Tweede Editie. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Schatgravers. 15e Jaargang. Zaterdag 18 September 1897, Mo. 4361 HAARLEM S DAGBLAD ^-B03sr3sr^rMiEnsrTs^K,icrs: Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers©.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem', per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post0.371/2 Directeur-Uitgever .AJD^imi^TlElsrTIIËIEsr: regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentie.n worden aangenomen door ©nze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. PEEREBOOM. Hoofdagenten mor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrahgère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Snee., Parijs 3Ibis Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels f 0,75, elke regel meer j 0,15Reclames per regel f0.30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: Bloemendaal, Sandpoort en Schoten, P. v. d. RAADT, Sandpoort; HeemstedeJ. LEUVEN, bij de tol; SpaarndamC. HARTENDORP: Zandpoort, J. ZWEMMER; Vehen, W. J. RUIJTERBeverwijk, J. HOORNSIJmuiden, TJADÉN, Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Het bijvoegsel van dit blad dut Zaterdagavond oer schijnt zal bevat ten: Koning Potachius de Eerste Haarl. Halletjes CCLXXXVIII. Binnen- en Buitenlandsche be richten. Varia.— Advertentiën enz. V Aan hen die daarop zijn ge abonneerd, wordt hierbij verzonden No. 3S van het Weekblad voor de Jeugd. (Élk No., groot 8 bladzijden, bevat tal van fraaie, gekleurde platen en een voor kinderen aileraardigsten tekst. De prijs per 3 maanden is slechts 50 Cents.) Officieele Berichten. Burgemeester en "Wethouders van Haarlem, Doen te weten, dat van lieden op alle werkdagen, van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 uur, tot 30 Sept. e.k., 's namiddags ten 2'/2 ure, ter gemeente-secretarie ter visie is ne- aergelegd, het ingekomen verzoek schrift met de bijlagen van Joh. Door- nekamp om vergunning tot oprichting van eene smederij met gasmotor in het Sorceel aan de Groote Houtstr. ill, van Lucas Jr. om vergunning tot uit breiding van zijne kleerenwasschery en drogerij door stoom gedreven door bijplaatsing van een stoomketel in een op te richten gebouw naast bet per ceel aan het Tuinlaantje 2e en van L. Smeenk om vergunning tot oprich ting van eene smederij in bet perceel aan de Barrevoetestr. 13 en dat op den veertienden dag na beden, 30 Sept. e.k. des namidd. ten 2 Va ure op het Raad huis der gemeente de gelegenheid zal worden gegeven, om ten overstaan van het gemeente-bestuur bezwaren tegen het oprichten dezer inrichtingen in te brengen. Haarlem, 16 Sept. 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. O. de KANTER. Waarn. Burgem. Be Secretaris, C. M. RASCH. Politiek Overzicht. Uit Athene wordt gemeld, dat de vredesonderhandelingen tusschenGrie- kenland en Turkije als volkomen af- geloopen worden .beschouwd. Nn het werd dan ook tijd. De gezanten der europeesche mogendheden teKonstan- tinopel, die een onaangenamen, moeie- lyken tyd hebben gehad, zullen dank baar zyn,wanneer de beslissende hand- teekeningen zyn gezet. Evenwel de moesten hunner hebben dit tydstip niet afgewacht, en reeds eerder hun ontslag aangevraagd uit deze eervo1!:. maar uiterst lastige positie. De Daily-Telegraph deelt den tekst mede van 'de artikelen 2 en 6 van het voorloopig vredesverdrag, door de ge-' zanten opgesteld, en ter goedkeuring aan de turksche regeering overgelegd, i Artikel 2 luidt: „Griekenland zal aan Turkije een oorlogsschatting van vier millioen Turksche ponden betalen. De noodige schikkingen voor de vergemakkelij king van de spoedige betaling er van zullen worden gemaakt met toestem ming der mogendheden en zoodanig dat de erkende rechten van de oude schuldeischers, de aandeelhouders van de Grioksche openbare schuld, niette ernstig zullen worden geschaad. Te dien einde zal de Athene een internationale commissie worden in gesteld, samengesteld uit vertegen woordigers van de bemiddelende mogendheden, van elk één. De Helleensche regeering zal den arbeid der commissie "regelen bij een wet die vooraf aan de goedkeuring der mogendheden moet worden onder worpen en die de inning en het gebruik der inkomsten voor den dienst van .de leening voor de oorlogsschatting en andere staatsschulden stelt onder volstrekt toezicht van deze commis sie." En artikel 6 luidt aldus De toestand van oorlog tnsschen Turkije en Griekenland zal ophouden, zoodra het voorloopig verdrag getee- kend is. De ontruiming van Thessaliö zal geschieden een maand nadat de mogendheden de voorwaarden, vervat in de beide laatste paragraten van art. 2, vervuld zullen achten en na dat het tydstip voor de uitgifte van de Grieksche leening voor de oorlogs schatting vastgesteld zal zijn door de internationale commissie in over eenstemming met de bepalingen voor de financieele regelingen, in genoemd artikel aangegeven. De wyze van ontruiming en de te ruggave van de ontruimde plaatsen aan de Grieksche overheden zal wor den vastgesteld door gedelegeerden van beide betrokken partijen met medewerking van gedelegeerden der groote mogendheden. Uit Athene wordt tevens gemeld, dat de mogendheden de leening voor de krijgsvergoeding garandeeren. De volgende week zal de grieksche Kamer vergaderen om hare goedkeuring te hechten aan de wet betreffende de voor de leening verpande middelen. De Gouverneur van Kreta heeft tegen de oprichting van eene inter nationale rechterlijke commissie door de admiralen, verzet aangeteekendjop grond dat zy iu strijd is met de wetten en met de rechten van de Porie. De spaansche minster Azcarraga heeft een telegram ontvangen van generaal Weyler, behelzend dat zijne troepenmacht voldoende is voor de ontworpen operatiën en dat hij dus de regeering moet verzoeken de in scheping van 5142 soldaten uit te stel len, totdat liet seizoen gunstiger zal zyn voor hunne acclimatatie. De ge neraal zegt voorts dat zyn plan is eerst de pacificatie van het Westen te voltooien, alvorens de operatiën in het Oosten aan te vangen. STADSNIEU WS. eerste en derde pagina. Haarlem, 17 Sept. 1897. Museum van Kunstnijverheid. Door de Tielsche kunstvereeniging wordt uit de verzameling van het Museum en School voor Kunstnijver heid te Haarlem eene tentoonstelling voorbereid, die den 22 September zal geopend worden. De tentoonstelling zal omvatten: Werken in metaal en in hout uit verschillende tijdperken en gipsaf gietsels modellen van bekende kunstvoorwerpen teekeningen en compositiën op bet gebied der toege paste kunst, teekeningen, schilderstu diën, aquarellen naar stillevens, kop pen en beelden naar pleister en de natuur, uitgevoerde decoratieve schil derwerken en decoratief beeldhouw werk in hout, en verdere schetsen en compositiën op decoratief gebied. Deze tentoonstelling zal zeker voor de Tielsche ambachtsnijverheid en vooral voor hen wier vak zich op het kunstindnstrieele gebied beweegt zeer nuttig zyn en men kan met ge noegen waarnemen, dat ook de kleinere plaatsen in ons land aan de algemeene beweging tot veredeling van het am bacht beginnen deel te nemen. Bouwkunst. Yan liet verhandelde op de verga dering van de Afdeeling „Haarlem en Omstreken" der Maatschappij tot Bevordering der Bouwkunst, op 13 September j.l. gehouden, werd ons het navolgende medegedeeld: De voorzitter opende deze eerste vergadering van liet seizoen met een kort woord van welkom en aanspo ring om de bijeenkomsten dei- Af deeling zoo nuttig mogelijk voor de leden zeiven en voor het algemeen te doen zyn. Na voorlezing en goedkeuring van de notulen werd op voorstel van een der aanwezigen besloten tot toelating van drie nieuwe leden, wier lidmaat schap zal ingaan met het nieuwe ver- eenigingsjaar, maar die tot dat tijdstip de vergaderingen als gasten kunnen bijwonen. Een ingekomen schrijven van het Bestuur der alhier gevestigde Afdee ling van den Ned. Aannemersbond gaf aanleiding tot een langdarige le vendige discussie over de bedoeling van een in de vorige vergadering genomen besluit, betreffende het by- eenroepen van een vergadering van architecten, iter bespreking van de door den Aannemersbond noodig ge oordeelde bepalingen voor arbitrage. Door stemming werd uitgemaakt, dat de afdeeling een bijeenkomst van ar chitecten met, het Bestuur van den Aannemersbond zal trachten te be werkstelligen, op welke bijeenkomst alsdan die bepalingen door genoemd bestuur zullen toegelicht worden. Voorts besloot men de hulp van de verschillende bladen in te roepen om den mededingers naar de prijs vraag van bet meubilair eener arbei derswoning te herinneren, dat de in- zending van ontwerpen uiterlijk den I lsten November a. s. moet plaats hebben. Voor vertegenwoordiging van de Afdeeling op de algemeene vergade ring te Rotterdam werden ditmaal geen speciale afgevaardigden benoemd, daar die vertegenwoordiging vrijwil lig zal geschieden door die leden, welke reeds uit kracht van hun lid maatschap die vergadering zullen bij wonen. Voor het vervullen van een spreek beurt op de a. s. wintervergaderingen was reeds toezegging ontvangen van vier leden; de data zullen nader vast- esteld worden, terwijl andercr aan bieding bij het bestuur zal ingewacht worden, liefst vóór 22 October a. s. Daar voor de aangekondigde kunst beschouwing het uur reeds wat ver verstreken was, werd deze vastge steld tot een volgende bijeenkomst, en bleef men nog eenige oogenblikken bijeen onder bespreking van een paar bizondere gevallen uit de praktijk, waarna de vergadering door den voorzitter gesloten werd. Een medaille. Naar aanleiding van den brand in den toren te Rhenen heeft men eraan herinnerd, dat in het beging dezer eeuw de bliksem sloeg in den van hout gemaakten toren der St. Bavo- kerk alhier. In verband daarmede wijst men er op, dat de heer H. A. J. Peters, Kerkstraat 359 te Amsterdam, nog een groote zilveren medaille in zijn bezit heeft die voor een ieder te bezichtigen is; zy heeft het volgende opschrift op den eenen kant: „Haarlem den 22 van Bloeimaand 1801. Door de Municipaliteit geschon ken aan Hendrik van den Nieu- wenhoff." En aan den anderen kant „Het Bliksemvuur, den Toren inge slagen, Joeg schrik in 't Hart der burgerij Doch geengevaarjkan Deugd of Trouw vertragen, Gevaar zet Yver kragte by. Kloekmoedigheid ter snelle Hulp ge- toogen, Yondt in de Redding reeds haar Loon Maar Dankbaarheid verrukt door 't edel poogen, Schenkt aan Yerdienste een' Burger kroon." Gisteren Donderdagavond omstreeks 9J/i uur heeft een begin van brand plaats gehad ten huize van H. van Lieshout, woonachtig aan de Kool- steeg no. 17 boven, ontstaan door het overkoken van eten op een brandend petroleumtoestel. Een tafeltje, bet gordyn voor de glazen en een paar dekens zijn gedeeltelijk verbrand. De brand werd door de buren ontdekten gebluscht. Internationale Landbouwtentoonstel ling te 's-Gravenhage bezoeken. De minister van Waterstaat, tot wiens departement de landbouwbe langen behooren, heeft toegezegdZa- terdag de tentoonstelling te openen. De commissie van beoordeeling der inzendingen heeft heden hare taak aangevangen. Uit d© „Staatscourant". Kon. besluiten. Aan A. Verschoor van Sleeuwijk, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als burgemeester van de "Wer ken en Sleeuwijk. met dankbetuiging voor dc door hem in die betrekking langdurig bewezen diensten. Aan dr. P. R. van Mierlo, te Breda, op zyn verzoek, eervol ontslag ver leend als lid van den geneeskundigen raad voor Zeelanden Westelijk-Noord- Brabant. Benoemd tot surnumerair der poste ryen en telegraphic J. S. v. 1 uchera, te Ilclder; D. Oostiuga, te Leeuwar den; A: W. de Vries, te Leeuwar den IJ. Bakker, te Santpoort; E M. J. van der Ven, klerk der posterijen en telegraphic van de tweede klasse, te RotterdamC. J. Canneel, te 's Gravenhage J. A. Jonker, te Hel der; A. C. L. Algie, te Wyhe; raej. C. fïiemstra, te 's GravenhageH. A. J. Boudier, te 's GravenhageJ. W. Groeneyk, te Apeldoorn; S. W. Weisfeit, te Aardenburg; J. F. Daal- raans, te Gouda; W. A. Kloosterboer, te BarneveldJ. Campagne, te Rot terdam. De schatkist. Augustus beeft, blijkens den staat der rijksmiddelen, 1.6 ton minder voor de schatkist opgeleverd dan verleden jaar. De hoofdoorzaak ligt bij de groepen van de accynzen en de indirecte belastingen. Bij een totaal van f 3,412.000 hebben de accynzen f 137.500 minder gegeven. De suiker, het gedistilleerd eu het zout lever den samen bijna anderhalve ton min der op; voor wijn, biereu en azijnen en geslacht stond da°r slechts eene kwart ton minder van de grondbelasting: driekwart ton minder van de bedrijfsbelastingslechts f 4000 meer van de vermogensbelastingdat er ten slotte nog eene vermeerdering is van f 16,000, is enkel te danken aan het personeel. Daarvan is f 1,091,900 binnengekomen, of ruim 2 ton meer. Natuurlijk heeft men hierbij alleen te maken met een recht- streeksch uitvloeisel van de, nu lang zamerhand regelmatig gaande, be talingen der aanslagen onder de nieuwe wet. Het laat zich naar men weet, niet aanzien dat de totale opbrengst grooter worden zal dan er voor ge raamd is; integendeel, er wordt nu reeds op iets minder gerekend. Uit het bovenstaande blijkt duide lijk, dat in Augustus de uitkomsten voor de schatkist geenszins schitte rend zyn geweest. Op den vooruit gang, waarvan in de twee vorige [maanden, eindelijk kon worden ge tuigd, is, zooal geen sterke achter uitgang dan toch weder stilstand ge- volgd. Sedert den len Januari heeft de schatkist nu f73,427,100 ontvan gen. Dit is, vergeleken met wat er op uit. Augustus 1896 was binnen gekomen, f 3,155,400 minder. En bij de raming voor 8 maanden is er f'6.43 millioen tekort, hetgeen, in percenten uitgedrukt, een nadeelig verschil vormt van 8 pet. Op ulto. Juli was er zulk een verschil van 7.3S pet. Verleden jaar beliep het op uit. Augustus 4 pet.op ulto. Aug. 1895 was het 6 pet. In het geheel hebben de directe belastingen f 1.686.300, de accynzen f 1.616.900, de indirecte belastingen f384.900 minder opgeleverd. Te za- raen dus voor deze groepen een achteruitgang van ruim f3.6 millioen. Daartegenover staat eene vermeerde ring van f 146.300 by de invoerrech ten en f87,100 by de loodsgeldeH, van f 174.200 bij de posterjj en f24,OOo bij de telegrafen en eindelijk van f 54.300 by de domeinen. In aanuier- !king moet worden genomen dat de suiker-accyns bjjua f 1.3 millioen be ueden verleden jaar is geblevende successie-belasting ruim 3 ton, eu de personeele belasting f 1.795.400. Zon- BINNENLAND. HH. MM. de Koninginnen zullen op 22 en 24 dezer des namiddags de vermeerdering van f 11,200 tegenover, dert men deze drie middelen af. dan Van de indirecte belastingen kwamen blyfl er voor verreweg de meeste enkel de registratierechten goed voor-1 andere; van eene slechts matig bevre- uit, met f18,500. De zegelrechten digende uitkomst to gewagen. Alleen vloeiden weder traag, evenals de hypo-1 de loodsgelden, de registratierechten, theekrechtenen van de successiebe- i en de posterij en telegrafie blijken de lasting kwam slechts het zeer matige middelen te zyn, van welke tot dus- bedrag van f867,600 binnen, d. i.ver de opbrengst flink gestegen is. 1.3 ton minder. Te zaaien bleven Yn het byzonder opmerkelijk blijft de dientengevolge de indirecte belastin- trage gang van de accijnzen, van gen, met f'1.431,100 in het geheel, welke alleen het geslacht eenigen ongeveer f 118,000 beneden het vorige vooruitgang vertoont, jaar. Naast de twee genoemde groe-1 Natuurlijk zullen, overeenkomstig pon staan de invoerrechten met eene don gewonen loop van zaken, in de lagere opbreogst van f 28,000, d. i. overige maanden des jaars verschei- byna 4 pCt. Ook nu bleven zij be-dene middelen den achterstand, zoo- neden de raming, ofschoon met een wel tegenover dc raming, als tegen- minder aanzienlijk bedrag dan in Juli over verleden jaar, inhalen. Met name het geval was. Dc middelen welke is dit te verwachten van den suiker- meer hebben opgeleverd dan ten accyusen ofschoon minder zeker, vorigen. jare, blijken te zyn: de domei- look wel van het gedistilleerd. Bo nen (f 35,000), de posterij (f 33,000,)ven dien kan het successierecht nog de telegrafen (f 11.260), de loodsgel-veel goedmaken. Maar toch schijnt den (f 22,800 of bijna V-/2 pCt.), ener nu wel kans dat de einduitkomst de groep der directe belastingen. Een van het jaar 1897 de oorspronkelijke FEIU ILL ETON. Naar het engélsch van ROBERT LOUIS STEVENSON. VIERDE GEDEELTE. De Palissade. HOOFDSTUK XXI. De aanval. 24) Alles was zoo kort in zyn -werk gegaan, dat toen ik opstond, het gevecht reeds afgeloopen wasik zag den kerel met de "slaapmuts over de omheining klimmen en van een ander kon ik nog het hoofd boven de palissa de zien uitsteken. Het gevecht was beslist en wel in ons voordeel. Gray, die mij op den voet gevolgd was, had den bootsman overhoop gestoken voordat" hij zich hersteld had van de verwondering, dat ik hem ontsnapt was. Een ander was door een der schietgaten nedcrgescho- ten en lag te sterven, zijn rookende" pistool nog in de hand houdend. Een derde was door den dokter met éen slag neergeveld. Van de vier, die over de omhei ning waren geklommen, was er nog een ongedeerd ge bleven en deze maakte, doodsbenauwd, dat hy zoosnel mogelijk buiten het paalwerk kwam. „Vuur uit het huis op henriep de dokter uit. „En jelui, jongens, weer binnen de versterking Maar zyn woorden waren overbodig; er werd geen schot meer gelost, want den laatsten vrybuiter zagen wij met de overigen in het bosch verdwijnen. Binnen drie minuten kon men niets meer van de vechtpartij bespeu ren, dan de vijf dooden, waarvan er vier binnen en een buiten de omheining lagen. De dokter, Gray en ik haastten ons om in het huis te gaan. De overgebleven vrijbuiters zouden waarschijn lijk terugkeeren om hun geweren op te eischen en dan zou het gevecht zeker opnieuw beginnen. De rook was nu weggetrokken en met éen oogopslag zagen wy nu tot welken prijs wy onze overwinning gekocht hadden. Hunter lag bewusteloos naast zyn postJoyce had een schot door zyn hoofd gekregen en zou nooit weer ontwaken, terwijl de squire den kapitein ondersteunde, de een nog bleeker dan de ander. „De kapitein is gewond," zeide de heer Trelawney. „Zyn zij op den loop gegaan vroeg de heer Smollett. „Daar kunt ge gerust op zyn, ten minste diegenen die loopen kondenmaar vyf van hen zullen nooit weer loopen," antwoordde de dokter. „Vijf!" riep de kapitein. „Dat zyn er meer dan ik dacht. „De kans staat dus als vier tot negen, ze staat beter dan een oogenblik te voren. Toen waren wij met ons zeven manschappen tegen negentien boekaniers, ten minste dat dachten we en dat was al even erg." De muiters waren nog maar acht in getal, want de man, dien aan boord van den schoener door den heer Trelawney was getroffen, stierf dienzelfden avond. Maar dit kwamen wy natuurlijk eerst later te weten. VIJFDE GEDEELTE. Mijn zeeavontuur. HOOFDSTUK XXH. Op welke wijze mijn zeeavontuur begon. De vrijbuiters keerden niet terug er werd zelfs geen schot door hen van uit het bosch op ons gelost. Zij hebben hun rantsoen voor vandaag beet, zooals de ka pitein het uitdrukte eu zoodoende waren wy weer heer en meester over de palissade en hadden tijd om de ge wonden te verbinden en een maaltijd te gebruiken. De squire en ik kookten in wee? wil van het gevaar buiten en toch voelde wy ons daar ook niet op ons gemak, zoo gingen de patiënten bij de behandeling van den dokter te keer. Van de acht gekwetsten leefden er nog drie nl. een van de vrijbuiters, die door een schietgat nederge- schoten was, Hunter en kapitein Smollett, en van dezen waren de twee eersten zoo goed als dood. De boe kanier stierf onderwijl de dokter hem verbond, en Hun- ter, kwam trots al onze pogingen niet meer bij kennis. Hy lag den geheelen dag in een hevigen doodsstrijd, en haalde, evenals de oude vrybuiter in de herberg be nauwd en luid adem, maar zyn borstbeen was gekneusd en zyn hoofd had door den val een diepe wond ge kregen, zoodat hij in het begin van den nacht reeds den adem uitblies. De kapitein leed wel veel pyn, maar zyn wonden waren toch niet gevaarlijk. Geen enkel orgaan was zwaar beleedigd. De kogel van Anderson want deze had hem het eerst getroffen, had zyn schouderblad ge broken en zyn long even geraakt, de tweede had eeni ge spieren in zyn been gescheurd. De dokter was over tuigd dat hij zou genezen, maar hy mocht eeu paar weken niet loopen of zyn arm bewegen en zoo min mo gelijk spreken. Mijn wond had niets te beduiden. De dokter plakte er een pleister op en trok my nog eens flink aan de ooren op den koop toe. Na het eten gingen de squire en de dokter met den kapitein beraadslagenon toen zy eenigen tijd gesproken hadden, het was intus- schen negen uur geworden zette dc dokter zijn hoed op, stak pistolen en een hartsvanger in zyn gordel, borg de kaart in den zak en klom met zyn geweer over den schouder de omheining over en wendde zich in de richting vau het bosch. Gray en ik zaten zoo ver mogelijk van het hnis ver wijderd met elkaar te praten om buiten het gehoor van onze officieren te zijn, toen Gray zyn pijp uit den uiond nam en vergat aan te steken, zoo schrikte hy van deze gebeurtenis. „Wel, by den hemel, is dokter Livesey nu gek zeide hy eindelijk. „Wel neen," antwoordde ik. „Hy zou de laatste van de manschappen zyn om dit te worden."

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1