„18,en 22 jaar, ik heb hen nu reeds twaalf jaar." „Ze kannen oud worden, niet waar?" „.Ta, in hun land, in Indië wor den zé soms 200 jaar, zegt menmaar in Europa brengen ze het niet zoo ver. De dieren hebben liier te veel van den winter te lijden eu 't geeft veel zorg in het barre jaargetijde hun stallen behoorlijk te verwarmen. „Hoeveel wegen ze?" „Ieder ongeveer 2200 kilo. „Me dunkt ze zullen aardige kostgangers zijn Wat verorbert zoo n beestje dagelijks?" „Ze hebben per dag noodig twee centenaars hooi en een halven cente naar roggebrood, terwijl ze zoo nu en dan bij wijze van „tractatie" rijst- en-melk krijgon." „En zijn ze gemakkelijk te tem men?" „Nu, zoo heel gemakkelijk niet. De meeste menschen raeenon dat oli fanten zeer kalme dieren zijn, goed aardig en verstandig. Nu, dit laatste is waar; verstandig zijn zemaar zoo goedaardig zijn ze niet. Ik heb heel wat moeite gehad om ze te leeren wat ik wilde dat ze leeren zouden, en ik heb gelukkig nog nooit een ongeluk met hen gehad, doch er be hoort een onuitputtelijk geduld toe bjj groote kalmte." „Ook veel slaag?" „Neen, geen slaag; slaag deugt nooit bij liet dresseeren van dieren; dat moet altijd met kalmte en vrien delijkheid gebeuren. Trouwens oli fanten voelen met hun dikke huid weinig van slaag." „Zijn de dieren nooit angstig als ze tegenover het publiek staan?" „Neen, daar zijn ze aan gewoon. Ze nemen geen nota van bet publiek en letten alleen op mijn oogen. „Hoe leerdet ge ze by v. muziek maken en kegelen?" „Dat muziek maken was wel het moeilijkste van hetgeen ze kennen. Ik heb liet ze eveneens het kegelen eerst ieder afzonderlijk geleerd; eer ze die muzikale kennis hadden waren 20 maanden voorbijgegaan". „Is het vermoeiend werk eiken avond met ze op te treden?" „Erg vermoeiend, bovendien moeten ze af en toe, overdag ook nog ge oefend worden, ofschoon dit met dagelijks noodig is." „Hoe lang blijft ge hier?" „Tot 15 September, dan moet ik te Rijsscl in Frankiyk optreden." Hbl. Notarieel staatsexamen. 's-Gravenhage, 28 Augustus tot 3 September. Geslaagd voor het eerste gedeelte de hèerén E. H. E. Fense- ïing, te Oirscbot; A. J. Tittel, te 's-Gravenhage; W. J. de Haas, te Middelburg; C. C- M. Ligtenberg,te 's-HertogenboschJ. M. L. A. Ri ch el le, te Alphen a/d. Rijn; voor het tweede gedeelte de heerenjhr. J. V. van Nispen, te Arnhem; H. G. G. Denis te 's-Gravenhage: O. M. Vel- linga, te Amsterdam; M. Q. Zeelen- berg, te Capele a/d. IJsel; P. J. Biezenbaar, te Gouda; A. H. J.Ben- ningh; te Hellendoorn. Een belangrijk bezoek aan Oud-Dordt". Het aangekondigde bezoek van de magistratuur van „Oud-Antwerpen" aan „Oud-Dordrecht" bad Donder dagmiddag plaats. In een zestal rij tuigen kwam het gezelschap van 22 dames en heeren burgemeester, schepenen, oudraden, poorters en poorteressen het tentoonstellings terrein binnenrijden, aan den ingang door de muziek van liet 2de regiment infanterie uit 's Hertogenboseh met de Brabangonne verwelkomd. Aan de Chalet Suisse stapte het gezelschap uit, dat om zijn schitte rende 16e eeuwsche kleedy zeer de aandacht trok. Allerlei standen wa ren in dezen kring vertegenwoordigd, van edellieden tot rederijkers en een voudige poorters toe. Door twee leden der magistratuur van „Oud-Dordrecht" werden zij ontvangen, waarop 'tin optocht, de muziek" voorop, naar „Oud-Dordt" Aan de Riedijksche poort was een wacht van acht man van het vendel opgesteld die de gasten, onder het luiden der Stadhuisklok, naar de oude beurs geleidde, de magistratuur van „Oud-Dordt" verbeidde daar zijn col lega's uit het Zuiden. De oud-Hol- landscbe kapel speelde toen de „Leeuw van Vlaanderen." Op de beurs nam de burgemeester van „Oud-Antwerpen", de beer De Beukelaar, het woord om te bedanken voor de gulle ontvangst, een toespraak die de muziek met het Wilhelmus, oude zetting, begroette. Nadat de burgemeester van Oud- Dordrecht, de heer Hidde Nyland, eveneens bet woord had gevoerd, overhandigde by den burgemeester van „Oud-Antwerpen" den gedenk- Senning van „Oud-Dordrecbt" als een erinnering aan het bezoek. De beer Lebon, eerste-secretaris van het ghilde der poorters van Oud-Ant werpen, hield hierop een toespraak, die liij besloot met de aanbieding aan den magistraat van „Oud-Dordt" van den gedenkpenning van Oud-Ant werpen". De gasten teekenden de volgende ■opdracht in het Gedenkboek van „Oud-Dordt" „Op Donderdach den tweeden van Hérfstsmaand 1897 quamen de Bor- ghemeestcr. Schepenen ende Vroet- schappen der stede Out-Antwerpen totter stede van Out-Dordrecht, ende wierdea aldaar van den Borghemees- ter. Schepenen, Raden ende Goede Luyden van Achten der voorsz. stede bewelkomt endetreffelyck ontfanghen. Ende tot ghedenckenisse van deselve plechtige ontfangst hebben opgemelde Borghemeestor, Schepenen en deVroet- schappen dor stede van Out-Ant- werpen ende baerluydcr huysvrouwen haerluydcr bandttey-keuingliengestelt in het Ghedenckboeck der stede van Out-Dordrecht, als hierna volght." De eerewjjn werd nu rondgediend. De burgemeester van Oud-Antwerpen stelde een dronk in op do gezondheid van onze Koningin en de Koningin- Regentes, die mot hot Wilhelmus werd begroet, wat door den burgemeester van „Oud-Dordrecht" beantwoord werd met een toost op koning Leo pold, welke door de Brabanconne werd opgevolgd. Te vyf uur werd aan de Vlamin gen een feestdiner aangeboden. De tweede-secretaris van bet Antwerp- sche »ilde bood aan de broederschap van Oud-Dordrecht een fraai gebon- ken boek aan, dat de handteekenin- gen bevat van de loden van het Oud- Autworpscbe gilde, onder de volgende opdracht Weledele Heeren De ghilde der poorters van Oud- verdrinken, en dat hy do ouders eerst waarschuwde toen het reeds te laat was. Zijne verklaring kwam in hoofd zaak hierop neer, dat hy zoo versla gen was bij het gezicht van het kind in het water, dat hij niet in staat was hulp te verleeneo. Zelfs toen hy bij de ouders kwam, kon hy van schrik bijna niet zeggen, dat hun kind in het water lag. Door het kantongerecht te Beet- sterzwaag was hy veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. Het O. M. by de rechtbank te Heerenveen eisebte dezelfde straf. een oude, bevende beer met dieplig gende oogen en een haviksneus. „Ik had my," vertelde deze, „op een avond vreeselyk geërgerd, want myn neef George, een der meest lichtzinnige knapen van Parijs, had my uit zyu club getelefoneerd om 600 francs, ten einde een speelschuld te betalen. Dee<i ik het niet, dan ging bij zich dood schieten. Ik zond hem echter niets, want met dergelijke dingen had. hy rnjj al twintig maal bedreigd en hy zooveel mogelijk worden in acht ge nomen. Daarom zyn ook alle plannen geheim gehouden en men weet zelfs niet in welk deel van het terrein (Odenwald, Spessart en Vogelsberg) de troepen elkander zullen ontmoeten De keizer zal zelf de leiding op zich nemen met prins Albrecht van Prui sen als plaatsvervarger. Prins Leopold van Beieren roert do Beiersche troe pen aan. De Frf. Zlg. herinnert dat in de- QEPüENGD NIEUWS Présent is geen vlaamsch! De burgerwacht van Lehloo, in België zou Zondagmorgen voor het eerst in het vlaamsch worden gecom mandeerd. Bij de oproeping der namen werd door een aantal wachten: „présent", gelijk ook in ons land gebruikelijk is, geroepen. De advokaat Josson van Brussel, die daar bn stond, vond dat echter Antwerpen is hoog'st gelukkig harenongepast en toekende verzet aan. Eene broederlijken groet te brengen aan de woordenwisseling had plaats tusscben broederschap van Oud-Dordrecht 1 j hem en de officieren, die in hun ambt Den Vlaamschen vrijheidsgeest, de gestoord waren, zucht naar bet sclioone, naar de kuiist, j De heer politiecommissaris kwam welke steeds de kenmerken uwer stad tusscbenbeide en de heer Josson legde waren, licht gij iu dit prachtige ju-; wat luidruchtig en hevig zyn optre- weeltje, in uw Oud-Dordrecht klaar- den uit. Eensklaps schoot een officier der dan ooit doen blijken. der burgerwacht toe en drong den De bewoners van het onvergetelijkeheer Josson achteruit, Eene worste- Oud-Antwerpen bewonderen uw werk.lïng ontstond, gendarmen en politie Zy voelen zich gelukkig tusscben die kwamen toesnellen en de heer Josson oude, kunstgetuigende muren,tusscbenwerd opgebracht naar het stadhuis, die prachtige en rijke kleedsels, die waar proces-verbaal werd opgemaakt, evenarend van schoonheid en getrouwe'. Wy vinden dat het optreden van weergeving, hun zoo innig Oud-Ant-^den heer Josson hier ontijdig en on- werpen u herinnert. j gepast was, zegt het Volksblad van Wij juichen UKdelen toe en bren- Gen/. Antwoorden met het woordje gen uw Oud-Dordrecht een welver- „present" is geene daad van frans- diende en geestdriftige hulde. i kiljonismehet woordje heeft min of Ontvang, Weledele heeren, dit klein meer burgerrecht in vele gevallen- getuigenis van ons bezoek, welke wij Overigens zyn dc wachten vry met nooit vergeten zullen. (present te antwoorden. Daarenboven Moge het u steeds onze meest broe-had de heer Josson geene de minste derlyke en diepste achting herhalen.1 bevoegdheid in dit geval. De vlaam- Heil zij de inwoonders van Oud- sche zaak moet en zal winnen door heeft zich nog niet doodgeschoten, j zelfde streek by Ascliaffenburg, in Om elf uur des avonds ga ik naar 1uXi.__ bed. Precies om middernacht begint myn Jtelefoontoestel vreeselyk te schel len. Dat beviel me maar half. Daar viel me plotseling myn neef in. mis schien had de kerel zich nu werke lijk doodgeschoten en deelt men my de ongelukstijding mee. Eindelijk ga ik naar de telefoon. „Hallo," hoor ik een stem roepen, die zoo uit het graf schynt te komen. „Hallo," vraag ik, „wie spreekt daar?" En het griezelige antwoord luidde: „Do d o o d 1" Ik ben niet bygeloovig maar mid- dernaoht en dan zulk een woordEu toen sprak de dood verder: „Oude woekeraar, als je je neef niet behoor lyk ondersteunt, haal ik je nog deze maand weg." En toen ratelde het toestel zoo geweldig alsof er honderd lijkkoetsen over het plaveisel gingen. Ik kreeg een harde koorts en den volgenden morgen zond ik dadelijk Dordrecht 2 September 1897. Tydens den maaltijd werden tele grammen verzonden aau de Konin gin-Regentes en aau den koniug der Belgen. De vroedschap van Oud-Antwerpen nam Donderdagavond om 8 uur af scheid. Letteren en Kunst. gematigdheid, terwijl misplaatste ijver haar schaadt, besluit bet blad terecht. Stormberiehten. Evenals hier heeft het Donderdag ook in Engeland hard gewaaid, waar bij ook veel regen gevallen is. Zoo veel zelfs dat de kampen van het manoeuvreerend leger te Arundel hij- na geheel zijn weggespoeld. De ongelukken die deze storm als elke andere met zich heeft gesleept zijn, hoewel groot in aantal, niet van ernstigen aard. Te Southsea zyn ver scheidene booten gezonken en eenige in La femme de Claude van Al. Du mas fils. Sport en Wedstrijden. toe te kennen. Op verzoek van „Ajax"' zal een der wedstrijden tegen „Yorkshire Wanderers" te Leiden worden ge speeld. Het programma is als volgt vast gesteld: 6 en 7 September Noord- Holland te Heemstede; 8 September Zuid-Holland te Leiden9 en 10 Sept. All Holland te Heemstede, en 11 Sept. Zuid-Holland te 's-Gravenhage. Voor liet kiezen der elftallen zullen worden uitgenoodigd de heeren L. H. Koolhoven en D. van den Berg voor liet Noord-Hollandsch elftal; de heeren mr. O. Feith en J. de Groot voor het Zuid-Hollaudsch elftal, en de heeren mr. C. Feith en D. van den Berg voor liet Nederlandsche elftal. Als captains zyn gekozen de heeren D. van den Berg voor liet Noord- Hollandscli elftal, J. de Groot voor het Zuid-Hollandscli elf te Leiden, en mr. C. Feith voor het All Holland elftal en liet Zuid-Hollandscli elftal te 's-Gravenhage. RECHTSZAKEN. De Amsterdamsche rechtbank ver oordeelde Vrijdag Veltraan. Donker, Sillemans en Soet, die wegens een elftal diefstallen met braak terecht hebben gestaan, onderscheidenlijk tot gevangenisstraf van 4 jaar, 4 jaar en 3 maanden, 5 jaar eu 3 jaar en 6 maanden. De kantoorbediende der Ontvang en Betaalkas, die zich onder valsohen naam eene betrekking had verworven en reeds dan eersten dag f200 en later nog eens f 100 stal, is veroor deeld tot 2 jaar gevangenisstraf. mijn neef de 600 francs." En daarna kwamen er nog een me nigte andere getuigen, die allen wis- ten te vertellen van het zonderling gedrag der telefoondames. Vroeg ie mand naar de koersen zijner effecten, dan kreeg by een antwoord over de luchtballon van Andree, verlangde iemand met een schouwburg verbon den te worden, dan werd ny aange sloten by een begrafenis vereeniging Eleonora Duse. Eleonora Duse, die thans nog op de bergen (to Mürreu) vertoeft, zali jachten tegen den wal geslagen, tor den 7en October te Amsterdam op-1 wjjjj Lowestoft een vischschoener treden als Marguénte Gauthier9 j jn <ie baai op het strand geworpen October als Magda in Heimat (Haar 1 en vernield is. Ook bij Sheerness Thuis) van Sudermann; 11 October 1 werd een groot jacht tegen de kade geslagen, waardoor het belangrijke schade opliep. 13 en 15 October speelt zy in Den l Persoonlijke ongelukken vielen ech- Haag Marguérite Guthieren Magda.ter niet voor, ofschoon dit op Havling (island niet veel scheelde, waar een hadhuisje door den wind omgeworpen j werd en boven op een jongen van 13 ijaar viel. Het kwam echter zooda- Cricket i terecht, dat het don jongen niet r aanraakte, zoodat hij met den schrik Op de Donderdag 26 Aug. te Lei-1 vrijkwam den gehouden bestuursvergadering van den „N. G. B." waren aanwezig de heeren H. S. Isbrücker, mr. F. Kleyn Een zonderlinge telefoon- en L. H. Koolhoven. Afwezig met juffrouw, kennisgeving mr. H. van Manen en Clémenee Rodier, een jonge dame J. Hekkenberg, zonder kennisgeving me£ roodblond haar, een zeer pikant Roelants. gezicht, een kleine maar bewege- aan het Parysche hoofdbureau wordt ze beschuldigd van een reeks mis drijven gepleegd te hebben, welke men geneigd zou zyn ondeugende streken of hoogstens schelmerijen te noemen, en die zelfs menigmaal de lachlust der eerwaardige rechters op wekten. Dadelijk al bleek, dat Clémenee Rodier eigenlijk Jeanne de Va Hier heette, en de aangeklaagde verklaar de daarop, dat de eerste naam haar telefooDiiaam is. Op de vraag, waar om zy, die van een zeer welgestelde familie was, telefoniste was gewor den, welke betrekking voor haar toch niet zooveel aantrekkelijks kon heb ben, verzekerde zij, dat zjj dit uit een gril geworden was. Een kennis die bij de telefoon werkzaam was, had haar verteld, dat men dan zulke aardige geheime dingen kon afluiste ren, en dat had haar er toegebracht om te pogen ook als telefoniste ge plaatst te worden. De griffier las daarop de volgende beschuldiging van den voornaamste» aanklager voor „Den 5den Augustus had een my bekende dame mij een mededeeling te doen en riep myn telefoonnummer „Hallo, Hallo! Wie is daar?" „Ik Irna, en u. „Kom je van avond?" Ik had geen tijd daarop te antwoorden, want tot ons heider schrik riep een doffe stem ineens „Mevrouw, mevrouw, hoort u my en zonder het antwoord, liet men er op volgen„Mevrouw, gij zjjt een zondares. Uw echtgenoot zal alles vernemen0„m 's hemels wil, wie bent u dan?" vroeg de my be kende dame „Het geweten klonk het nog doffer ten antwoord en eer wij ons hersteld hadden van onzen schrik, klonk een getik en geratel door de telefoon om er doof van te worden, en daarna heerschte er de Geen hulp geboden. Voor de rechtbank te Heerenveen, stond Donderdag in hooger beroepstilte des grafs. Myn vriendin werd terecht E. Aardema te Wjjnjeterp,ziek van schrik, ik echter ging naar beschuldigd dat hy zonder pogingen de politie..." tot redding te doen een kina, dat by Een tweede aanklager, die zelf ver had kannen redden, heeft laten ver- scheen was een zekere meneer Mureau, 1866 ernstiger gebeurtenissen hebben plaats gehadgeen schijnoorlog, maar een wezenlijke, waar de Pruisische troepen de Zuidduitsche versloegen en de eenheid van Duitschland werd voorbereid. Een moordaanslag. Op den burgemeester van Toulon, den heer Pastoureau, is een moord aanslag gepleegd. Bij het verlaten van het stadhuis werd hy aangespro ken door een ontslagen politie-agent Pastorelli. Nadat zy eon eind met elkaar voortgeloopen waren, naderde plotseling de zwager van den politie agent, zekere Öinibaldi den burge meester van achteren en bracht hy hem eenige dolksteken toe in de heup. In weerwil van liet enorme bloedver lies gelukte het den heer Pastoureau den man te grijpen en vast te houden totdat er hulp kwam. Het slachtoffer van den aanslag is in bedcnkelijken toestand. De dubbele moord te Berlijn. By het verder onderzoek omtrent den dubbelen moord in de König- gr&tzerstrasse te Berlijn is nog geble ken, «lat Gönczy behalve de pl.m. 400 Mark, die men in zyn bezit wist, nog een groot aantal kostbare famiiie- kléinodiën heeft gestolen, zooals col- klein parlement toch, waar de meer derheid van een paar stommen afhangt, kan aan een Ministerie langs dezen weg een groot overwicht worden ver zekerd. Maar is hot zoo'n groot kwaad, vraagt het Vad. als aan de zwakke 011 weifelende meerderheid dus eene stabiliteit wordt verzekerd Verder is het blad van meening, dat alle bezwaren moeten vallen in 't niet tegenover de principieele voordeelen. Nadat het Vaderland zoo hot Yer- eenigen van het Ministerschap met het kamerlidmaatschap heeft verde digd op grond dat er eene innige samenwerking tusscben parlement en Ministerie door wordt verzekerdle vert hot een pleidooi voor het ver dwijnen van het in de Grondwet niet gekende, schoon ook niet gepresen teerde kabinet des konings; omdat daardoor eene even gewenschte iu- Dige samenwerking tusscben de Kroon en hare dienaren boter zal worden gewaarborgd. Een directeur van het kabinet, als zijnde een onverantwoor delijk dienaar der Kroon, die tusschen den drager der Kroon en de Ministers en de Statcn-generaal staat, kan, be toogt het Vad., een politiek gevaar wezen. Verder kan het Vaderl. zich ver eenigen met het pleidooi van de Arnh.- Cour. om den directeur in het ver antwoordelijk ministerie op te nemen; omdat veel van het werk van het kabinet onmisbaar is. Alleen zou het daarby uit amendement willen aan geven. dat wel liet hoofd der be staande ininisterieele departementen, liefst de premier, met deze zaak kan worden belast. staken met deze onder éen deken en deze gaf haar geheele tractement uit aan snoeperhen voor de anderen, zoo dat het teiefoonbureau er soms uitzag als een winkel in delicatessen. De mooie zondares kwam er overi gens gemakkelijk af. De voornaam ste aanklager trok zyn beschuldiging en men kon dat zeer goed begrij pen, want - ij had zich juist acht dagen geleden verloofd. En daar ook de anderen barmhartige menschen waren, kwam mej. Jeanne de Valler, die ondertuschen haar ontslag had genomen, er met een strenge verma ning af. Aan den arm van haar ver loofde verliet zij de rechtbank. Een Gravin als Schildwacht. De uit Frankrijk af komstige graaf d'Espagne heeft in Spanje, waar hy onder Koning Ferdinand VII (ge storven in 1833) kapitein-generaal van Catalonië was, door zyne dikwijls in wreedheid ontaardende gestrengheid een berucht aandenken achtergelaten, en nu nog is daar de herinnering aan vele episoden uit het leven van den merkwaardigen man levendig. Toen de generaal op zekeren mor gen de stukken van een ingewikkeld militair proces bestudeeren moest, gaf hy den wachthebbenden officier be vel, niemand, wie het ook was, toe te laten. De adjudant liet echter on- daüks het verbod de dochter van den graaf op haar dringend smeeken bin nen. Zij kwam, om voor een' in het proces betrokken officier, die vroeger met de familie van den generaal ver keerd had, voorspraak te vragen. De generaal vergaf zijnen familieleden liever alle anderen dingen dan de geringste inmenging in zijne militaire aangelegenheden. Nochthans hoorde hij zyn dochter kalm aan. Toen zij uitgesproken had, liet hy den adjudant komen en beval hem, eenen bezem te laten brengen. Verwonderd keek de officier zijnen chef aan, doch diens gevreesd fronsen gaf hem vleugels. De generaal gaf daarop den bezem aan zijne dochter met de woorden „Omdat jij je nu bepaald met mili taire zaken wilt bemoeien, zul je on middellijk den schildwacht voor de voordeur aflossen. En gij," wend de hij zich tot den adjudant, „geef mij uw degen en begeef u in arrest, omdat gy mijn bevel, niemand toe te laten, niet opgevolgd hebt." En zoo geschiedde het. Met den bezem in de hand moest de jonge gravin twee uur lang schilderen. Zij haalde zich op de tochtige straat het was in den winter eene ern stige verkoudheid op den hals, die haar weken lang op het ziekbed wierp. De bloedige gestrengheid, waarme de d'Espagne de onder zijn comman do staande provincies behandelde, werd later nog noodlottig voor hem. Nadat hy uit zyn ambt en zyne waar digheden ontzet was, moest mi Spanje verlaten en zou over de Fransehe grens gebracht worden. Toen hy reeds nabij de grens was, werd hy, niette genstaande het militaire escorte waarschijnlijk wel met heimelijke toe stemming van dit escorte door de ver bitterde Gataloniërs gedood en zyn lyk in de zee geworpen. Groote manoeuvres. In de volgende weck, van 6 tot 11 September worden in de nabijheid van Frankfort groote manoeuvres ge houden. waarvan de wapcnschouwin- gon te Coblenz en te Wurzburg en Neurenberg de voorbereidingen wa ren; waarop nog volgt die te Ham burg, waarbij o.aT de koning van I talië aanwezig zal zyn. Aan de oefeningen zullen voor 't eerst groote troepenmassa's —4 leger korpsen met 10 divisies en een af zonderlijke divisie cavalerie ge zamenlijk deelnemen. Het korps aer De collega's van de telefoonjuffrouw liers, broches, armbanden, ringen, enz. _l_,j. jt Verder heeft hij nog eenige effecten weten machtig te worden, welke hn hooL'stwaarschynlijk daar de moord toch reeds den I4den Augustus ge pleegd is te gelde heeft kunnen maken. Dat hy dus zoo goed bij kas is, kan zyn ontsnapping zeer vergemak kelijken. Aan den anderen kant zou den de kostbaarheden, waarvan de vorm bekend is, hem kunnen ver raden. Doodslag. Donderdagnacht is de persoon Beth lehem, uit Üsselo bij Enschedé, aldaar door twee scharenslijpers levensge vaarlijk in zijn woning verwond aan rug, horst en hoofd. Zijn toestand is bedenkelijk. De marechaussees zijn de vermoe delijke daders op het spoor. Oaveiligheid in slaap waggons. De internationale maatschappij tot exploitatie van slaapwaggons heeft besloten, teneinde de veelvuldige dief stallen in de slaapwaggons te voor komen, in eiken waggon een brand kast te plaatsen, die met twee vel schillende sloten is gesloten. Een der beide sleutels is in berus ting by den hoofdconducteur, de an dere by den conducteur van den wag gon. De reiziger die geld of voor werpen van waarde weg wil bergen, ontvangt een stevige enveloppe, die hy 11a de voorwerpen er in geborgen te hebben zelf sluit en waarop ziju naam zoowel als de plaats van bestemming wordt geschreven. De enveloppe wordt dan in tegenwoordigheid van de beide conducteurs in de brandkast geborgen. De maatschappij waarborgt, dat de euveloppe onbeschadigd aan den reizi ger terug wordt gegeven. Graanrechten. De graanprijzen ondergingen in do laatste weken een belangrijke rjjzing een gevolg van minder gunstigeoog- sten, maar wellicht nog meer van speculatie. Een gevolg van die rij zing der pryzen is natuurlijk duur brood. De organen der partijen, die tydens de verkiezingen graanrechten op haar program hadden, vinden hierin aan leiding den stryd, by dc stembus ge streden, te heropenen. „Ziet go wel?" roepen ze uit, „ook zonde» graanrech ten wordt het brood duurder." De Kamper Courant heeft nooit zonderlinger redcnecring aangetroffen. „Niemand heeft ooit beweerd, dat ook zonder graanrechten het brood niet duurder kan worden. „Maar er is iots andors. Dc rijzing der broodprijzen, thans waargenomen, pleit joist tegen de voorstanders van graanrechten. Wat duur brood betce- kent, wordt thans eerst gevoeld, nu de lage graanprijzen van de laatste jaren blijken geen stand te houden en dus worden zy, die zich in het volksbelang tegeii graanrechten ver zet hebben, volkomen gerechtvaar digd. Het is toch voor ieder duide lijk, dat de broodprijzen nog hooger zouden zyu, wanneer z\j ook nog den invloed van graanrechten ondergin gen. Al zou bij lage graanprijzen die invloed niet zoo sterk in de gezinnen gevoeld worden, zeker zou hij sterk worden gevoeld in ty'dcn, dat die prijzen door minder goeden oogst of door speculatie hoog zyn. „Wat graanrechten beteekenen in zulke tyden, men ziet het op het oogenblik in Frankrijk. Daar bestaan graanrechten, maar nu er door min der gnnstigen oogst in het land zelf duurte dreigt, nu ontstaat er eene levendige beweging om de graan rechten afgeschaft te krygen, en is er zelfs sprake van de gezamenlijke gemeentebesturen eene demonstratie met dat doel te doen uitgaan 1" Commissariaat van Politie te Haarlem. Inlichtingen omtrent de voorwerpen- zijn dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen, van 11 tot 1 uur voor de eigenaars te bekomen. Gevonden voorwerpen. "Van 26 Aug. tot en met 1 Sept. '97. Een bril. Een portemonnaie met eenig geld. Een elastioke bal. Een achterkret van een wagen. Een hor loge. Een das met dasspeld. Een pelerine. Een R. G. kerkboek. Ken parapluie. Ken paar garen dames handschoenen. Een zilveren broche. Een kinderschoentje. Een ceintuur van een jas. Eon ondorstuk van een gouden oorbel. Een gehaakt doekje. Een insigne van een kogelclub. Een pelerinejas. Eenige sleutels. Pers Overzicht. Parlementaire eischen. Reeds een paar keeren maakten wy in deze rubriek melding van de be schouwingen, die in de pers werden geleverd over het al of niet vereenig- baar zijn van het kamerlidmaatschap en het Ministerschap en wezen wy op de bestrijding, die het zich hor- kiesbaarstellen van de heeren Minis ters Borgesius en Lely heeft gevon den. Het Vaderland(lat zich thans ook in deze quaestie mengt, zegt dat het de principieele bestrijding van de anti rev. Hollander kan hegrypen hoewel liet geen Nederlandsch staats recht. is. De opmerking van de groene Amsterdammer, dat men niet tegelijk controleeren en regeeren kan, be vreemdt echter het Haagsche orgaan, daar het Nederlandsche staatsrecht eene dergelyke tegenstelling niet kent. De vertegenwoordiging heeft zeker te controleeren, zoo zegt het Vader land, maar de kroon controleert ha rerzijds ook door pretenties der ver tegenwoordiging terug te wijzen, en zoo de kroon door haar dienaren re geert, het wetten maken, dat in het par lement geschiedt, is eene voorname fac tor van het regeerrecht Wanneer de Minister Volksvertegenwoordiger is, krygt men het groote voordeel, dat hij, gelyk gerechtigd met alle andere leden het parlementaire leven mede leeft; de leiding van zijne partij kan blyven voeren; voortdurend voeling kan onderhouden met zijn eigen frac tie en andere fracties, tot geen bui tengewone en dan soms nog falende middelen zyn toevlucht behoeft te ne men om op dc hoogte te blijven van hetgeen de parlementaire fracties wil len. Aan controle ontsnapt hy daar door evenmin als de directeur eener Vennootschap. Het Residentieblad stemt toe, dat aan de verschillende opportuniteits- Rijnprovincie en dat uit Hessen zul-1 redenen tegen dc vermenging van len optreden tegenover twee Beiersche beide betrekkingen aangevoerd, niet '1^- G. M. Cramer, Pretoria. Forrester, legerkorpsen. De oorlogstoestand zal1 alle gewicht is te ontzeggen. In eenSandowa. Maingay POSTERIJEN. Lijst van onbekende brieven, ver zonden door het Postkantoor te Haar lem, gedurende de lc helft der maand Aug. "1897. Schouten, Alfeu. W. Ooms, A. P. Groot, Schouten, G. Warnier allen Amsterdam. A. v. d. Bosch, Bloc- mendaal. Wed. Waning, A. de Graaff, S. Harting allen 's Hage. C. Frei- ture, J. M. Verhagen beiden Haar lem. M. G. G. Baar, Kromhout? Wed. A. J. van Ecken, Nieuwediep. J. Brouwer, Rotterdam, v. d. Eys, Schagen. Briefkaarten. G. Dijkstra, J. de Zwarte, J. A. Bots, J. Eradens, allen Amsterdam. S. Keyser, Yenloo. C. Mulder? .J.v. d. Made Buitenland. K. Alberdingk Thym. Aken. J. Hilkman, Newyork. M. Orth, Parijs.

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 7