NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Tweed! FEUIL De Schatgravers. argang. IKaandan 4 October 1837, No. 4574 Voor Haarlem per 3 maanden Voor de dorpen, in don o>«-.trek waar een Agent gevestigd is (kom dei- gemeente), per 3 maanden Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden - de omstreken en franco per post rT-siB'rxusr rj_ IEIST ;.-ö regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. G mote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14. Haarlem. Telefoonnummer 122. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Elrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Snee., Parijs 31bis Faubourg Montrnartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan m i Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN' het, Arrondissement H:.arlem is de prijs der Advertentiën \:m 15 regels r'0,7-5, elke regel meer/0,15; Reclames per regel r 0.30. il, Sandpoort en Schoten, P. v. d. RAADT, Sandpoort; HeemstedeJ. LEUVEN, bij de tol; Spaarndam, C. HARTENDORP; Zandroort. G. Velsen, W. J. BUIJTER BevermJlL J. HOORNS: RülegomARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan Agenten voor dit blad in den omtrek zijn Bloemendaal ZWEMMER: Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. STAQSÜIEU WS. eerste en derde pagina. Haarlem, 2 Oct. 1897. Nederlandsch. Tooneel. Met de opvoering van Sardou's „Madame Saus-Gêne" zal a.s. Don derdag do Koninkl. Verceniging „het Nederl. Tooneel-' hare eerste voor stelling in dit seizoen hier ter stede komen geven. Het voornemen om dit in zoo vele opzichten hoogst aantrek kelijke tooneelspel weder eens ten tooueele te brengen, zal voorzeker door allen, die het. zich van eene dei- vroegere alhier gegeven en zoo druk bezochte opvoeringen zal weten te herinneren, ten zeerste worden toege juicht. De opvoering zal ook nu wat personen vcrdeeling, costumes en ameu blementen betreft, nagenoeg gelijk wezen aan die van vroeger. Madame Sans-Gêne, mevr. Brondgeest—Bouw meester, Napoleon, ue liec.r Louis Bouwmeester. Daar er MivRV.iittó de tegen be langrijke reductie te verkrijgen abon nementskaarten "voor do acht voor stellingen, die het Nederl. Tooneel zich voorstelt dezen winter hier te geven en waartoe gelegenheid bestaat zich aan te melden tot en met Woens dag 6 October, blijkbaar misverstand bestaat, meenen wij er op te moeten wijzen, dat men door het nemen van eene abonnementskaart volstrekt niet gebonden is daarmede acht voorstel lingen te bezoeke'n, doch dat de acht entréete, die dan ook niet op naam staan, door meerdere personen tegelijk kunnen gebruikt worden. Museum van Kunstnijverheid. Het Museum van Kunstnijverheid alhier werd gedurende de maand September dool" 489 belangstellenden bezocht, terwijl gedurende genoemde maand een drietal bijzondere tentoon stellingen gehouden werden. Uit de "boekerij van het Museum werden gedurende deze maand 130 boek- en plaatwerken naar verschil lende plaatsen gezonden terwijl in den laatsten tijd meer en meer ge bruik gemaakt wordt van de gele genheid om boek- en plaatwerken in de daartoe beschikbaar gestelde lees zaal te raadplegen. Op de aan het Museum verbonden School voor Kunstnijverheid werden primo September de lessen weder her vat met 76 vrouwelijke en 73 man nelijke leerlingen, terwijl de avond lessen, die den 4den October beginnen, door 68 leerlingen worden gevolgd (waaronder 42 dagleeiiingon), zoodat de school op dit oogenblik bezocht wordt door 175 leerlingen. Aanstaanden Zondag zullen in de rotonde van het Museum de afbeel dingen van ons Nederlandsch zilver werk, en in het trapportaal de reclame- biljetten, die weder met eenige mooie exemplaren werden aangevuld,ten toon gesteld zijn. Zondag is de toegang vry. Vakcursus voor Behangers en Stoffeerders. Vrijdagavond vergaderde alhier in „Weten en Werken" de afdeeling Haarlem van den Ned. Behangers- en Stoffeerdcrsbond, ter bespreking van hel doel en de strekking van den op ie richten vakcursus. Hoewel de heeren B. en W. dezer gemeente en ook de leden van den Raad tot bijwoning der vergadering waren uitgenoodigd, was alleen het lid van denRaad, de heer Th. G. Schür- mann tegenwoordig. Van de patroons hadden de heeren Kolkmeier. J. v. d. Weyde, Veldheer en C'. van Veen door hunne opkomst blijken van be langstelling gegeven. Bij de opening der vergadering werd medegedeeld, dat de heer Sy- bols van den Haag had bericht door ongesteldheid verhinderd te zijn als spreker op te treden. De hoer A. M. Smits betrad daar na den katheder om bet aangekon digde onderwerp te bespreken. Hij ving aan met te zoeven dat bet rioo- üig vvasj dat allen met liet onderwerp op de hoogte waren. De leemte op onze ambachtsschool was oorzaak, dat werd besloten een vakcursus op te richten. Wat de reden er van is, dat op de ambachtsschool niet de .gele genheid is het behangers- en stoffeer dersvak te leeren, begreep spr. niet. Een dood element toch is het huis, al is het nog zoo mooi, wanneer het niet door den behanger en stoffeerder is aangekleed. Alleen wanneer die het afmaken, heeft het een goedaanzieu. Daarom was spr. verwonderd, dat de ambachtsschool niet de gelegenheid bood zich in deze vakken te be kwamen. Daar de toestand van den leerling allerellendigst is, is men op het plau gekomen een vakcursus op te richten. Zeer weinig vakkennis doet thans de leerling op. Met het weinige dat hij op doet, moet hy woekeren. Onaan genaam is ook deze weinige vakken nis voor den patroon, daar het behau- gersvak een vak van veel vertrouwen is. Treurig is het, dat de leerling eerst veel boodschappen moet doeu. De gezel heeft geen tijd om den leer ling goed te onderrichten op het kar wei, daar alle werk zeer spoedig moet worden klaar gemaakt. Om al deze redenen is tot oprich ting van een vakcursus besloten. Die taak is veelomvattend en zwaar. Daar om heeft de afdeeling zich tot den Raad om eene kleine subsidie, ge wend. Met het oog op aan de am bachtsschool verleende subsidie ver wacht spr. dat ook voor dezen vak cursus eene subsidie zal worden ver leend. Met behulp der burgerij hoopt men de zaak verder tot stand te bren gen. Dat het geven van onderwijs moge lijk is, zette spr. daarop uiteen. Men kan bijv. schutten plaatsen en die laten bespannen en behangen. Ver der een bak laten makenwaarin architraven enz. zijn aangebracht en die laten bekleeden. Kan een leer ling in die bak een kleed leggen, dan kan hy het ook op een kamer. Gor dijnen kan men aan kozijnen of ra men laten hangen. Een der voor naamste timmermanspatroons heeft reeds een paar kozijnen toegezegd. Het ligt in de bedoeling een avond cursus op te richten en die less n driemaal iu de weck te houden, wan neer goedgezinden. waaronder de Raad, medewerking zullen verleenen. Dc cursus zal worden verdeeld in twee klassen, eene voorbereidende die een maal per week zal worden gehouden voor personen van 12—16 jaar en eene voor boven den leeftijd van 16 jaar, die tweemaal in week zal wor den gehouden. Geen hoog leergeld zal worden ge vraagd, daar men weet, dat vele ouders niet in de gelegenheid zyn het te betalen en toch wil men zijn kinderen gaarne een vak laten leeren. Gratis hebben zich eenige heeren bereid verklaard onderricht te geven. Dus zal dan, wanneer er maar de noodige samenwerking is, ieder in de gelegenheid zyn, het vak goed te leeren. Deze heeren Hebben zich bereid verklaard les op den cursus te geven Kolkmeiergewezen meesterknecht bij de firma PanderVan Basteren, meesterknecht bij deze firma; Looman, eerste stoffeerder, by de firma Randoe, en spreker, de heer Smits zelf. Dus zal zoowel in het decoreeren. als in het stoffeeren, enz. enz. onderricht worden gegeven. Veel medewerking is reeds toege zegd door heeren patroons alhier. Zoo heeft de heer Pander reeds eene gift bedeeld en zal ook een der voor naamste beddenmak erspatroons zyne medewerking niet onthouden. Wat de benoodigde stoffen betreft, deze zal men aan de patroons vragen, ter wijl het plan is de daarvan gemaakte voorwerpen later te verloten. De sub sidie aan deD Raad is aangevraagd voor het aanschaffen van eenig mate riaal. Spr. hoopt, dat de Raad dien steun zal verleenen en voegt hieraan toe, dat hem de waarnemende bur gemeester bad verzekerd, dat men voor zulk eene goede zaak altijd op zijn steun kon rekenen. Met eene oproeping tot de aanwe zigen om ook de zaak te steunen, opdat ieder goed zijn vak zal kunnen leeren, eindigde spr., na te hebben medegedeeld, dat de heer C. van Veen had besloten niet hier op te treden, omdat hij toch hetzelfde als spreker zou hebben gezegd. By het debat deelde de heer Schou ten mede, in antwoord op hetgoen de inleider aan het adres van de Am bachtsschool had gezegd, dat deze voorloopig maar eenige vakken op haar programma heeft. Dc heer Veldheer sprak in denzelf den geest. Het is, zeide hy, een reuzenwerk alle vakken in eens onder een gebouw te herbergen. Zooveel zorgen berokkenen dc thans gegeven vakken, dat er niet aan te denken, valt. thans nog het behangersvak er by te nemen. Het maakt echter nog een punt van overweging uit. Doch er is een teekencursus. Ook de be hanger moet leeren teekenen. Vanjde jongelui dadelijk aan het werk te stellen, verwacht spr. niet zeer veel. Men moet een helder inzicht in het teekenen hebben. Spr. zou aanraden eerst over de zaak eenige corporaties te spreken. De heer Smit replïceerende, zeide dat hy alleen had gezegd, dat het hem verwonderde, dat zijn vak op de Ambachtsschool niet was vertegen woordigd. Voor de thans daarom trent gegeven inlichtingen dankt hy want z.i. is de Ambachtsschool een der doelmatigste inrichtingen, die naar hij gelooft, zich langzaam wel zal uitbreiden. Dat teekenen eene hoofdzaak is, stemt spr. den heer Veldheer toe. Op den voorbereidenden cursus zal dan ook teekenles worden gegeven. Al kan een der leermeesters zeer goed teekenen, zoo wil men daarvoor toch een leeraar zien te krijgen. Gaarne zal spr. met andere corporation in over leg treden. Na nog eenige bespreking werd daarop de byeeukomst gesloten. Al- vyci.'s. dijt echter, geschiedde, deelde de heer Veldheernamens liet Be stuur van Weten en Werken mede, dat met bet oog op den toestand dei- kas, de vereeniging dezen avond gratis de zaal had kunnen gebruiken. Voor deze met applaus begroete mededce- ling, betuigde de Voorzitter zijnen dank. Onderlinge Brandwaarborg- Vereeniging voor de gem. Haarlem. Toestand op 1 Juli 1897. Aantal deelnemers 267. Door toetreding vermeerderd met 38. Totaal op 1 Oct. 1897, 305. Verzekerd kapitaal f 1833195.— Vermeerderd met 59S00.— Toestand op 1 Oct. '97 f 1892995.— Ook de bewoners van de Gierstraat zullen een dezer dagen op initiatief van den heer G. J. van Gasteren worden bijeengeroepen tot. een verga dering tot bespreking van de versie ringsplannen by gelegenheid van de inhuldiging van H. M. Koningin Wil- helmina. BlSNEILAiO Te Amsterdam zal worden opge richt een maatschappij voor beetwor- telsuiker-fabrieken met een aandee- len-kapitaal van f 10.000.000 en f5.000.000 aan obligatiën. Bijna alle beetsuikerfabrik anten in Nederland treden tot de Vennootschap toe. Het feest van den lieer Heijermans. Op zeer eenvoudige maar niette min recht hartelijke wijze werd Vrij dag het feest van den beer Heyer- mans door directie en redactie van de Nieuwe Roilerdamsche Courantbev- dacht. De directeur, de heer J. C. Nijgb, sprak den nestor der verslaggevers hartelyk toe en bood hem namens commissarissen een bruikbaar ge schenk aan, vergezeld van een kunstig gedreven étain vaas op marmeren pedestal. De hoofdredacteur, dr. Zaaijer, hul digde Hcyermans namens de redactie en correctoren, namens wie hy hem een Chineesch ivoren schaakspel aan bood. Diep bewogen werd door den jubilaris voor deze huldeblijken dank betuigd. Des middags liep bet aau de woning van den gryzen journalist letterlijk storm. Tal van vrienden, autoriteiten, o.a. de burgemeesters van Rotterdam en Amsterdam, deden van belangstel ling blijken. Vele telegrammen ge tuigden van belangstelling ook buiten de stad. Zyn collega's in engeren zin, als verslaggevers van verschillende bla den, hebben llcyermans een eigen aardige hulde gebracht. Bij monde van den heer M. van Raalte werden de gevoelens van sym pathie en waardeering dezer collega's vertolkt, en werd hem aangeboden een groot reporterboek in rood leeren band. Op de eerste bladzijde r; een Rotterdamsch Maasgezicht geaqua relleerd door den calligraaf Lion, op de tweede staat een opdracht met sierlijke kantteekening, voorstellende het Rotterdainsehe wapen. Tot de aanbieding van dit eenvou dig huldeblijk was het initiatief ge nomen door de heeren M. van Raalte, Vaderland, E. W. de Jong, Alge meen Handelsblad en G. Hoog, Te legraaf. Het album bevat een 50-tal handteekeningen van journalisten. By dit album waren gevoegd „de wapenen van den journalist in goud", een penhouder en een potlood, bene vens een inktkoker en candelabres van Rozenburg-fayence. Kippen op reis. Toen Vrijdagochtend te Utrecht een der treinen uit Rotterdam aankwam, bemerkte men dat op een verbindings- staog tusschen twee wagens een half dozijn kippen en een liaan zaten. Bij onderzoek is gebleken, dat. de dieren eigendom waren van een werk meester der Staatsspoor te Rotterdam, en van daar de reis naar Utrecht had den medegemaakt. De dubbele moord te Rotterdam. In het bericht over den vreesely- ken moord te Rotterdam, door een Duitscher Muller op zijne vrouw en kind gepleegd, is gemeld, dat de vader van den moordenaar te Berlijn moet wonen. De correspondent te Berlijn van den „N. R. Cf' heeft in ver band hiermee een onderzoek ingesteld waarvan liet resultaat is dat de ver wonde vrouw te Rotterdam niet. de echtgenootc van Mfiller moet blijken te zijn, maar een meisje, Hannemann, dat hij te Berlyn heeft leeren ken nen. en met. wie hy spoorloos in De cember 1895 was verdwenen, Da ach terlating van zyne vrouw en zoontje, die nu in de Luckcnwalderstrasse te Berlyn wonen. Vroeger moet men bij Müller nooit sporen van geesteszwak to of aanleg voor krankzinnigheid hebben ont dekt, zoodat het. vermoeden wordt geopperd, dat hy zich in zyne valsche positie door zyne schuldige liefde, van de vrouw en het. kind te Rotterdam heeft willen ontdoen. Letteren en Kunst. Iu Eigen Haard van heden is o. m opgenomen een belangrijk artikel van J. C. Sommer. lste luitenant der in fanterie over het rijwiel ten dienste van het leger, met afbeeldingen en eene levenssschots van Bern. Zweers, door Dan. do Lange met portret. De Wereldkroniek geeft eenige bij zonderheden over de militaire manoeu vres in Noord-Brabant met afbeel dingen; een paar afbeeldingen van de stranding van de Obi bij IJmuiden met bijschrift, enz. Verder is bij dit nummer weder een sport-bijvoegsel gevoegd. Sport en Wedstriidfvn. Harddraverij ,,'tOude Slot". Vanwege de harddraverij-vereeni ging -'t Oude Slot" te Heemstede, is zooals wy meldden, een groote hard- draversmeeting uitgeschreven tegen Woensdag 20 October. Het. programma vermeldt: T. Openings-prijs. (lO'/a uur). Hard draverij korte baan (op algemeen verlangen) voor poneys van alle lan den en rassen met tiooger dan 1.45. Aangespannen, toebchoorende aan Nederlanders. Afstand ongeveer 250 M. Inleggeld f3. Aangifte tot en loting op Dinsdag 19 October 1897, 's avonds 7 uur. Café „Montague", Haarlem. Prijs f 30, le premie f 25, 2e premie f10, 3e premie f5. II. Meer-pr ijs. (1 uur). Heat hard draverij, handicap voor poneys van alle landen en rassen, niet hooger dan 1.45. Aangespannen, toebchoorende aan Nederlanders. Minimum afstand ongeveer 1400 M. Prijs f40. De 2e aankomende iu de beslissende heat ontvangt f 10, de 3e f 5. de 4e aan komende ontvangt zijn inleggeld terug. Inleggeld f 3, geheel rouwgeld. 1 III. Heat-prijs. (2 uur). Heat-hard- draverij, handicap. Aangespannen 1 voor paarden van alle landen en rassen, toebehoorende aan Nederlan ders. Minimum afstand 1620 M. Prijs If200. Do 2o aankomende in de be- slissende heat, ontvangt een mand Champagne, uitgeloofd door de heeren i Doyen Co., te Reims. Inleggeld i f 15, geheel rouwgeld. IV. Verkoops-prijs. (3 uur). Hard- 1 draverij, handicap voor poneys van TON. Naar het engelsch van ROBERT LOUIS STEVENSON. ZESDE GEDEELTE. Kapitein Silver. HOOFDSTUK XXXI. Zij zoeken naar den schat. Flint's wegwijzer. 36) Hij was met die zes kerels alleen op dit eilandhij doodde ze allemaal, en deze heeft hy hierheen gesleept, om als wegwyzer dienst te doen. Die kerel heeft lange beenen, en zyn baar was geelblond. Owacht eens, dat zal Allardyce geweest zyn. Kende jij Allardyce, Tom Morgan?" „Nu," antwoordde Moigan, „of ik hem kende; hy stal myn geld en nam mijn mes mee, toen hy aan wal „*Van messen gesproken," zeide een ander," zou er nog niet wat by hem te vinden zyn Flint waarschuwde de manschappen altyd nooit de zakken van een zeeman te doorzoeken; en de vogels zullen dunkt me dat mes wel hebben laten liggen." „Bij den hemel, daar heb je gelijk in!" schreeuwde Silver. ÈÉÈü&sss» „Ik vind niets," zeide Merry, dicht bij het lijk op den grond tastend, „niets, geen munt, geen beschuit trommeltje, niets. Hot komt ray wel wat vreemd voor." „Het is zonderling en lang niet mooi," stemde Silver toe. „Groote hemel,"jongens," als Flint nog leefde, dan zoudt jelui hier niei zoo rustig staan. Toen waren er zes kerels en wy zijn ook zes in getalen allen zijn zjj olu het leven gebracht." „Ik weet zeker, dat hy zoo dood is als een pier, dat heb ik met myn eigen oogen gezien," zeide Morgan. „.Billy riep ray er bij. En daar lag hy." „Ja dood is hy, dat is zeker," zeide de kerel met het verband om zyn hoofd. „Ja," merkte een ander op, „nu kan hij razen en tieren zooveel hy wil, en zingen mag hy ook. Fif teen men was het eenige liedje, dat hij kende, maats, en na dien tyd hoor ik het nooit graag meer zingen. Het was erg warm dien dag, het raampje stond open en toen hoorde ik hem het ons zoo welbekende liedje zingen en kort daarop was hy er geweest. „Kom, kom, zeide Silver," „houd nu maar met die praatjes'op. Hy is dood en zal niet weer terugkomen, dat verzeker ik jeen over dag zal hy tenminste niet verschijnen, wees daar maar gerust op. Haal niet zulke dingen in je hoofd, nu wy friseh moeten rijn om den schat te zoeken." Zy zwegen natuurlijk, maar in weerwil van het dag licht, liepen de vrybuiters nu niet meer fluitend en zingend door het bosch, maar bleven dicht by elkan der en spraken op gedempten toon. De doode boeka nier had zoo'n schrik onder hen verspreid, dat hun geest kracht als 'tware verlamd scheen. HOOFDSTUK XXXII. De jacht op den schat wordt voortgezet De stem in het bosch. Deels om van den schrik, welke het gezicht van den boekanier had teweeggebracht, te bekomen en ook om Silver en de zieke manschappen, zetten wy ons neder, zoodra wy liet plateau bereikt hadden. Het plateau helde naar het Westen een weinig af; op de plaats waar wy stilhielden, hadden wij aan alle zijden een ruim uitzicht. Voor ons, over de boomen heen, zagen wij de Boschkaap, terwyl we de golven te gen den oever boorden klotsenachter ons, hadden wy niet alleen het gezicht op de ankerplaats en hetSkele- ton-eiland maar konden ten Oosten een groot gedeelte van de zee zien. Rochts boven ons verrees de „Verrekijker", hier en daar met enkele dennen begroeid, waartusschen zich gapende afgronden vertoonden. Geen ander geluid dan het klotsen van de zee en het gegons van ontelbare in secten vernamen we. Geen schip was op de zee te be kennen, en het ruime vergezicht maakte bet gevoel van eenzaamheid nog akeliger. Silver nam intusschea waarnemingen met zyn „Er staan drie hooge boomen, zeide hy, „op een rij in de l ichting van liet Skeleton-eilaud. Daar is de „Verrekyker", dus eigonlyk is het 'twerk van een oogenblik den schat te vinden. Maar ik heb wel zin wat te eten." „Ik geer er op het oogenblik niet om", bromde Mor gan. „Wanneer ik aan Flint denk, krijg ik een gevoel, of het al met my gedaan is." „Ja, myn joDgen, wees maar dankbaar dat hij dood is", zeide Silver. „Flint was een verschrikkelyke duivel" riep een derde uit terwijl hy huiverde„dat zag men aan zijn paarsch gemeen gezicht wel." „Zoo had de rum hom gemaakt," voegde Merry er bij. „Paarsch ja dat is het juiste woord er voor Sinds zij dat lijk op hun weg ontmoet hadden, waren zij al zachtter en zachter gaan spreken, en nu fluister den ze bijna onhoorbaar, zoodat het geluid van hun stemmen de stilte byna niet verbrak. Plotseling klonk uit het bosch voor ons het welbekende liedje Fifteen men on the dead man's chest Yo-ho-ho and a bottle of rum dat met een bevende, hooge stem gezongen werd. Wordt tiPTVOUld.)

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1