T weede Editie. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Schatgravers. 15e Jaargang. Maandag 13 September IS97, No. 4356 HAARLEM S DAGBLAD JVCEaSTTSn?,! JS Tooi* Haarlem per 3 maandenf 1.2® Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden„1,30 (Franco door het geheele Rijkper 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.05 •Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en, franco per post 0.374/2 Directeur-Uitgever Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangcre G. L. DAUBE .AJD^iEI^TjElSrTIIËnsr: i 1 5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. PEEREBOOM. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreflende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedMigenjuui^bol Algemeen A d ver tenth-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN hef Arrondissement Haarlem ia de prils der Ad verten ir'n van 15 regels f 0,75. elke repel meer 0,15Reclames per regel f0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: Bloem endoal, Samdpoort en Schoten, F. v. d. RAADT, Sandpoort; Heemstede, J. LEUVEN, bij tol; SpaamdamC. HARTENDORP; Zan toort, J. ZWEMMER; Velsm, W. J. RUTJTERBeveruijk, J. HOORNS; IJmuiden, TJADRN, Genoemde Agenten neme** Abonnementen en Advertentiën aan. Pit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Gf^icieeEe Berichlen. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Brengen ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van G. v. Dijk om vergunning tot het vei'koopen van sterken drank in het klein in een gedeelte van liet voor huis van het perceel aan de Kleine Houtstraat no. 106. Haarlem, 11 Sept. 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. O. de KANTER. WaamBur gem De Secretaris C. M. RASCH. STJ4BSS3SEÜ W5. eerste en tweede pagina. Haarlem, 11 Sept. 1S97. Museum van Kunstnij verbeid. Op liet Museum van Kunstnijver heid alhier zullen aanstaanden Zondag nog tentoongesteld zijn de afbeeldin gen betrekking hebbende op de Deen- sche monumenten uit het tijdperk der Renaissance, terwijl ter vergelij king daarmede èene reeks Nederland- sche gebouwen uit hetzelfde tijdperk ter bezichtiging worden gestéld. In de afdeeling houtsnijwerken wer den eonige afbeeldingen van kasten, banken en anderen meubelen uit dc bloeitijdperken der Ncderlandsche handwerksnijverheid geëxposeerd. Zondag is de toegang vrij. In bet bericht omtrent de harde urania-kousjes staat „zand er dat ze breken'' waarvoor men gelieve te le zen „zonder dat zc breken," Naar wy vernemen had heden. Za terdagmorgen omstreeks 11 uur alhier op de Groote Markt hoek Barteljo- risstraat eenc botsing tusschen een paar vrachtwagens plaats, waarbij echter geen ongelukken plaats had den. Het tramverkeer had evenwel eenige vertraging. BSHNENLAHD. Uit de „Staats-Courant". Kon. besluiten. Aan jhr. mr. H. van Weede, ge- zantschapsraad hij II. M. gezantschap te Parijs, vergunning verleend tot het aannemen der ordeteekenen vau het Legioen van Eer, hem door don president der Fransche republiek ge schonken. jfc Benoemd tot raadsheer in het ge- I rechtshof te Arnhem jhr. mr. G. A. Nahuys, thans officier van justitie bij de arrondisseraents-rech'tbank al daar. Met ingang van 1 Januari 1898, aan mr. C, M. A. Hartman, ten gevolge van de nieuwe organisatie van het dienstvak waartoe hij behoort, eervol ontslag verleend als commies by het departement van justitie, onder toe kenning van den titulairen rang van hoofdcommies. Belast met het gezondheidsonder zoek van zeeschepen te Harliugen, voor den tyd van drie jaren, P. H. van Eden, arts aldaar. Met ingang van 1 November 1897 aan dr. J. J. Terwen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de Ryks-hoogore burgerschool te Alkmaar. Aan den luit.-ter-zee 2de klasse J. H. Hummel, op zijn verzoek, met 1 October 1897, eervol ontslag uit den zeedienst verleend. Pensioen verleend aan jhr. Th. J. Krayenhoff, directeur der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen, f3000; aan O. of O. B. Blomsma kommies lste klasse bij 's Rijks belas tingen, f508; aan L. Roosenburg, ontvanger van liet recht van successie, f3000; aan J. Jorissen, ontvanger dei- directe belastingen en accijnzen, f915; aan H. Zondervan. -vérificateur lste categorie bij 's Rijks belastingen, f1245. Voor den tijd van twee jaren den duur dor heen- en der terugreis daaronder niet begrepen gedeta cheerd bij het wapen der cavalerie van het leger in Ned.-Indie, de eerste- luitenants M. E. te Winkel en G. J. C. van Zïjll do Jong, heiden van het lste, alsmede A. Simons, van het 2e regt huzaren. Openbare gezondheids- regeling. Het tweede congres voor openbare gezondheidsregeling zal Donderdag 23 en Vrijdag 24 September te Am sterdam gehouden worden. In den voormiddag van 23 Septem ber zal vermoedelijk andermaal wo- ning-hvgiène aan de orde komen en in den voormiddag van 24 September de drinkwatervoorziening. In den namiddag van 23 September zal vermoedelijk de bespreking over vleesehkeuring en dor abottoirs wor den ingeleid (inleider de heer D. F. van Ësveld, leeraar aan 's rijksvee artsen ij school te Utrecht) en in den namiddag van 2-1 September de school- hygiène (inleider dr. Mouton, wet houder van onderwijs te'sGravec- hage.) De uitvoerige conclusies, die over de verschillende vraagstukken worden voorgesteld, zijn in druk verschenen. De commissie inzake de drinkwa terverschaffing, bestaande uit de liee- ren C. H. A li Cohen, P.E. Ryk, W. P. Ruysch, H. P. N. Halbertsraa en G. J. de Jonglï, stelt de volgende conclusies voor lo. De verschaffing van goed drink water wordt in de eerste plaats be vorderd door den aanleg van centrale watervoorzieningen, z.g. drinkwater leidingen. 2o. Drinkwaterleidingen moeten, zooveel dit mogelijk is, hun water ontleenen aan plaatsen, vrij en vrij blijvend van ziektekiemen, faeealiëu en ander vuil, alsmede vrij van voor de gezondheid schadelijke metalen en andere vergiften. 3o. Waar dergelijke waterbron niet beschikbaar of verkrijgbaar is, mag het water niet in het buizennet ge leid worden alvorens het zoodanig is gezuiverd, dat het als onschadelijk mag worden aangemerkt. 4o. Het af te" laveren water moet bovendien zijn: helder, kleurloos, reukeloos en frïseh en aangenaam van smaak. Het mag aan kalk en de equi valente hoeveelheid magnesia, samen hoogstens 200 mgr.(GaO plus 1,4 MgO) per liter, bevatten. Lood of andere gevaarlijkebestanddeelen mogen daar in in geen grootere hoeveelheden voorkomen, dan die welke voor de gezondheid onschadelijk zijn. 5o. De leiding moet minstens 50— 100 liter water per dag en per hoefd der bevolking kunnen leveren. 6o. Het water moet worden gele verd onder eene drukking, welke vol doende is om het dag en nacht ook in de hoogste verdiepingen der woon huizen te kunnen aftappon. 7o. Het is wenschelijk dat de aan leg der waterleidingen door het rijk en dc provincie, waar noodig, <L.vr financieelen steun te verlccnen worde bevorderd, daar waar de betrokken gemeenten met linancieelen steun voortgaan. 8o. Een voortdurend en deskundig toezicht op de prise d'eau, do filters, de reservoirs, dc buizen en het daar uit vloeiende water is noodzakelijk. Waar subsidiën door het ryk wor den verleend, is het wenschelijk, dat dit zich bij de verleening daarvan het recht van tevoren bedoeld toe zicht door zijn eigen deskundigen voorbehoudt. De commissie inzake de woning- hygiene, bestaande uit de hecren G. van O verbeek dc Meijer, E. Wintgens, J. E. W. Conrad. H. L. Druckcren J. W. R. Teilegen, stelt als conclusie voor de volgende algemeene cischcu lo. Een rijkswet moet de algemeene voorschriften geven, waarnaar de ge meentebesturen by het nemen hunner maatregelen tot het verkrijgen van goede woningtoestanden in nieuwe buurten, alsmede tot het verbeteren der woningtoestanden in reeds be staande buurten, zullen moeten han delen. 2. Die wet moet aan alle gemeen tebesturen de verplichting opleggen a. een plan vast te stellen, dat bij de uitbreiding van de bebouwde ge deelten der gemeenten gevolgd zal moeten worden, welk plan inoct om vatten de wijze van aanleg der stra ten. pleinen, plantsoenen cu bouw blokken, de wyze van afvoer van onreinheden eu hemelwater, de wijze van watervoorziening eii de wyze van verlichting b. een "verordening te maken op het bonwen en sloopen c. een bewoningsverordening tc ma ken, die o. a. maatregelen vaststelt, welke genonvm kunnen worden tegen overbevolking en verontreiniging van perceelen d. een verordening te maken be treffende de onbewoonbaarverklaring van woningen e. te bevorderen het afbreken van onbewoonbare woningen en het bou wen van goede woningen, waartoe nieuwe wettelijke bepalingeu op de onteigening de mogelijkheid moeten scheppen een en ander rekening hou dende met de verschillen in plaatse-, lyke gesteldheid, doch voldoende aan de bij de wet of bij den krachtens do wet uit te vaardigen algemeene maatregelen van bestuur te stellen minimum eischen, waar beneden de gemeentebesturen niet mogen gaan. 3o. Die wet moet ook voorzien in behoorlijk toezicht van rykswége, opdat gewaakt kunne worden voor de uitvoering en handhaving der wet en de nog overgebleven leemten der wettelijke voorziening aan het licht komen. Yerder worden door deze commissie nog conclusies gesteld, die betrekking hebben op de eischen, te stellen be treffende het uitbreidingsplan en op de eischen, te stellen betreffende dc verordening op het bouwen en sloo pen. Sport en. politiek. De „Maasbode" schudt bedenkelijk het hoofd over de belangstelling, die de sport by onze jongelui vindt. In het volgende bericht uit Den Haag geeft zij lucht aan haar ongerust heid. In een ouzer voornaamste winkel straten wonen raast elkaar een si, renhandelaar en een rijwiclagent, die beiden op de hoogte van hun tyd zijn. Er kan geen bulletin wezen over Atjeh, Lombok of een verkiezing, of de sigarenman plakt het voor "zijn glazenen er kan op het rijwielwaar van onze sportman het agentuur heeft geen overwinning behaald worden, in welken uithoek van Europa dan ook. eu hoe onbelangrijk soms, of 't is bij den rijwielman te lezen. Zy geven elkaar niets toe in zucht naar publiciteit. Atjeh en Lombok infiuen- ceeren op het sigarendebiet, wicler- baannieuws op den verkoop van liet rijwielmerk. Maar nu moest ge eens zien, hoe die bulletins door liet publiek worden behandeld. Waar de sigarenzaak éen lezer vindt, krijgt de "sportzaak er zeker vijf of zes, en terwyl het tabaks- telegram reeds den volgenden dag door niemand meer met een b.ik wordt vervaardigd, trekt liet wielernieuws, ook ai heeft het reeds lang in dc courant gestaan een heele week be kijks. Hartstochtelijke fietsers staan er zelfs voor te fïlosofoeren'tis hun voel gewichtiger, wie 't hardst trap pen kan, dan wie 't land of de stad regeeren. Sport [boven alles, wat ook blijkt uit het aantal rijwielzakeu. De sigaren winkels hebben, wat aantal betreft, het „record", maar de „cycle-stores" zullen dit wel slaan. Er zal binnen kort geen Graat meer wezen, waarin geen vélocipède te verkrijgen is. 't Schijnt nogal gemakkelijk te zijn, een agentuur van een of andere fabi iek te krijgen, en evenmin rchijnt het moeite te kosten opgenomen te worden in het gilde der „rijwielherstellers le klasse.'' Maar waar komen al die rijwiel handelaars zoo gauw vandaan:t Zijn over 't algemeen jongelui, en moge lijk is voor 't meerendeel van hen de handelsgeest wel hieraan toe te schrij ven: ze hebben gefietst en nog eens gefietst, tot het tijd werd, zich baan te breken. Wat te worden? Er was niets ge daan dan fietsen. Welnu, dat gaf ten minste verstand van sport. Ze weten precies, hoe een fiets in elkaar zit, en hoe alle deelen heetenin 't Engelsch natuurlijk, want anders is 't niet goed. En wat ligt dan meer voor de hand, dan een rijwielwinkel te openen? En vandaar de „race" tusschen de „cycle stores". Hoevelen zullen de „final" halen? Letteren en Kunst. In Eigen. Haard van heden zijn verschillende moment-photografiün uit Amsterdam door dr. J. C- Rom- bouts met bijschriften van Justus van Maurik opgenomen. Ver'der bevat het blad een gedicht „Woudlaan" door Ldw. B. Koster en een artikel van Wouter Hutschenruyter over Anton van Rooy cn zyne vertolking van de Wotan-party tc Bayreutli; enz. De Wereldkroniek geeft eene uit voerige beschrijving van den koning van Siara met tal van afbeeldingen; eeu artikel over president Faure in Rusland met afbeeldingen: een over d° onthulling van het gedenkteeken voor Hnygens; eene afbeelding van den Kuneratoren te Rhenen voor en na den brandenz. tweede is een elegante Parisienne, met vier verschillende toiletten. De derde draagt bij afwisseling vier van de meest schilderachtige costuums uit dc Fransche provinciën. Zonderlinge proeven. Een bijkans ongoloofiijk verhaal doet dr. Berdoeiude Daily Chronicle. Hy vertelt dat Amerikaansche doc toren gebruik gemaakt hebben van ongeneeslijke krankzinnigen om daar op proeven te nemen omtrent de wer king van een byzonder vergif op het menschel ijk organisme. In liet Bulle tin van liet John HopkihS-hospitaal te Baltimore schrijft, volgens den lieer Bardoe, dr. Berkley liet"volgende over deze proefnemingen „Het eerste doel van het onderzoek werd gedaan op acht verpleegden uit het stedelijk krankzinnigengesticht, die, met uitzondering van één, het tijdsverloop, waarbinnen men nog op genezing mag hopen reeds lang of juist voórby waren''. Dezen stervonden of ongenceselijken patiënten wordenhef, vergif toege diend, totdat vermindering van ge wicht, verzwakking van' den hartslag en koorts bij meer dan do helft hun ner intraden. Twee hunner begonnen te ijlen cn van deze stierf er een voordat de prikkeling voorbij was. Met ijzingwekkende kalmte maakt dr. Berkley dan uit deze proeven da gevolgtrekking, dat do behandeling met het beproefde vergif „niet zon der gevaar is voor de gezondheid en het leven van den patiënt." Ontploffing van dynamiet. ïn de dynamietbergplaats van de George Gonck deep level rayn(Z.- Afr. Republiek) heeft eeu ontploffing plaats gehad, die groote verwoesting aanrichtte. Men gelooft, dat 5 blanken en 25 Kaffers gedood zijn. Volgens een //acns-telegram be draagt liet aantal slachtoffers 1G blan ken en 25 Kaffers. 'Sport en Wedstrijden. Cricket. Zooals wel was te verwachten, te oordeelen naar den stand, toen in den tweedaagschen wedstrijd te Heemstede tusschen" de Yorkshire Wanderers en een nederlandscli elftal, het laatste Vrijdag zyn tweede innings inging, cinaigae deze strijd met eene over winning der Engelschen. De Hollanders bereikten in hunne i lste en 2de innings een totaal van resp. 40 en 139, de Engelschen 67 en 147. Laatstgenoemden overwonnen dus met 35 runs en 5 wickets. GELENGD NIEUWS. President Faure zond aan Groot vorstin Olga een kist, met haar mo nogram versierd en waarin drie zeld zaam mooie poppen waren geborgen. De eene pop kan een gansch gesprek voeren en drie liedjes zingen; dc INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de copij niet aan den inzender terug gegeven Haarlem, 10 öept 1897. Mijnheer de Redacteur! Verleen my een kleine plaatsruimte voor eenige opmerkingen naar aan leiding uwer „Nabetrachting uit den Gemeenteraad" no. 115 (Haarl. Dag blad van 9 dezer). Ik lees daar: „We subsidieeren al zooveel. „Daar is b.v. het gasthuis. „Van jaar tot jaar wordt de bijdrage „van dezo stichting hoogcr. Voor 1898 „is de som, die de gemeente bijdraagt „f46000. Over zulke getallen moet inen „niet lichtvaardig denken. Cs liet dan „wonder, dat er telkens, als deze subsi- „dio in den Raad ter sprake komt, „over geklaagd wordt en gezucht? Mij dunkt van neen." FEUILLETON. Naar hei engelsch van ROBERT LOUIS STEVENSON. .VIERDE GEDEELTE. De Palissade. HOOFDSTUK XVII. Het verhaal wordt nog door den dokter vervolgd de laatste overtocht van de sloep. 19) „Wy worden door den stroom meegesleeptkunt jelui niet wat harder trekken?" vroeg ik. „Niet zonder dat de boot dan zal dompelen," luidde het antwoord. „Gij moet wat hooger op sturen, als 't u blieft net zoo lang tot gij ziet dat wy winnen." Dit beproefde ik en de ondervinding leerde mij nu, dat het getij ons voortdurend westwaarts bleef trekken, tenzij ik dc neus van de boot geheel naar het Oosten stuurde, d. w. z. dat wij een rechten hoek maakten, met het punt dat wij beoogden. „Op deze manier zullen wy nooit aan wal komen," zeide ik. „Als gy geen andere richting kunt uitsturen zonder westwaarts af te zakken, moeten wy zoo blijven ver volgen, mijnheer," antwoordde de kapitein. „Wy moeten boven stroom blijven, want doen wy dat niet, dan is het niet te zeggen waar wij zullen aankomen en loopen bovendien de kans door de sloepen geënterd tc worden. Terwyl we integendeel zooals wij nu gaan, zoodra do eb eindigt, ons langs het strand kunnen opwerken-tot aan liet punt, waar wy wonschen te landen." „De strooming is niet zoo sterk meer, myn.ieer," zeide Gray, die op een der voorbanken zat, „u kunt wel een beetje meer afvallen." „Dank je, beste vriend," zeid) ik toeschietelijk, of er niets was voorgevallen, want wij waren overeen ge komen, dat wy hem nu als een der onzcu zouden be handelen. „Het kanonzeide plotseling de kapitein, naar het my voorkwam met eeuigszins veranderde stem. „Ik heb er aan gedacht," zeide ik, want ik was er zeker van, dat hy op dat oogenblik aan een bombarde ment van liet fort dacht. „Zij kannen het niet aan wal brengen en al deden zij het, dan is het toch onmogelijk het door de bosschen op het eiland te sleepen." „Kijk eens achter u, dokter," hernam de kapitein. Wy hadden onzen negenponder totaal vergeten, en tot onzen grooten schrik waren de vijf kerels bezig hem in orde te maken; dit was het echter niet alleen, maar het schoot ray op eens te binnen, dat ik dc ammunitie achter had gelaten en zonder eenige moeite zouden de schurken aan boord zich hiervan moester kunnen maken. „Israël was indertijd Flint's kanonnier," zeide Gray met schorre stem. Maar hoe dan ook, wy stuurden nu recht op delau- dingsplaats£aan. Intnsschen bevonden wij ons niet meer in den stroom, zoodat ik met de snelheid, waarmode de boot nu geroeid werd, zonder afdry ven recht op ons doel kon aanstaren. Maar bij den koers, dien wij nu hielden, werd dc voor in plaats van de achtersteven naar de „Hispaniola" ge keerd en leende zich zoodoende prachtig tot schyfvoor de vrijbuiters Ik kon het dronkemans gezicht van den schelm, Is raël Hands, goed onderscheiden cn hoorde hem de kogels op het dek nedergooien. „Wie van ons schiet het best?" vroeg de kapitein. „Mijnheer Trelawney, dat is buiten kijf", zeide ik. „Mijnheer Trelawney, wilt gij op een van die mannen aanleggen Zie als 't u mogelijk is, Hands te raken," zeide de kapiteiu. Trelawney :bleef doodkalm en keek naar het laden van het geweer. „Nu", riep de kapitein uit, „een beetje voorzichtig, mynheer, anders zal de boot omslaan." Terwyl hy mikte, deden wij ons best de sloep in balans te houden. De squire legde aan, wij roeiden niet meer, maar hel den naar de ccno zijde van het bootje over om het in evenwicht te houden, en alles werd zóo goed ton uit voer gebracht dat wy geen druppel water schepten. Zy hadden intusschen liet kanon op do wartel ge plaatst en Hands, die by het trompstuk stond, was het meest blootgesteld. Maar wij waren niet gelukkig; juist toen Trelawney afvuurde, bukte Hands, do kogel vloog over hem heen en trof een ander. Deze gaf een gil, die niet alleen door de maats aan boord maar ook door een groot aantal stemmen aan wal werd herhaald, en toen ik in de richting van de sloepen keek, zag ik de andere vrijbuiters uit hot struik" gewas to voorschijn komen cn in hun booten springen* „Zij komen hierheen, mynheer," zeide ik. „Laten wij dan een goed heenkomen zoeken," ant woordde de kapitein. „Wanneer wij den oever niet spoe dig bereiken, zyn wij verloren." „Eén van de sloepen is slechts bemand," voegde ik er bij„de overige manschappen zyn waarschijnlijk op het eilandgebleven om ons den pas af tc suydcn." „Wij hebben hun een mooie kans gegeven." hernam de kapitein. „O. ik bedoel die kerels niet «b.c aan wal zyn, maar die zich aan boord bevinden Een alle negenMijn vrouw's kindermeisje zon onmogelijk kun nen missen. Als gij de lont ziet flikkeren, squire, moet ge ons waarschuwen." Middelerwyl waren wij niettegenstaande dc boot zóo zwaar geladen was, een goed eind gevorderd, en hadden bijna geen water geschept. Wij hadden nu" den oever bijna bereiktnog dertig a veertig slagen, dan bevonden wy ons aan Wal. want door de eb was het strand veel breeder geworden. Wo behoefden ook geen vrees voor dc sloep te koesteren want wij waren door de kromming van de kust aau hun oog onttrokken. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1