öheid van 35 millioen Kg', van mindere Jflvaliteit, afkomstig van den Midden- 9 Rijn, uit Frouken en den Elzass. g Toch neemt Duitschland in de we- reldproductie den zesden rang in en eden derden in de Europeesche pro ductie. Europeeseh Turkije, Neder- i,landsch Indië en Cuba oogsten ge il Diiddcld 30 millioen Kg. tabak, puike kwaliteit. De vette tabak, die Bra- ezilië kweekt, wordt op 27 millioen c Kg-, geschat; dan volgt Japan met k22 millioen. De Pbilippynen en Frauk- dijjk verbouwen ieder per jaar20mil- ijlioen Kg., waarvan de Mauillatabak pop de plaats zelf tot sigareu wordt (verwerkt. Perzië levert 18 millioen, •■Aziatisch Turkije 15 millioen, de :tKaapkolonie 10 millioen Kg. Tabak Bosnië en Herzogewina (zeerge- zocht) komt slechts op de wereld- umarkt in een hoeveelheid van 9 mil- io en Kg., doch staat toch nog boven lie van Columbia met 5 millioen. België met 4.5 millioen, Algiers en San Domingo met 4, Argentinië, Pa- •agnayjlMexico met elk 3 millioen, Puertèrio, Australië en Nederland -(Amersfoort) en Griekenland produ- elk 3 millioen Kg. per jaar. Vervolgens komen Servië, Roeme- en Bulgarije met 3 millioen Kg. tabak (zeer gezocht voor sigaretten), u Italië, Zwitserland, Portugal en De- i nemarken eveneens met 3 millioen en 't Ceylon ook met 3 millioen. .1 De productie over de geheele we- sreld kan men derhalve schatten op s ongeveer 1000 millioen Kg. per jaar. Op dit staatje vervullen wy dus vrij wel de rol van't hinkende paard. gebeurt ons wel meer! Maar het -doet een echt Hollandsch hart goed, edat er toch een lijstje is, waarop wij in onze volle Hollandsche (oud en a nieuw Hollandsche) glorie prijken bovenaanhet lijstje, dat aangeeft ii het jaarlyksch verbruik van tabak a per hoofd. Ieder Hollander zet O'/i („niet r minder dan", zegt de statisticus) Kg. tabak in blauwe kringetjes omdan komen de Belgen met 5 pond per ehoofd; de Turken met 4 pond.Ame- rika met 33/» pond en vervolgens a Duitschland, Frankrijk, Spanje en Italië. I W G EZ OiBEM 1 Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de copij niet aan den inzender terug- i gegeven. Geachte Fidelio. Vervolg. Als ik de onlangs door een jong notaris verkondigde meening tegen een makelaar zou moeten aan nemen, nl. dat bij in zaken van vast goed niet kan optreden omdat hij geen aanstelling daarin heeft, dan zou men denken dat die notaris liet dan zon der makelaar zon trachten te doen, dat hy toch zeker niet bedoelde of kan gemeend hebben. Misschien voelde hij het onder scheid niet tusschen den papieren makelaar in vast goed endenwerke- lijken makelaar in dat vak. Nu geloof ik wel, dat er notarissen zijn die het liever zonder de Make laars zouden doen en dat er zelfs zijn die een ware antipathie tegen ze hebben. En nu vraag ik in gemoede waar om Wat kan een makelaar een no taris schaden, als die notaris zijne plichten zooals het behoort doet?Of is het soms dat een makelaar beter dan een cliënt op de boogte der za ken en dus tot controleeren in staat is? Immers heeft men hier in Haarlem reeds getracht om het verkooplokaal „de Gouden Leeuw" door aankoop in bezit der combinatie notarissen te krijgen, en verschillende feiten wy zen er op, dat men dan daar voor make laars geen plaats zou vinden. Er is meer; thans reeds heeft men de ma kelaars van hunne plaatsen uit dat lokaal trachten te houden en treu rig teckent de houding der oude ma kelaars, huurders yan dat gebouw, zich, door zich daartegen niet te ver zetten en dus daaraan mede te doen met de gedachte voor zich„Cela ue me fait rien, après moi le dé- luge 1" Ik vraag of dit collegialiteit van die ouderen, of eene middeleeuwsche opvatting toont? Het is echter te wenschen dat die ouderen en heeren notarissen eens gaan inzien, dat het een ménschelij- kc plicht is in eene geregelde maat schappij om een ieder die zijn belan gen wensebt te dienen met geoor loofde middelen, niet tegen te werken, doch te eerbiedigen. Want zy mogen niet uit het oog verliezen, dat het groote publiek eene goede voorlichting behoeft en de heeren makelaars daar de aangewe zenen voor zijn. Is het eenmaal zoover, dan dient men ook eens te beseffen, dat, het ver- koopen van vast goed, zooals dat in „de Gouden Leeuw" geschiedt, niet de ware manier is. Immers ziet men het vaak gebeureo, dat de opbrengst van perceelen wel 20°/o boven de reëele waarde gaat en dat wel grootendeels ten gevolge van het verderfelijke plokstelsel. Is dit een gezonde toestand? Niemand mag het euvel worden ge duid, dat als bij toevallig hoort dat zeker persoon een perceel moet heb ben en dus van afmycing verzekerd is, dat hy tot het laatst doorbiedt. Blijft nu zoo iemand, wat men noemt, hangen en hij is solide dan loopt de zaak goed af. Doch hoevelen zyn er niet waar het anders mede gesteld is, en hoevele malen gebeurt het niet, dat men door opzetting van een groo teren plok dan de usance aangeeft of door rondbazuining van „véle" lief hebbers, dat veelal mannetjes uit de maan zyn, liet publiek in dien waan tracht te brengen en dat daarom een hoogcr bod doet naar aanleiding van den menschelyken zucht om geld te verdienen. Zoo iets zou niet gebeuren bij af schaffing of vermindering der plok- gelden en het zou den reëelen en onderhandschen verkoop bevorderen. Want wie hebben er feitelijk bet meeste voordeel van niemand anders dan de notarissen. Eu dezen hebben hier te Haarlem toch allerminst reden tot, klagen, daar zy de veilingen van roerende goederen ook al zooveel moge lijk tot zich hebben getrokken en waartoe de aanwezige deurwaar ders toch zeker even bevoegd zijn, en van de bruto opbrengst der iu „de Gouden Leeuw" verkochte goederen 6% genieten, wat met 3°/0 als maxi mum behoorlijk betaald is. Maar vraagt u me nu, waarom onder worpen de koopers zich dan aan die voorwaarden, dan kan ik daar alleen als roden voor opgeven: onwetendheid Het publiek is niet bekend met het feit, dat ze met die berekening der onkosten in procenten bij eigendoms overgang of by sluiten van hypotheek niets te makeii behoeft te hebben. Het kan eischen dat de notaris zijne rekening opmaakt overeenkomstig het bepaalde by de wet van 31 Maart 1847 (Staatsblad No. 121) en de wet schrijft zelfs voor wat notarissen bij verkoop van vast goed mogen vor deren. Dank zij de meerdere kennis en ontwikkeling by het kooplustige pu bliek, zie ik bet tijdstip niet te ver verwijderd, dat de verkoopers en koo pers dan ook behoorlijk bij monde van hunne makelaars aangeven hoe en waar eene veiling zal plaats, liebben. En zoo behoort het feitelijk te zyn, mynheer Fidelio. Een makelaar be hoort een geheel zelfstandige positie aan te nemen en zal daardoor zijne cliënten en niet heeren notarissen dienen. Ik meen dat u uit het voorgaande j begrepen hebt, dat men wel degelijk de" makelaardij in vastgoed kan uit oefenen, al heeft men daar die op geen vakkennis berustende aanstelling niet voor, en dat stelselmatig tegen werken de reden is, dat de jongere makelaars nog. niet aan liet bewind zijn. Met dankzegging voor de plaatsing teekent, met hoogachting Uw dw. dn. X. WervoSg Stadsnieuws Bij hare komst alhier op 17 dezer zal de bekende actrice Mad. Sarah Bernhardt haren intrek nemen in Hotel Fnnckler. Maandag is de avond-teekenschool vau de Ambachtsschool (die zooals men weet volgens Raadsbesluit niet toegankelijk is voor leerlingen van de Ambachtsschool) geopend met 93 leerlingen, die over dag werkzaam zijn als loodgieter, metselaar, steen houwer enz. Zondagsrust en Zondagswet. De heer Mr. H. Ph. de Kanter, alhier, heeft in het tijdschrift Tijd spiegel een artikel geschreven over bovengenoemd onderwerp, waarvan een afdruk vóór ons ligt. Aanvangende met de bekende publi catie van onzen Burgemeester, inzake handhaving van de Zondagswet van 1S15, gaat schr. na. hoe ten slotte de Burgemeester, naar aanleiding zijner correspondentie met de toenmalige Ministers Van Houten en Van der Kaaij, geen verder gevolg gegeven heeft aan zijne plannen tot uitvoering van die wet. Alzoo" zegt schr. „eene „Regcering, die een harer onderge schikte ambtenaren uitnoodigt, zich „verder te onthouden van de uitvoe ring eeuer wet en dat nog wel van „de Zondagswet, terwijl het geroep „om Zondagsrust steeds krachtiger „wordt En in den loop van het betoog komt schrijver tot de con clusie, dat de bestaande wet geheel verouderd en totaal onbruikbaar is, terwyl voor eene nieuwe wet de tijd nog niet is gekomen. Waar schr. de geschiedenis nagaat wijst hij vooral op het gevaar, dat men Zondagsrust met Zondagsheili ging verwart. Hij zegt hiervan „men „moet krachtiger werken met het „hygiënische element der quaestie. „En dat heeft de Yereeniging tot „bevordering van Zondagsrust veel „te weinig laten klinken. Dat alleen „pakt hen, die Dog altijd doortrokken „zijn van den ouden zuurdeesem dat „streven naar Zondagsrust gelijkstaat „met streven naar Zondagsheiliging, ,,en de minder gelukkige zet van den „Burgemeester van Haarlem, om Zon dagsrust naar de tegenwoordige be „grippen te willen bevorderen door „handhaving van de wet van 1S15, „heeft in dit opzicht veel kwaad ge- „daan. Te meer. toen de kerkelijke „orthodoxie te Haarlem onmiddellijk „te hoop liep, om den Burgemeester ,'.te steunen, hetgeen natuurlijk in de „oogen van velen aan de beweging ,,een clericaal tintje geeft, dat zy in „geen enkel opzicht verdient." Dit. neemt niet weg, dat de heer de Kanter, vryheid voor allen wen- schende, voorziening verzoekt in de klacht van hen, die uit hoofde hunner godsdienstige gezindte bet kerkgaan rekenen onder de bepaalde godsdienst plichten, dat n.l. het gebrek aan Zon dagsrust velen het waarnemen van dien plicht mogelijk maakt Van het particulier initiatief, ook zonder wet, verwacht schr. veel. Moet de Regeering als werkgeefster tegen- over hare ambtenaren zooveel doen lijk de Zondagsrust bevorderen (er- gernis wekt b. v. by den heer de Kanter I de post-bestelling op Zondagmiddag) het particulier initiatief heeft nog alles te doen. Schrijver wijst op het gevoelen van dr. Haeyler. die leer zalen wenséht, wandelingen in de vrye natuur, kortom allerlei gezonde verstrooiing en waar men beweert, dat publieke muziekuitvoeringen pu blieke schandalen zijn, doet schr. ecu beroep op de goede ervaring, die bier te Haarlem wordt opgedaan in den Hout en om het Brongebouw. Zoo komt rar. De Kanter tot deze slotsom „Vooralsnog gecno dwingende wet, „maar samenwerking op den voet, als ik heb getracht aan te wijzen, van overheid en particulieren, om door daad en voorbeeld zooveel mo gelijk Zondagsrust te maken tot eene der zeden en gewoonten van ons volk. En om dit doel te bereiken, af en toe, als 't pas geeft, eene dwin gende bepaling, om het egoisme to beletten de Zondags-exploitatie van anderen voort te zetten." Waarschijnlijk zal deze korte be schouwing velen nopen, het. belang rijk artikel van mr. De Kanter zelf te lezen. Inzegening van diaconessen. Maandagavond had «in de Janskerk plaats de plechtige inzegeningen van 7 diaconessen. Dc weleerw. lieer B. JSwaan opende als voorzitter van het Diaconessen huis het samenzijn met gebed, liet daarna zingen gezang 029 en las vervolgens voor Efeze 314-2J naar aanleiding waarvan hij een korte toespraak hield. Hij wees de diaconessen er op, dat thans haar tijd van voorbereiding voorbij was en dat zij een werkkring gingen intreden, die al de gaven van lichaam en ziel, een dienen om des Heeren wil en een onvoorwaardelijk overgeven van tijd, kracht cn toekomst eischt. De diacones moest afstand doen van alles wat naar zelfzucht en zelfbehagen zweeft. Uit de liefde tot Christus heeft zy zich tot haar heer lijk werk op te maken. Na verder nog met eenige woorden over deze roeping der diacones te hebben uitgeweid en over hare be- teekenis, deed Ds. Swaan de diaco nessen eenige vragen. Nadat die waren beantwoord, sprak hy een gebed uit en daarna zong de gemeente, terwyl de diaconessen lagen geknield, de zegenbede, vervat in de woorden van psalm 134 3. De AVeleerw. boer Ds. Gunning van Utrecht, die hierna als spreker optrad, hield eone rede aan Jesaja 6613 ontleend, waarin hij er de diaconessen op wees, dat zij mot liefde hebben op te treden. Nadat ten laat ste psalm 86 6 was gezongen, eindig de ds. Gunning met bet uitspreken van de zegenbede. De archivaris, de heer C. J. Gonnet, heeft de leden vau den Raad uitge- noodigd Zaterdagmiddag to half Vier het Rijks-archief ie komen bezich tigen. dat naar men weet thans in de Vleeschhal gevestigd is. B. en W. brachten reeds heden een bezoek. Quartett „Udei." Jammer dat zich Maandagavond betrekkelijk zoo weinigen hebben op gewekt gevoeld om het Humoristische Quartett „Udel" te gaan hooren! Of deze vier heeren voor een eivolle zaal nog iets meer en beters hadden kunnen"praesteeren weet ik niet de min bemoedigende aanblik die thans de nauwelijks voor een derde gedeelte ruimte aanbood scheen op hun goed humeur echter geen invloed te hebben. Wat zij te hooren (en te zien) gaven wordt, dunkt my, in zijn soort "niet licht overtroffen en zeker was het een gang naar de Vereeniging overwaard. Ondanks de eigenaardige moeilijkheden die de saiheostelliüg van een uitsluitend humoristisch pro gramma moet opleveren, was er toc-h afwisseling te over dan dat iemand der aanwezigen zich zou hebben ver veeld behalve misschien in de rustpoozen na elk nummer, die zelfs in aanmerking genomen het veel- eischende van enkele voordrachten wel iets minder lang hadden kunnen uitvallen. Maar genoten hebben we Maandagavond en gelachen ook. Genoten, omdat we hier een kwartet hoorden zingen met schier onberispe lijke eenheid, natuurlijk, levendig, muzikaal gevoel en een klankgehaltc dat nu" ja, eenigszins, en bizonder in de beide middenstemmen, de sporen van den tijd draagt maar overi gens aan gezondheid en kracht niets te wenschen overlaat. Gelachen, om dat de voordracht van prof. Udel en zijn drie kunstbroeders zóó tintelt van echten geest, dat enkele componis ten van talent als J. Nentwick, Fr. Bltinel, Frans Gernerth zich daardoor hebben geïnspireerd gevoeld tot liet schrijven van eenige nummers in het genre „Udel" en toen die nummers werden gezongen word er nog meer ge lachen, want de genoemde componis ten bleken meerendeels een allerge lukkigst talent voor deze soort van kunst" ja natuur!yk van kunst te bezitten en waar nu de produ- ceerende en de reproduceerende kun stenaars hand in hand hunne humo ristische kronkelpaadjes afhuppelen, dan konden hunne verrassende salte- mortales onmogelijk anders dan vroo- lijkheid en vroolykheid van de beste soort te voorschijn roepen. Want met uitzondering van een enkelen zet die flauwtjes aan de operette herinnerde, was al het ten gchoore gebrachte in de concertzaal die wy, misschien wel door de meer en meer gebruike lijke „kerk"-concerten, zoo zoetjes aan ook als een soort kerk zyn gaan beschouwen volkomen op zijn plaats. Als ik nu nog even een paar der m. i. best geslaagde nummers moet releveeren dan noem ik vooreerst de karakteristieke bewerking (door Blü- mel) van het Steirisches Volkslied, dat niet minder karakteristiek voorgedragen levendigen bijval verwierf en dan ook werd herhaald. Allergeestigst is ook dc muzikale be handeling "van Gernerth's H ei rath s- Antrag —een doodgewone huwelijks advertentie, maar die door de muziek en de onbetaalbare voordracht daar van een relief en een leven krijgt als de uitgeslapenste reclame-man zich niet zou hebben voorgesteld. En dan verder, „Das Mannenquartett" van Langeütreu waarin ieder der vier zan gers zicli zoo recht op zijn plaats kon toonen. En dan „Die da" cn „Moderne Wanderlust" en het affiche van der Freischütz allemaal num mers, alleraardigst om ze door het „Udel"-Quartet te hooren voordra gen, maar vervelend om er langdra dige beschrijvingen van te lezen. Daar zal ik dan ook niemand ver der mee lastig vallen. Alleen mag ik niet verzuimen melding Le maken vaneen der aantrekkelijkste nummers van den avond: Prof. Carl UdcI's Solo-Vortrag. Een gewoon wijsje met even gewone woorden werd door hem in de onmogelijkste bochten gewrongen om het pasklaar te maken voor thema's van of naar Beethoven, Rubinstein, Rossini. Wagner enz. - het aardige hiervan lag niet alleen in de dwaze uitdrukking, die hierdoor aan de versregels werd gegeven, maar ook in het telkens weer opduiken van het oorspronkelijke wijsje tusschen alle Beethovenscb, Rubinsteinsch enz. toevoegsel door. Dat de zanger met deze parodie een enorm succes oogstte ligt voor de band maar of iu dc hitte van het applaus wol velen uit het publiek dachten aan de verdiensten van den accompagnateur is een andere zaak. Eu toch toonde deze jonge man vooral hier, maar ook iu zyn verdere medewerking dat hij een geroutineerd I musicus en een hoog te waardccreu medelid van dit verdienstelijk gezel schap is. Het quartett-„Udel" zal ongetwijfeld steeds sympathie vinden bij allen die de woorden „kunstver eerder" en „droogstoppel" niet als synoniem beschouwen. PHILIP LOOTS. Nederlandsche Bond van Oud-Onderofficieren. De Afd. Haarlem van dezen Bond zal in het aanstaande voorjaar 10 jaren bestaan hebben en de Schiet- 'vereenig'ing „Generaal van Merlen", die uitsluitend uit leden en donateurs van die afdeeling bestaat, tegelijker tijd 5 jaren. Om deze gebeurtenissen te gedenken, hebben beide Vereeni- gingen (in naam twee, in de daad één) besloten tegen dien tijd cenen Naiionalen Schietwedstrijd uit te schrijven op buks en cylindcrgeweer. De wedstrijden zullen verdeeld zyn in korps-, personeele- en vrije baan- wedstrijden en opengesteld zijn (on der goedkeuring vau de ministers van Oorlog, Marine en Koloniën) voor de onderofficieren van alle korpsen van liet leger, de marine en de Indische brigadevoor de onderof ficieren van schutterijenvoor alle leden van den Bond in al zijne afdeelingen en met koninklijke toestemming opgerichte schietvereenigingen in die afdeelingen en verder voor alle scherpschutters- en weerbaarheids-vereeuigingen in Nederland, die met koninklijke toe stemming bestaan. De kennisgeving daarvan zal hun daartoe binnen weinige dagen worden toegezonden, terwijl zij niet twijfelen of de deel- nemiug zal groot zijn, daar Haarlem toch altijd nog steeds zeer aantrek kelijk is geweest, vooral als men weet, dat de wedstrijden zullen ge houden worden van half Maart tot einde April, den tijd dat dc in zijnen omtrek zoo wereldberoemde bloemen velden gewoonlijk hun schoonsten bloei ten" toon spreiden. De uitreiking der verschillende medailles en prijzen zal plaats heb ben den lsten Mei 1898, den jaardag der afdeeling. Naar wij vernemen is door de di rectie van het Nederlandsche Veem te Amsterdam aan de Haarleinsche Machinefabriek, voorheen Gebr. Figee te Haarlem, de geheele instal latie voor electrische verlichting en kracht-overbrenging, in hare pakhui zen aan de Barendskade te Amster dam opgedragen. Deze installatie omvat een inrich ting voor het opwekken van den electrischen stroom, bestaande uit gasmotor-dynamo en accumulatoren batterij, een electrische poortkraan voor een hefvermogen van 1500 KG., dienende om de goederen direct uit de schepen of spoorwagens op de luiken der zolders van de pakhuizen te brengen, twee electrische goederen en een electrische personenlift, en de verlichting der zolders en terreinen met gloei- en booglicht. Velsen. i In den nacht van Zondag op Maan dag is, naar men ons mededeelde in gebroken in een keet, staande nabij eene alhier in aanbouw zijnde villa. De dader (of daders) heeft een ruit uitgesnedendaarna eene lade open gebroken en uit eene teekendoos ver schillende passers ontvreemd. Eigen aardig is het, dat de passerdoos zelve en nog andere voorwerpen onaange roerd zyn blijven liggen. Van liet gebeulde is bij de politie aangifte gedaan. VERVOLG KIEÜWSTIJOBKGEN. Leiden's ontzet. Daar de 3e October op Zondag riel is Maandag de herdenking van Leideu's ontzet" op de gebruikelijke wijze gevierd. In den tuin van liet laboratorium, tegenover het Van der Werf park, werd de feestviering inge leid door koraalmuziek. Aan 3300 vrouwen werd brood en haring en aan 2996 mannen tabak, pijpen en bier uitgedeeld. Te halftwee trokken ongeveer 400 meisjes en 350 jongens van de Stads- zaal naar de Pieterskerk, waar werd uitgevoerd de aan de gemeente Lei den opgedragen cantateLeidens Strijd en Zegepraal, voor kinderkoor, soli en orkest, gezet door den heer C. B. Duyster op woorden van den heer W. H. Hasselbach en muziek van A. Lyten, leeraren aan de Rijks kweekschool voor onderwijzers te Middelburg. Directeur was de heer Duyster, terwyl als solisten optraden de heer Arnold Spoel, bariton, en mevr. Martha Spoel—Pfeiffer, mezzo sopraan uit 's Gravenhage. De uit voering had een groot succes. Na afloop daarvan trokken de kin deren weder naar de Stadszaal. Op het Schuttersveld was voor degenen die in de Pieterskerk niet tegenwoordig mochten zijn, gelegen heid geweest tot ontspanning door verschillende daar aanwezige kermis vermakelijkheden, terwijl anderen konden luisteren uaar een concert op de Korenbeurs door de harmonieka pel der jagers. Gisteravond is op het Schuttersveld een avondfeest gegeven, met een drie voudig concert, door het muziekkorps der schutterij, de stafmuziek van het 4e regiment infanterie en de harino- nickapel der jagers. Rondom de mu ziektent was gelegenheid tot dausen. Het feest werd besloten met een vuurwerk. In de afgeloopen maand is op liet eiland Terschelling, volgens waarne mingen aan de Zeevaartschool aldaar, gevallen 74 rail. regen, De regenmeester van Frederiksoord af 90.2 inM. regen aan tegen 98 V-, in het vorige jaar. Op 5 en 6 Sept. viel er alleen 49,2 mM. De commissaris-generaal van Neder land by de Parijsehe wereldtentoon stelling, baron Micbiels van Vcrduy- nen, is naar Parijs vertrokken, alwaar hij een 14tal dagen zal verblijven tot regeling van eenige zaken in overleg met een gedelegeerde te Parijs, den ingenieur baron Van Asbeck. Internationaal schaak- concours. Maandag is de laatste party ge speeld. Na de voorlaatste, dc 18epartij, was Zondag de stand aldus Charou- seck staat voorop met 13'A winst punten, dan volgt Walbrödt met 13, Blackburne metia'/a, Janowski met 12, Marco en Burn ieder met 11 Alapin en Schlechter elk met 11, Tschigorin met 10Caro en Schil fers elk met 10 winstpunten. Arrestatie te Bombay. Te Bombay is een persoon gearres teerd, die beschuldigd wordt den 22en Juni den moord op Rand en Ayers, dc leden der pesteommissie te Roonah, le hebben gepleegd. Nader wordt gemeld: Damodar-Chapckar-Deccam, een brahraaausch advocaat van 28 jaar, is gearresteerd en heeft hekend den moordenaar van Rand en Ayerst te zijn en ook een medeplichtige te heb ben. Ook gaf hij toe liet standbeeld der Koningin te Bombay beschadigd cn andere euveldaden bedreven te heb ben. 35Se STAATSLOTERIJ Dinsdag 5 Oct. 1897. 5e kl. 14e lijst. No. 19088 f5000. No. 1604, 6775 f 1500. No. 861, 1645, 6939, 10485, 12859, 18556 f1000. No. 4413, 10121, 14657,16623 f 400. No. 12223. 15880, 18459 f200. No. 6875, 16678,18070, 20927 f 100. Prijzen van f70. 62 3319 6532 88991154914502 17978 146 3408 0610 8993 11588 14555 17993 48 3458 6651 9032 11855 14627 18086 389 3482 6675 90581187514747 18133 629 3533 6679 9135 12061 14864 18297 657 3540 6695 9322 12086 1 4998 18314 875 3626 6724 9359 12091 15440 18337 919 3817 6873 9391 1 '092 1553918478 991 3893 7103 9429 12149 1 5550 18728 108141307129 9477123111561818740 11404'837151 9540123861567718776 1320 4223 7265 9801 125061577418846 1456 4376 7274 982012569 15795 19064 1545 4457 7477 98931263915813 19148 1583 4499 7553 9925 12795 15868 19152 17104571 7587 1003812813 1590819275 1804 46087599 10054 12946 16027 19339 181646097657 1005512989 »6"-97 19372 1855 4669 76931022113'»03 16167 19482 2'176 4702 7907 102S3130721631019766 2260 4769 790810337131081631319824 .(299 4997 79141052313! 6516376 19953 2533 396 7920107181316716625 20061 2535 6426 7928 108' 21317316693 20149 2627 5465 79-55 1081013328 16754 20220 2648696 8u89 108661350316892 20258 27426820812710967 1361616941 20285 2757 5867 81281107113559 17027 20298 27615985 81921124013621 17069 20349 29786044 8193 11246138931723120357 30316149825511301 >40091727020469 3042 6157 83321130914086 1732120606 3066 6171 8385 113411411317356 20702 31166198841611818 14202 17418 20706 31366268 8583 1138214281 17484 20839 82336364 87381142614297 1751b 3270 6383 8807 1 446 1449217952 TELEGRAMMEN MADRID, 4 October, {li. Ö.)Het nieuwe ministerie is als volgt samen gesteld Sagasta, minister-president; Guvon, buitenlandsche zakenjustitie Romero Giron, oorlog gencraa' Correa; marine admiraal Bermejo; financiën Lopez Puigcervezbitmenlandsche zaken Cap de Bonopenbare wei ken Xiquena; koloniën Morct. NEW-VORK. 1 Oct. (R. O.) Een depêche uit Rio Janeiro aan De Herald meldt, dat de Fransche gezant de onmiddellijke regeling eischto dor greusquaestie van Ainapa, benevens opheldering van de Braziliaaosche regeering over de reden van het uitstel. Hét wordt bevestigd, dat de gezant van zijn regeering een aanschrijving ontvangen heeft, die feitelyk over eenkomt met een ultimatumdit is nog niet aan de Braziliaansche regee ring overhandigd, omdat, mon gelooft dat zij de quaestie spoedig zal regelen. De regeering van Frankrijk lieeft nog niets besloten omtrent de onmid dellijke bezetting van het betwiste gebiedwel is een Fransche kruiser aangekomen om de belangen van Frankrijk te beschermen. RECHTSZAKEN. Opruiing. In den morgen van Hemelvaartsdag waren op den Dam te Amsterdam een aantal socialisten bijeengekomen om gezamenlijk naar Halfweg op te trekken, waar een betooging zou worden gehouden. Een tiental agenten onder bevel van een inspecteur waren den troep op den Nieuwcndyk ge volgd. De inspecteur zag zich ge noodzaakt bij de Oudebrugsteeg, waar een volksverzameling dreigde te ont staan, tot doorloopen tc sommeeren. Aan dezen last werd eerst voldaan, doch bij de Karnemelksteeg trachtte J. H. Rector zyn kameraden weer te verzamelen door tot driemaal toe te roepen „aansluiten!" De politie sloeg toen met den gum mistok het troepje uiteen. Rector stond wegens opruiing ver leden week voor de rechtbank te Amsterdam terecht en hoorde door het O. M. 6 maanden gevangenisstraf eischen. Deze eisch werd heden door dc rechtbank bevestigd. Verder werden veroordeeld de kell- ner Cohen, die met een bankbiljet van f 25. hem ter wisseling gegeven, was verdwenen, tot 4 maanden, met aftrek van preventieve hechtenis, en de beide schoendieven M. en R. ieder tot. 4 maanden.Ilbld. Leget* en Vloot Genoraai-majoor H. J. G. Ben schop commandant der 8e divisie in fanterie, zal in December a. s. den dienst met pensioen verlaten en de generaal-majoor C. P. van Pommeren alsdan tot inspecteur der infanterie benoemd worden. In de plaats van den generaal-ma- joor P. A. Sciielfcus, die spoedig ge- pensionneord zal worden, wordt als commandant in de stelling van het Hollandsch Diep enz. tevens bevel hebber in dc ILLc militaire afdeeling genoemd de kortelings in activiteit herstelde kolonel J. G. F. van Hou- tum, commandant van het 2e regi ment vesting-artillerie. (Dagblad.) INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Aambeien zyn eene onnatuurlijke opening van de aderen des rectuns. Ze zijn al toos kentcekenen van andere ziek ten, hetzy van de lover of van de gal. Warners Safe Cure herstelt de functiën van deze organen: ter wijl men moet zorgen de spijsvertee- ring te regelen door „Warners Safe Pillen? Verkrijgbaar byG. I. B. v. d. GAAY Zn., Groenmarkt 27, !s Gravenhage M. CLEBAN Co., Heiligenwcg 42, Amsterdam. Burgerlijke Stand. Bevallen 4 Oct, C. J. B. O. Bij voetWalraven d. Overleden3 Oct. K. Taekema 18 md. z. N. Kerksplein. M. J. Lange- veld 6 m. d. Nassaustr. 4. J. H. Kla- roemann 15 j. Oranjestr. H. Uijlen- broek 2 j. Gr. Heiligland. Stoom vaartberichten. Het stoomschip Gedé, van Rotter dam naar Java, arr. 8 Oct. te Ba tavia. Het stoomschip Bromovan Java naar Rotterdam, pass. 2 Oct. Sagres. Het. stoomschip Prins Hendrik van Amsterdam naar Batavia, arr. 3 Oct. te Southampton. Het stoomschip Prins Frederik Hendrik arriv. 3 Oct. van West- Indië te New-York. Het stoomschip Prins Willem 1, van Amsterdam naar Paramaribo, pass. 3 Oct., des nam. 2 uur Oucs- sant. Het stoomschip Prins Willem V arr. I Oct. van Amsterdam te Para maribo. Het stoomschip Prins van Oranje van Amsterdam naar Batavia, pass. 4 Oct. Pantcllaria. Het stoomschip Veendam, van de Holland Amerika Lijn, van New- York naar Rotterdam, pass. 4 Oct, des nam. 5 uur 30 min. Prawlepomt. Familieberichten. Gehuwd: 3 Oct G. TjalsmaenH. Roggeveen. St Maarten. Bevallen2 Oct A. H. "Wagner- Backer d. Zwolle. A. I). C. fi. van Muulwük—Henke d. Amsterdam. 3. M. w. Nolte—Van Haasbergenz. Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 3