Tweede Editie. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. FEUILLETON. De Schatgravers. ISe Jaargang. Maandag 20 September >897. ■a 43G2 HAARLEM'S DAGBLAD AZBonsnsrTjn^dZEösTTSFi^icrs: Voor Haarlem per 3 maande»1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar «en Agent gevestigd is (k»ia der gemeente}, per 3 maande»„1.3© Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.05 Afeonderlijke nummers0.05 Zondagsblad, voor Haarlempor 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post O.'BT^Io AJD VTErRTHnsrrTTZErar Van 1-5 regels 80 Cte.; iedere regel meer 10 Cte. Groote lettors dom Brj Abonnement aanaienlijk rabat. Reelamos 20 Cent per regel. plaateruimte. Abonnementen en Advertentiön worden aangenomen door ware Agenten ea door alle Boekhandelaren en Cotirftnttera. Dit blad versohijnt dagelijks, behalve op Zon- i Bureaux: Kleine Houtstraat. W, Haarlem. Telefootm Directeur-Uitgever j. C. PEEREËOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Cwrtpagnie Générale de Publicüé Itrcmgère G. L. DAUBE A Co. JOHN F. JONESSum., Parijs 31bk Faubourg Jlonhnm-tre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels f 0,75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames ]>er regel f 0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek rijn: Bloemen/laai, Sandpoort en SchotenP. v. d. RAADT, Sandpoort; Heemstede., J. LEUVEN, bij de tolSpaarndamC. HARTENDORP: ZandvoortJ. ZWEMMER; Vclsen, W. J. RUTJTERBeverwijk, J. HOORNS; IJmuiden, TJADEN, Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Offlicieele Berichten. De Burgemeester van Haarlem, brengt bij deze ter kennis van de in gezetenen dezer Gemeente, dat de op den 14n en 15n Sept. j.l. executoir verklaarde voljaars kohieren afd. I en II no. 8 en 9 op de Bedryfs Belas ting dezer Gemeente, dienst 1897/98, op lieden aan den ontvanger der directe belastingen zijn ter hand gesteld. Wordende de ingezetenen tevens herinnerd, dat de belastingschuldigen verplicht zijn hunnen aanslag op den by de wet bepaalden voet te voldoen. Haarlem, 17 Sept. 1897. De Burgemeester voornoemd M. O. de KANTER, WaarBurgem. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Brengen ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van J. C. Berkemeier om vergunning tot het verkoopen van sterken drank in het klein in het benedenhuis van bet perceel aan het Krom no. 41. Haarlem18 Sept. 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. O. de KANTER. Waarn. Burgem. De Secretaris C. M. RASCH. STADSNIEU WS. eerste en derde pagina. Haarlem, 18 Sept. 1897. Museum van Kunstnijverheid. LoelWie dien cursus en herdacht daarbij den hoefsmid Larmené, die bevorderd is tot onderofficier en overgeplaatst naar Amersfoort. Daarna herdacht de voort, het overlijden van den Alg. Secr., den heer P. F. L. Waldeck, waarmee de vergadering instemming betuigde. Uit het verslag van den Penning meester, den heer Mr. G. C. Ever- wyn Lange, bleek dat de rekening over het afgeloopen jaar sluit met een voordeelig saldo van f 307.25. Tot commissie voor het nazien van die rekening werden benoemd de heeren Mr. H. Ph. de Kanter, E. A. L. Quadekker en J. C. Peereboom. Op advies van denzelfden deskun dige verklaarde men voor overbodig het voorstel van de afd. Bodegraven, om n.l. wjjziging te brengen in het veeartsenijkundig toezicht by geval len van overlijden door miltvuur. De voort, maakte daarbij de opmerking, dat België indertijd het heerschen van mond- en klauwzeer in ons land heeft aangegrepen als voorwendsel, om de Ïrenzen voor ons vee te sluiten, miners terzelfder tijd heerschte die ziekte in België veel heviger dan hier. Do sluiting was dan ook niets anders, dan eert verkapte protectie van eigen vee. Er werd nog beraadslaagd over het naar Haarlem lokken der volgende Algemeene Vergadering, maar met het oog op den toestand dor kas zag men daarvan af, omdat aan de Alg. Verg. een plaatselijke tentoonstel ling dient te worden verbonden. Bij de rondvraag herinnerde de heer Mr. de Kanter eraan, hoe jaren lang reeds gewenscht wordt, dat alle landbouwbelangen zouden worden gebracht in éene hand en aan éen departement. Bij de a. s. Staatsbe- f;rooting zal de Minister van Binnen- andsche Zaken nu voorstellen de landbouwbelangen te brengen aan zyn departement, onder een nieuw te be noemen ambtenaar. Tot afgevaardigden ter algemeene vergadering werden benoemd dehee- i ren Mr. 13. Ph. de Kan ter en W. K. T«n einde aan eventueele oppositiegedeeltelijk kopieën, naar beroemdeom de twee of drie dagen wordt ver- daartegen een argument uit ae handmeesters, doch alle uit de hand be-,anderd. Maar die kleine moeite wordt te slaan, stelt spr. voor, dat op deiwe-kt. Alg. Verg. als voorstel van urgentie De door de afd. Haarlem zal worden ingediend een voorstel, behelzende dat de Holl. Maats, van Landbouw zich tot de Tweede Kamer wendt, om dit voorstel te ondersteunen. De Voort, juicht het denkbeeld zeer toe, maar zou inplaats vaneen nieuw te benoemen ambtenaar, wil len zetten„een te benoemen nieuw ambtenaar". Hilariteit Het voorstel wordt met applaus aangenomen. Tot slot weuscht de Voort, den heer Hengeveld in zeer waardeerende woorden geluk met de hem te beurt gevallen koninklijke onderscheiding waarvoor de heer Hengeveld dank zegt. Sarah Bernhardt te Haarlem. Mad. Sarah Bernhardt komt de aanstaande maand eene kleine kunst reis door Nederland doen, waarhij zij slechts in enkele plaatsen kan optre den. Ook hier ter stede zal zy dan in den Schouwburg eene voorstelling geven en wel op Zondag 17 October; een andere dag kon daarvoor niet gevonden worden. Opgevoerd zal worden of la Tosca, oi Fédora of Phèdre. Naar aanleiding van de op handen zynde uitvoering van het Amstpr damsch Vocaal Kwartet kunnen wjj nog mededeelen dat het programma ons een waren kunstavond belooft. We noemen slechts de namen van de grootmeesters op kerkelijk gebied als Orlandus Lassus, Bach, Jos. en Michel Haydn, Bortniawsky, e. a. (Zie achterstaande advertentie.) Ned. R. K. Volksbond. In de Volksbanier lezen wy, dat Op het Museum van Kunstnijver heid alhier zullen aanstaanden Zondag tentoongesteld zyn, eene reeks repro- ductiën betrekking hebbende op de zilversmidskunst en voornamelijk be staande uit vaas- en vaatwerk, uit verschillende tijdperken en landen. Zondags is de toegangvry. Landbouw. Thans ging men over tot behande ling van de punten van beschrijving. Er ontspon zich eenig debat over een voorstel van het Hoofdbestuur, om ingevolge een voorstel van de afd. Beemster, Purmerend en omstreken, te trachten, van het Rijk by vernie tiging van aan miltvuur gestorren vee 2/j der waarde vergoed te krijgen. De districts-veearts, de heer M. J. Hengeveld alhier, achtte dit voorstel niet. gelukkig. Hoewel hy\ terbevor- De afd. Haarlem en omstreken van dering van de aangifte, het verleenên de Hol!. Maats, van Landbouvv vcr-ieener zekere schadevergoeding- wel gaderde Donderdagavond onder voor- toejuichte, verklaarde bij het voor on- zittersehap van den heer Fr. Lief-1 juist, de waarde van een miltvuur aan tinck in de Korenbeurs. Na tc hebben gestorven stuk vee, te beoordeelen voorgesteld, om aan "de Staten van naar de waarde van een gezonde koe. Noordholland en aan 't hoofdbestuur gpr. stelde daarom voor, den wensch van de Mpij. dank te betuigen voor ujt te spreken, dat de Minister elk de aan den cursus voor hoefbeslag geVal op zich zelf beoordeele en dat verleende subsidiën (welk voorstel hem ook de beoordeeling van den natuurlijk met applaus werd aange-1 maatstaf der vergoeding en de ver nomen) deed de voort, op voor denjg0ediug zelf worde overgelaten, leider, den heer Quadekker, zeer vlei-1 Hiermee vereenigde zich de ver-1 Houtstraat, zijn fraaie aquarellen ge- ende wijze, mededeelingen omtrent gadering. 'ëtaleerd, gedeeltelijk oorspronkelijk, Maandag 27 Sept. in de vergadering der afdeeling Haarlem van den Ned. R. K. Volksbond de heer Lamberts voorzitter van de afdeeling Spaarkas der Amsterdamsehe afdeeling,als spre ker zal optreden. Voorts dat Z. D. H. Mgr. Botte- mannehe«ft benoemd tot geestelijk adviseur der afdeeling Heemstede van den Bond, den wel oer w. heer J. J. Mes, kapelaan aldaar. In de vergadering der Katholieke Kiesvereeniging van Vrijdagavond het- reglement nerzien. Tot bestuursleden worden gekozen de heeren P. G. Hcems. W. J. van Looy en P. A. Alleman, die de be noeming hebben aanvaard. De rekening van den penningmees ter werd goedgekeurd. Naar wy vernemen heeft de afdee ling Haarlem en omstreken van den Nederlandsehen Drogistenbond opge houden te bestaan. By den heer Henri Coebergh, Gr. prys ruimschoots vergoed door de belang- is vijf gdden voor de {stelling die «r uit blijkt, voordeeou- kleine en tien voor de groote waar lijk de kunst wordt niet betaald 1 Chr. Hist. Kieaersbond. De afdeeling Haarlem van den C. H. K. B. zal blijkens eene mede- deeling is bet Ned. Dagblad de zen winter een viertal lezingen orga- niseeren. Als sprekers zullen optreden de heeren Loran, ds, Swaan en prof. Muller, allen te Haarlem en ds. Huls man te Zandvoort. De eerste lezing is bepaald op 23 September; de heer Loran zal daarin spreken over Nederland en het Katho licisme. Modemagazijn „de Vlijt". Blykens eene in dit blad voorko mende advertentie, zal beden, Zater dagavond, de heer J. Mok Nopol, in het perceel Lange Veerstraat 18, het modemagazijn „de Vlijt" openen. De ruime winkel is geheel naar alle eischen des tyds ingericht. Zeer ge makkelijk is de étalage, die, volgens de nieuwste constructie, achteruitge- schoven kan worden. De -winkel, die 4 toonbanken heeft, is des avonds door gasgloeilicht schit terend verlicht, dat door de firma van Gürtzgen is geleverdterwijl de firma Roraijn de ornamenten en ook de electriscne schellen leverde. Achter den winkel is een nette paskamer voor de hoeden en verder ook een atelier. Ook van buiten, maakt de winkel, die in teakhout geschilderd is, zoowel als van binnen een zeer goeden indruk. Op smaakvolle wyze heeft de lieer Mok Nopol in zyn étalage eenige der artikelen, waarin hy handel drijft, geëtaleerd. De dames worden er door tot een kijkje uitgelokt. De architect, de heer S. J. W. Mons, zoowel als de aannemers, de heeren S -hornagel en Kruy ff, hebben alle eer van liun werk. Het perceel is een sieraad van de Lange Veer straat geworden. Op de voordracht voor hoofd der school te Halfweg (zevental) komt o.a. voor de heer W.W. Vallentgoed van hier. De benoeming zal waarschijnlijk 25 dezer plaats hebben. Naar wij vernemen is de nieuwe (ophaal)brug voor de werf „C-onrad" aan den Spaarndammerweg. wat draag vermogen betreft, afgekeurd; de brug zal aanzienlijk versterkt moeten wor den. Zomeruits tapjes. Nergens beter dan in de adminis tratie van een courant wordt men gewaar, hoe in den zomer een deel van de burgerij naar alle kanten uiteen spat. Talloos zyn de geabon- neerden, die een tydelyk adres opge- zaad; de afdeeling der Holl. Maats, van Landb. aldaar met een len prys voor akkerbouwgewassen; G. itru- seman met den Sen prys voor glad- arige roode wintertarwe; dezelfde mot een tweeden prys voer korte ha ver geteeld op klei- en zavelgronden. „Van Haarlemmermeer:" Herin. F. Bultman met een derden prys voor Wyker vale erwten, dezelfde met een tweeden prijs voor duivenboonen dezelfde met e«n derden prys voor akkerbouwgewassendezelfde met een tweeden prys voor haver; B. Biesheuvel met een tweeden prys voor boonen; dezelfde met een eersten prijs voor winterrogge; dezelfde met oen tweeden prys voor wintergerst dezelfde met een derden prys voor chevalier-gerstP. Mantel met oen derden prys voor Deonsche of prob- steierhaver. geteeld op zwarte gron den de afd. van de Holl. Maats. v. Landb. een tweeden prijs voor akker bouwgewassen. Te HillegotnA. Heemskerk mot een derden prijs voor Lmdsche ex portkaas; dezelfde met een eersten prys veor koolrapenC. Uiteadaal met een tweeden prys voor fabrieks aardappelen. Het overschot van „HoHandia" Hedenmorgen ongeveer elf uur stond er een groepje volk voor het huis op de Zijlvest, waar eenmaal do man re sideerde, door wien velen dachten ge lukkig te worden, de eigenaar van het bureau „Hollandia*. Gelijk men woet. is meu bedrogen uitgekomen. Voor eenige weken gmg de slimme vogel met de Hollaudsche dubbeltjes er van door. Hij liet echter nog wat huisraad in zyn woning achter. Dit rommeltje, dat echter niet veel waarde had, anders had de eigenaar het wel mede genomen, werd liedeu door den huisbaas uit de woning ge zet. Een polit.ieagont. hield nu op straat- de wacht, totdat iemand met een wa gen van de gemeente zou koineu, om het boeltje in ontvangst te nemen. De gemeente bewaart het dan eenigen tijd voor den eigenaar, ingeval deze mocht opdagen. Onder dit overschot van „Hollandia" had nog wel waardo een naaimachine, een fornuisje en een klok. Een der door „Hollandia" bedro genen sloeg een begeerig oesr naar het fornuisjemaar hy kon er afblijven. Benoemd tot lsten machinist by de waterleiding alhier, de heer J. T. Martin thans ingelyke betrekking werkzaam te Gouda. Weldadigheid naar Vermogen Afdeeling Werkverschaffing. j Van 1 Nov. tot 18 Sept hebben zich de volgende personen aangemeld I 61 voor werkvrouw. 4 voor strijk- ster. 7 voor wasch vrouw. 1 voor stoe len matter. 6 voor kookster. 7 voor naaister. 2 voor breister. 3 voor koet sier. 46 voor los werkman. 22 voor loopwerk. 2 voor kleedermaker. 2 HJHj voor licht werk. 4 ven sommigen zelfs een adres, dat eenen le prys voor bruin Mosterd- voor timmerman. 1 voor opperman. 7 rant. Doen we een greep in onze lange lyst, dan vinden we dat er Haarlem- j mers waren in Scheveningen, Baden- j weiier, Zandvoort (zeer velen) Nij-1 megen, Chaux de Fonds (Zwitserland), Middelburg, Hilversum, Koudekerk, Bad Nassau a/d. Lahn, Frankfort am Main, Bergen, Brussel, Baden Baden, Katwijk, Harzburg, Wijk aan Zee. i Houthem, Lochera, Egmond aan Zee, i Dordrecht, Velp, Comblain du Pont (België). Baarn, Kestenholz (Elzas). De Steeg, Heteren, Oosterbeek, Velp, Ruurloo enz. enz. Maar thans zijn bijkans allen weer thuis en onze Haarlemsehe notabelen weer compleet, op een enkelen na die zyn vacantie niet vroeger heeft kun nen nemen. Wensch en we ook dezen nog eenige dagen mooi weer Do heeren Van der Laan, Boeróe, Zwartser en de Loor hebben hunne mede-bewoners van de Rivierrisch- markt uitgenoodigd tot het houden van eene bijeenkomst, ter bespreking van de oprichting van een comité, dat de versiering van die buurt op het Kodnginnefeest in 1898 zal organi- seeren. Dinsdagavond wordt die vergade ring in café Brinkmaan gehouden. De Riviervischmarkt op zichzelve is zóo weinig uitgebreid en sluit zóódanig aan bij de Groote Markt, dat wel licht een combina ie zou kunnen wor den tot stand gebracht. Leger des Heils. Wy meldden reeds met een enkel woord, dat dezer dagen de maréchale van het Leger des Hcils. Mevr. Booth- Clibborn, onze stad zal bezoeken. Na der wordt ons daaromtrent medege deeld. dat zy hier een bjjzonderen veld tocht zal leiden. Zy zal eerst Zondag 26 September des morgens te 10.30 eene bijeenkomst in de Schachelstraat leiden en daarna des avonds in de groote zaal van de Kroon. Verder Maandag 27 en Donderdag 30 September in de groote zaal van Felix Favore. Meerdere bijzonderhe den zal men een dezer dagen in een advertentie lezen. De bijeenkomsten beloven zeer belangwekkend te wor den. Bekroningen. Op de Landbouwtentoonstelling te 's Gravenhage is de firma Wed. J. Leupen Zoon alhier bekroond met den lsten prys, gouden medaille, voor hare inzending granen en zaden en de heer K. v. Eden zilv. me i. en eer volle vermelding voor zijn schapen- waschmiddel en de inzend, zaaigroen. Uit den oiutrek van Haarlem zyn verder nog bekroond: Van Houtrijk en Polanen: G. Kruseman met een le prys voor eene inzending paarden- boonen, klein soort; dezelfde met Naar het engelsch van ROBERT LOUIS STEVENSON. VIJFDE GEDEELTE. Mijn zeeavontuur. HOOFDSTUK XXH. Op welke wijze mijn zeeavontuur begon. 25) Het ding was verschrikkelijk smal, zelfs voor my en ik kon mij niet goed voorstellen, hoe ik hierin meteen volwassen mensch had kunnen plaats nemen. Het bankje er was er maar éen was zoo laag moge lijk geplaatst; verder bevond er zich een voetblok in en een pagaai om haar voort te bewegen. Eerst later heb ik een „coracle" gezien, zooals de oude Britten die vervaardigden, en ik kan u geen beter idéé geven van de boot van Ben Gunn als haar te ver gelijken met de meest primitieve „coracle" die ooit door mensehenhanden gemaakt is. Maar zy had de voornaam ste voordeelen met de „coracle" gemeen, want zij was bijzonder licht en gemakkelijk draagbaar. Coracle een soort van boot uit teenen vervaar digd oa met leder overtrokken. Nu ik de boot liad gevonden, zult ge wel denken dat ik genoeg van mijn onderzoekingstocht had, maar juist kreeg ik weer een ander plan in myn hoofd, waar mede ik zóo ingenomen was, dat ik het misschien toch zou hebben uitgevoerd, zelfs al had kapitein Smollett er zijn goedkeuring niet aan gehecht. Ik wilde n.ra. 's nachts de „Hispaniola" van haar anker lossnijden en haar laten landen, waar zij terecht zou komen. Ik stelde mij voor dat de vrijbuiters na hun nederlaag van dien morgen niets liever wenschten dan het anker te lichten en zee te kiezenhet zou een mooi ding zyn dit te voorkomen en nu ik gezien had, dat zij de wacht zon der sloep hadden achtergelaten, vond ik het niet zoo'n heel gevaarlijk waagstuk. Ik wachtte tot het goed donker was en deed my on derwijl aan de beschuiten te goed. Het was een nacht uit duizenden om mijn plan ten uitvoer tc brengen. Er hing een dichte nevel en het eiland was in absolute duisternis gehuld. Toen ik ten laatste met de boot op mijn schouder het grasveld waar ik gezeten had, ver liet. zag ik slechts twee lichten op de geheele anker plaats. Het eene was liet groote vuur aan wal, waaromheen de geslagen vijanden zaten te drinken. Het andere, een helder blauw lichtje, brandde op de sloep; deze was gedraaid en lag nu met den boeg naar mij toe; aan boord scheen alleen de kajuit verlicht te zijn, maar wat ik zag was alleen een schijnsel, dat door den mist on duidelijk gemaakt werd. De eb had al eenigen tyd geduurd en ik moest over het bloot gekomen strand loopen, waar ik soms tot aan mijn enkels inzonk, voordat ik liet water bereikte; ik moest hierin eenige meters waden, voor ik de coracle met eenige inspanning en handigheid, met den .kiel bene denwaarts, op de oppervlakte kou plaatsen. HOOEDSTUK XXIII. Wat er gedurende de eb gebeurde. Voordat ik de boot leerde kennen, meende ik elke reden te hebben om aan te nemen, dat iemand, van zoo'n geringe zwaarte en kleine gestalte als ik, gevoegd by mijn ervaring ter zee volkomen in staat zou zijn de coracle te besturenmaar ik zou spoedig gewaar worden, dat uet een van de onhandelbaarste vaartuigen was, waar ik ooit mede te doen had gehad. Ik mocht Srobeeren wat ik wilde, maar ik kon haar niet verhin- eren als een tol rond te draaien. Zelfs Ben Gunn moest zelf later toegeven, dat zy zeer moeilijk te han- teeren was, tenzij men met baar om wist te gaan. En het was zeker, dat ik die kunst niet verstond. Alle richtingen warén haar goed, uitgezonderd juist die, welke ik uit wilde; meestal lag ik dwars naar mijn doel gekeerd en hoogst waarschijnlijk zou ik het schip nooit bereikt hebben als het gety mij niet te hulp was gekomen. Het geluk diende mjj, zoodat ik steeus pa gaaiend, door den stroom geholpen werd, die juist naar de „Hispaniola" voerde, zoodat ik haar onmogelijk kon missen. Eerst was het een donkere vlek, maar toen ik wat naderbij kwam begonnen de ra's en de romp zich af te teekenen on slechts luttele oogenblikken daarna (want hoe meer de eb vorderde, hoe sneller de stroom werd) lag ik op zy van de Hispaniela en had my aan haar ankertouw vastgemeerd. Het ankertouw was als een vioolsnaar gespannen. Langs den geheelen romp plaste eu borrelde het water als een bergstroom. Eén snede met myn hartsvanger en de „Hispaniola" zou door den stroom worden raedegcslcept Zoo ver ging alles goedmaar het volgende oogen- blik herinnerde ik my. dat bet plotseling doorsnijden van een gespannen touw even gevaarlijk is als een schop pend paard. Tien tegen cee, dat, wanneer ik zoo ver metel was de „Hispaniola" van haar anker te bevryden, ik en myn bootje kopie ondor zouden gaan. Deze gedachte bracht my tot nadenken en wanneer het toeval mij niet gunstig was geweest, zou ik waar schijnlijk myn plan opgegeven hebben. Maar de zachte bries die in hec zuid-oosten en zuiden was komen op zetten. werd na het vallen van don avond Z.-Wcst. Juist terwijl ik mij aan inün gepeins overgaf, kwam er een windvlaag, die de „Hispaniola" tegen den stroom opstuwde; en tot myn groote vreugde voelde ik den kabel slap worden, zoodat hij, met de hand waarmede ik hem vasthield een paar seconden onder water zonk. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1