Koning ran Portugal benoemd totl Commandeur in de orde van de H. Maagd van Villa Vigosa. Tot Commandeur in de Portugeescbe Yorde an O. H. Jezus Christus werd benoemd de lieer Henri Smulders, ingeneur-waterbouwkundige. Dezer dagen is gemeld, dat de mi nister van Justitie Cort van der Linden naar Leeuwarden en Gronin gen was vertrokken ter bezichtiging van gevangenissen. De lib. Nederlander meent te kun nen verzekeren, dat deze reis voor namelijk ten doel heeft, by de rech terlijke macht te Leeuwarden onder zoek te doen naar de zaak Hooger- huis, daar de minister, vóór aeze quaestie in de Kamer ter sprake komt, zich een vaste meening wil vormen over de vraag, of de Leeu warder justitie zich ten deze kan hebben vergist. In de parlementaire kringen wordt verzekerd, dat ds. De Visser, Kamer lid voor Botterdam, zich by de anti- revolutionnaire fractie-Lobman heeft aangesloten. De kroningsfeesten, Naar men verneemt, is van den post van f 50,000, op de begrooting van binnenl. zaken van 1898 uitgetrokken ten behoeve der Inhuldigingsfeesten, het grootste bedrag bestemd voor. de inrichting van het gebouw der Nieuwe Kerk te Amsterdam voor de gewich tige plechtigheid. In verband daar mede zal reeds vier maanden voor de inhuldiging de kerk ter beschikking van het Ryk gesteld worden. Tevens zou het in de bedoeling lig gen, van rykswege een bijdrage toe te kennen voor de ontvangst van bui- tenlandsche journalisten, die ter ge legenheid van de feesten vreemde bla den zullen vertegenwoordigen. Verkiezing te Enkhnizen. Door de Centrale Liberale Kies- vereeniging in het district Enkhuizen is tot candidaat voor de Tweede Kamer gekozen de heer A. Kool met 813 stemmen. Op den heer J. J. Winkel werden 620 stemmen uitge bracht. De heer A. Kool heeft zitting m het bestuur der afd. Hoorn van de Holl. Maatschappij van Landbouw; in dat der vereeniging Het Noord- Hollandsch Rundvecstamboekhij is vice-voorzitter van de marktvereêni- ging West-Friesland, lid van den Raad, secretaris en burgemeester der femeente Schellinkhout en lid der 'rov. Staten vau Noord-Holland. Het vertrek der prinsen van Koetei. Aan het Maasstation te Rotterdam arriveerde Zaterdagmorgen een de tachement aanvullingstroepen ter sterkte van 63 onderofficieren en min deren. allen van het wapen der ar tillerie, onder geleide van den kapitein der artillerie C. Nyenhuis en onder medegeleide van de 2e luitenants der artillerie F. W. Sanders en O. L. Bremer. Aan het station bevonden zich ter verwelkoming de kapitein-comman dant van liet korps Kon. Scherp schutters H. J. J. Bos en enkele officbreD, benevens de muziekkapel van dat korps. Op het s.s. Merapi der Rott. Lloyd, waarmede het de tachement vertrok ^scheepten zich ook in de prinsen van Koetei, Z. K. H. Pangaran Adipatti Sultan Moeda van Koetei en gemalin, Z. K. H. Pange- ran Mangkoe Negoro en Z. K. H. Pangeran Sosro Negoro. De prinsen waren in Europeesche kleeding en werden begeleid door den heer A. J. A. F. Eerdmans, assis tent-resident van Koetri op Borneo, met zijne familie. De sultan en prinsen namen harte lijk afschóid van de vele vrienden, die hen uitgeleide deden. Tijdens het afscheid speelde de mu ziekkapel de volksliederen. Aan den Raad der gemeente Alk maar is concessie aangevraagd voor den aanleg en de exploitatie van een stoomtram van Egmond aan Zee, over Het lichten van een schip. lion meldt uit Purmerend: Het onlangs door de Purmerender stoomboot Ceres aangevaren en ge zonken schip Vrouw Margaretha van Hoogeveen, liggende in het Noord- Holl. Kanaal naby den Pnrmerlan- der Steiger, op een kwartier afstands van Hpendam, is thans zoover ge licht, dat het voor- en achterschip ongeveer een halven meter boven den waterspiegel uitsteekt. Zulk lichten levert een interessant schouwspel op. Aan beide zydenvan het vaartuig liggen twee schepen, waarop een zestal evenwijdig ge plaatste zware balken liggen. Aan elk dier balken zyn dikke kettingen bevestigd, die onder het schip doorloopen en waarvan het onder doorhalen tien dagen arbeids vorderde. Op elk uiteinde dezer balken staat een vijzel. Met deze twaalf vijzels wordt gelykmatig aangedraaid, waar door het schip zeer langzaam, maar zeker moet rijzen. Het vaartuig is geladen met grint, zoodat de kettingen een ontzettende zwaarte hebben te torsen. Nu de grootste moeilijkheid de zes kettingen onder het zware schip door te halen is overwonnen, zul len er waarschijnlijk nog een drietal dagen verloopen. eer de inhoud kan gelost worden. Het schip lag dwars in het vaar water, zoocfat de groote scheepvaart gestremd was. Thans heeft men het zoover weten te wenden, d^J het reeds dicht bij den wal en evenwijdig met den oever ligt, zoodat de groote vaart weder geopend is. Het vaartuig wordt gelicht door den heer J. Ubbels, wonende te Leeuwen, voor rekening der Onder linge Assurantie maatschappij te Hoogeveen onder oppertoezicht van den lieer Bakker, ryks-havenmeester van het Noord-Holl. Kanaal te Nieuwediep, benevens den heer Dirks, ryksopzichter te Purmerend en den heer Stikkel, buitengewoon opzichter te Ilpendam. Hot schip is by voornoemde maat schappij verzekerd voor f 4100, waar van de verzekerde echter een derde moet lijden. Het lichten bedraagt ongeveer f 1000. Na een flinke repa ratie zal bet schip weder in orde ge bracht kuunen worden. Voorts bevindt zich nog eene som van f 325 onder water, dat zich aan bankbiljetten in een boekje bevindt in een in het achterruim aanwezig kastje. De moord te Rotterdam. De correspondent van de N. R. CL te Londen heeft een uitstapje ge maakt, naar het krankzinnigengesticht aan den straatweg naar Banstead, om te weten te komen of Gustav Muller, de moordenaar uit de Schoo- terboscbstraat te Rotterdam, inderdaad aldaar heeft verblijf gehouden in de lente van het jaar 1893. Uit zyn me- dedeolingen stippen wy het volgende aan Gustav Mtiller (zóo. met dien en kelen voornaam staat hij geboekt in het Groote Register der instelling) is den 15en April 1893 te Banstead opge nomen. Hy was na de overlegging van een rechterlijk bevelschrift en een geneeskundig attest in het begin van April 1893 door de politic van Sonthwark jrevat als ronddolende zonder middelen van huisvesting. Hy is toen,op de hier gebruikelijke manier van doen, naar het Werkhuis over gebracht, waar er spoedig twyfel be gon te ontstaan over 'smans geest vermogens. Hij vertelde den ambte- lykeii wykdokter zonderlinge geschie denissen, zooalsdat hij zijn vader, moedor, vrouw en tien kinderen had vermoord, benevens nog wel vierdui zend andere menschen, maar dat de justitie hem nu op de hielen zat, om hem op te knoopen enz. Te Öouthwark was men op 8 April 1893 overtuigd, dat Gustav Müller lo. leed aan vallende ziekte2o. leed aan zelfmoordlust3o. niet was by zyn volle zinnen. Daarom lokte men een bevelschrift uit van een magi straat en werd Müller krachtens dat bevelschrift naar Banstead overge bracht. oiwiuiuaui Gedurende den geheelen tyd, dat Egmond "aan"den "Hoef. langs de Hoe- Müller te Banstead vertoefde, verried vervaart en de Wognumsche buurthy hoegenaamd geen teekenen van naar het station van de Holl. IJzeren vallende ziekte of van eenigerlei ondervinding bij het nemen van Sooorwegmaatschappy te Alkmaar.geestesstoornis. „Hy was," zegt hetproeven opgedaan, leert dat de vruch- v rapport van dr. Bond, adsistent-me- ten prachtig mooi blyven als men ze disch-directeur, „kalm en leuk (pla cid) Hy dóet zyn best, en doet gewillig wat men hem beveelt te doen. De gelaatstrekken duiden geen verbastering van het verstand aan..." Op 19 April 1893 had dr. Shaw, die Duitsch verstaat, zyn eerste on derhoud met Gustav Müller. In don loop vau dat onderhoud vertelde deze hem, dat hy, in Britsch-Indië zynde, anderhalf jaar geleden (derhalve einde 1891) van een olifant gevallen was, en dat hy zijn toevallen daaraan toe schreef. Hij werd in Britsch-Indië in een gasthuis verpleegd, ging daarna naar Frankrijk, en was eindelyk via Dover in Engeland beland. Hij ver klaarde aan dr. Shaw, dat hij niet gehuwd was. „Hy sehynt nu, rap porteerde toen dr. Shaw, „zeer hel der van geest en geheel vrij van her senschimmen. Hy is rustig en werkt geregeld op de pachthoeve." Al de latere rapporten luiden in dien geest, en al beter en beter. Eindelyk volgde op 22 Juni 1893 het ontlag van Müller uit het gesticht als „genezen." Werkstaking te Almelo. Omtrent eene gehouden conferen tie verneemt men nader, dat het ver zoek der besturen, om twee arbeiders daarby toe te laten, door den heer Hedeman is afgewezen. Mochten de arbeiders besluiten liet werk te hervatten, dan is de heer H. bereid het loon van hen, die naar zyue meening goed werkten, te ver- hoogen, doch wil by zich daartoe door niemand laten dwingen. De herhaalde werkstakingen, die in den laatsten tijd op de fabriek voorkwamen, hebben den heer H. er geleid, thans niet de minste toenade ring te toonen. Dezer dagen werd in de bladen verhaald, dat den minister van wa terstaat door eene vrouwelijke beamb te geweigerd was tydens de sluiting van het kantoor te Odoorn van de telefoon gebruik te maken. Deze me- dedeeling was, aldus wordt thans ver zekerd, wat het feit betreft, juist, maar niet wat don persoon aangaat, daar bet antwoord werd gegeven aaa eeu der hoofdambtenaren, die den mi nister op zijne reis in Drenthe ver gezelden, en die aan de juffrouw te kennen gaf, dat by moest telefoneeren voor den minister. Op vreemden bodem be graven. Verleden Donderdag werd teKal- lunaborg (Denemarken), de Neder- landsche zeeman G. Werda, geboren te Work urn, begraven. Hy had ge varen aan boord van het schoenerschip Gebroeders Cops van den Burgh te Zaandam, en was twee dagen na aankomst te Kallunaborg in het zie kenhuis aldaar aan eene longontste king overleden. De begrafenis had plaats in tegenwoordigheid van den heer A. B. C. Chabot. Nederlandsch consul te Roskilde, den kapitein en allo opvarenden van het schip en alle in Kallunaborg thuis zijnde zeevaren den. De Luthersche predikant hield de lijkrede en door den consul Chabot werd daarna eeu kort woord ge sproken, en namens den kapitein en de ouders en familie van den over ledene dank gezegd voor de betoonde belangstelling. Een wilde koe. By den veehandelaar P. H., te Work urn, zou men een koe wegbren gen, nadat men eerst een kalf uit hare nabijheid liad verwyderd. De koe werd eensklaps woedend en rende in woeste vaart eerst op het zoontje, van H. aan, die gelukkig wist te ontkomen; daarna moest een in de buurt grazende geit het ontgelden, en ten slotte werd de bejaarde ar beider H. R. zoodanig door het ra- zonde dier mishandeld, dat de man verscheiden ribben brak. Zijn toestand is zeer bedenkelijk. Bewaring van appels en peren. Nu de oogst van appels cn peren in vollen gang is en menigeen vooral fijne soorten, gedurende den winter zoolang mogelijk zal willen bewaren, vestigt „De Veldpost" de aandacht op het gebrnik van turfmolm. De in turfmol bewaart, veel mooier dan wanneer ze op planken of horren worden uitgelegd.Ze verliezen niets van bun geur en rimpelen veel min der dan by eenige andere wyze van bewaren.|De kosten zyn geen bezwaar, daar de turfmolm jaren achtereen kan gebruikt worden, als ze des zomers maar flink gelucht en gedroogd wordt. Dc verpakking van de appels en peren in turfmolm moet in vaten of kisten geschieden. Sport en Wedstrijden* De wielerwedstrijden op de baan te Amsterdam. Het seizoen van de wielerwedstrijden is Zondag op de meest waardige wyze te Amst. besloten. Op de baan de beste buitenlandsclie sprinters, welke wü tot dusver in ons land by olkaar hebben kunnen zien, rondom de baan het waarschijnlijk talrijkste publiek van het geheele seizoen. Ondanks de vry booge pryzen waren namelijk allo rangen vol. De demi-finales (1000 M,) enrepêcha- ge-serie (2000 M.) hebben een reeks van verrassingen opgeleverd. Geen der favoriets voor de drie demi-finales, Protin, Eden en Arend overwon en moesten zich slechts met de tweede plaats tevreden stellen. Bovendien regende het protesten. In de eerste serie komen uit Pro tin, Weeck en Beisenherz. Weeck zet tegenover de tribune in de laatste ronde het eerst de spurt in, terwijl Protin als derde- de slechtste plaats heeft. Na het uitgaan van de bocht komt hy wel snel opzetten, maar met een klein verschil is AVeeck eerste. Beisenherz derde. Tijd 1 m. -1GVs s. In de tweede serie startten Eden, Singrossi en Jenkins. Hetzelfde ge beurt als in de vorige beat. Singrossi klopt Jaap met een paar decimeter, ook omdat hij als eerste de laatste bocht doorgaat. Jenkins was drie. Tijd 1 m. 40 s. De teleurstelling onder het publiek is blijkbaar wel groot, dat Jaap niet als eerste is aangekomen, maar men troost zich met de gedachte, dat hij door de repêehage nog kans heeft voor de beslissing! Nu Eden verloren beeft wordt met des te grooter geestdrift de niet ver wachte overwinning van Meijers uit Maastricht in de ode serie begroet. Hierin komen met hem nit Willy Arend en Courbe d'Outrelon. De laatste ronde wordt zeer snel gereden. Meijers heeft de leiding en ondanks alle pogingen van de beide anderen weet hij ale tot het einde te behouden. Tijd 1.534/s- 2. Arend met 2/ó sec. verschil. Courbe d'Outrelon protesteert tegen Arend en Meyers, doch het protest wordt niet aangenomen. Arend protesteert ook tegen Meyers, die hem noch Courbe iets gehinderd heeft, doch natuurlijk wordt ook dit protest niet geaccepteerd. In de serie de repêehage ryden nu Protin, Jaap Eden en Arend, allen tweede aankomenden van de demi- Jaap wordt hartelijk toegejuicht en toegeroepen en ieder volgt met inspan nende aandacht de rijders, die in 't begin kalm ryden tot in de laatste ronde, waar Arend begint te spurten, gevolgd door Protin en Jaap. Voor de laatste boelit weet Jaap de bin- nenbocht te krijgen, loopt sterk op Arend in, doch deze coupeert Eden en Jaap geeft het op en protesteert. De jury disqualificeert daarop Arend. Nu is dus te verwachten een rit tusschen Jaap' en Protin voor de plaatsing in de finale. Met groote spanning wordt die verbeid. "Groot is dan ook de teleurstelling als wordt- aangekondigd, dat Jaap zich terug trekt, en in verband hiermee ook weer groot de voldoening als tien minuten later weer wordt gemeld, dat Jaap toch tegen Protin Val ryden. Onze Hollander voorzag zeker zijne neder laag. Jaap leidt de eerste ronde, maar halverwege de tweede neemt Protin die plotseling over. Hiermee bereikte Protin een groot voordeel, daar nu te verwachten was, dat by den stryd om de leiding in de laatste ronde Jaap den buitenkant moest nemen. Dit ge beurde ook, en toen do Belg dan ook bij het uitgaan vau de laatste bocht steeds de leiding bleef behouden, ging Eden opzitten. Het was voor Protin een gemak kelijke overwinning. Jaap bleek dan ook in slechte conditie te zyn. De tyd was 1.3Ö1/». In de beslissing startten nu Protin, Singrossi, Meyers en Weeck. Protih woni in mooien stijl en met groote zekerheid in 3.27-*/s- 2 Singrossi in denzelfden tyd, 3 Weeck, 4 Meyers. Met groot applaus wordt deze over winning begroet en de overwinnende Belg ontvangt een reusachtige krans bij monde van den heer Dudok de Wit. De verdere nummers van dezen dag waren Wedstryd van meet, afstand 2000 meter, alleen open voor Hollanders die niet- geplaats zyn in de beslissing van den Koninginne-prys. Eerste serie: Karei Smits,Hisgcn, Kalb, Slesker, Wiemann. 1. Hisgen in 3 m. 25.; 2 Slesker in denzelfden tijd. Tweede Serie: G. A. Schilling, Mulder, Van Doornik. 1. Mulder in 4 m. 43 1.5 s.; 2. Van Doornik 4 ra. 43 2.5 s. Derde serie: M. Kingma, D. van den Berg, Vrouwes en Beisenherz. 1. Kingma in 3 m. 47 s. 2. Bei senherz. De beslissing is dus tusschen King ma, Hisgen en Mulder die in dezelfde volgorde aankomentijd3 m. 413/5 en 3 m. 414/s s. Vreemdelingen-prys, wedstryd van meet, afstand 2000 M., alleen open voor vreemdelingen, welke gestart zyn in den Konmginne-prys en niet geplaatst zijn in de beslissing. Prij zen f 60, f 30 en f 15. Do eerste van elke serie wordt in de beslissing ge plaatst. Eerste serie: Houben, Guerry, Gorla en Seiler. 1. Gorla in 3 m. 5 s. 2. Houben. Tweede Serie; Morin, Lefour, De Becker, Strutk en Perrot. 1. Struth in 3 m. 27 s. In de laatste bocht rydt Morin tusschen Struth en de Becker. In het uitgaan schijnt hij in de spurt tusschen hen door te zulleu komen, maar Struth dreigt hem in te sluiten. De driftige Franschman laat nu zijn handles - los en geeft Struth een slag. Daardoor verliest hij echter zijne lichting en komt in botsing met de Becker. Beiden vallen. De Belg is ongedeerd, maar de val van Morin schijnt ernstig, tenminste hy blijft liggen, waarna hij huilt van pijn en niet minder van woede. Bij onder zoek blykt hy zich niet ernstig te hebben gekwetst. In de derde serie kwamen uit: Parlby, Courbe d'Outrelon, Jenkins, Delelienne en Lecloreq. Een is Delelienne in 3.17 1/5,2 Courbe. De beslissing brengt Gorla, Struth en Delelienne aan den start. 1. Delelienne in 3.42 3/5, 2. Strnth in 3,43, 3. Gorla. Onder groot _)laus werd Delelienne door" het baaubestuur een lauwerkrans aange boden. Verder trachten Wieman en Slesker het tandemrecord over 5 kilometers met gangmaking te slaan. Zij rijden 6 min. 18 3/5; het vorige record zon der gangmaking stond met 7 min. 18 2/5 sec. op naam van Meyers en Meuffels, uit Maastricht. De internationale wedstryd van meet voor amateurs brengt vyf rijders aan den start. Prijzen: een kunstvoorwerp ter waarde van f 100 en zilveren herin neringsmedaille2e prijs een kunst voorwerp van f 50 on zilveren herin neringsmedaille 3e pry's een zilveren herinneringsmedaille met gouden centre. Deelnemers: G. Hulin, Brussel, J. C. Greve, Amsterdam, H. Koolbergen. Leiden, P. van de Rivierre, Amster dam en Van de Bruggen, 's-Bosch. Greve had na eenige ronden een voorsprong, dien hy allengs dank zij zijn uitstekend rijden vergrootte. Hij werd dan ook met flink verschil eerste met een zeer mooie spurt en onder groot applaus, in 33 m. 33a/5 sec.; tweede Koolbergen in 35 m. 322/s sec.; derde Hulin, 5 ronden achter ;°v. d. Bruggen had het opgegeven. 10 kilometer werden gereden in 13 m. 26Vs sec. 20 kilometer in 26 m. 50 sec. 25 kilometer in 33 m. 33-/5 sec. Hiermede waren de wedstrijden af- geloopen. Hedenavond wordt de heer J. J. Blussé de winnaar in de roeiwedstry- den feestelijk ontvangen door de Roei en Zeilvereeniging de Hoop in de bovenzaal Krasnapolsky te Amster dam. Door eenige leden dier vereeni ging zalhera een prachtig zilveren lauwerkrans worden overhandigd,\J vaardigd door onzen vroegeren stj genoot, den Heer P. yan Santen! juwelier, Paleisstraat, Amsterdam Leger en Ifloot Huldeblijk. Toen de dag in 't verschiet w waarop de artillerie-cursus te De zoude worden opgeheven, werd dc de officieren der artillerie die li hunne militaire opleiding genotf het plan gevormd, om aan den ka tein der artillerie S. S. van Noote die nagenoeg van de oprichting directeur der inrichting was gewee een blyk van waardeering aan bieden. Er vormde zich een comni sie bestaande uit de h.h.P.Huia Th. J. Marx en M. do Ranitz. De commissie is in hare, poging naar wensch geslaagd. Zaterdag vc eenigden zich tal van oud-leerling te Delft. Wat betreft het huldebl den heer van Nooten aan te biedt was de commissie van oordeel g weest, dat het eigenaardig zoude z dit te doen bestaan uit een artisti bewerkt album voor photographic waarin zoo mogelyk de portrett van alle oud-leerlingen zouden vi den opgenomen. Zaterdag nu had overhandiging van dit inderda prachtig werkstuk plaats. Een i ander geschiedde onder een gepas toespraak van luit. P. Huizer. H album is afkomstig uit het ateü van den heer Jos. Merckelbagh, Utrecht. Het vertoont op het voorpj het monogram der inrichting dat een doffen sterrengrond en relief i dreven is. Boven en onder het sehi op een geslingerd lint in goudi cyfers 1884—1897, Delft" Op iederen hoek van het vöorpi is een echte opaalsteen bevestigd,4 niet alleen dient ter versiering, ma hoofdzakelijk ter beschutting van h fraaie drijfwerk als het album ope geslagen ligt. De achterzijde is eveneens, dot minder kostbaar versierd. Van bii nen zijn de van lichtblauw vervaa digde passe-partouts met goud file ornamenten afgezet en bevatten 96-tal portretten, Na afloop der plechtigheid beg veh de réunisten zich naar Amste dam, waar in hot hotel „Suisse" eere-maaltijd gehouden werd. In de tweede helft van Januari 18$ zal te 's-Gravenhage een vergelijken examen worden gehouden voor Nedei landers, minstens 20 jaar oud zijnd en den leeftijd van 30 jaar nog nie bereikt hebbende, die genegen z\ op de in Stct. no. 238 aangekondigi „Voorwaarden" te worden aangesteï tot militair opzichter der genie 3d klasse by het Nederlandsch-Iudise! leger. Ter toelating tot het examen wend men zich vóór lo. Januari 1898 het Departement van Koloniën gezegeld request. jw te to v: bi v RECHTSZAKEN. Mishandeling met doode- lijken afloop. Zaterdag stond voor de recbtbanl te Arnhem terecht J. A. J., bediendi aldaar, beklaagd van mishandelin: met doodelijk gevolg van zekeren V R-, in den nacht van 4 op 5 Septem ber jl. Beklaagde, die zeer goed be kend staat, geeft op, dat Lij diei avond een Zaterdag zijn looi gebeurd had en huiswaarts gaand! werd aangesproken door eene vroui om jenevercenten. De verslagen! wachtte hen opde jenever werd ge haald en opgedronken. Later gaf hi beide personen nog eenig geld, maa weigerde om meer te geven.' Toei heett de verslagene hem bij de borsi gevat en ter afwering heeft hij hen een stoot met zijn mes gegeven. Uit het getuigenverhoor bleek, dal de verslagene zeer ongunstig beken< stond. De voornaamste getuige. d( vrouw die de jenever liad gehaali en gedurende de worsteling aanwezig was geweest, Johanna W., gaf eei geheel andere voorstelling; niet z\ en haar vriend, maar de beklaagde had de uitnoodiging tot het diinkeï gedaan. Andere getuigen noemdei W. R. en Johanna W. zeer gevaar lijke straatfiguren. De officier van justitie, mr. G. S Ik verliet de herberg op dezelfde wijze als ik cr binnengetreden was en liep naar de deur in de hoop nog een vriendelijk knikje van Taras op te vangen. Ik herinner me, dat ik geheel ter nedergeslagen op de stoep van het entrepot nederzonk, toen ik hem zag heengaan zonder om te kyken. Ik bleef eenige oogenblikken als versuft zitten, met de ellebogen op mijn kniöon en do kin in do handen, toen ik plotseling door het geluid van voetstappen op schrikte. Ik hief het hoofd op en zag een persoon na der komen in wien ik Drigo herkende. Voordat hij de lier- bcr«- ineing bleef hy even staan, draaide zich om, en keek BOcr eens rechts en links, als om zich tc \ci zekeren, dat niemand hem volgde. Daarop liep hy snel de twee treden van de trap voor de heiberg op en ver dween in het huis. Van af het eerste oogenbhk, dat ik dien man had ontmoet, had ik een soort afschuw voor hem gevoeld. Zijn geheele voorkomen drukte sluwheid en verraad uit. En waarom keerde hy alleen terug? Wat had hij met Putty te bespreken, dat zyn metgezel niet mocht ver nemen Deze gedachte wekte eeu ongewone geestkracht in mij op. Voor de tweede maal sloop ik achter het huis om, klauterde over het balkon en. bereikte zoo doende het vertrek dat aan de gelagkamer grensde. Drigo voerde een gesprek met Putty maar zoo zacht jes dat ik geen woord kon verstaan. Door de geopende deur kou ik hen zien staanzij stonden ieder aan een kant van de toonbank, en bogen zich zoover voorover, dat hun geineene gezichten byna met elkaar in aanra king kwamen. Ik sloop zoo dicht by als ik eenigszins durfde en legde mijn oor tegen het sleutelgat, maar toch kon ik niets van hun gesprek vernemen. „Welnu, kort en goed, wat wilt ge dan met hem doen vroeg Putty eindelyk en ofschoon hy op ge- dempten toon sprak' kon ik deze woorden toch verstaan, waarschijnlijk omdat ik meer aan zyn stem gewend was. Het antwoord hoorde ik niet. Maar bij de laatste woorden verhief Drigo zijn stem, als om meer kracht aan zijn voorstel bij te zetten, en kon ik dus duidelijk vernemen, wat hy zcide. „Hy heeft u vyf pond beloofden ik geef u het dubbele van deze som. Wanneer we u niet betalen, raoogt gij ons aan de politie overleveren-" „Voor tien pond meng ik mij niet in uw moorddadige plannen Drigo legde den vinger op den mond om hem tot zwygen te brengen en wierp een blik in het aangren zende vertrek. Hy bemerkte mij en uitte een kreet van schrik. Bijna tegelykertijd gooide hij een tinnen kroes naar mijn hoofd; ik ontweek het projectiel be hendig en om niet in handen van myn patroon te val len, klom ik vlug over het balkon en kwam precies in een grooten plas te recht. „Laat ik je liior niet weêr terug zien, ondeugende meid of ik verwurg je 1" schreeuwde hij me na, zyn vuist dreigend tegen me opheffend. Ik snelde voort en verborg my achter een boot, die op den oever van de Theems gestrand was. HOOFDSTUK II. Geheïmzinnige handelingen. Ik logeerde dien nacht in het gebouw dat als entre- §öt gebruikt was. Onder de stoep bevond zich een kei ergat, dat door een hek gesloten was. Een van de stylen was gebroken en dank zij mijn magerheid kon ik door deze opening naar binnen kruipen. Nu had ik het geheele gebouw tot miju beschikking. Het was to taal ledig; alleen op de eerste verdieping lagen eenige oude zakken, die my tot slaapplaats dienden. Het was een droog bed en goed genoeg voor zoo'n ongelukkig wezen als ik, die niet veel beter gewend was. Ik bracht den nacht daar door en had den volgenden morgen het geluk werk te vinden by een koopman in Cable-street ik moest zeilen verstellen en verdiende hiermede den kost en zeven en een halve stuiver per dag. Tusschen zeven en acht uur verliet ik myn werk de avond was reeds gevallen. Uit vrees door Putty ge zien te worden, liep ik zoo snel mogelyk de trap af, die naar de veerpont leidde, zeer verlangend te weten wat er in „Matrozenvreugd" voorviel. Ik had or den geheelen dag over gedacht, terwijl een vreemd nooit gekend gevoel zich van my had meester gemaakt, dat gepaard ging met een vurig verlangen Taras weer te zien, en een vriendelyken groet van hem te ontvangen. Ik besloot, indien ik er de kans toe zag hem het tweede bezoek van Drigo aan de herberg mede te deelen, op dat hij ten minste tegen het verraad van zijn kameraad op zijn hoede kon zijn. Putty leunde tegen de deur, terwijl het schijnsel van do flikkerende lantaarn, die op den hoek van 't laantje stond op zijn gelaat viel. Hij rookte een lange, steenen pyp en wachtte, naa: ik veronderstelde, op Taras en Drigo. Ik bleef in de schaduw van een muur zitten, totdat hy zijn pijp uit klopte en al hoofdschuddend naar binnen gingtoeo sloop ik door de laan en daalde dc trappen af, die naar de rivier leidde. Er brandde nergens in de herberg licht; de deur, die op den weg uitkwam, was gesloten evenals de oude vermolmde luiken, die zoolang ik my herinnerde, niel dicht waren geweest. Onder de trap bemerkte ik een drogen balk, waarop ik ray nederzette en de komst van Taras afwachtte. Ik wist, dat hij zelf gezegd had, dat het nog wel vyf of zes uren kon duren, want zyn vrienden zouden eerst om twee uur na middernacht ontvluchten, maar dat kon mij weinig schelende nacht was zoel. Ik had niets te doen, myn werk was ver richt, en ik kon dus even goed dan ergens anders zit ten mijmeren. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 2