Tweede Editie. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. F EIU ILLETON. De Schatgravers. i iSe Jaargang. DiMdap 21 September 1897, Re. 43£3 HAARLEM'S HAuBLAD A "RQIISO^'FTTS/rFTTSrTSIF'IRJJ-S: Yoor de dorpen in den omtrek waar sen Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden Afeonderlfike nummers Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlemper 3 maanden de omstreken en franco per post AJDVnEe,TEnSTT3=EIlSr: Van 1 -5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote lettere naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers, Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Pubücité Etrcmg'ere G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Snee., Parijs 31 Ms Faubourg Montmarire. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Ajnsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels f 0,75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel /"0.30. Agenten voor dit blad in den omtrek rijnBloemendaal, Sandpoort en Schoten. P. v. d. RAADT, Sand VelsenW. J. RUIJTERBeverwijk, J. HOORNSIJmuiden, TJADl CaortHeemstede, J. LEUVEN, bij de tolSpaarndam, C. HARTENDORPZand voort, J. ZWEMMER N, Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Officieele Berichten. Nationale Militie. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Brengen ter kennis van de belang hebbenden, dat de loting voor de aationale militie, van de ingeschre ven en in deze gemeentein het jaar 1897 voor de lichting van 1898, zal plaats hebben in „den Doelen" alhier, op 11 October 1897, voor de eerste 157 jongelieden, vermeld op de alphabe- iische naamlijst, op Dinsdag, 12 Oct. 1897, voor de jongelingen op dielyst voorkomende onder de nos. 158 tot en met 375, en op Woensdag, 13 Octo ber 1897, voor de overige in die naam lijst genoemde jongelingen, telkens aanvangende des morgens te 10 uur. Efaarlmi 18 gept, 1897. Bühgemeesier en Wethouders voornoemd, M. O. de KANim WaarnBufgötïi. :De Secretaris. C. M. RASCH. Politiek Overzicht. Eindelijk dan toch! Het vredes verdrag tusschen Griekenland -kye is Zaterdagmiddag om 4 uur erteekend. De zware druk die zoo geruimen tijd op noordelijk Grieken land heeft gerust en zich vandaar door het geheele rijk deed gevoelen, is iets verminderd. Lang zal het echter duren, voordat de naweeën van dezen oorlog, die in ieder geval aan de Grieken nederigheid moet hebben geleerd, ver dwenen zullen zijn. Volgons geloofwaardige beriehten krijgt Turkije bij de afbakening van de strategische grens het dorp Kontzo Fliani, vanwaar de oproerige benden van de „Ethnike Hetairia haar in vallen dedenverder alle hoogten om Zankos (Zarko?) Kontzeheron (Kut- zoehero Kritiri, Meloena, Nodoman en alle hoogten om Rapsani. De Tur ken maken nog aanspraak op het dorp Nezeros en het meer van dien naam. Daaromtrent zal beslist worden op de plaats zelve, wanneer de grens defi nitief wordt vastgesteld. De oorlogsschatting zal op vier millioen worden gesteld. De bepalin gen betreffende de financieele- con trole zijn in algemeene termen vervat en de definitieve tekst zal later wor den vastgesteld. Met de ontruiming van Thessalië zal begonnen worden onmipdellyk na de vaststelling der inkomsten, die de Kamer zal aanwij zen voor den dienst der leening, en zal worden uitgevoerd totdePeneos- linio en na de geheele afbetaling van de oorlogsschatting worden voltooid. De voornaamste artikelen uit het vredesverdrag zyn artikel 2 en 6. De tekst van artikel twee der vredespreliminairen heeft den volgen den inhoud: Griekenland betaalt aan Turkse nd oorlogsschatting van vier millioen ponden. De noodige rege lingen om te komen tot een spoedige betaling dezer schadevergoeding zul len met goedkeuring der mogendhe den zóó getroffen worden, dat daar door niet de erkende rechten Yan de oude schuldeischers en de obligatie houders van Griekenland worden be nadeeld. Te dien einde wordt te Athene een internationale commissie gevormd uit vertegenwoordigers der mogendheden die by het sluiten van den vrede haar tnsschenkomst heb ben verleend; elke mogendheid zal één vertegenwoordiger kunnen kiezen. De Grieksche regeering zal moeten zorg dragen, dat vooraf een door de mogendheden goedgekeurd wetsont werp wordt aangenomen, waarbij de werkzaamheden dezer commissie ge regeld worden en waarin zorg wordt gedragen, dat deze commissie het on voorwaardelijke toezicht heeft over voldoende fondsen ter voorziening in de oorlogsschatting on denjdienst der andere staatsschulden, Io artikel zés word gezegd, dat de oorlogstoestand tusschen Turkije en Griekenland ophoudt te bestaan, zoo dra de oorkonde geteekend is. De ontruiming van Thessalië begint een maand na het oogenblik, waarop de mogendheden erkend hebben, dat voldaan is aan de laatste twee voor waarden van artikel twee en wanneer de tijdruimte van de uitgiften derTurk- sche leening, welke voorzien moet in het betalen der oorlogsschatting, in overeenstemming zal zyn bevonden met de in genoemd artikel aangege ven voorwaarden, welke door de in ternationale commissie zyn vastge steld. De wyze, waarop de ontruiming zal geschieden en het weder in dienst stellen der Grieksche overheid in de ontruimde plaatsen, zal geregeld wor den door afgezanten der betrokken partijen, met medewerking van ver tegenwoordigers der groote mogend heden. Zooals bekend is hebben zich de putaties uit de mynindostrieelen te Johannesburg met een adres gewend tot den president van de Z. Afr. Rep. met verzoek om verlaging te brengen in den pry's van het dynamiet, de spoorweg-tarieven en de invoerrech ten. Volgens dea correspondent van Reuter te Kaapstad moet het ant woord van Kruger weinig voldaanheid hebben gegeven. Dit antwoord wordt onvoldoende geacht, hoewel de president ver klaarde, dat de regeering bereid was in het algemeen belang van het land den prijs van het dynamiet, de spoor wegtarieven en do invoerrechten te veriagen. Maar men heeft gemeend uit de woorden van. den heer Krnger te moeten opmaken dat, indien het rapport der myncommissie in zyn ge heel werd aangenomen, de regeering feitelijk zichzelf den hals zou afsnij dt en men gelooft dat de bereidwil ligheid om economische hervormingen in te voeren, verdwenen is. De Johannesburgsche Star, een Engelschgezind blad, meent uit goede j bron te weten dat in de zitting van de Yolksraadcomraissie stormachtige debatten worden gevoerd en dat de dynamietquaestïe de twistappel is. De meerderheid, die den steun aan dr. i Leyds beeft, moet tegen de voorstel-: len betreffende deze zaak zyn, maar de minderheid staat pal. „Zy zal ech ter wel moeten bukken" meent de Star. Verder wordt aan de Ind. Beige nit Kaapstad het volgende geseind; „Dr. Leyds heeft president Krager gewaarschuwd dat er een oogje ge houden moest worden op den heer Chamberlain, en heeft den president aanbevolen een gezant der Repuliek in Europa te benoemen. „Dr. Leyds zon zelf wel geneigd zyn dezen post te aanvaarden tegen een salaris van vier duizend pond per jaar." dikant in het kerkgebouw der Gere formeerde kerk, at'd. Klein Heilig land. Hy koos als tekst Efez. 619; naar aanleiding waarvan hy uiteen zette de voortreffelijke werking, de dringende vereischte en den gezegen- den indruk van de voorbede der ge meente voor den leeraar. Aan het slot sprak hij den consulent ds. Midder heilwenschend toe; verzocht ook den afgevaardigden der kerk van ds. Rmgnalda dien leeraar zynheilwen- schen over te brengen; beval zich in den steun van den^kerkeraad aan en richtte nog tot de gemeente het woord. Alvorens ds. Tibben den zegen uit sprak, zong de gemeente hem toe de vervat in Ps. 1344. STAOSNIEU WS. eerste en derde pagina. Haarlem, 20 Sept. 1897. In den Schouwburg. Nog deze maand zullen de deuren van den Schouwburg weer opengaan. Een van de liefhebbery-tooneelgezel- schappen heeft hare openings-voor- stelling al aangekondigd en daarnaast hangt het groote biljet, waarop de komst van de italiaansche opera wordt aangekondigd. In 't voorbij gaan zy gezegd, dat wanneer deze nieuwe onderneming niet slagen mocht, het niet te wyten zal zyn aan te weinig reclamo. Lang voor het orkest de eerste ouverture gaat spelen, slaat de directeur op de groote trom. Misschien terecht. Italië is een maal 't land van de muziek en de Italianen zyn geboren zangers. Daar om zullen zeker de artisten op den eersten avond van hun optreden te Haarlem (Zaterdag 9 October) op een grooten toeloop kunnen rekenen. Het publiek zal er in elk geval kennis mee willen maken. Maar behalve deze nieuwelingen zullen we ook onde vrienden hebben te verwelkomen. Het Nederl. Tooneel zal hier dit seizoen acht maal optre den, te beginnen met Donderdag 7 October; de Nederlandsche Opera (van Van der Linden,) heeft met de directie van onzen Schouwburg ge contracteerd voor zeven voorstellin gen. Met de directiën van verdere ge zelschappen wordt nog onderhandeld. Zeker is het dus, dat ons in den Schouwburg dezen winter weder al lerlei kunstgenot zal worden geboden, waarvan naar wy vertrouwen door vele stadgenooten gebruik zal wor den gemaakt. Karkbericht. Nadat hy des morgens door zyn ambtsbroeder ds. B. Mulder was be vestigd met eene rede aan Marcus 16 15 ontleend, deed Zondagavond ds. D. Tibben zyne intrede als pre Te Alkmaar zal Woensdag en Don derdag a.s. in het lokaal Harmonie eene bazaar van de Haarlemsche af- deeling der vereeniging Tesselschade gehouden worden. Een achttiental jonge dames uit de gemeente Alkmaar zalJiet bestuur der Haarlemsche af- deeling helpen. BINNENLAND. HAAGSCHE BRIEVEN. De gewone zitting der Staten-Ge- neraal is door den Minister van Bin- nenl. Zaken op de gebruikelijke wyze gesloten, met den even gebruikelyken kleinen stoet, een stuk of wat huzaren voor en achter het hofrytuig, „gaande naast elk portier oen lakei." Ondanks een stortregen waren toch nog ottclyke honderden op de beer. om de „plechtigheid" te zien en ook in de Kamer waren de tribunes veel sterker bezet dan de banken der leden. Men genoot er het gezicht van een tiental gegalloneerde heeren, die den Minister van Binnenl. Zaken in- en uitgeleide deden. De Minister Bor- gesius zelf zag er wat houterig uit m het mooie pakals men gewend is geen bijzondere aandacht aan zyn uiterlijk te schenken, dan valt het dragen van een ongewone uniform altijd wat lastig. Iets bijzonders valt er Yan deze zitting eigenlijk niet te zeggen. Dat is eigenlyk ook het geval met de plechtige raadszitting waarin onze nieuwe burgemeester, Jhr. mr. B. Ph. de Beaufort, werd geïnstalleerd. Het mag misschien wel eens her innerd worden, dat de gemeentewet geen plechtige installatie van den bur gemeester kent; zyn functie vangt aan van het oogenblik af waarop hy beëedigd is. Maar de adat bestaat nu eeumaal, en er is vooralsnog geen reden om er mede te breken. De nieuwe burgervader vindt dan gelegenheid om coram populo een woordje te zeggen. Nu is het een feit, dat zeer veel op den eersten indruk wordt afge gaan en het moet gezegd worden, dat de eerste indruk van 's nieuwen burgemeesters improvisatie niet on verdeeld gunstig was. fort's geneigdheid tot toewijding en goeden wil. 't Zijn twee beste din gen, maai- die alleen niet voldoende zyn om van een Haagsch burge meester een goed Regent te maken. Ook was het een fout tegen de éti quette, dat 's Burgemeesters voor ganger met geen enkel woord werd herdacht en een teleurstelling voor het publiek, dat uit meis kon blij ken, dat de burgervader getracht had zich van de brandende quaesties eenigszins op de hoogte te stellen. Een dier vraagstukken schijnt een oplossing nabij. Maar 't kon best wezen dat de schijn bedroog. Ik bedoel het tramwegvraagstuk. Een der bladen bracht bet bericht, dat de tramwegmaatschappy bereid is liet uniform-tarief voor de s tad op 7i/i cent te brengen (voor deScheve- ningsche lynen op 15 et.), mits het hinkende paard komt achteraan niet alleen overal, zooveel mogelijk dubbel spoor mocht worden gelegd, maar ook electriciteit met Doven- grondsche geleiding (trolley-stelsel) zou worden veroorloofd. Hoe groot voordeel mij ook het uniform-tarief voorkomt, tot dien prys het trolley-stelsel met zyn tal van gevaren en aesthetische bezwa ren lykt het my te duur gekocht Dit klemt te meer nu in de laatste maanden èn de gastramindustrie en de vervaardiging van accumulatoren ontzaggelijk zyn vooruitgegaan. Het accumulatoren-stelsel zal altijd wel iets duurder blijven, misschien ook niet, maar het verdient verre de voor keur, vooral in de drukke buurten dev binnenstad, waar liet geringste ongevai met de trolley-draden (let o{ Brussel, Boston en andere steden,' een ramp kan veroorzaken. Caveanl consults! mogen wij den leden van onzen Raad wel toeroepen. Als het trolley-stelsel, dat onze schoone buitenwegen bederven zal, onvermijdelijk is, dat men zich dan spiegele aan het voorbeeld, dat te Christiania zal worden gegeven, waar de bovengrondsche geleiding buiten de stad geoorloofd zal zyn, doch in de straten bet accumulatoren-stelsel wordt gevorderd, een zg. gecombi neerd systeem alzoo. Onze* nieuwe Regeering houdt er ook reeds een systeem op na, nml. de intrekking van alle door de vorige Regeering ingediende en nog bij de Kamer aanhangig gebleven ontwer pen van wet. vroeger trokken de nieuwe kabinetten slechts die ont werpen in, die zy öf wilden doen vervallen öf omwerken en lieten door- loopen wat ook hun goed voorkwam. Vry vermoedelijk zullen een aantal ry der nu ingetrokken wetsontwerpen dan ook weder onveranderd op het bureau der Kamer terugkeeren. Zaterdag is de groote nationale en internationale Landbouwtentoonstel ling geopend, die de Hollandsche Maatschappij van Landbouw ter ge legenheid van haar 50-jarig bestaan op ons Malieveld beeft ingericht. De voorzitter, de heer Bauduin, Men kreeg niet een „woordje" maar sprak by de feestelijke opening een een kolommenlange speech, waaruit lange rede uit, een soort van histo- alleon bleek van 's heeren de Beau- risch overzicht, daarbij memoree- rende de tentoonstellingen die in 1872 en sedert nog eens (ik meen, een tien tal jaren geleden) in de residentie werden gehouden. En onze eerste Minister, de heer Pierson, verklaarde de tentoonstelling geopend met een dier korte, opge wekte speeches, waarvan hy het ge heim bezit en die den hoorder de vraag op de lippen brengen: heeft deze man dan van alles verstand De tentoonstelling, die bijna het geheele reusachtige Malieveld inneemt en een der aangrenzende boschwe gen, is een bezoek overwaard. Aan allen die belang stellen in land- en tuinbouw, in bollen-cultuur, in land bouwnijverheid, veeteelt en zuivelbe reiding zy een retourtje naar de re sidentie dringend aanbevolen. Men brenge mooi weder medewe hebben er dringend behoefte aan. Na de tempels der kunst nauwe lijks, ten deele nog niet geopend zijn, acht ik het ongewenscht my reeds in beschouwiugen te verdiepen. Zoo er onder de kunstkenners van professie weinig dunk schijnt te worden ge koesterd van de Italiaansche opera, dan kan nu reeds worden geconsta teerd, dat het uit Haagsche en an dere Hollandsche musici saamgesteld orkest zeer goed moet wezen. De nieuwe dirigent, signore Cavaliere Natale Emmanuel, die reeds derepe tities leidt, is byzonder tevreden. Een merkwaardig man, deze rid der: hy spreekt acht talen. Licht dat hy dan ook de taal dei- muzen uitstekend kent. H. A. GANUS Jr. Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. Met ingang van 1 October beneerad r. tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Middelburg voor de kantons Oostburg, Ter-Neuzen en Hulst, ter standplaats Middelburg, mr. J. C. G. Boot, tiians ambtenaar van het openbaar ministerie by de kantongerechten in het arrondisse ment Utrecht voorde kantons Utrecht en Wijk by Duurstede, ter stand plaats Utrecht, en tot ambtenaar van liet openbaar ministerie by de kanton gerechten in het arrondissement Utrecht, voor de kantons Utrecht en Wyk by Duurstede, ter standplaats Utrecht, mr. L. C. Besier, thans amb tenaar van bet openbaar ministerie by de kantongerechten in het arron dissement Middelburg voor de kantons Oostburg, Ter-Neuzen en Halst, ter standplaats Middelburg. Benoemd tot substituut-officier van justitie bjj de arrondissements-recht- bauk te Zwolle, mr. Th. C. van Eyk Bijleveld, thans substituut-officier van justitie by de arrondissements-recht- oank te Tiel. Aan Robert Roberts Stitt vergun ning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zeeschepen, met uitzondering van oorlogsvaar tuigen, onder voorwaarde, dat hy de wettelijke bepalingen omtrent de uit oefening der geneeskunst in Neder land, stiptelyk nakome. Naar het engelsch van ROBERT LOUIS STEVENSON. VIJFDE GEDEELTE. Mijn zeeavontuur. HOOEDSTUK XXHL Wat er gedurende de eb gebeurde. 26) 'Poen had ik myn plan gemaakt, trok myn dolk uit mijn zak. opende hem met myn handen en sneed de ecue streng na de andere door, totdat de boot nog slechts aan twee strengen vastlag. Toen wachtte ik op een tweede windvlaag, om deze laatste te kunnen door snijden. Gedurende deze bezigheden had ik voortdurend het gelnid van stemmen uit de kajuit gehoordmaar om i de waarheid te zeggen, was ik zoo met andere gedach ten vervuld, dat ik hier uauwelyks ooren voor had. Maar nu ik niets te doen had, sehonk ik er meer at tentie aan. Eén stem herkende ik als die van den bootsman, Israël Hands, die vroeger onder Flint kanonnier was geweest. De andere moest ajjn kameraad met de roode muts zyn. Beiden waren dronken en nog steeds bezig meer te drinkenwant, terwijl ik luisterde hoorde ik een van hen met een dronkemans gejuich liet raampje van de kajuit openen en er iets uitgooien, dat naar ik verondorstelde een ledige flosch was. Maar niet alleen warenzy beschonken, maar ook verschrikkelijk woedender bij. Zy vloekten als ketters en nu en dan werd het ge schreeuw zoe hevig dat ik niet anders dacht, of het zou op een vechtpartij uitdraaien, maar telkens scheen de twist weer bijgelegd te worden, want de stemmen klon ken zachter voor een poos, totdat de volgende uit barsting kwam, maar die op haar beurt zonder een kloppartij afliep. Het schynsel van het vuur aan wal scheen vroolyk door de boomen. Een van de vrijbuiters zong een oud, dwaas, dreunerig zeemansliedje, waarvan elk vers met een uithaal eindigde en dat naar het scheen zóo lang duurde totdat de zanger geheel uitgeput was. Meer dan eens had ik het op de reis hooren zingen ea her innerde my nog deze woorden «Bat one man of the crew alive, What put to sea with twenty five.". Ik dacht zoo by my zelf, dat het een vrij zonderling liedje was om te zingen na zulke treurige verliezen, die ze dien morgen hadden geleden. Maar aan alles wat ik van deze boekaniers hoorde en zag, merkte ik wel dat zy even ongevoelig als de zee waren, waarop zy het grootste gedeelte van hun leven doorbrachten. Bmdel|k stak de wind opde schoener schommelde, ik voelde de touwen ontspannen en met één krachtige poging sneed ik ze door. Myn bootje werd bijna dadelyk tegen den boeg van de „Hispaniola" geslingerd. Tegelyktyd begon de schoe ner te dobberen en dreef met den stroom mede. Ieder oogenblik verwachtte ik dat mijn bootje om zou slaan, en daar ik door de zuiging van de „Hispa- niola" niet uit den stroom kon komen, werkte ik my tot den achtersteven op. Ten laatste was ik van myn ge vaarlijken buurman bevrjjd, maar juist toen ik af stootte, kwam mijn hand in aanraking met een touw dat over de verschansing hing. Dadelyk greep ik het. Waarom ik dit deed, kou ik eigenlyk niet zeggen. In 't eerst was het instinct, maar toen ik het in han den had, kreeg de nieuwsgierigheid de overhand en besloot ik eens oen kijkje to nemen. Ik klom in het touw eu toen ik naai- myn idéé hoog genoeg was, trok ik my tegen het raampje van de kajuit op en keek naar binnen. Intnsschen gleed de schoener met zyn kleine beman ning snel door het waterwerkelijk bevonden wy ous reeas op gelijke hoogte met het kampvuur. Het setup sprak arak, zooals de zeelui zeggen, ter wyl ontelbare golfjes met een onophoudelijk geraas tegen de boot opspatten; en om die reden begreep ik niet, waarom de wacht geen alarm sloeg. Maar éen blik in de kajuit was voldoende, en lang durfde ik niet te kyken. Hands en zyn kameraad waren woedend met elkaar aan het vechten en op dat oogenblik greep de een den ander by de keel. Ik liet ray weer in de „ooracle" zakken en nog juist bïtyds, waat 2» was bjjna van onder bat touw wegge dreven. Op dat oogenblik zag ik voortdurend die twee woedende kerels met verwrongen gelaatstrekken voor my, die onder een brandonde lamp heen en weer zwaai den en ik sloot myn oogen om weer aan de duisternis te gewennen. Die ballade was eindelijk ten einde en het geheele gezelschap om het vuur barstte uit in het liedje dat ik zoo dikwyls gehoord had „Fifteen men on the dead man's chest Yo—ho—ho— and a bottle of ram 1 Drink and the devil had done for the rest Yo—ho—ho— and a bottle of rum!" Juist dacht ik er over hoe de duivel en de drank op dat oogenblik in de kajuit huishielden, toen ik opge schrikt werd door een plotseling afvallen van de "coracle." Zy draaide eensklaps en scheen van koers te verande ren en gleed snel voorwaarts. Dadelijk ogende ik myn oogen. Overal om mij heen kwamen golfjes aanrollen, die hier en daar phosphoriseerden. Do „Hispaniola" zelf lag nu eenige ellen van my af en hei kwam mij voor dat zy ook niet zoo gestadig in haar koers bleef, want tegen de donkere lucht zag ik haar ra's heen en wecr- slingeren; en een oogenblik later kreeg ik zekerheid dat zy nu ook zuidwaarts afdreef. Ik keek om en wat ik toen zag deed mjj het hart in de keel opspringen. Recht achter my zag ik het schijnsel van het kampvuur.De stroom maakte «en rechten hoek en had de groote boot en de kleine -coracle" mede- gesleept de vaart werd steeds sneller, bet geklots van

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1