T weede Editie. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. a® II! FEUILLETON, De Schatgravers. iSe Jaargang. Dinsdag 7 September 1897, No. 4351 HAARLEM'S DAGBLAD ^BOIsnCsrECMIEl^SrTSFK.IJS: Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrok waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden„1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden„1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlemper 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post0.37!/2 Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en. door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangêre G. L. DAUBE d- Co. JOHN F. JONES, Slice., Parijs 31b>s Faubourg Monhnartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedmgenïaan^het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de priis der Advertentiën van 1-5 regels f 0,75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel f0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: Bloemendaal, Sandpoorl en SchotenP. v. d. RAADT, Sandpoort; Heemstede, J. LEUVEN, bij tol; Spaamdam, C. HARTENDORP; Zan voortJ. ZWEMMER; Velseh, W. J. RUTJTERBeveruijk, J. HOORNSIJmuiden.TJADEN, Genoemde Agenten neme*" Abonnementen en Advertentiën aan. STADSNSEU WS. eerste en tweede pagina. Haarlem, 6 Sept. 1897. Tot onderw. aan de inricht, van onderw. der naaml. venn. „Mij. tot expl. van Inst, van Onderw. en'Opv. te Batavia", directeur de heer J. H. Kievits, tevens directeur der Spaar en Depositobank aldaar, is benoemd de heer G. B. J. Van Heu ven, thans onderw. aan de opleidingsschool voor jongens tot middelbaar en hooger onderwijs, Nassaulaan alhier. Naar wij vernemen zullen er in October harddraverijen worden ge houden op de baan van 't Oude Slot te Heemstede, op Woensdag den 13den of op den 20stén. Liederavond Zalsman-Loots. In hot Weekblad voor Muziek van 4 dezer schrijft de heer Hugo Nol- thenius het volgende: 11 Sept. wordt te Haarlem een liederavond gegeven door de heeren Gerard Zalsman en Philip Loots. Het programma vermeldt behalve liederen van Schubert, Schumann en Brahms twee nog onuitgegeven noviteiten nl. Tranendichtjes van Ph. Loots en 7 liedjes van Lovendaal, door Bern. Zweerseen en ander zal veel be langstelling wekken. (De liedjes van Lovendaal-Zweers ken ik nog niet, de tranendichtjes echter van Philip Loots heb ik eens mogen hooren en daarbij zonder slag of stoot den in druk gekregen, dat de heer Loots ook ditmaal zeldzaam gelukkig is geslaagd. By den grappigen tekst, in den piet- paaltjensstyl, is een muziek geschre ven zoo gelukkig in vinding als in bewerkingzeer boeiend is zij en voor zich innemend. Den heer Zals man bij voorbaat hulde voor den al leszins loffelijken ijver, waarmede by deze interessante noviteit wil hekend maken.) Concerten. Brongebouw. Wie het niet op zijn scheurkalen der gezien had, zou het Zondag wel bemerkt hebben, dat het September en dat de zomer voorhij is. Wat was het koud en nat! Van 's morgens half elf af is^het geen twee minuten droog geweest en de wind woei zóo nadrukkelijk, alsof hij ons duidelijk aan 't verstand wou brengeu, dat hy niet meer de verfrisschende zomer koelte, maar de verkillende herfstwind was. Maar 't past ons niet, daarover to klagen, nu we een zoo prachtigen zomer'hebben genoten, ook al is 't dan een teleurstelling, dat we van de laatste zomerconcerten niet of niet volledig meer kunnen profiteeren. Het park van liet Brongebouw, dat ons p liet afgeloopen seizoen zoo vaak gastvrijheid verleende, was Zondag door den regen ontoegankelijk. Tot zwemoefeningen leende liet zich allicht heter dan tot wandelplaats en terecht was dan ook besloten, de beide con- certen,zoowel de matinee als liet avond concert tehouden in de groote zaa' .Voor hardhoorenden was dat een uitkomst, want het daverde soms door de zaal. De beste plaatsen waren achteraan in de conversatiezaal, die dan ook des jmiddags en des avonds goed bezet was. Het avondconcert was, wat het klankvolumen betreft, veel minder hinderlijk, daar do heer Kriens het slagwerk niet liet gebruiken en de lage bassen door contrabassen had laten vervangen. Voor het keuze-concert werd druk gestemd. In de bus werden honderd en zes geldige stembiljetten gevon den. Evenals 't vorige jaar vielen er verschillenden af, die hun biljet niet onderteekend hadden of met een naam, waarvan de juistheid niet was na te speuren. Onder deze honderd zes zyn er voel stemmen uitgebracht op compositiën van Wagner, op de Faust-fantasio van Gounod, op de Cavalleria rusticana van Mascagni en op tal van andere compositiën, waar van de opsomming ons te ver zou voeren. Bovendien staat op een aantal bil jetten de wensch uitgedrukt, dat de heer Kriens eeue clarinetsolo tenge- hoore zal brengen. Aan dien wensch zal evenwel, ook tot ons leedwezen, niet kannen worden voldaan, daar de heer Kriens, naar hy ons mededeelde, in den afgeloopen zomer geen tyd heeft kunnen vinden om zijne studiën te onderhouden en bovendien door het voortdurend voeren van den dirigeer stok, op dit oogenblik de noodzakelijke vingervlugheid mist. Eenige leden verzochten om „Een Avond in Oeteldonk", aan welk ver zoek echter niet kan worden voldaan, omdat deze compositie wel voor strijk orkest, maar niet voor harmonie is gearrangeerd. Teneinde zooveel mo gelijk aan ieders wenschen te gemoet te komen, zal de heer Kriens, uit de ingezonden stembiljetten, de program ma's samenstellen van de twee .con certen, die Haarlemsch Muziekkorps nog in het Brongebouw geeft, op Donderdagavond en Zondagavond a.s. Intussclien hebben zich weder, even als het vorige jaar, verschillende aan wezigen zich van stemming onthouden. Helaas, het is maar al te waar, dat npg velen de gouden leuze vergeten kiesrecht is kiesplicht En met deze aandoenlijke verzach ting eindigt dit referaat. Door den rechercheur Verkerk is aangehouden do huzaar M. Brosser, oud 20 jaren alhier in garnizoen, die zich gisteren in de kazerne had schul dig gemaakt aan diefstal van een zil veren horloge. Hy bevond zich in voorarrest als verdacht van het toe brengen van verjronding op twee bur gers in den avond van den Sisten Augustas jl., maar is weten te ont snappen, met medeneming van bedoeld horloge, dat hij nog in zyn bezit had. De instructie in de zaak van H. Verhoef van Velsen wegens moineed is Zaterdag geëindigd. Verhoef is toen op vrye voeten gesteld. o? F F Sc u_ co os „5= SS 2 K 3 iip 1 I 8 I »a a a O w 50 C5 =1 a SS 13 m N O CS CO co f>i I >2 1 a M - s g B JPJI Zondagmorgen had een droevig on geval plaatsterwijl de vrouw var den schipper, bewonende het schip De Vijf Gebroeders, liggende in het Spaarne voor het perceel no. 85, hare godsdienstoefeningen in de Maria- kerk waarnam bleef zy plotseling dood. Stukken van den Raad. Het Bestuur der Maatschappij tot ver betering der huisvestiug van minver mogenden alhier heeft een adres ge zonden aan den gemeenteraad, hou dende verzoek om de perceelen aan de Hondesteeg no. 13 en 15 zoodanig te mogen verbouwen, dat de hoogte zou worden S M. d.i. 2.21 M. hooger dan anderbal fmaal de breedte van de aangrenzende openbare straat. De Maatschappij wordt eigenares van genoemde perceelen, waarvan een onbewoonbaar is verklaard en wenscht ze geheel aftebreken en door goede gezonde woningen te vervangen. B. en W. adviseeren goedgunstig op het verzoek, vooral ook, wijl door de verbouwing zal verdwijnen'het ter plaatse bestaande slop. Aan den Raad is gezonden het volgende adres: Aan den Raad der Gemeente Haarlem, Geeft met verschuldigdon eerbied te kennen Petrus Joannes Thuunissen, wonende aan het Spaarne No. 99 dat door het bestuur der R. Iv. Ziekenverpleging, aan het Dage- lyksch Bestuur dezer gemeente de teekeniugen zyn overgelegd voorden bouw van een Ziekenhuis; dat Burgemeester cn Wethouders tegen den voorgenomen bouw beden kingen hebben, op grond dat de ont worpen hoogte van de vleugelgebou- wen meer bedraagt dan anderhalf maal de breedte Van de aangrenzende openbare straat; dat het bestuur der R. K. Zie kenverpleging, na lang en ryp be raad, gemeend heeft, het ontworpen Ziekenliuis, zal het naar de eischen des tyds worden ingericht, niet anders te kunnen bouwen dat de middenbouw, tusschen de twee vleugelgebouwen, over eene lengte van 62 meters, ruim tien me ters terugspringt van den openbaren weg en overvloedig licht en lucht toelaat in de Kamperlaan; Redenen waarom ondergeteekende zich wendt tot den Raad der gemeente Haarlem met eerbiedig verzoek dat aan het Bestuur der R. K. Zieken- verplegingvergunning gegeven worde, volgen1-"' ingeleverde plannen, het Zie kenhuis te kunnen bouwen. De commissie van financiën in den Raad adviseert tot goedkeuring van de 1ste suppletoire begrooting voor den dienst van het jaar 1897 buiten gewone ontvangsten en uitgaven, slui tende met een saldo over aan inkom sten van f 21S.954.89 V2. De meerderheid der commissie deelde het gevoelen van de meerderheid van het college van B. en W., wat betreft de eerste post der inkomston, waar omtrent de minderheid in laatstge noemd college meende f 50,000 uit die inkomsten te moeten overbrengen op de begrooting van 1898 tot tyde- lijke dekking van het tekort, op de rekening van 1896 ontstaan door de in voering der nieuwe wet op de per- soneele belasting. De heer J. H. Scholten verzoekt eervol ontslag uit zijne betrekking van onderwijzer 1ste klasse aan de eerste opleidingsschool voor jongens tot het middelbaar en hooger onder wijs. BINNENLAND. HAAGSCHE BRIEVEN. Hot is nu Zondagmiddag half twee het heeft juist 24 uren" achtereen geregend; voor afwisseling heeft het gedonderd en gebliksemd, dat liet een aard had. De temperatuur is plotse ling gedaald als zaten we midden in Oct. en mijn wantrouwen inFalb is iets geringer geworden. Daarentegen ben ik in de stemming om iedereen te verguisen, die mocht willen beweren, dat de maan meer invloed heeft op het weder, dan een gewoon nachtpitje. „Vanavond eerste kwartier", zei gisterenmiddag iemand tot me. „Als de wind dan maar een beetje draait, wat meer Noordelijk, dan krygen we bestendig weder." Welnu, de wind is gedraaid en het weer is bestendigregen. In de tram die my zooeven huis waarts voerde, werd een bordje opge hangen: „heden geen muziek in het Bosch." Do Internationale wielerwedstrijden die hedenmiddag zouden plaats heb ben, zullen wel niet zyn doorgegaan, tenzij de rijders het voornemen moch ten hebben zelfmoord te plegen, iets wat tocli al min of meer in eiken race-man zit. "Wat al teleurstelling! Men spande zich vooral op den stryd tusschen Brugma, den Haagschen professional, en Estur. den Belgischen dito, die op 25 kilometer zouden kam pen. Er werd beweerd, dat Brugma den Belg minstens 10 maal zou lap pen. Maar met zulk weer „lapt" hij 't 'era in 't geheel niet. Het eenige wat vandaag had kun nen doorgaan, ware de opstijging van een luchtballon, omdat, blykens de zoowel hier als te Amsterdam opge dane ervaring, de luchtreizigers steeds een argument klaar hebben om op den beganen grond te blijven. Koninginnedag is ook verregend. Het was anders merkwaardig om te zien hoe, naarmate de groote dag nadert, waarop Wilbeknina daadwer kelijk onze Koningin zal zyn, de geestdrift stijgt en de feestviering aan beteekenis wint. Veel meer vlag gen, veel meer fraaie étalages, voel moer met oranje getooide feestgan gers De 31e Aug. zal voortaan zyn en blijven een nationale feestdag. Jammer, ik zeide het reeds, dat het feest eindigde in een waterballet dansende paren, die rondom don vij ver in 't Bosch keken naar „het groote stuk" der illuminatie, waaraan alleen latwerk en uitdoovende lampions te zien waren, een en ander begoten met de weldaden van JupRër Pluvius. Gelukkig was de éendaagsehe ker mis in het Voorhout sedert den ver jaardag der Regentes al weder inge krompen, zoodat de totale opheffing een volgend jaar te wachten is. Dit moet ongetwijfeld leiden tot vermin dering van het schandaal op straat, van tooneelen van losbandigheid en van de vechtpartijen die daarop onvermijdelijk volgen. De „standjes" waren dit jaar ge- riuger in aantal dan een jaar te voren het zij met blijdschap ge constateerd. Met blijdschap constateer ik „bestatig ik," zouden onze Vlaamsche broeders schrijven en sedert het Dordt- scbe congres heb ik ook van die Vlaam sche aanvechtingen met blijdschap, herzeg ik, kan ik mededeelen, dat Con- stantijn Huygens thans zijn gedenk- teeken heeft op den Ouden Schever ningschen weg, op die „Zeestraet" die hy zoo dapper bezongen heeft Met een plechtigheid, waarbij de Minister van Buitenlandsche Zaken de leiding had en prof. Verdam een feestrede^ uitsprak, is de bronzen busto van den dich ter-staatsman, knap werk van Odé, onthuld. „Constanter" kykt nu van af den hoogen weg achter het „Hotel de la Promenade" precies op den nieuwen boulevard rondom „Zorgvliet". Hij heeft zicli „die Hague" stellig groot gedroomd", maar dat de stad ook van die zyde behoefte zon krygen aan een verkeersweg met het vis- schersdorp, daaraan lieeft hij stellig nooit gedacht, 't Bronzen gelaat drukt dan ook eenige verwondering uit. Scheveningen begint nu ook leeg te rogenon. De hotels, de groote ten minste, hebben 't in Augustus best gehad maar nu dc vacanties om zyn, zyn er bijna uitsluitend vreem delingen overgebleven, die, nu 't weer verkeert, aan langer bly ven ook al niet denken. Zondag jL waren aan enkele open tafels nog sleshts dc helft van 't aantal gasten gezeten van een week geleden. Op 't Knrhaus zal men, naar ik hoor, trachten door enkele buitenge wone concerten de; verflauwende be langstelling gaande tc houden. Maar 't is de vraag of dit lukken zal, nu de kunstrubrieken iu do dagbladen reeds allerlei heerlijkheden voor den aanstaanden winter aankondigen. De herkozen en nieuw gekozenen van den gemeenteraad (van de laatste soort is er maar éen, de öchevening- sche heer van de Roovaart) zullen in de morgen te houden zitting van den gemeenteraad worden toegelaten en vervolgens ingedeeld hij de afdeelin- gen, aie do ingediende gemcentebe- grooting hebben tc onderzoeken. Dat lyvig stuk heeft ous eigenlijk volstrekt niet geleerd, waarom we zooveol belasting meer moeten beta len alle openbare werken van eenig belang zyn voor „memorie" uitgetrok ken en meerdere bozuiniging op de gowone takken van dienst komt mij niet goed mogelijk voor. Alles is krap jes berekend, zoodat zelfs liet raads lid Krap er niets aan zal kunnen veranderen. Nogthans schijnt men met éen werk, nl. de vaart om de stad, eenigen spoed te betrachten. Ben ik goed ingelicht, dan was in de jongste geheime zit- ting der Kamer van Koophandel de directeur onzer gemeentewerken aan- wozig om de leden intolichton aan gaande dit werk. Zoolang de staat geen verlof geeft om den weg den Haag—Ryswyk te overbruggen of gedeeltelijk aan de gemeente over te aragen, zal men alleen kunnen maken een langwerpig vierkante kom, uit mondende in de vaart naar Delft, een soort van zwaaiplaats. Maar hierdoor zullen toch reeds groote schepen in de gemeente kunnen komen en zal de beschikbare ruimte voor lossen en la den aanmerkelijk vermeerderen. Cesl autant de gagné H. A. GANUS Jr. Hofbericht Dinsdag wordt ten paleize Het Loo de koning van Siam verwacht, ten einde een bezoek aan HH. MM. te brengen. Te zijner eer zal dien dag een groot gala-diner plaats hebben, waarhij de kapel van het reg. grenadiers oene uitvoering zal geven. W apensehouwing. Zaterdag werd op de heide tusschen Elspeet en Nnnspeet door HH. MM. do Koningin en de Koningin-Regen tes eene wapenschouwing gehouden over de Yoor de groote cavalerie-ma- noeuvres verzamelde troepen. Te half tien in rijtuigen van het paleis vertrokken, steeg H. M. de Koningin, gekleed in wit amazone Naar het engélsch van ROBERT LOUIS STEVENSON. TWEEDE GEDEELTE. De Scheepskok. HOOFDSTUK XW Wij houden krijgsraad 14) Allen waren nu bijeen. De maan was opgekomen en wierp haar schijnsel op het eiland, dat iu een dunnen nevel gehuld was. In het zuidwesten bemerkten wij twee lage heuvels, ongeveer een paar mijlen van elkaar verwjjderd en waar tusschen zich een derde, hoogere verhief, wiens top door den mist onzichtbaar voor ons was. Zy schenen alle drie steil en kegelvormig te zyn. Ik zag dit alles als in een droom, want ik was nog geheel ontdaan van den verschrikkelyken angst, dien ik had uitgestaan. Toen hoorde ik de stem van kapitein Smollett, die zyn bevelen gaf. De „Hispaniola" richtte nu zyn koers naar de Oosterzyde van het eiland. „Welnu, mannen," zeide de kapitein, „heeft iemand onder u dat land vroeger wel eens gezien „Ja, kapitein," antwoordde Silver. „Ik ben er eens geweest met een koopvaardijschip, waarop ik als kok diende. „Ik vermoed, dat wy in het Zuiden achter een klein eilandje kunnen landen?" zeide de kapitoin. „Ja, juist mijnheerhet is „Skeleton eiland". Vroe ger werd het druk door zeeroovers bezochtéen van de manschappen by ons aan boord, leerde m|j do namen van de heuvels. Die aan de Noordzijde heet „de Voor mast in de richting van het zuiden staan er drie op een rij de voor-, midden- en bazaanmast geheeten. Maar de middelste, waar nu die wolk boveuhangt, is een groote, dien zy gewoonlijk ,.de Vorrokjjker" noem den, omdat zij hier op den uitkijk stondeu, wanneer zy in de haven hun schepen kalefaterden met uw verlof, mynheer, maar dat deden zy op die plaats." „Ik heb hier een kaart," zeide kapitein Smollett. „Zie eens of dit de plaats is." De oogen van langen John schitterden, toen hij de kaart aannam, maar na een blik er op te bobben ge slagen zag ik, dat hy teleurgesteld was. Dit was niet dezelfde kaart, die wij in de kist van Billy Bones had den gevonden, doch een copie er van; zy was zeer nauwkeurig nagemaakt met uitzondering van de roode kruisjes eu bijgeschreven opmerkingen. Hoewel zijn te leurstelling herig was, wist hij die toch zeer goed to verbergen. „Ja, mynheer," zeide hy, „hier is de plaats. Dio kaart is goed geteekend ook. Wie zou dat hebben gedaan? De zeeroovers waren toch te onontwikkeld er voor, zou ik denken. Ziet ge wel, kapitein Kidd's ankerplaats dien naam noemde m|jn kameraad m|j ook. Er loopt een sterke stroom lapgs de zuid- on noordkust tot aan de westkust. U hadt volkomen gelyk, mynheer, om op te loeven on niet te dicht onder de kust te komenals gij tenminste van plan waart „kapitein Widd's anker plaats" aan te doen, want gij zult geen betere gelegen heid in deze wateren vinden1' „Dank je, vriendje," zeide kapitein Smollett. „tk zal nog wel eens je hulp inroepen. Gy kunt nu gaan." Ik stond verbaasd over de kalmte, waarmee John zijn kennis over het eiland meedeelde cn ik beken dat ik my niet op m|jn gemak voelde toen ik liem op my toe zag komen. Ik was er zeker van, dat hij er niets van wist, dat ik zyn plannen had afgeluisterd, maar toch had ik zoo'n vrees gekregen voor zyn wreedheid, valachheid en macht, dat ik rilde, toen h|j zyn hand op myn arm legde. „Dat is een mooi eiland, hè," zeide hy, „en vooral voor zoo'n jongen als g|j. Gy kunt daar baden, in hoo rnen klimmen, geitjes najagen en de heuvels op en af hollen. Wel, ik zal my weer jong voelen. Maar ik ver geet mijn houten been. Het is prettig om nog jong te zyn en twee beenen te bezitten, dat kan ik u bonyden. Wanneer je eens op verkenning wilt uitgaan, moet je maar b|j den ouden John komen, dau zal hy je wel eens meê nemen." En na mij nog eens vriendschappelijk op den schou der te' hebben geklopt, strompelde h|j heen en ging naar beneden. Kapitein Smollett, de sqnire en doktor Livesey ston den op het halfdek te praten en hoewel verlangend om het voorgevallene te vertellen, durfde ik hun gesprek toch niet onderbreken. Terwijl ik nog in gedachten verdiept zat om d» een- ef andere verontschuldiging te zoekeü, riep dokter Livesey my. Hij had zyn pijp bonoden laten liggen, en daar hy aan het rooken als 't ware ver slaafd was, wilde hy my verzoeken haar te halen maar toen ik dicht genoeg by hem stond om niet door ande ren yerstaan té kunnen worden, zeide ik plotseling: „Dokter, ik moet u spreken. Neem den kaptein en den squire mede naar de kajuit cn laat my onder het een of ander voorwendsel by u roepen. Ik heb verschrik kelijk nieuws." De dokter verbleekte even, maar herstelde zich on middellijk. „Dank je. .Jim," zeide hy overluid; „dit was alles wat ik van je verlangde tc weten," vervolgde hjj alsof ik hem een antwoord had gegeven op een vraag, die hy my gesteld had. Toen draaide hij zich op zyn hielen rond en voegde zich bij de andere twee. Zij spraken even met elkander cn ofschoon zy geen van beiden ont stelden of hunne stem verhieven, scheen het toch vol doende te zyn toen dokter Livesey myn verzoek over* bracht, want het volgende oogenblik gaf do kapitein de noodige orders aan Job Anderson en beval al de manschappen op het dek te roepen. „Jongens," begon kapitein Smollett, „ik heb u iets te zeggen. Het eiland, dat w|j in het gezicht hebben, is het doel van onzen toch. Mynheer Trewlawney, die zeer gul is, zooals gij allen wei weet, heeft my jnist naar het een en ander gevraagd, en ik bon hem naar mijn geweten antwoorden, dat de manschappen altyd hun plicht gedaan hadden, en nn gaan hy, de dokter •n ik naar beneden om op uw aller gezondheid te drin ken, terw|jl n grog zal worden uitgereikt om bet op

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1