1 sergeant-majoor, 8 sergeanten, 8 korporaals, 2 tamboers, 180 soldaten. Als het mogelijk is ook eenmuziek korps, bestaande uit 12 a 16 leden. De oefeningen zullen zoodanig ▼orden geregeld, dat ieder jongeling per week 8 i 9 uren dionst hoeft. Dc inschrijving is open tot 16 Oct., terwijl de oefeningen op 1 November aanvangen. De bevordering zal evenals by het leger bij examen geschieden, het welk in de eerste helft van ieuere maand plaats vindt, aanvangende in de maand Januari. De oefeningen zuilen zich uitstrekken tot recruten- seliool, compagnieschool en trirailleur- reglemeut tier infanterie. Jongelingen moeten den leeftijd van 10 tot 13 jaren bereikt hebben, cn mogen de maat van 1.30 M. niet overschrijden. Gedurende de oefening is het tenue witte buis met witte pet. De laatste maanden zal aan de jongelingen des Zondags, van 10 tot 12 uur, de gelegenheid worden ge geven om zich te oefenen in gymnas tiek, carré-geweer of anderszins, voor eene uitvoering in het openbaar. Reeds Dinsdag, slechts één dag na het verzenden der circulaire, hadden zich een 130 jongens aangemeld. Een geheimzinnige misdaad aan het licht. Dezer dagen is een geheimzinnige misdaad aaiï liet licht gekomen. On geveer 20 jaar geleden brandde op oen nacht aan 's-Graven weg te Oud- Kraliugen een hooiberg ai, die op het erf stond van zekeren Leen Maar- levcld. Bij het opruimen van deasch werd liet half verkoolde lyk gevon den van een man, in wien de ver miste Maarleveld werd herkend, die eerst vermoord cn daarna naar den in brand gestoken hooiberg moet zijn gesleept. Eeï. neef en erfgenaam van den vermom !o werd gevangen genomen, doch uiobrek aan bewijs weder op vryc voeten gesteld. Dc rechtbank stelde hem echter niet in het bezit van de nalatenschap, maar werd ge machtigd de gelden 25 jaar lang te beheeren. Circa 5 jaar geleden werd onder Rotterdam een wegwerker dood langs den weg gevonden. Op diens borst was een "briefje bevestigd met do modedeeling, dat liy medeplichtig was aan den moord op M., zonder even wel nadere personen aan te duiden. De neet, die destyds in voorarrest zat, is onlangs gestorven en heeftop zijn sterfbed bekend en zichzelf van medeplichtigheid aan dien moord be schuldigd. De erfgenamen stellen thans volgens het li. N. pogingen in het werk, de nalatenschap van Leen Maarleveld in bezit te krijgen. De moord te Rotterdam. Men meldt uit Rotterdam aan de Tel.: Dc moordenaar G. C. F. Muller, gedetineerd in de strafgevangenis al hier, weigert reeds sedert 5 [dagen hardnekkig alle voedsel. Bij tusscken- poozen heeft bij oogenblikken alsof alles hem als een droom voorbij gaat en vraagt hy om opheldering; dan weer zit hij uren achtereen onbe weeglijk in zichzelf gekeerd. Een tweetal bewaarders zyn belast zich met hem te onderhouden, ten einde hem in zyn doen en laten te volgen en hem zoo mogelijk tot spre ken te breDgeo. Door de rechtbank zijn een twee tal geneeskundigen belast met een onderzoek naar' den toestand der goestvermogens van den moordenaar. Van het rapport der deskundigen zal het in deze misdaad afhangen, of de zaak naar de openbare terecht zitting verwezen wordt, dan wel of de rechtbank de plaatsing van den moordenaar in een gesticht zal ge lasten. Met geloofwaardig. Woensdagavond omstreeks 8 uren meldde zich bij een politieagent op de Gooi vest te Rotterdam een jongen aan. die zeide een moord begaan te hebben. Hij ging met dien agent liet politieposthuis aldaar binnen en haalde een revolver met overgehaalden haan j uit zyn zak, welk wapen hij op tafel wierp. Deze revolver was met zes; scherpe patronen geladen; de jongen: had er nog negen in zijn vestzak.! Van dat politieposthuis bracht men hem over naar het bureau in de Pau-j wensteog en vervolgens naar dat in de Lange Torenstraat, omdat by zeide den moord op de Prins Hendrikkade te hebben gopleegd, dien middag te 2 uur. Door den commissaris van politie, den heer D. M. Ebbeler, aan dat bureau iu verhoor genomen, verklaarde hij te heetcn W. A. Claris. 18 jaal oud te zyn en te wonen Katshoek no. 15. Wat hij verder alzoo verhaalde, is wel geschikt om twijfel te laten op komen aan zyn geestvermogens. De jongen die door hem doodgeschoten zou zyn, moet wonen op do Kruis kade, waar wilde hy niet zeggen; evenmin wilde hy den naam van den vermoorde noemen, doch halsstarrig hield hij vol Woensdagmid. den moord gepleegd en het lijk daarna iu de Maas te hebben geworpen. Achtenveertig uur had hij op de Kruiskade op den vermoorde staan wachten die hem verraden had en hem „in de krant had laten zetten." Voorts vertelde hij o. m. zyn moeder te hebben ver giftigd, toen hy 12 jaar oud was, eenige meters diep onder den grond gevangen gezeten te hebben, en meer onaannemelijke dingen. Bij liet nazien der signalementre- gisters bleek intusscheu, dat zyn vader, wonende Katshoek no. 15. den len dezer de opsporing vau den jongen bij de politie in de Almondestraat ver zocht had, omdat hy in den avond van den 30sten Sept.. de ouderlijke woning outloopen was mot een geladen revolver in zijn bezit, hetgeen zijn vader het ergste deed vreezen. Waar hij gedurende die dagen ver toefd heeft, kou de jongen zich, des gevraagd, niet herinneren, of hij wilde liet niet zeggen. W el zeide hij het wa pen ergens nabij het viaduct te heb ben gekocht en Dinsdagavond te heb ben willen verkoopen in de Tweede Lombardstraat, wat hem echter niet gelukt was. Van de waarheid van deze verha len is intnsschcn nog niets gebleken. N. R. CL Uit Gennep. Een onzer kooplieden kocht aan de grenzen een nuchter kalf, te leveren na een vooraf bepaald aantal dagen, in welken tijd de eigenaar het dier met zoete melk zou opfokken. By de inoRtvangstname wilde de koopman tegenover de vrouw, die hy meende dat alleen thuis was een lageren prijs bedingen, als zijnde door haar niet volgens de overeenkomst gehandeld. Opeens springt de baas te voorschijn eG roept„Was wollen Sie 1 marsch mit dein Kerl den kelder in!" En de daad bij het woord voegende, ver dwijnt byna op hetzelfde oogenblik het koopmannetje in dë diepte. „En nou pak aan, wyf, hier is de spuit, en by het minste verzet „Intusschen roept het jongracnsch van uit zijn onderaardsch verblijf in doodsbenauwdheid „ik zal betalen, beste vriend, hier zyn vier blanke rijksdaalders". Toen werden de harten milder gestemd, de koop kwam tot stand en de koopman verdween met zijn viervoeter. Toch scheen hem zijn eigendom niet te best te bevallen, althans op zijn terugweg ging het kalf opnieuw in andere handen over voor negen gulden eneen zakje sui kergoed. (L. K.) Een abonnement op drank. De Seingever, het orgaan van den Bond van Spoor- en Tramwegperso neel schrijft: Te Emmerik kan men zich voor 2 of 3 maanden abonneeren bij een of anderen kroeghouder. Ik ken er, die by 't kwartaal geabonneerd zijn. Zij mogen dan wel niet zooveel drinken als'ze verkiezen, maar zy betalen nu minder voor de snaps dan iemand die er zoo nu en dan eens eentje pakt. Een zeer bekende abonnee van den drank, die een betrekking vervult, waar inenschenlevens mee gemoeid zijn. betaalt in drie maanden, schrik niet lezer, de som van 60 a 70 mark d. i. 36 a 42 gulden. In welk een toestand zoo'n man dagelijks verkeert behoef ik u niet te zeggen. Normaal is hij nooit. Een bekentenis op een sterfbed. Jaren geleden werd op een jacht opziener te Delden een schot gelost, dat hem zoo zwaar verwondde, dat hy voor dood gevonden en wegge dragen werd. Tegen verschillende personen rezen vermoedens. Enkelen werden voorloopig in hechtenis ge nomen. De dader werd echter niet gevonden. Thans heeft iemand te Twekkeloo op zyn sterfbed bekend de dader geweest te zyn. Een niet uitvoerbaar legaat. Door nu wijlen dr. L. A. Bumate Makkum, werd bij testament van 30 Juni 1868, aan de provincie Fries land vermaakt een aanzienlijk legaat, onder verplichting, dat door de pro vincie jaarlijks de som van 1'1000 zou worden besteed voor het maken cn uitgeven van een zooveel mogelijk volledig cn bsoordeelend verslag of overzicht in de Latijnscbe cn Neder- landscbe taal van de boekwerken, tijdschriften, opstellen van tijdschrif ten en van al wat er verder wordt uitgegeven, in welk land ook, over en 'betrekkelijk de Grieksche en Ro- meinsche taal- en letterkunde, onder bepaling verder, dat de Ged. Staten der provincie het maken en uitgeven van dit verslag zullen opdragen aan een letterkundige van erkende be kwaamheden. Na het overlijden van den erflater hebben Ged. Staten jaar op jaar let terkundigen opgeroepen om voor het bepaald honorarium het verslag te leveren. Nooit echter kwam daartoe iemand op. Alle letterkundigen van naam verklaarden dat er jaarlijks zooveel boekwerken, tijdschriften enz. over en betrekkelijk de genoemde twee talen in de bekende wereld wor den uitgegeven, dat de som van f 1000 zelfs niét voldoende zou zijn, voor de kosten van aankoop van bedoelde boekwerken, tijdschriften enz., doch dat, al ware het zoo, dan toch niets zou overblijven voor den maker van het verslag eu voor de kosten van het uitgeven. Een ten vorigen jare gedane op roeping van letterkundigen, om vóór 1 October 1897 een verslag over 1896 te leveren, is thans insgelijks zonder gevolg gebleven. Men heeft hier dus naar het schijnt te doen met een voorwaarde die „onmogelijk" is en volgens art. 935 van het Burg. Wet boek evenals die welke onverstaan baar of met de wetten en goede zeden strijdig is, „voor niet geschreven wordt gehouden." Leiteren en Kunst. Mevrouw S. Mesdag—Van Houten ontving officieel bericht, dat haar op de tentoonstelling te Venetië geëx poseerd schilderij „Rentree du troil- peau" aangekocht is geworden dooi den koning van Italië. Met leedwezen vernemen wy, dat uit de heerlijke verzameling-Six drie belangrijke doeken den weg naar Engeland hebben gevonden. Een Rembrandt, een Cuyp en nog een meesterwerk uit de beroemde Hol- landsche school zijn uit de collectie voor byna een millioen gouds aange kocht door den Duke of Westminster, die Koningin Victoria deze kunst schatten ten geschenke biedt. Na de collectie-Van Loon de col- lectie-Six! Het is bedroevend om te hooren voor wie althans eenige paar- len van de Hollandsche kunst zoo gaarne in Holland weet. (Ned. Dagbl.) Faust. Men schryft van hier aan de Tel. Medio April 1898 staat den Haar lemmers iets bijzonders op muzikaal gebied te wachten. Dan toch zal door mr. R. Vorst man, alhier, in onze concertzaal een opera concert gegeven worden, (inder daad door ons gemeld. Red.) dat de aandacht der musici en niet-musici in niet geringe mate zal trekken. Alleen te weten, dat niet minder dan de Faust van Goethe tot tekst heeft jediend voor inr. Vorstman's mu ziek, zou reeds een prikkel zyn, om met dat werk nadere kennis te maken. Wij zijn tot ons genoegen in staat het een en ander daarover mede te deelen. Het oorspronkelijke werk is de complete opera Faust, of zooals de componist het met verandering van titel genoemd heeftDer Seelen- kampf. Dat de compositie niet in haar ge heel wordt opgevoerd, is hieraan te wijten, dat ze, kort gezegd, te veel tijd in beslag neemt. Doch ook buiten die roden achten wij het geen kwaad idéé, de opera op zulke, d. w. z. fragmentarische wyze in te leiden. Iedereen toch kent do Faust en kan geacht worden zonder bezwaar zich de verschillende tooneelcn, niettegen staande hiaten on Duitschen tekst, voor den geest te roepen. Het concert zal geopend worden met de ouver ture in I) moll, die bij deze opera behoort. De voornaamste scènes, die op den eersten avond de heer V. denkt het werk op twee avonden te gevende laatste avond, diis faven- tibus, in het volgende seizoen '98 de scènes, zeg ik, die op dien avond ten gehoore zullen worden gebracht, zijnhet Recitatief van Faust in de eerste acte met vrouwenkoorChrist ist er standeneen melodramade bekende boerendans mot aria van Mephistopheles cn een soldatecmarscli. Des (Futen nicht zu vielzal de lieer V. gedacht hebben, ofschoon we er niet aan twijfelen, dat de geiiegle avond er mede gevuld zal worden. Wat de executanten aangaat, daar voor is reeds gezorgd. Het gehalte belooft zeldzame genietingen. De rol van Mcphisto heeft de heer Örelio op zich genomen en de lieer Phlippeau zal ons toonen, dat hy als Faust over hetzelfde sympathieke ge luid kan beschikken, dat wij reeds verschillende malen in de Ned. Opera hebben kunnen hooren en bewon deren. Het orkestrale gedeelte is aan niet minder vaardige banden toevertrouwd. Aan wie het Utrechtsch Stedelijk orkest met zijn wakkeren leider, den heer Wouter Üutschenruyter kent, behoeven we niet te zeggen, dat het een aantrekkingspunt te meer voor den avond zal vormen. Het koor, een gemengd- en vrouwenkoor is even eens reeds byeongebracht uit elemen ten van verschillende Haaiiemsche zangvereenigingen. Men ziet het, alles is gereed, en er wordt slechts ge wacht op het meer gevorderd seizoen, om onder leiding van den componist en van den heer Robert, welke laatste op den avond zelf den dirigeerstok zal voeren, met de repetities eênj aanvang te maken. ouder meer de ruiten der celvensters I delyk met den vijand, die zich hoofd Sport en Wedstrijden. Harddraverij te Lisse. Op de Woensdag te Lisse gehou den harddravery zijn de prijzen als volgt behaald Ie Afdeeliug. Boerenpaarden van ingezetenen. Ie prijs M. v. d. Zon, 2e~ prijs W. Vcrdegaal, 3e prys J. Hulsebos, 4e prijs Wed. van Bui ten, allen inwonende te Lisse. De prij zen bestonden in kunstvoorwerpen. 2e Afdeeling. Paarden van „van zessen klaar." Ie prijs „Bles" van A. de Ridder te Nypolder. berijder A. Siderius f175, 2e prijs „Graaf Adolf II" van G. Kruit te Stadskanaal, be rijder A. Siderius f75, 3e pr. „Prin ses 01ga"van Bindervoet te Zuidborn, berijder J. F. de Boer f30. Schaken. Het Berlijnsche toernooi is geëin digd met de overwinning van den Hongaar C-harousek. Evenals bij een vorig toernooi was hij aanvankelijk achter, maar verbeterde aldoor zijn spel. English heeft maar de helft dei- partijen meedespeeld; hy trok zich toen wegens ongesteldheid terug; v. Bardeleben speelde maar eens mee. De uitslag is dan: 1. (2000 mark) Charousek Wh punt, 2. (1500 m.) Walbrodt 14, 3. (1000 m.) Blackburne 13, 4. (600 m.) Janowski 12%, 5. (400 m.) Burn 12, 6. (200 m.) en 7. (120 m.) verdeeld tusschen Alapin, Schlechter en Marco, ieder met 11" U punt, Caro 11, Tsjigorin 10%, Schil fers 10, Metger 9, Cohn 8 '/2. Wina- wer Sj/2, Süehting 8, Teichmann 7 lj., Englisn 6V2, Zinkl Albin 3, v. Bardeleben 'h Schilfers kreeg nog een prijs van 100 mark voor het grootst aantal punten, op de prijs- winners behaald. Baron Albert de Rothschild zal nog een prys van 300 mark uitreiken voor het mooiste spel. RECHTSZAKEN. Voor de 5e Kamer der Amster- damsche rechtbank verschenen Woens dagmiddag zeven der in de strafge vangenis aan den Amstelveenschcn weg gedetineerden, die op 16 Augus tus aldaar een opstootje verwekten cn stuk sloegen. Alleen wegens het be schadigen der vensters stonden zy terecht. Tegen H. Verlee, die 2 ruiten ver brijzeld Leeft en voorwendde dit in drift te hebben gedaan, werd door het O. M. 9 maanden gevangenisstraf ge- eischt, tegen Corn. Koov, die een ruit verbrijzelde, naar hy zèide per onge luk, daar liy een gaatje in bet glas wilde vergrooten om naar buiten tc zien, 6 maanden; tegen J. Bosinan, die bekende een ruit te hebben stuk geslagen op aanzetten van anderen 6 maanden; tegen E. Akkerman, die 2 ruiten gebroken beeft door zyn kruk tegen liet venster te werpen, 6 maan den; tegen J. Rol wegens het breken van een ruit op het voorbeeld van anderen 6 maanden; tegen W. van Dijk en H. J. van Breen, die beiden, ook met hunne kruk een ruit hebben ingeslagen en dit feit erkenden, even zeer 6 maanden. De beschuldigden waren allen jon gelieden. K o E o n 5 n, BATAVIA, 7 Sept. Atjeh. Aan het verslag omtrent de voor naamste gebeurtenissen in het gou vernement Atjeh en Onderhoorighe- den, loopende van 14 tot en met 27 Augustus jl. wordt door de JavaCt. het volgende ontleend Groot-Atjeh. In den rustigeu toe stand in de sagi der XXV Moekims kwam geene verandering. OokinLe- pong werd de rust niet verstoord. Wel kwamen meermalen berichten van de aanwezigheid van .kleine ben den, maar de ter opsporing uitgezon den patrouilles troffen nergens een vijand aan. Den I4den Augustus zou zich eene bende in Pajoeng en Blang Seneng ophouden, waarop des nachts onze troepen die kampongs omsin gelden en de huizen doorzochten, maar geenc kwaadwilligen vonden. Ook het dal van Lam Tih bleek door de kwaadwilligen verlaten. In de sagi der XXVI Moekims bleef het alsmede geheel rustig. Eene van Kroeng Raja uitgezonden patrouille in de richting van Lam Toba raakte den 17en Augustus met eene vijandelijke bende slaags bij bet verdrijven en vervolgen sneu velde eeu Iulandsch fuselier en wer den minderen gewond. In liet verblijf van meerdere be kende bendelioofden in het Lam Tobasche vond de gouverneur aan leiding en 24sten Augustus eene mobiele colonne naar die landstreek tc zenden, waardoor tevens de kleine benden, die zich naby de Glé Ampei Awei ophouden, gedwongen zullen worden naar elders af te trekken. Hun aanwezen bleek by het door zoeken dier heuvelstreek door troe pen van Tjot Mantjang op den 13den en 2lsten Augustus, op welken laat- sten datum eene kleino nederzetting werd aangetroffen en verbrand. Van omliggende heuvels beschoot de vijand onze troepen, waardoor een Euro- peesch fuselier werd gewond. In het gebergte der VII Moekims Baid bleven zich enkele kleine ben den ophouden, die liet herhaaldelijk lieden nabij Lam Ara Toenoeng lastig maakten door het eisehen van levens onderhoud. Om aan hun verblijf af doende een einde te maken, zijn sedert 17 Augustus zes brigades marechaus sees tijdelijk te Samahani gelegerd. Op aanwijzlgbg van het hoofd van Lam krak werd den 24steu Aug. een zekere Pany Amat, belioorende tot de>y audige partij in genoemdeMockim, opgevat. De dekking van den opnemer aan den bovenloop der Kroeng Lain Kareung, die reeds meermalen dooi den vijand van hooger gelegen terrein beschoten was, overviel den 24sten Augustus eene bende die den huis waarts keerenden troep volgde, legde vier leden benevens den aanvoerder der bende, neer en maakte eenige geweren buit, waaronder Beaumont geweren; aan onze zijde sneuvelde een Europeeseh fuselier. In den omtrek van Gliëng bleef de vijand het ons lastig vallen door af en toe enkele schoten op de trans porten naar Indrapoeri af te geven, een enkele maal de telefoon te be schadigen en het kampement te be- zakelyk in Seneboeh (bezuiden ij Atjehrivier) ophield, in vuurgevech den 16n Augustus werd daarby ee Europeeseh fuselier gewond. Don 26n Augustus rukte eene co lonne van Indrapoeri uit naar Tjo id Djameunah op liet bericht dat diï weder eeu benteng zou zijn gebouwd v Dit bleek juist te zyn, de versterkifl ie eu het daarin opgerichte huis wertle J. verbrand. Een inlandsch fuselier wen ra door 'svijands vuur licht gewond, va Verscheidene hoofden in de om al streken van Gliëng meldden zich bi den civiel gezaghebber der XXI do Moekims en verkregen vergunninj w zich met hunne onderboorige bevol il king weder in dc kampongs te ves rc tigen. Noordkust. Nadat het doel, waar mi mede de expeditionnaire colonne naa lei Sogli gezonden was, nl. het zuiveroi ui van vyanden van d° wakafmockic m Pakan Baroe-Pakan Sot, bereikt was ie keerde den l7n Augustus de civiel a en militaire gouverneur naar Kota :c radja terug met een deel der trooper c terwijl een ander deel achterbleef, omn Kola Tongkoe Pantei Radja en Kotaio Oedjoeng Laratjoe tydelyk te bezet ie ten cn patrouilledienst te verrichten ai In de houding van T. Tjihik Pa oi sangan ten opzichte van Gloempanj a Doea kwam geenc verandering. ia Na dringende vertoogen van hei>1: bestuur en niettegenstaande den tegen- i stand van de leiders der geestelijke e partij in Kerti, leverde de Tjoct Nja oen der moordenaars uit van de Pegu r benevens de vrouw, die verdacht o wordt de wapens aan boord te heb- a ben gebracht, en een bedrag van 70Q e dollars van het geroofde geld. Beide personen zullen voor dei radja van Edi terechtstaan. e Oostkust. Den I6en Augustus viel j een Atjeher den sehyfsehietenden e troep te Edi aan,' en verwondde een 'i inlandsch fuselier, maar werd oogen- blilfkelyk afgemaakt. Hij zou een s af eu toe aan vlagen van krankzin nigheid lijdende, cn van Merdoe af komstige inwoner van Pedawa Pon tong zijn. Na de verdrijving van T. Hoesin met zijn aanhang uit Oleh Gadjali, bezocht dc controleur, vergezeld door T. Tjihik Edi en T. Tjihik Perlak. bet terrein van 'len strijd, hetwelk zeer veel bleek geleden te hebben. Vervolgens begaf de controleur zich naar T. Bintara Pekan, en drong bij dit lioofd aan op verjaging van T. Hocsin uit de bovenstreken van Djo- lok Besar, alsook op het verdrijven van enkele kleine benden, die de om streken van Oleh Gadjali onveilig blijven maken. Westkust. Van T. Oemar werd ni6ts naders vernomen dan dat hy zich in de bovenstreken van Kloeang blijft ophouden. De ontslagen Kedjoeroean van Me- laboeh, T. Hitam Tabo, verliet den pasar en begaf zich naar Merban,. vergezeld door zijne familie en eenige volgelingen. Dit vertrek had geene ongeregeldheden ten gevolge; ook de party van Said Oedjoet hield zich rustig, en van het opwerpen van ver sterkingen te Roending werd niet meer vórnomen. In Tripaii werd Toekoe Nja Tjoet door de Saijidpartij in het nauw ge bracht. Ook in Laboean Hadji brak een stryd uit tusschen lieden van T. Ang- koep en van den datoe van Paoeh; aan beide zijden werden geringe ver liezen geleden. Van Simaloer kwam bericht, dat zekere Nja Radja zicli van een prauw met handelsgoederen van Tampat Toean had meester gemaakt. Poeloeh Weh. Niets meldenswaardig. Weersgesleldneid. In het begin van den verslagtijd bleef het droog en warm, met krachtigen ZAV. wind gedurende de laatste dagen viel er vrij veel regen. Gezondheidstoestand. In liet mili taire hospitaal kwamen de volgende choleragevallen voorrestant op 13 Augustus 1, bijgekomen 4, overleden 5 Pluropeanen. Ook te Kotaradjaeiselite deze ziekte enkele offers onder de Chiueescheen Klingalecsche bevolking, en ontving liet bestuur bericht van het voorkomen der ziekte in de III Moekims Oleh Karang en de III Moekims Kajoe Adang. Veeziekte. Onder het Balineesche slachtvee te Kotaradja deed zicli run- schieten. Ook de dekking van de derpest in hevigen graad voor, evenals koelies, die grind voor den weg naar onder het van dezelfde lading afkom- Selimoen verzamelen, raakte herhaal- stigo vee, dat te Indrapoeri gestald stemmig" tot president verkozen en er werd nu voort durend op hem geschoten. De staatskas was nog bijna leeg, zoodat liet idee naar Parijs te gaan, volstrekt niet uitvoerbaar was. doch van schieten hield Rodriguez ook niet veel. Hy sloot dus een contract met me af, volgens hetwelk ik voor hem een beeld zou maken, waarvan de wassen kop zijn trekken moest hebben. Ik zou zelf op het slot wonen en het ding in orde brengen. Binnen korten tyd was Rodriguez II klaar. Slechts twee menschen behalve Rodriguez I en ik waren in liet geheimde eerste was de staatssecretaris, de broeder van den president, een kranige, oude lieer, de andere dc particuliere secretaris van den president, don Antonio van Dinges... de rest van zijn naam ben ik vergeten. Eiken dag reed mijn patent-president uit om zich aan zyn trouw volk te'laten zien: gewoonlijk zat de se cretaris naast hem om hem, ingeval een liooge generaal admiraal of buitenlandsch gezant voorbij ging, door een drukje op een electrischen> knoj) een militair saluut te laten maken. Had de secretaris geen tijd om mee te rijden, dan reed mijn patent-president alleen uit, slechts door een bereden escorte vergezeld cn dan boog Lij eenvoudig afwisselend naar rechts en links, zooals u toen gezien hebt. Te dien tijde werd er lustig-er dan ooit op los ge schoten, want de vice-president, die een eerzuchtig en vermetel mensch was, wilde Rodriguez afletten cn zelf president worden. Nadat men echter een a twee maan den geschoten had zonder mijn patent te kwetsen, liep onder 't volk 't gerucht, dat de staatssecretaris zyn broeder door 't een of ander wondermiddel schotvrij gemaakt had en sinds dien tijd spaarden de bravo bur gers hun kruit. .Slechts af en toe vuurde er nog iemand uit ouder gewoonte en op zekeren dag trof een onge lukkige kogel mijn president midden in het gezicht, waarin hij, daar het van was was, dadelijk binnen drong. Gelukkig was dien dag de secretaris er bij, die de tegenwoordigheid van geest bezat, mijn patent-pre sident terstond plat op den bodem van het rytuig te leggen en naar het slot te jagen, zoo snel de paarden loopen konden* Natuurlijk werd ik aanstonds ontboden om den pre sident te repareeren cn ik verwonderde me er alleen over, dat Rodriguez niet bij me kwam om naar zyn gewonden plaatsvervanger te kijken. Maar noch dezen dag noch een van de volgenden ontmoette ik hemik heb hem heelemaal niet meer teruggezien. Toen het beeld weer iu orde was, kwam de staats secretaris bij me en zeide: Waarde Robson, ik zou graag zien ef liever mijn broeder zou graag zien, dat ge uw fameus beeld nog zoo verbeterdet, dat het ook bij officiëele recepties den president zou kunnen vervangen. Bedoelt liy soms, dat ik het beeld zou kunnen leeren spreken? vroeg ik geërgerd. Oneenantwoordde de staatssecretaris, ik heb laten rondstrooien, dat den president onlangs de tong weggeschoten is, zoodat liy niet meer kan spreken.Uw patent-president behoeft dus alleen de hand te kunnen schuddenmisschien kunt u dat maken Ik zette me weer aan den arbeid en had het beeld spoedig zoover, dat het vau den stoel kon opstaan, boog als een edelen Spanjaard en trouwhartig de hand schudde zoo vaak maar de secretaris, die links stond met zijn voet op een electrische leiding trad. De staats secretaris was hoogst tevreden over dit kunststuk en deelde me mee, dat zijn broeder mijn" inkomen ver dubbeld had. Ongeveer een week laterhad een offieieele receptie plaats, waarop een ieder, die „iets" was, kwam en den presi dent de hand schudde. Allen betreurden zeer, dat men den edelen president de tong weggeschoten had, hoop ten echter, dat de staatssecretaris zijn broeder spoedig uit de verlegenheid zou helpen. De vice-president was er natuurlyk ook bij, doch zette een zeer stuursch ge zicht. Geen mensch had er het geringste vei moeclen van, dat de president niet Rodriguez zelf was en ik was heimelijk geweldig trotsch, toen ik myn werk zoo goed aan den gang zag. Dat duurde nu zoo ongeveer een half jaar en onder wijl was u in Orizaba. Doch reeds lang te voren was het vermoeden bij me gerezen, dat de echte president al lang dood was, want nooit kreeg ik den eigenlijken Rodriguez te zien. die mc toch vroeger dikwijls bij zicli had laten komen, ik dacht er dus al aan mijn stat' op tc nemen en een beroepsreis door Europa te maken, toen op zekeren avond de staatssecretaris zeer opge wonden by me kwam en me mededeelde, dat hij iets zeer gewichtigs met me te bespreken had. Waarover is Uwe Excellentie ongerust vroeg ik. Waaide Hobson, zeide, bij, u kan ik het toever trouwen, verneem dus, dat mijn arme broeder niet meer in leven is, al sedert geruimen tyd. Dat weet ik, zeide ik, sedert S maanden ongeveer. Sedort acht maanden en drie dagen, bevestigde hijhij stierf aan een beroerte op denzelfden dag, dat uw heerlijk beeld door éen schot in 't gezicht verwond werd. En Uwe Excellentie had redenen om uws broeders dood to verzwijgen De allerdeugdelykste redenen, antwoordde hij. U weet toch, dat de vice-president een gelukzoeker is, die openlijk verklaard heeftzocdra hij president was, zou hij alle groote eigendommen verbeurd verklaren en de bezitters het land uit laten jagen. Doch daarover later, nu handelt het zich om het volgendede president van Cotopaxi heeft tegen morgen zijn bezoek aangekondigd om over de betwiste landstreek tusschen Orizaba en Cotopaxi met generaal Rodriguez te beraadslagen. Dat is duivels onaangenaam, merkte ik op. Onaangenaam is daarvoor- niet 't rechte woord, riep hy uit. Ga de gevolgeu maar eens naals de pre sident van Cotopaxi door onzen president niet ontvan gen wordt, zal hij zich beleedigd gevoelen en ons den oorlog verklaren. En wat dan Uw patent-president kan toch het leger uiet aanvoeren -- Neen, zeide ik oprecht, dat kan hij niet. Slot volgt.)

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 2