Tweede Blad BEHOORRNDB BIJ HAARLEM'S DAGBLAD TAN Donderdag 30 Sept 1897. BINNENLAND. Hofberichten. Aan het diner van Hare Majestei ten hebben Maandag deelgenomen baron van Brienen van de Groote Lindt, lid van den raad van voogdij; E. baron Sweerts de LandasWvborgh. ond-lid van den raad van'Neder- landseh-Indiëjhr. Van der Staal van Piershil buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister van H. M. de Koningin te Konstantinopel, en me vrouw Van der Staal. Het vertrek van HH. MM. naar het Loo is bepaald op Zaterdag a. s. te ca. 9 Va uur. De dienst, die de Koninginnen ver gezelt, bestaat uit: jhr. mr. van Pabst van Bingerden, kamerheer, jhr. van Tets, adjudant en jhr. YanSuch- telen van de Haarc, ordonnance-offi- cier. H.H. M.M. zullen Zaterdag 16 October het diner van de Provinciale Staten van Gelderland te Arnhem bij wonen. Dinsdagnamiddag werd aan Leiden een bezoek gebracht door H.H. M.M. de Koninginnen. Bezichtigd werden het museum van oudheden aan de Breestraat en de afdeelingen van het Ethnografiseh museum aan Hooge- woerd en Rapenburg. H.H. M.M. werden daarbij rondgeleid door de directeuren dier instellingen, de h.h. drs. W. Pleyte en J. F.E. Schmeltz. Te 4 uren ongeveer keerden de Vor stelijke bezoeksters naar de residentie terug. Zij werden door de menigte bij haren tocht door de stad geestdriftvol toegejuicht.Uit tal van huizen en van de openbare gebouwen wapper de de driekleur. Intercommunale Telephoon- dienst. Uit een koninklijk besluit van 16 September jl. betreflende het gebruik van den intercommunalen telephoon- dienst blijkt o. a. dat voorcaan voor een gesprek van drie minuten tus- schen 11.40 's morgens en 3.40 's na middags (Greenwichtijd) wordt be taald 50 ets en gedurende den overi gen tijd van openstelling der kanto ren 25 ets. De geabonneerden van een plaatselijk telephoonnet, die van uit hunne perceelen intercommunale verbindingen wenschcn, moeten buiten het gewone tarief een bedrag van f 5 per jaar ten bate van het rijk storten. Zonder vooruitbetaling van dit bedrag kunnen geabonneerden ook verbinding krijgen, doch dan tegen betaling van 50 pet. boven het gewone tarief. De directeur-generaal der posterijen en telegraphie heeft hierop dd. 23 Sept. jl. eene nadere beschikking ge nomen, waaruit o. m. blijkt, dat van den intercommunalen telephoondienst ge bruik kan worden gemaakt door a. een ieder, die zich bij een pu blieke spreekcel voor den intercom munalen Rijkstelephoondienst aan meldt geabonneerden van plaatselijke telephoonnetten, welker centraalbu- reelen met een intercommunaal Ryks- telephooubureel zijn verbonden voor zooveel ten genoegen^van den Direc teur van het Rijkstelegraafkantoor ter plaatse van evenbedoeld telephoon- bureel gebleken is, dat de exploitant van het plaatelyk net voldaan heeft aan de voorwaarden, hem bij de Rijks vergunning voor den aanleg en de exploitatie van dat net met betrek king tot het intercommunaal verkeer opgelegd c. personen, wier perceelen direct met een intercommunaal Rijkstele- phoonbureel zijn verbonden. De geabonneerden van het plaat selijk telephoonnet, bedoeld sub 15, die de bevoegdheid wenschen te er langen om, van hunne woningen uit, intercommunale verbindingen aan te vragen, zoomede de belanghebbenden bedoeld in artikel 5 van het genoem de Koninklijk Besluit, behoorenzich bij den Directeur van het Rijkstele graafkantoor ter plaatse waar het intercommunaal Rijkstelep'noonbureel gevestigd is, aan te melden, eenaan- vraagbiljet (model Tfn 9) te onder teekenen, de vastgestelde som van f 5 in verhouding tot bet nog loopende gedeelte des jaars te betalen, en als depót voor de kosten, verschuldigd bij het gebruik van intercommunale telephoonlijnen, eene som van ten minste flO bij den Directeur te stor ten. De geabonneerden, die de in dit artikel genoemde f5 per jaar niet hebben gestort, en nochthans van in tercommunale telephoonlijnen wen schen gebruik te maken, behooren zich bij den voornoemden Directeur aan te melden, het bovenbedoelde aan- vraagbiljet te onderteekenen en als depót voor de kosten, verschuldigd bij het gebruik van bedoelde tele phoonlijnen, ten minste f5 te storten. Zij, die de bovenbepaalde sommen in depot hebben gestort zijn gehou den het depót terstond aan te vullen wanneer dit door kortingen wegens gevoerde gesprekken tot uiterlijk f 1 is verminderd. Zoolang die aanvul ling niet heeft plaats gehad, is de meergenoemde Directeur gerechtigd de aansluiting aan het intercommunale telephoonnet te weigeren. Hazen voor den jachttijd. Men zal" zich herinneren dat, op verzoek van eenige vereenigingen, die speciaal de jacht beoefenen, door de provinciale besturen de opening van de jacht op hazen en fazanten eerst is vastgesteld op 2 October. Een oud-lid van de Tweede Kamer, een groot jager, begaf zich voorleden week van zijn woning te Amsterdam naar zijn club in de Kalverstraat. In een der hoofdstraten, die hij doorwan delde, zag hy in de etalagekast van een poelier drie mooie hazen hangen. Dat was dan toch al te brutaal In zijn soeieteit schreef hjj een brief aan den procureur-generaal, en stelde deze van de overtreding in kennis. Een brigadier van de ryksveld- wacht trok den volgenden dag naar de bewuste straat, zag de drie hazen hangen, trad den winkel binnen en zeide, tevens beslag leggende op de drie corpora delicti, tegen den poelier, dat hy tegen hem proces-verbaal op maakte. Met een leuk lachje reikte de poe lier den brigadier de drie langooren over, en toen bleek het, dat deze ge vuld waren met stroo .Hetwaren reclame-hazen N. v. N. De Gooisehe Stoomtram. Maandagavond is door de Gooisehe stoomtram weder een ongeluk ver oorzaakt tusschen Hilversum en La ren. Een gebrekkige man, in de buurt te Laren woonachtig, reed in een hondenkar togen ongeveer acht unr dicht bij de rails van de tram. Aan gezien hij zonder licht reed, merkte de machinist hem eerst op, toen een ongeluk niet meer te voorkomen was. De machinist remde wat hij kon, doch de kar werd door de machine gegre pen. Den hond werd een paar pooten afgesneden, zoodat het dier Dinsdag ochtend moest worden afgemaakt. De man, die lam was en zijn karretje niet had kunnen verlaten werd vrij ernstig gewond en naar zijn woning vervoerd. In de buurt weet „men" het ongeluk aan de tram, maar bij een door ons te Laren ingesteld on derzoek is ons gebleken dat het slachtoffer het ongeval aan zichzelf had te wijten. Yele burgers wisten ons te vertellen, dat hij dikwijls ge vaarlijk dicht bij de rails rijdt. nooit licht op heeft 's avonds en niet af- keerig is van een borrel. Hbld. Hoog Kijkgeld. Men herinnert zich zeker nog de fabelachtige sommen, die, bij gele genheid van het hnldigingsfeest te Londen, dit jaar, voor éen raam of éen plaats gegeven werden, waarover men toen de handen ineensloeg, doch het schijnt, dat wy ook in Amster dam aardig dien weg opgaan, daar er zeer veel moeite wordt gedaan om gunstig gelegen huizen voor de da gen, die het kroningsfeest zal duren, machtig te worden. Zoo werd er o.a. door iemand voor éen enkel raam van het café „De Bisschop" op den hoek van Dam en Damrak f600 geboden, uitsluitend voor den ochtend van den intocht, terwijl :n ander voor 3 ramen gedu rende de feestweek f 5000 wilde ge ven. Yan particulieren kwamen schrif telijk aanvragen in met aanbiedingen van f 300 tot f 500 per plaats, en geen wonder dus dat menigeen, die door gunstige ligging geld van zijn wo ning zal kunnen maken, van de ge legenheid zal profiteeren en goede zaken zal maken ook. Want dit zyn geen uit de lncbt gegrepen cijfers; zij werden geboden, niet eens ge vraagd, en dit wetende zal men het ook verklaarbaar viuden, dat een combinatie aan de firma Kattenburg op den hoek v.d. Nieuwendijk niet minder dan f25.000 geboden moet hebben als zij gedurende die week haar geheele huis wilde afstaanWat zou dan een huis als dat van den collecteur Cretier wel waard zijn? Men schynt evenwel, en zeer te recht, de kat eens eerst uit den boom te willen [zien, daar, als het publiek nu reeds zoo willig blijkt te zijn, er bepaald nog wel meer animo zal ko men. En ieder vischtop zijn getij. Zoo denkt bepaald de eigenaar van het huis op den Dam, waarin de fac torij van het Staatsspoor gevestigd is er ook over, want hoewel het boven huis daarvan leeg en te huur staat, werd een liefhebber, die het huren wilde, teruggewezen met de mede- deeling, dat het eerst primo October 1898 betrokken kon worden. Men wil het dus liever nog een jaartje laten leegstaan, overtuigd, dat men die h urn-penningen er dubbel en dwars zal uitkloppen. Ook bij enkele winkeliers op het Damrak is men bezig geweest, om een overeenkomst voor winkelkasten of voorkamers te sluiten, doch, tot nu toe althans, met bescheidener aan biedingen, hetgeen trouwens verklaar baar is. Ziehier echter een paar staaltjes van de stemming, die er nu reeds op en naby den Dam is waar te nemen, en wy sehryven nog pas Sep tember. Vad). Pers Overzicht. De Troonrede. Wy hoorden reeds het oordeel der liberale, katholieke en anti-rev. pers over de troonrede. Hier volgt nog iets vau de radicale en de sociaal demo cratische. In een artikel van Radicale Her vorming lezen wij „Wy beschouwen de troonrede niet als het program voor vier jaren, maar alleen als een opsomming dei- eerste werkzaamheden. Blykbaar is slechts genoemd wat by na gereed of althans in bewerking is. Het zal echter ze ker wenschelyk zyn, dat io het debat j over hei Adres van antwoord de Re geering de gelegenheid worde gege ven deze opvatting te bevestigen. Niet overbodig zal het dan wezen, tevens eenige toelichting te vragen van de vage" uitdrukking wetsvóordrachten betreffende den arbeid. Wij hopen, dat hier niet slechts wordt gedoeld op een regeling van het arbeidscon tract. En vooral behoorde eens ge vraagd te worden wat de Regeering van plan is ten aanzien der afge schafte progressie in de gemeentebe lasting. Zyn de antwoorden daarop wat zy behooren te wezen, dan kan men waarlyk niet zeggen, dat de Re geering te weinig in uitzicht stelt De leerplicht op zichzelf is reeds een zeer gewichtige maatregel, die niet zonder zwaren stryd tot stand zal komen. En dan de herziening dei- armenwet en de afschaffing der plaats vervanging! Eer we dat alles bele ven." Aan het einde van zyn artikel maakt het Weekblad de opmerking, dat in een Ministerie als dit niet verwacht werd, dat het, den algemeenen toe stand besprekende, zou zwygen over den arbeid. De Sociaal Democraatdie weinig bad verwacht is nog teleurgesteld. Het merkt op, dat de twee zaken, die den vooruitstrevenden arbeiders bet meest belang inboezemen, nl. kies recht en arbeiderspensiouneering, ont breken op het program. De arbeiders, die van deze Regeering groote ver wachtingen hadden gehad, zullen thans zeker reeds inzien, dat zij be drogen zijn uitgekomen. Dit Ministerie is, volgens de S. D., wat de heer Veegeus er van heeft voorspeld: een overgangsministerie, dat geen groote zaken tot stand kan brengen. De oprichting van een aparte landbouw-afdeeling aan het Departe ment van Binnen 1. Zaken vindt bet blad een vrij onschuldigen maatregel, die alleen dan iets kan beteekenen, als daardoor niet alleen meer aandacht aan den landbouw wordt besteed, maar tevens ten bate der verarmde boeren en der veldarbeiders finan- cieele opofferingen worden afgedwon gen van de landheeren, hypotheek houders en andere kapitalisten. Dat zal echter eerst gebeuren, als de ar beidersklasse meer invloed op onze staatsmachine uitoefent. Dat de tegenwoordige Regeering niet van plan is, zoodanige maatre gelen te nemen, waardoor van de be zittende klasse groote opofferingen worden gevraagd, blijkt wel, meent de Sociaal Democraat, uit de magere paragraaf omtrent belastingenwat gepeuter aau ons tarief van invoer rechten tot versterking der Rijksin komsten. Daar zij terecht de bestaande grondslagen van dat tarief wil behouden, kan men van die wij ziging geen groote opbrengst ver wachten. De betere bescherming en berech ting van kinderen en jeugdige perso nen, waartoe wetsontwerpen zullen worden aangeboden, kosten vrij wat- minder dan flink ingrijpende verbe teringen in den stoffelyken toestand der ouders, die alleen in staat is, het zedelijk en stoffelijk peil der kinderen te verhoogen. Ook leerplicht, die wordt toegezegd en waarmede de strijd tegen de clericalen wordt aan gebonden, is minder duur, dan het nemen van maatregelen, die den hin ders bet eetreeht waarborgen. Wettelijke verzekering van werk lieden tegen de gevolgen van onge vallen in bepaalde bedryven, de ont werpen betreffende het militaire strafrecht en de krijgstucht acht het blad natuurlijk noodig. Dat er bovendien wetsvoordrachten „in bewerking" zyn tot verbetering der woningtoestanden en van het armwezen, was van deze Regeering te verwachten. Wat zij zullen inhou den, moet blijken, evenals het blijken moet, wat de Regeering meent met de wetsvoorstellen betreffende „den arbeid", die ook in bewerking zijn Leerplicht. Het Centrum prijst den heer Yan Asch van Wijck, omdat deze door zyn in de Eerste Kamer gesprokene woor den bij de behandeling van het Adres van Antwoord op de Troonrede den premier een Werdatoeriep, waarop deze met liet regeeringsparool moest antwoorden. Uit het antwoord van den minister blijkt daghelder, oordeelt genoemd blad, dat wat voor den katholiek en den anti-revolutionnair te vreezen was in de regeerings-paragraaf van den leer plicht, daar ook wezenlyk in zit. „Al zou het misschien onjuist zyn te spreken van een heropening van den schoolstrijd, voor zoover als deze door de wet-Mackay is bijgelegd, zegt het Centrum in ieder ge val dreigt de invoering van leerplicht een nieuwen schoolstrijd te doen ont branden, want er zullen altyd ge meenten overblijven, waar liet on doenlijk is een bijzondere school te vestigen en daar zal de leerplicht de minder vermogende ouders noodzaken de kinderen te zenden naar de open bare school. „Invoering van leerplicht volgens de uitspraak van dezen minister, heeft dus in zyn gevolg school en conseientie-dwang, en daartegen zal het van anti-liberale zyde niet aan protest, aan heftige bestrijding ont breken. „De heer van Asch van Wyck verrichtte een goed werk met den minister een „werda" toe te roepen. Op het antwoord van den minister kan dö wacht in het geweer komen. Koloniën. BATAVIA, 26 Augustas. Atjeh. Ecu levendige schets van den marseh van een colonne naar het binnenland van Segli geeft een correspondent der Semarang Ct. tegen den middag houdt alles halt in een défilé tusschen twee kam pongs, een doorkyk van het eene sa- wahgebied naar een volgendnaast een verlaten benting onder klapper- boomen verstrykt het eene kwartier na het andore onder vruchteloos wachten; de kanonniers vallen op het gras in slaap naast hun stukken, de inlandsche en Amboineesche fuseliers stoeien er lustig op los. „Tegen eenen ging het weer voor- en huiswaarts met grooten zwaai naar rechts. Nn veranderde plotseling de stand van zaken. Klokslag een vie len pangpangde eerste vijande lijke schoten I Ontegenzeggelijk was dit een groote teleurstelling voorden colonnecommandant Yan Heutsz; hij schikte zich echter welgemoed in den toestand, do artillerie kwam in battery en deed een lötal schoten op Tja- leuh en Blang Sepeng, en kort daarna kon alles weer doormarcheeren, thans recht naar het Noorden. „Maar een uurtje daarna kregen we het weer te kwaad het vuur nam in heftigheid toe, de infanterie breidde zich uit, eene comp. nestelde zich in een kampoogrand, een andere, van nabij bestookt, stormde, de artillerie speelde weer een deuntje, kortom, de Atjeher deinsde met gevoelige ver liezen af, en wij kwamen goddank in open sawahterrein. waar we de han den vrij kregen. We zeggen goddank, omdat werkelijk een moment de toe stand kritiek wasdoor 't langdurige wachten en talmen hadden de At- jehers en dit konden we met 't bloote oog zien gelegenheid, om ons heen te trekken en 't vuur van alle kanten op ons te openen. Twee bataljons met artillerie ingesloten 't Was te gek. Zware doncferbusscho- ten, snerpende repeteer-salvo's, nijdige artillerie-losbarstingen, gehuil der Amboineezen, geschetter der hoorns, en tusschen dat alles de bevelen van den kalmen Yan Heutsz en de aan wijzingen van den leuken stafchef Yan Daal en. Hun uitstekende maat regelen brachten alles in 't reineeen laatste artillerieschot, een laatste te genaanval op den opdringenden vij and, en om half vier was alles gedaan. Ze lieten ruim honderd dooden liggen de kranige kerels, die met hun voor- laadgeweren, verroeste pieken en lansen, den strijd dorsten bestaante- gen een snelvurende, overmachtige te gen party. „Intusschen was de korte, dikke gezellige controleur Palmer v. d. Broek (die ons zulke uitstekende kaarten verschaft heeft) bezig met 't nemen van kiekjes „Verwonderlijk weinig verliezen aan onze zyde, een doode en elf ge- wondon. Nog al enkele klewanghou- wen waren daarbyde doode, een marechaussee, had een diepen houw in den nek. De meeste gewonden had de comp. van den flinken kapitein Sterkenburg, die dan ook den vyand verreweg de meeste verliezen had toegebracht, 't overige komtgrooten- deels voor rekening der marechaussee". De heer v(an S(tadeu) t(en) B(rink), redacteur van de Deli Ct. schrijft in een artikel over Atjeh onder meer ook het volgende: „Zoo de natie luisterde naar schrij vers in tijdschriften en dagbladen, die steeds vol pessimisme op de dadelijke nadeelen van den (Atjeh) strijd wjj- zen, daarover jammeren en kleinmoe digheid aankweeken. dan voorzeker zou die oorlog nog wel wederom 25 jaren kunnen aanhouden. „Maar als men met een weinig zeer gewettigd optimisme eene vergelijking gaat maken van de toestanden nu en twee jaren geleden, dan voelt ieder die tot dusverre op „volhouden" heeft aangedrongen, eene aaugenarae satis factie. Hy heeft althans het zyne ge daan om de nationale eer en roem te helpen instandhouden en het einde van dien stryd mogelijk te maken. „In de geheele vlakte van Groot- Atjeh heerscht nu onze overmacht, dank zy de rustelooze surveillance onzer troepen, dank zij de meer en meer met land en volk vertrouwd gerakende met civiel gezag belaste officieren. „Ons spionnenstelsel breidt zich meer en meer uit, er kan byna niets meer op til zyn onder de verspreidde kwalykgezinden, of wy worden er van verwittigd. De geheele vlakte, van Oleh-leli tot Selimoen, hebben we onder den voet en die vlakte, dat is Atjeh. De Atjehers die lust hebben zien in het gebergtete vestigen, kun nen we daar als ze op een eerbiedi gen afstand bljjven gerust lateu; op den duur zullen ze wel voor eu na terugkomen, want ze zijn daar van alle handel en verkeer afgesloten. „De oorlogsparty die nog in Pedir mocht huizen heeft zulk een gevoeligen knak gekregen, dat haar prestige in de landstreek niet veel meer kan be teekenen een tweede tocht later van de andere zyde en met dezelfde be kwaamheid ondernomen, zal dat zeker aan het licht brengen. „De hoofdzaak van de onderwer ping of liever ten onderbrenging van Atjeh is volbracht: dat men dit licht punt toch goed aan de onwetenden in onze natie onder de aandacht brenge! Wat nu nog te verrichten valt is zekor volstrekt niet onbelang rijk, doch kan gerangschikt worden onder de zaken der tweede orde." De schryver van de wekelyksche „Kroniek" in de Soer. Ct. is niet zoo tevreden„Het succes (te Segli) was groot, en zou iets tc beteekenen ge had hebben, indien onze troepen on middellijk waren Yoortgerukt naar Pedir. Thans Het succes bestaat uit den dood van byna 200 Atjehers en het buiten gevecht, stellen van wel licht een dubbele hoeveelheid. Wat beteekent dat ten slotte? Tenzij men onzerzijds het voornemen heeft het geheele volk geleidelijk uit te moorden. „Een dure en wreede wijze van oorlogvoeren met het droevig resul taat dat van een vruchtbaai' land een verlaten woestenij wordt gemaakt, „De overwinnin? te Segli is vast geklonken aan de takiiscbe fout om niet voort te rakken en het werkelijk succes dat voor het grijpen lag te be machtigen Letteren en Kunst. De heer Schiirmann schrijft, dat hij van 1 tot 25 November met mad. Roger Miclos, de beroemde pianiste uit Parijs, in verschillende steden van Nederland denkt op te treden. Yoorts deelt hy mede, dat Eleonora Duse nog niet hersteld is en de ge heele maand October in Davos zal moeten blyven. Yan November tot Februari hoopt zy in Napels, Rome, Florence, Milaan en Turijn te kannen spelen (zy is in zes jaar niet in haar vaderland opgetreden), daarna in Maart te Nizza en Marseille eu in April te Lissabon en Oporto. ,.Wy monteeren'zoo eindigt de heer S., „met, mad. Dnse Antigone. met de koren." GEMENGD NIEUWS Het weer. Na een paar gure weken die No vember beter gepast zouden hebben dan der negende maand van het jaar, is de zomer tot ons wedergekeerd. En juist door den grooten overgang zijn wij geneigd uit to roepen dat het nog nooit zoo warm is geweest in September. Dat is wel wat veel gezegd. Wan neer wy de temperatuur van deze dagen in Europa vergelijken met die van vroegere Septembermaanden, met terzijdestelling van die voor 1896, toen de maand buitengewoon guur en kond was, dan is er geen noemenswaard verschil. Zoo steeg b.v. in September 1875 de thermometer te Parijs niet minder dan twaalf maal boven het ge middelde van 30° C. ot 86° F. en éénmaal steeg by zelfs tot 36<> C. d. i. byna 97° F. Toch mag deze maand genoemd worden om haar bijzonder weder, maar ook om haar guurheid. Niet alleen bleef in de eerste 3 weken de thermome ter beneden bet gewone gemid., maar zelfs beneden de gemiddelde tempera turen van verleden jaar, toen Septem ber al een zeer slechten naam kreeg. De 20e van deze maand wees de tb er- mometer te Parijs een minimum van zes graden Celsius en den 21e vier graden. Deze opnemingen werden gedaan in het hart van de stad, dicht b\i den jrrond, in een atmosfeer die verwarmd werd door de straat- en winkelverlichting. In de buitenwijken was de temperatuur nog aanmerkelijk lager en in de tuinen werden tcere plantjes door de rijp gedood. Sept. 1897 heeft in dit opzicht September 1896 overtroffen. Toen was in de eer ste 26 dagen de laagste temperatuur te Parys zeven graden en de hoogste dertig gemeten op den honderddeeli- gen thermometer. Dit jaar is het maximum 24 niet te boven gegaan en het minimum gedaald tot vier. Ook de gemiddelde cijfers bevestigen deze opmerking: voor 1896maximum 20.5 tegen 18.5 voor dit jaar en mi nimum 12.5 tegen 10.5. Merkwaardig is nog van deze Sep tembermaand het betrekkelijk klein verschil in temperatuur des daags en des nachts. Den 16e was het maximum zeventien, het minimum veertien gra den den volgenden dag was het ver schil zeven graden en den daarop volgende slechts twee. Den 24c van deze maand begon de temperatuur snel te stygen tot 22 en achtereenvolgens tot 23 en 24 graden, terwijl op dezelfdo dagen van het vorig jaar de maxima 32, 33 en 32 waren. Te Parys is het weder prachtig de Parijzenaars dragen hun dunste zomerkleederen en puffen nog. Ook uit Londen, Weenen, Madrid en Rome komen berichten van heerlijk weder. Liefdesverklaringen en statistiek. Een Eugelsck blad heeft een sta tistiek over het doen van de liefdes verklaringen openbaar gemaakt, waar van de uitkomsten psychologisch nog al interessant zyn. Yólgens deze sta tistiek sluiten in 100 gevallen 26 man nen by de liefdesverklaring het meisjè hunner keuze in de armen na tuurlijk, als zy dat duldt. Ongevoer 67 mannen kussen de uitverkorene op den mond, vier van de honderd op de wangen of het haar, en hoogstens twee vergenoegen zich met een hand kus. Minstens 72 verliefden drukken liet handje van hunne schoone aan hun eigen hart, 14 hebben by hot spreken een brok in de keel, en 9 zeggen met een diepen zucht: „de hemel zy dank." Slechts 7 van de honderd verklaren zich voor „den ge lukkigste onder de zon", en 5 kun nen de eerste 10 minuteu in 't geheel geen woorden vinden. Drie van de 100 staan op het gewichtigste mo ment op één voet, twee vallen op de knie, minstens 20 slikken eerst.een paar maal iets, dat hen in de keef steekt, moedig naar beneden, 10 ope nen verscheidene malen den mond eu sluiten hem weder, voor zy beginne* te spreken. Wat het doen van de vrouwen be treft, de nauwlettende opmerker meent, dat 81 Yan de 100 vrouwelijke we zens den man bereidwillig in de ar men zinken. 68 verbergen haar ge laat blozend aan zyn schouder en hoogstens 1 Iaat zich in een stoel vallen natuurlijk als er een klaar staat. De grootste helft legt de ar men om den hals van don geliefde, zes vergieten zachtjes vreugdetranen, terwijl 44 in een luid snikken uit breken om welke reden weten ze zelf niet. Eenige meisjes, misschien vier op de 100, zyn inderdaad ver rast, meer dan SO echter woten heel goed, wat er komen zou, al zeggen ze ook met neergeslagen oogen „guns, 't komt zoo plotseling." Zestig meisjes kijken met oogen „vol liefde" naar „hem" op, een van de 100 loopt da delijk heen, om de gewichtige ge beurtenis aan den eenen of anderen mensch, die 't voelen zal, kersverseh. mede te deelen. Edele sport. Te Roubaix heeft onder bescher ming van het socialistische gemeente bestuur een groot stierengevecht plaats gehad. De pers van het Noordelijk Frank rijk had reclame gemaakt voor deze corrida en een ontzaglijk groote men:gte woonde de voorstelling bij en vulde het amphitheater, waarvan de plaatsen van 50 tot 3 frs. kostten. Pleiziertreinen waren georganiseerd en brachten nieuwsgierigen van heinde en verre en zelfs van Parys aan. Het geheele gemeentebestuur woon de de voorstelling by. Zes stieren werden door den mata dor Rafael Trana Jurana gedood; terwijl twee paarden steeds de zelfde waarvan het bloed uit de bekomen wonde stroomde, tot het einde der voorsiclling op het terrein bleven. Een groot gedeelte van het publiek gaf zijn afkeuring over dit gruw zaam schouwspel te kennen; enkele personen echter waren geheel buiten extase en wierpen sigaren, sigaretten stokken en hoeden in de arena. De pers echter, die zulk een bloe- digen stryd niet verwacht ihad, prote steerde tegen de wijze, waarop de matadors te werk waren gegaan. Ge durende de voorstelling werd er van de tribune der journalisten aanhou dend sterk gellotcu. Te Nimcs werd eveneens ten aan- schouwe van meer dan vijf en twin tig duizend toeschouwers, waaronder tal van vreemdelingen, een corrida gegeven. Zes stieren werden onder uitbundig gejuich der menigte door de picadors by den eersten aanval doodgestoken. VARIA. Namen. Gij ziet een mcnsch (schrijft een lezer) die zekere vrijmoedigheid en stoutheid, daarbij zekere losheid eu lustigheid heeft, vlug in zyne bewe ging, guitig van oogen, rap van tong, den hoed een weinig op zy, en gy noemt hem een Jan. Gy ziet een ander, die in 't oog loopt cn ook wel in 't oog loopen wil, als iets bijzon ders in talent, in by-de-hand-zyn, in geldbezit, in geldvertering of in wat al niet en gij noemt hem een Piet. Gy ziet een derde, die wat grof en wat blufferig is, nog al dik cn baar dig, met veel vet in zijn haren en veel goud op zyn buik, en gy noemt hem een Bram. Gy ziet een vierde, die strak en stroef in zyne houding is, als hij stilstaat, u een paal in de gedachte brengt, en als hy zich be weegt, u denken doet aan een pop met scharnieren, en gij noemt hem een Klaas. Gy ziet een vyfde, die traag van begrip is, gedurig iets omgooit, zich uit niets weet te red den en haast alles verkeerd doet, en gy noemt hem een Stoffel. Gy ziet een deern want ik behoef mij immers niet tot mansnamen te be palen gij ziet een deern, die wat grofs en wat plomps heeft, dom en onhandig, liefst wat volbloedig en liefst ook eenigszing bont in de kleeren en gij noemt haar een Trien. Gy ziet maar daar bemerk ik, en 't doet me pleizier voor die vrouwen, dat. ik wat al te hard van stapel liep, toen ik zei: ik behoef my im mers niet tot mansnamen te bepalen. Want nu ik Trien heb genoemd, weet ik voor deze rubriek haast geen vrouwennamen meer. Ja, daar komt me nog in de gedachte een Lijs en Lijs zal wel eene verkorting van den vrouwennaam Lijsbelk zyn, denk ik, maar ondertusschcn, eene Lys is eene benaming, die men niet op eene vrouw toepast, maai' op een man: een Lijs van een vent. Eindelijk raag hier nog deze opmer king eene plaats vinden, dat men in onze taal nooit iemand een Dirk noemt, maar toch wel een werkwoord opdirken gebruikt. Wel zegt onze spreek woorden-verzamel aar Harrebo- mée: „den naam van Dirk geeft men aan een lossen jongen", maar dat is door my nooit waargenomen. In allen fevalie zou echter met die beteekenis et werkwoord opdirken niet in ver band kunnen staan, waarin immers geene aanduiding ligt van losheid, maar wel van overdaaigen en potsicr- lyken opschik. Als gy een juffrouw ziet, met heel veel bloemen en vooral hardkleurige cn bonte bloemen op den hoed, met heel veel dikke ringen aan de vingers, met franjes cn kwasten aan hals en lijf en overal, dan zegt gij: „wat is dat mensch opgedirkt

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 5