T weetie Editie, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. J. C. Peereboom, F E:U ILLETON. De Sc! mi gravers. •iSe Jaargang. Dinsdag 14 September 1837. No. 4357 DAuBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar oen Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden„1.30 Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden„1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per postO.Slij2 ADYEBTECTTIEN': Van 1 5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiön worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOTIN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Monbnartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedwogen^aanfjhet Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Urm riem is de prijs «Ier Advertemifn van 15 regels f 0.75, elke regel meer 0,15; Reclames per regel f 0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: BhemendaalSandpootl en Schoten, V. v. d. RAADT, BandpoortHeemstede, J. LEUVEN, bij tol; Spaarndam, C. HARTENDORP; Zan voort, J. ZWEMMER; eisen, W. J. RUIJTERBeveruijk, J. HOORNSIJmuiden, TJADEN, Genoemde Agenten neme-" Abonnementen en Advertentiën aan. Den Gcabonncerden, die tengevolge van de belangrijke toeneming van het aantal Abonnés, no. 23 van De Spot vogel niet hebben ontvangen, wordt bericht, dat hun dit eerstdaags zal worden toegezonden, daar de ontbre kende Exx. worden bijgedrukt. Directeur- Uitgever. STAOSHIEU W$. eerste en de rde pagina. Haarlem, 13 Sept. 1897. Dat de toestand van het Haarlem- sche spoorwegstation ellendig is, kun nen de stationsbeambten niet helpen. Maar het is wel aan hen te wijten, wanneer er op het toch reeds zoo smalle perron allerlei dingen staan, die er op dat oogenblik niet behoe ven aanwezig te zijn. Zoo stond er Zondagavond vlak voor 't goederenbureau een groote, breede, vierwielige wagen, geheel j. Er was ook geen enkele sta tionsbeambte hij. Maar de wagen nam driekwart 'van de breedte van t perron in beslag, zoodat de men- schcn, die naar de derde klasse moes ten, zich er langs moesten wurmen in een bloemencorso-achtig gedrang. tGebeurt meer dat daar onnoodig st perron versperd is en wij achtten het daarom niet overbodig, er de aan dacht eens op te vestigen van hen dier. het aangaat. Ned. R. K. Volksbond. Zondagmorgen werd alhier in „Fe lix Fa,vore" de achtste a'geraeene vergadering van den Centralen Raad van den R. K. Volksbond gehouden. Alvorens tot de opening der ver gadering, die zeer druk bezocht was, werd overgegaan, zong een zangkoor, onder leiding van den heer Andries sen, met veel geestdrift het bonds lied cn andere liederen. Voor het podium prijkten te midden van bloemen en planten de busten van Z. H. Paus Leo XII1, H. M. de Koningin en Z. D. H. Bo vnanne. De heer Pastoorsde bondsvoor zitter, de vergadering openende, spreekt allereerst een woord van dank uit aan de zangvereeniging en den heer Andriessen en daarna aan de afdceling Haarlem voor de receptie. Hy wijst vorder op de belangrijk heid dezer vergadering en op haar practisch nut. Dit samenzijn dient om den band van vriendschap en kameraadschap nog hechter te maken en den goeden geest steeds onder de leden gaande te honden. Hierop roept hij alien, inzonderheid de geestelijke adviseurs, een hartelijk welkom toe. Deze vergadering is later gehouden met het oog op do politieke omstan digheden. Dit uit&tel is echter niet nadeelig, omdat er nu een ruim tijd perk van voorbereiding is geweest. Eenige leden hadden spr. verzocht iets over den afgeloopen verkiezings strijd te zeggen. Daaraan wil spr. gaarne voldoen. Hij wijst er op, dat vooral de niet-geloovigc massa voor allerlei lenzen vatbaar is, denk maar aan liet duur brood cn aan het Ruom- scbe Bpook. Dit laatste hebben zij gebezigd, die de Ned. Hervormde kerk boven alles ten eigen bate liefhebben. Met het oog hierop herinnert spr. aan het vastcn-amend. van Mgr. Botlemanne, waarin verdraagzaamheid wordt voor gehouden. Hij stelt voor hulde te brengen aan Mgr. Botlemanneeen der kloekste figuren der 19e eeuw, waaraan allen geestdriftig voldoen. Ondanks de eervolle nederlaag moet men moed voor de toekomst houden. Wy zullen, eindigt spr., steeds hand havers der dynastie blijven cn be schermers der troon van H.M. de Ko ningin. {Luid applaus). Hierop doet de voorzitter oenige mededeeiingen, waaronder deze: dat het 10-jarig bestaan van den Bond het volgende jaar zeer luisterrijk zal worden herdacht en dat het plan voor den winter voornamelijk is dc vakafdee- lingou te bevorderen en tot lioogeren bloei te brengen. Uit hot daarop uitgebrachte ver slag van den penningmeester blijkt, dat de ontvangsten hebben bedragen f 770.01 on de uitgaven f818.l4'/2, zoodat de kas sluit met een nadeelig saldo van f47.53'ƒ2- Doorgiftenis dit saldo thans veranderd in een voor- deelig saldo van f 145.46'/2. De heer Hulsebosch van hier uit, namens de Commissie, die de reke ning van 1S95 heeft nagezien, een woord van dank aan den penning meester. den heer Smit voor zijn richtig beheer, zoomede den heer Loots van hier, 2en penningmeester. De afdceling Den Haag wordt aan gewezen out deze rekening na te zien. Daarna overgegaan wordende tot de behandeling van de agenda, komt allereerst aan de orde het voorstel van dc afdceling Den Haag om het gevoelen der afgevaardigden te ver nemen omtrent de mogelijkheid tot bevorderen en oprichten van vak scholen voor zonen van bondsleden. Het praeadvies van het Centraal Bestuur luidt, datz.i. deze zaak meer op den weg der afdeelingeu ligt, die I daartoe het initiatief moeten nemen. De afdeeling den Haag dit voorstel toelichtende zegt, dat het ook in de 1 bedoeling ligt vakscholen op te ricli- ten en daarvoor de subsidie aer Re- geering aan te vragen. Na eenige discussie stelt de voor- i zitter eene conclusie voor, inhoudende dat het bestuur der afdeelingen zal I worden verzocht vakscholen op te j richten of ze te bevorderen, waar ze j bestaan ter voorbereiding, inlichting, uitlegging en ter aanvulling vau het onderwijs op de werkplaatsen, dat' meestal zeer onvolledig isen dat ook op ambachtsscholen ol teekenscholcn zeer gebrekkig is. Deze conclusie wordt aangenomen, aangevuld met eene wyziging van den heer Kok, dat deze scholen zul len worden opgericht, daar waar dit doenlijk is. In 'behandeling komt een voorstel der afdeeling Den Helder, om aan den Minister van "Waterstaat, Handel en Nijverheid te verzoeken om op drukke tijden op de postkantoren in plaats van militairen, particuliere ar beidskrachten daarvoor te gebruiken, met het oog op de veelal heerscbende werkloosheidwaarmede liet Centraal Bestuur zich vereenigt. In de discussie wordt er op ge wezen dat militairen vaak beter hulp zullen verleencn den burgers; met het oog op de orde, als anderszins. Een ander wil niet met een adres tot de Ministers meer gaanmaar per audiëntie naar den Minister gaan en stelt een dergelyko wijziging in het voorstel voor, daar dit op do zaak meer invloed zal uitoefenen. Het in dezen zin gewijzigde voorstel wordt aangenomen. Een ander voorstel der afdeeling Den Helder luidt, om aan denzelfden Minister een adres te richten, inhou dend alle werklieden der Rijks Marinewerven, die den leeftijd van 23 jaar hebben bereikt, aan een proef van bekwaamheid te onderwerpen door eene daartoe aangewezen com missie, waarin ook werklieden zittingr hebben en na goedkeuring dezer proef het minimum loon toe te kennen, dat voor elk vak is vastgesteld en verder, dat aan alle werklieden dezer werven, bij bewyzen van bekwaamheid en goed gedrag op 45-jarigen leeftijd een mi nimum loon worde toegekend. Het Centraal Bestuur acht dit voorstel wel wat bekrompen en zou in het adres ook de andere rijks werkinrichtingen willen opnemen on den leeftijd op 35 jaar bepalen. De heer Van Looij van Haarlem meent dat de werklieden op 25-ya.n- gen en niet op 45-jarigen leeftyd een maximum loou moeten hebben en stelt ee:;e dergelijke wyziging in het adres voor. De heer Mentinlc van Vlissingen wil hier de vergadering alleen de wenschelijklieid eeuer proef van be kwaamheid doen uitspreken; de heer Weesink dc zaak in banden van het Centr. Best. ter afdoening stellen cn de heer Kok van Amsterdam geen leeftijd noemen, daar men dan geheel in socialistisch vaarwater gaat varen. Besloten wordt ten laatste op voor stel van den voorzitter dc zaak aan het Centraal Bestuur ter afdoening af te dragen, dat dan 11a bespreking met mannen der praktijk naar den Minister op audiëntie zal gaan. Naar aanleiding der gehouden be sprekingen,spreekt de vergadering met 69 tegen 29 stemmen en 6 in blanco uit, dat geen leeftijd zal worden genoemd. Aan de orde is 1111 de besprekiru van een voorstel van do afd. Leiden om „nogmaals aan te dringen op het heffen van invoerrecht op klaar ge maakt hout en op gedeelten van meu belen" en van de afdeeling Rotterdam „om propaganda te maken voor dc zoo noodige protectie van onze ny- verheid en nationalen arbeid." Deze beide voorstellen dragen" de onverdeelde sympathie van het hoofd bestuur weg. De heer Van Rijswijkvan Rot terdam, hoofdbestuurder, voert hier over het eerst het woord. Hij zegt dat in deze Holland alleen weer met de beschermende rechten is achter wege gebleven en voert de nadeclen van het vrijhandelsstclsel aande houding der liberalen in deze bij dc verkiezing lakende. Bij de verkiezing hadden zij liet druk over het dure brood van den werkmanmaar nu er duur brood voor den werkman is, nu houden zy hun mond. Verder valt spr. in uitvoerige be spreking over de houding der libera len en Chr. Historischen by de ver kiezingen en prijst de houding der rechtzinnige anti-revolutionnairen. liet vrijhandelstolsel is niet ten zegen van den werkman, gelijk spr. zeer uitvoerig uiteenzet. Hij stelt een laatste do volgende motie voor: „Dc Centr. Raad van den Ned. R.-K. Volksbond te Haarlem vergaderd, spreekt als zijn overtuiging uit, dat het vrijhandelstelsel in den tegen- woórdigen tijd toegepast strekt tot ondergang van den kleinen burger en tot groot nadeeljvan den werkman; tevens de hooge noodzakelijkheid om door beschermende rechten op alle artikelen waarby de Nederlandsche industrie betrokken is, een einde tc maken aan den onhoudbaren toestand waarin de nationale nijverheid en daardoor de werkman is vervallen draagt het Centraal Bestuur op steeds met alle ten dienste staande krach ten in deze richting werkzaam te zijnzich verbindende alle geoorloofde middelen te zullen aanwenden om tot het beoogde doel te geraken." De afdeeliDg Leiden sluit zich by deze inleiding geheel aan. De heer Mentink acht het zeer ge vaarlijk zich hier over vrijhandel of protectie uit te spreken, daar de groote en geleerde mannen het nog niet over deze quaestie eens zijn. Deze quaestic is geene partij-quaestie. De heer Kok betreurt het ten zeerste, dat thans de Bond zich in de poli tiek gaat mengen, waar hy zich zoo lang heeft buitengchouden. Van eene verkeerde toepassing van graan rech ter is spr. een tegenstander. Hij gaat niet mee met het voorstel Leiden er moet protectie in dien geest zijn, dat men hier even goedkoop kan werken als in het buitenland. De heer van Kollum verdedigt met warmte in eeu uitvoerig betoog do protectie; terwijl de heer Klaus uit eenzet, dat hij voor bescherming op bewerkte artikelen is. In de verdere discussie wordt nog aangevoerd, dat de quaestie der pro tectie geene partij quaestie is en dat over elke quaestie tusschen de groote heeron verschil is. Velen verdedigen nog op de be kende gronden dc protectieterwijl de heer Kok herhaaltbewys mij. dat door de protectie het brood goedkoo- zal worden en ik ben voor de graanrechten. Hierop dient de lieer Van Rijswijk de sprekers van repliek. De zaak moet niet aan de groote lui worden overgelaten zegt spr., maar aan hen, die ér onder lijden. Verder wijst hij er op. dat het brooi door de protec tie niet. zooveel duurder za! worden en verdedigt nog eens de motie. De motie wordt nu in stemming «bracht, aangevuld met een wijzi ging, dat er protectie moet zijn voor alle artikelen, die haar noodig heb ben, en met 102 stemmen tegen 1 aangenomen en 1 blanco. Hierop wordt van 4 uur tot 6 uur gepauscerd. In deze pauze vereenigde men zich aan een gemeenschappelijk diner in liet Bondsgebouw op de Ged. Oude Gracht. Op dit diner werd getoost op Z. H. den Raus, H.M. de Koningin, Z. D. H. Mgr. Bottemannc en den heer Pastoors. Na de pauze heeft in eonc huis houdelijke vergadering eene bestuurs verkiezing plaats. Na de heropening der openbare vergadering is aan de orde een voor stel der afdeeling Schiedambetref fende het lid zijn eener neutrale vak verecLiging en die van den Bond. De afdeeling wilde, dat zij die lid zijn van een neutrale vereeniging door liet afdeelingsbestuur kunnen worden geroyeerd ol niet als lid aangenomen. I11 de discussie doen zich stemmen hooren, die tegen dit voorstel zijn met liet oog op de ondersteuningsfonds en dor neutrale vereeniging. Velen toch zyn alleen om deze fondsen lid dezer vercenigingen en daartoe ook genoodzaakt. Anderen weer vinden, dat een katholiek in eene neutrale vereeniging niet op zyn plaats is. Het Centraal Bestuur stelt voor in de huishoudelijke reglementen der afdeelingen deze alinea op te ne men: zy dié lid zijn of worden van den Ned. R. K. Volksbond mogen zonder voorkennis van liet Bestuur der afdeeling met toetreden tot eene neutrale vereeniging." Met dit advies voreenigt de ver gadering zich ten laatste. Als plaats voor de volgende alge- meenc vergadering van den Centralen Raad wordt daarop Amsterdam aan gewezen. Wegens het vergevorderde uur wordt besloten dc andere voorstellen der agenda niet meer te behandelen. De vicaris-generaal, de hoogeerw. heer Callier, houdt nu een korte toe spraak. Hy zegt dat hij steeds met dc grootste belangstelling al de han delingen van den Bond volgt, De kalme wijze van optreden van den Bond be haagt spr. inzonderheid. Bij die kalmte gaat de Bond toch vooruit. Daardoor wordt ook zeer gemakkelijk de vrede bewaard. Ook de Weloervv. heer Van Kerkhof voert het woord. Wil men iets voor liet volk doen, zegt spr., dan moet men ook onder liet volk verkeeren daarom heeft hy met genoegen dezo vergadering bijgewoond, liet is met waar. dit is spr. opnieuw gebleken, dat de Katholieken al t yd maar do geestelijkheid volgen. Spr. wensclifc dat de woorden hier gesproken hot beginsel van daden mogen zijn, die vruchtbaar zullen zyn voor het wel zijn van den R. K. Volksbond. Medegedeeld wordt dat tot be stuursleden zyn herkozen de heeren: IF. C. J. Pastoors. J. 1Smit, van Amsterdam; Jac. P. Term van Rotterdam en L. J. II"tllcman van Schiedam. In tie plaats der hecron N. J. Appelman en .1/. J. Schouten die hebben bedankt, worden gekozen de heeren W. R. Zits, van den Helder J. IF. Dulcer, van Delft. Hulde brengt de voorzitter aan de afgetredeno bestuurdereu, terwijl hij de nicuwgckozcn gelukwcnscht. Alvorens men nu uiteengaat, vraagt de heer Lamberts van Amsterdam nog even het woord. Hy herinnert aan het woord door Z. J II. Mgr. Bottemannc ten vorige jare op zyn gouden jubileum gesproken, dat liet a.s. kroningsfeest even luisterrijk door den Volksbond zou worden gevierd als dit feest. Opdat dit echter niet boven do flnancieele krachten zal gaan, stelt li ij voor liet- 10-jarig be- s'aan en het kroningsfeest, beide in de maand September 1897 te vieren. Do xoorzitter zegt hiervan nota to zullen nomen cn dankt verder allen voor den steun en de eerw. geestelijken voor hunne tegenwoordigheid, den wensch uitend, dat het hier verhan delde voor de toekomst mocht dienen. De eerw. heer Van Kerkhof hul digt op zyn beurt den presidenten de heer Van Rijswijk verzoekt een: „Leve de heer I"a?i Kerkhofaan te heffen, waaraan allen geestdriftig voldoen. Hierna wordt de vergadering ge sloten, to 8V2 uur, die gedeeltelijk door de eerw. heerenKonings, van Amsterdam, Bonds Centrale adviseur; Wierdels, adviseur van Haarlem Piemanvan Delft; Van Kerkhof de hoogeerw. hoeren: Juffermans, secretaris van den Bisschop en Cal lier, vicaris-generaal was bijgewoond. Ter aanvulling van ons bericht, dat er op dc Phoenix een opslagplaats voor varkens zou worden opgericht, kan dienen dat do bedoeling is te trachten daar een geregelde weke- lyksche varkensmarkt te houden, ten dienste van do varkenslagers in Haar lem cn omstreken, die thans hunne beesten tc Alkmaar, Purmercnd en elders moeten gaan inslaan. Dat deze markt reden van bestaan hoeft, blijkt wel hieruit dat naar schatting in Haarlem per week om streeks 300 varkens worden geconsu meerd. Men weet, dat deze onderneming van don heer J. J. Rooyers is. Naar het engélsch van ROBERT LOUIS STEVENSON. [VIERDE GEDEELTE. De Palissade. HOOFDSTUK XVH. Het verhaal wordt nog door den dokter vervolgd de laatste overtocht van de sloep. 20) De eb, die ons zoo wreed had tegengewerkt, maakte het 1 onzen vijanden moeielyk vooruit te komen. Er dreigde ons slechts éen gevaar op dat oogenblik. „Als ik maar durfde," zeide dc kapitein, „dan zou ik nog eeüs op een anderen kerel mikken." Maar liet was duidelijk, dat zij niet zouden aarzelen, ons het schot betaald te zetten. Zij hadden in het ge heel niet naar hun gewonden kameraad omgezien, of schoon hij niet dood was en hij nog trachtte van het dek te kruipen. „Klaar!" riep de squire uit. „Bukriep de kapitein te gelijkertijd. En de squire en Bedruth lieten zich achterover val len waardoor de achtersteven een heel eind onder wa ter ging. Op hetzelfde oogenblik hoorden wy een kaal. Dit was het schot dat Jim hoorde, want het geluid van het geweerschot had zijn ooreu niet bereikt. Waar de kogel ons voorbij floot, wist niemand, maar ik ver moedde, dat by over onze hoofden was gevlogen en dat de zuiging daardoor veroorzaakt ertoe bijdroeg den achtersteven te doen dompen. In ieder geval zonk de boot bij den achtersteven ongeveer drie voet in 't wa ter de kapitein en ik bleven droog, maar de andere drie gingen bijna kopje onder en kwamen een oogen blik daarna druipend boven. Tot dusver was er dus geen groot ongeluk gebeurd. Er waren geen levens hij ingeschoten cn wy konden nu naar den wal waden om in veiligheid tc kom^n. Maar onze proviand bevond zich onder water en om onzen toestand nog te verergeren waren er drie van dc vyf geweren onbruikbaar geworden. Ik had het mijne eerst op de knieën gelegd maar het daarna instinctmatig boven mijn hoofd gehouden. De kapitein had liet zyne aan een riem over den schouder gehangen en als een verstandig man met de kolf naar boven. Deze twee konden dus nog dienstdoen, maar de an dere drie waren mede in het water gezonken. Om on zen angst nog te vermeerderen, hoorden wij de stem men al nader en nader komenen niet alleen waren we bevreesd in onzen hulpeloozeu toes* and van de pa lissade afgesneden te worden, maar ook bekroop ons de angst, dat Joyce en Hunter, wanneer zij door een zes tal kerels aangevallen werden, hun tegenwoordigheid van geest verliezen en zich daardoor niet kalm zouden verdedigen. Hunter konden wij vertrouwen, maar van Joyce wa ren wij niet zeker hy was wel is waar een aardige beleefde knecht, die goed kloeren kon bortelcn maar deugde daarom volstrekt niet voor krijgsman. Met deze gedachten vervuld, waadden wij naar den oever, oyze arme sloep en de grootste helft van ons kruit en proviand achterlatend. HOOFDSSUK XVIU. Het verhaal wordt noa vervolgd door den dokter einde van het eerste gevecht. Wy spoedden ons zoo snel mogelijk door het bosch, dat ons nog van de palissade scheidde en by iederen stap klonken de stemmen van de vrijbuiters ons dui delijker iu de ooren. Wy konden ze nu hooren loopen en duidelijk vernamen wij het gekraak van takken, terwijl zy zich een weg door het bosch baanden. Ik begon in te zien. dat het nog wel op een ernstige vechtpartij kon uitloopen en laadde inyu geweer. „Kapitein," zeide ik, „Trelawnev is een uitstekend schutter, zijn schot mist nooit. Geef hem uw geweer het zijne is niet meer te gebruiken." De kapitein overhandigde het wapen aan den squire en Trelawney, die zyn kalmte nog geen oogenblik had verloren, bleef even staan om na te zien of alles wel in orde was. Tedelykertijd bemerkte ik dat Gray ongewapend was en gaf nem mijn hartsvanger. Het dèed óns allen goed I te zien, hoe by vergenoegd zyn handen wreef, de wenk brauwen fronsdc en vroolyk het mes door de lucht zwaaide. Het bleek dnidelyk, dat onze nieuwe bond genoot een goede aanwiust was. Nog veertig stappen, en wy hadden het bosch achter ons liggen en zagen de palissade voor ons. Wy beslo ten aan dcu zuidkant over do omheining te klimmen on bijna tegelijkertijd toen wy ons plan ten uitvoer wil den brengen verschenon er zeven boekaniers met Job Anderson, den bootsman aan het hoofd om den zuidwes telijken hoek. Zij stonden stil en wilden naar het scheen terugkee- reu, maar voor zij zich omkeerden hadden de squire en ik. en Joyce en Hunter uit het huis op hen geschoten. Wij hadden bijna tegelijkertijd afgevuurd, maar dio vier schoten hadden toch een goede uitwerking, want een der vrijbuiters was getroffen en de anderen vlucht ten het bosch in. Nadat wy onze geweren op nieuw hadden geladen, gingen wij eens zien of dc gewonde zwaar gekwetst was. Wij kouden hem niet meer helpen, hij was mors dood het schot was recht door het hart gegaan. Wy verheugden ons reeds over den goeden afloop toen juist op dat oogenblik een kogel langs myn oor floot en de arme Tom Bedruth wankelde en in zyn volle lengte op den grond viel. Het schot kwam uit het bosch, en ofschoon de squire en ik op goed geluk de schurken een paar kogels terugzonden, zoo geloof ik toch, dat wy maar kruit vermorsten, want de vrij buiters hadden zich zoo goed tusschen liet struikgewas verborgen, dat wij niets van hem konden ontdekken. Daarop laadden wij onze geweren opnieuw en wijdden I toen al onzo aandacht aan den armen Tom.

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1