Tweede Editie. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. FEUILLETON. De Schatgravers. 15e Jaargang. Zaterdag 4' September 1897. Ho 4349 HAARLEM'S DA6BLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1-2® "Voor de dorpen in den omtrek waar eon Agent gevestigd is (kom dei- gemeente), per 3 maanden 1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.05 'Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 „de omstreken en franco per post 0.37% A T~) V m KV I hl NT' I I l?i KT- Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiön worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de PubUcité. Elrangêre G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ.. Parijs Slbis Faubourg iiooknartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem i8 het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betredende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opged»igen^aanJ|het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem ig de prijs der Advertentiën van 15 regels f 0,75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel f 0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn Bloemendaal, Sandpoort en Schoten, P. v. d. RAADT, SandpoortHeemstedeJ. LEUVEN, bij tolSpaarndam, C. HARTENDORPZan voortJ. ZWEMMER VeLsenW. J. RUDTERBeverwijk, J. HOORNSIJmuidenTJADEN, Genoemde Agenten neme" Abonnementen en Advertentiën aan. Het bijvoegsel van dit blad dat Zaterdagavond, verschijnt zal bevat ten Het model. Haarlemmer lietjes CCLXXXV. Bubriek voor Dames. Binnen- en Bui- tenlandsche berichten. Varia. Advertentiën, enz. m*-~r Aan hen die daarop zijn ge abonneerd, wordt hierbij verzonden No. 36 van het Weekblad voor de Jeugd. (Elk No., groot 8 bladzijden, bevat tal van fraaie, gekleurde platen en een voor kinderen alleraardigsten tekst. De prys per 3 maanden is slechts 50 Cents.) STADSNIEUWS. eerste en derde pagina. Haarlem, 3 Sept. 1897. Nat. Huldeblijk. De Hoofdcommissie voor het Natio naal Huldeblijk aan H. M. de Ko- aingin-Regentes heeft de navolgende circulaire opgesteld Alle Nederlanders, die met harten ziel gehecht zyn aan het Huis van Oranje, waardeeren de wijze waarop Hare Majesteit de Koningin-Weduwe, Regentes van het Koninkrijk, Hare hoogst belangrijke taak heeft opgevat en tot nog toe de leidster is onzer veel geliefde Koningin Wilhelmina. Ruim 140 vaderlandslievende man nen uit alle provinciën van ons Rijk, waaronder ook die in de Koloniën zijn werkzaam geweest, hebben het plan gevormd om, in 1898, ter gele genheid van de meerderjarigheid van Hare Majesteit Koningin Wühelmina, «en geschenk aan Hare Majesteit de Koningin-Weduwe aan te bieden als nationaal huldeblijk, als teeken van dankbaarheid voor Hare goede zor gen in het waarnemen van Hare ge wichtige betrekkingen van Regentes Voogdes. De ondergeteekenden, gekozen tot hoofdcommissie, om, met de tot stand gekomen provinciale commissiën, aan dit plan uitvoering te geven, noodigen U beleefdelijk uit, met hen in te schrij ven voor een bedrag geheel naar Uw welgevallen, ten einde zulk een hul deblijk te kunnen aanbieden, waar van de aard aan Hoogst-Derzelver welmeenen zal worden onderworpen. Do ondergeteekenden vertrouwen, dat van alle zijden grootere en kleinere )ed ragen zullen toevloeien, zoodat het mldeblyk inderdaad een Nationaal jeschenk worde, der Natie waardig ai in verhouding staande tot de hoogst lelangrijke diensten, aan deze door Hare Majesteit de Konipgin-Weduwe, bewezen. (get.) Mr. J. Heemskerk Az., Minister van Staat, Lid van den Raad van State, te 's-Graven!)age; Voorzitter. (get.) L. K. Uytenhoven, Directeur van 's Rijks belastingen in Noord-Brabant, te !s Hertogenbosch; Secretaris. Door de plaatselijke commissie daar van is hieraan het volgende toege voegd De ondergeteekenden, uitmakende de plaatselijke commissie voor Haar lem voor het nationaal liuldebljjk aan H.M. de Koningin-Weduwe, brengen met groote ingenomenheid bovenstaan- pen oproeping van de Hoofdcommissie in de woningen hunner stadgenooten. Zy meenen te mogen rekenen op algeraeene en warme belangstelling en dan ook te mogen verwachten, dat deze circulaire niet slechts in handen van de hoofden der gezinnen zal ko men, maar door de hoofden ook zal worden aangeboden aan huisgenooten en inwonenden, welke mede er een eer in zullen stellen, tot het schoone doel iets te mogen bydragen. (Volgen de namen der leden van de commissie, onzen leagrs bekend). Ook wij wenschen onzerzijds deze circulaire aan te bevelen in de aan dacht van het publick. Al wie be seft, welk een moeilijke en verant woordelijke taak het is, een Konings kind op te voeden tot Vorstin, zal gaarne er toe bijdragen om aan H. M. de Regentes een geschenk te ver- eeren, dat op waardige wijze de dankbaarheid van ons volk weer geeft. En om daartoe te geraken, zal voorzeker aller medewerking gaarne werden aanvaard die van den ge fortuneerde liefst met een groote som, doch die van den onbemiddelde met een kleinigheid. Penningmeester der Haarlemsche Commissie is de heer J. C. Joekes, Wagenweg 14. Naar wij vernemen, zal het 10 Octo ber a. s. 50 jaren geleden zyndat de WelEerw. Heer Ds. Weiss zich verbond aan de Zondagsschool, waar van 23 jaren elders en 27 jaren hier te Haarlem. Voorzeker een jubileum, dat zoowel den tegenwoordigen als oud-leerlingen aanleiding zal geven, om dien dag niet onopgemerkt te iaten voorbijgaan. Dc bij den staf van het wapen dei- genie benoemde luit-kolonel W. Ba- don Ghyben blijft in zyn nieuwen rang eerstaanwezend genieofficïer alhier. In de op 2 dezer alhier ge houden buitengewone vergadering van aandeelhouders in de Naami. Venn. „Haarlemsche Machinefabriek", voor heen Gebr. Figqe, is in de plaats van den heer C. Lely, die wegens zijn benoeming tot minister van W., H. en N. de functie van commissaris dier Vennootschap heeft nedergelegd, als zoodanig benoemd de heer M. J. van Bosse, oud-directeur van Bur gerlijke Openbare Werken in Ned.- ïndië, te 's Gravenhage. BINNENLAND Atjeh. Donderdag ontving deRogeering het volgende telegram: .,De eerste colonne kwam don 30en te Kepaja Doewa en den 31 Augustus te Selimoen en Gleiengzy werd den tweeden dag licht beschoten, de tweede colonne ontmoette geen vyand". Dit is een vervolg op bet telegram, by de Regeering den 30en Aug. ont vangen, luidende als volgt: „Colonnen van Kota Radja bereik ten 27 dezer Lamtoba na kort vuur gevecht, waarin een ofticier licht ge wond werd. Bevolking der vallei vredelievend. Colonne van Tjotmant- jang was nagenoeg te gelyk te Lam toba na een licht vuurgevecht. Heden rukt de eerste colonne naar Selimoen op en gaat de tweede colonne terug naar Tjotmantjang." Naar men verneemt zullen de prin sen van Koetei in het begin van Oct, ons land verlaten. Installatie Hoogen Raad. De plechtige installatie van mrs. Coninck Lieisting en Kalff, respec tievelijk als president en vice-president van den Hoogen Raad geschiedde Donderdagnaraiddag in tegenwoordig heid van den minister van justitie, vele leden der rechterlijke macht en andere belangstellenden. De procureur-generaal mr. Polis sprak een bartelyk welkomstwoord tot de beide benoemden, waarna de heer Coninck Liefsting nog in uit voerige beschouwingen trad over werkzaamheden van den overleden president Kist, die ook door den procureur-generaal was gehuldigd. De nieuw benoemde president be val zich voorts aan in den steun zyner ambtgenooten rn richtte een welkomstwoord tot den vice-president mr. Kalff. Deze hield een toespraak bij de aanvaarding van het viee-president- sehap, hetwelk hy aanvankelijk had geaarzeld te aanvaarden en schetste daarop zijnerzijds den ontslapen voor zitter Kist. Namens de balie werd door jhr. mr. De Brauw, rijksadvocaat, nog een kort woord gesproken. Examens hoogduitsch. De totale uitslag der examens in lioogduitsche taal was als volgt: Lager onderwijs. Mannelijke can didates Aangemeld hadden zich 113, van welke 9 niet zijn opgekomen; 1 trok zich na het schriftelijk examen terug, 45 werden afgewezen en 58 toegelaten. Vrouwelyke candidates Aangemeld hadden zich 62 candi- daten; 2 trokken zich na het schrif telijk examen terug, 19 werden afge wezen en 41 toegelaten. Middelbaar Onderwijs. Akte A. Mannelijke candidates Aangemeld hadden zich 18 candidaten, van welke 1 niet is opgekomen: 3 trokken zich na het schriftelijk examen terug. 6 werden afgewezen en 8 toegelaten. Vrouwelyke candidaten. Aangemeld hadden zich 8 candidaten, van welke 4 werden afgewezen on 4 toegelaten. Akte B. Mannelijke candidaten. Aan gemeld hadden zich 4 candidaten, van welke 1 niet is opgekomen, 1 trok zich na het schriftelijk examen terug en 2 werden afgewezen. Vrouwelijke candidaten. Niemand had zich aan gemeld. 365 pond. In het Staatsspoorstation te 's Gra venhage trok Woensdagmiddag een juffrouw uit de provincie, die met man en kroost een uitstapje naar de residentie had gemaakt, de aandacht door haren lichaamsomvang. Op de vraag van een nieuwsgierige, die „als hij niet te onbescheiden was", gaarne eens het gewicht van moeder wilde kennen, werd welwillend geantwoord.,. 365 ponden. Kostbare ringen verloren. Blijkens bericht van den chef van politie te Nottingham aan den hoofd- commissaris van politie te's-Graven- hagé, M> 28 Aug., heeft m dame nit die ?tad in den Spoorwegwaggou no. 85 2 kostbare gouden ringen ach tergelaten, toen zy gebruik maakte van het wasehlokaal, ongeveer 20 min. voor zij met den trein den Hoek-van- Holland bereikte. De dame kwam van Dresden en reisde in don avond tus- schen Rotterdam en Hoek-van-Hol land. Slechts éen compartiment van den. waggon was bezet en waarschijn lijk zou niemand in hot wasehlokaal zyn geweest voor dat de trein ophield. In een der ringen zijn drie groote diamanten in zilver gevat. In den anderen ring zit een groote saphier en 1 diamant aan eiken kant daar van. Aan de firma Hudig Pieters te Rotterdam was kennis gegeven van dat verlies, met verzoek om nasporingen te doen, doch er werd bovendien onderzoek verzocht door dc politie. Een belooning Yan f 360 wordt uitgeloofd voor de terugbe zorging. De hoofdcommissaris van politie in Den Haag verzoekt onderzoek en bericht en bij ontdekking inbeslag neming. Volgens den regenmeter aan de school voor zeevaart op Terschelling is in de afgeloopen maand op dat eiland 146,S m.M. regen gevallen, tegen 10,6 m.M. in de maand Juli. Plakkers. Men schrijft uit Utrecht aan de N. B. CL: Op de Neude was Donderdagoch tend een buitengewone drukte. ïn een der talryke koffiehuizen op dat plein hadden de kellners van de verschil lende café's hier ter stede vergadering gehad. De aard hunner betrokking brengt wel eenigszins mede, dat die vergaderingen op een laat nachtelyk uur een aanvang nemen, waarvan ook weder, het gevolg was dat de zon reeds lang aan den hemel stond toon de voorzittershamer de sluiting aankon digde. En daar het nu tocli eenmaal een „gebroken achtermiddag" was, gingen sommigen der loden de bespre king nog eenigen tyd voortzetten in een andere herberg op de Neude, waar eigenlijk eerst te 7 uren des morgeus de gastvrije deuren mogen ontsloten worden. De vrouw van een der „plakkers" had zich echter on gerust gemaakt over het lange uit blijven van haren echtvriend en had zich daarom in den omtrek van het vergaderlokaal opgehouden. Toenzy bespeurde dat haar man, tuk op nog meer gezelligheid, met zyne vrienden het andere café binnenging, volgde zij hem op den voet, herinnerde hem aan zyn echtelijken plicht en eischte hem voor zich op. Maar zij had niet alleen buiten don waard, doch ook buiten de kellners gerekend, die allen met vereende krachten haar aan de deur zetten, Toen ging zij heul en troost zoeken op het hoofdbureau van politie en dwü-ta hm »^i'ag. Deze ongezochte gelegenheid oin een herbergier wegens overtreding der verordening te bekeuren werd daitl' h§jd§ handen aangegrepen, en terstond gingen een aantal agentcil met de vrouw mede en belegerden het huis aan de voorzijde en aan de achterdeur in de Drakenburgsteeg. De waard weigerde hun den toegang en de politie op hare beurt belette, toen het eindelijk 7 uur geworden was, aan de gewone klanten liet café bin nen te treden. De kastelein was woe dend en kwam met een borrel buiten om zyn klanten toch den morgen drank niet te onthouden, maar ook dit werd hem door de politie niet vergund. Tot ruim 9 uur duurde liet tumult en toen koos de waard de wijste partij en liet de politie voor het opnemen der namen van de over treders binnen. De vrouw, die zooals de kastelein baar, verweet roetin 't eten had ge daan, was nog met andere veront waardigde echtvriendinnen het café binnengelaten, doch ofschoon zij al hare overredingskracht aanwendden om hare mannen mede huiswaarts te nemen, was haar dit niet mogen ge lukken, alvorens eene bekeuring de kroon op het werk van den nacht had gezet. Een moordaanslag. In den laten avond van Woensdag is te Werkendam een moordaanslag gepleegd op zekeren Wouter Kie- boom, vader van een talryk huis gezin. Dc man kwam tegen half elf uit de herberg van D. v. d. W. aan den Sasdijk. In de herberg zelf was, vol gons verklaring van den kastelein, niets voorgevallen. De gewonde had er een partij bil jart gespeeld met C. v. O. Een hon derd meter voorbij de herberg schijnt by aangevallen te zyn en vreeselyk gesneden. Op zyn hulpgeroep kwam zijn eigen vrouw toesnellen, die daar dicht "by woont, en geholpen door een paar mannen werd K. voorzich tig op een kruiwagen naar huis ge reden. Daar bleek, dat hy acht diepe sneden over het hoofd en in den nek had ontvangen. Had hy een kwartier langer zoo aan den dijk gelegen, dan was fiij doodgebloed. Op de plaats der misdaad werden eene zyden pet en een lage schoen gevonden, blijkbaar van den aanval ler. De zwaarste verdenking rust op genoemden C. v. O., die bekend staat als een liefhebber van vcchteu. Do gemeentepolitie doet scherp onderzoek. Ook de wachtmeester der marechaus- séc uit Woudrichem is onmiddellijk met het gebeurde in kennis j Een Kamperstreek. Een inwoner van Kampen ontving dezer dagen een valschen rijksdaal der. Beseffende, dat het zyn plicht was die op te zenden naar de Rijks munt te Utrecht, deed hy dat ook en welper postwissel, Koloniën, Onruststokers. Den 3en Augustus is aan de Sum. Cl. uit. Padang Pandjang het volgende geschreven In den avond van den isten dezer had in het sociëteitsgebouw alhier een concert plaats, zooals u misschien bekend is. Hoewel alles den gewo nen gang liep, heorschte hier toch een zekere heimelijke onrust en span ning hoe men het ook wilde ver bergen, zoo waren de moesten zich bewust dat er iets broeide. „Op den avond van het concert was het sociëteitsgebouw sterk be waakt door militairen en politie. „Detachementen van 8 a 10 mili tairen met geladen geweren, door kruisten de straten; terwijl goed ge wapende bcvolkings-patrouilles aan den veiligheidsdienst een werkzaam aandeel namen. „Dienzelfden nacht, werden twee hadji's, die als de belhamels der on ruststokers bij liet bestuur bekend stonden in hechtenis genomen, en achter slot en grendel gezet. De ar restatie geschiedde zoo snel en met zoo weinig opzien, dat niet het minste verzet plaats had. „Om op alle gebeurlijkheden voor bereid te zyn, werden ook na dien de veiligheidsmaatregelen niet ver waarloosd. „Gisterenavond, tijdens het bal ter eere van den verjaardag van H.M. de Koningin-Regentes, werd de so ciëteit. weuerom goed bewaakt, ter wijl patrouilles nog steeds de straten afioopen om een oog in het zeil to houden. „Men verdiept zich in beschouwin gen over dc bedoelingen der onrust stokers zy die op de hoogte zyn, houden het er voor dat fanatisme en vrees voor de gehate hoofdelijke be lasting hier in het spel zal zyn." Een dag later schreef deze bericht gever „Omtrent de zoogenaamde onrust stokers hier kan ik nog weinig me- dedeelen, aangezien' het onderzoek nog in vollen gang is." Nog zij vermeld, dat de gouverneur van het gewest zich naar de Boven landen begeven had, maar den 4en Augustus weder te Padang terug keerde, eu dat men door die spoedige Naar het engelsch van ROBERT LOUIS STEVENSON. TWEEDE GEDEELTE. De Scheepskok. HOOFDSTUK X. De reis. 2) Maar toch, zooals gij zult zien, had het bestaan van Jat appelvat goede gevolgen, want was dat er niet ge- reest, dan waren wjj allen door verraad om het leven «komen. Het gebeurde als volgt Om het eiland, het doel van onzen tocht, te bereiken, westen wy gebruik maken van den passaatwind, 'erder mag ik my niet uitlaten. Naar onze berekening was het de laatste dag van de eis; dezen nacht of uiterlijk den volgenden morgen logen uur zouden wy het eiland bereikt hebben. Wy zeilden in de richting zuid-zuidwest, terwyl een Rclit koeltje ons voortdreef eu de zee zeer kalm was. )e „Hispaniola" liep een gestadigen gang, terwyl van jj>i tot tyd het schuim tegen de boegspriet opspatte. Lllen liepen opgewonden heen en weder, want een gedeelte au onzen avontuurlijken tocht was nu byna afgespeeld. Even na zonsondergang, toen myn werk was afgedaan eu ik op punt stond my naar iniju kooi te begeven, kreeg ik trek in een appel en liep nog eens naar boven. De wacht stond aan de voorzijde van het schip. De man op den uitkijk liet een zacht gefluit hooren en dit was het eenige geluid dat ik vernam, behalve het zachte geklots van de golven tegen het schip. Ik kroop in de appelkist, maar bemerkte dat byna alle appelen verdwenen warenmaar toen ik daar zoo in het donker zat, niets hoorende dan het ruischen van het water, overviel mij de slaap, of liever gezegd was ik juist op 't punt van in te dommelen, toen ik be merkte dat er zich iemand in de nabijheid van do kist bevond. Het vat schommelde, wanneer de man er tegen leunde en ik wilde opspringen om my te verwijderen, toen de persoon begon te spreken. Ik herkende Silver's stem en toen ik een paar woor den gehoord had, zou ik my niet meer hebben durven yertoonen, maar bleef liggen, bevend van angst en nieuwsgierigheidwant ik begreep uit deze enkele ge zegden dat het leven van alle eerlyke menschen aan boord op dat oogenblik van my afhing. HOOFDSTUK XI. Wat if: in de appelkist hoorde. „Neen, ik niet", zeide Silver. „Flint was kapitein, ik kwartiermeester, dat zweer ik by injjn houten poot. By dezelfde vechtpartij, waar ik myn been verloor, raakte oude Pew zyn oqgeu kwyt. Een chirurgijn, dio een academische opleiding had gehad, amputeerde myn been hij gebruikte er eeu boel potjes-latijn bij en weet ik veel wat; maar als een hond werd hy opgehangen on hing in de zon te drogen, zooals de geheele bomau- ning van „Corso Castle." Oorspronkelijk heette het schip „Robert," maar dat komt er van als ze de namen van de schepen zoo veranderen. Want ik zeg maar, zooals een schip eenmaal gedoopt is, moet het blyyen heeten. Zoo is hot met de „Cassandra" gegaan, .vaar wy heel huids mee van Malabar terug kwamen, nadat kapitein England „the Viceroy of the Indies" had genomen; en zoo ging het ook met de oude „Walrus", Flint's schip, dat ik rood van bloed gezien heb, maar tot zinkens toe met goud beladen was. „Ohoorde ik een andere stem vol bewondering uitroepen, die Flint was het pronkjuweel van de bende r Het was een der jongste matrozen, die deze woorden geuit had. „Ja. maar Davis was ook eeu ferme korol, hjj was vau alle markten thuis," zeide Silver. „Toch heb ik nooit met hem gevareneerst voer ik onder kapitein England en daarna onder Flint, en nu, by manier van spreken, voor myu eigen rekening. Van myn reizen met England maakte ik een spaarpotje van negonhonderd pond, dat vermeerderd werd met twee duizend pond, toen er een eind aan mijn varen mot Flint was geko men. Dat is nog al een aardig sommetje, voor een on dergeschikte en ik deponeerde alles veilig by de Bank. Waar is de bemanning nu gebleven, dio ouder kapitein England diende? Ik voor mij ik weet het niet. Waar is Flint Wel, de meesten van zyn manschappen waren heel blij, dat zy deze betrekking nu weer vonden, want sommigen hebben loopen bedelen van armoede. Waar is de oude Pew, die zyn gezicht verloor? Het is een schande om er aan te denken, hy had als een lord in het parlement twaalf honderd pond in een jaar kunnen verteren en heeft hy niet loopen bedelen? Wat is er yan hem geworden Dood en begraven onder de boomp jes. Maar twee jaar te voren, myn houten been rilt er van, kwam hy byna van honger ora. Hy bedelde, stal, zag zelfs niet tegen een moord op en niettegenstaande dat, leed hy gebrek, bij den hemel, dat deed hy. pWel, dat komt er eigcnlyk ook niet veel op aan!" zeide de jonge zeeman. „Neen in de oogen van gekken komt het er niet op aan, daar kan je staat op maken," riep Silver nit. „Maar ik zal jou eens wat vertellen, je zyt nog jong, dat is waar, maar je zyt toch al van zessen klaar. Dat had ik al ia de gaten toen ik je voor 't eerst zag, en nu zal ik eens met je praten zooals mannen betaamt." Het is gemakkelijk te begrijpen, hoe ik te moede was, toen ik dien ouden schurk een ander op dezelfde vleien de wyze hoorde toespreken, als hy myzelf gedaan had- Ik geloof, dat als ik er toe in staat ware geweest, ik hem door de planken heen had doorstoken. Hy sprak ondertussehen door, weinig vermoedende, dat by boluis- terd werd. „Hoor, wat het geval is met „heeren van fortuin." Hun manier van leven is weelderig; zy loopen gevaar opgehangen te worden, maar genieten toch hot vet to der aarde. En wanneer zy een tochtje achter dei rag

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1