Aan de lezers. x «KRUK S£5 AO 88hoohkndk bij HAARÏ-EKS'S DAGBLAD van M.sndag 27 Sept 1897. Vele Geabonneerden ontvangen bij hunne Courant het Geïllustreerd Zondagsblad. De illustratie verheugt zich in eene toenemende belangstelling. Te verwonderen is dit niet, want een zoo uitgezochte keur van fraaie novellen en gravures, gezonde humor en onschuldige scherts, zooals die in [den familiekring past, werd nog nim mer voor zulk een lagen vrijs (30 'cents per 3 maanden) aangeboden. Deze illustratie is dan ook voor de lezers van dit blad een premie bij uitnemendheid. Maar de premie wordt nog schooner gemaakt. In het vervolg zal meerdere malen leen extra blad kosteloos worden toe gevoegd. Dus nog meer lectuur! Nog meer gravures! In 't bizonder meer afbeel dingen van aetueele voorvallen en J treffen de gebeurtenissen. Pennevrnehten van schrijvers van beteekenis zullen worden opgenomen. Voorts wordt voor nieuwe intee- kenaren op liet Geïllustreerd Zon dagsblad voor Haarlem1 s Dagblad gratis beschikbaar gesteld een boeiende roman, getiteld: „ONSCHULDIG WERÖÖRDEELQ." Docb ook zij, die-reeds tot de lezers bekooren, kunnen den roman beko men, indien zij zich slechts dc moeite willen getroosten om hun vrienden en bekenden op de vele voordeelen te wijzen welke deze illustratie biedt en minstens één nieuwen inteekenaar aan werven. Zulk een boekdeel is diege- nge moeite overwaard. Het is groot 155 bladzijden, in twee kolommen ge drukt en bevat een verhaal, dat den lezer geheel weet mede te slepen. Men late dus het onderstaand in schrijvingsbiljet door den nieuwen inteekenaar invullen en voege er zijn eigen naam en adres aan toe. Den lezer wordt echter nog meer geboden. In het nummer is een Certificaat afgedrukt waarmede een geheel eigen aardige wedstrijd wordt geopend. In de vijftien eerstvolgende nummers vau de Nedérlandsche Illustratie en edities als Gèïll. Zondagsblad enz. zal tel kens zulk een certificaat voorkomen. Wie deze certificaten uitknipt, ver zamelt of tracht meerdere certificaten, van andere lozers byeen te garen, kan mededingen naar den Iprijs van HONDERD GULDEN welke wordt uitgeloofd voordengéne, die liet grootste aantal van deze cer tificaten aan den redacteur van de prijsvragenrubriek den heer WIL LEM SE, Kromme Nieuwe Gracht no. 64166', te Utrecht inzendt, te we ten in den loop der week volgende op den verschijndag van bet laatste certificaat. Doch ook hij, die op oen na het grootste aantal heeft verzameld, ont vangt een prijs van vijf en twintig gulden en de twee daaropvolgende ieder tien gulden. De lezer brenge dus de certificaten te zamen en vereenige zich met zijne medelezers om aldus met te grooter kans naar do prijzen van honderd, vijf en twintig en tien gulden te dingen. Wie deze Illustratie nog niet bij zijne Courant ontvangt, verznime niet onderstaand in- teekenbiliet in te ivullen en in te zenden Bureau Kleine Hout straat 14. De prijs is zoo gering dat het niemand onzer lezers een beletsel kan zijn zich de geregelde toezending van deze uitmuntende premie te verze keren. De Ondergcteekende verlangt ge-; regeld te ontvangen het Geïllustreerd Zondagsblad tegen den prijs vau 30 cents per 3 maanden, franco per post 37'/a cent. WOONPLAATSNAAM Bovengenoemde nieuwe inschrij ver aangeboden door: WOONPLAATS: NAAM BBNNEWL AND. Uit de „Staats-Courant". Kon. besluiten. Aan W. E. Duym, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kanton- reehter-plaatsvervangér in het kanton Beetsterzwaag. Benoemd tot directeur van het huis van bewaring te Utrecht, A. Gosker, thans adjunct-directeur der Rijks- werkinrichting voor mannen te Hoorn. Aan den eervol ontslagen Minister van Marine, jhr. H. M. van der Wijclt, met ingang van 27 Juli een pensioen verleend van f 4000'sj aars. Aan nagenoemde personen pensioen verleend tot een bedrag achter ieders naam vermeld: Philippe Willem van der Sleydbn, minister van waterstaat, handel "en nijverheid, f-4000; Govert; Quakernaat. G.Jzn.. bakenmeester der' lste klasse, f473; Nel us ofNelisvan Strien, bakenmeester dor lste klasse 1453. Benoemd tot directeur van het post en telegraafkantoor tc Almeloo, W. Geerke, thans in gelijke betrekking te Zeist; tot directeur van liet post en telegraafkantoor te Zierikzee, F. A. de Klerck Jr., thans in gelijke betrekking te Franeker. Atjeh. Blijkens van den Gouverneur-Gene- raal van Nederlandscli-Indië ontvan gen telegraphisclie berichten, zijn bij de jongste in Atjeh geleverde ge vechten gesneuveld: de le-luitenant bij bet korp marechaussee C. F. A. Wagener, de van het Nederlandsche leger bij dat in Indiö gedetacheerde le-luiteaant der infanterie J. van Grenningen. de fuseliers H. Duiu No. 30052, J. Tuk No. 29S0S, G. Winkelman No. 33673 cn J. H. Dis- j sel No. 31030en gevaarlijk gewond de korporaal der infanterie P. Bak ker No. 30372. Letteren en Kunst. UIT AMSTERDAM. Ned. Tooneelvereeniging. Vrijdagavond opende deze onder neming in den Hollandschen Schouw burg (PI. Middenlaan) liet seizoen met „Winterslaap", to'oncelspel in 3 bedrijven van Max Dreyer en „Eene Boedelscheiding", blyspcl uit het Russisch van Lwan Turgenjew. „Winterslaap" stelt den spelers liooge eischen: wanneer dit tooneel- spel niet zeer conscientious voorbereid ten tooneele wordt gebracht, wanneer niet alle optredenden liet beste geven, wat zij geven kunnen, valt het stuk als een baksteen enhet is niet gevallen, liet stak heeft een succes behaald, dat in aanmerking genomen het kleine aantal der bezoekers, die voor dergelijke stukken iets gevoelen en kunnen worden geacht de bedoe ling van den sc-hrijver volkomen te begrijpen zeer bevredigend mag worden genoemd. Wanneer deze vereeniging den weg dien zij heeft ingeslagen, nu 4 jaar geleden, blyft bewandelen, en er is geen aanleiding dit te betwijfelen, be hoeft zij voor de toekomst niet be vreesd te zy'umen weet, dat men om het moderne repertoire goed ge speeld te zien, bij dit kleine troepje moet zijn, al zijn er ook grootere ondernemingen, 'die hetzelfde reper toire du en dan vaakte schande maken Het gevolg is dat de Ned. Too- neelvereenigiug voortdurend speelt, bijna uitsluitend voor een kleine maar ontwikkelde schare bezoekers, die hare werkzaamheden weet te apprc- cieeren. De heer L. Smith, die thans in liet, emplooi van den heer L.H. Chrispyn is gekomen, welke laatste zooals be kend is. zijne stichting in den steek heeft gelaten om zich in de slecht gedrilde gelederen van „het Neder landse!) Tooneel" te scharen, heeft blijkbaar door zijn optreden in ,,:t Paradijs" en in andere stukken van j verdacht allooi niet al te veel van zijn talent ingeboet en heeft een der hoofd figuren uit het stuk, „Hans Meincko" de moderne „Streber" zeer verdien stelijk uitgebeeld en mevr. v. d. Horst (Trude) beseffende, dat liet. stuk voor liet grootste gedeelte met haar spel staat of valt. is er in mogen slagen eene uitnemende créatie te geven. Zij vermocht in het eerste bedrijf ons volkomen onder den indruk te brengen van de eindelooze verveling, die baar in die woud-eenzaamheid drukt, en wy leefden met haar in dat pijnlijke bewustzijn van niets te kun nen praestecren, tot niets nuttig te zijn dan vaders pantoffels klaar te zetten, zijn pijp te stoppen en zijn eten klaar tc maken. Mevr. v. d. Horst en dc neer Smith vooral zijn het die in de tweede acte aan de geheele omgeving het door den auteur bedoelde contrast met liet eerste bedrijf visten bij te brengen. Hier niets dan een loom, sufferig plan tenleven, daar de gezellige, opwek kende indruk vau een verstandig ge sprek; hier moet men de aanwezig heid gevoelen van den geest, die in de eerste acte moet ontbreken en hierin zijn beiden volkomen geslaagd. De lieer van Kuyk, die thans als artistiek leider de plaats inneemt, dien liy vroeger met den lieer Chris pyn deelde, verdient een woord van bijzonderen lof als regisseur; de hout vesterswoning zag er goed uitopvat ting van de rol van den houtvester Ahrens, door den heer van Kuyk ge speeld was niet zoo geheel 'juist. Ahrens is, ik zou bijna zeggenmeer zelfzuchtig, dan de heer van Kuyk hem heeft uitgebeeld, bij moet nog minder gevoelen voor zijne omgeving, nog meer in zichzelven en vooral meer in zijn werkkring opgaan, zooals blijkt uit Trade's klacht 7 „Vader houdt wel van me als er maar niet zooveel boomen in het bosch stonden De heer A. Faassen Jr. (Franz)1 was vooral goed aan het slot van het tweede bedrijf, waar hij zonder dat de auteur hein een enkel woord laat zeggen, zijn bedoeling, als hij zich naar Trade's kamerdeur spoedt, on miskenbaar duidelijk maakt. Mevr. de Boer (tante Ida) had te weinig van het schier duivelachtige iu zich, dat het stuk, b. v. in de tweede acte, van haar cischt „Eene Boedelscheiding" is een gees tig, vermakelijk blijspelletje, dat vlug en opgewekt gespeeld werdalleen komt iiet my voor, dat dc heer de la Mar ais Napoleon, z'n lijfrol, beter op zijn plaats is dan in Turgenjew's blijspel. Men bericht ons dat het Amster- damscli Vocaal Kwartet zich achter eenvolgens zal doen hooren in ons land, daarna in een tiental steden iu Duitschland, voorts in het volgend jaarinMünchen,Crefeld, daarnain een reeks uitvoeringen in Weenen en andere plaatsen in Oostenrijk. Vermoedelijk daarna in België. Het is een verblijdend verschijn sel dat dit echt Nederlandscb, we zonden kunnen zeggen, Amsterdamse!» ensemble, ook in den vreemde een wereldnaam heeft veroverd; het mcer- endeel toch van onze Nederlandsche toonkunstenaars blijft in ons land. zonder gelegenheid te hebben zicli te meten met de buitenlanders. Prof. dr. Zwaardemaker. Prof. H. Zwaardemaker hield Vrij dag in de Aula van de Ltrechtscne universiteit zijn inaugurale rede over het onderwerp„Physiologic der spraakgeleidiug". Tegenwoordig wa ren, behalve een groot, aantal studen ten en officieren van gezondheid, ge wezen collega's van den nieuwbc- noemden hoogleeraar, deAmsterdam- sclic hoogleeraren Van Rees, Stok vis en Winkler. GEMENGD NIEUWS Bijen als verdedigers der woning. In den Braziliaanschcn staat Rio Grande do Sul heeft onlangs een merkwaardig feit met bijen plaats gehad. Op een kolonie in 't biunen- iand had, in een afgelegen streek, zich een jong'echtpaar gevestigd; hij was een Italiaan en zij een Poolsche. De man was naar de stad gereden en de vrouw werkte op 't land. Door een i onverklaarbare onrust vedreven, zoo als zij later vertelde, ging de vrouw naar buis. om te zien of daar alles in orde was. Daar zag ze dat een luik opengebroken was en er twee maunen in huis waren, een Mulat en een Cabo colo (afstammeling vau Indianen), die kasten en kisten doorzochten. Op tafel lagen voor 't grijpen een pistool met dubbelen loop en een groot mes, oen farao. De deugnieten hadden waar schijnlijk ook vernomen dat 't echtpaar de woning met dcomgeving,diehetthans in huur had, wilden koopen en zoch ten nu naar rt geld. Heel verstandig grypt de jonge vrouw een der in den hof staande bijenkasten, werpt die door 't luik cn ylt weg, om hulp bij do buren te balen. Toen ze na ongeveer een uur met dezen terugkwam, zag men de beide inbrekers op den grond liggen, en nadat men de bijen door rook had bedwelmd, vond men, dat de Mulat door de boos geworden dieren gedood was. De Cabo colo leefde nog, maar was zoo toegetakeld, dat de kolonisten er van afzagen, hem in de stad aan het gerecht over te leveren. Hij was reeds genoeg ge straft. De bijen waren in zoo grooto hoeveelheid en zoo hevig op de twee lui aangevallen, dat ze, wijl de huis deur van buiten was gesloten, zelfs geen kans zagen, door 't nauwe luik naar buiten te xoraen. Valselie handschriften. Voor liet Berlijnsche Landgericht is de zaak behandeld van Ernst Her mann Kyrieleis en zyne vrouw, be klaagd van „te zamen en in vereeni ging omstreeks veertig malen ge leerde en ongeleerde menschen met nagemaakte brieven van Maarten Luther bedrogen te hebben. Sedert, vele jaren reisde dit echtpaar de groote steden van Duitschland en Oostenrijk af, somtijds even de grens over naar Italië, om verzamelingen oude kerkboeken, gezangboeken enz. aan te bieden, waarin, volgens huil zeggen, Luther eigenhandig, op het schutblad of elders, opdrachten, tek sten, aanteekeningen of door hem zelf gemaakte godsdienstige liederen geschreven zou hebben. Niet Luther echter, maar de lieer Kyrieleis zelf had aan die schrifturen schuld, en de niau bezat een zoo verbazende handigheid in het nabootsen van hand schriften, dat ook vakgeleerden, ar chivarissen, enz. er in liepen en in sommige gevallen schriftelijk de echt heid waarborgden, als zij zelf de te koop aangeboden exemplaren niet wil den of kónden koopen. Met deze ver klaringen van te goeder naam bekend staande deskundigen ging Kyrieleis' vrouw dan naar andere verzamelaars om hun de vruchten van de vlijt en bekwaamheid van haar echtgenoot tegen grof geld te verkoopen. Maar bel kwam wel eeusvoor.dat in een bijbel die^ zooals het jaartal aantoonde, iu 1770 gedrukt was, Maarten Luther toch hoogst eigen handig zyu naam gezet had. Dat

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 9