weede Editie. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. HOPMAN, J. C. Peereboom, Samson en Dalila. FEUILLETON. IDe Schatgravers. 5e Jaargang. Donderdag 30 September 1897, Bo 4371 HAARLEM'S DAGBLAD J±J3<DJSnSTEn*£JïIÏ&T&FttTJ'& Voor Haarlem per 3 maandenf 1-20 Voor de dorpen in den omtrek vraar een Agent gevestigd is (kom dei- gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheel© Rijk, per 3 maanden. 1.05 Afzonderlijke nummers0.0§ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post0.37*/a AT) V Jijj^TmTSTTTTÓlST: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiön worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Montmartre Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0,75, elke regel meer /0,15; Reclames per regel f 0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn Bloemendaal, Sandpoort en Schoten, P. v. d. RAADT, SandpoortHeemstedeJ. LEUVEN, bij de tolSpaamdamC. HARTENDORPZandvoortG. ZWEMMER; Velsen, W. J. RUIJTER Beverwijk, J. HOORNSRillegomARTE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. voor Rillegom is |olenstraat, te Hillegom. Directeur- Uitgever. BEZOEK der n Met het oog op het ezoek onzer Koningin- en aan deze gemeente, al zoo noodig, het algend Nummer van blad iets later ver- f chijnen V' ■*-' IC eïllustreerd Zondagsblad. De illustratie verheugt zich in eene memende belangstelling. Te verwonderen is dit niet, want q zoo uitgezochte keur van fraaie veilen en gravures, gezonde humor onschuldige scherts, zooals die in a familiekring past, werd nog nim- r voor zulk een lagen prijs (30 lts per 3 maanden) aangeboden. Deze illustratie is dan ook >or de lezers van dit blad een unie bij uitnemendheid. Maar de premie wordt nog schooner maakt. In het vervolg zal meerdere malen a extra blad kosteloos worden toe- voegd. Dus nóg meer lectuurNóg meer ivures! In 't bizonder meer afbeel den van actueele voorvallen en inende gebeurtenissen. Pennevruchten van schrijvers van teekenis zullen worden opgenomen. Voorts wordt voor nieuweintee- naren op het Geïllustreerd Zon- d igsblad voor Raarlenfs Dagblad atis beschikbaar gesteld een boeiende getiteld: -ONSCHULDIG f VEROORDEELD." Den lezer wordt echter nog meer boden. In het nummer is een Certificaat gedrukt waarmede een geheel eigen- rdigc wedstrijd wordt geopend. In vijftien eerstvolgende nummers van NederlandscheIllustratie en edities Gëill. Zondagsblad enz. zal-tel- sns zulk een certificaat voorkomen, 'ie deze certificaten uitknipt, ver- amelt of tracht meerdere certificaten, ,d?u andere lezers bijeen te garen, „..an mededingen naar den trijs van HONDERD GULDEN [elke wordt uitgeloofd voor dengene, tie liet grootste aantal van deze cer tificaten aan den redacteur van de prijsvragenrubriek den heer WIL- LEMSE, Kromme Nieuwe Gracht no. 64166, te Utrecht inzendt, te we ten in den loop der week volgende op den verschijndag van bet laatste certificaat. Doch ook hy, die op éen na het grootste aantal heeft verzameld, ont vangt een prijs van vijf en twintig gulden en de twee daaropvolgende 'ieder tien gulden. De lezer brenge dus de certificaten te zamen en vereenige zich metzyne medelezers om aldus met te grooter kans naar de prijzen van honderd, vijf en twintig en tien gulden te dingen. Wie deze Illustratie nog niet bij zijne Courant ontvangt, verzuime niet onderstaand in- teekenbiliet in te'vullen en in te zenden Bureau Kleine Hout straat 14. De prijs is zoo gering dat het niemand onzer lezers een beletsel kan zijn zich de geregelde toezending van deze uitmuntende premie te verze keren. De Ondergeteekende verlangt ge regeld te ontvangen het Geïllustreerd Zondagsblad tegen den prys van 30 cents per 3 maanden, franco per post 87 '/2 cent. WOONPLAATS: NAAM: Bovengenoemde nieuwe inschrij ver aangeboden door: WOONPLAATS: NAAM: Politiek Overzicht. Dinsdag heeft het Fransehe Kabi net een ministerraad gehouden ondor voorzitterschap van president Paure. In deze bijeenkomst deelde Hanotaux, de minister van buitenlandsche za ken, mede den inhoud van het voor- loopige vredestractaat, dat te Kon- stantinopel geteekend en Maandag aan Griekenland medegedeeld is ten behoeve van het teekenen van den vrede. De Fransehe Kamers zullen den 19den October worden geopend. In Spanje heeft men de vrees ge koesterd, dat de terugkeer der ko ninklijke familie te Madrid aanleiding zou geven tot betoogingen, die hoogst ongewensclit konden zijn in den te- genwoordigen tijd van spanning tus- schen Spanje en de Tereenigde Staten. De prefect van Madrid had aan de monarchistische comité's verzocht zich niet naar het station te begeven, ten einde moeilijkheden te voorkomen, terwijl de ministers, hoogwaardig- beidsbekleeders en senatoren de ko ninklijke familie op het perron ont-I vingen. De politie en gendarmerie zouden er worden bijeengetrokken, maar de troepen niet en haie worden opgesteld by het voorbijtrekken van den stoet. De koninklijke trein is zonder eenig ongeval Burgos gepasseerd. Uit Johannesburg wordt aan de „Times" gemeld, dat van de redevoe ring, Zaterdag door president Kruger te Krugersdorp gehouden, verschil lende lezingen en uitleggingen ver spreid zy'n; de gangbaarste lezing is deze, dat de Boerenregeering eene wetgeving voorbereidt, strekkende om de goudmijnmaatschappijen welke di videnden uitkeeren, te belasten ten bate van de maatschappijen die geen dividenden geven. Kruger kwam krachtig op tegen den rassenhaat;) onze regeering zeide by, maakt geen verschil tussehen de nationaliteiten; zy kent enkel goede burgers en kwade burgers. Generaal Joubert merkte! daarna sarcastisch op, dat de Engel- sclien doorgaans een voldoenden schiet voorraad aanvoeren om alle behoeften der Boeren te bevredigen. Hierboven vinden onze lezers een portret van Mevrouw C. Dii'ckx—van de Weghe in de partij van Dalila, in de opera Samson en Dalila van Saint Saëns, die morgen Donderdag avond in den schouwburg door de Noord- en Zuid-Nederl. Operaver- eeniging zal worden opgevoerd. De rol van Dalila is (wie kent het verhaal niet?) er een met veel kleur en gloed. Mevr. Dirckx—van de Weghe is op ons haarlemsch tooneel geen vreemdelinge meer en het ware overbodig, te beschrijven hoe zy ook deze party weet uit te beelden. Wat de overige bezetting van de opera aangaat, verwijzen wij naar de vol gende uittreksels uit beoordeelingcn van de groote bladen. RanaëlsbladDo heer De Meijer zong de party van Samson met glans rijke stemook Mevr. C. Dirckx deed zich eveneens van een goede zijde kennende heer Florissen gaf aan zyn partij veel relief evenals de heer J. Schmier, Telegraaf: Mevr. C. Dirckx ont ving na het eerste bedrijf een prach- tigen bloemenmand die alleszins ver effend was, ofschoon zij in de tweede akte eene moeilijke taak te vervullen, heeft, behaalde zy een groot succes. Deze voorstellingen hebben bewezen dat de N. Z. V. Opera groote wer ken op uitstekende wijze dubbel kan bezetten. Amsterdamsche Courantde heer Florissen zong den party van do Hoo- gepriester werkelijk prachtig met veel smaak en vooral veel gloed. Mevr. Dirckxvan de Weghe had vele sclioone oogenblikken. De beste aria's werden met goede stem en veel smaak gezongen. Het spel was uitstekend, doordacht. De heer De Meijer beweegt zich nog niet makkelijk maar zijne bewegin gen zijn te begrypen en te verdedigen. De krachtige passages kwamen ge heel tot hun recht. De heer J. Schmier zong en speelde zijn partijtje zeer muzikaal en met uitdrukking. ST ADSNIEU WS. eerste en derde pagina. Haarlem, 29 Sept 1897. De opening van de wielrysehool van den heer L. C. Smit in de Mag- dalenastraat werd door vele belang stellenden bijgewoond. Had men eer der geweten, dat de heer Smit deze opening zou opluisteren met een voor stelling van den bekenden kunstrij der Heimei, den „kleinen Heimei dan, zon zeer zeker de toeloop nog grooter zijn geweest. Want liet is inderdaad de moeite waard, Heimei te zien werken op zyn twee machines, den gewTincn twee- wieler (safety) en den hoogen bicycle. Hy rijdt met de twee voeten op een trapper, slaat onder het ryden de becnen over den stuurstang heen, rydt zittende op den stuurstang ach teruit met de armen over do borst gekruist, houdt zyn van nikkel fonke lende machine op allerlei ongelooflijke manieren in balans, om dan met een ruk het voorwiel recht te zetten en weg te rijden en dat alles met een vlugheid en lenigheid, die merkwaar dig zijn. Niet miuder bezienswaar dig zyn de toeren op den hoogen tweewieler cn het applaus steeg tot zyn toppunt, toen hy ten slotte al leen met het voorwiel de zaal rond reed. Een orkestje van den heer Blad Naar het engëlsch van ROBERT LOUIS STEVENSON. ZESDE GEDEELTE. Kapitein Silver. HOOFDSTUK XXIX. Alweer „de zwarte vlek11. „Welnu, laat zij maar komen; myn jongen laat tij maar komen" zeide Silver vroolijk. „Mijn geweer f nog geladen." I De vyf mannen kwamen binnen en een van hen trad fooruit. Op ieder ander oogenblik ware het komisch "eweest, zijn langzame bewegingen te zienaarzelend rad de vrijbuiter voorwaarts en stak zyn gesloten rech- (Brhand vooruit. „„Kom maar hier, jongen," zeide Silver. „Ik zal je liet opeten. Geef het maar hier, lummel. Ik ken de orschriften wel en zal een afgevaardigde geen kwaad .en." f Door deze woorden aangemoedigd stapte de vrijbiii- loiter vlug op Silver toe, overhandigde hem iets en Joop dadelijk weer naar zyn makkers terug. De schoepskok bekeek het voorwerp dat hy had ge kregen. „De zwarte vlek". Dat dacht ik wel," merkte hij op. „Hoe kom jelui aan het papier. Wel kijk eens aan; je hebt het uit een bijbel gesneden. Welke gek deed dat?" „Ziet jelui wel," zeide Morgan. Wat heb ik je gezegd. Daar komt nooit iets goeds van." „Dus jelui zyt het nu onder elkaar eens geworden vroeg Silver. Jelui komt allemaal aan den galg. Welke schijnheilige lummel bezit een bijbel „Dick" zeide er een. „Zoo was bet Dick Dan is Dick in staat zyn ge beden op te zeggen," zeide Silver. „Dick is ook wei gelukkig geweest, daar kun je staat op maken." Maar hier viel de man met het ziekelijke uiterlijk hem in de rede. „Laat die praatjes nu maar varen, John Silver, zeide hij. „Deze bemanning heeft je „de zwarte vlek" over handigd, zooals haar plicht voorschreef, jou plicht is nu te zien wat er op te lezen staat. Dan kan je met ons praten." „Dank je, George," hernam de scheepskok. „Jij be- hartigdet je zaken altyd goed en je komt de voorschrif ten nog goed na, zooals ik met genoegen merk. Wel laten wij nu eens zien wat er op staat. Oafgezet is het dat. Heel netjes geschreven, dat is zekerik zou zweren dat het gedrukt is. Is het niet jou hand George. Je bent mooi op weg om aanvoerder te worden. Het zou mij niets verwonderen als jy na my kaptein werd. Wees nu zoo goed en zet den fakkel weder hier neder, want mijn pyp geeft geen licht" „Kom nu," zeide George, houd deze mannen nu niet voor den gek. Je bent een grappige kerel, dat weten we wel. maar het is nu met je kapiteinschap gedaan, sta nu op en stem mede." „Ik dacht, dat jy de voorschriften kendet," zeide Silver minachtend. „Maar wanneer jij ze dan vergeten zyt, ik niet. ik blijf hier en let wel als jelui kapi tein totdat je mij jelui grieven hebt blootgelegd en ik daarop geantwoord zal hebben en dit papier is op bet oogenblik niets waard. Daarna zullen we zien." „Ohernam George, „je behoeft in geen geval bang te zijn; wij zijn eerlijke kerels. Eerst heb je de man schappen naar je eigen hand gezet durf eens zeggen, dat net niet waar is. Ten tweede laat je den vijand zoo maar dit buis veriaten. Waarom wilden zy er uit? Ik weet hot niet, maar liet was duidelijk, dat zy niets liever wenschten. Ten derde wil je niet toestaan, dat we lien by het moeras overvallen. We doornen je wel, John Silver, je wilt opzettelijk verliezen, en daar tloe je verkeerd aan. En dan ten vierde, hier is die jongen." „Is dat alles?" vroeg Silver kalm. „Genoeg, dunkt me," snauwde George. „We zullen door jou knoeiery nog allemaal aan don galg komen." „Welnu luister, ik zal deze vierpunten beantwoorden het eene na het ander zal ik behandelen. Ik heb jelui belaug uit het oog verloren zeg je? „Wel, je wist toch allemaal, wat myn plannen wa ren. Welnu en jelui wisten toch ook dat, als alles toed gegaan was, wij dezen avond met den schat naar e „Hispaniola" zouden terugkeeren. En wie dwars boomde mij? Wie bond myn handen, alsof hy de kapi tein was? Wie overhandigde my, den dag toen wy landden „de zwarte vlek," en wie begon dit spelletje? Ohet is wel aardig, dat zeg ik ook. het heeft veel van iemand, die de hornpijp danst met het galgetouw om zyn nekals de beul hem naar de strafplaats brengt. Maar wie is hiermede begonnen Niemand anders dan Anderson, Hands en jy George Merry! „En gy zyt de laatst overgeblevene vau dat bemoei zieke zoodje; je bent even aanmatigend als Davy Jones en wilt den kapitein uithangen jij, die het grootste gedeelte van ons hebt doen verongelukken „By den Hemel! maar nu loopt het de spuigaten'uit." Silver zweeg en ik kon aan de gezichten van George en zyn makkers zien dat deze woorden niet zonder eenige uitwerking bleven. „Dat is nummer één", riep de beschuldigde uit, het zweet van zyn voorhoofd vegend, want hij nad zoo luid en driftig gesprokeu, dat het huis er van dreunde. „Nu ik kan je op mijn woord verklaren, dat het mjj eigen lijk tegenstaat nog langer tegen jelui te spreken. Jelui hebt geen geheugen en geen verstand, en het verwon dert me sterk, dat jelui "moeders je naar zee gezonden hebt. Naar zeeITceren van fortuinJelui hadt beter gedaan kleermaker te worden." „Ga voort, John," zeide Morgan. Spreek liever tot de anderen." „O juist de anderen!" hernam John. „Ja dat is een mooi troepje niet waar Je zegt dat alles verknoeid is Maar nu zal ik je eens zeggen in hoe verre de zaken verknoeid zyn, als jelui 't tenminste kunt be grijpen. We zyn zoo dicht bij den galg, dat myn hals al stijf wordt, als. ik er aan denk. Jij nebt die kerels

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1