Tweede Editie. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. FEUILL BT O N. Een amerikaanseh President. 15e Jaargang. Vrijdag 8 October 1897, No 4378 A.BOisrisrinivEEi3sra?s^E/icrs: Voor Haarlem per 8 maandenf 1.2® Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden„1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maande*1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlemper 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post ©.3?i/2 ADV J±LtóTm^TTIE2Sr: l 1 5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agente* en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelyks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten vocrr liet Bmtenktnd: Compagnie Générale de Publicity Elrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels f 0,75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel f 0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn BloemendaalSandpoort en SchotenP. v. d. RAADT, SandpoortHeemstede, J. LEUVEN, bij de tolSpaamdamC. HARTENDORPZandvoortG. ZWEMMER; Velsen, W. J. RUIJTER Beverwijk, J. HOORNSHUlegom, AR1E HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Officieele Berichten. De Burgemeester van Haarlem, irengt bij deze ter kennis van de in gezetenen dezer Gemeente, dat het o den 4en Oct. j.l. executoir ver klaarde volj aars kohier no. 9 op de ?ersonee!e Belasting dezer Gemeente, lienst 1897, op heden aan den ontvan ger dei' directe belastingen is ter land gesteld. Wordende de ingezetenen tevens herinnerd, dat de belastingschuldigen rerplicht zijn hunnen aanslag op den by de wet bepaalden voet te voldoen. Haarlem7 Oct. 1897. De Burgemeestervoornoemd BOREEL. STADSÜIEEU WS. eerste en derde pagina. Haarlem, |7 Oct. 1897. Haarlems financieele toestand. Er is in de laatste jaren veel ge klaagd en gezucht over den slechten toestand van de financiën der gemeente Haarlem. Zwaartillende meuscheu wezen elkander met schrik op het toen klimmend percentage van de ge- neentelijke inkomstenbelasting en dit pessimisme drong tot zelfs in de ver gadering van den Gemeenteraad door. wel werden daar de verzuchtingen gewoonlijk dadelijk tegengesproken en officieel geconstateerd, dat de financiën der gemeente nóg niet in zoo'n hopeloozen toestand- waren als sommigen wel dachten, maar de toon waarop dit gezegd werd, ademde niet genoeg zelfvertrouwen, om de klagers en zuchters van hunne meening teru< te brengen. Het is daarom des te grooter ge not, dat we nu met de stukken in de hand, elkander kunnen verzekeren, dat onze financieele toestand en de toekomst van onze gemeente in 't :meen, er beter voor staan dan in laatste tien jaar het geval is ge weest. Beschouwen we het percen tage van de inkomstenbelasting dan vinden we daarvoor de navolgende cjjfers: 1894 en 1895 3.7; 1896 3.9 en 1897 3.7terwijl voor het vol gende jaar gegronde hoop bestaat op verdere daling. Wat de opcenten op de hoofdsom der personeele belasting aangaat, deze zy'n eenige jaren honderd geweest (liet maximum dat geheven mag wor den) daarna verleden jaar gedaald tot negentig en ten slotte worden ze nu voorgesteld op hoogstens tachtig —een bewjjs, dat zelfs dit voor ons oog lage cijfer naar de meening van en W. nog ruim genoeg geno men is. Al deze schitterende resultaten heb ben wy aan de nieuwe wet op het personeel te danken. De bydrage, die onze gemeente vroeger van het Ryk ontving tot vergoeding van 't gemis der personeele belasting, was 1 130.000 de som, die volgens de nieuwe wet door het Ryk aan Haar lem moet worden uitgekeerd, beloopt bynaeen ton gouds meer. En liiermee wordt tevens nog eens aangewezen waar vroeger het gebrek school van onze gcmeentebegrootingen: dat name lijk de inkomsten te klein waren. Want aan de uitgaven lag het niet. Behoudens een Mausoleum en een brug bij de Pietcr Kiesstraat heeft de Raad in de laatste jaren aan on- noodige uitgaven van beteekeuis niet daan. Intussehen zouden we aan den goe den toestand van éen jaar weinig heb ben. Maar wat onzes inziens de zaak zoo helder maakt is de toekomst, die we voor onze gemeente te gemoet mogen zien. Juist de fout in onze gemeente-begrootingen, dat ze tot dusverre steunden op de belastingen en op niets anders dan de belastin gen, staat verholpen te worden. Het volgende jaar komt onze gemeente- duinwaterleiding gereed en 't is al gemeen bekend, dat bij een goede exploitatie, daarmee een belangrijke winst te behalen is. Zoo zijn in den Haag de ontvangsten der waterlei ding voor 1898 begroot op f 466,500 en de exploitatiekosten op f281,833,75 zoodat. er ook, na aftrek van de ver plichte aflossing een mooi winstsaldo overblijft. Nil is den Haag, wat grootte betreft, wel niet met Haarlem te ver gelijken, maar het is, dunkt ons, niet al te lichtvaardig, wanneer wy voor onze gemeente de jaarlijkscbe bate van de waterleiding op f 50.000 ge middeld, taxeeren. De Residentie beeft een andere en nog betere bron van inkomsten; hare gasfabriek. De uitkeering voor 1898 van de fabriek aan de gemeente (die kostelooze straatverlichting heeft) be draagt f 459.197.30 waarvan welis waar ruim f 81.000 afgaat voor rente van het aanlcgkapitaal en beheer, benevens f60.000 voor aflossing, maar die dan toch ten slotte een zuiveren winst aan de gemeente vertegenwoor digt van driemaal honderdduizend gld. Ook iri dit opzicht gaat Haarlem een betere toekomst te gemoet, dan ooit te voren. Immers wanneer de Ge meenteraad ook niet tot stichting van een eigen gasfabriek mocht overgaan, zal de gemeentekas jaarlijks eenige tienduizenden guldens als bydrage van den tegenwoordigen concessionaris ontvangen. Naast deze tastbare voordeelen kan gewezen worden op indirecten vooruitgang: een verbeterd verkeer met de omstreken, aangevangen bij de stoomtram naar Beverwyk en Alkmaar en dat zijne voortzetting zal vinden in een zuidelijken spoor weg Haarlem—Amsterdam en in een snellere, betere verbinding met Zand voort; ten slotte de vooruitgang van Zandvoort zelf, die dit jaar gebleken is door een zeer druk bezoek. Hebben wij in deze beschouwing een paar maal den Haag genoemd, dan is dat niet maar zoo toevallig geweest. De aard van onze gemeente, half luxestad, gelegen by een badplaats, eischt dat wij rekening houden met wat er in den Haag gebeurt. Men- schen die kunnen gaan wonen waar ze willen, staan meestal in de keuze tusschen Arnhem, Haarlem en den Haag, maar den Haag trok tot. dus ver het meeste. Ue belastingen waren er laag, evenals de huishuur. Intussehen is den Haag niet ont komen aan het kwaad, dat ons ook hier eenige jaren zorg heeft gegeven namelijk, dat door de saello uit zetting van de stad groote uitgaven moesten geschieden, waartegen de vermeerderde belasting niet kon op wegen. Het percentage van den hoof- delijken omslag dat er tot dusver 2.6 bedroeg zal voor het volgende jaar tot 3.2 verhoogd moeten worden. De opcenten op het personeel tot dusver 75, worden nn voorgesteld op honderd. Vergelijkt men deze cijfers by die, welke op de begrooting van Haarlem voorkomen, dan springt het in 't oog, dat den Haag onder zyne aantrekke lijkheden het argument lage belasting met meer mag laten klinken althans tegenover Haarlem niet meer. Het zij verre van ons, daarbij een zekere soort van genoegen te willen uiten. Ten koste van een andere gemeente willen wy de voordeelen van Haarlem niet opvijzelen, maar alleen het licht laten vallen op den toestand, zooals die werkelyk is, ge geven de concurrentie, dio er ten deze tusscnen de drie genoemde steden bestaat. In datzelfde kader past ook de beschouwing, dat het dit jaar ycbeveningen minder goed is gegaan, dan Zandvoort. De versmalling van het strand en de bouw van den strand- muur te Scheveniugen zullen daartoe zeker veel hebben bijgedragen. Over de resultaten van bchevenin- gen cyfers te noemen is moeilyk. Men meent, dat slechts twee groote etablissementen er goede zaken heb ben gemaakt. Maar rast staan de cijfers van het vervoer der Haagscbe Tramweg-Maatschappij, die drie Yau de vijf lijnen op Öchereniugeu exploL teert en welker ontvangsten in Juni en Juli belangrijk lager, in Augustus niet evenredig hooger en iu September slechts zeer weinig hooger zyu ge weest, dau iu 1896. Een van de redenen, waaraan dit verminderd bezoek kan worden toe geschreven, is zeker de toestand van de Haagscbe grachten, waarvan de geur midden in den zomer dikwijls onhoudbaar is. Wat den Haa^ dus nu nog op Haarlem voer heeft, is de lagere hum1 van de buizen. Misschien zullen de Haarlemsche huiseigenaren in hun eigen belang zeiven aan dat verschil j wel te gemoet willen komen vooral nu er aan don Koninginneweg een groote hoeveelheid bouwterrein te koop is, waarop (indien de talrijke leegstaande huizen op lioogen prys worden gehouden) menige nieuwe be woner zal willen laten bouwen. Zoo komen we tot de conclusie, dat niet alleen op dit oogenblik de positie van Haarlem gunstig is, maar i ook dat de toekomst nog goede din gen belooft. En wy wijzen daarbij op de nieuwe sluis te Spaarndam, die de gelegenheid geven zal tot vestiging aan de boorden van het Noorder- spaarne van een reeks Yan fabrieken. Wanneer dit aan de verwachting vol doet, dan zullen we in Haarlem de combinatie verwezenlijkt hebben, waarnaar iedere gemeente zoo gaarne streven zouny verheid en luxe levens, de industrie in het noorden en de luxe in het zuiden. Met deze denkbeelden voor oogen doorbladerden wij met voldoening de begrooting voor liet volgende jaar, door B. en W. met zorgen zuinigheid opgemaakt. Wanneer nu maar niet de Raad, weeldedronken, bij de behan deling van de begrooting tot nieuwe uitgaven besluit, die nog hadden kun nen wachten. Nooit was zuinigheid dringender geboden, dan nu we .staan aan den vooravond van een beteren financieelen toestand. Straks, wan neer gas en water onze gemeentekas wat komen versterken, is het nog tijd genoeg om royaal te zyn. Omtrent den toestand van den beer G. Ph. Zalsman vernemen wij, dat de nacht rustig geweest is en de toe stand iets gunstiger is. Naar men verneemt worden pogin gen in het werk gesteld om ook de Doelstraat alhier bij gelegenheid der kroningsfeesten voor de Koningin te doen versieren. Eerstdaags zal eene vergadering worden belegd tot bet kiezen van een bestuur. Nagenoeg alle bewoners dier straat hebben hunne medewerking toege- gezegd. BINNENLAND. Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. Benoemd tot curator aan de Ge meentelijke Universiteit te Amster dam, mr. S. Wildschut; tot burge meester der gemeente Hoevelaken, M. van Heioma. Benoemdtot leden der hoofdcom missie, ingesteld bij art. 12 der wet van 2 Mei 1897 (jstbl. no. 124), tot herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommenmr. J. P. Sprenger van Eykjhr. O. J. A. Repelaer van DrielG. Eschauzier, allen te 's Gravenliageen tot plaats vervangende leden derzelfde commis sie, Ph. W. van der Sleydenmr. Th. L. M. H. Borset; mr. W. J. Snouek Hurgronje, allen te 's Gra- venhage. Op hun verzoek eervol ontslag verleend aanmr. H. Goeman Bor- gesius, minister van binnenlandsche zaken, als lid en ondervoorzitter van de centrale commissie voor de statis tiek mr. N. G. Pierson, minister van financiën als lid van de centrale commissie voor de statistiek. Op zijn verzoek eervol ontslag ver leend aan mr. B. Ph. de Beaufort, a!s voorzitter van het waterschap Eemnes, provincie Utrecht. Pensioen verleend aan: jhr. mr. W. M. de Brauv, commissaris der Koningin in Zeeland, ten bedrage vau f 1G80, met instandhouding van et hem als gewezen ministeKvan kolo niën verleende pensioen van f 1507 F. H. Scheffelaar Klots, directeur en leeraar aan de burger- dag- en avond school te Leeuwarden f1247, dr. G. A. Hulsebos, conrector aan het gym nasium te Utrecht f 1449, H. Diep- grond f261, H. Hulscher f108, P. Crabbendam f359, R. K. van Eldik f2600, G. Bakker f245, A. A. Beu- ning f 275, L. C. Verkerk f 234, W. Bcntinck f540. J. Th. van Schou wenburg f 1395, P. B. van Swieten f747, A. II. van Thiel f3130, D. Brugma f1067, J. Grooteboer f268, J. j. Speolman f83, J. Nieuwenhui- zen f 132. Verkiezing Tweede Kamer. By de nieuwe stemming ter ver kiezing van een candidaat voor de Twoede Kamer in de Centrale Libe rale Kiesvereeniging in het district Enkliuizen waren de stemmen aldus verdeeld Uitgebracht 1478. Winkel 575, Kool 227, Breebaart 215, Gerritsen 198, Roodhuizen 162, Baron 101. Er moet dus eene herstemming plaats hebben tusschen de heeren Winkel en Kool. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben Woensdag het onderzoek der staatsbegrooting voor 1S98 aangevan gen en benoemden tot rapporteurs over het eerste hoofdstuk en de alge- meene beschouwingen de heeren De Savornin Lobman, Hintzen, Van Alphen, Veegens en Van de Velde. Mr. P. J. Troelstra zal de quaestie van de gevangenhouding der Gebrs. Hoogerhuis in de Tweede Kamer niet bij wyze van interpellatie ter sprake brengen, maar bij het schriftelijk en mondeling debat over het hoofdstuk „Justitie" der Staatsbegrootingzal hy daarover een uitspraak der Kamer trachten uit te lokken. De uitslag van de stemming voor een lid der Prov. Staten in bet dis trict Amerongen is, dat gekozen is G. C. D. d'Aumale, baron van Har- denbroek, met 1734 stemmen. De heer H. Spruyt (lib.) verkreeg 1561 stera men. De Kamer-verkiezing in district Amsterdam VI. Met het onderzoek van de com missie, in wier handen zyn gesteld de verzegelde pakken, bevattende zoo wel de geldige als de van onwaarde verklaarde stembiljetten in de onder scheidene stemdistricten van het kiesdistrict Amsterdam VI, inge leverd bij de op 24 Augustus 1897 gehouden herstemming voor oen lid der Kamer, is gebleken, dat de stem biljetten overeenkomstig de wettelijke voorschriften in verzegelde papieren gesloten en de zegels ongeschonden waren. In het pak geldige stembiljetten van stemdistrict no. 3 bevonden zich 171 stembiljetten waarbij de heer Geertsema, 159, waarbij de heer Heemskerk was gekozen. Voorts be vonden zich in dat pak 2 stembiljet ten, waarop geen wit stipje was zwart gemaakt Wel was daarop onder of naast een der witte stipjes met pot lood gewreven, waarin het stembu reau aanleiding schijnt te hebben ge vonden om die stembiljetten geldig te verklaren en het eene als een stem voor den heer Heemskerk te beschou wen. De commissie acht echter dia beslissing van het stembureau onjuist en beide stembiljetten van onwaarde. In het pak geldige stembiljetten van stemdistrict no. 4 bevonden zich 142 stembiljetten, waarby de heer Heemskerk was gekozen. Voorts be vond zich in dat pak 1 stembiljet waarop aan de achterzyde boven de gestempelde handteekeuing van den burgemeester de naam Heemskerk geschreven was. Het stemburea* scbyut, dat stembiljet, waarop aan de voorzijde het witte stipje voor den naam Heemskerk was zwart gemaakt, aan dien candidaat te hebben toege rekend. Naar de meening der com missie is het echter van onwaarde, als bevattende een ongeoorloofde bij voeging. In het pak geldige stembiljotten van stemdistrict no. 6 bevonden zich 153 stembiljetten waarby de heer Geertsema, 125,waarby de heer Heems kerk was gekozen. Voorts bevond zich :in dat pak 1 stembiljet, waarop aan de achterzyde, onder de gestempelde handteekening van den burgemeester de naam Geert sema was geschreven. De commissie acht ook dit biljet van onwaarde. De slotsom is dat geldig zyn uit gebracht. op den heer Geertsema en den heer Heemskerk ieder 1223 stem men. Daar de stemmer» alzoo hebben ge staakt. en de heer Geertsema blijkens het overgelegd uittreksel uit zyn ge- boorteacte is geboren 31 Maart 1845, terwijl de heer Heemskerk, blykens aanteekening iu het proces-verbaal der zitting van het hoofdstembureaa dd. 25 Augustus 1897-en blijkens een vroeger door hem aan de Kamer overgelegd uittreksel uit zyn gc- boortc-acte, is geboren 20 Juli 1852, zoo is de heer "Geertsema als oudst® in jaren, volgens art. 133 der Kies wet, de benoemde. De commissie stelt mitsdien voor den heer AV. J. Geertsema als lid der Kamer toe te laten. Jongelingenwacht. „Klein maar dapper" is de naai* van een jongelingen wacht, die men voornemens is te Amsterdam tijdens de inhuldmingsfeesten te doen optre den. Do volgende bijzonderheden wor den daaromtrent medegedeeld: De wacht krijgt de sterkte eener compagnie, nl. 200 jongelingen, waar van 1 kapitein, 1 lste-luitenant, 1 2de-luitenant, 1 adj.-vaandeldrager, 1) Toen ik mr. Hobson voor de eerste maal zag, zat hij niet ver van me af onder de veranda van een hotel en liet de beenen over het hek hangen. We bevonden ons in de hoofdstad der Zuid-Amerikaansche republiek Ori zaba. Op 't zelfde oogenblik liet zich paardengetrappel en het rollen van een rijtuig hooren en meteen reed de equipage van den president, vergezeld van een bereden escorte, het hotel voorbij. In het rijtuig zat alleen een man in militair tenue, die afwisselend naar rechts en links boog. Eenige mensehen in de straat riepen„Vi ve el Presidente!" de meesten namen alleen zwygend hun hoed af. Toen het rytuig den hoek omdraaide, hoorde ik een schot knallen en zag een lichte rook wolk opstijgen. Daar schieten ze alweer eens op hem, merkte Hob son met een vergenoegd lacbje op. Nu, hem deert'tniet en zg hebben or pleizier in. Schieten ze bier dikwijls op den president? vroeg ik eenigszins verwonderd. Ach ja. Byna eiken keer dat hy uitrijdt minstons éen maal, maar tot nu toe heeft 'them nog niet ge deerd. Merkwaardig slechte schutters, die Zuid-Ame rikanen Hobson zweeg een oogenblik, toen vroeg kjj Hoe bevalt u onze president, mynheer? Vindt u hem te stijf? Er zyn vele menschen wien dat in hem mishaagt. Ik antwoordde, dat er inderdaad iets houterigs was in de wijze, waarop de president boog. Houterig is nu juist niet het ware woord, hernam Hobson, met een eigenaardig lacbje. Er is zelfs heel weinig hout aan hem. Zyn stijf voorkomen komt van de militaire dressuur, waarin hy zich zyn leven lang geoefend heeft U kent hem van naby? vroeg ik. O ja, tamelijk wel. Ik woon op het slot en zie hem dikwyls. Myn naam is Hobson, ik ben uitdeVer- eenigde Staten. U is vermoedelijk een Engelschman. Ik bevestigde dit vermoeden, waarop Hobson van my wenschte te vernemen, hoe dikwyls men op koningin Victoria en de prinsen placht te schieten. Hy scheen teleurgesteld, toen ik hem verzekerde, dat het schieten op koningin en prinsen tot dusver in Engeland nog niet gebruikelijk was. Hum, er sehynt geen ondernemingsgeest in de Engelschen te zitten, merkte hy op spytigen toon aan daarna nam hy afscheid en stak naar het paleis over. Drie maanden later leidde myn weg me naar Valpa raiso en daar zag ik juist ia do zelfde houding als ik hem 't eerst gezien had, Hobson onder de hötelveranda. Hy herkende my aanstonds, begroette me zeer vriend schappelijk en ofschoon ik zoo goed als niets van den man afwist, was ik toch bly hem te ontmoeten, daar hy de eenige Engelse!) sprekende persoon in het gansclie hotel was. We dineerden samen en in den loop van het gesprek merkte myn overbuurman op, dat 't hem pas op 't kantje af gelukt was uit Orizaba te ontkomen. Wat is er dan gebeurd? vroeg ik, ik dacht, dat je by de regeering aangesteld was? Dat was ik ook, bevestigde Hobson, daar zat 'm juist de knoop. Ongeveer een maand geleden brak er een revolutie by ons uit en een ieder, aie tot de laatste regeering behoorde, werd tegen een muur gezet en Ik zou niet geloofd hebben, zei ik, dat een revo lutie in Zuid-Amerika zoo'n ernstig verloop kon hebben. „Hm, gewoonlijk is dat ook niet het geval, doch by deze revolutie kwamen heel bijzondere omstandigheden in het spel. Als u er niets tegen heeft, zal ik u de geschiedenis vertellen en ik wed, dat u er verbaasd over zult staan 1 Herinnert u zich nog, ging hy voort, dat ik u op dien dag in Orizaba vroeg, hoe u de president beviel en dat u hem wat houterig vondt? Ik knikte. Hobson lachte. Ik zei u echter, dat er heelemaal niets houterigs aan hem was en dat was de zuivere waarheid, want de president, die u in een rytuig voorbijrijden zag, was geheel vau staal en yzer en zyn gezicht vau was. Ik kan 't weten, want hy was door my gemaakt. Wilt a daarmee beweren, dat de man, dien ik zag, maar een automatische figuur was riep ik in de grootste verbazing uit, Zeer juist. Het was een van „Hobson's echte pa tent-presidenten" en de eenige, die het in Orizaba tot een regeering van 8tya maand gebracht heeft. Hobson stak zyn sigaar weer aan en ging daarna met zyn verbaal door. Zooals u weet, duurt de 'regeeringstijd van een president in Amerika hoogstens twee jaar. Ingeval hg niet voor den afloop van dezen tijd doodgeschoten wordt, gaat hy er met den schatkist van door en wel naar Parijs. Ik heb me laten vertéllen, dat 't juist thans in Parys wemelt van weggeloopen presidenten, die allen de schatkist meegenomen hebben. Nu zyn echter de re publieken straatarm en als een president er kans toe ziet vier of vyf jaar aan de regcering te bly ven, zonder doodgeschoten te worden, dan.zou hy een dubbele of driemaal zoo groote schatkist' bij 'top den loopgaan kunnen meenemen, dan gewoonlijk het geval is be grijpt u?... Nu, hierover had ik een dag nagedaeht, toen my plotseling inviel, dat cr eigenlijk maar een schotvrije figuur, die den president steeds buiten het paleis kon vervangen, noodig zou zyn om liet vraagstuk van een langdurig regentschap op te lossen. Ik ging dus aan 'twerk en vond myn patent-president uit, een beeld uit staal en ijzer, opgevuld met noogst vernuftige uurwerken, die deels door mechanisme, deels doorelee- trieiteit bewogen worden. De eerste, wien ik mijn uitvinding liet zien, was pre sident Rodriguez van Orizaba, een zeer verstandig mao, die er verrukt over was. Hg had zich toenmaals „een-

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1