gezet, en dat ik nog niet langer die mishandeling heb moeten verduren, heb ik grootendeels te danken aan de tusschenkomst van den Groninger burgemeester, den edelachtb. heer mr. S. M. b\ Modderman, die in deze beter handelde dan een ander burger vader, dien ik straks noemen zal. 'k Heb alzoo driemaal vier cn twin tig uren lang gelegenheid gJiad, po litie en justitie te leeren kennen van een geheel ander standpunt dan tot nu toe. Dat iemand, d'.e van een misdaad verdacht wordt en nog wel van zulk een gruweldaad, preventief wordt op gesloten, wie zal dit afkeuren? Maar dat men iemand, die alleen maar ver dacht wordt en van wien nog bewezen moet worden, dat hij schuldig is, be handelt alsof hy bepaald schuldig was, dat. is ronduit schandelijk, 'k Ben door den agent Kolle, die m. i. niet de persoon had mogen zijn (minstens een hoofdinspecteur of de commis saris) om een dergelijke gewichtige zaak- te behandelen, bejegend als een misdadiger. De burgemeester van Haren, jonkh. mr. Quintus, voor wien ik Vrydag avond gebracht werd, achtte het niet de moeite waard mij met een enkel woord of zelfs een blik te verwaar digen, maar zonder mij iets te vragen of iets te onderzoeken liet z.ed. acht bare mij opsluiten in een hok En welk een bok Stel u voor, dat in die cel een vierkante bak stond, waar in twee vuiie. verscheurde kol'liebalen, waarnaast een vuil onoogelijk stuk oud tapijt lag. Ken even vieze zak. gevuld met een bandje vol stof, dat onkenbaar was, moest dienen tot hoofd kussen, terwij! even voor myn inslui ting nog een soort van dekentje in den bak werd geworpen, dat mogelijk tot dekking moest dienen. Verder was de vloer van den bak, mijn leger stede bedekt met asch. steengruis en stukken glas met nog natte verf be smeerd, zoodat het geheel gerust met een varkenshok op één lijn gesteld kan worden. Geen wonder, dat ik niet myn kleeren en nog minder mijn lichaam aan dien vuilnishoop waagde en besloot dien nacht zittende op een bankje slapeloos door te brengen. De eigenlijke beschuldiging was mij intusschen nog steeds duister, omdat men mij, tegen alle récht in, onbe kend liet met het feit, dat ik gepleegd moest hebben, maai- de li eer Quintus hulpofficier van justitie, meende met mij te mogen bandelen als een mid- deneeuwsch edelman met de stroopers op zijn gebied en stopte mij den nacht van Vrijdag en Zaterdag in bovenbe schreven bok, Wat ik dien nacht heb geleden, is niet in woorden uit te drukken. Den volgenden morgen werd mij voor 't eerst sinds 18 a 19 uren, dat 1 ik my in de macht der Nederlandsehe 'I justitie bevond, door den veldwach ter De Lange, gedreven door een plot- i seling gevoel van medelijden, gevraagd of ik een kop koffie en.een stukje brood wilde gebruiken. Wreede ironie tegenover een man, die in zoovele uren niets geDOten bad. Eindelijk deed de lieer Quintus getuigen voorkomen en werd ik telkens door den veld wachter bij elk verboor gebracht, zonder dat mij gelegenheid werd ge geven op- of aanmerkingen te maken, aangezien ik telkens direct weer naar mijn hok werd teruggebracht. Latei- op den dag werd het hok verschil lende malen dooij den veldwachter ont sloten om mij te laten bekijken door verschillende* personen. Na eindelijk 1 voor den burgemeester te zijn ge- bracht, werd mij eindelijk de beschul diging kenbaar gemaakt, en vroeg deze mij of ik die meisjes kende en dat men mij eenige malen met het kind had gezien, en wees er op dat er een zware beschuldiging berustte in het feit, dat ik in het dorp, zui- delijk gedeelte van Haren, was uit- gestapt en toen in het noordeinde was begonnen te werken. Ik gaf hiervoor de best mogelijke verklaring. Opnieuw werd ik nu opgesloten, de burge- meester verzegelde de getuigenver- 1 ïtooren en liet zyn rijtuig voorbren gen (niet uit raenschelijkheid. maar uit vrees, dat de Harenaars de lynch wet op mij zoudeu toepassen) en werd ik overgebracht naar de Boteringe- straat, om my te stellen ten dienste van den officier van justitie. "I Deze verweet my, dat ik mij zoo g' sober bad verdedigd, was, evenals de rechtercommissaris door mijne, voor hen onbegrijpelijke kalmte over- tuigd van mijn "schuld en deed my overbrengen naar de gevangenis te ei) Helpman. :id De schrandere vraag van den of- li. ficier, boe ik bet verklaarde, datan- deren my op den weg met het kind hadden zien loopen, kon natuurlijk it door mij niet beantwoord worden, ié i n de gevangenis aangekomen, werd ar ik uitgekleed, in het bad gebracht en lag er een pak boevenkleeren klaar, terwijl miin kleederen werden mee- U' genomen. In die 2 dagen heb ik alles al medegemaakt, wat men gewoon is, ik de boeven te laten verrichtèn. Gelukkig dat ik aan 'twerk werd et gezet met bet uitzoeken van een baal h gebroken koffieboonen, zeker niet uit menschlievendbeid, maar voor mij ech- ter een groote weidaad, omdat ik an- if ders krankzinnig had kunnen worden m van mac.htelooze woede bij de gedachte n' aan vrouw en kinderen, fr Maandagmiddag weer voor den offi cier gebracht, vroeg ik verlof teino- gen spreken tegen de getuigen, wan- neer ik dit gewenscht achtte, en bet a- was jtoen voor my zeer gemakkelijk tt. ai de bewijzen van schuld van mij te 113 werpen, door de acten van beschuldi- ging te ontzenuwen. De officier betuigde mij toen zijn >r spyt over het gebeurde, voorwaar een povere voldoening voor het doorgesta ne leed. Ik wil nu niet schrijven over de behandeling in dc Groninger gevan genis, want zóó eisebtmisschien?het Nederlandsehe recht voor alle ver dachten en dat. is dan een groote fout. die spoedig verbeterd dient te worden, maar waarin ten mijnen behoeve gcene verandering kon worden gebracht. Ik wensch alleen dc vraag te zien beantwoorden aan wien de schuld van dit alles Toen Donderdag de afschuwelijke gruweldaad te Ilarcn plaats bad, was ik reeds, volgens verklaring van ver schillende lui, die dit getuigd hebben, vertrokken naar Groningen. De eer ste de beste gedachte van den beer Quintus, tocu bij liet feit boorde, was, dat de misdadiger met dc tram naar Groningen was vertrokken. Hoe bij daaraan kwam, mag God weten't Is toch zoo helder als glas, dat iemand, die zoo'n gruweldaad op zijn geweten beeft, niet in een helder verlichte tram ontvlucht, waarin ieder hem kau zien, maar langs donkere paden zal trad) tent te ontkomen. Ook dacht de beer Quintus niet aan demogelijkheid dat de booswicht even goed (en nog eerder) zou vluchten naar Zuidlaren dan naar Groningen. Maar dat alles deed niets ter zake. Men zocht een tram passagier richting Groningen en dat moest de ellendeling zijn. Nu trof' het voor mij ongelukkig (en dit toeval heeft mij al die parten gespeeld) dat ik met de. tram uit Haren was ver trokken, na er rustig eenige commis sion voor mijn patroon te hebben af gedaan cn na in het logement v. d. Veen 10 minuten op de tram te heb ben gewacht. Thans staat vast, dat het treurige i'eit eerst na myn ver trek is gepleegd, maar dat is eenvou dig door de politie van Haren niet berekend. Ik moest de man zijn. Vreemde conclusie inderdaadOnnadenkend heid, verwarring of toegeven aan de zekere overtuiging: de burgemeester heeft (leu man opgepakt, dus zal hij 't wezen. Bij ecnig overleg had reeds Zaterdagmorgen bewezen kunnen wor den, dat ik volkomen onschuldig moest zijn. Weet u, jonkh. Quintus, wat dat zeggen wil, door u te worden opge sloten in een vuil hok? Breng er zelf' eens eens enkel uur in door en on derzoek dan eens of ge het hart hebt er later weer een menseh in op te sluiten. Nu bén ik vrijgesteld en, 'kheb't reeds gezegd, niet wegens gebrek aan bowjjzen. Wat nu? Moet ik tevreden zijn met de betuiging van leedwezen van den ol'fic. v. justitie en met de vele sympathieke bewijzen van tal van medeburgers Moet ik berusten in het feit, dat ik door de voorbarig heid (om geeu erger woord te noemen) van den burgem. v. Haren zoozeer heb geleden, dat vele jaren die in drukken niet zullen kunnen uitwis- scben? dat mijn huisgezin wanhoop heeft gekend; dat ik door tal van onnadenkenden met den vinger word nagewezen? Is er geen voldoening voor iemand, die mishandeld is in naam van 't gerecht !t Heeft niet aan den lieer Quintus gelegen, dat 'tniet nog slechter met mij is afgeloopen. Moet ik mij wenden tot hen, die meerdere macht bezitten dan ik, met request op request? of zal de bevoegde macht uit zich zelve my openlijk rehaoili- teereu l'k beschuldig den burgemeester van Haren van machtsmisbruik en mis handeling en noodig hem uit, zich openlijk te verdedigen evenais myn eer in 't publiek is belecdigd geworden. 't Is niet myn doel vergoeding te bekomen voor materiëele schade, die ik geleden heb en nog lijd, zooals tijd verlies, de onkosten, die de door deze ellende veroorzaakte ziekte mijner vrouw na zich zullen sleepen, ver lies van ondergoederen, die in de ge vangene verbrand zijn, enz. 't Is mij a'leen te doen om jonkh. mr. Quintus, hulpofficier van justitie te Haren, ter verantwoording op te roepen en het publiek te doen zien aan welke handen zijne belangen somtijds worden toevertrouwd. Zooals men nu gehandeld heeft met een onschuldig burger, komt het mij voor, dat niemand racer veilig is voor willekeurige bejeging van de zijde der politie en justitie. Pers Overzichi. Dr. Kuyper en het gebeurde in de Nieuwe Kerk Reeds iu het begin van den zomer hadden dr. Kuyper en de heer Char les Boissevain het over het. in 1886 in de Nieuwe Kerk te Amsterdam ge beurde. Men sprak toen af de zaak in de zomermaanden te laten rusten. Maar thans, nu do komkommertijd weder geëindigd is, schrijft de Stan- daard-redacteur aan zijn „Hoogge- achten confrère" in het Handelsblad een zeer langen brief, om den heer Boissevain van dupliek te dienen. Dr. Kuyper doet dat, naar hij zegt, omdat hij de herhaalde zwevende aanklacht van den heer Boissevain, als zou bij zich in Januari) 1886 schuldig hebben gemaakt aan een misdrijf, gewraakt in ons strafwetboek zich niet mag laten aanleunen zonder volhardend protest. Hij herinnert er verder aan dat de heer B. geen ge volg wilde geven aan zijn verzoek om een aanklacht wegens het in de Nieuwe Kerk gebeurde tegen bemin te dienen hoewel by, dr. K., aan den heer B. of (liens raadsman daarvoor de formule overliet. In geen enkel opzicht onttrekt hy zich aan de volle verantwoordelijkheid voor het gebeur de in dc Nieuwe Kerk, zegt dr. K., hoewel hy toch met de man is, die het door den heer B. onderstelde mis drijf persooulijk kon plegen. „Inmraers Gecommitteerden voor de Nieuwe Kerk waren in Januari 1886 prof. dr. F. L. Rutgers, ds. H. W. van Loon en de heer J. W. Meyer", laat hij hierop volgen. „Het is dan ook prof. dr. Rutgers, die als eerste Ge committeerde'den last gaf: lo. tot bet opeuen van een door onbevoegden geslorene en gepantserde deur, 2e tot bewaking van tie kostery en kerk. „Dit vermindert intusschen in niets mijn persoonlijke verantwoordelijk heid. Zelf was ik president van het geheele college van gecommitteerden, en niets is ten deze door prof. Rut gers verricht, dan na overleg met zijn voorzitter, en onder diens" volle cn onvoorv. aardelyke goedkeuring." Daaruit trekt dr. K. de conclusie, dat de lieer B. dus bij hot zoeken naar den ondersteld schuldige niet iu Imt blinde heeft tc tasten. Hieraan voegt bij toe, dat de lieer B.we| heeft onderzocht, wat dr. J. Ho- gerzeil cn dr. Yos over het voorval publick maakten, maar niet wat er van zijne, DrKuypers zijde over uit kwam. „Hadt gij toch, al ware liet slechts vluchtig, doorloopen, wat cn in het Kort Verhaalèn in de Rechtsge leerde Adviezenenz., én in Hel con flict gekomen, III p 7—19 erkend wordt en geboekstaafd werd, roept dr. K. den heer Boissevain toe, ge liadt. uw tegengeworpen onwetendheid Wél in de pen gehouden. „Ook uw zeggen, dat wij, indien we ons onschuldig wisten, toentertijd de beweringen van dr. Yos, c. s. wel zouden weersproken hebben, is wis kunstig bewijs voor uw niet-iezen van wat wij gpublieeerden. Anders toch zoudt gij hebben moeten weten, dat èn bij advertentieèn in de 'Contra- memorie, 80 blz. folio groot, èn in Hel Conflict gekomenèn in de bro chures van jlir. mr. A. F. dc Savor- nin Lobman, èn in de Rechtsgeleerde Adviezen van de hli. Farncombe Sanders, De Geer van Jutphaas en Van Bemmelen, bet volledig tegen- pleidooi, nog eer 1886 ten einde liep, reeds voldingend en in op'ima forma geleverd was." Wat de feiten betreft, zegt Dr. Kuyper: „Dr. Rutgers c.s. waren kerkmees ters der Nieuwe Kerk. Als zoodanig leefden we onder bet voor dit kerk meesterschap geldende reglement. Dat reglement bepaalde uitdrukkelijk, niet door eene pas ingevoerde wijziging, maar reeds sedert JS75, en alzoo in een elf jaar oude bepaling, dat bij conflikt. met bet geestelijk bestuur der kerk, geeu censuur van wat aard ook de qualiteit van kerkmeester kon op schorten of vernietigen. En evenals allo andere en oudore kerkmeesters, hadden ook wy bij de aanvaarding- van ons ambt de plechtige belofte af gelegd, by mogelijk conflict, de goe deren en gebouwen der kerk nimmer aan anderen te zullen overgegeven dan op rechterlijk gewijsde. „Die ambtelijke gelofte zyn we na gekomen, en het was alzoo als recht matige beheerders, dat we onbevoegde inmenging van het geestelijk bestuur in het beheer der Nieuwe Kerk te niet hebben gedaan." Plichtshalve zoo luidt (le ver dere strekking van dr. Kuyper's be toog, moest men zich itg bet beheer handhaven. Dat hij in zijn goed recht was, toont dr. Kuyper aan door een lang citaat uit dc bekende in Mei 1886 verschenen rechtsgeleerde ad viezen, van wijlen mr. A. J. W. Farn combe Sandersmaar ook door een betoog van den ambtenaar van het O. M. bij de arrondissements-recht- bank alhier (Amst.) in 1886, mr. H. F. baron de Koek, in zyne conclusie op den aan dr. F. L. Rutgers ge- steldcu eisch, om aan ..liet class, be stuur van Amsterdam, doende wat des kerkeraads is, in de Nederduitsche Hervormde Gemeente te Amsterdam" stukken af te geven, die tot hetker- keraadsarebief beliooren. Welk betoog o. a. de strekking bad aan te toonen (blz. 16—31 van de door mr. W. Hei- neken bezorgde uitgave), dat „bet class, bestuur onder de gegeven om standigheden krachtens de kerkelijke reglementen geen recht had, te doen wat des kerkeraads is." Daar de rechtbank reeus om andere rede nen dr. Rutgers in zyne weigering gelijk gaf, viel er op dit punt geene rechterlijke beslissing. Nog herinnert dr. K. et' aan, dat het optreden van het class, bestuur doende wat des kerkeraads is, in de Nieuwe Kerk te Amsterdam zoomin toen als later door niet éen rechts geleerde verdedigd is. „Hadt gij nu, als eerlijk publicist dit aldus aan uwe lezers voorgesteld," zegt dr. Kuyper tot den heer B., „en gezegd„M. i. had het class, bestuur bij zyu optreden in de Nieuwe Kerk in .Jan. 18S6 gelijk; maar toegegeven moet worden, dat de tegenoverge stelde opvattin? door een reeks kun dige rechtsgeleerden verdedigd is, en dat derhalve dr. Kuyper en de zynen uit ambtelijke plichtsbesef kunnen gehandeld hebben," - dan mijn waarde, bracht ik u mijn eeresaluut. „Maar nu gij dit niet deedt, en steeds een voorstelling gaaft, alsof er van een ambtelijk optreden onzer zijds geen sprake* kon zyn, ja, alsof we, eenvoudig als contingent# perso nen, in een kosterij binnengedrongen waren, waar we uiets te maken had den. om daar, schuldiger dau gewone inbrekers, daden van geweld te ple gen, nu boud ik u staande, niet als moedwillig lasteraar, maar als een man van octeekenis, die zoo iets niet publiek moogt zeggen, of gy moeter ook voor durven opkomen. „En nu gy nog verder gaat en deze door en door onware voorstelling zelfs by de politieke stembus als wapen misbruikt, om voor uwe candidaten stemmen te winnen, nu heb ik u als politiek man opgeroepen, om man en paard zóo te noemen, dat de rech terlijke macht tusschcn ons oordeelen kunne, iets waarvoor immers niet an ders noodig is. dan dat gij ons liet feit ten laste legt, dat. ware net door ons gepleegd, den dader aan strafvervol ging zou hebben blootgesteld." Dr. K. herhaalt nog eens, dat de heer B. hem maar moet beschuldigen Blijft de lieer B. dit weigeren, dan eischt Dr. K. subsidiair, dat dc lieer B. met hem dit geschil voor een eere- raad van 5 rechtsgeleerden brengt, twee door den heer B, twee door dr. K.1 en de vijfde door deze vier te benoe men. Natuurlijk alleen mannen, die tot dusver geen publiek advies in dit geding gaven, noch ook er per soonlijk in gemoeid waren. De vraag hun ter beantwoording voor te IcggCD, zou dan kort en goed deze zijn „Waren de lib. dr. Rutgers c.s.al dan niet de gequalificeerde en bevoeg de autoriteit, om op 6 Januari 18'6 in de kostery der Nieuwe Kerk bin nen te gaan. er de bewakers door het class, bestuur gesteld, uit. to verwij deren, de deur der kerk voogden kamer te doen openen, en bewakers hunner zijds aan te stellen Ten slotte zegt Dr. Kuyper dit: „Het duel keurt ge met my onvoor waardelijk af; maar schend dan ook de vadèrlai.dsehe eere-usantie niet, die, Gode zij lof, bet persduel onder ons zelfs belette op te komen. „En vraagt ge mij nu ten slotte, op den man af, of ik thans, in 1897, toch niet om wat liefs wensebte, dat de woeling van 1S86 ware uitgebleven, dan schaam ik mij voor het Iliacos rauros intra peccatur et extra Diet, en zou ik van harte wensehen, menig woord destijds niet. menig woord des tijds anders* te hebben gesproker:. ..Maar voor de daad als daad (om nu al het gebeurde als in één enkele actie saam te vatten), sta ik ook thans nog met mijn voile mannelijke over tuiging. „Dat die daad extensief mijn invloed brak. begreep ik vooruit, eu onder vond ik. „Slim. in politieken zin, was die daad niet. Het was te voorzien wat misbruik er door sluwe politici van gemaakt zou worden. „Maar dat mocht ik niet vragen. „Ik had het voor myn God te ver antwoorden. of ik voor mijn aandeel den toegang tot bet H. Avondmaal voor wie den Christus in Zyn Godheid loochenden, al dan niet, ontsluit.ee mocht, cn daarop zegt nóg de in spraak van mijne consciëntie ..Dat nimmer Heden, Zaterdag,zal de heer Boisse vain van repliek dienen. Koloniën. In de Java Ct. van 1 Sept. leest men De zeventiende verjaring van den geboortedag van H. M. de Koningin werd gisteren op plechtige wyze ge vierd. Yan de openbare gebouwen en van vele particuliere woningen woei de nationale vlag, terwijl de ter reede van Batavia èn in de haven van Tand jong Priok aanwezige schepen, waar onder het Oostenrijksch oorlogsschip Albatros, met. vlaggen en wimpels getooid waren. Een batterij op het Koningsplein en de kanonnen van Mr. Ms. wacht schip Gedcli gaven het koninklijk saluut. Te zeven uren werd op het Watcr- loopplein een wapenschouwing gehou den over de te Weltevreden, Syswijk, en Meester-Cornelis in garnizoen lig gende troepen, terwijl ook aan boord van het wachtschip te Tandjong Priok de gebruikelijke parade plaats vond Des voormiddags te tien ure ver leende de gouverneur-generaal, ter zijde gestaan door de leden van den Raad van Nederlandscli-Indië, den algemeenen secretaris, denlstengou- vernements secretaris, den secretaris van den Raad van Nederlandscli-1 udië cn door zijue adjudanten, algemeene audiëntie aan de verschillende colle ges, autoriteiten, ambtenaren en offi cieren, de geestelijkheid, den handels stand en een aantal notabelen der stad. Uit naam der aanwezigen voerde de vice-president van deii Raad van Nederlandsch-Indiü het woord tot het aanbieden van aller gelukwenschen aan den opperlandvoogd, met verzoek die aan H. M. de Koningin-Weduwe, Regentes, te willen overbrengen. Ten half twaalf ure werden de consuls-generaal, consuls en vice-con suls der vreemde mogendheden en daarna de commandant en officieren van het Oostenrijksch oorlogsschip Albratos op het Paleis aan het Ko ningsplein in afzonderlyk gehoor ont vangen, waar zij door het uitspreken hunner heilwenschen mede blijk gaven van hunne belangstelling in den feest dag. Onderofficieren en manschappen van leger en vloot werden op eene bui tengewone verstrekking onthaald. De volksspelen, die als naar gewoonte op het Koningsplein werden gehouden, deden de Inlandsche bevolking ook nu weder in grooten getale toestroomen. Aan een aantal veroordeelden werd kwijtschelding of vermindering van straf verleend. Des avonds vereenigde de gouver neur-generaal de hooge autoriteiten en vele andere genoodigden aan een galadiner in het gouverneraentshotel te Rijswijk. Een feestdronk, door Zijne Excellentie op het welzijn van H.M. de Koningin ingesteld, werd met geestdritt. toege juicht. De feestelijkheden van den dag werden besloten met het ontsteken van een vuurwerk op het Konings plein. Namens de ingezetenen werd dooi den gouverneur-generaal aan H. M. de Koningin-Weduwe. Regentes, een telegram van gelukwc sching gericht waarop eene telegrafische dankbetui ging van beide Koninginnen werd ontvangen. De gouverneur der Straits-Settle- rnents deed door een telegram van zijne belangstelling blykeii. Op de algemeene audiëntie op het paleis te Weltevreden, ter gelegenheid van den verjaardag der Koningin ge houden, antwoordde de gouverneur- generaal op do toespraak van don vice-president van den Raad van Indië onder meer het volgende alleen op Noord-Sumatra worden thans nog enkele slagen uit gedeeld, waarbij leger en vloot zich met de grootste toewijding van hunne taak kwijten,. „De gedragslijn, die sedert het vo rig jaar aldaar met goedkeuring van het opperbestuur is gevolgd, is ook dit jaar voortgezet, en men tracht de bevrediging van Groot-Atjeh te be werkstelligen door diep in liet bin nenland op strategische punten mo biele colonnes te legeren, die door onafgebroken patrouilleeringen den toestand in de omringende kampongs controleeren en zoodoende de voor naamste woelgeesten in toom houden. „Achtereenvolgens is de vijand ver dreven uit de XX Y eu XXVI moe- kims, Samahani en Indrapoeri en zyn daar colonnes gelegerd. Ook is ons gezag ter Noord- en Westkust uitge breid en hebben wij zelf Lepong be zet. De weg, die naar Indrapoeri on Seiimoén wordt aangelegd, dient om onze colonnes met meer gemak tot in het brandpunt van liet verzet te laten doordringen cd den vijand in zyu hartader te treffen. Zoodra de tram baan naar Öelimoen gereed is. zullen de troepen van de zware transport diensten worden ontheven en zal de Atjeher daarin het bewijs zien van ons stellige voornemen eener duurzame vestiging. „Nog onlangs werd den vijand eene j zware tuchtiging toegediend in dc landstreken Kampong Baroe-Pakan- Sot en werden de benden die onze nederzetting te Segli bedreigden met groot verlies teruggedreven. „Hoewel er thans in de door ons bezette streken geen eigenlijk verzet meer bestaat, zoo zoude het, op grond van de drie-en-twintigjarige onder vinding, in den krijg tegen Atjeli op gedaan, voorbarig zijn nu te verwach ten dat binnen liet jaar dat ons nog scheidt van de troonsbestijging onzer jeugdige Koningin reeds een toestand van geheele bevrediging zoude zyn ingetreden." „Dit laatste zegt de J.-B. waar aan wij het bovenstaande ontloenen slaat natuurlijk op de speech van den luit.-kolonel Yan Heutsz, verleden jaar in den craton tegenover den gou verneur van Atjeli uitgebracht en waarin eerstgenoemde de hoop uitsprak" H.M. de onderwerping van Atjeb als een geschenk bij hare troonsbestijging te kunnen aanbieden." Leiteren en Kunst. Donderdagavond was het voor den heer Mannstiidt, den leider van het Philharmonisph orkest te Schevenin- gen, een ïeere-avond, ter gelegenheid van zyn aatste concert in het Kur il au.s gegeven. Hij werd toegesproken door de hee- reu mr J. G. Patijn, namens het be stuur van het Kurhaus, Goldstein, den directeur-generaal, die tevens kostbare geschenken aanboden en Mes dag, die Mannstiidt met een aquarel van zijne hand vereerde. Vrydag heeft het Philharmonischc orkest ous land verlaten en is naar Duitschland teruggekeerd. Op 43-jarigen leeftijd is Donderdag nacht te Amsterdam overleden He kunstschilder E. S. Witkamp Jr., be kend om zyn historische en genre stukken en ook als illustrator. Sinds 1893 was hy conservator van het inuscum Fodor. De heer Witkamp is slechts kort ziek geweest. Zondag jl. nam hij zyne werkzaamheden nog waar. Èij overleed aan een longvcr- laraming. GERKE.NSO NIEUWS. Eene stranding. De Engelsche torpedobooten Tras her en Lynx, die, zooals gemeld is, bij Dodmanpoiiit. tijdens dikken mist, op een rif geraakten, zijn, vooral eerstgenoemde, met zware schade bij wassend water vlot gekomen. De Trasher werd naar Falmouth ge sleept, gedeeltelijk vol water, en zal daar in het dok gaan. Dc Lynx stoomde naar Devouport, om daar in het dok tc worden onderzocht. Even na de stranding werden aan boord van de Trasher 3 man gedood door het scheuren eener stoomleibuiseen vierde werd zoo zwaar gekwetst, dat hij kort daarna overleed en een vijfde heeft zware brandwonden bekomen. Eene duistere verdwijning. Professor Holmes van het Aleghany college tc New-York, was sedert Juni op reis in Europa met een zekeren Harry Folerton, een jongmensch van aanzienlijke familie te Toledo in Ohio. Den achtsten van deze maand bericht ten zij de goede ontvangst van een aanzienlyke som gelds, doch op den 22cn, 23en en 26en ontving de familie aanvragen om geld welke per telegraaf moesten gezonden worden daar er haast by was. Dc brieven waren zoo danig ingekleed, dat men besloot om een vrouwelijk lid der familie te Leipzig per draad bericht omtrent dc reizigers te vragen. Zij seinue terug, dat ze bij baar aankomst te Lucem het resultaat van baar nasporingen zou melden. Inmid dels kwamen er andere brieven om geld. Honderden dollars zijn uitgegeven aan telegrammen en dc Staten heb ben aan al hun vertegenwoordigers in die streken gelast een onderzoek in te stellen. Men veronderstelt dat de reizigers in handen van roovers gevallen zijn, die nu geld trachten los te maken. Een kind ontvoerd. Tc Gave Tirreni (Italië) is de kin dermeid van een Engelscbmai/. Has ting oung met syn dnc-ar,/ :-.ind verdwenen. Naar bet schynt iè /.ij de handlangster eener bende booswich ten en houdt zy zich te Napels M-liuil. De beer Young moet een hnci ont vangen hebben, een losgeld van 50,000 lires oiscliende voor liet kind. Commissariaat van Politic to Haarlem. Inlichtingen omtrent de voorwerpen ■zijn dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen, van 11 tot 1 uur voor de. eigenaars te bekomen. Gevonden voorwerpen.Yan 23 Sopt. lot en met 29 Sept. '97. Een portemonnaie met eenig geld. Een aardappelmandje. Een blauw oorbelletje. Een ring met 3 sleutels. Een zakmes. Een kinderschoentje. Een mclkmaat. Een rood kinderman teltje. Ken vaarboom. Een eeud. Een ocarino. Een bloedkoralen ketting. Een kinderboezelaar. Een koperen rytuigdop. Ken rijwiclsleutel. Een insigne A. C. Een lorgnet aan een koord. Een zakdoek. Eenige sleutels. VARIA. Een paardenmiddel. Een der krachtigste middelen, waar mede dc actrice Charlotte Wolter baar toehoorders kippenvelemoties wist t.c bezorgen, was haar verschrik kelijk mooi gegil. Dc „Wolter-gil"is bijna spreekwoordelijk geworden. In teressant. mag do wordingsgeschiede nis van dezen kreet genoemd worden. Kort na baar huwelijk met graaf O'iSullivan, bad de groote tragédienne aan bet Burgtheater te Weenen een nieuwe rol te vervullen. In de voor naamste scène van bet stuk moest de vertolkster na een merg-en-been- doordringenden gil in onmacht vallen. Of het kwam, dat. Charlotte Wolter, nog geheel vervuld van baar jong echtelijk geluk, niet in de ware stem ming was, of dat zij zich niet in dezen toestand kon indenken, de sensatie- gil wilde do kunstenares bij repetities maar niet gelukken. Graaf O'SuIlivan, <P ijverigste be wonderaar van de tooneclspeelster, was op dc repetitie tegenwoordig en kon zich niet begrijpen, waarom deze scène, waarvan bij zich een buiten gewoon succes had voorgesteld, door zijn vrouw niet behoorlijk kon wor den vertolkt. Het geval ging hem zoo ter harte, dat bij baar ten slotte byna dwong, zich thuis ijverig in het gil len te oefenen. Maar, zooals dat meer gaat. boe meer kunstvaardigheid zij daarbij aan den dag legde, hoe onnatuurlijker bet klonk on de kunstenares moest ten laatste haar echtgenoot verklaren, dat zij absoluut met in staat was, een hartroerenden gil tc slaken. Dat was slechts weggelegd voor iemand, die een vreeselijken schrik doorstaan had, meende zy. Na deze verklaring nam O'Sullivan zijn toevlucht tot een paardenmiddel. Hij kende Charlotte's afkeer van muizen cn daarop bouwde hij zyn plan. Hij ving een exemplaar dezer diersoort en vouwde bet levend in het servet zijner gemalin. Zonder iets tc vermoeden, zette zij zich aan tafel, de graaf nam tegenover haar plaats en begon, schijnbaar onbevangen, baar het wachtwoord uit haar rol toe te roepen, waarop dc vreesclyke gil moest volgen. Op ceu gegeven oogenblik vouwde zij liet servet los de muis sprong haar te gemoeten toen hoorde men oen gil, die de haren te berge deed ryzen"-- den beroemden „Wol ter-gil", waardoor later duizenden kippenvel zouden krygen. Devreese- lijke schrik, veroorzaakt door het kleine onschuldige muisje, bad dezen kreet aan de keel der groote actrice ontwrongen. Charlotte Wolter was eerst erg boos over deze grap, maar later moet zy haar echtgenoot hoogst dankbaar ge weest zijn, dat hij baar kunst op deze wyze zulk een wonderbaar werkend hulpmiddel bad verschaft, want nadat Charlotte conmaal een mooien gil bad doen hooren, verstond zy de techniek van bet gillen zoo goed, dat zij op dit gebied sedert niet te overtreffen was! Ben je gisteren op het liefda digheids-concert, geweest Ja, het was heel aardig. Eerst kregen we een paar orkeststukken, en toen een solo van twee dames en toen Een solo van twéé dames? Ja, de ccne dame had geen stem. Jonge rader. Een jongen of een meisje Dokter (hartstochtelijk wielrijder). Bestel maar een tandem.

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 7