. j Totaal: November f 4974,50'/2, Dec. j f 1477,50, Januari f 2199,44, Februari f3517,83. Maart f 1125,93'/2, April ('1230, Mei f 129,37, Juni f 80,42, Juli f46,12Aug. f6,25, totaal f 14787,37 Zoodat voor de overige 2 maanden beschikbaar is f 1346,96. BINNENLAND. Wormerveer, 1 Sept. 1897. Naar aanleiding der benoeming van den heer Adriaan Laan, tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, welk vorstelijk eerbewijs aan den energieken senior der zoo bedui dende firma Wessanen Laan met algemcene sympathie vernomen is, werd hem gisterenavond een sere nade by fakkellicht gebracht door ons bekend en veelvuldig bekroond muziekgezelschap „Excelsior". Dit feit als zoodanig maakte ter plaatse een zeer aangenamen indruk. De mu ziek zelve was niet zoo goed als dit gezelschap anders geeft, maar dit zal liggen aan het ongewone der zaak en aan den spoed waarmee dit plan moest worden opgevat en uitgevoerd, zoodat nu vele leden niet tegenwoor dig konden zyn. Het program bestond grootendeels uit circusmarschen en, zonderling genoeg, op een dag en bij eene gelegenheid als deze, ontbraken de Volksliederen geheel, neen toch, heel aan 't slot werd nog wel op aandrang uit het publiek éénmaal de Wilholraus-melodie gespeeld. Het bestuur dat met den Lirocteiir den heer L, eu familie ging compli- mónteeren bleof wat lang binnenen intusschen bleef de muziek maar zwygon, en dito het publiek. En toch was en is er wel geestdrift, te meer nog nn de heeren L. zich opnieuw zoo verdienstelijk jegens onze Gemeonte maken door haar in vereeniging met eenige anderen een fraai openbaar Park te schenken (zie deze tlouran' van Aug. jl.). Laat ons dus met deze goedbedoelde betooging den wil nemen voor de nog onvolkomen daad en met den betreurden Tollens wiens schoon „Wien Neerlaudsch Bloed" ook ontbrak niet de uit komst in aanmerking nemen! maar enkel 't doelde uitkomst toch wordt ongetwyfeld bij zoo goed bedoelen dan by gelegenheid ook wel beter. Uit de „Staats-Courant". Kon. besluiten. De vice-admiraal G. Kruys, com mandant der zeemacht en chef van het departement der marine in Neder- landsch-Indië, bevorderd tot comman deur in de orde van den Nederland schen Leeuw. (Herplaatsing wegens misstelling.) Benoemd bij het wapen der genie, by den staf van het wapen, tot lui tenant-kolonel, de majoor W. Badon Gbijben, van dien staftot majoor, de kapitein H. F. W. Becking, van het korps genietroepen tot kapitein, de le-luit. P. A. A. Faure. en tot lé luit., de tweede-luitenant W.Sturms, beiden van dien stafen tot comman dant van bet korps genietroepen, de luitenant-kolonel H. van 'tSant, van den staf van het wapen, thans waar nemend-commandant in het 1ste ge nie-commandant. Aan den officier van gezondheid der le klasse dr. J. D. C. Koch, van liet personeel van den geneeskundi gen dienst der landmacht, op zijn verzoek eervol ontslag uit den mili tairen dienst verleend, en die officier van gezondheid benoemd tot reserve officier van gezondheid der 1ste klasse by den landmacht. Aan rar. P. W. A. Cort van der Linden, op zyn ve zoek, eervol ont slag verleend als lid van den Raad van Toezicht op de Rykspostspaar- j bank, onder dankbetuiging voor de; als zoodanig door hem bewezen diensten. Op 1 Nov e. k. benoemd tot in-1 specteur der invoerrechten en accijn- sen te Rotterdam, D. v. Nievelt. thans te Arnhemte Arnhem 2e afdeeling P. P. E. Hoefnagels, thans te Roo sendaal te 's-Gravenhage le afdee ling, J. Hattink, thaus te Dordrecht te 's-Gravenhage 2e at deeling M. ychuylenburg, thans te Haarlem. Op de Zuiderzee. Maandag vertrok van Urk het zeil jacht The four Brothers van het En gel sche parlementslid Arnold uit Glas gow. Behalve genoemde heer bevon den zich aan boord mevrouw Arnold vier zoons, twee gouvernantes, drie raatrozen en een kok. Dit pleizier- vaartuig had den geheelen Zaterdag en don daaropvolgenden nacht, wegens windstilte op do Zuiderzee moeten liggen, en daar de opvarenden in de verste verte niet hadden kunnen ver moeden, dat ze op zulk een kleine binnenzee in zoo'n langen tijd geen haven konden bereiken, hadden ze zoo weinig proviand meegenomen, dat ze, toen ze Zondagmorgen op urk, binnenkwamen, dadelijk op brood uit 'moesten, Op het eiland evenwel zyn (Zondags alle winkels gesloten en is er niets voor geld te krijgen. Na eenige moeite kregen de tonristen van verschillende personen twee witte- brooden en drie kadetjes cadeau, waarna het gezelschap aan een ont bijt kon beginnen. Met een flinke gelegenheid (er woei Maandag een harde wind) zyn ze in de richting naar Kampen weggezeild. Ernstige twist. Onder Hoeven, ter plaatse de Heul, kregen Dinsdagavond twee vrienden twist. De ruzie liep zoo hoog, dat een der twee in drift den ander, zekeren J. M. uit Etten, met een mes een diepen steek in de borst toebracht. Voor dood werd M. opge nomen en naar het gasthuis te Etten overgebracht, alwaar de geneesheer zijn toestand hoogst gevaarlijk achtte, en hem dadel jjk de laatste sacramen ten liet toedienen. Des nachts was zijn toestand nog zeer gevaarlyk. Bloembollen in de kamer. Om in den winter te kannen ge nieten van den vollen bloei van hya cinten en tulpen, zorgt men reeds in September de vroegst bloeiende soorten te koopen, laat ze in de zon eenigszins nadrogen (dit is vangroot belang) en plant ze dau terstond (in smalle en hooge potten), zoodat de top van den bol juist zoo hoog staat als de bovenste rand van den pot. Na plaatst men de aldus geplante potten in een 30 cM. hooge kist op een laag zand ongeveer 6 cM. hoog, of nog beter op turfmolm, vult de tnsschenruimte eveneens volkomen daarmee aan en bedekt nog daaren- bove. de potten met een circa 10 cM. hooge laag turfmolm. Vervolgens zet men de kist met de potten, aluus aan gevuld, op een koele plaats, het best in den kelder of in een waschhuis, begiet de aarde voldoende met ge woon water en doe er het deksel op. Aldus laat men de kist 6 of 7 weken staan, en in dien tyd vallen dan de bollen den geheelen pot met wortels, wat van belang iswant dan alleen geven ze fraaie en volkomen bloemen. Zyn ze dus op deze wyze behoorlijk gereedgemaakt, dan kan men ze om te trekken in een tamelijk warme woonkamer plaatsen, de bollen boven met een omgekeerd glas te bedekken en den pot steeds gelijkmatig vochtig honden, tot de bloem komt. Dan wordt de pot voor !t raam geplaatst, zoodat de vorst er niet bijkomen kan (liefst dubbele ramen) en spoedig zal zich de bloem prachtig ontwikkelen. (De Veldpost.) Koloniën. BATAViA, 29 JULI. Segli. De Deli Ct. van 28 Juli bevat een Atjeh-brief, waarin eene beschrijving gegeven wordt van het gebied, waar: op sedert de expeditie naar Segli heeft plaats gehad. De grensscheiding tusschen dit eh bet bevriende gebied (van Toekoe Pakeh) wordt gevormd door de Kwala Segli en de Kroeng Segli en luidt de beschrijving verder „wanneer roep van Oish-leh de knstposty^aar^ vo'gt, vindt men op eenige mijlen, stoomens aan de Kwala Segli op den rechteroever den post, naar die Kwala geheeten. Alvorens het vijandelijke gebied te omschrijven worden met een paar woor den de redenen nagegaan van die vijandige gezindheid van de bevolking van dit stukje land, dat nauwelijks 4 vierkante myl oppervlakte heeft. „Wie is het hoofd van dit land schap „Niema- d zal het U kunnen zeggen,' het land behoort aan ieder moslemin die de kompanie wil bestrijden. „Maar wie was dan vroeger het hoofd? „Het laatste was dit Toekoe Bin tara Pinang. „Deze ons aanvankelijk zeer goed gezinde Atjcher stond het af nadat hy op zeer vreemdsoortige wijze door ons was gevangen genomen. „Bij gelegenheid dat er in zyn ge- biod een zware geldboete moest wor den betaald en hy met ongeveer de helft van het te betalen bedrag de benting Segli met zijn volgelingen bezocht, werd hy gevangen genomen en hem de terugkeer naar zyn kam pong ontzegd. „Hij wist te ontsnappen nadat hy eenige dagen had gevangen gezeten en uit wraak tegen de onzen, stond hij zijn gebied at voor den prang sa- bil (heilige oorlog). „Van alle oorden kwamen strijders opdagen, die met de zyncn denstryd aanbondon of wel om een gelofte te vervallen, of uit lust tot het avontuur- Naar het engelsch van Robert louis stevensoisl tweede gedeelte. De Scheepskok. HOOFDSTUK IX. n Waar het buskruit en de wapenen worden geborgen ^ij waren allen druk bezig de ammunitie, de wape- en de kooien te verplaatsen, toen de laatste man- appen, waaronder lange John, in een sloep kwamen •roeien. )c kok klom zoo vlug als een aap naar boven en Me, zoodra hy gewaar werd. wat wij deden iZoo jongens! wat doe jelui daar?" (We moéten de ammunitie op een andere plaats bron- i. Jack," antwoordde er een. waarom," riep lange John uit, „als wij dat doen zal rty intusschen verloopen zyn heb het bevolen I" zeide de kapitein kort af. „Ga ar naar beneden, man. De maats zullen straks wel 'en eten." Ai, ai, mynheer," antwoordde de koken terwyl by zijn pet afnam, verdween hij onmiddellijk in de richting van de kombuis. „Het is een goede kerel, kapitein," zeide de dokter. „Zeer wel mogelijk, mijnheer," hernam kapitein Smol lett. „Voorzichtig, bedaard aan mannen," riep hy op eens uit, naar de raatrozen tocloopend, die het kruit verplaatstentoen hij bemerkte dat ik niet helpend, er met. alle attentie naar stond te bekijken, zeide bij „Hier, kajuitsjongen, kom daar vandaan. Ga naar den kok en vraag of hy eenig werk voor je heeft." Op dat oogenblik deelde ik de gevoelens van den squire en haatte den kapiteiD. HOOFDSTUK X. De reis. Den geheelen avond heerschfe er groote bedrijvigheid aan boordwy hadden het druk met nog verscheidene dingen op hun plaats te bergen, terwyl er veel vrien den van den squire, waaronder de heer Blandey, hem een gelukkige reis kwamen wenschen. Geen enkelen dag in de Admiral Benbow" had ik zóó hard gewerkt als dien avondik was dood op, eu het begon reeds te schemeren, toen de bootsman zijn fluit voor don dag haalde en het volk de kaapstanders ging bedienen. Al was ik nog zóó vermoeid, ik bleef toch op liet dek de korte commando's, de schrille tonen van de fluit, het scheepsvolk, dat in het schijnsel van de lantaarns op on neer liep dit alles was interessant en uieuw voor my. rtNu, Barbecue, ziug nog eens wat," riep er op eens een stem. „Dat oude liedje," riep een ander. „Wel zoo, maats," zeide lange John, die, op zyn kruk gelound ook bij de matrozen stond; en dadelijk boorde ik daarop de volgende woorden, die my zoo wel be kend waren, door de lucht weergalmen: „Fifteen men on the dead man's chest" waarop de manschappen invielen met „Yo-ho-ho- and a bottle of rum!* By het derde „hol" lichtten wy het anker en zétte het schip zich in beweging. Zelfs op dit oogenblik was ik met mijn gedachten in dc oude „Admiral Benbow" en hoorde den kapitein het onaangename zeeliedje weer zingen. Maar spoedig begonnen de zeilen to zwellen cn, voordat ik in myn kooi lag om een unrtje te slapen, was de ..Hispaniola" reeds op weg naar het onbekende eiland. Ik wil de reis niet in alle kleine bijzonderheden be schrijven" Zy was over het algemeen voorspoedig. Wer kelijk bleek de „Hispaniola" een goed schip te zyn he t scheepsvolk was bekwaam, en dc kapitein ver stond zyn werk uitstekend. Maar voordat wy het Skeleton eiland in het gezicht kregen, gebourdon er twee of drie dingen, die wel de moeite waard zyn mêe te deelen. De heer Arrow was, zooals de kapitein had gevreesd, een slecht officier. Hij kon geen orae onder het volk houden, en de mannen deden, wat zij zelf goed vonden te doen. Maar dat was nog niet het ergste van alles na eon paar dagen vertoonde hy zich op het dek met glazige oogen, een rood gezicht en andere kenteekenen vau dronkenschap. Hy verviel hoe langer hoe meer in ongenade. Somtyds wüde hy zich om het leven brengen en weer een anderen keer kon hy een geheelen dag rustig in zyh kooi liggen slapen. Het gebeurde wel eens dat hij een dag ot twee nuchter was en dan werkte h\j zoo goed mogelijk. Intusschen wisten wy nooit waar hy den drank van daan haalde. Dat bleef altyd een geheim. Wy konden het nooit te 'weten köfiièü, 'wint als hij dronken was? Jacbte hij ons in het gezicht uit, en nuchteróil zeide hij eenvoudig dat hij niets anders dan water dronk. Hy was niet alleen onbruikbaar als officier maai' oefende daarenboven een slechten invloed op de man schappen uit Iedereen verwachtte, dat hy zich nog eens op den een of anderen keer van kant zou maken en daarom was niemand verwonderd, en ook niet be droefd, toen hy op een donkeren avond spoorloos ver dween en niet meer terug werd gezieu. ,}Over boordzeide de kapitein. „Wel, heeren, dat bespaart ons de moeite van hem in de boeien te moeten slaan." Maar nu hadden wy geen stuurman, en natuurlijk moesten wy toch een plaatsvervanger hébben. De boots man, Job Anderson, was een bekwaam man en ofschoon hij zyn ouden titel behield, deed hy toch dienst ala

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1