T weede Editie. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 9 FEUILLETON. De Schatgravers. s5e Jaargang. Vrijdacr 10 September !897. Eo 4354 HAARLEMS DADBLAD J^03SOsTEiI^3±13S3_'X'SX3K,Xa"S: Voor Haarlem per 3 maanden. f 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden„1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post OS?1/.» i 1-5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Conrantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Elrang'ere G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgednugen^aanhet Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels f0.75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel f 0.30. Agonten voor dit blad in den omtrek zijn: Bloem endaal, Sandpoort en Schoten, P. v. d. RAADT, Sandra Velsen, W. J. RUIJTER; BeverwijkJ. HOÖRNSIJmuidmTJADE ioortHeemstedeJ. LEUVEN, bij tolSpaarndam, C. HARTENDORPZan voortJ. ZWEMMER N, Genoemde Agenten neme" Abonnementen en Advertentiën aan. STADSNIEUWS. eerste en derde pagina. Haarlem, 9 Sept. 1897. Uitvoering Groote Kerk. Woensdag den 15en September te '2 uur namiddads zal de heer W. Robert cene vocale en instrumentale uitvoering geven iu de Groote-of St. Bavokerk, met medewerking van de bekende Rotterdainsehe zangeres Marie Lüning uit Frankfort a/M., be nevens de heeren W. Ezerman orgel en W. Robert Jr. alt. Het zal zeker velen aangenaam zijn nog eens van de_zang van Mej. Lüning te [kunnen genieten, daar zij door haar aanstaand huwelijk zich voor goed in het buitenland gaat ves tigen. De heer Robert zal zich behalve in ieon Adagio van Nardini voor viool, met zijn zoon laten hooren in eene Sonate voor viool en alt van Leclair en in een Andante uit het Concert van Mozart voor viool en alt. Leden van Toonkunst, Bach en de Kon. Liedertafel Zang en Vriendschap hebben met hunne dames tot deze uitvoering toegang tegen den halven ■entrée prijs, indien zy zich van kaarten voorzien bij H.H. Boekhandelaren, op de programma's vermeld. Toonkunst. Den eersten Maandag in October nemen de repetitiën een aanvang van de Zangvereeniging der Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst, aid. Haarlem. In studie wordt genomen Manasse, werk van den bekenden componist Hegar. Evenals vorige jaren zal de begeleiding by de uitvoering, die op •5 Januari is vastgesteld, worden op gedragen aan liet orkest van het Concertgebouw te Amsterdam. Manasse is voor Haarlem een ge heel nieuw werk. In Haarlem is het nog nooit, in ons land slechts enkele malen opgevoerd. Gaarne wekken wij alle goede vocale krachten op als werkend lid toetetreden, waartoe men zich kan aanmelden bij den directeur, den beer W. Robert, Donkere Spaarne 20. De heer Jac. P. Hamilton zal Za terdag zijn oud en welbekend maga zijn in parapluies en beerenartikelen heropenen in de Anegang No. 4. Het perceel, dat door den aannemer B. Hagen, volgens,een ontwerp van den beer J. P. Hdgen is verbouwd, heeft thans eon geheel ander uiterlijk van binnen heeft de heer Hamilton Onder de toegelatenen waren 3 vrou- eenige zijner artikelen zeer smaakvol geëtaleerd. Het gasgloeilicht leverde de firma J. P. C. van G iirtzgen. van de Kleine Houtstraat. Daar er licht en ruimte in overvloed is. voldoet de winkel aan alle eischen des tijds. Naar allo eischen des tijds inge richt, maakt het zoowel in- als uit wendig een goeden indruk en is het een sieraad van de Anegang gewor den. 8 I 33 H E ft L A N D. Uit de „Staats-Courant". Kon. besluiten. Benoemd tot adjudant bij het regi ment grenadiers en jagers, deeerste- luitcnant S. Hordijk, van het korps. Op hun verzoek, eervol ontslag verleend aan L. Koyck, als lid van het bestuur van den polder Nieuw-Rozen- burg on Blankenberg, provincie Zuid- Holland, en aan A. de Nood Jr., als raad in het bestuur van het water schap Walcheren, provincie Zeeland. De Oost-Indische ambtenaar met verlof I. Peelen, laatstelijk adsistent- resident van Martapoera Znider- er Oosterafdeeling van Borneo, op zijn verzoek, eervol uit 's lauds dienst in Nederlandsch-Indië ontslagen, met toe kenning van pensioen. Aau de heeren mr. N. G. Pierson en C. Lely, op hun verzoek, eervol ontslag verleend als lid van de Cen trale commissie tot, inrichting van de afdeelingen van Nederland en zijne koloniën en tot behartiging van de belangen der inzenders in die afdeelin gen op de in 1900 te Parijs te houden wereldtentoonstelling Benoemd in die commissie tot leden de heeren: P. Van der Burg, hóögiëèraar aaü de Polytechnische School te Delft. J. W. F. Conrad, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, voor zitter van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs, le 's-Gravenhage; dr. D. ae Loos, directeur der hoogere burgerschool to Leidendr. H. J. A. M. Sehaepraan, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Rysen- burg; J. Th. M. Smits van öijen, lid van dc Tweede Kamer der Staten- Generaal, te Eindhoven. Toelating tot deUniversiteitGn. De Staatscourant bevat een lijst der jongelieden die zich dit jaar heb ben onderworpen aan de toelatings examens voor de Universiteiten. Aan do eindexamens der gymnasiën namen deel -306 leerüngen (298 1896) en 55 extranei (34), te zamen 361 (332). Geslaagd zijn 260 (268) leerlingen en 33 (16) extranei, te za men 293 (284). Aan het examen voor de Staats commissie onderwierpen zich 160 (171) waarvan slaagden 90 (80). Het percentage der geslaagden by de leerlingen der gymnasiën daalde dus met 5 pCt.dat der toegelatenen die buiten een gymnasium waren op geleid, steeg met ruim 10 pCt. Maar van de gymnasiasten kregen toch nog by na 85 pCt., van de overigen slechts De gevel ziet er zeer net uit en 57 pCt. het diploma. welijke leerlingen van gymnasiën en 9 jonge dames die elders haar oplei ding tot de universiteit hadden ge noten. Atjeli. De correspondent te Batavia der N. R. Gt. seinde onder dagteekening van Woensdag: Gisteren bad een patrouille van Lepong drie klewangaanvallen to verduren in de nabijheid van Damtish. Eene compagnie uit Lepong kwam te hulp. Gedood werden 0 minderen gewond luitenant van Mourik en 12 minderen. Bij het departement van koloniën zyn ontvangeu twee, van 8 dezer ge- dagteekende, telegrammen van den Gouverneur-Generaal van Neder landsch-Indië. Het eerste telegram, betreffende de bestuursregeling, die ten Noordkust van Atjen getroffen is als gevolg van de krijgsverrichtingen aldaar in de vorige maand, luidt: „Toekoe Bintara Pinang aanvaardt het bestuur over de Moekims Pakan Baroe en Pakan Soth en bezet aldaar drie punten. Eene compagnie gaat terug naar Kota-Radja, de drie overige blijven voorloopig te Sègli." Het tweede, dat de gebeurtenissen in Groot-Atjeli betreft, luidt: „Gisteren had in het dal van Lam- teli in Lepong een gevecht plaats met sterke benden van Toekoe Oemar wier klewaogaanval driemaal werd afgeslagen, „Gesneuveld drie fuseliers en ge wond éen officier en twee militairen beyeden dien rang." Hat bezoek vffil den koning van Siam. Omtrent het bezoek van Z. M. den koning van Siam en der Siameesehe prinsen aan het Loo wordt het vol gende gemeld: Bij aankomst van de vorston ston den Hare Majesteiten de Koninginnen met de leden van de hofhouding, in groot gala, in de vestibule van het paleis, ter ontvangst van de hooge gasten. Z. M. de koning van Siain, gevolgd door zijn adjudant en generaal Van Helden, begaf zich, by bet uitstijgen van bet rijtuig, onmiddellijk naar de Koninginnen en begroette Hare Ma jesteiten hartelijk, waarna de koning zijn beide broeders aan Hare Majes teiten voorstelde. Hierna bad de voor stelling plaats van do hoofdpersonen van het gevolg aan Hare Majesteiten en van de leden van dc hofhouding der Koninginnen aan Zijn Majesteit. Terstond na deze begroeting bega ven zich de Koninginnen met haren hoogen gast in een afzonderlijk salon, waar een vrij langdurig onderhoud plaats had. Hierna begaf Z. M. zich naar de voor hem gereedgemaakte vertrekken. Later in den namiddag werd een rijtoer ondernomen. H. M. met de Koningin-Regentos en Z. M. do Koning namen in het eerste rijtuig plaats, in het tweede zaten de prin sen met generaal Van Helden en den adjadant-generaal van den Koning, en in de twee volgende rijtuigen de leden van het gevolg. H. M. de Koningin nam niet deel aan dezen rijtoer, die ongeveer 50 minuten duurde in de omgeving en waarbij over Apeldoorn, door liet park en langs den Deventer straat weg naar het Paleis werd terugge reden. Aan het gala-diner, zat Z. M. de Koning van Siam tussehen Hare Ma jesteiten, Koningin Wilhelmina aan zijn rechterhand. Ter zjjde van Hare Majesteiten waren de prinsen Svarti, Sophana en Makizza gezeten. Verder zaten aan de ministers, de presidenten van de Kamers, de leden der ver schillende Hofhoudingen en enkele genoodigden. In zeer vloeiend Engelsch bracht H. M. de Koningin-Regentes een dronk uit op Z. M. den Koning van Siam, waarop door den Oosterschen Souverein zeer uitvoerig werd geant woord cn op het welzijn van Hare Majesteiten en het land werd gedron ken. De muziek der Kon. Mil. Kapel voerde tijdens den maaltijd muziek uit. Na afioop werd cercle gehouden en onderhielden Hare Majesteiten en de Koning zich met onderscheidene aan wezigen. 'Nadat Z. M. op hartelijke wyze af scheid had genomen van de Neder* landsche vorstinnen, werd do terug* tocht naar Den Haag aanvaard, Z. M. was Woensuag des middags te 4 uur 40 m. uit Amsterdam in de residentie teruggekeerd. De vorst werd zeer levendig toe gejuicht door een groote menigte aan het station en op den Stationsweg. Hy begaf zich met gevolg in open rijtuigen naar het paleis. De stoet werd voorafgegaan en gesloten door een klein eere-escorte Yau bereden artilleristen. Zyne Majesteit ontving tussehen 5 en 6 uur ten Paleize de hoofden der vreemde niissiën in Den Haag of hun zaakgelastigden, de ministers van buitenlandsche zaken, fiuanciën, wa terstaat, marine, koloniën en justitie; den waarnemenden burgemeester der residentie, jhr. Gevaerts v. Simons- haven. met de wethouders eu den gemeente-secretarisden heer van Rhede van der Kloot, hoofd-ambte- naar aan het departement van kolo niën en enkele andere heeren. Na afloop bracht de Koning met klein gevolg een bezoek aan den grooten koninklijken bazar. Hare Majesteiten de Koninginnen ontvingen Dinsdag uit de banden van Z. M. den Koning van Siam de groot- kruison van de hoogste Siameesehe orde, die uitsluitend voor vorsten is bestemd. De Siameesehe prinsen en- de leden van het gevolg ontvingen Nederlandsche ordeteekenen. Dooi den koning van- Siam- zijn toegekend het' Grootkruis- van de orde van den witten olifant aan den minister van buitenlandsche zaken, mr. W. H. de Beaufort, en aan graaf Dumonceau, adjudant-generaal, chef van het mili taire huis der Koningin, het grootkruis van de orde van de kroon van Siam aan den minister van oorlog, generaal Eland, en aan den gepens.riiiitenant- generaal Van Helden, adjudant in buitengew. dienst van de Koningin. Verder werden benoemd in de orde van den Witten Olifanttot groot- officier Baron Clifford, hofmaarschalk; tot' commandeur Graaf E. van Lim burg Stirum, kamerheer; Jhr. Van der Staal, adjudant; en Jhr. Van den Bosch, adjudant; tot officier Graaf Dumonceau, ordonnans officier van de Koninginkapitein Colthoff, com mandant van de eerewaeht, kapitein De Jonge van Halem, commandant van het escorte artillerie; in de orde van de kroon van Siam tot groot officieren graaf F. van Randwïjck, ceremoniemeester, baron G. A. Ben- tinck, le stalmeester, en Jhr. Hoeufft ,ran Velzen, intendant der paleizen, kamerheerentot oemmandeurs de heer W. Cluysenaar, directeur-gene raal van de Exploitatie-Maatsch. en W. van Hasselt, voorzitter van den Raad van administratie van de II. IJ. Spoorweg-maatschappij. Tot officier de heer Wort man, ingenieur van 'sryks waterstaat» Zaterdagmiddag zal de Koning te Parjjs aankomen, en aan het noorder station door do president der Repu bliek en de ministers worden ontvan gen. Hy logeert in een particulier Voor1 *020 JZelOgeybQid (jpor dc Fransche regeering gehuurd, en zal een week in Frankryk toeven. Maan dag diner op hot Elysée; ook Hano- taux zal een diner geven. Den 14en gaat de Koning met Faure en Ha- uotaux naar Saint-Quentin, voor de wapenschouwing waarmede de ma noeuvres in liet noorden des lands worden besloten. Voorts galavoorstelling in de opera, bezoeken aan Vincennes, Versailles, Sovres, den Eiffeltoren enz. Van Frankryk gaat de Koning naar En geland via Ha»re, waar Faure hem m z jjn villa zal ontvangen. Nul op het request. De directie der Hollandsche spoor wegmaatschappij heeft op een door de voornaamste fabrikanten, hande laars enz. te Alkmaar onderteekend aan haar gericht adres, om uitbrei ding der dienstregeling, voor zooveel betreft het traject den HelderAm sterdam-Haarlem, afwy zend beschikt, onder mededeeling,_ dat eerst dan wellicht enkele treinen zullen wor den ingevoegd, als de lijn Alkmaar- Hoorn voltooid zal zijn. Brand te Amsterdam. Iu het. holle van den nacht, om streeks half vier, werd te Amsterdam Woensdag do hulp der brandweer ingeroepen voor een feilen uitslaau- den brand, door onbokende oorzaak uitgebroken in den spekslagerswin kel van den beer Rotgans, in de Ege lantierstraat. Hot onheil werd ont dekt door een porder, die rook uit den winkel zag komen. De bewoners, ook die der bovenverdiepingen, kon den tijdig gewaarschuwd worden. De winkel en de daarachter gelegen ver trekken en de achterkamer der eerste verdieping zijn uitgebrand. Buiten dien werd een achterkamer op de tweede verdieping op onverklaarbare wijze door het vuur aangetast, en brandde geheel uit. De geleden schade was door ver zekering gedekt Te Zaandam heeft Dinsdag in den gemeenteraad de waarnemend voor zitter, de heer P. Latenstoin, mede gedeeld de ontvangst van de toege zegde gouden medaille, welke, als blyvende herinnering aan de gehou den Czaar Peterfeestenop het ge meentehuis zal bewaard worden. Het opschrift in hot Russisch luidt, ver taald „Genadiglijk vereerd door Z. M. den Keizer aller Ruslanden, Ni- colaas II, aan de stad Zaandam, ter herinnering aan de viering van het 200-jarig jubileum van hot verblijf van Czaar Peter don Grooto te Zaan dam." Deze raododeeling werd door den Raad, op verzoek van den voor zitter, ter 'wille van do etiquette, staande aangehoord en toegejuicht. De voorzitter voegde er aan toe, dat het dagelijksoh bestuur rSödS eenige waardcerende woorden van dank aan den Keiz^; 'Ijaj ggriciiL (AT. v. d. D.) By een der slagers in een volks'- buurt tc Utrecht kwam een vrouw vleesch koonen, dat zy in een pannetje met deksel (leed, waarom haar schort was geslagen cn dat zoo op haar linker heup rustte. Toen zij betalen moest zeide zy geen geld by zich te hebben eu zette zij daarom het pan netje met vleesch en al op de toon bank, terwijl zy even geld zou gaan halen. Maar wie er terugkwam, het vrouwtje niet De slager wilde toen het vleesch maar weer terugnemen. Tot zyn verwondering was er echter geen bodera in het oude pannetje en net vleesch dus in de schort der vrouw gegleden, die natuurlijk nog stoeds bezig is om geld te zoeken. Gevaarlijk werk. Aan onzen alouden Domtoren te Uitrecht worden eenige onderzoekings werken verricht Al eerder had men zyne omgangen eens nagezien; reeds vroeger waren het uurwerk en de wijzerplaten nauw keurig onderzocht, doch thans onder gaat het metselwerk der bovenste verdieping eene inspectie, waartoe een steiger van den tweeden omloop tot aan" de spits aan een der zijden is opgot.rokkc.il en op zijn duizeling wekkende hoogte een netwerk van staken en planken vormt, waartus- schen dc werklieden zich als kabou- termannekes bewegen. Aan deze werk- Naar het engelsch van ROBERT LOUIS STEVENSON. DERDE GEDEELTE. Mijn avontuur aan wal. HOOFDSTUK XV. De bewoner van het eiland. 17) Toen aarzelde bij, keerde terug, deed nog een paar schreden voorwaarts en viel ten laatste, tot mijn ver wondering en verlegenheid op zyn knieën en strekte de handen als een smeekeling naar my uit Ik stond dadolijk stil. „Wie zljt gij vroeg ik. „Ben Gunn," antwoordde hy en zijn stem klonk schor doordat hy in lang niet gesproken had. „Ik ben de arme Ben Gunn, en heb in geen drie jaren met een Cliristenmensch gepraat." Ik zag nu, dat bij oven als ik een gewoon mensch was, en zyn gelaat zelfs een aangename uitdrukking had. Zijn huia was, overal waar zy aan de zon was blootgesteld, verbrand; zelfs zyn lippen waron zwart, terwyl een paar oprechte oogen my uit zyn donker ge laat verschrikt aanzagen. Yan alle bedelaars, die ik ge zien had of iT)ij kon voorstellen, zag hy er het moest have loos uit. Zijn kleeding bestond uit lappen zeildoek en deze buitengewone kleedy werd by elkaar gehouden door do meest verschillende en zonderlinge banden, bronzen knoopen, touwtjes en haken. Om zyn middel droeg hij een ouden, bronsklearigen, lo- derca gordel, die het eenige soliede ding was, dat hy aanhad. „Drie jaar!" riep ik uit. „Hadt gy schipbreuk ge leden?" „Neen, vriendje," zeide hij, „zij hebben my op dit on bewoonde eiland afgezet." Ik had van deze afschuwelijke straf meer gehoord, en wist dat het onder de vrijbuiters niets ongewoons waszij laten dan bun slachtoffer met wat kruit en een geweer op een afgelegen en onbewoond eiland achter. „Ja, drie jaar geleden kwam ik bier," vervolgde hy, „en heb al dien tyd van geiten, vruchten en oesters ge leefd. Maar waar een man zich ook bevindt, weet hy zich altijd to redden. Je kunt je niet begrijpen, hoe ik naar een fatsoenlijken maaltijd verlang. Gy hebt by ge val niet een stuk kaas by je? Neen? Wel ik heb den geheelen nacht van kaas gedroomd, ze byna geproefd, maar toen ontwaakte ik en hier ben ik nu." „Als ik ooit weer aan boord kom, zal ik je kaas brengen," zeide ik. Intusscben bevoelde hy myn jas, streek over myn handen, keek naar myn schoenen, in éon woord, hy toonde een kinderlijk genoegen by het zien van eon menscheiyk wezen. Maar op het hooren van myn laatste woorden keek hy my eenigszins sluw aau. „Als gij ooit weer aan boort terugkeert, zegt gy herhaalde hij. „Wel, wie zal je dat dan verhinderen?" „Gy niet, dat weet ik," was myn antwoord. „Dan hebt gy 'tby het rechte eind," riep hy uit. „En hoe heet gij maat „Jim", zeide ik. „Jim, Jim," herhaalde hy blijkbaar zeer voldaan. Wel Jim, ik moet je zeggen dat ik zóo slecht geleefd heb, dat gy je zult schamen als je 't hoort. Gy zoudt b.v. niet aan mij zeggen, dat ik zoo'n godvruchtige moeder had gehad?" vroeg hy. „Welnu, neen, niet bepaald," antwoordde ik. „Ja," vervolgde hy, „en tocli was zy buitengewoon godsdienstig. Eu ik was een vriendelijke, vroome jongen. Én nu zal ik je vertellen, wat er gebeurde, Jim. De Voorzienigheid bracht my hier. Op dit eenzame, verla ten eiland kwam ik tot nadenken en werd ik weer gods dienstig. Je zult my nu niet meer betrappen, dat "ik te veel rum gebruik, niet meer dan een vingerhoedje vol, om op iemands gezondheid te drinken. Ik heb besloten oen goed leven te gaan leiden en ik weet nu op welke manier. En Jim, liet hij er fluisterend op volgen, tei wijl by overal rondkeek, „lk ben ryk." Ik was er nu zeker van, dat do arme kerel door het eenzame leven, dat hij geleid had, krankzinuig was ge worden en de uitdrukking van myn gelaat scheen myn gedachten te verraden, want hy vervolgde harts tochtelijk „Ryk, zeg ik je, ryk! En ik zal je wat vertellen, ik zal jo voorthelpen Jim. Ja Jim, je zult den hemel nog danken, dat jy degeen waart, die my het eerst vond Maar plotseling betrok zijn gezicht, en mijn hand vastgrijpend, hief hy dreigend zijn wysviuger tegen mij op. „Vertel mij de waarheid Jïm; ligt Flint's schip hier niet voor anker?" vroeg hy. Toen kreeg ik een gelukkige ingeving. Ik begon na in te zien, dat ik een bondgenoot gevonden had en antwoordde hem dadelijk „Neen, het schip behoort niet aan Flint en die is ook al lang dood maar ik zal je do waarheid zeggen, zooals je mij gevraagd hebt er zijn eehigen van Flint's manschappen aan boord, zoodat wij overigens niet veel goeds tc wachten hebben." „Is er niet een man met éen been bij?" stot terde hy. „Silver?" vroeg ik. „Ja Silver!" zeide hy. „zoo heette hij." „Hij is onze kok en hun aanvoerder tegelijk." Hij hield mijn hand nog steeds vast en bij het hooren van deze laatste woorden, kneep hy m\j zóo, dat ik het wel uit had willen schreeuwen van pijn. „Als je door langen John gezonden züt," zeide hy, „dan weet ik wel wat myn lot zal zyn. Maar wat zou ér van jou worden, denk je?" Ik had myn gedachten nu weer by elkaar en by wyze van antwoord, vertelde ik hem de geheele geschiedenis en in welken toestand wy ons bevonden. Hij hoorde my met de levendigste belangstelling aan cn toen ik myn verhaal ten einde had, klopte by mij op het hoofd. „Je bent een brave jongen, Jim," zeide hy, en jelui zit allemaal in 'tnauw. Wel, gy moet nu maar vertroa-

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1