'weede Editie. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. FEUILLETON. PRINS BORGENSKY. 15e Jaargang. Dinsdag 12 October 1897. No 4381 HAARLEM'S DABBLAD ^B03SOsTEjVIE]SrTS^,E.ICrS: Yoor Haarlem per 8 maandenf 1.20 Yoor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom dei- gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers 0-05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post0.371/2 Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote lettere naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agente* en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Bit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie. Générale de Publicité Elrangcre G. L. DAUBE Go. JOHN F. JONESSnee., F«.rijs 3Ibis Faubourg Jlontmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels f0,75, elke regel meer ƒ0.15; Reclames per regel f0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: BloemendaalSandpoort en SchotenP. v. d. RAADT, Sand poortHeemstedeJ. LEUVEN, bij de tol; Spaamdam, C. HARTENDORP; ZandvoortG. Z\V EMMER; W. J. RUU TER BeverwijkJ. HOORNSBülegomARTE HOPMAN, Molenstraat, Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. den Uitgever J. C. PEERE- ÓM is verschenen: iar lemsche Schetsen Teekeningen van P.,v. Looy, bijschriften van Fidelio. •rijs gecartonneerd f 1. 'oorbandenbig de navolgende Boek- delaars hier ter stede: N. MUL. J. van der WILK. E HAAN cn ZOON. 5RVEN LOOSJES. ffiBR. VAN BREDERODE. KUIPERS. •ma J. F. van DOBBEN. van CITTERT ZONEN. Iet Haarlemsch Advertentieblad 7 September j.l. zegt van deze (ave o. a.: schetsen zijn: de Vieeschhal, nde Meijerde OrgeldraaierNa Haarlcmsche Kermisde Haar- 'sche Paar denloterij, de Man met Baard, onze Bouwverordening, - n angstig oogenblik, Een lastig ,;i iod, De Politie op het Rijwiel, lommigen der schetsen bevatten petten, waarvan enkele geslaagd igen heeten. En dan verder: de bijschriften, soms wat moraal verbalenden vorm, soms geestig ns wat ingehouden met iets van zou wel durven, maar ik wil if zijn loei waard als toelichting r schetsen gelezen te worden. STADSNIEU W§. eerste en derde pagina. Haarlem, 11 Oct, 1897. Schoolvergaderingen. ,De Gemeenteraad van Zutfen nam 7den Sept. j.l. het volgende be dt: „De hoofden van scholen roepen d minste driemaal 'sjaars het on- rwjjzend personeel aan hunne scho- i werkzaam, te zamen, om deaan- legenheden van het onderwijs te ipreken." De voorzitter achtte het genomen sluit in strijd met de wet, zoodat zich genoodzaakt zag art. 70 van Gemeentewet toe te passen. De indhaving van het genomen besluit lest dus aan het oordeel van H.M. i Koningin-Regentes onderworpen orden. Het hoofdbestuur van den B. v. 0. heeft toen een adres gericht an H. M., waarin het de gronden igaf, waarom om bekrachtiging ver- Wit werd. Op hun verzoek werden voorzitter en secretaris van den B. v. N. O. door den minister van Binnenl. Za ken Dinsdag 1.1. iü audiëntie ontvan gen, om het verzonden adres nader toe te lichten. Nadat zy uiteengezet hadden, waar om huns inziens het raadsbesluit noch in strijd met de wet, noch in strijd met het algemeen belang geacht moest worden, bleek hun, dat de minister den gemeenteraad volkomen gerech tigd rekende, den hoofden van scho len de verplichting op te leggen de onderwijzers der betrokken school cenige malen per jaar te hooren." Bovenstaand bericht nemen wij over uit de Bode, orgaan van den B. v. N. O., omdat de afd. Haarlem van den B. v. N. O. op haar by B. en W. in Sept. 1896 ingediend adres met het verzoek het daarheen te lei den, „dat het hoofd der schoÖTmet de gezamenlijke onderwijzers en on derwijzeressen aan die school verbon den minstens tweemalen per jaar eene schoolvergadering houdt, waarop alle zaken, die het onderwijs aan die school betreffen, zullen worden besproken, ten antwoord kreeg, dat haar ver zoek niet voor inwilliging vatbaar was. Yoor zoover ons bekend is, heb ben reeds de gemeentebesturen van Enschedé, Zutten, Huissen en Hete- ren verplichte schoolvergaderingen in Een standbeeld voor Frans Hals. Een kunstliefhebber, die er opge steld is, dat het standbeeld voor on zen grooten scliildermeester Frans Hals alhier verrijze, heeft zich by het comité aangemeld om de som van dertigduizend gulden in de kas van het oprichtiugscomité te storten en zoodoende de uitvoering mogelijk te maken. Yan de kunstenaars, echter, zou hy een bewys van instemming willen hebben met zijne gave ter vereering van hunnen grooten voorganger, en hy heeft daarom gevraagd of het co mité tot de kunstenaars in Neder land en daarbuiten het verzoek wil richten, hem iets te zenden van hun werk, zy het eene aquarel, teekening of wat ookals bewijs van adhesie. Hij wil deze schenkingen nietver- koopen of verloten, maar bij elkan der houden in zijne verzameling. Zoodoende heeft hy een tweeledig doel bereikt, de oprichting van een standbeeld voor Frans Hals, en daar bij het voordeel een eentee collectie te bezitten, die daarop betrekking heeft. Het comité Heeft nu de circulaire verzonden. Reeds hebben onderscheidene kun stenaars hunne toezegging gegeven. Men schrijft ons De poort genaamd „Noor wegen." Waar die te vinden is? In de Parklaan te Haai lem. Ik heb er verleden Dinsdag over hooren plei ten voor de rechtbank alhier. Yoor zoover ik het begrepen heb want j want het was geen eindvonnis. Het de heeren pleiters waren erg juridiek, dus ook erg onbegrijpelijk voor een gewoon mensch zijn er twee hui zen op de Nieuwe Gracht tusschen de Jansstraat en de Hooimarkt, die door deze poort, genaamd „Noorwe gen" in de Parklaan kunnen komen. De eigenaar van een dier huizen liet aan de rechtbank zeggen, dat hy door die poort had „een recht van uit gang" en dat zyn huurder van dat recht niet behoorlijk gebruik kon maken, omdat de smid in de Park laan, wiens huis boven over „Noor wegen" heengebouwd is, de poort verspert of belemmert. Hy zond Jhr. Mr. v. Styrum, om dit aan de recht bank uit te leggen. Deze betoogde breedvoerig, dat de rechtbank van alles wat de smid in de stukken ge zegd bad maar geen notitie moest nemen, want dat deze verweringwas „vaag" en „in algemeene termen" en dat een gedaagde precies moest zeg gen welk bezwaar hjj liad tegen een vordering,'opdat de eischer zou weteu, wat hy bewijzen moest. Yoorts dat zijne bewijsstukken reeds aantoonden wat hij beweerde en hij waar de belemmeringen en versperringen wer den betwist bewys door getuigen aanbood. De rechtbank moest vorder raadplegen een vonnis van haar zelvo, gewezen in 't jaar 1850, toen er ook al over die poort geprocedeerd was, en de zaak naar den zin van den toen- maligen eischer, voorganger van dezen als eigenaar van 't buis op de Nieuwe Gracht, was beslist. De smid had Mr. H. Ph. de Kan ter gezonden, om den eisch te bestrij den. Hij begon met de rechtbank te herinneren, dat de menscben altijd aan anderen de zonde verwijten, waaraan zij zeiven mank gaan. Als zijn collega hem verweet, dat hy ver wering had gedaan „vaag" en „ic algemeene termen", daar herinnerde daarin bevolen getuigenverhoor was niet gehouden, dus wat weet de recht bank nu van den einduitslag dier zaak. Om al die redenen meende pleiter dus, dat de rechtbank den eischer wel in 't ongelijk zou stellen. 't "Was onder de bedrijven bij éenen fewordende president vroeg of de eer Yan Styrum voor de "tweede maal 't woord wilde hebben, endaar deze dit verlangde, vond de voorzit ter beter eerst den inwendigen mensch wat te versterken en om twee uur weer te beginnen. Ik daclit by mij zeivenziezoo, ik weet genoeg, en kwam dus om twee uur niet terug, maar hoorde later, dat de rechtbank 9 November uitspraak zal doen. Tegen den bierkuishouder J. de K. woonachtig aan de Leidsche Yaart is proces-verbaal opgemaakt terzake het verkoopen van sterken drank in het klein zonder de daartoe vereischte vergunning. De vorige week zijn in de huzaren- kazerne aan den Schoterweg twee paardendekens^ ontvreemd. Als dader van dezen diefstal is in arrest gesteld de huzaar A. B., oud 20 jaren. BIKNENLANO. rxAAGSCHE BRIEVEN. Aan het soms wel wat vervelend, maar niettemin onloochenbaar ver band tusschen de belangen der resi dentie en van haar achtste wijk, Scheveningen, hebt gij U, mijnheer de Redacteur, evenmin als uwe col lega's in Die Hagke, deze week kun nen onttrekken, in Uw zeer juiste be- ■■i schouwingen over den financieelen hy de rechtbank, dat de eischer nog I toestand uwer gemeente, altijd in gebreke was gebleven de De door U ten aanzien van den grenzen te omschrijven van zynHaag geciteerde cijfers waren alles- „recht" en dat was toch noodig om j zins juist. Maar vergun mjj U opte- te beoordeelen of de smid iets gedaanmerken, dat éen ding minder juist had, dat dit recht kon krenken. Plei- j was, nl. dat den Haag kostelooze ter hield daarna een betoog, waarvan j straatverlichting heeft. Facto zou- ik niet veel meenam, doch dat hieropden de Latinisten zeggen, hebt ge scheen neer te komenals gjj eischer gelijk, 't komt Jiier aan op „l'art de meent eene vordering te hebben, als door u is.Jngesteld, dan moet ge niet by den smid wezen, maar bij den eigenaar van den grond van de poort. Yerder betwistte hij, dat cr uit de overgelegde stukken iets bewezen werd. Geen enkel kadastraal nummer klopte, en nergens werd van de poort „Noorwegen" gesproken, behalve in bet laatste stuk. maar dat noemde hij waardeloos, omdat het een sup pletie was van een koopacte, een jaar na die koopacte opgemaakt, toen de ruzie al aan den gang was, terwijl juist in de laatste koopacte, van bet recht, waarop men zich beriep in het geheel niet gerept was. 't Getuigen- bewys kon niet toegelaten worden, vóór de grenzen van het recht, waarop men zich beriep, vast stonden en dan was bet nog geen goed getüigen- bewy's, dat werd aangeboden. Het grouper les chiffres." Op de gemeen- tebegrooting toch komt onder de uit gaven voor een post van ruim 2 ton voor de straatverlichting, doch dit be drag paraisseert ook op de ontvang sten der aLonderlijke begrooting van de Gasfabriek, zoodat hier de linker hand volkomen weet wat de rechter hand doet en 't resultaat feitelijk is, dat de gemeente niets betaalt voor de straatverlichting. Het komt niet in my op, het U euvel te duiden, dat gy de medege deelde cijfers en feiten exploiteert tot een preek voor Uw parochie. Tegen Uwe beschouwingen zou een Haagsch verweer passend zyn, maar Haar lem's Dagblad en geen enkel ander Haarlemsch Dagblad is de plaatsom dit uittevechten. Liever keer ik nog even tot bet punt van uitgang terug en constateer vonnis van 1850 beteekende niets, met U, dat het seizoen voor Sche veningen, grosso modo, te wenschen overliet en dat de invloed daarvan ook in den Haag was waartenemen. Er is ook iets anders waar te ne en, n.l. een merkbare verbetering van den toestand onzer grachten, nu deze modderpoelen weder in beweging gebracht zyn door ingelaten water, zij het ook geen water van de beste qualiteït. Aangezien de werken by de Yyfsluizen nog geenszins voltooid zyn, wordt hierdoor de bewering te niet gedaan, dat er aan den onhoud- baren toestand niets te veranderen viel. Men voelt nu maar al te wel, dat de bepalingen van het contract met Delfland, die „spuien" in den zo mer verbieden, den gewraakten toe stand niet in het leven heeft geroe pen, maar dat het „uitlaten" van grachtwater (de z.g. „natuurlijke loo- zing") belet is door den invloed van de "belanghebbenden bij het zeebad. En nu gaat er een ware „cri de ré volte" door de gelederen der Hage naars nu spannen ook de dames er zich voor en zal 't eind van het liedje wel worden dat ook in den Raad een krachtig protest zal opgaan, tegen de verwaarloozing der sanitaire belan gen van 155.000 burgers, ter wille van wat een dame gisteren in „het Vaderland" noemde een „half-Duit- sche-dividenden-kweekery." 't Kan niet anders of deze strijd van belangen maakt de Hagenaars veel minder toegankelijk voor de wer kelijke nooden van Sclieveningen- visschersdorp. En ik zou de bewering durven wagen, dat de sympathie voor „Sclieveningen-zeehaven" bij de Hage naars merkbaar aan het amemen is. Daar is trouwens nog een andere reden voor. De Scheveningers lyden aan een idéé fixe, dat alles afwyst wat niet met hun idealen overeen komt. Daar is nu het nieuwe plan van den ingenieur vau Heurn c. sM een haven aan den Hoek van Holland met een spoorweg-verbinding naar Scheveningen. Ik zal niet in de mérites treden van dit plan, maar het ont gaat toch positief een der overwe gende bezwaren tegen een haven te Scheveningen: de fon-quaestie. Welnu, de bevolking van Scheveningen staat tegenover een dergelijk plan meteen verbazingwekkend „dédain". Alles of niets schijnt de leuze. Maar dat men het daarmee niet ver brengt daaraan schynt niet gedacht te wor den. Nu kom ik myn belofte inlossen en iets zeggen van de wintervermakelyk- heden in de residentie. Op den voor grond sta, dat de mopperaars over „slechte tijden" en belastingdruk als spoorslags verdwenen schijnen. Want zoo de eerste voorstellingen der ver schillende gezelschappen nog nietdrnk bezocht waren, zoo men zeer vrijgevig was met uitnoodigingen, om 's anderen daags te kunnen mededeelen, dat de „élite" der stad aanwezig was voor do dure voorstellingen van Sarah Bernhardt (met verdriedubbelde prij zen) is bijna geen plaats meer te krijgen. Indien ik nu do gezelschappen bui ten rekening laat, die ons wel is waar geregeld bezoeken, doch elders zetel hebben, dan heb ik slechts te spreken van de Fransche Opera en van de „Opera Italiana di Aia". Niet om een vergelyking te maken, want Fran- schen en Italianen hebben dit stellig emeen, dat zin voor zang en actie in iet bloed zit; b\j de Italianen is wellicht de muzikaliteit van huis uit nog wat meer ontwikkeld. Men zou, kwam het op een vergelijking van het geheel aan, misschien kunnen zeg- Ten, dat by de Italiaansche troep ae ieeren meer uitmunten dan de dames, terwijl bij do altijd galante Franschen l'honneur aux dames is. De forte chanteuse, mevr. Lematte- Schwyer en de chanteuse-légere. Mme Cognault, zullen als vroeger, de lie velingen van het publiek worden. By de heeren vinden we Pauwels, met „les défauts de ses qualités", maar in elk geval met veel goede qualitei- ten; over de anderen is een oordeel nog op te schorten. De Italianen daar entegen kunnen wijzen op een stel tenoren, een stel bassen en een bary- ton, die tot de altisten van eersten rang mogen gerekend worden. En niet alleen aan de omstandigheid, dat zij ons bekend maken met werken van Boïto en andere moderne Itali anen, zullen de tijdelijke bewoners van ons Gebouw voor Kunsten cn Wetenschappen hun succès danken, maar ook en vooral aan hun beslist voornaam artistiek voelen en optreden. Deze menscben „zingen", d. w. z. zij hebben zingen geleerd. Dat kan men niet van allen zeggen! H. A. GANUS Jr. Uit de „Staats-Courant". Kon. besluiten. Benoemd tot burgemeester van Veld hoven en Mcreveldhoven J. C. van Nuencn, van Amsterdam mr. S. A. Yening Meincszvan GoedcreedoM. Breen; van Sneek mr. D. Alma;ATan Borne jhr. E. J. J. S. von Bönning- hausen, secretaris dier gemeentevan Wouw C. A. Daverveldfc en yan Warmenhuizen K. Blom. Aan O. van Riemsdijk, opzijn ver zoek, eervol ontslag verleend als bur gemeester van Gramsbergen. Aan den ingenieur der artillerie inrichtingen, R. Witte, de rang ver- jleend van hoofdingenieur. I Aan den ritmeester E. F. C. H. J. j baron van Tuyll van Serooskerken, van den grooten staf, adjudant van H. M. de "Koningin, vergunning ver leend tot het aannemen en dragen J van het ordeteeken van het Krnis j 3de klasse voor militaire verdiensten, jhem door den vorst van Waldeck en Pyrmont geschonken. Min. beschikkingen. De aan dr. H. Buringh Boekhoudt verleende toelating als privaat-docent in de facultoit der geneeskunde aan de Ryks-universiteit to Utrecht, met ingang van 1 Nov. 1897, op zyn ver zoek, ingetrokken. De heeren Meinard Morens, Consul- Generaal van Servie to Amsterdam, en Felix Cohen, Consul van Grieken land to Rotterdam, zyn door den Bewerkt naar het Engelsch.) Ik dacht dat hij een caricatuur van mij maakte en it by mij leelyk en belachelijk vond, zooals iedereen i keerde hem daarom den rug toe. Het kon my wei- g schelen, dat hy my voor den gek hield, daarvoor as ik te zeer gewoon aan de grofheden van de be- lekers van de herberg. Alleen verwonderde het my, it ook hij, dien ik voor iemand van een andere soort houden had, daaraan meedeed en ik was allerminst plan, vrijwillig tot mikpunt van zyn spot te (tienen. „Zoudt ge niet weer dezelfde houding willen aanne men als daareven vroeg Taras. I „Ruk uit!" antwoordde ik, op een toon vol wraak- pcht. „Met wie denk je, dat je te doen hebt Denk je, pat ik me leenen wil voor flauwe aardigheden? Ik ben zoo leelyk als een doodzonde en dat weet ik wel." „Leelyk 1" herhaalde hy verbaasd. „Ja leelyk. Daarom noemen ze me immers de schar, omdat ik zoo mager ben. En zo noemen me ook siroop om de kleur van myn haar. 'tKan mc alle maal niets schelen, boe ze me noemen, maar ik wil niet uitgeteekend worden, dat iedereen me voor den mal houdt!" Hier werd de deur van de herberg geopend en ik ging don patroon te gemoet, die thuis kwam.Hy heette Putty en was, by toeval, dien avond niet beschonken. Ik gaf hem het geld, dat ik ontvangen had en zei, wy- zende op Drigo„daar zyn menscben om u te spreken." Hy had Drigo nog niet bemerkt, die, in een donke ren hoek gezeten, hem scherp aanzag, alsof hy wilde nagaan, met welk soort van man hij te doen had. Putty keek hem nu niet minder wantrouwend aan en wendde zich daarop tot Taras, die van het balkon terugkeerde. „Wy willen weten of ge ons voor eenige nachten een kamer kunt verhuren," zei Taras. ,,'b Is voor een particuliere zaak," voegde Drigo, na- derkomende er by. Daarop liet hy zyn stem dalen en ging, met het oog knippende voort: „natnurlyk behoe ven de klanten er niets van te weten, begryp je wel?" Putty knikte en zei toen kortaf tot my„Ga naar buiten r Hy nam een kruik en tapte die vol bier. Taras wenkte mij, toen ik door de deur naar buiten ging, vriendelijk toe. Deze daad besliste over myn leven. Ik was er aan gewoon, de deur uit te worden ge jaagd, wanneer Putty met een klant zaken te behan delen had en ik brak er my dan nooit liet hoofd mee, wat dat wel voor zaken zouden wezen. Maar deze vriondelyke groet van Taras wekte oen zonderlinge sympathie by mij op eq tegelijk zekere nieuwsgierig heid naar de zaak, die hy wel mot een schelm als ae patroon te behandelen kon hebben. Ik sloop daarom het laantje langs tot aan den oever van de rivier, klom langs do verrotte palen naar boven op het balkou en luisterde, in een hoekje gedoken, naar wat ze zeiden. Drigo sprak, maar zeer voorzichtig en zacht, zoodat ik hem niet verstond. Putty scheen verwonderd en boos, want hy viel hem netelig in de rode: „Ik hou niet van dat gedraai om de zaak heen. Yortel my rond en duidelijk, wat er aan de hand is, eerder doe ik aan de zaak niet mee." En daarop, zich blijkbaar tot Taras wendendg, ging hij voort: „Uw gezicht be valt my beter, dan dat van je kameraad. Vertel my de zaak eens ronduit." „'t Is heel eenvoudig antwoordde Taras. „Drie van onze vrienden hebben om zekere redenen hun land ver laten en zich als matrozen verhuurd op een koopvaar der naar Londen. Volgens hun verbintenis moeten zij met dat schip weer naar hun land terugkeeren en kun nen dat contract niet openliik verbreken, zonder gevaar te loopen, dat zy met geweld weer worden gedwongen, mee terug te gaan. Daarom willen zij stilletjes van boord deserteeren en nn zoeken wij voor hen naar een schuil plaats, waarbeen wy hen kunnen brengen, zoodra bun schip aangekomen is. Hier zullen ze dan tevens van kleeren verwisselen. Wy hebben deze herberg geko zen, omdat zy dicht by de dokken ligt en eenzaam is. Wilt gy ons uw huis niet leenen Dan zullen wy een ander zoeken. Dat is de zaak." „Nu vat ik het" zei Putty. „Ik zie, dat u een gent leman is en met zoo iemand heb ik graag te doen. U begrijpt wel, dat dit alles tegen do wet is. Ik loop ge vaar, dat myn patent wordt ingetrokken on dat ik een paar maanden in de gevangenis raak, omdat ik na het sluitingsuur nog menscben by my heb." „Ik zal u voor die risico betalon. Hoeveel ver langt gy s't Is gevaarlijker dan u denkt. Men meent wel, dat hier in dezen afgelegen hoek niemand passeert, maar de politie heeft het oog op ons. Wanneer verwacht a het schip?" „Morgen, maar het kan ook zijn, dat het pas Zater dag wordt." „Zoodat ik twee of drie nachten op den uitkijk zou moeten liggen. En het zal zeker gebeuren op een uur dat er niemand meer op straat is „Tusschen twee en arie uur in den morgen, wanneer dat mogelyk is." „Dat is goed." Na een weinig te hebben nagedacht, voegde Putty er by„Kyk, ik zal u zeggen wat ik doen wil. Gy kant myn kamer krygen voor twaalf gulden per nacht, totdat uwe vrienden komen en de nacht waarop zy de vlucht nemen, voor zestig gulden daarenboven. Beter kan ik niet zéggen." Taras nam deze voorwaarden aan en na eenige bij komende schikkingen verlieten Drigo en hy-Matrozen- vreugd", zeggende, dat zy den volgenden aag iu den namiddag zouden terugkeeren.

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1