VARI A- ï'd opgemaakt om de Star op te lichten, b omdat die maatschappij in de voor- 1 waarden der verzekering een bepaling ;ii had opgenomen, volgens welke de ge- f assureerde som in geval van zelfmoord 'oi of tweegevecht ook dan nog binnen n< twee jaar na het aangaan der verze- i kering zou worden uitbetaald, als de polis op wettige wijze door overdracht of inpandgeving tot dekking van vor- ll( dering aan een derde was overgedra- :o gen, ep de maatschappij van die dading helioorljjk in kennis was gesteld. Dit I was geschied en zes maanden na die kennisgeving schoot kapitein Löwen- h thai zich dood. Toen nu diens broeder, krachtens de polis, de verzekerde som wenschte betaald te zien, weigerde de Star. Zij had namelijk argwaan gekregen, omdat kapitein Löwenthal zich be- halve bij de Star, ook bij de Gresham ten gunste van zijn broeder Erail had laten verzekeren," eveneens hoog, en cl daarenboven nog een verzekering ten voordode van zyn zuster en van nog •2i een andoren broeder had gesloten, en Ie hij de polissen van al die contracten ic tot dekking voor quasi-geleende gel- 'c: den aan zijn bloedverwanten had laten i overdragen. De Star diende daarop ii een aanklacht tegen Emil in wegens 1 oplichting. Emil werd veroordeeld, g terwijl zijn pand-akte, als zijnde be- driegelijk, ongeldig werd verklaard. Men is nu nieuwsgierig of de Gres ham. die minder wantrouwend is ge weest, en de bij haar gesloten verze- kering heeft uitbetaald, ook trachten zal haar geld terug te krijgen. Deze poging om een maatschappij op geraffineerde wijze af' te zetten, l'1 heeft zeer de aandacht getrok- ken, omdat zich een dergelijk geval nog nooit had voorgedaan. ',e. Artisteil in Londen. Of Men schrijft uit LondenSommige :je| zangers cn artisten maken in Enge- bq land groote verdiensten op partijen. -Gedurende het afgeloopen seizoen zong an Madame Melba, de bekende sopraan, aj 13 malen in particuliere huizen, en d eiken keer kreeg zij daarvoor 300 pd. st. (f 3000). Mevr. Earnes krijgt. 200 ei pd.st (f2400) per avond, en Mad. i Calvó meer. Paderewski, die in 4 ma- ie len in particuliere huizen speelde ge- te durende het afgeloopen seizoen, werd a het eerst geëngageerd door den Ame- e rikaansehen millionnair Astor, die op el één avond wel 1500 pd. st. a 1800 pd. st. uitgeeft, als bij de diensten koopt van zulke artisten als Pade rewski (1000 pd. st.), Melba (300 pd. st), Planton (100 pd. st), Wolff en Hoilman. Ongelukkig zijn het de berichten van deze hooge verdiensten, die tal van artisten naar Londen lokken. Nieuwelingen hebben intusseben geen I kans hoegenaamd, als ze geen goede introducties hebben. Tegenover deze jtj groote verdiensten staan gevallen van hoogst verdienstelijke artisten, die ai dikwijls den hongerdood nabij waren, ui >r Vijf roovers gelyncht. Vier honderd hereden mannen zijn Dinsdagavond naar Versailles in In diana getrokken, waar zij de gevan genis binnendrongen, vijf roovers naar buiten sleurden en dezen opknoopten. Deze misdadigers waren jaren lang de schrik van de Duitsche boeren in de streek en pijnigden zelfs bejaarde vrouwen om haar te dwingen de plaats aan te wyzen, waar het geld 'J verborgen was. w Deze daad der bewoners van dezen noordelijken Staat, waai- het lynchen ff' geen gebruik is, heeft veel sensatie gewekt. oi - '1 Oorzaak van spoorweg- a ongelukken. Wanneer waar is wat de Köln. Volksztg. schrijft over de toestanden ei bij den" Pruisischen spoorwegdienst, di is liet niet te verwonderen dat onge- lukken aan de orde van den dag zyn. Het blad vertelt o. a, dat de machi- nist die den trein reed, waarmede het 10 jongste ongeluk is gebeurd, steeds op de Hèssische spoorwegen reed en ff! de lijn van Bingerbriick in het ge- oi heel niet kende. Bovendien had hij n' geen bekwamen stoker bij zich, maar ff een machinepoetser, h Dat is zeer gewoon te Bingerbriick. lil Daar doen eiken dag vijftien poetsers, oi meest jongens van" zestien jaar, als stoker dienst. De maatschappij be- spaart daardoor heel wat op haar uitgaven. Een spoorwegbeambte heeft ver- ;Q klaard, dat er groot gebrek is aan locomotief-personeel. De stokers rijden n bijkans el keu dag als machinist en e- tegenwoordig wordt zelfs aan adsi- stent stokers het machinisten-examen afgenomen, opdat ook zij ingeval van !n nood als machinisten kunnen optre den. Daardoor bespaart de adraini- v'' stratie duizendenzy behoeft nu geen r' machinisten-salarissen uit te keeren. De werkuren zijn overmatig lang. c' Van dc 274,264 beambten werkt een derde deel twaalf uur per dag, 20,000 werken dertien uur, 12,000 veertien uur,-5000 vyftien en evenveel 16 uur. Dank zij dit zuinigheidsstelsel heeft de administratie een batig saido van 469,5 millioen mark weten temaken, ondanks de vele en kostbare spoor- wegongelukken. le Een cigaretten-eindje. ff Er zijn menschen die gekheden doen om van beroemde of vorstelijke personen een aandenken ie hebben. Ken eindje cigaret, hoe weinig be- zittenswaard Set ook moge lijken, schijnt voor zulke cut ïositeitenverza- meiaars toch nog waarde te hebben. Dc keizer van Duitsehland wierp bjj de laatste manoeuvres, toen hy zich bij den koning en de koningin van Italië wilde voegen, het laatste stokje van zyn cigarette in de mod der weg. Dc gelukkige boer die van de groote menigte liefhebbers er in slaagde zich van het eindje mees ter te maken, heeft dit kostbare voor werp voor een ronde som aan een Engelschman kunnen verkoopen. De iuweelendiefstal te Karlsbad. Rudolph Krause en zijn vrouw, die verdacht worden van het plegen van den grooten juweelendiefstal te Karls bad, zijn in een hotel te Leipzig ge pakt. Beiden ontkenneu, maar het schijnt dat hun dat weinig helpen zal. Krause. anders genaamd Binder of Piotrowsky, heeft den 7en Juli te Fischern by Karlsbad gelogeerd, daarna in het huis Oedenburg te Karlsbad, heeft bij Dobrowsky (den bestolene) in den winkel 100 florijn gewisseld, is in het Stemerne Haus betrapt,, terwijl hij op verdachte wijze op de eerste verdieping rondsloop en is den 3en September ook in Karls bad geweest. Bovendien droeg zijn vrouw, toen ze iu Leipzig gepakt werd, kostbaarheden die uit den win kel van Dobrowsky zyn gestolen. Krause is Pruisisch, zijn vrouw Beiersch onderdaan. Ze zullen dus niet worden uitgeleverd, maar in Duitsehland terechtstaan. Het slot Totis. Aan eene correspondentie uit Wee- nen aan de A'. R. Ct. ontleenen wij liet volgende: Het slot Totis. niet ver van de vesting Komorn waar thans de Duit sche Keizer vertoeft, is dank zij den vorigeu bezitter, graaf Nikolaas Es terhazy, zeer bekend. Die graaf Ni- kolaas of. zooals hij algemeen genoemd werd, Niki, was in Weenen zoo po pulair dat elk kind op straat wist wie hy was. Dit kwam hierdoor, dat hij zicli niet in een klein krin getje van zyns gelijken opsloot, maar omging met ieder die hem beviel, on verschillig of hij gold had of van deftige afkomst was. Deze graaf Niki, die een half jaar geleden na een smartelijk en langdurig ziekbed in den ouderdom van nauwelijks 50 jaren overleden is, zal zich in zijn 'graf wel van spijt omdraaien, dat het hem niet vergund geweest is twee keizers by zich tc ontvangen, een waarvan zijn landsvader is, met wien hij zoo goed bekend was. Wat zou hy ditmaal zijn zucht tot pracht en weelde hebben kunnen botvieren als hij niet reeds in den duisteren graf kelder moest liggen. Want die graaf Niki was een eigenaardig mengsel van een sportsman, grand-seigneur en maecenas, en dit alles opgeluisterd door een beminnelijk karakter. Als liefhebber van sport had hij den grootstcn renstal op het vaste land en zyne paarden wonnen bij kans altijd de prijzen. Nergens had den de vele Engelsche jockeys zoo'n mooie gelegenheid om paarden te dresseeren als op de renbaan van Totis. Nadat graaf Niki van alle geneug ten dezer wereld genoten had, kreeg hy, nu zoowat 10 jaar geleden, de passie van een echten grand-seigneur - om liet zoo gunstig tnsschen Wee nen en Boedapest gelegen slot Totis tot een centrum voorjsportslui, kun stenaars; paardenfokkers, landjonkers en vivcurs te maken. Daarom liet hy op zyn prachtig landgoed behalve alle mogelijke inrichtingen voor wed rennen en paardensport, een coinedie- en concertzaal, een bad- en zwem plaats en een groot logement voor zyne gasten bouwen. Op die prachtige bezitting hield Esterhazy nu open hof en onthaalde er zijne gasten, dames en beeren uit alle standen en rangen uit zyn royale beurs. Dikwijls waren er wel "300 genoodigdeu en zoo had Totis een „saison" waarop menige badplaats jaloersch kon zijn. Daarbij kwam dat liet niets moeie- lyk was om uitgenoodigd te worden. Elke kunstenaar, journalist of letter kundige was welkom. Deze had daar toe slechts den graaf een bezoek te brengen, en soms" was het overreiken van een visitekaartje reeds voldoende. Vooral als het menschen waren van ver wegbijv. uit Engeland, Frank rijk of Amerika; dan werden zy door graaf Niki met opeu armen ontvan gen. De gastvrijheid die men er ge- ™nt was vorstelijkelke gast had een zit- en slaapkamer, een bediende, rijtuig' en paarden tot zijn beschikking, en dc tafels stonden steeds gedekt. Iedereen kon doen en laten wat hij wou. Den gastheer zag men zelden, alleen van tyd tot tijd aan tafelhy hield er van om ongemerkt onder den grooten hoop door te gaan en zich op den achtergrond te houden. Natuurlijk had deze vorstelijke en onbeperkte gastvrijheid ook hare na- deelen, want daarvan is door heel wat menschen, die ze niet waard waren, misbruik gemaakt. Graaf Nikolaas had in Weenen een soort tooneel- en muziekschool opgericht, waar begaafde jongelui en meisjes hunne opleiding ontvingen. Die kwamen dan in het mooie slottheater van Totis spelen, gaven concerten, woonden daar weken lang en genoten er volop van het vette der aarde. De graaf inviteerde dan op die voorstelling de high life uit Weenen en Boedapest, en het ging er dan zeei' vroolyk toe. De prins van Wales en koning Milan hebben dik wijls aan die soirées deelgenomen. En zooals het dan gewoonlijk gaat, werd er over die voorstellingen veel kwaads gesproken. Graaf Niki's inkomen werd op ver over een half millioen geschat, en toch zou die som voor zyne enorme uitga ven niet voldoende geweest zijn, indien de graaf niet zoo groote sommen met de wedrennen verdiend had. Dat alles hield op toen hij begon te sukkelen, en de groote plannen, die hij nog wilde uitvoeren, na een langdurig lijden met zich in het graf nam. Graaf Niki was ongehuwd en zoo kwam Totis in het bezit van een neef, die thans twee keizers bij zich te gast heeft. En de neef. daarmede zeer vereerd, heeft het slot, alsof het in gewone tijden nog niet prachtig ge noeg was, voor de" beide souvereiuen nog eens fiink opgeknapt en prachtig laten meubileeren. Zoo heeft elk van de keizers vijf zalen te zijner beschik king. Rechts van dc groote staatsie trap woont keizer Wilhelm, links Frans Jozef. By het station heeft men een prach tig paviljoen gebouwd waar de kei zers elkaar zouden omhelzen. Die tent heeft 25.000 fi. gekost en is met Hongaarsche borduursels en gobelins behangen. Op den weg van het sta tion naar het kasteel zijn Venctiaan- sche masten, electrische lampen en vijf triomfbogen opgericht. De mooi ste daarvan bestaat uit duizenden espebladen met het opschrift „Isten hozott" (God heeft u gezonden). In éen woord, er is niets gespaard om den prachtlie'venden keizer Wilhelm het verblijf op Totis zoo schitterend mogelijk te maken. En als nu 's avonds na atloop der krijgsoefeningen keizer Wilhelm de leden der „hoffahige" Hongaarsche aristocratie in de praalvertrekken ontvangt en het kunstlicht de toilet ten der dames, de gala-kleeding der magnaten, de gobelins, de oud-Hon- gaarsche wapenen, lansen, schubben- jakken en jaebttropeeën beschijnt, dan /-.al graaf Nikolaas Esterhazy, wiens levensgroot portret in rooden rok als „master of the hounds" aan den muur hangt, tevreden zijn over de luisterrijke soirées op zyn geliefd Totis. De zeeroovers van het Riff hebben alweder een vaartuig gekaapt, naar men gelooft, ditmaal een Spaansch. Japansche tooneelspelers. Zoover in het zoeken haar realiteit op het, tooneel als de Japansche too neelspelers gaan onze acteurs nog, niet. Kort geleden moest de acteur Olowaga in een stuk een koopman voorstellen, die financieel geruineerd en door familieongelukken geheel ter neergeslagen was. Om zich voor die rol voor te bereiden legde Olowaga zich een régime op. Hij liep nog slechts in een versleten costuum, hy at niet en nam zelfs grootste op offering voor een Japanner zijn dagelijksch bad niet meer. Langzamerhand werd bij werkelijk zoo treurig en zoo mager, hy raakte zelfs zoo in de war, dat zijn vrien den ongerust werden en dc hulp van den dokter inriepeh om den acteur tot een verstandige levenswijze te laten terugkomen. Het tooneelspel is in Japan, dank zij zulke wel eens te krasse midde len, meestal verbazend natuurlijk. Eens is het gebeurd dat een acteur, die een rooverhoofdman voorstelde en in die rol zijn vader moest mishan delen, door een toeschouwer met een dolk werd aangevallen. De toeschouwer, een „provinciaal" meende werkelijk dat de man op het tooneel zijn ouden vader afranselde en kwam dezen te hulp. De acteur was zwaar gewond en herstelde maar nauwelijks van zijn wond. Australisch vleesch. Blijkens mededeeliug van het Maand blad tegen de vervalschiogen zal weldra in het groot vleesch uit Austra lië naar Europa worden aangevoerd. Daarbij zal niet het stelsel van be vriezing (freezing) maar van verstij ving (cnilling) worden toegepast, waar- dooi' het vleesch den aangenamen smaak behoudt en minder ruimte bij transport wordt ingenomen. Het rundvleesch en schapevleesch zal aan groothandelaren tegen 12 ct. het halve kilo kunnen geleverd wor den. Linnaeus. Naar aanleiding van een studie over het bekeude adellijk goed „Ham- marby" bij Üpsala, dat indertijd aan den beroemden natuuronderzoeker en „bloemenkoning" Linnaeus had toe behoord, vertelt een Zweedsch dag blad enkele tot lieden minder be kende anekdoten uit liet leven van den grooten Zweed. De geleerde ontdekker van het bo tanisch sexuaalsysteein hield tijdens zyu leven veel van vroolijke en on gedwongen gezelligheid, voorname lijk op lateren leeftijd was hij gaarne toeschouwer bij het dansen der jeugd. Hij zelf danste slechts zelden en dan alleen een Poolschen dans; dezen ech ter zoo meesterlijk, dat hy op 60-ja- rigen leeftijd door de jongeren niet overtroffen werd. Ofschoon door drongen van diep godsdienstige ge voelens, kon hij zeer tegen de toenmaals heerschende gewoonte in een onschuldig dansje ook op feestavonden geen "kwaad zien. Zeer nauwgezet was hy in het be zoeken der godsdienstoefeningen op Zondag. Toen hij op Hammarby toefde, was bij gewoon van daar naar de ver afgelegen Daumarckskerk te wandelen, waarbij hij geregeld door zyn hond, een buitengewoon schran der dier. dat steeds aan zijne zyde bleef, vergezeld werd. Onderweg haalde hy zyn pijpje te voorschijn en ging een kwartiertje met zyn hond praten. Dit verstandige dier was aan deze punctucclc kerkgangen zoo gewend, dat hij toen Linnaeus eens op reis was uit eigen bewe ging naar het godshuis liep, en by de welbekende plaats van zyn meester ging liggen. De druk gesticuleerende kanselredenaar had weer eens zyn „langen dag" en de hond begon zich spoedig te vervelen; met een kort geblaf sprong hij op, snelde naar de kerkdeur, duwde déze met zyne groote pooten open en keerde huiswaarts. Op een dag, toen vader Linnaeus van een lange reis naar Duitsehland was teruggekeerd, gaf de pastoor aan den beroemden botanist zyn leedwe zen te kennen, dat de hond telkens de godsdienstoefeningen stoorde. Lin naeus lachte en zei met drastischen humor: „Ziet gy dan nu eindelyk in, dat gij te lang preekt? Zelfs het verstandige dier houdt het niet eens by u uit." De geestelijke moet later werkelijk korter „van stof" zijn geworden. Vervolg Stadsnieuws ARRORD1 SSEE9EE1TS- RECHTBAMK. Zitting van heden Donderdag KJ September 1897. Tegen Van Leeuwen, die den gemeenteveldwachter du Pau in een ziekelijken toestand van zenuwach tigheid had beleedigd en zich vorder had verzet, werd heden door liet O. M. gerequircerd 3 maauden gevange nisstraf. Het O. M. voegde hieraan toe, dat liet voor den beklaagde met het oog op zyn geestestoestand, eene afzonderlijke opsluiting iu de gevan genis aan ïieeren regenten zou vragen. - De volgende beklaagde, Maria de Bruin, die evenals dc eerste iu voorloopige hechtenis was, had in de maand Augustus uit eene slaapstede eene rok ontvreemd. Beklaagde er kende het feit De eisch luidde4 maanden gevangenisstraf. J In eene "zitting met gesloten deuren werd daarop behandeld de zaak tegen Comelis van Zanen, waar van reeds melding is gemaakt. De eisch is 2 jaar gevangenisstraf. In de zaak tegen Willem* Ros, die eveneens in eene zitting met ge sloten deuren werd behandeld, werd ook geëischt twee jaar. —"Willem BosA had in de maand Augustus te He f:dë een petro- leumtoestel met ketel uit een keuken ontvreemd. Beklaagde had, naar hij zeide, dorst gehad, wilde wat drinken vragen en had, daar er niemand thuis was, zijue kans schoon ziende, het toestel met den ketel medegepakt. Het O. AI. requireerde 6 maanden gevangenisstraf. De ambtshalve toe gevoegde verdediger mr. Kist pleitte een lichtere straf. H. v. de Zeeuw, gedetineerd, had uit een kantoortje van het stoen- kolenpakhuis van de firma van Breo- men, een aantal zakken en schoppen ontvreemd. Beklaagde erkende liet feit. Tegen hem werd geëischt: 6 maanden gevangenisstraf. De ambts halve toegevoegde verdediger Jhr. Mr. Schorer, refereerde zich hieraan. De landman A. Yels, te Kwadyk had met ziju zoon J. Yels. op den 9en Juli, een paar eenden, die op hun land waren gekomen en aan hun neef J. Yels toebehoorden, doodgeslagen. Het feit was gepleegd omdat beklaagde veel last van de eenden had. Dit dood slaan had de burgemeester bekl. geper mitteerd, gelyk A. Veis in een zeer om standig verhaal uiteenzette. Reeds in 1895 had deze tegen bekl.gezegd dat hij, na eene waarschuwing, de eenden, die zijn land erg vernielden, gerust mócht doodslaan. Toen had beklaagde de onschuldige beesten niet willen dood slaan, maar per advertentie Yels, zijn neef, laten waarschuwen. Dit hielp ook niet en nu hadden beklaagde en zijn zoon, de tweede beklaagde, elk ecu eend doodgeslagen. Beklaagden hadden de eenden niet medegenomen, want dit had de burgemeester hun ver boden. De eigenaar der eenden hield vol, dat de beesten het land niet ver nielden terwijl volgens de veldwach ter du Pau over deze zaak het ge voelen der boeren uiteenloopt. Het O. Al. als zijn gevoelen doer.de kennen, dat de eenden, geen schade op een weiland toebrengen, wat ook in art, 458 W. v. Str. wordt erkend en dat hier slechts familienijd in hot spel was, requireerde tegen den vader. A. Veis, f 15 subsidiair 15 dagen en tegen den zoon, J. Veis, f 5 boete of 5 dagen. Tegen Frans Brandsma werd by verstek, wegens verzet tegen de politie geëischt, toen hij dronken was. 14 dagen gevangenisstraf en wegens de dronkenschap f 3 of 2 dagen. C. de Graaf was in den nacht van den 14 op den I5ec Augustus in het bierhuis van Ansen te Beverwijk, en maakte het daar den bezoekers zeer lastig, daar hij met een ieder wilde vechten. Ansen had hem deswege verzocht heen te gaan. Toen dit niet baatte, werd de p"olitie gehaald. Ook aan hunne aanmaning om heen te gaan, voldeed de Graaf niet, Eindelyk zouden de politieagenten den lastigen bezoeker met geweld uit het bierhuis zetten. Maar "dit ging niet zoo ge makkelijk; de G raaf verzette zich danig. Deswege had beklaagde zich nu heden te verantwoorden. Volgens de voorstelling, die de Graaf van de zaak gaf, was de aanleiding tot alles geweest, een glas bier, dat Ansen, z.i. niet vol genoeg aan iiém, de Graaf had gegeven. Hier bleek dus, dat kleine oorzaken groote gevolgen kun nen hebben. Het verzet bekende be klaagde echter. Het O. M. requireerde wegens huisvredebreuk en weerspan nigheid 1 maand gevangenisstraf. Gerrit v. d. Wel had zich na de pauze wegens mishandeling te ver antwoorden. Hy, de zoon van den brievengaarder, te Wijk aan Zee, had, volgens de acte van dagvaarding, Geurtje van Os geslagen, getrapt ou over don grond gesleept. Dit meisje beweerde dai beklaagde geene aan leiding had tot de mishandeling. V. d. Wel daarentegen zeide, dat hij er wel degelyk reden toe had. Het meisje had iets van zijn zusje gezegd; dit hinderde hem. Hij had daarom aan Geurtje.'gezegd dat zij dit moest laten, waarop Geurtje hem was gaan uitschelden. Het O. M. eischte één maand ge vangenisstraf. Anna Smit, had toen zij, in dienst was bij den bleeker J. Pekelharing te Zaandam, indemaanden Juni, Juli en Augustus jl. eenige gelden opge haald en die niet verantwoord. Bjj verstek werd tegen haar geëischt: 3 maanden gevangenisstrsf. Tegen den 15 jarigen J. A. Har- denberg, die een jongen van gelyken lcef'tyd ongeveer, op den 22en Augus tas in de Ilagestraat had geschopt, omdat hy meende, dat de jongen, een meisje, mot wie hy stoeide, sloeg, werd geëischt f 3 boete of 6 dagen hechtenis, daar de schop nog al was aangekomen en de knaap er drie we ken door had moeten thuisblijven. Tegen P. H. J. Christiaans werd wegens diefstal van een kaas geëischt 1 maand gevangenisstraf. Cornelia Jansen, hnïsvrouw van Speel mans van Heemstede, die zich herhaaldelijk wegens overtrediag dei- drankwet heeft te verantwoorden, had ook op den 5en Juli een der gelijk feit gepleegd. De rijksveldwach ter H. Bakker constateerde het feit en noteerde de namen der personen, aan wie drank was geschonken. Brutaal nam toen Cornelia Speelmaus het boekje uit de hauden vau Bakker, bevattende de aanteekeniDgen en ver scheurde die, terwijl zij zeide „nu kau je mij niets doen". De politie beambte werd daardoor zeer in ziju onderzoek bemoeilijkt Twee der per sonen aan wie drank was geschon ken, heeft hij daardoor niet kunnen opsporen. Deswege had zich nu Cor nelia Jansen te verantwoorden. Beklaagde ontkende het haar ten laste gelegde. De eisch was 1 maand gevangenis straf en f 60 boete of 20 dagen hech tenis. Uitspraak in al deze zaken heden over 8 dagen. Witpaard werd wegens diefstal veroordeeld tot 6 maanden gevange nisstraf. M. M. de Leeuw wegens belee- diging tot f 25 boete of 15 dagen hechtenis. C. J. Paulen wegen eenzelfde feit tot eenzelfde straf. Maartje van der Visser wegens eenzelfde feit tot f 10 boete oi 10 dagen. Het concours te Amsterdam. Het concours voor mannenzang, uitgeschreven door de liedertafel Orphéon te Amsterdam, is in twee opzichten een merkwaardigheid op muzikaal gebied. In de eerste plaats, omdat in geen van de afdeeliugen een verplicht nummer moet worden ge zongen eu in de tweede omdat voor eiken zanger die deelneemt, een hal ve gulden moet worden betaald, waarvoor by weliswaar een tekstboekje in ruil krijgt. De laatste merkwaardigheid kan evenwel minder goed van een muzi kaal, dan van een financieel stand punt worden beoordeeld en verdient, van laatstgenoemd standpunt bezien, zeker een pluimpje. De maatregel pleit voor den koopmansgeest der concoursgevers. De vraag, of op een groot concours als dit, een verplicht eoneoursnummer wenschelijk is. kan van twee zijden worden bezien. Tot het verkrijgen van een juisten maatstaf van beoor deeling is zeker een voorgeschreven nummer bevorderlijk. Het maakt de taak van de jury veel gemakkelijker, dan wanneer zooals bij het bedoelde concours, de keuze van de stukken onbeperkt is vrijgelaten. In het laatste geval toch moet niet alleen de uitvoering, maar ook de aard van de stukken met elkander worden vergeleken, wat zeker de moeilijkheid van de beoordeeling ver groot, gezwegen nog van de kans, dat een jurylid (die après tout toch ook maar een mensen is) eenmaal een voorliefde kan hebben voor dezen en een antipathie tegen genen compo nist. Vraagt men evenwel aan het pu bliek wat dit verkiest, dan zal de lof van het verplichte nummer niet wor den gezongen. Het publiek namelijk, dat toch een onmisbaar bestanddeel van concour sen is, amuseert zich weinig met het luisteren naar zes, tien 'of twaalf maal hetzelfde^ nummer en het ge volg daarvan is, dat, behoudens in de hoogste afdeeliugen, het aantal toehoorders veelai niet groot is. Bovendien zijn verplichte nummers gewooulük het tegendeel van wellui dend. Meestal heoben ze meer ten doel, den zanger voor muzikale moei lijkheden te stellen, die hij moet trach ten te overwinnen, dan wel zijn mu zikaal gevoel aangenaam aan te doen. Bij een concours als dat van Orpheon kiezen de mededingende vereenigingen de nummers, die zij de mooiste vin den en het best in hun bereik heb ben. Dit is dan ook zeker, dat men by dezen wedstrijd mooi zal kunnen hooren zingen. Ook nog om een andere reden. De voorwaarden voor !t concours laten veel ruimte voor eombinatie. Ze zijn zóo gesteld, dat de lieder tafels zich gemakkelijk tijdelijk goede krachten kunnen toevoegen e"n belet ten zelfs het samengaan niet van twee vereenigingen onder eenen naam. Wc zullen dus op het concours vereeni gingen zien verschijnen met tweemaal zooveel zangers, als waarmede zij hunne concerten voor de leden ge woon zjjn uit te voeren. In Belgic doet men dat algemeen, zeer ten voordeele ran de qualiteit der concoursen. Misschien is er tegen deze gewoonte aan te voeren, dat dan toch ten slotte dc verccniging die den prij's behaalt, niet is die vereeniging alléén, niet is de vcroeniging zooals ze in 't dagelijksch leven bestaat- en werkt. Maar dit bezwaar kan hoog stens zijn een wapen, gericht tegen do huidige inrichting van onze zang- wedstryden. De tyd is misschien niet ver meer, waarop men het er met elkander over eens zal zyn, dat mooi zingen en goed zingen niets heeft- uit te staan met medailles van goud of zilver. Wanneer men dat zal hebben inge zien, dan zullen de concoursen met hun zenuwachtig jagen naar pryzen, zyn veranderd in en verbeterd tot zangersfeesten, waarbij iedere zanger en iedere vereeniging het zoo goed mogelijk zal trachten, uit liefde voor de kunst, maar niet meer uit- be geerte naar een schitterend sieraad. Misschien zullen we dan ook den tijd nog beleven, dat zoo'n zangersfeest de 110 man, die thans onder de banier van Zang en Vriendschap en de 150 man die onder Crescendo's vaandel en de 90 die onder de vlag van Caeci- lia naar Orpheons concours zutleu optrekken dat op zoo'n zangei's- feest alle 350 te samen zullen optre den als de Vereenigde Haarlemsche Zangers. Aanbesteding. Vanwege het Ministerie van Water staat, Handel en Nijverheid werd heden aan het gebouw van bet Pro vinciaal bestuur alhier aanbesteed Het maken van een tijdelijke in richting voor watervoorziening aan de visscbersbavcn tc I.Jmuiden. Ra- min f15800. Yan de 16 hiervoor in gekomen inschrijvingsbiljetten was dat van G. H. Philips te IJmuiden het laagst voor f 14950. IJmuiden. Dat IJmuiden zijne sportbeoefe naars weet te eeren bewijst wel, dat Woensdagavond degeuen. die in Be verwijk ac prijzen hadden behaald met 't t uit en, uoor do harmoniever- eeniging „Concordia" van den trein zijn gehaald en per rijtuig met muziek, fakkellicht en een groote massa jui chende menschen door 'tdorp ziju geleid. Zandvoort. De tramwegdienst van Hotel d'Orange naar het station alhier is Woensdag we der geëindigd. In het geheel werden fedurende het badseizoen vervoerd. 226 personen, waarvan in Aug. 4728 personen. De tram heeft van 13 Juni tot 14 Sept. gereden. Beverwijk. Dc uitslag dur Woensdag hier ge houden liarddravery, die hij het ter perse gaan van ons blad nog bij lange na niet bekend was, is als volgt: Prinses Olgavan E. Bindervoet to Zuidhorn, won den prjjs van f 200. Rejected van „Stal Trio" te Soest, de le premie van f75. Graaf Adolf II, van C. Kruit, te Stads-kanaal, de 2e premie van f50. Tabor II, van A. de Ridder, te IJpolder, de 3e premie van f25. Te 5 uur beklom daarop de burge meester van Beverwijk de tribune om de pryzen uit te deelen. Hy dankte de jury en het fanfarecorps voor hunne medewerking, het publiek voor de goede orde en sprak verder de win ners toe. Sloten. De pogingen door het Bestuur dezer gemeente aangevoerd om alhier gas leiding van Amsterdam te verkrijgen meer speciaal voor Sloterdijk en de Overtoom, hebben geen gunstigen uit slag verkregen, de stad Amsterdam wil daartoe niet medewerken. TELEGRAMMEN^ ATHENE, 15 Sept. (R. O.). Be sloten is, de blokkade van Kreta niet op te heffen voordat de nieuwe re- gecringSYorm voor het eiland in hoofd trekken door de mogendheden is vast gesteld. PRETORIA, 16 Sept. (Havas). De regeering der Z. A. Republiek houdt zich druk bezig met het onderzoek van het Vapport over den toestand der mijnindustrie, dat zij aan den Volks raad zal onderwerpen met officieeJe voorstellen. Gepoederd. Kleine Toon (wien het stof van de vleugels eener kapel aan de vingers blijft kleven). Tante, die 'verft zich al net als u. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: 16 Sept.G.P. Heek cn A. C. Brakel. Getrouwd: 16 Sept. R. A. Rous en AI. C. Bruijnen. H. v. Huizen eu A. Zabei. Bevallen: 14 Sept. G. Tollenaar Bon z. 15. J. B. ac Ridder—Bouwer 1 d. en 1 z. A. P. v. Zandvoort Kuijken z. 16. E. Souwer -Ran. z. Overleden13 Sept. C. J. deWeers 14 m. d. L. Raamstr. 14. G. Lusing 71 j. KI. Heilig). M ARKTNIEU WS. Haarlem, 16 Sept. 1897. Aangev. Yerk. Prjjs. Appelen 33 HL. 33 HL. f 1,50. f5.— Peeren 92 HL. 67 HL. f 1,40 3, Heerenb. 59 Aid. 59 Md. f0,80 1.30 Snijb. 11 Md. 11 Md. f0,90 1.—

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 3