kering alle bedrijven of slechts enkele moeten omvatten 1T. Zou de toetreding tot zooda nige verzekering vrijwillig of verplicht moeten zijn? V. Hoe zouden de premiën zyn te regelen vr. Op welke wyze zou misbruik van de zyde der verzekerden moeten worden tegengegaan VTL Zou in de kosten der verze kering ook door anderen dan de ver zekerden zyn bij te dragen, en zoo ja, door wie? De moord te Rotterdam. De Berlynscbe correspondent der N. R. Ct. heeft aan dit blad het portret van Margaretha Hannemann toegezonden. Het werd te Rotterdam door verschillende personen, die de vermoorde vrouw hebben gekend, als het portret der vermoorde herkend. Het blad verneemt nog, dat de moordenaar Miiller drie maanden te Londen in een krankzinnigengesticht heeft doorgebracht. Hy had zichzelf daar aangemeld, onder mededeeling dat hy leed aan epilepsie. Na eene observatie van 3 maanden, waarbij de geneesheer niets abnormaals ont dekte, werd hij echter ontslagen. Op zijn Hollandscli gelyncht. Vronw Van O., wonende in de Lange Lijn straat te Rotterdam, ver loor de vorige week haar man door een plotselingen dood. Die man werd Zaterdagmorgen op kosten van bet burgerlijk armbestuur begraven, maai de buren wisten dat hij deelgenoot was in een ziekenfonds. Dit, gevoegd bij hot gerucht dat vrouw Van O. ook haaf eenig kind, een knaapje van 9 jaar. zou mishandelen, en dat zjj niet de minste notitie van het overlijden van haar man nam, bracht de Lange Lijnstraters in opwinding. Toen vrouw Van O. zich Zaterdag avond buiten baar deur vertoonde, werd zij terstond op een dracht stom pen en slagen onthaald. Men sleepte en trok baar van de eene naar de andere zijde, en de opgezweepte, steeds aangroeiende volksmenigte, wilde kort recht met haar maken. Gelukkig kwamen een paar polïtie-agenten op~- dagen, die, hoewel zij de handen vol hadden om het razende publiek uit een te doen gaan, ér toch in slaagden de vrouw te ontzetten en binnen haar woning te brengen. In het tumult had men haar de rok van het lijf gescheurd, en in den zak van dien rok was een zakje met ruim f20, het restant van het „bosgeld", door haar voor haar overleden man ontvangen. Hoewel de politie onmid dellijk'een onderzoek instelde, is het haar niet gelukt een der mensclien die vrouw O. mishandeld hadden, te arresteeren. Wel is de rok der vrouw teruggevonden, doch in de zak daar van waren nog maar 41 centen over. N. R. CL Drie mannen verdronken. Zondagavond omstreeks 10 uur is op de reedc te Vlissingen bij het be mannen der stoomboot Rival van Hamburg naar Antwerpen, deloods- sloep door liooge zee omgeslagen. De schipper, 6 roeiers en 1 loods zijn daardoor te water geraakt. Drie roeiei-sP. de Jong, J. A. Heijders en J. Jilleba. vaders van talrijke ge zinnen, verdronken. De lijken zijn nog niet gevonden. De overigen zyn door de loodssloep van het Belgisch loodswezen en door die der Rival ge red. Voor den geredden loods C. M. Willemse, een man op leeftijd, is on middellijk een arts gehaald. Hjj ligt in de wacht, doch mag nog niet naar huis vervoerd worden. Toen in de vorige week de minis ter van Waterstaat in Drente ver toefde, wcnschte hij per telefoon uit Odoorn naar zijn logement te Emmen een bericht te zenden. De ambtenaar S. van het telefoonkantoor te Odoorn was afwezig, tengevolge waarvan Z. Ex. aan diens vrouw voorstelde zelf het bericht te verzenden, waarbij hij meedeelde, dat het de minister was, die met haar sprak. Het vrouwtje bleef echter halsstarrig weigeren en antwoordde,,'t Helpt niks, meneer mag er niet ankommen 1" Hondenverstand. Men schrijft ons Een 1'/a-jarige krulpoedel, die, in 'het huis zijns meesters geboren en opgevoed, met diens tamelijk talrijk en 'druk huishouden medeleeft, is zeer op gezelligheid gesteld en niet gaarne alleen. Toen onlangs bijna alle familieleden waren uitgegaan en men het dier bij ongeluk in een kamer had opgesloten, waar het zich alleen bevond, hield het zich het eerste half uur stil, doch daarna, toen de verveling te erg werd, nam het zijn toevlucht tot het schel koord, dat het, recht opstaand, juist vatten kon, cn scheldedaar niet terstond iemand verscheen, herhaalde het dit, totdat de dienstbode het kwam verlossen. Sedert dien tijd schelt het geregeld als het alleen wordt gelaten. Het schelleu is het dier niet ge leerd; zelfs niet spelenderwijze hoeft het het schelkoord ooit aangeraakt; het moet dus opgemerkt hebben, dat, als het geluid der schel zyn oor had getroffen, steeds de deur werd geopend en heeft die opmerking ten zijnen behoeve in praktijk gebracht. E. H. Letteren en Kunst. UIT AMSTERDAM. Opera Italiana. De „Opera Italiana. direzione Vin- cenzo Morghen Co." heeft Zondag en Maandag in het Paleis v. Volks- vlyt haar „Stagione" 1897—'98 ge opend. Deze Italianen dreigen lang niet gering te schatten mededingers van de beide Nedcrlandsche Opera's te worden en met liet oog op het succes, dat dc eersten by ons publiek be haalden, zweeft mij op de lippen liet bekende spreekwoordtwee honden vechten om een been (de gunst des publieks) en de derde loopt er snel mêe heen. Intusschen wacht ons nog de première van de Fransche Opera en misschien overtreft deze wel weder haar zuidelijke broeders. Het Italiaansche gezelschap heeft ons veel schoons te genieten gegeven, „La Gioconda" van Ponchielli.'waar- mee het gezelschap reeds Donderdag zou zijn aangevangen, hetgeen dooi de electrisehe catastrophe ecliter werd verhinderd, behoort tot die soort van opera's die zonder „populaire wijzen" te bevatten toch rijk zyn aan fraaie me lodieën, aau fragmenten, die „aan spreken" en het waren dan ook niet alleen de artisten maar voor een groot deel ook de componist, die door liet publiek enthousiast werden gehuldigd. Mej. Gilboui is eene zeer goede sopraan-zangeres en vermocht vooral in het eerste bedrijf een daverend applaus te verworven terwijl Signa. Bobbio vooral in de aria „a te questo rosario" zich als eene altzangeres deed kennen van meer dan gewone capa citeiten. De heeren Florencio, tenor enLu- nardi, bariton, droegen een groot ge deelte bij tot het succes, dat het ge zelschap behaalde. Waar onze vaderlandsche opera gezelschappen of in het geheel geen of een parodie op de door den com ponist voorgeschreven balletten geven, was het treffend het onderscheid waar te nemen tusschen deze en die van den italiaanschen troep. Het corps de ballet voerde met veel distinctie twee fraaie dansen uit. B. De Scptember-aflevering van de Hoil. Revue geeft een fraai portret van den nieuwen premier van ons kabinet Mr. N. G. Pierson, twee van den heer en mevrouw J. C. van Mar ken (met bybehoorende artikelenals karakterschets de levensloop van het werkman-kamerlid D. de Klerk te Rotterdam en als Boek van de Maand Lijdelijk verzet door van der Veer. Het tijdschrift gaat voort met een ware uitkomst te zijn voor hem, die van wat er belangrijks gebeurt op de hoogte blijven moet of wil. by den roeiwedstryd om het kam pioenschap van de Seine. Op de vélo- cipède werd Hnret met gemak door Tom Linton geslagen, geen van bei den reed buitengewoon hard, en de vijftig Engelsche mylen werdén dooi de overwinnaar in l uur 42 min. 20a/s sec. afgelegd. Het meeste pu bliek was op de 'renbaan van Long- champs, waar de „Prix du Conséil municipal" vau fr. 109.000 door het Engelsche paard „Winfields Pride" met glans gewonnen werd. Er is ko lossaal gewed, de „Pari mutuel" heeft Zondag niet. minder dan 2,000,000 francs ontvangen. Het best zyn er wel afgekomen zij die iu dengrooten ren op „Vidame" als placé gewed had den. Voor hunne frs. 10 kregen zy frs. 587.50 terug. laten ontsnappen. Nu weer schrijftmenigmaal hot gemis gevoeld van den iemand die met drie kruisjes teekent, mann die niet alleen door zijn groote het Journal, dat de hoofdopzich- werkkracht, maar vooral door op GEMENGD NIEUWS. Werkstaking in Engeland. Hoe het precies gesteld is met de werkstaking in het Britschc machine bouwvak is onmogelijk op te maken uit de berichten in de Engelsche bladen. De conservatieve pers voor spelt een spoedig einde, op grond dat de stakers geen geld meer hebben, de radicale bladen daarentegen zyn nog vol hoop, dat de mannen het zullen winnen. Omtrent de alom aangekondigde conferentie tusschen de ondernemers en de staking tot bespreking der ge schilpunten lezen wy evenmin iets bepaalds. De voorzitter vandefabri- kantenvereeniginglieeftVrydagavond een onderhoud gehad met den minister van koophandel, den heer Ritchie, en is daarop naar Birmingham ver trokken, waar twee conferenties plaats hadden. In de eerste werd gesproken over een bijeenkomst met gedelegeer den der stakers-, met welk resultaat wordt niet gemeld. In de tweede werd een poging gedaan om de onder nemers van Birmingham te bewegen tot een gemeensehappelyken lock-oul van alle engineers. Veertig firma's waren op de conferentie vertegen woordigd, doch volgens de Derichten waren de meesten tot dezen stap niet geneigd. Naar bet schynt zyn ook de onder nemers die den achtuurswerkdag wel hebbeu toegestaan in den strijd be trokken. Volgens de Echo worden deze geboycot door veroenigingen van kapitalisten die vreezen dat ook haar weldra de eiseh van den acht uurswerkdag zal worden gesteld. Leveringen aan deze „afvalligen" worden opgehouden en bestellingen teruggenomen. De vereeniging van mijneigenaars heeft in een rondschrij ven haar leden openlyk aangespoord hun machines alleen te bestellen by fabrikanten die in deze aehtuurswerk- dag niet hebben toegestemd. De ongunstige gevolgen der werk staking voor de Britsche industrie blijken reeds. Uit Melbourne wordt aan de Times geseind, dat deregee- ring van Nieuw-Zuid-Wales zoovele moeilijkheden heeft ondervonden bij een poging om in Engeland een order te plaatsen voor tweeduizend ton staal, dat zij zich genoodzaakt heeft gezien de bestelling in de Vereenigde staten te doen. Sinds eenigen tyd loopt de Engel sche predikant Ward iu de straten van Felixstowe met een draaiorgel en haalt gelden op voor den bouw van een kerk. die hij noodig heeft. Ma dame Teresa Tosti, een zangeres van naam, las het verhaal in een krant en schreef uit Parijs aan Rev. Ward, dat zij zelf in haar jonge jaren te Gmunden, in Tirol, voor een inva- liede met een draaiorgel is rondgegaan en er bij gezongen heeft Zij stelde zich nu beschikbaar ora met haai man, Rudolph Panzer, „een van de grootste pianisten van hét vasteland" zooals zij schreef, voor de kerk van Rev. Ward te komen zingen. De dominee nam het aanbod aan en Don derdag zal het concert te Ipswich plaats hebben. Het is nu maar te wenscben, dat de predikant zijn voor hem onvoegzaam reclame-middel niet meer gebruikt. Dreyfus. Van tijd tot tyd vindt men in de bladen berichten over den ex-kapitein Dreyfus gedeporteerd naar Cayenne (schiereiland Ducos). Het schynt dat Per telegraaf meldde ik u reeds de1 er pogingen worden in het werk ge- overwinning van uw stadgenoot Blussé steld of plannen beraamd om hem te Sport en Wedstrijden. De Parijsdie correspondent van het Hbld. schryft dd. 3 Oct. ter die op Dreyfus moet letten cn die verleden jaar 'met 1500 frs. trakte- mentsverhooging een ander verving, plotseling is afgezet en door een derde vervangen. De zaak is nog duister, maar het is zeer waarschijn lijk, schrijft de correspondent, dat Dreyfus ten slotte toch nog eens ont snapt, als zijne zwakke gezondheid het hem althans niet belet. Geheimzinnige verdwijning. In de laatste veertien dagen houdt een geheimzinnige verdwijning de ge moederen van Antwerpen bezig, n.l. die van Nuyers, klokkenist van de St. Paul's kerk en van diens 4-jarig petekind Henri R.... Nuyers is verdwenen en beeft het kind medegenomen. Twee dagen na deze gebeurtenis ontving de vader van den kleinen R. een brief van Nuyers, waarin hij hem uitlegde, waarom hy zijn petekind had opgelicht; hy ver klaarde eveneens dat het kind nooit teruggevonden zoude worden. Wat hem betrof, zou bij voor langen tijd op reis gaan. Nuyers werd den 22en September 'tlaatst gezien; daarna heeft men niets meer van den klokkenist ge hoord. Thans is men zeker, dat het lijk, hetwelk men Vrijdag nabij Vel voorde beeft opgevischt, dat van Nuyers is. Zijn identiteit is inderdaad door zijne familie bewezen. Eveneens is het lijk van den kleinen R. ge- voDden. Toen namelijk de kerkdio- r.aars Zaterdag j.l. tegen 2 uur de voorwerpen bijeenzochten, die noodig waren voor de processie op Zondag in de St. Paul's kerk, heett men iu het magazijn van de derde verdieping het lijk van den kleinen R. gevonden, dat reeds in verge vorder den staat van ontbinding verkeerde. Men be grijpt de ontroering, die in de stad door deze ontdekte misdaad is ver oorzaakt. Honderden personen hebben den geheelen avond voor de St. Paul's kerk gestaan. De Czaar in Darmstadt. De groothertog en de grootherto gin van Hessen en alle leden der regeerende familie bevonden zich Zaterdagmiddag aan het station om den Czaar en de Czaritsa bij bun aankomst te Darmstadt te vérwei- komen. Het geheele gezelschap reed vervolgens in open rijtuigen naar bet slotin het eerste rijtuig hadden de Czaritsa en de groothertogin, in het volgende de Czaar en de groothertog plaats genomen; in het derde rijtuig zat prinses Elisabeth van Hessen met de kleine grootvorstinnen Olga en Tatjana. Op verzoek van den Czaar waren geen militaire eerbe wijzen gegeven. De Pegu-zaak. Volgens de Pinang Gazelle zyn zeven van de Atjehers die by de Pegn-zaak betrokken waren thans in handen van Toekoe Di Buah op ongeveer drie mijlen van Kerti en Tehoet Nyak, van Kerti, zou op uit levering aan de Nedcrlandsche auto riteiten hebben aangedrongen. Uit Transvaal. Den 9en September zijn destaats- secretaris der Z.-A. Republiek en mevrouw Leyds te Pretoria terugge keerd. Onder het talrijke gezelschap, dat hen aan het station opwachtte, waren de staatspresident, komman- dant Cronjé, verscheiden raadsleden, dr. Mansvelt, de Britsche agent, de Consulaire vertegenwoordigers vau Nederland, Portugal en Duitschland De ontmoeting tusschen prosident Kruger en dr. Leyds was, volgens de Volksstemuitermate hartelijk. De heer en mevrouw Leyds zagen er welvarend uit. De ambtenaren van het departement van dr. Leyds hadden hem een welkomstmaal willen aanbieden, maar dr. Leyds bedankte daarvoor. De Volksstem schryft, naar aan leiding van dr. Leyds' terugkeer: Wy gelooven niet dat een onzer hooge overheidspersonen aanstoot zal nemen aan onze bewering dat de terugkomst van den staatssecretaris een welkome gebeurtenis mag ge noemd worden. Gedurende de afwe zigheid van dr. Leyds is in de admini- grondige wetskennis gebaseerde wils kracht vergoedde hetgeen bet ver ouderde Transvaalsehe regeerings- stelsel te kort mocht schieten in het landsbestuur. De duidelijk gebleken onmisbaarheid van dr. Leyds moge een verdienste wezen voor den staats secretaris der Z. A. R. ze is tevens een verwyt aan de gebrekkige orga nisatie der Transvaalsehe staatsadmi- 'nistratie, welke te veel verantwoor delijkheid gedoogt op de schouders van te min hooge ambtenaren. Doch wat hiervan ook wezen mage de terugkomst van dr. Leyds is een welkome gebeurtenis voor den lande. Het verblijf van onzen staatssecre taris in Europa is misschien niet zoo opgesmukt geweest door oratorisch vuurwerk, gelijk aan dat waardoor Sir Gordon, Sprigg zich de ontevre denheid zijner Kaapkolonie heeft op den hals gehaald; we hebben allen grond om te gelooven dat de belan gen onzer republiek niet geleden heb ben onder het bescheiden optreden van onzen staatssecretaris in zijn aanra king met diverse staatslieden der oude wereld. Thans wacht Z.Ea. een moeilijke taakmeer nog dan de belasting-her vormingen en legislatieve weldaden heeft ons land een hervorming der staatsadrainistratie noodig. Dat er hervormd moet worden, erkent heden elke hoogere staatsambtenaarboe er hervormd moet worden, is een vraag welker beantwoording slechts toever trouwd kan worden aan lieden met ruime administratieve ervaring buitengewonen bestuurs-aanleg. Die lieden "zijn uittéraard niet talrijk, ook niet, in onze republiekvandaar dat do terugkomst van dr. Leyds, onder de bestaande landsomstandigheden, een aanwinst is voor de Transvaal sehe staatsgemeenschap. De Tweede Volksraad der Z.-A. Republiek heeft langdurig beraad slaagd over hèt rapport van eene commissie tot onderzoek van den ge zondheidstoestand van Pretoria. Dat liet in de hoofdstad hoe langer hoe ongezonder wonen was geworden en de hygiëne verwaarloosd wordt, wis ten wij al, maar dat het er zoo vuil is en er voor het vele geld zoo wei nig aan reiniging gedaan wordt, heb ben wy eerst uit dat rapport geleerd. De Tweede Raad gaf onomwonden zyn verontwaardiging te kennen over bet beheer van den landdrost en den stadsingenieur, zoo ook over mindere ambtenaren. Ook nu weer bleek, dat met het geld, voor besproeiing, faeca- lienafvoer enz. uitgegeven, zonderling was omgesprongen. Vele leden acht ten verandering in den toestand al leen mogelijk, als Pretoria een stads raad kreeg. Ten slotte nam de [raad een voorstel aan waarin op ontslag van de schuldige ambtenaren werd aangedrongen. Den 4en September is het tweede van de forten om Pretoria, n.l. fort Wonderboompoort, feestelijk in ge bruik genomen. De staatspresident en de commandant-generaal voerden daarbij het woord. Het lid van den Tweeden Volksraad Meintjes bood uit naam van drie heeren en hemzelf een prijs aau van f 1200 voor een schiet wedstrijd te houden tusschen de artil lerie van de Transvaal en den Vrij staat. Deze prijs zal tweemaal ge wonnen moeten worden. De Volks stem verneemt uit goede bron, dat in den Vrystaat een plan bestaat tot het uitloven van een dergelijken prijs. Typhus- epidemie De „Truth" schrijft: In de typhus-epidemie, waaronder Maidstone tbaus lijdt, boet de stad op vreeselijke wijze voor de kort zichtige en stompzinnige zuinigheid van haren gemeenteraad. Vroeger was het de gewoonte, dat de genees kundige van den gezondheidsdienst wekelijks het drinkwater, dat aan de stad geleverd werd, onderzocht. Daar werd hy extra voor ^betaald, maar een paar jaren geleden kreeg een troep schriele dommerikken het in het hoofd, zich tegen die uitgave te verzetten en in te stellen, dat het water slechts eens in het kwartaal onderzocht zou worden. (Krachtens die regeling is het drinkwater het laatst den 25en Juni onderzocht). nen, waaruit het water getrokken he: wordt, vervuild geworden, met hei irsv gevolg dat tusschen de 800 en 90s Bf mensclien te Maidstone met typhus To liggen, en er al verscheidene ge-rel storven zyn. Was het water elke dei week onderzocht, dan zou de be-du smetting bijna dadelijk ontdekt zyn,lat en, ware de ziekte ook niet geheel ni voorkomen, zy zou grootelijks be-fcv perkt zyn geworion. Maar terwijl d« gil gemeentelyko overheid op die wijze voor een groot deel aansprakelijk22 blijkt voor de ramp, die over de stad fjl is gekomen, de overweging, dat zijlio geen voortdurend toezicht houdt oriop de hoedanigheid van het water, maakl ve voor de waterraaatsehappy 'de ver Ai pliehting te klemmender, om al het Kj mogelijke te doen voor de gezond-uil heid van de verbruikers. De vraag zo of de maatschappij haren plicht inm£ deze behoorlijk gedaan heeft, dient io door de regeering streng ondorzochtjdie te worden. Be 3a „Passende" huwelijken. ''a! Pt Chicago, dc stad der buitengewoon- (A heden, is op het oogenblik een instel ;e< ling rijk, die eenig in haar soort is. Het is een soort van club of ver- qü eeniging. die zich ten doel stelt ge- tal lukkige huwelijken onder haar leden Ih te bevorderen en daartoe wordt van ne de phrenologie gebruik gemaakt. Het Ce spreekt dus van zelf, dat de president een professor in de phrenologie is rel en hoofdzakelijk verantwoordelijk is on voor de toekomst der door hem te zamen gebrachte pareu. Voor eenyr man of jonge dame, die om de een Di of andere reden niet in de gelegen- ïo heid zijn met leden der andere sekse da in aanraking te komen, is deze club,in „Human Nature Club" genaamd, een nii ware uitkomst. bo Zij worden lid, laten hun hoofd he door den professor onderzoeken enpe wachten, totdat hy iemand heeft, dien hjj geschikt acht, met hen door ni het leven te gaau. Bij de vorige picnic, ja' door de vereeniging gegeven, werden fcc zes engagementen beklonken, watdeho club plotseling zeer in de oogeu van ril het publiek deed rijzen en haar eenD groote bekendheid gaf. [p Botervervoer per spoor. Volgens het jongste nummer van y de Zeitung des Vereins Deuischer Eisenhahnen werd op den Pruisi- schen Oosterspoorweg gedurende den afgeloopen zomer eene proef geno men, om de als stukgoed te verzen den boter door middel van y's frisch te houden. Hiertoe werden 6 tot botervervoer ingerichte spoorwagens van boven voorzien van een ijzeren reservoir, het welk cieca 700 kg. ijs kan bevatten. De dubbele zoldering en wanden dezer wagens worden met een isoleefende stof opgevuld, om het binnendringen der warme buitenlucht te voorkomen. De wagens zijn op een vijftal ver schillende plaatsen gestationeerd, en loopen eenmaal en van een enkel station tweemaal 's weeks naar Ber lijn en kunnen aan alle stations on derweg met boterzendingen worden bijgeladen. In de wagens zijn van buitenaf zichtbare thermometers aan gebracht, ter controleering van de temperatuur in de wagens. Tet dekking der kosten werd door de Spoorwegonderneming boven de vracht een bedrag van 25 pf. per 50 kg. boter gelieven. h üj stratieve kringen der Republiek Sedert dien zjjn eenige van de bron- Tabak. Een statisticus heett eenige cijfers medegedeeld omtrent het verbouwen van tabak over de geheele wereld. De Vereenigde Staten staat met 240 millioen kilogram bovenaan op de lijst der producenten. De hoofdplaat sen voor den tabaksbouw zijn OMo, Kentucky, Virginia, Maryland en wat de fabricatie van dekblad be treft, New-York, Massachusetts en Wisconsin. De tweede op de lijst is Britsch-Indië met 175 millioen kilo gram. In Europa komt, voor .zoover de fabricatie van ruwe tabak betreft, Rusland liet eerst in aanmerking. Daar wordt gemiddeld 70 millioen kilogram per jaar geproduceerd, ter wijl Oostenryk-Hongarije jaarlijks 65 millioen levert, hoofdzakelijk ten dienste van de fabricatie van siga retten. De productie van China is moeilijk vast te stellen, men mag haar even wel veilig op 5,0 millioen Kg. stellen. Duitschland levert tabak ter hoeveel- Op dat oogenblik bereikten wy de kust. De dokter verbrijzelde met zijn bjjl een der sloepen, waarna wij allen in de andere plaats namen en koers zetten naai den Noordelijken inham. We hadden zoo ongeveer acht negen mijl te varen. Hoewel Silver doodelyk vermoeid was, moest hy toch, evenals de anderen, mede roeien wij schoten snel voor waarts en draaiden den Zuid-Oostelijken hoek van het eiland om, waar ik vier dagen geleden met de „Hispa niola" voorbygezeild was. Toen wy den heuvel met de twee toppen in 't zicht kregen, konden wij den ingang van Ben Gunffs schat kelder zien. Er stond iemand op wacht, die kalm op zyn geweer leunde; toen wy bemerkten dat het de squire was, wuifden we met onze zakdoeken, en gaven eenige hoera's ten beste, waarmede Silver even hartelijk instemde. Drie mijlen verder roeiden wy den inham binnen en zagen de „Hispaniola", die kruistochten op haar eigen houtje deed. De vloed had haar vlot gemaakt, maar waren de stroom en de wind heviger geweest, dan zouden we den schoener wellicht nooit terug gerien hebben. Zoo als de zaken nu stonden, was er weinig schade aange richt, alleen de giek van het groote zeil was verloren geraakt en wy misten het ankerer werd spoedig een ander gereed gemaakt en in anderhalf vadem diep water uitgeworpen. Daarop roeiden wy naar de Rumbaai, die zich het dichtst by Ben Gun's groeve bevondwy keerden toen allen in de sloep naar de „Hispaniola" terng, om 's nachts wacht te houden. Een alleraardigst wegje leidde van de baai naar den ingang van don kelder. Hier ontmoetten we den squire. Hy was even vriendelijk als altijd tegen my, zei niets van mijn wegloopen en prees of beknorde me evenmin. Toen Silver hem beleefd groette, mompelde hij iets. „John Silver," zeide hij, „je bent een gemeenc schurk en bedrieger ja een ellendige bedrieger, dat ben je. Er is mij verzocht je niet te straften. Welnu, ik zal het dan ook niet doen. Maar die doode manschappen zullen als lood op je geweten drukken." „Dank u vriendelyk, mijnheer," antwoordde John Silver weder aanslaande. „Hoe durf je my te bedankenriep de squire uit. „Ik verzaak mijn plicht. Houd dus je mond." Daarop traden wy den kelder binnen. Het was een groote, luchtige grot; in een der hoeken sprong een fonteintje, waardoor een soort bron ontstond, die orn- groeid was met varens. De grond bestond uit fyn zand. Voor een groot vuur lag kapitein Smollett; in een der hoeken, die door het schijnsel van het vuur flauw verlicht werd, bemerkte ik groote stapels goud. Dat was nu Flint's schat, waarnaar wij zoo lang gezocht hadden en die zeventien menschenlevens gekost had. Hoeveel bloed er om dat geld reeds gevloeid had, hoeveel sche pen reeds vergaan en misdaden en wreedheden gepleegd waren, kon waarschijnlijk niemand zeggen. Drie, Silver, Morgan en Ben Gunn, die deel aan die misdaden had den, waren nog in leven en dezen hadden steeds in de boop geleefd hun aandeel in den buit te krygen. „Kom binnen, Jim," zeide de kapitein. „Je beuteen goede jongen in je soort, Jimmaar wy zullen toch, aenk ik, niet meer samen op zee gaan. Je hebt te veel daar, John ant- „een wit voetje" naar mijn zin. Ben jy Silver Wat doe je hier, man „Ik kom mijn plicht weer vervullen, mynheer' woordde Silver. „Ahwas al wat de kapitein zeide. Gy kunt u niet voorstellen, welk eeu souper ik dien avond had, met al myn vrienden om my heen, en hoe heerlijk het vleesch met eenige lekkernyen en een flesch oude wyn, die wij van de „Hispaniola" luidden mee genomen, smaakte. Ik geloof niet, dat ik my ooitvroo- lijker en gelukkiger gevoeld heb. Silver zat een eindje van het vuur verwijderd met graagte te etendadelyk sprong hij op, wanneer er iets van hem verlangd werd, en stemde vrooljjk met ons gelach is hij was weer geheel en al de beleefde, opmerkzame zeeman van vroeger. HOOFDSTUK XXXIV. Einde. We togen den volgenden morgen vroeg aan het werk, want we moesten de massa's goud eerst naar de sloep dragen, wat ongeveer een uur gaans was en toen met deze vracht naar de „Hispaniola" roeien dit was dus lang geen gemakkelijke taak voor zoo weinig man schappen. Van de drie vrijbuiters hadden we geen last, we plaatsten voor alle veiligheid een schildwacht op de helling van den heuvel, en daarenboven zouden ze wel meer dan genoeg van vechten hebben, naar wy veron derstelden. Er werd haast met het werk gemaakt. Gray en Ben Gunn roeiden de boot naar de „Hispaniola" terwijl de overigen, gedurende bun afwezigheid, den schat bij ge deelten naar de kust droegen. Een volwassen man had de vracht aan twee staven en wel een vracht, waarmede hij gedwongen was zich langzaam voort te bewegen. Daar ik bij bet dragen niet noodig was, hield ik mij in den kelder bezig met het geld in zakken te stoppen. Het was een vreemde collectie cn geleek veel op de verzameling geldstukken van Billy Bones, maar dan grooter en er was zooveel verscheidenheid, dat het wer kelijk een plezier was de munten te sorteeren. Engel sche, Fransche, Spaansche, Portugeesche, Georges, Louis, dubloenen, guineas enz, enz., goudstukken, waarop wapens die veel van een spinneweb hadden, gegraveerd waren, vierkante en ronde geldstukken, som mige met een gaatje in het midden, om om den hals te hangen en ik weet al niet wat voor vreemde munten zich in deze verzameling bevonden. Er waren er zoo'n massa dat mijn ru" pyn deed van het bukken en ik mijn vingers pynlyk begon te voelen. (Slot volgt.)

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 2