3 volgden de boterbereiding door een flinke boerendeern, onder toezicht en leiding van den zuivelconsulent, den - fleer Bos. Na een bezoek aan de stoomioe- stellen van de firma Landré Glin- t Herman, een bedrijvige fabriek geljjk, - waar alle. stoomwerktuigen in bewc- 1 ging waren, en waar de heer Landré, niet een zoon Hare Majesteiten op juin terrein vergezelden, begaf de j KoDiuldnkc stoet zich verder te voet naar do hoftribunc, op den weg der- waarts levendig toegejuicht door de zich aan weerszijden verdringende bezoekers. Een hoera ging uit de tribune op, toen Hare Majesteiten in 1 den ring verschenen, waar de paar- den werden voorgebracht. Tweede Congres voor Open bare Gezondlieidsregeling. Tweede dag. Vrijdag morgen werd in bet Gebouw der „Maatschappij voor den Werken- den Stand" te Amsterdam de verga dering heropend, thans onder voorzit terschap van den heer J. F. W. Con rad. Aan de orde werd gesteld het rapport der commissie inzake de woning-hygiëne, bestaande uit de heeren G. van Overbeek de Meijer, E. Wiutgcus, J. F. W. Conrad, H. L. Druckeren J. W. R. TeUegen. Deze commissie stelde als conclusie voor: lo. Eeu Rijkswet moet de alge- ineene voorschriften geven, waarnaar de gemeentebesturen bij het nemen hunner maatregelen tot het verkrijgen van goede woningtoestanden in nieuwe buurten, alsmede tot het verbeteren der woningtoestanden in reeds be staande buurten zullen moeten ban delen. 2o, Die wet moet aan alle gemeen tebesturen de verplichting opleggen a. een plan vast te stellen dat bij dc uitbreiding van de bebouwde ge deelten der gemeenten gevolgd zal moeten worden, welk plan moet om vatten de wijze van aanleg der stra ten. pleinen, plantsoenen en bouw blokken, de wijze van afvoer van! onreinheden en hemelwater, de wijze van watervoorziening en de wijze van verlichting; b. een verordening temaken opliet, bouwen en sloopen c. een bewonings verordening te ma ken. die o. a. maatregelen vaststelt, welke genomen kannen worden tegen overbevolking en verontreiniging van perceel en d. een verordening te maken be treffende de onbewoonbaarverklaringj van woningen e. te bevorderen bet afbreken van onbewoonbare woningen waartoe nieuwe wettelijke bepalingen op de onteigening de mogelijkheid moeten scheppen, een en ander rekening hou dende met de verschillen in plaatse lijke gesteldheid, doch voldoende aan do by de wet of bij den krachtens de wet uit te vaardigen algemeerien maatregel val bestuur te stellen mi nimum ciseben, waar beneden de ge meentebesturen niet-mogen gaan. So. Die wet moot ook voorzien in behoorlijk toezicht van Rijkswege, opdat gewaakt kunne worden voor de uitvoering en handhaving der wet en de nog overgebleven leemten der wettelijke voorziening aan het licht: komen. Verder worden door deze commissie nog conclusies gesteld, die betrekking hebben op de eischen. te stellen be- betreffende het uitbreidingsplan en op de eischen, te stellen betreffende dc verordening op het bouwen en sloopen. De commissie verzoekt diligentver- klaring voor de punten e, d en e. Het heeft, der commissie aan tijd ontbro ken liet in deze punten aangegevene geheel tot een goed einde te brengen in den loop van het komende jaar hoopt zij dit te doen. De minister vau Binncnl. Zaken mr. Goeman Borgesius was ook ter vergadering aanwezig. De discussies waren zeer breed voerig. De beer L. M. Hermans geeft eene toelichting op dc volgende doorhem, iS. J. Samson Jr. en de afdeeling Amsterdam van den „Nederlaod- iclten Timmerliedenbond", Timmer- liedenvereenigingen „Concordia Inter Hos". „Door Eendracht Verbetering" en „Eenheid onder ons" ingediende motie „Het congres enz., gehoord hebbende dc besprekingen over desehandelyke woningtoestanden in de volkswijken van nagenoeg elke stad evenzeer als te plattelande in de dorpsachterbuur ten: „Is van oordeel dat voor de volks gezondheid, de reinheid en de zede lijkheid een voegzaam tehuis voor de nenschen noodzakelijk en een eerste behoefte is „Besluit, dat in hot bijzonder leden van Gemeenteraden, die de taak op zich genomen hebben het algemeen vel zijn te behartigen, getuigenis be- ïooren af tc leggen dat zij kunnen eu willen aandringen op het nemen van maatregelen ongeveer als volgt „lo. Een onderzoek in te stellen Daar den woningtoestand in hunne gomeente door een speciaal daartoe aangewezen commissie, door de ge meen teraden daartoe benoemd en door deskundigen uit de vakvercenigingen langovuld ïiet onbewoonbaar, verklaren vau alle buizen waar gevaar bij brand aanwezig' is of waar door afwezigheid van onvoldoende lucht en licht, van lehoorlyk drinkwater van water en faecaliën-afvoer enz., de gezondheid der bewoners benadeeld wordt So. Het bouwen van gezonde en doelmatig ingerichte arbeiderswo ningen; voor werklieden inderdaad te verkrijgen waarbij dan de voor waarde van elke gemeente verschil lend kan wezen en van bepaalde locale omstandigheden afhangen, mits geen ruimte worde gelaten voor par ticulieren spoculatiegeest." In zijn toelichting vestigde de heer Hermans de aandacht op de slechte woningtoestanden in de arme Joden wijk en in de Jordaan. Bij onbe- woonbaarverklaring van deze wonin gen zijn de bewoners niet gered, om dat zjj dan op straat staan. Van overheidswege dienen woningen ge bouwd te worden, waarvoor de hulp behoevende bewoners geen andere vergoeding behoeven te betalen, dan de kosten van noodzakelijk onderhoud. Spr. herinnert nog, dat de gestelde motie liet resultaat is van een groote meeting gehouden na. den bekenden brand in dc .Jodenbuurt, waarbij een paar kinderen zyu omgekomen, eii aan hot deswege, hoewel zonder resultaat aan den Amsterdamschen Raad gezonden adres. Na liet debat over deze motie zegt de heer Hermans dat zij, die de motie stelden in sub 1 met'prof. Saltet wenschen te lezen „door een tak van dienst of commissie," dat zij verder in sub 3 willen lezen „en de gevol gen van den pad ee li gen speculatie- geest." Verder dient gelezen te wor den voor „onvoldoende": „voldoende" lucht. Bovendien verklaart de voorzitter dat de commissie zich met den inhoud der aldus gewijzigde motie kan ver eenigen. De punten'sub 2 en 3 wor den aan de desbetreffende commissie ter beoordceling gelaten. De motie wordt daarna by accla matie in beginsel aangenomen. Wat aangaat het voorstel des hee ren Fokker, de commissie stelt voor aan het einde van 2 te lezen: „dat omtrent a ontheffing zal kunnen wor den verleend". Die. wordt aangenomen. Eveneens vervalt op voorstel des hee ren Fokker punt e, en aangenomen dat de kracht der onteigeningswet worde versterkt in den door hem aan gegeven zin. Verder wordt op voorstel van den- zelfden heer bepaald dat. „de wet de gemeenten verplicht over te gaan tot, of hot verlcenen van bulp hij het af breken van slechte woningen en het in de plaats stellen van goede". Op voorstel van de commissie wordt verder sub 3 gelezenvan Rijks- en gemeentewege." De commissie voor de drinkwater voorziening wordt diligent verklaard en de Donderdag aangehouden voor stellen in liaar handen gesteld. In de commissie voor de vleesch- keuring worden benoemd de heeren Ser- rurier, Van Esveld, Hengeveld, dr. Pijnappel en dr. Poels. Tot bestuursleden worden aange wezen dr. C. J. F. Blooker en dr. Verspijek, inspecteur van het Gen. Staatstoezicht te Utrecht. Besloten wordt dat voorzitter en secretaris voortaan wèl terstond lier- kiesbaar zyu. Vervolgens worden in bespreking gebracht II, do eischen te stellen be treffende het uitbreidingsplan. Hier worden enkele opmerkingen gemaakt. De heer Hijmans stelt voor dat dit congres ingenomenheid betuige met bet besluit der Vereenigiog tot ver betering van den gezondheidstoestand te 's-Gravenhage om der Regeering te verzoeken een Rijkswet te maken tegen verontreiniging van den bodem. Nog al te veel worden in ons land de openbare watoren verontreinigd en die toestand dient op te houden. Spr. doet in deze esn beroep op den steun vau den minister vau binnenl. zaken. Waar men nu spreekt van „bet stin kende 's-Gravenhage" hoopt spr. dat voorkomen worde dat niet later zal moeten gesproken worden van het schoone land van Rembrandt als van het stinkende Nederland. Aangenomen wordt punt 1 te le zen „Het ontstaan van niet door- loopcndc straten en doode boeken worde voorkomenin sub. 13 worden de woorden tusschen de haakjes ge lezen „bij hoekhuizen kan met gerin gere maatstaf volstaan worden." Van de woorden des heeren II ijmans wordt aanteekei ing gedaan in dc notulen. De andere punten worden goedge keurd en overgegaan rot punt III eischen te stellen betreffende de ver ordening op het bouwen en sloopen. (Zie vervolg Eerste Blad). Vrijdagmiddag is de wegwerker 7j. op het stations-emplacement te Utrecht door een rangeerlocomotief aangereden en gedood. Een plebisciet. Ilot plebisciet te Assen ten gunste der afschaffing van nachtarbeid der bakkers beeft een zeer gunstigen uit slag gehad. Tegenover ruim 1230 personen, die verklaarden van .L October a.s. af geen verscli brood te zullen in ont vang nemen vóór 's morgens tien uren, waren er slechts ongeveer 40, die weigerden de gevraagde verklaring te onderteekenon. Een opstootje. Donderdag gaf de eigenaar van een paardenspel, staande op het Hoo- getin te Meppel, aan een ingezetene met een ijzeren voorwerp een slag' op het hoofd, die ter dege aankwam. Voorafgegaan was een woordenwis seling tusschen hen over eigendoms recht van een strookje terrein, dat gedeeltelijk benuttigd was voor plaat sing van dc tent. Den geheelen dag liep het gerucht, dat men des avonds de tent zou be schadigen en dat geen voorstelling zou kunnen worden gegeven. Dit gerucht bevestigde zich;' de zeilen van dc tent werden stuk gesneden, met steenen werd geworpen, glas- 1 ruiten, waaronder ccn kolossale spie gelruit, werden ingeworpen enz. De menigte nam steeds toe, zoodat de marechaussee te paard een einde aap den oploop maakte. Ook werd driemaal geschoten. Daarna werd alios rustig. Dc tent werd nog des nachts af gebroken en in den vroegen morgen was personeel met paarden reeds af gereisd. Pers Overzicht. De Troonrede. Over de Troonrede schrijft de Eerw. pastoor Thissen in de Limburger Koerier het volgende Dat gewichtig staatkundig doku- raent laat zich in twee helften splitsen. De eerste helft met uitzondering van de heugelijke aankondiging van de troonsbestijging van Wilhelmiuaiu '98 bevat liet gewoon zenuw- en kleuiloos gebazel over onze verhou ding tegenover andere mogendheden, over liet lukken en mislukken van oogst en vee, mitsgaders een certifi caat van goed gedrag en vlijt voor land- en zee i'acht, en voor ons Oost- Indisch remplararden leger enz. enz. De tweede helft echter is van érnstiger aard. Daarin wordt ons aangekondigd, wat ons nieuw ministerie zoo al denkt te bedisselen ia 't bclaug van ons dierbaar vaderland. Hot komt ons voor, dat onze mi nisters wel wat veel hooi op de vork nemen. Of zij die massa op den hooi wagen zullen kunnen laden, laat staan in de staatsschuur bergen, dal betwijfelen wij sterk. Daar hebt gij eerstens de aankon diging van wetsvoorstellen tot in voering van kazerne- en schooldwang. Dat. is geheel en al liberaal, vrij zinnig, vrijheidlievend. Vrijheid in woorden, en slavernij in daden. Daar zal echter ecu zware wijs op gaan, vooral op den schooldwang, die onder onze schoolwetgeving j-i-'é ge wetensdwang is. Dan worden wetsvoorstellen in 't verschiet gesteld tot verbetering van sociale toestanden. Bravo Dat zal ecliter ook maar niet zoo van een leien dakje gaan, vermits bet van onze liberaal-radicaal-hal 1' èpci- I alisfir ehe regeering te wachten is, dat zy in die wétten de mikroben der ontkerstening van ons vaderland zal willen insmokkelen. Voorts zal de regeering zich ook verwaardigen iets voor den landbouw te doen. Daar verwachten wy echter bitter weinig van. Waar een Picrson dc eerste viool speelt, daar moet de landbouw allo hoop, het in 't oogenblik krachtigste middel tot opbeuring, nl. de beseher mende rechten, ingevoerd te zien, maar laten varen. Een ministerie-Picrson zal tegenover den landbouw de volgende godrags- lijn volgen Eeu menscb heeft zich opgehangen. Voor drie kwart is hij reeds dood. Daar dagen de helpers op. De ccno brengt een fleschje eau-de-cologne mede, een anderè wat azijn, een derde een teug wijnmaar een mes om den strop door te snyden, daar wil nie mand iets van weten. Arme gehangene, gy gaat dood on danks de eau-de-cologne, den azyn en wijn. "Wat de beloofde versterking der Rijksinkomsten door wijziging van 't tarief voor invoerrechten betreft, daar spannen wij onze verwachting ook niet hoog op. Of zou Pierson van zijn onfeilbaar Handboek van Staathuis houdkunde een auto-da-fó hebben ge maakt En wat de wetsontwerpen over bet mijnwezen en don suikeruitvoer ir. Indië aanbelangt, dat laat ons koud, bevriezend koud. Want daar zullen noch het moeder land, noch de Indisehe inboorling wol bij spinnen. De baten zullen in de, zakken der vrijmetselaars en Joden, die in onze Oost krioelen, en in Ne derland den toestand beheersehen, terecht komen. Of Gods zegen, op 't einde der Troonrede ingeroepen, op dat alles zal neerkomen Sport en Wedstrijden» Voetbal in Transvaal. In de „Athlcet" komt een beschrij ving voor van een wedstrijd tusschen :de Hollandsche Football Club Water val Boven tegeu de Transvaalsche F. C. Waterval Onder op Zondag 15 Augustus. De wedstrijd was van belang omdat hij beslissen zou welke Waterval kampioen zou worden van het district Carolina, W. B. miste Verkerk en Gildemeester, W. O. zijn beste forward Walls. Het elftal van W. B. bestond uit: Breedfeldt (goal), v. d. Stam (e) en de Haan (backs), v. Breemen, Rikkers en Ketlitz (half-backs), Smeeuk, Veld huis, v. d. Stam, Diephuis en Mapurgo (forwards). Het elttai van \V. Stork (goal), Bolt en Dempar (backs). Killian, Gaïlay en v. d. Bijl (half backs), Hall I, Ivruger, Shephard (cj, Hall II en Swannan (forwards). Direct ua den uittrap dringt W. B. geducht op, maar Bolt en Dempar zuiveren het terrein prachtig. Daarna is de bal een tijd lang op het terrein van W. B. Shephard en Kroger zenden prachtige schoten in, maar Breedfeldt slaat ze even mooi er weder uit. Eensklaps jaagt v. d. Stam het leder naar voren. Smeenk is er als de kippen bij, passeert W. O. 's backs, zendt een harden schuiver in en onder daverend gejuich is de eerste goal voor W. B. ter wereld. W. O. doet verwoede pogingen om de score gelijk te maken. Prachtige rushes worden ondernomen, maar W. B's. verdediging zit hecht in elkaar en iaat niets door. Na li eel wat ge vloek en gezucht, gelukt het W. O. tien bal voor W. B.'s goal te krij gen. Shephard zendt een kei in. maar de bal springt tegen den paal terug. E'ndelyk krygt W. O. een hoek schop. Shephard neemt deze prach tig, de bal zweeft tusschen de palen en Kruger kopt hem er mooi door. Direct daarna is het halftime. Na elkaar en den armen scheids rechter de huid te hebben vol ge scholden, begint men weder. Beide partyen doen alle moeite om de lei ding te krijgen, menige kans wordt verknoeid. Dit duurde voort tot 5 minuten voor tijd, en het publiek ziet reeds een gelijk spel in liet voor uitzicht. W. B. doet nog een wan hopige poging om een punt te makeu. Alles gaat naar voren. Dc bal wordt ingezonden, tweemaal teruggeslagen, doch een derden keer maakt Diephuis de beslissende punt. Direct daarna is liet tijd en W. B. heeft haar kam pioen-wedstrijd met 2 tegen 1 ge wonnen. De verstandhouding, in de wed strijden zoo joviaal, was nu treurig; er werd ruw en valse! gespeeld. De scheidsrechter was niet voor zijn taak berekend. RESHTSZAKEH. De „Sociëteit Terpsichore" te Amsterdam. W. R. N. M. Kohlinger, commis saris van orde van bovengenoemde sociëteit in de Nes te Amsterdam, stond Donderdagmiddag voor de recht bank aldaar terecht, wegens het be lommeren van eeu politicbeambte in dc uitoefening van zyn beroep. Hij had nl. in den nacht van 20—27 Maart jl. aan den inspecteur Vau Zanten, die liet lokaal wilde bezoe ken om te eontroieeren of de drank wet aldaar ovei treden werd, den toegang geweigerd. Als ïeden h.ervan gaf beki. liet volgende op. Eenigen tijd voor het plaatsgrijpen van dit feit, was de zaal door de politic op hardhandige wijze ont ruimd. Bekl. meende dat men daar toe geen recht gehad, aangezien het huis gekocht was door de sociëteit Terpsichore, waarvan de aanwezigen allen leden waren. Op een ledenvergadering' der sociëteit was hierop een besluit genomen voor taan aan alie politieambtenaren de toegang tot het lokaal te weigeren. Dit besluit was opgeteekend in het notulenboek, dat bekl. aan de recht bank overlegde en waarby hij er tevens op wees, dat vroeger wel dege lijk politieambtenaren (als burgers) toegang was verleend. Het O. M. waargenomen door mr. Wentholt eïsehte tegen bekl. een ge vangenisstraf van 3 maanden. Mr. Tabak, als verdediger van bekl. optredende, betwijfelde of de politie kwam om een overtreding van de drankwet te constateeren. Hü wees er ook op, dat van versperring van toegang geen sprake was cu vroeg daarom vrijspraak. Uitspraak over 14 dagen. GEN2ER&S9 KIEUW5. De inwijding van liet s.s. „Bucarest" Men schrijft uit Boekarest aan de N. R. CL Op Zondag 19 September waren een groot aantal autoriteiten te Braila. de eerste havenstad van Roemenië vanwege de regeering uitgenoodigd, om tegenwoordig te zijn by de inwij ding van het ss. Bucarest. het eerste dat de lijn Donau—Rotterdam zou openen. Het was een uitgelezen gezelschap. Bijna alle ministers waren tegen woordig, vele hooggeplaatsten inden lande, presidenten van gerechtsho ven, hoofdofficieren van land- en zeemacht, deputation van handel en nyverheid, ook onze Nederlandsche consul te Braila en vele andere ge- noodigden. Het. ss. Bucarest lag in prachtigen vlaggetooi en rijk met bloemen en guirlandes versierd in de haven. Om 2V* uur werden de genoodigden aan boord ontvangen. Ten 2 '/2 uur reed de trein, waarin de ministers en het corps diploma tique hadden plaats genomen, de docks binnen en stopte juist voor de aanlegplaats der Bucarest. Duizenden toeschouwers waren op de beon, oud en jong waren van heinde en ver gekomen om, zij het slechts op een afstand, aan de feestvreugde deel te kunnen nemen. Onmiddellijk nadat allen aan boord gestegen waren, begon de militaire muziek het Roemeenscbe volkslied te spelen, dat door de menigte in koor werd medegezongen. De brug werd opgehaald en langzaam stoomde het schip de haven "uit, om met zyn schoone lading van Roemeenscbe land bouwproducten den Donau voorloopig tot Galatz af te zakken. Oorverdoovend was het gefluit der talrijke sleep- en plezierbooten, welke de Bucarest vergezelden, afgewisseld door saluutschoten der torpedobooten en het gejubel der menigte. Het oorlogsfregat Mirceageheel met vlaggen versierd, baande den weg, terwijl de Bucarest aan eiken kant begeleid werd door de twee met passagiers overladen prachtige salon booten. welke de regeering voor den Donaudieust heeft laten bouwen. Onmiddellijk nadat de stoomboot bet bassin en de haven verlaten had, begon de godsdienstoefening, geleid door den archimandriet van den Be- neden-Donau. Alle genoodigden na men daaraan deel. Daarop geschiedde' de inzegening van het schip. Een ceremonieele wandeltocht volgde van den voor- tot den achter steven heen langs stuurboord, eu terug langs bakboord. Onder het be sprenkelen met gewijd water werden do„r den opperpriester de beste wen schen voor schip, bemanning en la ding afgebeden. Toen dit geëindigd was nam de heer Bratiano, minister van water staat, handel en nijverheid het woord. IIij wees op den vooruitgang, welken Roemenië in de laatste 25 jaren ge maakt heeft en sprak zijne overtui ging uit, dat de regeering kosten noch moeite sparen zou om spoedig door eigen initiatief de Roemeensche vlag in de andere wcrelddcelen te zien wapperen. Hierop sprak de minister-president de heer Slurtza, die, hoewel reeds bejaard, met vurig enthousiasme be zield. in prachtig gekozen woorden de geschiedenis van Roemenië schets te onder liet gelukkig bestuur van den zoo geliefden Koning, en herin nerde, hoe handel en nijverheid onder het wijze bestuur van Koning Carol 1 met reuzenschreden zich een weg gebaand hebben, zoodat nu geen eigen stoomvaartlijn meer mochtbnt- breken. In zijnen dronk wijdde de minister president de beste wenschen voor Holland in liet algemeen en aan Rot terdam in 't byzonder en noemde zich gelukkig er toe tc hebben kunnen bijdragen, dat Nederland en Roemenië door dezo stoomvaartlijn zich nauwer aan elkander verbonden. Nederland was klein, docli standvastiger neutraal rijk in geschiedenis eu beroemd door zijn handel en nijverheid. Roemenië, op eigen krachten bouwende en even neutraal, heeft een prachtige toekomst voor ziel). Beide toespraken eindigden met een dronk op Z. M. den Koning en hei Koninklijke huis. Nadat nog andere genoodigden ge sproken hadden, verhief zich de heer 1. Kars, Nederlandse!) consul te Braila. De lieer Kars bedankte in de Frau- sche taal den president-minister voor de schoone woorden en de beste wen schen, welke deze aan Holland en in 't bijzonder aan Rotterdam, spr.'s ge boortestad, gewijd bad. Hy sprak zijne overtuiging uit, dat Rotterdam's handel en nijverheid zeker alles zullen doen om de Roemeensche schepen in 't vaderland een veilige haven te doen vinden en liet hunne zullen bijdragen om het grootsche plan der Roemeen scbe regeering te doen slagen. Na zijne erkentelijkheid betuigd tc hebben voor de beleidvolle keuzo van den minister van waterstaat, door Rotterdam als eindpunt der stoom vaartlijn te kiezen, dronk onze consul op de 'gelukkige uitvaart en de behou den thuiskomst van het ss. Bucarest. Intusschen was de Bucarest in Ga-i latz aangekomen. Alle schepen in de j haven, met vlaggen versierd, lieten weder do stoomfluiten hooren, en een donderend kanongebulder herinnerde de landbewoners op uren afstands aan het heuglijke feest. De noodige treinen stonden bij de aanlegplaats gereed om de genoodigden terug te voeren, terwijl de Bucarest, nadat allen het schip verlaten hadden, liet anker lichtte, en onder daverend hoera der menigte, zijnen weg naar Rotterdam vervolgde. Een spoorwegongeluk. Ren verschrikkelijk spoorwegonge luk heeft plaats gehad op den spoor weg Bangalore—Mvsore i Britsch-In- dië). De locomotief en vijf wagens Stortten in de snelstroomende rivier, waarover de brug was weggeslagen. Een groot aantal personen verloren het leven er bij. Al weder een offer van bet spel wordt uit Nizza gemeld: IndeConca Azurra by Mentone werd een elegant gekieede jonge dame dood gevonden. Zij bad zich een kogel door'het hoofd gejaagd. In hare zakken vond men niets dan eeu entréekaart voor dc: speelzalen van Monte-Carlo, waarop de naam Clody-Lizert geschreven stond. Op de kaart stonden ook de woordenPensez a moien Monte- Carlo. Oplichterij in 't groot. Een Erigelsch officier, kapitein Cruickshank, is in hechtenis genomen wegens oplichterij, op aanklacht van Lady Randolf Churchill en bare zus ters, Mevr. Leslie eu Mevr. Frewen. Hy had die dames overgehaald, hem f 5000 toe te vertrouwen voor o'pera- tiën van een spoorweg-syndicaat, waar van bij beweerde aan 't hoofd te staan, en waardoor hy in twee maanden vier maal zooveel voor haar zou winnen. Er verliep echter een half jaar, zon der dat de dames iets van den kapi tein vernamen; alleen wisten zij, dat hy op reis was, en zy ontvingen nu en dan geruststellende brieven van hem uit Parijs en Weenen, zelfs uit Amerika. Maar eindelijk ontdekte Mevr. Frewen, juist toen zij een brief uit New-Vork van den kapitein bad ontvangen, dat deze op een landgoed te Rye, in Essex, een lui en weelde rig leven leidde. Zy diende eene aanklacht iu; maar toen de polite den kapitein gevangen kwam nemen, was deze verdwenen. Hij werd echter een paar dagen gele den te Doncaster gevat. Intusschen is gebleken, dat hij mei zijn niet bestaand „spoorweg-syndi caat.nog een aantal andere dames- had opgelicht, voor sommen van f 1000 tot f50.000. Al de bedrogenen hebben nu.samen hunne belangen toevertrouwd aau een zelfden rechtsgeleerde. Sir George Lewis. Kapt. Cruickshank beweert, dat de- sommen hem niet werden toevertrouwd om winst tc maken met ccn reeds bestaand syndicaat, maar om hem in staat te stellen, zulk oen syndicaat te vormen. De ontvangbewijzen, door hem aan de dames gegeven, zyu ech ter in tegenspraak met die bewering. De rechter weigerde hein tegen borgstelling op vrije voeten te laten. Ooi'zaak tot zelfmoord. De poging tot zelfmoord van gene raal Bourbaki tydens den Frauseh- Daitschen ooi-log was bet. gevolg van een fout iri de overseining van een regéeringstolcgram. Zoo vertelt al thans de markies dc Matta, die in een aan grenzende kamer vertoefde, toen de generaal het schot loste. „De generaal was in zyn alkoof en had onder voorwendsel dat Lij ver moeid was de gordijnen dichtgescho ven. Spoedig daarop weerklonk een schol. De generaal had met beid» handen zyn revolver gegrepen en de tromp op den rechterslaap gericht. Door den druk van den vinger op den trekker week het wapen een weinig- af en de kogel werd tcgon liet slaap- been plat geschoten, als tegen een ijzeren plaat. Zoo groot was de weer stand geweest dat het conische pro jectiel, dat een middellijn vau 12 mM. had, den vorm vertoonde vau een loo- den medaille." Markies De Matta vertrok onmid dellijk naar Bordeaux en stelde den minister van oorlog in kennis met liet gebeurde. Zy bespraken te /amen de redenen die Bourbaki tot deze wan hoopsdaad hadden gebracht en de markies toonde den minister een tele gram luidende: „Ik erken uw uit stekende houding op liet slagveld, maar ik betreur len zeerste de lang- zaambeid waarmede ons leger voor en na dc veldslagen manoeuvreerde." In plaats de ernst van het verwyt te temperen had het koele begin vau het telegram den generaal in liet hart getroffen. Maar de lieer De Frevcinct merkte op, dat hij zeker was een andere uit drukking te hebben gebruikt. Hij zocht de kopie van het telegram op en inderdaad, daar stond iu plaats van „j'admets"„j'admire." Dooreen seinfout had generaal Bourbaki de koude erkenning te lezen gekregen. Goudland voor dokters. In Klondyke, het nieuwe Ameri- kaansche goudland, moeten reeds vele gevallen van typhus voorkomen, en de dokters vinden or goud, zonder dat zij behoeven te graven. Zij hebben handen vol werk en worden, naar men bericht, betaald niet. 40 pi. st. (f 480) per visite. Eieren kosten er f2.40 per stuk- VARIA. Dokter 1). zat 11. Donderdag aau een gezellig diner zeer ongezellig te zwijgen tusschen twee lieve, jonge dames, die gaarne beur babbeltje wilden roerendoch dc voorname dischgcuoot was niet aan het praten te krygen. Hy at, dronk en hield verder den mond. Eindelijk zei freule F., een zijner buurdames, ironisch en tot groote vroolyklteid van de verdere tafclge- nootcn Hoe laat heeft u uw spreekuur, dokter? Frits, zei de dokter tot een stal knecht, je bent wat afgevallen, maar dat is niets, jc moet wat meer dierlyk voedsel gebruiken. Frits gaat tevreden weg. Eeu paar dagen later herinnert de 'dokter zich dien patiënt en loopt even bij hem aan. Nu, Frits, hoe staat't er mee, heeft mijn raad jc goed gedaan Ach dokter, antwoordde de stalknecht, 't gaat nog al't haver eten gaat wel, maar hooi en haksel binnen te werken is een hecle toer! Vicieuse cirkels. Uit het Bijblad van „De Aardeen Haar volken" Wie zenuwachtig is, krijgt licht hinder van kiespijnkiespijn maakt iemand zenuwachtig, zoo wordt do kans op kiespijn grooter. Tegen de domheid van een volk is leerplicht een der geneesmiddelen. Om op leerplicht aan te dringen moet een volk niet dom zijnzoo wordt de kans op leerplicht gering voor een natie zonder leerplicht. Om riict te vallen bij 't leeren wie- leren, moet men tlink durven en trouw doortrappen, als 'tevenwicht verloren dreigt te gaan; daarvoor is courage noodigwie die mist, valt vaak en verliest door 't vallen den moed, dien hij behoefde om niet te vallen. Om hygiënisch te leven moet men breken met veel sleur en conventie; den wil en dc kracht daartoe kan men slechts 'veroveren dooi- hygiënisch te leven. Stoomvaart herinhten. Het stoomschip Koningin IViUtel- minavan Batavia naar Amsterdam, vertrok 24 Sept. van Padang. Het stoomschip Koningin-Regentes, van Batavia naar Amst., passeerde 23 Sept. St. Vincent, Het stoomschip Prins Alexander, van Batavia naar Amsterdam, vertr. 24 Sept. van Perim. Het stoomschip Prins van Oranje, van Amst. naar Batavia, vertrok 22 Sept. van Amst. Het stoomschip Prins Willem II van Wcst-Indië naar Amst., vertrok 23 Sept. des avonds S u. van Havre.

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 7