De doktoren vergaderden en he loten dit aanbod af te slaan, omdat »t aangeboden honorarium te gering as. De deensche doctoren schynen oed georganiseerd te zijn. Een al- emeene vergadering met hun be tuur werd belegd, en er is besloten, at geen dokter deze en dergelijke oorwaarde zou aannemen. En de verschillende doktoren-ver enigingen besloten hun collega's, die ader dezen stryd linancieele verbe en leden, te steunen. I Wolven in Roemenië. De overstroomingen die in den laat- ten tijd in Roemenie hebben plaats eliad, hebben de wolven uit de laag elegen moerassen verjaagd, zoodat eze dieren zich nu in grooten getale de bergen van de Dobrudscha ophouden. Nabij de stad Kustendje rerden 60 schapen door de wolven estolen en in een der dorpen zijn rie kinderen aangevallen. Niettegen- taande de Roemeensche regeering en som gelds betaalt voor eiken wol- renkop die aangebracht wordt, nemen ie wolven in Roemenië sterk toe. Er s in het Rocmeensch een spreekwoord lat zegtDe wolven gaan den Russen Vooraf Uit Midden-Afrika. De „Indépendance beige" bevat len bericht waaruit blijkt, dat de toe- tand in Midden-Afrika zeer veel te renschen overlaat. In dat bericht wordt beweerd, dat jissehop Tucker, hoofd van het diocees ran Oost-equatoriaal Afrika uitUgan- la een depêche heeft; ontvangen van Mei, waarin wordt verzekerd, dat sen hevige opstand is uitgebroken in iet district Toru, als een gevolg van ien opstand der soldaten van Dhanis' ixp editie. Al de Europeanen, ten getale van i, zijn vermoord door hun soldaten van de Manyema; duizend geweren &n een groote hoeveelheid krijgsvoor- aad is buitgemaakt. /Van de vier Belgische officieren, die zich in het listrict Toru bevonden, wist slechts een te ontkomen, die een schuilplaats zocht bij den Engelschen kapitein littwell, wonende in de hoofdstad van L'oru. Een Fransch priester, die ook in handen der muitelingen was ge vallen, heeft men vrij gelaten omdat hij niet van Belgische nationaliteit ivas. De „Indépendance" toekent hierbij evenwel aan, dat dit verhaal vermoe delijk geen betrekking heeft op nieuwe opstanden, doch alleen op de muiterij van baron Dhanis, waarvan zeker in Mei te Uganda bericht zal zijn ont vangen. De muiters zijn indertijd af getrokken in de richting der valei van Seinliki, een rivier die uitloopt in het Albertmeeren deze valei ligt juist in de nabyheid van Toru. De muiterij schijnt zich dus te hebben voortgeplant. Eene botsing tusschen Boeren en Portugeezen. Eenigen tijd geleden kwam uit Zuid-West-Airika het bericht, dat in Mossamedes Boeren met de Portu- geesche troepen in botsing waren ge komen, en ue Boeren gewonnen had den. Sedcrd werd daarvan niet meer gehoord. Nu echter vinden wij in het Berliner Tageblatt een correspondentie uit Loanda, dd. 29 Juli, over die ge schiedenis. De schrijver vertelt, dat de Boeren in Plan Alto opgestaan zijn, omdat zy door het Portugeesche bewind bedrogen zijn. Een paar jaar geleden moesten de Portugeezen op expeditie uit tegen de inwoners van Bihé in het achterland van Benguella. Zelf onmachtig om de enkele hon derden negers te ontwerpen, vroegen zij de hulp der Boeren. Deze zouden daarvoor uitgestrekte landerijen krij gen. De Boeren hielpen, en de negers werden tot onderwerping gebracht. Maar het land kregen zij niet. De Boeren kunnen met hun negers 2000 man op de been brengen. De gouver neur-generaal van Angola, dr. Antonio Duarte Ramada Curto, die een eerlijk bewindvoerder wordt genoemd, is den 19en Juli naar Mossamedes vertrok ken om de zaak te onderzoeken. Gele koorts.. Uit New-York wordt bericht, dat enkele Zuidelijke steden van de Vereenigde Staten de gele koorts is uitgebroken. Te Ocean Springs, Miss., heersclit de ziekte epidemischvier honderd gevallen hebben zich daar reeds voor gedaan. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de copij niet aan den inzender terug gegeven. De gaseoncessie-aanvrage in de gemeenten Heemstede, Bennebroek en Hil- legom. (Vervolg). In 't voorafgaande te vinden in Haarlem's Dagblad van 8 dezer heeft de zetter zicli eenige vrijheden ver oorloofd, waardoor misstellingen zijn ontstaan. Deze kunnen verbeterd worden als volgt Bladzijde 3. Ie kolom, regel 50 van boven, staat .,2e werd aangevoerd, dat gas te veel warmte gaf." Deze zin moet daar doorgehaald en gesteldop bladzyde 2 en wel na hetgeen onder ten le is gezegd. Het „ten 2e" dat daarop volgt, moet doorgehaald en vervangen door „ten 3e." Lees verder op bladzyde 3, 2e ko lom, regel 18 vanboven, in plaats van „warmte-senheden," „warmte-eenhe- den." Onder ten 3e heeft de oppositie aangevoerd (en wel op grond van uitlatingen van derden, en beschouwin gen gevonden in een tijdschrift, waar door de verantwoordelijkheid van die oppositie, den geachten opposant niet treft.) „Dat electrisch licht verkieselijker „zou zijn, omdat daarmede geen „ongelukken zouden zyn te vreezen, „en omdat voor eenen prijs, gelijk ^aan dien van petroleum, 2 maal meer „licht van electrisch licht zou zyn te verkrijgen." Al had de gasconcessie-aan vrager te beschikken over een bloemlezing van al de onheilen, reeds door elec- triciteit veroorzaakt, natuurlijk te wijten aan onvoorzichtigheid, slechte installatie en verdere bijkomende om standigheden, dan zou het niet net van hem zijn. deze bloemlezing te geven, nu er in een der 3 gemeenten een concessie voor electrisch licht is aangevraagd. Als bewjjs, dat de oppositie in deze niet goed was voorgelicht, wordt enkel aangehaald, hetgeen onder andere voorkomt in het Nieuws van den Dag van 7 Sept. 1897, 2e blad. „Te Christazhofe bij Bozen is een „man door electriciteit verongelukt. „Hij raakte in den stal van zijn huis „een niet geisoleerden draad der elec- „trische verlichting aau, en werd door „den stroom gedood. Zijne beide armen ..waren verbrand." Er bestaat geen lichtbron, of zjj kan ons onaangenaamheden of onhei len bezorgeD. Zelfs het zonlicht is hiervan niet buitengesloten. De gor dijnen voor onze ramen en de ge kleurde kleeden in onze kamers ver kondigen ons dagelijks, dat bet zon licht verteert en verbleekt. Zet een karaf gevuld met water zoodanig voor een open raam, dat de zonne stralen geconcentreerd op een don kergekleurde plek vallen, en inen heeft de gegevens bij elkander om brand te krijgen. De stellingelectriciteit levert geen bron van gevaren op, is niet vol te houden. De vraag, welke lichtbron, electri citeit. gas of petroleum, levert de minste kans van gevaar op is voor de béide eerste lichtbronnen eenvoudig nog niet in cijfers te bren gen, omdat er belangrijk meer gas dan electriciteit wordt gebruikt. Yoor petroleum als lichtbron bestaan ge gevens, waardoor zij zonder twijfel kan worden aangemerkt al het meeste ongelukken veroorzakende. Dit zal niet eer veranderen, voordat wij eene wet hebben op den invoer van petro leum, regelende het ontvlaramings- punt. Laat ons nu nagaan wat er waar is van de stelling: „Yoor denzelfden prys is 2 maal „meer licht te leveren aan electrisch ..licht dan aan petroleumlicht: of met andere woorden, electrisch licht is j> maal goedkooper dan petroleum licht." Nuchtere cijfers kunnen ons hiel den weg wyzen. In de dagen, 'dat de petroleum nog niet als lichtbron dienst deed, behielp men zich met kaarsenfof patcntolie. De patentolie kan buiten beschou wing blyven. De vraag nu kan gesteld worden hoeveel kaarsen we zouden moeten opsteken, om evenveel licht te heb ben in onze vertrekken als we ver krijgen van de groote petroleumlam pen van den tegenwoordigen tijd? Daarvoor zou noodig zijn het licht van ten naastenbij 50 kaarsen. Geeft onze petroleumlamp eene lichtsterkte gelijk aan 50 kaarsen, dan kunnen we van 1 Liter ten naastenbij 6 uur branden; waaruit volgt in 1 Liter petroleum is te vin den eene lichtsterkte van 300 kaar sen. Wanneer nu de Liter 6 centen kost, dan hebben we voor 1 cent per uur eene lichtsterkte van 50 kaarsen. Wat zal eepe verlichting van 50 kaarsen kosten, wanneer een vertrek verlicht wordt met electrisch licht? In de concessie, welke de Gemeen teraad te Amsterdam aan Eiectra verleende, komt onderander voor, dat toegestaan is, het eischen van een prys van 46 centen per 1000 Wattu ren. Wat deze uitdrukking alzoo beteekent, doet hier niets ten zake het zou te wijdloopig zijn. oin te trachten hiervan een begrip te geven. Alleen .wordt aangehaald, dat dit de eenheid is voor liet leveren van electriciteit; evenals de Liter eene eenheid is voor het leveren van petro leum. en de Kubiek meter eene een heid is voor het leveren van gas. In Londen betaalt men voor die eenheid van electriciteit 40 cent, in Parijs 60 cent, te Madrid 62\L> cent. Op ver schillende plaatsen bestaan verschil lende pryzen. In het algemeen schijnt de gemiddelde prys per eenheid 37"- /inn!- fo lifwlvno-flTt Vnnr dip. 37ll„ p.p. of erkend solied practicus wordt on derschreven, dan moet zulk eene uit spraak onder zeer veel voorbehoud worden aanvaard. Men vergeet niet, dat er electriciteits-raaatschappijen op aandeelen bestaan, en dat door recla me voor electriciteit deze aandeelen zullen rijzen. Dit is voor den specu lant een middel, om by rijzing zijn aandeelen te verkoopen. Wordt nader hand de waarde van die reclame be streden, dan geeft dit aauleiding dat de aandeelen kunnen dalen en goed kooper kunnen worden ingekocht.. Een vermakelijk staaltje tot opluis tering. Wie heeft niet vaak gehoord van Edison, de toovenaar van Menlo-park Op zekeren dag verkondigden vele Araerikaansche nieuwsbladen, dat Edi son in het Rubidium, een middel had gevonden, om alle moeilijkheden te ontloopen, welke de gloeidraad in de electrische gloeilamp tot toen ople verde. öe inleider kon toen niet na laten van te zeggen: Jammer van Edison! Hy schyntte veel van zyne hersenen te hebben ge vergd, want Rubidium komt zeer zeld zaam voor. Wat gebeurde na die be kendmaking? De gasaandeelen, (elec trische aandeelen waren nog zeld zaam) in Amerika veelvuldig voor komende, daalden belangrijk men kou die dus goedkoop inkoopen. Na ver loop van eenige weken deelden de A merikaansche nieuwsbladen mede, dat Edison zich vergist had. Degas- deelen stegen belangrijk, en zij die goedkoop inkochten, konden duur ver koopen. De inleider dacht toen, als die re clame nu werkelijk gediend heeft, om Edison c. s. aan schatten te helpen, dan is dit voorzeker speciaal Ameri- kaansch. Eene waarschuwing om voorzichtig te zijn, wanneer gepubliceerd wordt, dat de toekomst van eene zaak zoo schitterend zal worden. J, A. BAKKER, Kenaupark 11. (Slot volgt.) die hy onder een liberale Regeering geniet, aan het buitenland afstaan. En zoo ziet men, welke zegenryke en aangename dagen, indien de mede- deelingen omtrent liet werkplan van de Regeering bewaarheid worden, wy in ons dierbaar Nederland welhaast te gemoet gaan." Pers Overzicht. cent te bedragen. Voor die 37 Va cent koopt men eene lichtsterkte van 272 kaarsen, dus voor 1 cent 7 kaarsen. Bij de petroleum hebben we gezien, Het werkplan der Eègeering. A an de Groene Amsterdammer werd geschreven, dat vermoedelijk op de agenda van het ministerie zullen voorkomen Invoering midden-Europeesche tijd, met zomerdienst 1898. Herziening ar menwet. Herziening (verscherping) drankwet. Herziening (verscherping) der wet op den kinderarbeid. Voor schriften enz. regelende de a.s. kroning der koningin. Staaatstoeziclit op ver zekering-maatschappijen. Droogma king der Zuiderzee. Algemeene dienst plicht, Leerplicht. Overbrenging van een deel der landbouwschool naar Delft, Pensioenwetten. Verschillende wetsherzieningen betreffende Indië, waaronder „Regeling der Indische pensioenen bij de wet." Hoewel het blad dit bericht ont ving van eene zijde waar men het weten kan, meende het toch er het noodige voorbehoud aan te moeten verbinden. De Tijddie dit bericht bespreekt, zegt dat op het lijstje veel zaken staan, die elke regeerïng, van welke kleur ook, er opgebracht zou hebben, doch noemt daarentegen karakteristiekal gemeene dienstplicht, leerplicht, ver scherping drankwet, verscherping dei- wet op den kinderarbeid en herzie ning der armenwet. Vat de herziening der armenwet betreft, verwacht De Tijdeen voor stel, dat geinspireerd zal worden door het befaamde Nut, een maatschappij waarin, zoo zege het blad, het libe ralistisch en rationalistisch dry ven van onzen tijd een meer en meer zui vere vertolking vindt, een voorstel geheel in strijd met de voorwaarde, welke onze 'katholieke kamerleden bij een eventueele herziening der Ar menwet gesteld hebben. De Tijd besluit zijn artikel dus: „Ons 'dunkt, daar begint teekening in te komen. Schooldwang, natuurlijk met het onmisbaar aanhangsel van boeten en gevangenisstraffen voor ouders, die hun kinderen, om welke reden dan ook, van het zesde tot het dertiende, veertiende jaar of nog ouder gedurende de schooluren thuis houdenkazernedwang voor iedereen gedwongen dienstverrichting als arm bezoeker onder controle van Ryks- of gemeentelijke inspecteurs, voorts verdere beperking van vrije nering en bedrijf door verscherping dei- Drankwet en der heilzame, doch in haar tegenwoordige gedaante voor den werkgever toch reeds gestrenge wet op den vrouwen- en kinderar beid, ziedaar den geest der meer derheid, welke thans aan het bewind is gekomen, duidelijk genoeg aange wezen. Invoering van schooldwang, alias leerplicht, eischt den bouw van honderden nieuwe scholen, de aan stelling van honderden nieuwe onder wijzers. algemeene dienstplicht ver onderstelt uitbreiding van legersterkte; in-dienststelling van duizenden arm- verzorgers door Staat of Gemeente opdrijving der openbare budgetten van 'burgerlijke armenzorg tot een heden nog ongekende hoogtever scherping van wettelijke bepalingen Vervolg Stadsnieuws ARRONDISSEMENTS RECHTBANK Zitting van heden Donderdag 9 September 1897. Voor diefstal van een horloge van een kameraad stond een opgeschoten jongen, zekere Witbaard^ terecht, werkzaam op een fabriek te Wormen Hij beweerde liet horloge uit de grap te hebben verstopt, maar veel geloof sloeg de Rechtbank daar niet aan. De jongen heeft namelyk al viermaal gevangenisstraf gehad voor diefstal en was pas sinds vier maanden vrij. nadat hij een jaar was opgesloten geweest. Wegens zijn ongunstig verleden requireerde het O. M. de veroordee ling van Witbaard tot een jaar ge vangenisstraf. De ambtshalve toegevoegde verde diger mr. B. baron Mackay wees er op, dat de verdediging van bekl. zeer goed waar kan zijn. Ër werd op de fabriek wel meer uit de grap een en ander verstopt. Vandaar achtte plei ter het bewys niet geleverd e'n con cludeerde tot vrijspraak. Uitspraak over 8 dagen. Daarna stond terecht Mozes Mar cus de Leeuw, vleeschhouwer te Am sterdam, die met een grooten, gelen stroohoed in de hand en een wandel stokje onder den arm in de bank der beklaagden verscheen. Hij had op de Markt te Purmerend een collega, zeke ren Meijer Gobes, beleedigd in termen, die wy hier maar niet zullen herhalen. Na veel gepraat van beklaagde en beleedigde kon de ambtenaar van het O. M. er toe komen, om een boete van f 25.— subs. 15 dagen hechtenis te eischen, waarop de zwaarlijvige beklaagde met zijn hoed op en zijn stok onder den arm, theatraal de deur uitstapte, nadat hij gevraagd had of hij gaan kon en verklaard, dat hij in hooger beroep zou gaan. De stalhouder C. J. Paulen was de derde beklaagde. Hij heeft den stations-opzichter Ouwerkerk herhaal delijk uitgescholden voor dief en inest- dief en vervolgd op zijn eigen ver langen. Erkennende, dat hij de belee- digingen had geuit, verklaarde Paulen, dat de stations-opzichter een gedeelte had weggenomen van do mest, die hy, Paulen, van den stalhouder Opzeeland had overgenomen en welke deze van het station had gekocht. Op de vraag, waarom Paulen dan niet een aanklacht had ingediend, antwoordde deze, dat bij een paar jaar geleden een klacht had inge diend tegen een krant, waaraan dooi den officier van justitie nooit gevolg was gegeven. De ambtenaar van het O. M., opmer kende dat bedoelde aanklacht aau zijn ambtsvoorganger moet zijn ingediend, maar dat deze vervolging waarschijn lijk niet noodig heeft geacht in het publiek belang, requireerde f25 boete of 15. dagen hechtenis. Paulen, heengaande, verklaarde dat hij nu een- aanklacht wegens mest- diefstal tegen den stations-opzichter indienen zou. Tegen zekere Maartje van der Vis te Haarlemmermeer werd wegens be- leediging f 10.— boete of 10 dagen hechtenis geëischt. Tegen Simon Rond, te Wormerveer wegens mishandeling 4 maanden gevangenisstraf by verstek. Yerkerk daarentegen volhardde by zyne afgelegde verklaring. Van Halst wordt als tweede ge tuige gehoord. Zyne verklaring komt met die* van Verkerk overeen.' Ook deze getuige heeft den jongen Snyder de beleedigonde woorden hooren uiten. Op de vraag van den ambt. van het O.m. antwoordt getuige, dat Ootes zich het eerst met de zaak bemoeide en daarna de oude Snijder. Getuige gaf een bevestigend ant woord op de vraag van den verde diger, of de oude Snyder alleen tus schen beide kwam, toen zyn zoon op den grond lag. Dat er uit het publiek werd geroepen, „moordenaars houdt op" heeft getuige, evenmin als de eerste getuige gehoord. Derde getuige is de agent van po litie J. B. Kion, die de rechercheurs worstelend heeft gezien met Bernard Snyder, die door zyn vader werd vastgehouden. Dit vasthouden, dat door rukken werd gevolgd, beschouwt getuige als verzet. Getuige maande den ouden Snijder aanj zijn zoon los te laten, waaraan deze toen voldeed. Verder heeft getuige, die de recher cheurs te hulp kwam, van de zaak niets gezien. H. N. Scherpenhuizen, vierde ge tuige, zegt dat de oude Snyder ver zet pleegde door zijn zoon vast te houden om te beletten dat hij zou worden geairesteerd. Hierna vangt het verhoor der ge tuigen a décharge aan.Van dezen wordt het eerst H. Koster gehoord, die zeide alleen te hebben gezien, dat de oude Snyder zyn zoon Bernard optilde. Mej. Ootes had, behalve dat ook zij dit had gezien, nog gehoord, dat de oude Snijder had gezegd: „vermoord licra niet," op zyn zoon doelende en verder dat de jonge Snyder had ge scholden. Naar zy voorts verklaarde was de jonge Bernard; Snijder deerlijk met den gummistok ,door de rechercheurs dat "50 kaarsen I cent kosten. Om op nering en bedrijf gaat zeker niet nu het gewone petroleumlicht a 50 zonder uitbreiding van het personeel kaarsen per lamp te vervangen door eleetriseh licht, zal men per uur moe ten betalen 7 cent; of met andere woorden, electrisch licht is 7 maal duurder dan petroleumlicht. Er werd aangehaald, dat de ver beteringen in de gloeilampen reeds zoover gevorderd waren, dat dit licht in de toekomst belangrijk goedkooper zou worden. Het was te lezen in een tijdschrift. Als die verbeteringen niet door een erkend Nederlandsch geleerde van ambtenaren en politie. De heer Pierson al staat het tot dusver nog niet op het lystje zal dus wel zorgen voor eenige nieuwe belastin gen. Natuurlijk directe'. Die betaalt de Nederlander het liefst en het gemak kelijkst. En weg met alle invoer rechten en met protectie! Zelfs niet voor 't kleinste gedeelte wil een goed vaderlander het genoegen van mede te betalen voor de vele voorrechten, Na de pauze stond terecht de be- ruchte Bernard Mari Snijder, 15 jaar, bloemistknecht in de Twijnderslaan wonende, met zijn vader J. H. Snijder, klerk ter secretarie te Heemstede en Klaas Ootes, 20 jaar, zonder beroep. De zaak was deze. De rechercheurs Verkerk en Van Halst kwamen ten huize van Snijder om een onderzoek in te stellen naar een gepleegden dief stal. Toen zy den jongen Snijder on dervroegen, 'antwoordde deze op be- leedigendo wyze, dat hij niets zou zeggen. Daarop wilden de rechercheurs hem arresteeren. waarop de jongen op den grond ging liggen, schopte, sloeg en Verkerk in de hand beet. Zijn vader en Ootes hielpen hem, volgens de aanklacht, in zijn verzet door aan hem te rukken en te trekken met liet doel hem te bevryden en den gummi stok van Verkerk vast te grijpen. De vader riep de rechercheurs nog toe„laat hem los, moordenaars Als verdediger van den tweeden beklaagde J. H. Snijder, trad op mr. F. A. Bijvoet. Van de zijde van het O.M. waren 4 getuigen gedagvaard en van de zijde van beklaagden 7. De rechercheur Verkerk wordt het eerst gehoord, die een uitvoerig ver haal van het gebeurde doet. Volgens dezen getuige zou het verzet van den jongen Snjjdcr niet zoo erg zijn ge weest, indien zyn vader en Ootes hem niet dadelijk waren komeu helpen. De oude Snijder had gezegd, dat zijn zoon niet met do rechercheurs mee mocht, en daarna den gummi stok van Verkerk gegrepen, zoodat deze er niets mede kon uitvoeren. Ook Ootes had den jongen Snijder in zyn verzot geholpen. Het geheele ver zet had circa K uur geduurd. De jonge B. Snijder beweerde geene beleedigende uitdrukkingen te hébben gebezigd en verder dat Verkerk de zaak geheel verkeerd voorstelde. De oude J. H. Snijder zeide, dat zijn zoon deerlijk door de recher cheurs was toegetakeld, dat men hem deswege had gewaarschuwd en dat hy daarop had gezegdhoudt op, want anders sla jc hem dood. Schreyers, derde getuige a decharge, legde de verklaring af, dat Bernard Snyders zich deerlijk verzette en dat later de oude Snijders met gebalde vuisten tegen de rechercheurs zeide houdt op, mishandelt hem niet meer. ik zal hem wel ophelpen. Voor zoover get. had gezien, had de oude Sny der geen verzet gepleegd. Maar hij was niet bij alles geweest en had niet alles gezien. Het O. M. requireerde tegen B. J. Snijder, de zoon, 6 maanden. tegen J. H. Snyder, de vader 14 dagen. en tegen Ootes 14 dagen gevangenis straf. Mr. By voet pleitte vry spraak voor zijn cliënt. (Wordt vervolgd.) De sluis te Spaarndam. Het is nu ongeveer 9 maanden ge leden, dat men met de werkzaamhe den aan de nieuwe sluis te Spaarn dam is begonnen. Had men eerst met eenige moeielijkheden te kam pen, zoodat o.a. eene tweede zaad storting moest plaats hebben, alvo rens men aan den gang kon gaan, thans vorderen de werkzaamheden goed. Het buitensluishoofd is thans reeds zoover gereed, dat men met de ver- hoogiug van het bruggehoofd bezig is. In dit sluishoofd zijn aan de binnenzijde ingemetseld 'het wapen en de lettersteen van de oude sluis. Van deze is het wapen bijna nog niets verweerd. Voordat men aan het metselen ging zyn voor het buitensluishoofd 641 palen ingeheid. Dit groot aantal was noodig omdat dit sluishoofd 2 stel deuren heeft; terwyl hetbinnensluis- hoofd er maar éèn heeft. Het heiwerk voor het binnensluis- lioofd zal deze week geëindigd zijn. Hier worden 393 palen ingeheid. Men denkt over 14 dagen aan het metselen van dit sluishooïd te begin nen. Verder is men op dit oogenblik nog bezig met het afbreken van een ge deelte van de oude sluis, terwijl men gaat beginnen met een damwand te heien vqn 7 M. lengte op een zwak gedeelte van de kolk. Op den bodem van de kolk wordt eene bekleeding van basalt op zuilen gemaakt, waaruit ook de taluds wor den samengesteld. De klok is 80 M. lang, met eene diepte van 5 M. A.P. bij een bodem- breedte van 28 M. en eene aan de oppervlakte van 14 M. Het buitensluishoofd heeft 2 stel deuren, die 9.50 M. van elkander zyn verwijderd. Is de sluis geheel gereed, dan kun nen er schepen door van 100 M. lengte, bijna 12 M. breedte eu 4 a 4.25 M. diepgang. Wanneer de werkzaamheden zoo voorspoedig gaan als nu, denkt men op den bepaalden tijd zooverre klaar te zijn. dat de sluis kan worden ge bruikt, Gelijk meu weet zyn indertijd bij het gravenjo.a.jeen daar zwaarden en helmen, vermoedelijk uit den spaan- schen tyd, gevonden. Deze zullen naar het Museum van Rijnland te Leiden worden vervoerd. Dit is alles wat op liet oogenblik van de sluis is te zeggen. Ten slotte zij den heer De Boer, hoofdopzichter, die bereid was ons alle gewenschte inlichtingen te geven, een woord van dank gebracht. Verdachte is overgebracht naar het Huis van Bewaring te Haarlem. Orgelconcert. Hedenmiddag trad by het orgel concert in de Groote kerk als solist op de heer van (Vladeracken) met eene Aria van Handel en een van Mendelssohn. Deze zanger, die con zeer goed baritongeluid heeft, vertrekt in den loop dezer maand, tot züoe verdere^ opleiding, naar Stockholm. Hillegom. Benoemd tot wethouders A. Topper en H. H. v. Waveren. Bennebroek. In de vacature als wethouder ont staan door het bedanken van den heer H. van der Vossen werd eerst goko- zen de lieer A. J. E. Baron van Itter- sum, die bedankte en daarna dolleer H. v. d. Vossen weder, die eveneens bedankte. De benoeming werd alsnu uitge steld. Haarlemmermeer. De vele regen is ook voor den land bouwer to Haarleinmermeor zeer scha- delyk; sommige lage stukken staan blank. De stoomgemalen bewijzen echter goede diensten. De oude Cru- quius eerst op nonactief moet thans de Lijnden helpen, wijl de Leeghwa- ter in reperatic is. Ofschoon de Lyudeu niet met volle kracht werkt, wordt er toch dage lijks eene groote watermassa ver plaatst. Op 29, 30 en 31 Aug. heeft ze 24: uur gewerkt en de laatste 8 dagen gezamenlijk 116.15 uur. Een nieuwe ploeg. De nieuwe uit Amerika geïmpor teerde ploeg, heeft op het land van den landbouwer v. Vuuron a/d IJweg te Haarlemmermeer [met glans dö proef doorstaan. Men verwacht door die ploeg een geheelen ommekeer in het Taud- bouw bedrijf, daar ze van den bok bestuurd met 2 paarden een halve meter grond verplaatst bij een diep gang van ongeveer 0.4 M. Daar deze ploeg in deuzelfden tyd. het werk doet van 3 gewone, ver wacht men èn door besparing van personeel èn door trekkracht, dat ze spoedig algemeen in gebruik zaL komen. Zandvoort. Aangekomen vreemdelingen. Mevr C. L. J. Heijdanus, Rusaura, 3 pers.. Villa Maria Yon Wessum, Dortmund, Villa Maria. VERVOLG NIEUWSTIJDINGEN. Lombok. Officieele telegrammen uit Lombok vermelden, dat eene colonne van Am- penan eene roovérsbende verjaagde uit de Prajansche bosschen: de vyand. had twintig dooden. Wy hadden ge sneuveld een officier en een fuselier, gewond een fuselier. De vervolging wordt voortgezet. Burgerlijke Stand. 9 Sept. OndertrouwdH. Sojjge- link en M. W. Godofrooij. J. Len- terman eu J. R. Jutten. J. O. Bor ger en S. H. Westeruiann. II. J. G-. Orth en J. M. Bossc. G. v, Heste ren en G. M. v. d. Hart 9 Sept. GetrouwdW. Goeden en M. F. J. v. Vastenhoven. Bevallen: 7 Sopt. M. J. v. d. Raadt—Lochtenberg z. H. M. Bak— Wemmers d. 3. A. M. de Droog— Hommers z. C. Konyn—Jasperse z. 9. N. van Bergen—van Wort d. Overleden: 7 Sept. A. C. Bakker 49 j. Schoterweg. 8. D. Kater 57 j. L. Raamstr. J. Peper 6 m. z. Jan- Steenstr. J. H. v. Vastenhoven 65 j. Zomervaart zijweg. Stoomvaart berichten. Het. stoomschip Prinses Sophie, van Amst naar Batavia, vertrok 7 Sept. van Southampton. Het stoomschip Lawoe, van Java naar Rotterdam, vertrok S Sopt. van Port Said. Het stoomschip Merapi, van Java naar Rotterdam, arriveerde 8 Sept. te Rotterdam. Het stoomschip Prins Hendrik van Batavia,naar Amsterdam pass. 8 Sept. Gibraltar. Het stoomschip Amsterdam, van de Holland Amerika Lijn, vertrok 7 Sept. van Ncwyork naar Amst. Het. stoomschip Veendam. van de Holland Amerika Lijn, vertr. sSept. van Rotterdam naar New-York. Het stoomschip Prins Willem II, vertr. 5 Sept.. van Paramaribo naar Amsterdam. Het stoomsclfip Borneovan Rot terdam naar Java, passeerde 7 Sept. Ouessant- Het stoomschip Prins Ale.'ander, van Batavia naar Amsterdam, vertr. 8 Sopt. van Batavia. Het stoomschip Prins Frederik Hendrikarriv. 7 Sept. van Amster dam te Paramaribo. Het stoomschip Java, an Batavia naar Amst., arriveerde 7 September te Amst. Naar wy vernemen heeft de justitie Woensdagavond de hand gelegd op den zoon van den vroegeren post directeur in eeu aer nabu rige gemeenten, (sedert naar Fries land verplaatst) welke zoon verdacht wordt van een diefstal, in 1895 ten bedrage van f2600 gepleegd uit de kas zyns vaders. Familieberichten. Getrouwd8 Sept. (By volmacht): .1. Klein en J. R. Pcaux, Gulpen. S. J. Coini en L. Weyl, Amst. S. Slot en M. Sniders, Londen. (By volm.): F. W. Westerman en C. M. Osse- voort, Leiden. Bevallen6 Sept. E. S. v. Bree- men—Wicsner d. don Haag. 7. C..M. van Overzee—Loman z. Amst

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 3