„Henneberg-Zijde", GEMENGD NIEUWS. Eöne gerechtelijke dwaling. Reuter seint uit Denver, dat daar een gerechtelijke dwaling aan het licht is gekomen. In 1891 werden vyf Ita lianen wegens moord op den Itali- aanschen consul tot levenslang ver- 3 oordeeld. Nadat het geding nu opnieuw geopend was, bleek, dat de mannen onschuldig waren. De ware moor denaars hadden in 1891 den tolk bij het gerecht omgekocht en zoo wisten de beschuldigden zich niet te recht vaardigen. Dë vijf mannen zijn op vrye voeten gesteld. Ingezonden Mededeelingen. 30 cent per regel alleen echt, indien direct van mijn Fabrieken betrokken, zwart, wit en kleurig van 35 ct. tot f 14,65 p. Meter effen, gestreept geruit, gewerkt, damast enz. (ca. 240 versch. qual. en 2000 versch. kleuren, dessins enz.). Franco en vrij van invoerrechten in huis. Sta len ommegaand. Dubbel briefporto naar Zwitserland. Zijde-Fabrieken G. HENNEBERG, (k. n k. Hoflever.), Zürich. P. Scheltema, achtte het ten laste golegd# wettig en overtuigend bewe zen. Noodweer achtte ZEA. niet aan wezig, daar wel een wederrechtelijke handeling verricht werd, maar geen oogenblikkelyk gevaar bestond, dat de tegenweer wettigde. Eisch 1 Va jaar. De verdediger, mr. F. N. L. Aber- gon, wees er op, dat wel degeiijk noodweer bestond. De verslagene en de meid hebben samen meer dan 40 reroordeelingen ten hunnen laste. De eerste getuige is ongeloofwaardig. Had z\j geen schuld, dan had zij voor zeker dadelijk de politie te hulp ge roepen, hetgeen zij niet gedaan heeft, en pl. acht het ontwijfelbaar, dat zij den verslagene, die geld bij zich had, na diens val nog beroofd heeft. De conclusie was ontslag van rechtsver volging. De uitspraak is na re- en dupliek op 19 dezer. dorpje Merligen voort, en ons ge sprek was, hoe, weet ik niet, op vrou wen en familieleven gekomen. Toen zeide Brahms: „Ik heb het verzuimd. Al had ik er lust toe gehad, dan zon ik hot een vrouw toch niet zoo heb ben kunnen geven als het behoorde." Toen ik hem daarop vroeg, of hij daarmede meende, dat hij niet de zekerheid had gehad, vrouw en kin deren te kunnen onderhouden, ant woordde hij„Zoo bedoel ik het niet. Maar in den tijd, dat ik het liefst zou hebben willen trouwen, werden mijn werken in de concertzalen uit gefloten of tenminste zeer koel ont vangen. Dat kon ik nn heel goed verdragen, want ik wist precies, wat z\j waard waren en, dat er wel een verandering in zou komen." „Wanneer ik na zulk een échec in m\jn eenzame kamer kwam, was ik niet ontmoedigd, integendeel! Maar als ik in zulk een oogenhlik bij mijn vrouw was gekomen, haar oogen vra- fend op mij gericht had gezien en aar had moeten zeggen„Het ging weer niet," dat zou ik niet hebben kunnen verdragen. Want al houdt een vrouw nog zooveel van den kun stenaar, die naar man is, en gelooft zij in hem, zooals men dat noemt, zij kan niet de volkomen zekerheid heb ben van een overwinning, zooals hij dat gevoelt. En als zij mij dan nog had willen troosten.medelijden van de vrouw bij het niet slagen van haai' man.fooi, ik kan er niet aan den ken, wat voor een hel dat ten minste voor mij zou geweest zijn." In korte afgebroken zinnen sprak Brahms deze woorden en keek daarbij zoo uitda gend en boos, dat ik er niets tegen durfde inbrengen en er alleen in stilte over dacht, hoeveel vurige en teedere, juichende en klagende lief desliederen de man had gezongen, die, terwijl hy naast my liep, zich „Frei Post." Onder den naam Frei Post, is te Berlijn een nieuwe onderneming opge richt. Deze maatschappij stelt zich ~v T-u v voor aan ieder niet alleen papier en zoo bitter over zyn ongetrouwd leven enveloppe, maar ook den daarbij he- uitgelaten, en hoeveel juist de hoorenden 10 pfennig postzegel ge- edelste, hefste geesten te lijden had- heel kooteloos te leveren. De onkosten den door onverstand en de gevoel- van de onderneming zullen daardoor loosheid der wereld. „Maar het is gedekt worden, dat het papier, dat zoo óók goedvoegde Brahms er als briefomslag te zamen gelegd kan plotseling bij, streek met een ener- worden, op de binnenzijde met adver- gicke beweging over zyn baard, en tentiën bedrukt wordt. toonde weer een rustige, vertrouwende uitdrukking. Het was do kunstenaars- trots, die de ziel van don meester Eene vrouwelijke duiker. zoo beheerschte, dat elk ander gevoel Volgens de mededeeling van een er door overstemd werd. Amerikaansch blad woont in Zuid-1 v. Jyea. Vervolg Stadszuae&Bws Opera Italiaua. Ons kunstzinnig' publiek schijnt Florida eene vrouw, die het_ beroep j van duiker uitoefent. Zij is eene vrouw van 38 jaar en' oefent reeds, sedert 10 jaar haar gevaarlijk beroep uit. I Haar man, die van eene talrijke i v - familie van duikers afstamt, leidde zi?h m het meuw ingetreden concert haar in het vak op en weldra werktes®Izoen me" 200 re?ht te kunnen zij met hetzelfde gemak en dezelfdevinden. De ware stemming voor ma- zekerheid als hjj. Thans voert zij steedszikaal genot moot misschien nog door het gevaarlijkste en moeilijkste deel najaarsstormen en hagelbuien uit haar van den gemeenschappelyken arbeid zomerslaap worden opgewekt. Al- uik thans wat tot heden het nieuwe sei- Zy draagt eene lichtere uitrusting I z09n opleverde mocht zich niet op dan haar man, en heeft zelve eene buitengewone belangstelling van ae hoofdbedekking voor duikers uitge-1 zijde onzer kunstlievende stadgenoo- vonden, met een geheel bijzonder ten beroemen. Ook de schouwburg systeem van buizen voor den toevoer iwas Zaterdagavond by het optreden van lucht, waarvan het geheim alleen der Opera Itahana maar matig oe- aan haar en haar man bekend is.zot veel matiger dan het gezel- Met dezen helm op het hoofd, kan schap verdiende. Deze opera-troep zij op een gezonken wrak lang werk-beschikt niet alleen over hoogst ver- zaam wezen, zonder te vreezen tedienstelyke krachten maar het goed hebben dat de luchtverbinding in ge-1 ineensluiten van 't geheel, het na vaar kan worden gebracht. Met trots beroemt zij er zich op, meer dan duizendmaal in de diepte der zee te zijn neergedaald! Goed beloond. Men herinnert zich, dat toen Bar- nato van liet stoomschip Scot in zee gesprongen was, een stuurman Clif ford hem nasprong. Deze heldhaftige daad heeft Clifford geen windeieren gelegd. Vooreerst heeft hy ineens een som van f 12,000 gekregen, voorts uit de nalatenschap van Barnato een da delijk ingaande lijfrente van f 3000; eindelijk gaat hy nu trouwen met de dochter van een Zuid-Afrikaanschen rijkaard. Het meisje zag het aan, hoe Clifford zyn leven waagde, bewon derde hem, en wat daar verder volgt. Waarom Bralims niet trouwde. Men zou een interessant boek kun nen schrijven over de waag, waarom de mensehen niet trouwen, zelfs wan neer men zich slechts tot de kunste naars bepaalde. Onder de groote componisten was Mozart een verliefd echtgenoot, voor Richard Wagner was omgang met vrouwen onontbeer lijk. Beethoven en Brahms waren verstokte celibatairs. Over dereden, waarom Brahms niet trouwde, heeft de componist aan Viktor Widmann belangrijke bekentenissen gedaan, die deze in de Deutsche Rundschau mee deelt. Gewoonlijk sprak Brahms slechts schertsend over zyn qualiteit van jonggezel en placht tegen nieuws gierige" dames vroolyk te zeggen: pLeider Gottes, gnadige Frau, bin ich immer noch nicht verheirathet Gott sei dank!" Een enkelen keer heeft hy zich ernstig over zijn onge- huwden staat uitgelaten tegen Wid mann. die het volgende vertelt: Het was in Thun. We liepen 's mor gens vroeg op den straatweg, die langs net meer van de Beatenbucht tot het tuurlijk schoonheidsgevoel, dat uit heel het doen en laten van elk der leden prima-donna of figurante spreekt, heeft voor den toeschouwer en hoorder iets bizonder aantrekke lijks. Opgevoerd werd Donizetti's Lucia di Lammer moor, een werk dat met een „Drarama" niet veel meer dan den naam, en met een Drarama traqicovoornamelijk de pakkende sterf-scène gemeen heeft, maar dat niettemin door zijn rijken invloed aan of beter door zijnal- geheele oplossing in ziel- en zinnen- streelende melodie ten spijt van alle echt dramatische kunst, nog niets van zyn charme verloren heeft en ook wel niet zal verliezen, zoolang naast de z. g. Spr ach-Melodie, ook de absolute melodie haar goed recht zal handhaven. En dat zal denkelijk nog heel lang zyn. Om my tot de opvoering als zoo danig te bepalen, moet ik allereerst, en met grooten lof spreken, van de vertolkster der titelrolSignora Maria Cappellaro. Misschien hadden velen deze zangeres een wat voller en war mer orgaan toegewenscht, maar zy heeft dat orgaan zoo tot haar wil en ze zingt zoo artistiek, met zooveel entrain en zoo gemakkelijk, dat zij haar auditorium even weinig ver moeit als zy 't zichzelf schijnt te doen. Kortom, haar optreden was de aan dacht waarmede het gevolgd werd en de levendige toejuichingen die het herhaaldelijk beloonden, ten volle waard. De rol van Lord Asth on werd ver vuld door den heer Lunardi, een naar men zegt uitmuntenden baritónzanger, van wiens groote verdiensten ik my tot myn leedwezen niet heb kunnen overtuigen, doordat ik verhinderd was de eerste bedryven by te wonen. Signor Constantina voldeed my als Sir Edgardo maar half. Zyn stem is te axm aan metaal en zyn zingen leek my vil te week en daardoor onman nelijk. In een niet-italiaansch werk zou hy bepaald onsympathiek zijn hier ging het er mee door. Overigens voldeed alles wat ik hoorde meer dan voldoende aan redelyk gestelde eischen ook het koor en t orkest. Het eerste zong beschaafd en met de ver- eischte nuanceering en bet laatste werkte blijkbaar met ambitie en over 't geheel zeer gelukkig. Aan wiens talent en routine dit welslagen van 't geheel te danken was, bleef niet raadselachtig voor hen, die zoo nu en dan eens een blik sloegen op den „Direttore d'orchestra" Emanuel Na tale. 'tWas een genot op zich zelf dien man daar zoo rustig, zoo huiselijk byna, te zien zitten te midden zijner getrouwen, hen aanvarende of hun te grooten ijver bedwingende door een sobere beweging van zijn dirigeer stok en zoo, zonder eenige merk bare inspanning wist hij die onder scheidene krachten tot één lichaam, een levend en bezield lichaam, ver- eenigd te houden. PHILIP LOOTS. Schouwburg-Haarlem. De voor Donderdag 14 dezer aan gekondigde voorstelling der Neder- ïandsche opera „Faust" gaat door zeer bijzondere omstandigheden niet door. In de plaats daarvan treedt nn Woensdag 13 October het beroemde Italaansche Opera-Gezelschap, dat by zy'ne debuutvoorstelling 1.1. Zaterdag zulk een uitbundig en welverdiend succes had voor de tweede maal hier op en wel met „II Trovatore",groote opera in 4 bedryven van Verdi met groot ballet in de 3e actedebuut van Signora Sozo, prima ballerina van het „Scala" te Milaan. Signora Calvi en het geheele corps de ballet Be halve de. bariton de heer Lunardi, die reeds in de „Lucia" debuteerde, treden in deze opera op, de helden tenor Colozza en de sopraan, signora Sambo, wien beiden in alle bladen de grootste lof wordt toegezwaaid. Giften. Naar wij vernemen heeft de Gere formeerde kerk A. 05 de Ged. Oude Gracht alhier eene gift van f 300.—. uit de nalatenschap van mej. Elfers ontvangen en zijn haar verder twee aandeelen, elk f 100.—. groot in de geldleening door een onbekende ge schonken. Schietwedstrijd. Zondag werd op de schietbanen onder O verveen een schietwedstrijd met geweer gehouden, uitgeschreven door de schietvereeniging „Generaal van Merlen," die te 10 uur aanving en te circa 3 uur eindigde. De uitslag was, dat de eerste prys. een gouden horloge, uitgeloofd door mevrouw Visser van Hazerswoude, werd behaald door den heer A. de Roo en de overige prijzen, alle kunst voorwerpen door: A. G. Gecrts, serg. maj. titul. der infA. C. de Koek Jr. serg. der infM. A. Paap, serg. der infL. de Raat, fonrierD. Annok- kee, serg. maj. titul. en de heer A. J. E. Paulen. Des avonds werden de prijzen in de bovenzaal van café Suisse in de Smedestraat met eenige toepasselijke woorden uitgereikt, door den voor zitter, den heer A. G. de Koek. Uitvaart I. S. Frank. Zondagmorgen te 10'2 uur had al hier op de Israëlitische begraafplaats aan de Amsterdamsche vaart onder veel belangstelling de plechtige ter aarde bestelling plaats van het stof felijk overschot van den heer I. S. Frankin den nacht van Vrijdag op Zaterdag alhier overleden. Met het oog op de nadering van bet Loof huttenfeest had de burgemeester ver gunning gegeven tot deze spoedige begrafenis. De overledene, ruim 70 jaren oud, stond by zijne geloofsgenooten zeer in aanzien. Jarenlang was hy lid van het Israëlitisch kerkbestuur en sinds eenigen tijd voorzitter. Verder be kleedde hij do moeilijke betrekking van penningmeester van het armbe stuur van het genootschap tot on dersteuning van zieken en kraam vrouwen en van het schoolbestuur. Ook was hy oud-bestuurder van het begrafenisgenootschap „Gemiloeth chassadiem." Van al deze corporatiën was het bestuur by de begrafenis tegenwoordig. Aan de geopende groeve voerde allereerst het wóórd de lieer D. L. Staal. Hii zeide, dat de Israëlitische codex verbood op den dag voor het Loofhuttenfeest over do verdiensten van den overledene uit te weiden maar dat dit ook niet noodig was, daar de belangstelling by de begra fenis hiervan genoeg getuigde. Namens deu kerkeraad en kerkbe stuur sprak vorder do lieer Joles namens „Gemiloeth-Chassadiem" d< heer Wagenaardc heer P. H, L. Konijn, als oud-voorzitter van den kerkeraadde heer S. J. de Vries namens het genootschap tot onder steuning van zieken eu kraamvrou wen. Ook hield de rabbijn, de heer S. Ph. de Vries nog eene toespraak, waarin hy, aan do hand van eenige spreuken uit den Talmud, het leven van den overledene als mcnscli en als Israëliet schetste. Een der fami lieleden dankte ten laatste voor de laatste eer den overledene bewezen. Een zeldzaam jubileum. Onder vele bljjken van belangstel ling, zoowel van hier als elders, her dacht Zondag, de WelEerw. heer Ds. E. Weiss, predikant bij de Broeder- femeente alhier, het zeldzame feit, at hij 50 jaar op eene Zondagsschool les heeft gegeven, waarvan 27 jaar hier ter stede. Dit feit werd Zondagavond in eene bijeenkomst in het kerkgebouw ge vierd, dat door den jubilaris werd betreden, terwyl zijne leerlingen hem toezongen: „Dat 'sHeeren zegen op u daal", enz. Nadat ds. TFem daar voor zyn bartelyken dank had be tuigd, verzocht hij ps. 6810 te zin gen, las ps. 113 voor en sprak een gebed uit Vervolgens hield hy eene toespraak, die by aanving met de verklaring, dat hy zeer was getroffen door de vele ontvangen blyken van belang stelling en met uiteen te zetten, dat de arbeid op eene Zondagsschool zeer nuttig en gezegend kan werken. Ook des sprekers arbeid was niet te ver- geefsch geweest, waarvoor by God lof en dank bracht. Daarna deelde spr. mede, hoe by er toe was gekomen, les op eene Zondagsschool te geven. Het was voor 50 jaren, dat spr. zich te Bazel bevond, om daar op het verlangen zijns vaders, die zelf ook zendeling in Britsch-Indië was, zich voor zen deling voor te bereiden. Zyn vader, die een teekenaar was, wenschte dat zyn zoon zich ook in het teekenen zou bekwamen. Zoo leerde spr. dan het teekenen. "Weldra verkreeg hy naam als toeke naar. Toen, op 17-jarigen|leeftyd, werd spreker gevraagd onderwijs te geven op eene Zondagsschool, die daar voor fabriekskinderen was opgericht. Die Zondagsschool was eenigszins anders dan die welke hier zyn. Wel gaf men er godsdienstonderwijs; maar verder kon ieder er leeren wat men wilde. Spr. was er met de leiding der tee kenklasse belast. Drie jaar bleef spr. te Bazel. Daar zyn vader inmiddels was gestorven, zon hij voorloopig niet naar Indië gaan. Hij nam aan het beroep naar een kostschool in Duitschland als on derwijzer. Ook daar gaf spr. onder wijs op eene Zondagsschool. Later deed hij dit ook in de West, in En geland, en ten laatste hier. Hier gaf spr. het eerste onderwüs in de Lange Lakenstraat met de heeren Hartgerink en Fortgens en daarna in het kerkgebouw der Broe dergemeente. Met een paar staaltjes van de vruchten van het onderwijs op de Zondagsschool mede te deelen, eindigde spr. Dadelijk, nadat Ds. Weiss met spreken had geëindigd vielen de kin deren der Zondagsschool in met een feestzang op woorden van den heer Schouten. Een klein meisje trad daarop naar voren en bood op kinderlijke wijze namens de leerlingen der Zon dagsschool den jubilaris een spiegel aan. Ook de oud-leerlingen bereidden den jubilaris eene verrassing. Nadat zy eene compositie van Ds. Weiss, psalm 116, hadden ten gehoore ge bracht, bood namens hen de heer v.d. Putten, den jubilaris een mahonie houten tafel met een paar photogra- fiën aan. Voor al deze bewijzen van liefde, betuigde spr. ten laatste zyn dank. Hij sprak daarna een gebed uit, ver zocht de gemeente to zingen het psalmvers „Zijn naam moet eeuwig eer ontvangen," enz. en eindigde met het uitspreken der zegenbede. De kerk was zeer goed bezocht. Dezer dagen werd aan de Haar- lemsche kookschool een cursus geopend voor ziekenverpleegsters, waaraan 3 verpleegsters uit het Elizabeth gast huis en drie vrije verpleegsters deel nemen deze lessen worden betaald door den Nederïandschen Bond voor ziekenverpleging. Aanbesteding. Hedenmiddag werd alhier door den architect S. J. W. Mons aanbesteed Het verbouwen van het perceel Rid derstraat 10 tot winkelhuis en boven woning Ingeschreven werd door L. F. Sleebos, f 3500 Smink en Hoogstaten, 3625 Schornagel en Kruijff, 3627 D. P. van Caminen, 3630 Van Duuren, 3715 G. L. Zandvoort, 3800 H. Velthujjsen, 3840 J. H. Lucas, 3850 Möh ringer en Smink, 3865 J. Vander, 3900 J, F. Duyn, 4089 H. v. 't Wout, 4090 F. J. Kroes, 4275 H. van Es, 4592 De heer J. Vader alhier, komt voor op de voordracht voor onderwijzer; te Lisse. Melpomene en Thalia. Ter opening van het seizoen voerde dit Genootschap Zondagavond in den Schouwburg op „Dertig jaren of het leven van een dobbelaar", tooneelspel in zes bedrijven. In dit stuk wordt het leven geschetst van personen, die zoo aan het spel zyn verslaafd, dat z\j er door tot den bedelstaf worden gebracht. De verschillende karakters werden door de spelenden vrij goed weergegeven. Het spel boeide zeer. Goed werd het seizoen met dit stukje ingezet. Gaat het Geoootschap zoo voort, dan zal het dezen winter leden en donateurs nog menigen aangena- men avond bereiden. Kegelwedstrijd. By den Zondag te Amsterdam ge houden kegel wedstrijd, uitgeschreven door den Amsterdamschen Kegelbond eu waaraan 74 clubs deelnamen, be- li aalden de volgende Haarlemsche clubs prijzen: „de Kroon" lsten prysmas sief gouden eereteeken met 168 houten. „Hard gaat ie" 2den prys, groot verguld eereteeken met 167 houten. Zeer waarschijnlijk is de eereprjjs ook door een Haarlemsch kegelaar behaald, en eveneens een personeele prys. De uitslag hiervan is echter nog niet met zekerheid bekend. De heer Jos. Brinkman behaalde in den korpswedstrijd den eereprjjs, terwyl tnsschen de heeren S. Martin en Faassen om een specialen eere prjjs moet worden geloot. Hillegom. De heer K. de Jong alhier hoopt 15 October a.s. den dag te herdenken, waarop hy voor 30 jaar als onderwij zer en organist in de Ned. Herv. kerk alhier in functie trad. Bennebroek. De heer A. G. Besanger, assistent chef van het station der H. IJ. S. M. te Vogelenzang wordt met ingang van 16 October a.s. als zoodanig overgeplaatst naar het station Over- veen—Bloemendaal van de Jyn Haar lem—Zandvoort. IJmuiden. Opgeroepen door een voorloopig Comité werd Zondagmiddag in hotel Nommer leen vergadering gehouden van belangstellenden in de feestviering bij bet kroningsfeest in 1898. Uit de 38 aanwezigen werden tot bestuurs leden benoemd de heeren: S. C. L. Reigersberg, M. J. Schuitenmaker, C. P. v. d. Does, H. Slegtkamp, P. Roggeband, J. N. Klein en N. J. Zwager. Haarlemmermeer. De heer E. W. Beth, ontvanger alhier, heeft onder vele blijken van belangstelling zijne 25-jarige ambts vervulling herdacht. Halfweg. Van uit deze plaats is een adres gezonden aan den raad van admini stratie der Holl. IJz. Spoorweg Maat schappij, waarin wordt verzocht voor namelijk ten behoeve van een 20 tal vandaar te Haarlem schoolgaande kinderen, trein 13 te 8.13 (g.t) aldaar aankomende, alhier te doen stoppen. VERVOLG NIEUWSTIJDINGEN. Cordang. De match tnsschen Cordang en Bovy te Maastricht is Zondag niet doorgegaan. Cordang reed alleen. Hy reed_ 50 Engelsche mijlen in 1 uur 43 min. 333/5 sec., 10 kilometer in 12 min. 282/5 sec., 50 kilometer in 1 uur 5 min. 51 sec. Uurafstand 45 kilometer 525 meter. Bovy reed tegen Maas. 20 kilome ter in 27 min. 52'/5. Cordang sloeg tot 30 kilometer alle Hollandseke records. Mgr. Poppen, f Zondagmorgen omstreeks acht uur is na een langdurig lijden te Amster dam overleden Mgr. Poppen, deken van Amsterdam. Zaterdag was de eerwaarde grijs aard 81 jaar geworden, maar reeds eenige dagen was het bewustzijn weg en de dood werd ieder oogenbhk ver wacht. Mgr. Henrieus Poppen werd den 9en October 1816 te Wieriugen ge- horen. Op vier en twintig-jarigen leeftijd werd hjj tot priester gewijd en in 1861 kwam hij als pastoor van de Petrus en Pauluskerk te Amster dam, waar hy in 1876 tot deken werd bevorderd. Gedurende zijn lange priesterlijke loophaan ontving Mgr. Poppen vele onderscheidingen. Zoo was hyProto- notarius apostolicus ad instar parti- cipantium, kamerheer in buitengewo- nen dienst van Paus Leo XIII. Proost van het Cathedraal Kapittel van Haarlem. Bovendien werd hij eenige jaren geleden benoemd tot ridder in de orde van den Nederïand schen Leeuw. Mgr. Poppen heeft zich zeer be ijverd voor de katholieke missiën in Oost- en West-Indië. Ook het St. Bernardgesticht op het Rokin en het Gesticht voor Liefdadigheid op de Heerengracht hebben veel aan hem te danken. Do teraardebestelling van het stof felijk overschot zal Donderdag a. s. plaats hebben op het kerkhof St, Barbara huiten de Haarlemmerpoort. Mr. J. Heemskerk Azn. f Deze bekende staatsman is plotse ling tengevolge van eene beroerte Zaterdagavond 11 uur aan het vader land ontrukt. Als parlementair man, als regeerings- persoon, als uitnemend jurist, als be gaafd spreker en scherpzinnig schrij ver heeft hij gedurende vele jaren op een arbeidsveld zich bewogen, en in welken kring hij ook optrad, steeds perste hjj, bij vriend en tegenstander, aller bewondering af voor zijne uit nemende gaven en zeldzame bekwaam heden. Voor hy het parlementair terrein betrad, had Heemskerk, na met glans zyne academische studiën volbracht te hebben, in 's Rijks hoofdstad, in dc rechtzaal eene belangrijke positie bekleed en in de gemeentelijke ver tegenwoordiging aldaar zitting gehad. In April" 1860 vaardigde Amster- dam hem naar 's Lands vergaderzaal af. Tot September 1864 nam hij daar den zetel in, vroeger door den heer Stolte bekleed. In die eerste periode van zjjn staatkundig leven, vervulde Heemskerk niet een overwegende po litieke rol, in zooverre hjj zich meer bepaalde tot. de behandeling van zui ver practische, vooral koloniale on derwerpen. Hy vond echter toen reeds g heid door zyne groote talenten wtt® schitteren en toen een paar jaren later de staatkundige verwikkelingen van het voorjaar van 1866 de aftre ding ten gevolge hadden eerst van Thorbecke, daarna van Fransen v. d. Putte, werd Heemskerk door 'sKo- nings vertrouwen geroepen deel uit te maken van het. kabinet, dat des tijds naar hem en graaf Van Zuylen van Nyevelt genoemd werd. Herhaaldelyk, eerst 11a de bekende motie-Keuchenius, daarna tengevolge van de verwerping van de begrooting van Buitcnlandsche Zaken, word door de Kroon, op voordracht van het ministerie, een beroep op de Kiezers gedaan. De bekende motie-Blussé en de daarop gevolgde verwerping op nieuw van dc begrooting voor Bui tcnlandsche Zaken, waren do aanlei ding tot liet aftreden van het Kabinet in het voorjaar van 1868. In Februari 1869 trad de heer Heemskerk (opnieuw als lid van de Tweede Kamer op. thans voor Gori- chem, in de plaats van dr. Simons. Dat mandaat behield hjj tot Septem ber 1873. Reeds een jaar later, in Augustus 1874 word hy opnieuw in den Raad der Kroon geroepen, thans belast met de samenstelling van het Kabinet. Op het vraagstuk van het Lager Onderwijs viel dit Kabinet in net najaar van 1S77, naar aanleiding van het bekende votum bij het Advies van Antwoord, door mr. Kappeyne van de Coppollo uitgelokt. In de tusschen-poriode, die na volgde, huldigde de Tweede Kamer Heemskerk's talenten als jurist, door hem op de voordracht te plaatsen voor het lidmaatschap van den Hoo- gen Raad. in welk collego hij gedu rende eenige jaren zitting nam, door den Koning als raadsheer benoemd. I11 April 1883 wederom geroepen aan het ;:oofd van het Kabinet, nog maals in een moeilijken tijd, waarin de staatkundige partijen in'de Tweede Kamer tegen elkaar opwogen, mocht Heemskerk er in slagen, met terzijde stolling van menige hinderpaal, de Gronuwetsherziening van 1887 tot stand te brengen, die ons van liever lede het uitgebreider kiesrecht schonk voor hetwelk de heer Heemskerk, reeds in 1869 als Kaïnerlid, in begin sel had geijverd in den vorm 'van een amendement op de kiestabel. Reeds vóór het volbrengen van de Grondwetsherziening was Heemskerk tot minister van Staat benoemd. Zyne staatkundige werkzaamheid nam ech ter 11a zijne aftreding als minister in 1888 daarmede echter nog geen einde. In dat jaar riep het vertrou wen des Konings hem in den Raad van State, waarin hy tot aan zijn dood zitting had. Te midden van eene zoo veelzijdige staatkundige loophaan, vond Heems kerk ook den tyd om aan de groote maatschappelijke vraagstukken zyne aandacht te wijden. Vooral op het gebied van nijverheid en medische politie betoonde hy steeds grooten ijver en vurige belangstelling. Nog weinige dagen geleden woonde hij als vertegenwoordiger der regee ring twee belangrijke congressen in buiten- en binnenland bij, aair die vraagstukken gewyd. Touwens. reeds in zyn eerste mi nisterie wijdde hy zyne aandacht aan de verbetering van het drinkwater, en in dit verband herinnert zich ieder ook hot groote succes, dat hij destijds mocht verkrijgen met zyne maatregelen tot bestrijding van de veepest- Hem en zijnen collega Van Zuylen, werd vooral uit dankbaarheid "des- ge, 11a hunne aftreding als ministers een gedenkpenning vereerd, tot de toekenning van welk huldeblijk uit den kring der burgerij liet initiatief werd genomen. Heemskerk mocht den hoogen leef tijd van bynaSO jaren bereiken. Deze uitnemende staatsburger heeft dus ruimschoots gelegenheid gehad zijne zeldzame gaven van geest en hart aan den dienst des vaderlands te wflden. Het stoffelijk overschot zal Wocns- dagvoormiddag in het familiegraf op de AJgem. Begraafplaats tcAmsterdam worden bijgezet. Dc begrafenisstoet zal ten 11 uren het sterfhuis verlaten. Naar men verneemt bestaat het voornemen om frankeeren van dienst brieven voortaan verplichtend te stel len en daarvoor afzonderlijke postze gels VARIA. De grootste kletser is wel die X, voor wien men op den loop gaat als men hem ziet aankomen. Bij zijn babbelgebrek heeft hy nog de manie om pratende heftig te gesticuleeren. Onlangs zat hy te Breda aan een table d'höte. Laat je hand rusten! zei hem iemand aan tafel, dien zyn drukte be gon te vervelen. Wij zitten zoo nauw, veront schuldigde zich X. Ik weet niet waar ik ze leggen moet. Hy lachte zelf om zyn aardig ant woord, doch trok woldra een lang gezicht, toen de ander hernam: Leg ze op je mond, babbelkous! Afdingen. „Hoeveel kost dit vroeg een oude doove juffrouw. „Zeven stuiver," antwoordde de koopman. „Zeventien stuiver?" riep zy ui£. Ik zal je dertien geven." „Zeven stuiver l zeide de eerlijke koopman iets harder. „O, zeven stuiver." „Nu, ik geef je vijf."

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 3