luisterde deze opening op, die waarheid feestelijk kan worden ge noemd en waarmede velen dan ook den heer Smit geluk wenschten. De inrichting is nu goheel en al klaar, de kleedkamers, de stalling, de werkplaats. Wat de zaal zelve betreft, zij maakte met haar lichte verf in den glans van het helle gas gloeilicht een aangenamen en gezel- ugen indruk. Amsterdamsch V ocaal-Kw art et. Bij eene uitvoering als wij Dins dagavond in de Concertzaal der Ver- eeniging bijwoonden komt de verslag gever, evenals ieder ander, eenvoudig om te genieten. Trouwens van kritiek uitoefenen kan hier wel moeieljjk sprake zyn. Wanneer krachten als de dames Noordewier-Reddingius en Loman en de heeren Rogmans en Mcsscbaert zich vereenigen tot een kwartet, dat by zyn voordracht zich richt naar do vingerwijzing van een zoo veelzijdig begaafd kunstenaar als Messchaert, behoeft niet gezegd dat al spoedig een onovertreffclyke graad van volkomenheid kan worden bereikt en een kunstvertolkiug wordt gebo den, die in een enkel woord subliem mag lieeten. Zeker niet dan ten koste van nauwlettende studie en energie ke zclfbelieersching zyn de vier stem men hoezeer ieder in haar soort het ideale nabijkomende, toch niet volkomen gelijk in klankvolume versmolten tot een geheel van onge ëvenaarde klaarheid, evenredigheid en welluidendheid. Dit ensemble nu bracht Dinsdagavond een programma ten gehoore, volkomen er op ingericht om ae belangstelling der toehoorders gedurende een paar uren levendig te honden. Het eerste deel was gewijd aan enkele meesters uit de 16e en 17e eeuw. Van G. Gorsi werd een „ado- ramus te", van Hans L. Hasslereen „Ave maris stclla" gezongen; Pales- trina, Lassus en Senfl daarentegen waren vertegenwoordigd door 4tal liederen op profanen tekst In al de maent van hun eminent kunnen, in heel de majesteit en de innigheid hunner welluidende, heerlij ke taal mochten wijde meesters der oudheid maar ook de meesters van den waren a cappellastyl.in zyn edel ste vormen bewonderen en ook voor hen die (zooals, tusschen twee haakjes, ondergeteekende) een enkelen keer door een wat al te verzorgd pia nissimo of een al te effectvol crescen do als minder met de waardigheid en ernst van gezegden styl overéén te brengen werden afgeleid was de interpretatie der meesterzangers een ryk vloeiende bron van zeldzaam mu zikaal genot. In bet tweede deel kwa men toonwerken van jongere mees ters der vocale kunst tot uitvoering. Opmerkelijk door opvatting en be handeling (een enkel maal niet geheel vrij te pleiten van iets gewilds en te geraffineerds) waren twee compo sities van den Amsterdamschen toon dichter Alphons Diepenbrock. In menig.onderdeel legt deze scherpzin nige en fijngevoelige kunstenaar ge tuigenis af van zyn diep inleven in zyn stof en van zyne in het antiek- mysterieuse gewortelde hooge, ruime opvatting. Technisch levert zijn werk, dunkt mij, te veel en te groote moeie- lykheden op, dan dat het door mid delmatige vertolkers met succes zou kunnen worden uitgevoerd. Hier ech ter kwamen ook de bezwaarlykste intonaties nooit in het nadeel van kleur en uitdrukking wat meer gezegd is dan dat de moeieljjk heden een voudig werden overwonnen. Bizonder voldeed het ongekunstelde volksliedje „Sandmünnchen" en als iets nog in staat zou geweest zyn de voldoening der aanwezigen te verhoogen, ware het wel: een herhaling der beide humoristisch opgevatte toonjuweeltjesDie Liebe als Rezensentin van GustavSchreck en het meer bekende Beredsavikeii van Jos. Hay dn waarvan natuur lijk het lakoniéke slot zyn lachspier- prikkelende werking niet miste. Tot slot werden twee Oud-Nederlandsche Volksliederen gegeven, waarby de heer Messchaert, al zingende, op de piano begeleidde. Een bizonder woord van ingeno menheid verdient nog de goede maat regel: de oudere meesters, behalve door hun werk, ook door een beknopte biographisehe aanteekening aan net publiek voor te stellen; dit kan niet anders dan bet begrip der be treffende toonscheppingen en het door de uitvoering geboden genot ten goede) de Reg. nog ontbroken had. En wat op den duur moet het gevaarte val len: wellicht echter reeds spoedig, komen. PHILIP LOOTS. BINNENLAND. Parlementaire praatjes. De eerste „hensche" vergadering der Tweede Kamer was een tamely k lange. Men had twee commissiön aante- vnllen: de huishoudelijke, waarin de heeren Mackay en Veegens benoemd werdendie voor de stenografie, waar in do heeren Schaepman, Lohman en Hartogh (na herstemming met den heer Borgesius een aardigheid na tuurlijk) benoemd werden. Ten aanzien der verkiezingen van de heeren Geertsema (Amsterdam VI) en Van Gilse (Sneek) werd besloten om de stembriefjes op te vragen, ten einde die door ae Kamer te doen con- Lroleeren, alvorens over de toelating dezer heeren te beslissen. Had de Kamer geen bezwaar om de conclusie der commissie voor de geloofsbrieven inzake Amsterdam voetstoots aan te nemen, ten aanzien van Sncek ging dit niet zoo vlot. Deze commissie, by monde van den heer Lobman, had aanvankelijk voor gesteld de bnefjes uit Woudsend op te vragen, waar verkeerdelijk een biljet van waarde heette verklaard te zyn en inlichting te vragen omtrent beweerde informaliteiten (liet ufctaf- geven van een kaart aan een <J bevoegden kiezer.) Nu bleef 1 zwaar van infoi-maliteit bestaan, maar een tweetal nadere adressen beweer den dat er te Woudsend niets w voorgevallen wat niet in den haak was en dat tegen de stemming niet was geprotesteerd. Moest de Kamer op de klacht van éen adres tot onder zoek overgaan? Dat was een ge vaarlijk precedent, meende de heer Lohman. Maar de heer Pijnappel was het niet met hem eens en meende, dat waar een klacht rees, die klacht onderzoek vorderde. Een standpunt, dat ook door den heer Kerdijk werd in genomen, die evenwel nu het op éen stem aankwam, alle stembriefjes wilde zien en niet alleen die van Woudsend. In dien geest stelde hij wijziging der conclusie voor. En dr. Kuiper viel hem bij, terwijl de heer van Karne- beek hierin een te ruime opvatting der bedoelingen van de kieswet zag. Met 66 tegen 23 stemmen werd het amend. Kerdijk aangenomen en de conclusie goedgekeurd. Het Adres van Antwoord op de Troonrede lokte geen ernstig debat uit, maar gaf den sociaal-democraten van beiderlei kleur gelegenheid om stelling te nemen in maidenspeeches, die, wat den vorm betreft, de aan dacht trokken. 't Meest beduidend was ongetwijfeld de anarchistische heer Van der Zwaag, die zich schijnt voorgenomen te heb ben om niets goed te vinden, zoolang er geen algemeen stemrecht voor man nen en vrouwen is en die dan ook nóch van deze Kamer nóch van deze Regeering iets verwachtte voor het volk, dat hy beter zeide te kennen dan tien geleerde andere leden der Kamer. Hij noemde het concept-adres, waarvan men den inbond kent, een antwoord van hovelingen en niet van volksvertegenwoordigers. En de zin snede omtrent den gunstigen toestand des lands bestreed hy meer bepaald, omdat er zooveel werkeloosheid was. De Regentes, eindelijk, wilde hy geen hulde brengen, wyl zij slechts deed wat elke moeder in gunstige omstan digheden voor haar kind zou doen. De heer Troelstra was veel gema tigder en bereid kleine hervormingen, zjj het ook noode, te accepteeren. Dat het kiesrecht in de Troonrede werd gemist betreurde hy en hoopte op steun voor een poging om daarin in zyn geest verbetering te brengen. Ook gewaagde hy van de leemte in de Troonrede ten aanzien van werklie den pensioneering en op de fout, dat geen sociaal-democraat zitting had in ae pensioencommissie. Ten slotte vroeg hy schadevergoe ding voor de landbouwers wier vee werd afgemaakt. Het debat ging tot zoover wat de algemeene strekking van het adres betrof vry'wel buiten den inhoud daarvan om. Dat de commissie daar aan geen politieke kleur gaf, verde digde de heer Vermeulen, voorzitter, op grond, dat de gelegenheid tot on- derbnge gedachtenwisseling en met den vorm betreft, de eerbiedige hulde aan de Regentes, meende spr. dat de Kamer zich het best uitte toen zy na de troonrede eenparig de Vorstinnen toejuichte. (Applaus van alle zyden.) Ook de premier kon kort zyn. Dat welvaart heerschte, was bestreden. Waarom? De sterfte was afgenomen, bet graan verbruik vermeerderd, tecke- nen van onmiskenbare welvaart zeide de heer Pierson. Dat er werke loosheid was, gaf de minister toe. Doch die heerschte overal, tegen den winter. Geen uitbreiding van het kiesrecht bracht dit kabinet Neen, want de tyd voor sociale politiek was gekomen en een kiesrechtdebat zou hervormin gen maar opbonden. Wat de pensioneering betreft, moest het rapport der Staatscommissie wor den afgewacht. Dat zou geen jaren duren. By de hulde aan de Regentes sloot de Regeering zich volmondig aan. Van de verklaring, dat de Reg. in de eerste 4 jaren het kiesrecht niet opnieuw aan de orde wil stellen, nam de heer Kerdnk nu nota, met het voornemen er bij de begrooting op terug te komen. Met de verklaring van den heer Staalman, dat bij in het adres waar heid miste, werd het algemeen debat gesloten en de strekking van het adres goedgekeurd met 86 stemmen tegen 6, die van de heeren van Kol, Troelstra, v. d. Zwaag, Nolting, Kete laar en Staalman. By de paragrafen kwamen nog twee onderwerpen ter sprake. De heer Lieftinck noemde het slui ten der vreemde grenzen, speciaal die van een nabnur (België werd be doeld) op grond van de in ons land heerschende veeziekte, slechts een voorwendsel, door eigen belang inge geven. Hij hoopte dat de Min. van Buitenl. Zaken m deze zou optreden met voorzichtigheid doch met kracht tevens. De heer van Kol uitte zyn teleur stelling, dat nog geen sprake was van een oplossing van den treurigen Atjeh-oorlog. Hij kon §3 van net Adres daarom reeds niet goedkeuren, doch ook omdat daarin van zooveel voor Indië belangrijke hervormingen totaal gezwegen werd. De Minister van Financiën ant woordde den heer Lieftinck, dat het een eisch was van verstandige poli tiek om bevriende mogendheden geen voorwendsels te verwjjten. Dat gaf hem een wapen in de hand als men, de ziekte geëindigd zynde, herope ning der grenzen kwam vragen. Wat Indië betreft, op Atjeb moest liet.nu toegepaste stelsel gehandhaafd bly ven in het belang ook der goedgezinde bevolking. Hervormingen wenschte ook deze Reg. maar zy had nog geen gelegenheid daarover met de Indische van gedachten te wisselen. De derde paragraaf en vervol gens het geheele adres, werd wange nomen met 85, resp. 83, stemmen tegen 6 (als boven). Een commissie, met den voorzitter aan het hoofd, zal het de Regentes aanbieden. Donderdag gaat de Kamer delnd. begrooting onderzoeken. G. JR. Uit de „Staats-Courant". Konbesluiten. Aan den heer C. J. W. Braess, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend, uit zyne betrekking van consul der Nederlanden te Eüogo (Kobe). De waarnemiDg van het consulaat al daar is opgedragen aan den heer T. Wassiliew. De kapitein-ter-zee W. J. Derx, met ingang van 16 October a.s., ge detacheerd by het departement van marine en hem opgedragen de betrek king van chef der afdeeling „Perso neel" by genoemd departementen de kapitein-luitenant-ter-zee J. B. Sneth- lage met laatstgemelden datum eervol ontheven van de tijdelijke waarneming1 van bovenbedoelde betrekking. Men schrijft uit Waterland (N.-H.) aan de N. CL: Nog steeds blijft de toren te Zun- derdorp (een kolossaal bouwstuk uit vroegere eeuwen) sporen van verzak king vertoonen. Gebouwd tegen de NeJ. Herv. Kerk, wijkt zy nu reeds sterk van het bedehuis af. Men mag tndelyk iets doen om voor 't oogen- blik verder gevaar te keeren, doch even als voor een paar jaar de prach tige toren te Purmerland. Het peil in Waterland is de laatste 30 jaar enorm verlaagd, de fmdeeringen ko men boven het water, en vergaan. Er is niets aan te doen. Wenscholijk ware het, dat van overheidswege een nauwgezet onderzoek wierd ingesteld naar den toestand van vele andere bouwwerken in den omtrek. Te Baarn werd Zaterdag een 23- jarige dienstbode door een insect ge stoken. Dinsdagochtend is zy aan bloedvergiftiging overleden. Een huwelijk per telegraaf. Het „Journal des Débats" meldt van een huwcljjk, dat dezer dagen per telegraaf is gesloten. De bruid en bruidegom waren verscheidene duizenden kilometers van elkander gescheidende een woonde in de Z. A. Republiek en de ander in ons land. De bruidegom met zijne getuigen en bevoegde autoriteiten kwamen bij een in een zaal van het voornaamste hotel te Pretoriade bloedverwanten van de bruid op dezelfde wyze in het ouderlijk huis te Amsterdam. Zoo zorgvuldig mogelijk waren alle maatregelen genomen en men had pre cies het verschil in tyd tusschen Am sterdam en Pretoria berekend, opdat beide partijen op hetzelfde oogenblik gereed zonden zjjn. Een speciale tele graafdraad kwam uit in de kamer van het hotel, waarin de bruidegom zich bevond en een andere in de woning van liet meisje. Eerst werd uit Pretoria geseind, dat men gereed was en men kon beginnen. Uit Am sterdam werd geseind, dat men ook gereed was en een begin had gemaakt. Een vriend van den echtgenoot, te Amsterdam aanwezig, had de functie van „gevolmachtigde" op zich geno men en nu hadden alle formaliteiten als by een gewoon huwolyk plaats. Ten slotte werd van beide kanten geseind, dat bet huwelijk gesloten was. Zoowel te Amsterdam als te Pre toria begaf het gezelschap zich nu aan het huwelyks-dinor. Na afloop daarvan zonden de getuigen van beide kanten hunne telegrafische gelukwenschen aan de echtgenooten De getuigen en vrienden van het pas getrouwde vrouwtje brachten haar daarna aan boord van het schip, dat haar naar Kaapstad zal brengen, waar zij door haar man met open armen wordt afgewacht. landen en rassen over 1600 M.paar denharddravery over 2200 M.ec een internationale harddraverij voor paardon van alle landen en rassen op een baan van 3200 M. Sport en Wedstrijden. Roeien. De beer J. J. Blussé vertrok 1.1. Zondagavond naar Asnières by Parys en is aldaar in goeden welstand aan- fekomen. Hy vond er zyn race-boot, ie uitmuntend was overgekomen. Zondag e. k., 3 October, wordt op de Seine bij Asnières het 36ste cham- pionnat de la Seine geroeid; er zijn 6 deelnemers. De le heat wordt gehouden te 2.40 volgens loting door Blussé van de Roeivereen. „De Hoop", Schultze— Denhard van de „Rowing-Clnb" te Parijs,Hen Tenwich van de „Société de rEncouragement" te] Nogent sur Marne. De 2e heat te 3 uur. Barrelet van de „Nautique d'Enghien" teEnghien, Dirauer van de „Rowing-Club" te Parys, Pilard, van de „Nautique Goissonnaire" te Goisson. Van iedere heat roeien in de be slissing de twee eerstaankomenden. De beslissing wordt geroeid te4'/2 uur. Corre. De van ouds bekende Bretonsche wielrijder Corre heeft op de baan te Rouaan het 24-uurs record zonder gangmakers, geslagen. Hij reed 671 kilom. 263 meters, biermede het record met 152 kilom. 929 meter slaande. De Belgische rijder Maurice maakte met gangmakers 518 kilom. 924 m. Oude Slot. Op de baan van bet „Oude Slot" hebben 20 October de wedstrijden plaats. Het programma bevat een hitten- wedren op de korte baan, een heat- harddravery voor paarden van alle GEMENGD NIEUWS Van de Britscli-Indische grens Uit Quetta komen weer berichten van ongeregeldheden op de grens van Engelsch-Indië en Beloetsjistan. In een gevecht met benden van Jaffer Chan zyn enkele dooden gevallen aan 'svyands zijde, maar Jaffer is over de grens ontsnapt. Men gelooft niet dat de rust in deze streken ernstig ge vaar loopt. Het plan bestaat 100 lansiers uit Nieuw-Zuid-Wales aan de krijgsver richtingen op de Afgaansche grens te laten deelnemen. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. De nieuwe groote prijscourant van het voorname "handelshuis RUDOLPH HERTZOG te B e r 1 ij n, is weder verschenen en ziet er keurig uit. Op 176 bladzijden voorzien van talrijke afbeeldingen, vinden wij al de schatten der mode opgesomd, die het vrouwenhart snel ler doen kloppen, 't Zou ons te ver voeren alles uitvoerig na te gaan, zoodat wy ons tot een kort overzicht moeten bepalen. Jaquets, pelerines, mantels, gereed gemaakte costumes, blouses, onderkleederen, doeken, de- is, alle soorten stoffen voor kle dingstukken, van de goedkoopste tot de duurste zijden waren en fluweel, El- sasser wol-artikelen, linnen, breiwerk, kousen, handschoenen, dames- en heeren dassen, boezelaars, parasols en arapluies kortom alles wat in innen- en buitenland wordt voort gebracht op het altyd veranderende en altijd nieuwe produeeerende ge bied der mode is in de onmetelijke bergruimte van dit grootste handels huis van Duitschland voorhanden. Bijzondere aandacht verdient de afdeeling pelswerk, die verrassend ryk gesorteerd is. Ieder die daartoe den wensch te kennen geeft, ten einde zich over liet aangebodene te infor- meeren, ontvangt den catalogus toe gezonden, die by alle inkoopen een betrouwbare, trouwe gids blijkt te wezen. De wereldvermaardheid van de firma HERTZOG staat er voor in, dat men daar alles wat het hart begeert, vlug, goedkoop en goed kan krijgen. Bij den catalogus behoort een plaat van de nieuwe herfst- en wintermo des. Voor gordijnen, meubelstoffen, tapijten, wasdoek en linoleum bestaat een afzonderlijke catalogus. Warner's Safe Cure. Maagziekten, hartkloppingen, sla peloosheid, zenuwziekten enz. ont staan veelal door slechte werking der nieren. Geen ander orgaan is oorzaak van zooveel kwalen als de nieren. In menig geval gevoelt men niet, dat storing m hunne werking oorzaak is van pijnen in andere lichaamsdeelenin de nieren zelf ;evoelt men dan geen pijn, daar ieze weinig gevoelzenuwen hebben. Gebruikt slechts Warner's Safe Cure, om de nieren hun geregelde werking te doen hervatten of be houden, en U voor vele ziekten te vrijwaren. Verkrijgbaar byG. I. B. v. d. GAAY Zn., Groenmarkt 27, 's Gravenhage M. CLEBAN Co., Heiligenwcg 42, Amsterdam. Vervolg Stadsnieuws Het voorloopig comité ter versie ring van de Riviervischmarkt ter ge legenheid van het Kroningsfeest in 1898 vergaderde Dinsdagavond met de medebewoners in een der zalen der Sociëteit „De Kroon." Het was een opgewekte vergadering. Vele woorden werden gesproken op het welslagen van het doel. Bijna allen beloofden hunne medewerking zoowel in kosten als bemoeiingen. O. a. werden eenige teekeningen bezichtigd. In de eerst volgende vergadering zal een besluit worden genomen betreffende de te kiezen ieèkening. Tot bestunr^ zyn gekozen de heeren: W. C. v. d. Laan, le Voorzi J. W. Boeree, 2de Voorzitter, J Loor, Secretaris, Ph. Roest, Pent meester, L. Zwartser, Commissi! In het café Nassau beeft Zate: avond den 25en dezer de bespre plaats gehad over de versiering de L. Margarethastraat by het Kroningsfeest. Alle bewoners betuigden hun pathie in het vrijwillig bijdragen kosten: Tot bestuursleden werden gek< de volgende heeren: J. H. Bolleurs Eere Voorzittec A. Heins President, C. van den I Secretaris, J. J. Berghuis, Penn meester, W. J. van Tiel en J. ij ringer, Commissarissen van Toczi Bezoek der Koninginnen Hedenmiddag berichtten v per bulletin, dat H.H. M.M. niuginnen morgen onze stad incog zullen bezoeken, teneinde o.a. eet musea te bezichtigen. Nader vernemen wy, dat H.H. met den trein van 1.57 Greenwi tyd bier zullen aankomen en te ci 5 uur per extra trein weder trekken. Op het verzoek van H.H. M zullen de Koninginnen in het K niaal Museum, waarnaar zy dit van het station gaan, alleen doon lieer Van Eeden worden ontvang Het Museum van Kunstnyveri wordt niet bezichtigd. Het zal zeker overbodig zyn, stadgenooten op te wekken, morg Donderdag, ter eere van dit kot klijk bezoek, de driekleur uit te stek Wedvlucht. Zondag jl. hield de postduivenv eeniging „de Snelvlieger" een ond linge wedvlucht van Maastricht, afstand van 184 KM. De duiven w den om 8 uur G. T. in vrijheid steld en bereikten hunne hokken volgt: 1 T. v. d. Linden C. J. Kroese J. de Klerk J. v. Vliet L; Verpoorten 11 u. 15 m. 11 19 20 11 19 30 11 35 25 11 38 30 Aan het bestuur der alhier gevi tigde Vereeniging ter behartiging v de geestelijke en stoffelijke belang der armen is bij K. B. vergunni; verleend tot het nouden van eene v« loting van door de armen vervaardig voorwerpen ten voordeele der vere niging. De zaak-Bredius (afsluiting vj het Schotervoetpad) die Donaerd 25 dezer behandeld zou worden, tot nader bericht uitgesteld. KANTONGERECHT. In een gulle bui. De bierhuishouder J. H. Bulte: aan de Oostvest had aan den avot een paar klanten in zyne gelagkam die, nadat zij eerst een glaasje bi hadden gebruikt, wel zin in eenbo reltje hadden. Ze wilden daaro naar een andere gelegenheid gaa waar vergunning was. Maar eer vroegen zij Bulters of deze hun oc een glaasje sterken drank kon tcx dienen. Neen, sprak de bierhuishoi der, dat mag ik niet; maar weet wat, ik zal je elk een glaasje geve dat behoef je me dan niet te betalei Nu, daar zal niemand iets tegen hel ben. Zoo kreeg .elk dan een bot reltje voor zich en juist zou me eens proeven gaan, toen een paa rechercheurs binnenkwamen, die c glaasjes in beslag namen en teg( Bulters proces-verbaal opmaakten. I Is een bard gelag als men zoo ii eens z'n glaasje voor zijn neus zia wegnemen, maar daar is eenmaal nieti aan te doen. Bulters erkende het feit ei' beweerde niette weten, dat hij door ie» cadeau te geven, een strafbaar feu pleegde. De kantonrechter vond hel jeyal vreemd. Hy wist niet, dat bier] ïuishouders zoo royaal waren en meenl de dat zy dus alle verdiensten weg ga' ven. De eisch luidde f 15 of 20 dagen Bulters moet dus duur zyn „gull* bui" betalen. Allerlei kleine zaakjes kwamee dezen ochtend voor, waaronder vee, betreffende baldadigheid. Ook diende: er andere. J. Vermeer had zich aai wel eens zien hangen, terwyl de vogels over hun hoofd vliegen en de mensclien naar ze wijzen. „Wie is dat?" zal cr een zeggen. „Die! o! dat is John Sil ver „Ik - kende hem wel," zegt een ander. „„En als je goed luistert, dan kan je de ketenen hooren rammelen, waarin zyn makkers hangen."" „Nu, zoover hebben we het nu gebracht, en dat hebt jelui te danken aan George, Hands en Anderson en nog zoo'n paar gekken. En als je nu wilt weten wat ik op nummer vier antwoord, luister danis die jon gen geen gijzelaar? Zullen we nu een gijzelaar om net leven brengen Neen, dat zal niet gebeuren, want hy is onze laatste kans op behoud. Dien jongen dooden nooit maats! En nummer drie? Wel daar is nog al veel van te zeggen. Telt jelui het dan volstrekt niet, dat de dokter iederen dag naar je komt zien lag jij John, niet een paar uur geleden met een kapotten kop, terwijl nog geen zes uur tc voren, George Merry lag te rillen van de koortsEn denkt je nu niet dat er een onderhandeling op lil is? Dat zal niet zoo lang meer duren en dan zullen we blij zijn e:n gijzelaar te hebben. En waarom ik die overeenkomst sloot Je smeektet mij op je knieën het toch te doen ja, op jelui knieën kwaamt ge me vragen en anders zoudt ge ook van hODger zyn omgekomen, als ik het niet gedaan bad maar, daar deed ik het niet om. Ziedaar waarom ik zoo handelde I" En hy wierp een papier op den grond, dat ik dade lijk herkende het was de kaart met de roode krui zen, die ik in de kist van Billy Bones had gevonden. Maar ik kon mij niet begrijpen, waarom de dokter kaar aan Silver gegeven bad. Maar ofschoon het mij onbegrijpelijk voorkwam, dat John in liet bezit van de kaart was, scheen het den vrijbuiten byna ongeloofelijk toe. Zy vielen er allen op aan, als een kat op een muis. Iedereen wilde op zyn beurt het papier bekijken, en zij rukten het telkens uit. eikaars handen. Bfl het hooren van hun gevloek, geschreeuw en kin derlijk gejuich, waarmee zij hun onderzoek begeleidden, zou men denken, dat zy reeds in het bezit van den schat en veilig en wel aan boord waren, „Ja," zeide er een, „dat is dc kaart van Plint; J. F. met een streep er onder, dat was zijn manier van schrijven." „Het is heel aardig," zeide George. „Maar hoe zul len wy met den schat wegkomen, nu het schip ver dwenen is?" Plotseling sprong Silver op en zich met zyn eene hand aan don muur vasthoudend, schreeuwde hy„Nu waarschuw ik je, George. Als ik nog een woord van je hoor dan zal ik eens met je afrekenen. Hoe of je aan boord moet. komen? Wel, weet ik het! Jelui moest me dat kunnen vertellen door jelui schuld is die schoener verloren gegaan. Maar jelui weet niets, en bezit hersenen als garnalen. Maar je kunt netjes praten, George Merry, daar kan je staat op maken." „Dat is goed gesproken," zeide de oude Morgan. „Goed genoeg dat zou ik ook zoo denken," antwoordde de scheepskok. „Jelui hebt het schip verloren en ik heb den schat gevonden. Wie is er nu 't beste aan toe Kies nu maar wie kaptein moet zyn, ik heb afgedaan." „Silverschreeuwden allen. „Barbecue kapitein „Zoo mag ik het hooren", riep de kok uit. „George, je moet nu maar eens tot een volgenden keer wachten, en wees bly dat ik geen wraakzuchtig mensch ben. Dat ben ik evenwel nooit geweest. En nu makkers, wat moet er met dit papier gebeuren Het dient nu nergens meer toe, is 't wel?" „Hier Jim, daar heb je een merkwaardigheid" vervolgde hy my het papier toewerpend. Het had de grootte van een kroon, en was aan de eene zjjde wit, daar het uit de laatste bladzijde was gesneden. Aan den anderen kant stonden twee verzen, waarvan de volgende woorden een sterken indruk op my maakten..Die zonder dat leven zyn honden en moordenaars." De bedrukte zijde hadden zy met houts kool zwart gemaakt, waarvan een groot gedeelte reeds op rnyn vingers was overgegaan; op den witten kant stond slechts éen woord „afgezet", geschreven. Ik heb dit papier nog bewaard, ofschoon men van de letters niets meer kan zien, dan een enkele zwarte streep. Met deze gebeurtenissen liep de avond ten einde. Nadat er aan allen rum was uitgereikt, legden wy ons te slapende eenige wraak, die Silver nam, was, dat hy George Merry op wacht zette, met de bedreiging, dat by zou doodgeschoten worden, wanneer hij zyn post verliet. Het duurde lang voordat ik den slaap kon vatten, en de Hemel weet dat dit zijn reden ook wol hadik dacht aan den man, dien ik den vorigen middag had ver moord, en aan de merkwaardige rol, die Silver speelde met de eene hand de vrijbuiters en met de ander elk mogelijk of onmogelijk middel vastgrijpend om zjji ellendig leven te redden. Hij sliep rustig en snurkt luidzoo slecht als hij was, voelde ik my by de ge dachte aan de gevaren, die hem omringden en het schaD delijk lot, dat hem wachtte, toch pijnlijk aangedaan. HOOFDSTUK XXX. Ik geef mijn woord van eer. Ik ontwaakte of liever allen ontwaakten, want ik zag, dat de schildwacht, die tegen de deurpost aan gevallen was, opschrikte door een luide, heldere stem, die ons toeriep: „Hei daar! De dokter!" En werkelijk het was de dokter in eigen persoon. En ofschoon ik mij verheugde bij het hooren van dezej welbekende .stem. zoo was mijn vreugde toch niet onvermengd. Lk herinnerde my met schrik mijn ongehoorzaam ge-1 drag; en nu tengevolge daarvan tusschen de vijanden geraakt en door gevaren omringd was, voelde ik mü beschaamd den dokter te ontmoeten. Hy moest wel zeer vroeg opgestaan zyn, want de dag was nog nauwe lijks aangebroken. Toen ik door een der schietgaten keek zag ik Dok ter Livesey staan, terwijl hy tot aan zyn knieën in ee« dichten nevel gehuld was. K Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 2