9 T weerie Editie. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. s y a b a F EIU I L L EIT O N. PRINS BORGENSKY. 15e Jaargang. aandag II October 1337, Mo 4330 JLS03ST3iTSEMIEI2srTSI=E/ICrS: Voor Haarlem per 3 maande»f 1.29 Voor de dorpen i» cl«a ©natrek waar een Agent gevesteed is flrora der gsaaeenrte), per 3 maande»L8® Franco door het geheele Hflk, per 3 waande»1-5* Afzonderlijke nummersö-°& CieÉktötraerd Zondagsbladtow Haarlem., per 3 maasdenC.80 de ©«natreken en trance per pe.it t.BIF -AJD V ^T^UTEnSTDèXETEsr: Va* 1 rejels 50 C%».; iedere regel meer 10 Cts. Groote lettere naar plesffesmimte. Bij Abonnement aanzienlijk rtóat, Reclames SO Cent per regel. AboBjienaenMH en Adrertentiön worden aangenomen door onze Agenten e* door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- ea Feestdagen. Bureaux: Heine Houtstraat 14, Haarlem. Telafoeiwumnier f22. Directeur-Uitgever J. C. PEERËBOÓM. Hoofdagenten vqér het Buitenland: Compagnie Sémrale de PvblMtf P&W-S'JS h- BAUBE Co. JOHN F. JONES, Suce., Parijs 81bis Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreflende Handel, Nijverheid en Geldweaen, opgedragen aan kat Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Aan. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem ia de prijs der Advertentiën van 15 regels f0.75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel f0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: Bloeméndaal, Sandpoort en Schoten, P. v. d. RAADT, Bandpoort; HeemstedeJ. LEUVEN, bij de tol; Spaamdam, C. HARTENDORP; Zandpoort, G. ZWEMMER; Velsen, "W. J. RUIJTER Beverwijk, J. HOORNS; HülegomARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. OfficieeSe Berichten. Burgemeester eu Wethouders van Haarlem, Doen te weten, dat van heden op alle weekdagen, van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 uur, tot 21 Oct. e.k., 's namiddags ten 2 ure, ter gemeente-secretarie ter visie is ne- üeigelegd, het ingekomen verzoek schrift met de bijlagen van A. F.Kre- mer om vergunning tot uitbreiding van zijne koffiebranderij door bijplaatsing van een gasmotor in het perceel aan de Kromme Elleboogsteeg no. 10, van P. A. Kruijer om vergunning tot uit breiding van zijne smederij in bet per ceel aan de Antoniestr. 2, en dat op den veertienden dag na heden, 21 Oct. e.k. des namidd. tèn 2'/a ure op het Raad- buis der gemeente clo gelegenheid zal worden gegeven, oin ten overstaan van bet gemeente-bestuur bezwaren tegen bet oplichten dezer inrichtingen in te brengen. Haarlem7 Oct. 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BOREEL. De Secretaris C. M. RASCH. Haarlem, 9 Oct. 1897. Museum van Kunstnijverheid. Op liet Museum van Kunstnijver heid alhier worden Zondag tentoon gesteld eene verzameling aardewerk, werkstukken uit de fabrieken te Em merend en te Utrecht. Hot ia van algemeen© bekendheid dat de keramiek© fabrieken in den laatsten lijd in ons land aanzienlijk zijn toegenomen en in bet buitenland de Nedcrlandscbe produkten zeer ge zocht zijn. De verzameling reclame biljetten die iu bet trapportaal is geëxposeerd werd weder met ecnige fraaie exem plaren aangevuld. Zondag is de toegaug vrij. Opera van der Linden. A. s. Donderdag geeft bet Nederl. Operagezelschap van den heer C. van der Linden zijne eerste voorstelling alhier. Onder overgroot© belangstel ling trad dit gezelschap, dat iu zijne tegenwoordige samenstelling zelfs aan hoog gestelde eischen moet kunnen voldoen, in bet thans aangevangen seizoen reeds in verschillende plaatsen op. Dat liet bier Gounod's „Faust" opvoert, is ten zeerste toe te juichen, daar men deze opera zelden niet eene betere bezetting zal kunnen hooren want alleen reeds uit de vermelding dat mevrouw Engelcn-öewing een eerste kracht van dit gezelschap de partij van Margaretlïa, en deliee- ren Urlus en Oreiio die van Faust en Mephisto vervullen, valt op te maken dat er eene Faust-opvocring van meer dan gewone beteekenis staat te wachten. Vrijdagavond werden de convcr- satiezaal, de biljartzaal en de kolf baan van de Sociëteit Yerecniging, die wegeus bet nieuwe beschilderen daarvan eenige weken voor de leden waren gesloten, op feestelijke wijze weder heropend. Het Bestuur had hieraan een biljart,wedstrijd verbon den en een gedeelte van Haarlem's Muziekkorps voerde, achter groen in een hoek van de biljartzaal, een vroolyk programma uit. De zalen" en de gang zyn niet al leen beschilderd, maar ook (door vrij willige bijdrage van verschillende le den dor Sociëteit) gedecoreerd. Het werk is gedeeltelijk door de firma J. C. Cramer Zoon, voor een ander deel door de firma J. W. Veldheer uitge voerd en de lof van de gisteravond in grooten getale opgekomen leden over bet uitgevoerde werk was een parig. Hier en daar boven de deuren zjjn toepasselijke opschriften gemaakt, zooals De deugt van den wjjn Voert de vreugd op 't festijn Op do wieken van scherts en van Ljok. Die 't bier bederft, den .vijn verdunt, Wordt zeker niet veel goeds ge- [gund. En bij den ingang van de kolfbaan prijkt de wijze les: Die 't spel niet kan, Die blyv' er van. De Liedertafel „Haarlem's Zang genot", Directeur do Heer N. H. An- driessen, heeft besloten bij gelegen heid van baar 30 jarig bestaan, een nat'onalen Zangwcdstrjjd voor Man nenkoren uit to schrijven, die ver moedelijk in den loop van de maand. November 1898 zal plaats hebben. Nadere inlichtingen worden door den Secretaris W. F. Bremer Jr. Kruis weg 47 verstrekt. Bierbrouwerij „de Phoenix." In November 1896 werd door de Plioenix Brouwerij, H. Meursing Co. te Amersfoort een depot alhier opgericht in de Anthoniestraat 49. Thans nog geen jaar daarna moet bovengenoemd depot door de goede zaken, welke de firma hier maakt hare zaak enorm uitbreiden, en is liet daarom overgegaan tot aankoop der groote zeepfabriek der beeren Van der 'Aa Zn. aan hetSpaarne. Tim- merlieden, metselaars en schilders hebben haar in een depot der Phoenix brouwerij herschapen, alleen de voor gevel is nog niet morde. Deze moet nog geschilderd en letters er op aan gebracht worden. Inwendig ziet men twee groote iu elkander loopende liclitgesehilderde ruime zalen, onge veer 400 M- groot, met een weinig naar achteren oploopende vloer. In den linkcrachterhoek bevindt zich een ijshuis, dat geheel met wanden van 1 Meter dikto, die met zaagsel op gevuld zijn, van het geheel is afge scheiden. Van uit dat ijshuis, dat met natuurijs gevuld zal worden, zullen alle kasteleins gratis ijs aan huis ont vangen. Achter liet gebouw bevindt zich een flinke paardenstalde depothouder is van plan des zomers met vier paar den te laten rijden om zyne klanten behoorlijk op tyd to kunnen bedienen, ook zullen, volgons zyn zeggen, gra tis koolzuurapparaten geplaatst wor den. Het gebouw in de Anthoniestraat 49 wordt door de Phoenix brouwerij aangehouden voor bottelarij, het groote gebouw. Spaarne 49, is meer uitslui tend voor de levering op fust. Het is niet alleen dat de depots der Phoe nix brouwerij zich zoo uitbreiden, ook de brouwerij te Amersfoort is thans bezig met een gebouw er by te laten zetten, dat het oude zeer in grootte overtreft. Het gebouw Spaarne 49, is thans, zooals uit achterstaande advertentie blijkt, in gebruik genomen. BINNENLAND. Parlementaire Praatjes. 1223! Niemand meer? Dan is de heer Geertseraa gekozen als oudste in jaren. Aldus concludeerde de commissie voor do geloofsbrieven in de Tweede Kamer. Tegen het feit, waartoe die con clusie leidde, de toelating van den heer Geertsema, had Dr. Kuyper geen bezwaar. Maar mocht de Kamer beslissen, dat de beer Geertsema ge kozen was Was dit niet de taak van het stembureau Had de Kamer dus niet eenvoudig de gevallen beslissing te valideeren? Op deze „quaestie van vorm" ant woordde de heer Veegens, terecht op merkende, dat uit de telling der brief jes door de commissie eerst moest blijken, dat de heer Geertseraa inder daad gekozen was, alvorens men zyn toelating kon voorstellen. Maar nog een andere opmerking had dr. Kuyper. Op twee briefjes stond aan de ach terzijde de naam van den candidaat, die aan de voorzijde gekozen bleek. Terecht maakte deze bijvoeging die briefjes ongeldig. Maar kon het stom bureau dat niet gedaan hebben, om aldus de briefjes te waarmerken En was bet dus niet noodig, dat een rni- nisterieele aanschrijving tegen derge lijke dingen waarschuwde of aat men de briefjes zóo maakte, dat er niets achter op kon geschreven worden. Hierin zag de heer Veegens een krasse beschuldiging tegen het stem bureau, iets wat niet te berde mocht worden gebracht, zonder bewijzen. Want het gold hier het ongeldig maken van geldige briefjes. Daarbij bleef bet. De Kamer nam zonder stemming de conclusie aan, bepaalde dat zij Woensdag do nomi natie zou opmaken voor bet lidmaat schap van den Hoogen Raad (vaca ture-Kist) en verleende den beer van de Velde verlof om de Regeering te intepelleeren over den droevigen toe stand der openbare wateren te Delft. Over do residentie kan dan meteen eens een hartig woordje worden gezegd. G. Jr. By de Tweede Kamer zyn ontvan gen de inlichtingen van den minister van Binnenlaudsche Zaken en de ver zegelde pakketten met de stembriefjes in zake de verkiezing te Sneek. De commissie van onderzoek voor de ge- loofsbrievcn van mr. Van Gilse heeft Vrijdag hot onderzoek aangevangen en dit desavonds voortgezet. De prinsen van Koetei schijnen voldoende inkoopen gedaan te hebben om by hun terugkeer de geheele laad ruimte van het schip te vullen. Zoo o a. zijn uit Amsterdam een 4-tal fornuizen van buitengewone grootte en zwaarte naar Rotterdam verzon den om van daar de reis over zee te maken. Verkiezing te Enkliuizen. Door de afd. Enkhuizen der Cen trale Katholieke Kiesvereeniging is voor het lidmaatschap der Tweede Kamer candidaat gesteld de heer H. Raat van Mcdembiik. Over boord geworpen. Donderdagavond kwam het stoom schip Bromo te Rotterdam binnen van Java en bracht eenige terug- keerende soldaten van bet N.-I. leger mede. Een dezer werd, zonder dat hij ge legenheid had zijne ter begroeting aanwezige familie te spreken, terstond in een gereedstaanden celwagen ge bracht en naar de strafgevangenis vervoerd. De oorzaak biervan was dat de man op zee een moord begaan had. Hy had aan boord twist gekregen met een korporaal over een naald, waar van beiden de eigenaar zeiden te zijn. De beleedigde korporaal liet zyn min dere drie dagen in de provoost op sluiten. „Ik zal je wel krygen", had deze toen gezegd en zon op wraak. Spoe dig had hy deze gevonden. Toen op zekeren dag de korporaal by de ver schansing stond, wipte hij hem er over in zee. De man verdronk en de moordenaar werd in arrest gehouden. Een nietige gemeenteraads verkiezing. Uit de beslissing van Gedep. Sta ten van Zuid-Holland betreffende een adres van J. U. Smit, lid van den Raad der gemeente Alblasserdam, houdende bezwaar tegen een besluit van dien Raad tot toelating van A. Pijl Jz. als lid van dat college, blijkt o. a. het volgende: Het bezwaar, door den beer Smit tegen do toelating van den heer Pijl ingebracht, is hierop gegrond, dat de beer Pyl op bet tijdstip, waarop hy ter vervulling eener tusschentyds ont stane vacature gekozen werd, nog als raadslid zitting had en hy, naar appellant's meening, om die reden niet verkiesbaar was. Naar aanleiding daarvan is door Ged. Staten onderzocht in hoeverre do om standigheid dat de heer Pyl op hot tijdstip zijner verkiezing en bet indie nen van zijn geloofsbrieven nog lid was van den Raad dor gemeente Al blasserdam, hem al dan niet verkies baar maakte ter vervulling der tus- schentijds opengevallen plaats. Daaromtrent overweegt bet college dat art. 61 der vorige kieswet de bepaling bevatte, dat de in een Stem briefje ingevulde naam van een lid der vergadering te wier aanvulling wordt gestemd, welks beurt van af treding op het tijdstip, waarvoor de verkiezing geschiedt, nog niet is in gekomen, voor niet geschreven wordt gehouden, dat boewei deze bepaling in de thans vigeerende kieswet niet" wordt ge vonden, uit de rede volgt, dat dón persoon in eene zelfde vergadering, niet gelyktydig twee plaatsen kan vervullen dat derhalve de heer Pijl, tijdens hij zitting had in den Raad der ge meente Alblasserdam, niet voor de vervulling eener andero plaats in dat zelfde college in aanmerking kon komen. Hun besluit was. dat met vernie tiging van het besluit van den Raad der gemeente Alblasserdam van don 7den September jl. strekkende tot toe lating van den heer A. Pyl als lid van dat college, verklaard werd, dat by niet als lid van dien Raad kan worden toegelaten. Letteren en Kunst. Eigen Haard van lieden bevat een „in inemoriam" met portret van E. S. Witkamp Jr., een slotartikel van luitenant J. C. Sommcr over hot rijwiel ten dienste van het leger mot afbeeldingen, eene korte levensschets met portret van den gesneuvelden len luitenant van het O.-I. leger, J. van Grouningen, door F. Beelaerts van Blokland, enz. De Wereldkroniek geeft nog ecnige herinneringen aan de 's Hertogenbos- sche tentoonstelling, van de hand des heoren B. J. Bouwmeester Jr.; eene afbeelding van de aankomst der Koninginnen op ons stadhuis, met bijschrift betreffende het jongste be zoek der Koninginnen aan onze stad; een portret van den beer Heyermans Sr., enz. Concerten-Heijmaim. Aan de door de dames Sopbio Heij- mann, zangeres, en Johanna Her mann, pianiste, in ons land te geven concerten zullen hunne medewerking verleonen de heereu Henry Such uit Londen, violist, en Jolian Wijsman, I alsaccorapagnateur. Dc volgende con- eer ten zjjn vastgesteld 16 October Haarlem, 20 October 's-Gravenhage, .21 October Dordrecht, 24 October Breda, 25 October Nijmegen, 27 Octo ber Arnhem, 28 October Utrecht en 1 November Amsterdam. Sport en Wedstrijden. Harddraverij -V ereeiiiging 't Oude Slot", te Heemstede. De inschrijvingen zijn verbazond talrijk. Op geen enkele baan in Ne derland ziet men zulke groote velden, zoodat de 20e een zeer interessante dag op sportgebied belooft to worden. Voor de korte baan zyn reeds 22 mededingers ingeschreven. De doel- name daarvoor blyf opon tot Dinsdag 19 October 7 uur 's avonds. n. Meer-prijs. (1 uur). Heat hard draverij, handicap voor poneys van alle landen en rasson, niet hoogor dan 1.45. Aangespannen, toebehooronde aan Nederlanders. Minimum afstand ongeveer 1400 M. Prys f 40. Do 2o aankomende in de beslissende heat ontvangt f 10, de 3o f 5, de 4o aan- komeude ontvangt zyn inlcggeld terug. Inleggeld f 3, geheel rouwgeld. Hiervoor zyn ingeschreven 27 poneys. III. Heat-prijs. (2 uur). Heat-hard draverij, handicap. Aangespannen voor paarden van alle landen on rassen, toebehooronde aan Nederlan ders. Minimum afstand 1600 M. Prys f200. De 2e aankomende in de be slissende heat ontvangt een mand Champagne, uitgeloofd door de heoren Doyen Co., te Reims. Inleggeld f 15, geheel rouwgeld. 1. Lali Brien, jhr. F. Bosch v. Dra ken stein. 2. Lucy, A. Wjjnands. 8. Wilhelm HI, F. C. Hemmes. 4. Mak, D. A. van Stralen. 5. Swaska II, H. de Vrieze. 6. Lena Medium, W. van Dieren Byvoot. 7. Ideaal, S. Snoecks. 8. Jersey, A. A. v. d. Berg. 9. Wim, Joh. de Mol. 10. Porodny, W. A. Ockhorsfc. 11. Sokol, Th. Dop. 12. Isabella, A. A. v. d. Berg. 13. Ninus, J. Roodenburg. 14. Tarax, D. A. van Stralen. 15. Rejected, Stal Trio. 16. Redpath, A. A. v. d. Berg. 17. Hirye, A. Stork. 18. Lucille, J. W. Schuyl. 19. Caesar H, J. Ensing. IV. Verkoops-jyrijs. (3 uur). Hard draverij, handicap voor poneys van alle lauden en rassen, niet hooger dan 1.45. Aangespannen, toebehooronde aan Nederiandors. Minimum afstand ongeveer 2600 M. Poneys voor f 100 te koop gesteld 2600 M., voor olke f 10 boven f 100 5 M. meer. (Zie art. 9 algemeene bepalingen poneywed- stryden). Prijs 175, lo premie f50, 2e premie f 15. 3e premie f 5. De 5e aankomende ontvangt zijn inleggeld terug. Inleggeld f 3,50, geheel rouw geld. Aantal ingeschrevenen 26. V. October-prijs. (3Va uur). 2e klasse harddraverij, handicap. Aan gespannen voor paarden van alle landen en rassen, die geen beter re cord hebben dan 1,53, toebehooronde aan Nederlanders. Paarden zonder record die door den handicapper snel ler geacht worden dan 1,53 zjjn uit- "^Bewerkt naar het Engélsch.) 1) Toen ik Taras voor den eersten keer zag, stond ik op het verrotte balkon, dat den voorgevel heette te versieren van de herberg „Matrozenvreugde", een ellendige kroeg, waar ik dienstbode was. Hij kwam door 't laantje, dat voert naar de aanlegplaats van de oude veerpont, die dienst doet tusschen de beide oevers van de Theems en by was vergezeld van een ouden man, Drigo gebeeten. Taras was een zeer knap man, groot en blond, met een langen knevel en een korten puntbaard. Hij was gekleed als een werkman in een staalgrijs pak, waaronder een flanellen hemd eneen losse, blauwe das zichtbaar waren en toch zag by er niet uit zooals de werklieden, die ik in dit kwartier gewoon was te zien. Daarvoor was zyn kleeding te rein..on zijn manier van gaan te,elegant.. fea-a teui. Drigo geleek in niets op hem. Hy was een man van rijperen leeftyd, zeer mager en gebogen met een geel gezicht en uitstekende wangbeenderen, een dunnen zwarten baard en schele oogen. Aan zulk soort van lieden was er in bet kwartier Shadwell allerminst gebrek. Beiden bleven aan den oever staan en Drigo wees met de hand de Handelsdokken aan, maar ik kon niet verstaan, wat hy daarbij zeide. Taras knikteen daarna keerden beiden zich om en bekeken aandachtig „Ma- trozenvreugd" en de belendende gebouwen. Drigo praatte levendig en op zacbten toon en Taras luisterde naar liem met een ernstig gezicht, nu en dan zyn py'p uit den mond nemende om een enkel woord te zeggen. Ik begreep niet, wat hunne belangstelliDg zoo kon opwek ken, daar het pakhuis naast de herberg al sinds jaren gesloten en verlaten was, terwijl er op de werf aan den anderen kant van de herberg niets lag, dan een hoop verroeste ketels en ander ijzerwerk. Wat do her berg zelve aangaat, deze had met bare gebroken ruiten, verwaarloosden gevel en bouwvallig balcon, niets dat de aandacht kon boeien. Zij kregen mij in 'toog en Drigo zei, geloof ik, een aardigheid over my, want by keek mij met een grijns lach in 't gezicht, maar Taras glimlachte zelfs niet en ging stilzwijgend voort, met zijn pijp te rooken. Eindelijk verlieten zy den oever en een oogenblik later boorde ik, hoe zy ae deur van dé herberg openden en er binnentraden. Ik ging naar beneden om hen te bedienen. t li „Geef ons brandewijn, meisje", zei Drigo. met C©en vreemd accent. „Dat heb ik niet onze vergunning is ons afgeno men," antwoordde ik. „Dat is een goed teoken", zei Drigo zachtjes, zyn metgezel daarbij aanstootende. „Wat drinkt men hier dan?" vroeg Taras. „Gewoonlijk bier." Daarop verzochten zij om bier en terwijl ik hun dat inschonk vroeg Taras„Is hier voor een dag of wat een kamer te huur?" „Ik zou niet weten welke. Deze kamer is de eenige, die gemeubeld is en hier slaapt de patroon?" „Waar is de baas?" „Uit." „Wanneer komt hy terug?" „Ik weet het niet misschien over vyf minuten, misschien pas als de herberg dicht gaat." Alles wat ik nu weet, heb ik sedert hot begin van dit verhaal gehoord. Ik sprak toen als een halve wildo en ik stond ook niet veel hooger, daar ik van mijn prilste jeugd af in eenzaamheid was opgegroeid. Taras en Drigo begonnen samen te praten in een taal die mij vreemd was. Ik had gelegenheid hen goed op te nemen. Taras was naar mijne schattiDg omstreeks dertig jaar oud, en, zooais ik gezegd heb, een man van een zeer gunstig voorkomen. Zijn gezicht had een uit drukking van kracht en vastberadenheid, maar in de lijnen om zijn mond en in zyn groote, diepo helder blauwe oogen was zachtheid te lezen. Ik gevoelde toen reeds, dat by een man was, dien men kon vreezen, maar ook liefhebben. Drigo bad een geheel ander en volstrekt niet aan trekkelijk voorkomen. Zijn diepliggende, zwarte oogen hadden iets sluws; ruwheid sprak uit zyn tandeloozen mond, kortgeknipten, borsteligen knevel en geheel zyn door de pokkeu geschonden gezicht „Kunnen wy wachten tot de patroon weerom komt vroeg Taras. „Als gij dat wilt, jawel." „Is hy uw vader?" vroeg Drigo, terwijl hij op do bank tegenover de tapkast ging zitten. „Neen." „Wat dan?" „Dat gaat je niets aan." Wat had hy, of wie anders ook, daarmee temaken? dacht ik, terwijl ik de gelagkamer doorging om weer naar het balcon te komen. Een verdwaalde hond zon meer beschermers vinden dan ik een iu 't wator ge vallen kat meer medelijden. Wie vraagt er naar mij Waar ben ik good voor? Zulke gedachten kwamen er bij my op, toen ik over do leuning van het balcon gebogen, tuurde naar het dikke en slykerige water, dat tegen den oever klotste. Opeens hoorde ik iemand achter my en zag, my om wendende, Taras met een boekje in de eene en een potlood in de andere hand. Hij was blijkbaar bezig my uit te teekenen. (Wordt vervólgd.)

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1