De koude nachtlucht echter brachthagel, op weg, en met een berooid hem weer zoo wat by, en, even later j hoofd rondloopende, ontmoette hyop vond de politie hem op den Water- landschen Zeedijk, in profond né gligé Hy is toen maar naar Durgerdam getogen, en 's avonds teruggekeerd, om zyne kleederen, uit Nieuwendam te halen. Men begrijpt, echter dat de bewo ners te Nieuwendam vreemd opzagen, toen zij 's morgens do kleeren aan hun deur zagen hangen. In ons vorig Nr. werd van de Fret Post als van oen in Berlijn uitgevon den nieuwigheid gewag maakt. Men deelt aan de N. E. Ct. mede, dat te 's-Gravenhage reeds ongeveer tien of twaalf jaar geleden ook door eene Maatschappij briefomslagen met post zegel, benevens een vel papier, tot den prijs van drie cent worden ver kocht, welke verkoop echter destijds (naar men meent omdat dit in strijd was met de wet op den verkoop van postzegels) reeds na eenige dagen ver- Doden werd. Brand. Uit Den Haag wordt van 10 Oct. Heden voormiddag, tusschen 10 en 11 uur is een zware brand uitgebro ken op de hoeve van Steiger aau den Loosduinschcn weg, gemeente Loos- duinen. De vlammen sloegen zoo hoog, dat zy hier in de stad zeer goed te zien waren, zoodat dan ook de Haag- sche brandweer werd gealarmeerd en uitrukte. Zij keerde echter aan de grens dier gemeente terug. De brandweer van Loosduinen trachtte met vier spuiten het vuur te bedwingen, doch was om half vijf daarin nog niet geslaagd. Broeien van het hooi wordt als de aanleiding be schouwd. Duizendeu kilo's hooi gin gen verloren. De boer zelf was voor zaken afwezig, doch zijn gezin was thuis. Zondag is in de strafgevangenis onder Scheveningen eeu bewaker plot seling overleden. Deze beambte had eenige oogen blik ken te voren oneenigheid gehad met eenen gevangene, die zijn cel niet wilde veriaten om naai- de godsdienst oefening te gaan. Eerst nadat hulp door eenige andere beambten werd verleend, was de bewaker er in ge slaagd den gevangene de cel te doen verlaten, maar was daarbij zelf onder den voet geraakt. Later in zijn kamer teruggekeerd, stierf hij. Gevaar voor overstrooming. Uit Haringcarspel wordt aan de Alkm Ct. gemeld Ongeveer 15 jaar geleden werd door de besturen van de polders Schagerwaard en Valkoog eene over eenkomst, aangegaan, waarbij de eerst genoemde polder zich verbond tot af- maling van het overtollige water van den laatstgenoemden polder. Toi dat einde werd toen voor rekeuing van den polder Valkoog een duiker gelegd in de kade van deu polder Schager waard. Toen nu ongeveer twee jaar gele den het groote stoomgemaal op Raax- maatsboezem voltooid was, werd het tusschen de gemelde polderbesturen bestaande contract verbroken, aange zien de polder Valkoog daardoor in staat werd geacht zelf zjjn water steeds tijdig te kunnen uitmalen. De duiker bleef echter bestaan, voor het mogelijke geval dat wederom de hulp van den polder Schagerwaard noodig zoude worden, doch Donderdagmor gen ontstond daarnaast een lek in de kade, dat spoedig zulke afmetingen aannam, dat een dee-1 van den polder Valkoog in korten tijd droog liep. Gelukkig gebeurde het overdag, zoodat spoedig maatregelen konden worden genomen om liet water af te zetten, anders' ware zeker de polder Schagerwaard daardoor ondergeloo- pen. De duiker zal nu worden uitge rooid en de kade verbeterd, zoodat voor bet vervolg dergelijke onheilen worden voorkomen. Een gevaarlijk heerschap. J. S., wonende aan den Boschweg oud-Kralingen, was Zaterdagnacht dronken. Tegen twaalf uur begaf by Boschweg twee jonge mannen van 25 en 26 jaar, die hem, omdat zy het wel met den man meenden, den raad gaven zyn wapens op te bergen, voordat de politie hem mocht ont moeten. Naar aanleiding hiervan legde S. zyn geweer op de boenen van de jonge mannen aan, trok bout portaut af, met het gevolg dat een hunner ecu gedeelte van de lading in de knie en het bovenbeen kreeg. Het pistool werd daarna eveneens door den wildeman afgeschoten. De spoedig gewaarschuwde politie arresteerde S. oumiddellyk en bracht hem naar het politiebureau in de Meermansstraat, waar de commissaris van politie, de beer J. G. Inbulsen, van meot af het onderzoek leidde en verschillende lieden in verboor nam. Ontnuchterd door den schrik, toonde de onvoorzichtige schutter een diep berouw over het gebeurde. Tot zyn geluk kon dr. Mees constateeren, dat do in knie en beenen doorgedrongen hagelkorrels geeue verwondingen van eenige beteekenis hebben veroorzaakt. Tegen J. S., is een strafvervolging ingesteld, en geweer en pistool zijn in beslag genomen. N. E. Ct. Inbraak. In den nacht van Zaterdag op Zondag vervoegden zich te Veghel by de weduwe Bos, vroedvrouw al daar, twee personen, die haar door op de deur te kloppen wekten. Zy begaf zich naar voren vroeg wie daar was, waarop zij ten antwoord kreeg: „de dokter". Toen zij de deur opende, werd zy door de kerels ge grepen en zoodanig door één hunner vastgehouden, dat de ander een en ander na kon snuffelen, waarbij hij zich meester maakte van 90 gulden aan specie. Daarop namen de dieven ylings de vlucht. De vrouw deed onmiddellijk aangifte bij de politie, doch men is de daders nog niet op het spoor. Jacht op vogels. Op Tessel hangen alle boschjes weder vol met lijsterstrikken. Door een der poeliers wei den in de vorige week op één dag 900 lijsters gekocht. Men vangt verschillende soorten, namelijk zinglysters, kramsvogels, koperwiek- en beflysters, zwarte en groote lijsters. Ook verdwalen vele vinken, keepen, meezen en gaaien in de strikken, terwijl ook wel eens ...eldzame vogels gevangen worden, als pestvogels en appelvinken. Uit Harderwijk schryft men: Het vangen van spreeuwen is in onze omstreken weder in vollen gang en menig vogelvanger schijnt daar mede goede zaken te maken. In weer wil toch van het feit, dat reeds velen hunner, behalve dat hunne vogels en netten in beslag werden genomen, kennis met den kantonrechter maakten, blijven zy nog steeds dat verboden bedrijf oefenen. Zaterdag o. a. legde de Harderwijker politie, aan het station alhier, de hand op een reeds ter verzending naar Dordrecht afge geven mandje, dat ongeveer 200 van die in het belang der houtteelt zoo nuttige vogeltjes bevatte Een afschuwelijk volksspel. Bij de volksspelen, welke bij gele genheid der kermis te Loenen, ge meente Apeldoorn, gehouden zijn op 6 en 7 dezer, was er een, hetwelk ieder ontwikkeld en beschaafd mensch einde er achter te komen, verborg hy zich in de daarnaast, gelegen kamer met den brigadier der rijksveldwach ters te Meyel en boorde een gaatje in de deur om door te kyken. Een oogenblik later verscheen de vroegere dienstbode van Yan om naar brood te halen. Terwijl de vrouw van den bakker het brood in de bakkery ging halen, trok zij de lade open en haalde er eeuehoeveelheid geld uit, waarop de brigadier ver scheen en haar arresteerde. Eene herdenking. Het Friesche gezelschap „Hal- bertsma" te Groningen hield Zater dagavond een feestelijke bijeenkomst ter herdenking van dr. Eeltje Hal- bertsma. Wie ook maar eenigszins bekend is met de Friesche literatuur, weet hoeveel Friesland te dauken beeft aan Dr. Eeltje, dr. Joost en Tjalling Halbertsma, die in hun Rimeu en Teltsjes een blijvend Friesch werk hebben nagelaten. Is de naam van dr. Joost het meest bekend geworden, omdat by behalve Friesch schrijver een geleerd Hollandsch taalkundige was, Dr. Eeltje was van de drie broers verreweg bet meest dichter; zyn gevoelvolle sankjes behooren tot het beste wat er in bet Friesch ge schreven is en kunnen voor de meeste Friezen van onzen tyd meer zyn dan het zooveel oudere, overigens ook hoog staande werk van Gyspert Ja- pix. Geen wonder dusz dat in ver schillende plaatsen de Friezen hy deze gelegenheid zyn nagedachtenis heb ben willen eeren. Wat de vereeniging Halbertsma te Groningen aangaat, zy heeft dat gedaanmet een allergezelligsten avond. Het gezelschap was zoo gelukkig ge weest, beslag te kunnen lcggen'op dr. J. B. Schepers, van Haarlem, die veel studie heeft gemaakt van liet werk van den dichter en in staat is gesteld, kennis te nemen van zijn na gelaten brieven. In een degelijke le zing schilderde hy Eeltje-oin, den deelnemendeu dokter, die vaak leed met ziju patiëntenden fijnsrevoelen- den dichter, die innig liefhad zyn mooie waterland, en dat bezong aau 't roer van zyn jacht, waarmee hy dagelijks ver afwonende patiënten bezocht den krachtigen, kerugezon- den man, die veel leed te dragen had, maar humorist bleef tot aan zyn dood. Een kleinzoon van den dichter, dr. Eeltje Halbertsma, officier van ge zondheid te 's Gravenhage, woonde de feestelijke bijeenkomst bij. N. E. Ct. Te Tienraai is Maandagmorgen een ernstig ongeluk gebeurd. Een zekere Haegens uit Wel stond met paard en kar naby het station voor een gesloten slagboom. Het paard schrikte toen voor een sneltrein, die voorbij reed. De man kwam daardoor te vallen en het wiel ging hem over het hoofd, waardoor de schedel zwaar gekwetst werd. De ongelukkige gaf spoedig den geest. Leiieren en Kunsi Eene prijsvraag. De uitgevers van Hollandia, het Weekblad voor Nederlanders in den vreemde, onder leiding van Jack. T. Grein, wenschen voor dit blad, waar van bet eerste nommer begin Novem ber zal verschijnen, een fraai hoofd met de pen geteekend door een Ne- met verbazing en afschuw zal ver-1 derlandsch kunstenaar, vullen. J Te dien einde hebben zy eenprys- Men had een baan aan do pooten vraag uitgeschreven en loven een pry's opgehangen en nu was het doel om i uit van f50 voor de bekroonde tee- geblinddoekt bet dier met een sabel kening. De teekeuingen zullen worden den kop af te slaan. Het is moeilijk een spel uit te vla den dat wreeder is en de verdierlij- king van het volk meer in de hand werkt dan dit, en het is te betreuren, schrijft men aan de N. E. Ct. dat de burgemeester van Apeldoorn zulke dingen binnen zyne gemeente toelaat. Ook de feestcommissie schijnt zeer zonderling hare taak op te vat ten en heeft blijkbaar van moraliteit en volksveredeling weinig begrip. beoordeeld door de redactie van Hol landia, geadviseerd door den heer L. Alma Tadema, te Londen. Yoor juisten tekst, afmetingen, da tum en plaats van inlevering gelieve meu zich te wenden Lot de boek-, kunst- en handelsdrukkerij Gebroe ders Binger, Amsterdam. UIT AMSTERDAM. Opera Italiana. By elke voorstelling, die het ge zelschap hier geeft, is liet Paleis voor Volksvlijt dichter bezet; steeds vin- Op heeterdaad betrapt. Zekere P. van Hassel, bakker enden de Italianen meer bewonderaars winkelier te Meyel (L.) vermiste se-1 en Boïto's „Mefistofelo", dat gisteren- u|dert geruimen tyd geld uit de win- j avond ging, behaalde een ongekend zich met een ouderwetse!) geweer kcllade, doch kon niet te weten ko-succes. Boïto's werk is ons publiek een pistool, beide geladen metmen, wie hiervan de dader was. Ten alleen uit de concertzaal fragmen- i taiiseh bekend en fragmenten hebben, igoed beschouwd, slechts de voilé waarde voor hen, die het werk in zijn geheel kennen. Het was dus een zeer bijzonder genoegen thans met liet werk in zijn geheel te kunnen kennismaken„Mefistofelo" lykt, wat het libretto aangaat, bijna niét op Gounod's [bekende opera „Faust doch volgt het oorspronkelijk werk van Goethe op den voet; waar het libretto van Gounod's werk alleen het eerste deel van dat van Goethe behan delt en ook de dialoog weglaat, hebben de auteurs van bet librétto van Boito's opera een vierde bedrijf toe gevoegd. waarin in twee scènes het tweede gedeelte van Goethe's trage die wordt behandeld „la notte del classico Sabba" en de epiloog,den dood van Faust. In den heer Lucenti moei) ten wy een bas begroeten van zeer buitengewone capaciteiten, een zoo volumineus basgeluid beeft men in onze operazalen nog maar zelden kunnen booren. En met alleen als zanger wist de heer Lucenti zyn publiek te boeien, de party van Me- fistofeles in Boito's werk eischt van den zanger eveneens veel als acteur? en aan deze eischen beeft Lucenti volkomen weten te voldoen. Hij was diabolischer dan ooit een Mefisto uit liet werk van Gounod is en hy onder scheidde zich voornamelijk hierdoor van de Mefisto's, die men tot heden hier zag optreden, dat hij in den „Geist, tiler stets vemeint", Diet den clown ziet, dien al zoo menige zan ger er in heeft meenen te moeten zoeken, maar den duivel in al zyn laagheid. De heer Lombardi, dien wy in „Lucia" zoozeer konden toejuichen, overtrof van avond zichzelf en wa ren niet de koren nu en dan er melijk slecht geweest, dan zou te constateeren zijn, dat de voorstelling geheel volmaakt was, waartoe de dames Gilboni en Sambo niet weinig bijdroegen. B. Zangwedstrijd „Orplieon." Zondag heeft te Amsterdam de loting plaats gehad, regelende de volgorde van optreden by het cou- cours, uitgeschreven voor liedertafels door de M. Z. V. „Orpheon" te Am sterdam op 20 en 21 Nov. a. s. De rijf ingeschreven vereenigingen voor de eerste af deeling, die Zondag avond 21 November zingen, hebben deze volgorde 1. De Yercenigdc Zangers, Amst., 101 zangers2. Kon. Liedertafel Zang cn Vriendschap, alhier, 115; 3. Rotterdamsche Liedertafel 62; 1. Kon. Zangvereeniging Cecilia, 's Graven hage, 1535. Mannen Zangvereen. Crescendo, alhier, 168 zangers. Van den beer W. Mengelberg uit Luzern komen gunstige berichten, zoodat cr alle kans blyit, dat we hein nog deze maand hersteld terugzien. Zondag werd van hem door den heer Willem Hutsehenruyter een opge wekte brief ontvangen, vol blijdschap over het suceès van zyn orkest onder Nikisch. De Brusselsche tentoonstelling heeft! en pohtieke volmaaktheid gevo^j een gunstige geldelijke uitkomst- op- te hebben in parlementen, district lege?* en ^loof Koloniaal werfdepot. In de maand September j.l. zijn by het koloniaal werfdepot aangenomen 119 personen, als: 81 Nederlanders 20 Duitschers, 11 Belgen, 2 Zwitsers, 1 Luxemburger en 1 Oostenrijker, terwijl 37 onderofficieren en minde ren van de verschillende corpsen by het leger hier te lande werden over genomen, zoodat de werving 156 man bedroeg, aan wie f29,070 aan hand gelden werd uitbetaald. QEMEHQB HiEUWS Beieediging van koning Leopold. De redacteur van het socialistische blad Echo te Hamburg, de heer Sten zei, is wegens beieediging van koning Leopold van België in twee- artikelen, waarin hij den koning beschuldigde om uit geldelyk voordeel de speel banken te begunstigen, door het Landgericht veroordeeld tot acht geleverd. Yan de 600.000 frs. welke de staat had toegestaan tot dekking van een tekort, zal geen gebruik ge maakt worden en het gestort aan deelenkapitaal is geheel aanwezig. Winst verdeeling. De Belgische fabrikant Boël, in La Louvière, beeft sedert 1888 aan de werklieden in zijn bedrijf een aan deel in de overwinsten der onderne ming toegelegd. In de beide jaren 1894 en 1895 was er geen overwinst, maar de 6 andere jaren is te zamen ongeveer 250,000 francs onder de werklieden verdeeld. Het laatste jaar 1896-97 is byzonder voordeelig ge weest. Het aandeel der 323 werklie den bedroeg toen 101,661 francs; het kleinste aandeel was 300 francs, bet grootste 1800 frs. Stieren gevechten. Te Roubaix zijn Zondag weer bloe dige stierengevechten gehouden, waar bij 12,000 personen toekeken. Paarden werden gedood, een der matadors ge wond. Een van de stieren, dien men maar niet dood kon krijgen, sprong negenmaal over de balustrade en ver oorzaakte een paniek, waarbij som migen licht gewond werden. Er wer den eenige processen-verbaal opge maakt, die, als gewoonlijk, wel weer zullen nitloopen op veroordeelingen tot boete van een franc. Eene samenzwering. Te Galatz in Roemenië is door de overheid een samenzwering tegen bet leven van den sultan van Turkije ontdekt bij bet doorsnufieien van een pak brieven, gericht aan een Arme- nisch student, die in betrekking moet staan tot geheime genootschappen te Londen, Konstantinopel en Geneve. Yele Armeniërs zijn gevangen ge nomen. Onmiddellijk is de minister raad bijeengekomen en heeft beslo ten na afloop vau het onderzoek alle verdachte Armeniërs over de grenzen te zetten. Alle bladen te Boekarest, die de overheid niet ten volle ver trouwt, worden in beslag genomen. Een opstootje te Rome. Maandag begaf zich te Rome een deputatie naar den minister van bin nen landsche zaken om over de fiscale maatregelen te spreken. De menigte stond intusschen buiten te schreeuwen en te fluiten. De karabiniers moesten er zich mee bemoeien. Gedurende het onderhoud met den minister trachtte bet volk op het Navome-plein de straat op te breken. Het gevolg daarvan was een botsing met ae politie. Daar in werden zes agenten gewond en een uit bet volk gedood. Het snelste, groote pantserscbip be zit thans de Japansclie vloot. Het is de Yashrina die verleden maand te Plymouth haar bewapening heeft vol tooid. Haar aanvallend vermogen staat ongeveer gelijk met dat van de nieuwste Engelsche pantserschepen als de Majestic en de Magnificent. Zij draagt twee kanonnen van zes inches minder dan deze, maar de ka nonnen van het Japansche schip zijn beter dan die van het Engelsche, en vooral munt het uit door zijn snelheid van 19 V, kuoop per uur, waartoe nog geen pantserscbip van deze klasse is gekomen. Uit Transvaal. De gemeenteraad, welke Johannes burg eerstdaags zal krijgen en die de functiën van het z.g. gezondheids comité zal overnemen, zal met vreugde begroet worden, en geen wonder: liet comité, dat tot nu toe deed, wat d°s gemeen teraads is, heeft 50.000 pond meer uitgegeven, dan toegestaan was, terwijl er 70,000 pond aan plaatselijke belasting achterstallig is. „Bovendien zegt de Volksstem vindt men uit, dat het Comité, goed beschouwd, maar min degelyk werk gedaan heeft, doch zich voornamelijk aepaald heeft tot allerlei kleinigheden. De ervaring, door Johannesburg opgedaan, gooit wel een beetje koud raden, stcdeiykc raden en anderif raden, welke door en uit het public waren samengesteld; doch de ondg vinding heeft geleerd, dat een sti i daarom toch heel slecht bestuur kan worden, ook al heeft men ee keurigen en populairen stadsraad. Yooral in de Transvaalsche samen lering, waar maar erg min mensche worden gevonden die iets voor niei willen doen, moet men zicli geen hoog denkbeeld vormen van eenraa van ongesalarieerde, onpartijdige, h langelooze ingezetenen die gratis e voor niets hun kostbaren tijd e moeite zullen wijden aan de belang» der residentiestad. Het rosente voorbeeld van Johan nesburg's gezondheids-comité spreek dikke boekdoelen. Dr. Leyds. Kort na zyn terugkeer uitEurop is dr. W. J. Leyds in een plechtig zitting van den volksraad der Z.-Jj Republiek als staatssecretaris inge zworen. De Volksstem geeft biervan h( volgende verslag: Nadat de Raad geopend is vei klaard, staat do voorzitter op en zegt zich tot dr. Leyds wendende: G weet, dat ge met overgroole meerdei beid van stommen herkozen zyt t« staatssecretaris. Mag ik u verzoeke den eed als zoodanig af te leggea De secretaris leest hierop het eed formulier, dat dr. Leyds bekrachtig met de gebruikeiyke woorden, e waarna hy zijn handteekening ondf het formulier plaatst. De voorzitter spreekt nu hierop al volgt Ik heet u welkom by het wedei aanvaarden van uw gewichtig amb Wy weten dat de werkzaarahede aan dit ambt verbonden moeilijk zijt doch laat bet u een blijk tot opbei ring zyu, dat de Volksraad u wed{ herbozen heeft, laat liet u zyn ee blyk van vertrouwen in uw persooi gesteld voor de vele jaren dat gij reed bet land gediend iiebt. Ik hoop ob namens den Yolksraad, dat gij zul voortgaan mot denzelfden moed, yve eu onpartijdigheid het volk derZ.-A R. to dienen; ik hoop dat gij zul jj voortgaan onze duurgekochte onaf hankelyklieid te beschermen en t Ij andhaven. Moge de Heer u voll kracht en gezondheid schenken oi trouw uw roeping in deze Republie te vervullen, opdat liet volk meerei meer overtuigd worde van bet belan der diensten en de trouw die gy aa bet land belezen hebt. Dr. Leyds verklaart niet veel b zullen zeggen. Hij dankt den Volks raad voor het groot vertrouwen we derom iu hem gesteld. De Yolksraai kent sprekers sterkte en zwakte. Hj wil alleen uitspreken het diepste ge voel dat heiu bezielt en verklaar altyd zyn uiterste best te zullen doei om zich hot in hem gestelde vertron wen waardig te maken. 'Applaus.) Hierop wenschen de Voorzitter vi den Volksraad, de Staatspresident de leden van den Uitvoerenden Raai S. Burger eu Cronjó, die aanwezii J zyu, dcu Staatssecretaris geluk. Voora de wyze waarop de Staatspresiden en de beer Burger dr. Leyds de ham drukten, was bijzonder hartelijk. Er is onrust onder de naturellei van Oost-Grikwaland. De Natalschi politie op de grens is er om versterkt s De Volksstem meldt, dat er ziet bij de terechtstelling van twee ter dooi veroordeelde Kaffers een treurig mei dent voorgedaan heeft. Een vau dij twee wist op een of andere wijze zyr n banden los te krygen, greep de stril g en liet zich door bet luik naar bene i den glijden. Daar liet men hem, totda zijn lotgenoot dood was, en toen wer< hy voor de tweede maal met moeiti naar boven gebracht en gehangen. Met de City of Lincoln zyn er vooib dc Z. A. Republiek 666 muilen eng 619 ezels aangevoerd. Op reis ziji „slechts" 120 beesten gestorven. Te Pretoria hccrscht een epidemie d van mazelen. water op "den ijver der Pretoriaseïë ^^ptoerea zonder draad maanden gevangenisstraf. Hij werd stadsraad-partij, en versterkt boven- De Stoompost bevat over deze be n onmiddellijk in hechtenis genomen, dien bij talrijke lieden de klimmende i langrijke uitvinding van Marconi een Het Openbaar Ministerie bad eenkleingeloovigheid, in door het publiek artikel, waaraan het volgende is out-n gevangenisstraf van zes maandengekozen administratieve corporaties. 1 leoodti geëischt. In de dagen onzer grootvaders meende j Het beginsel dat aau dit stelsel h men het ideaal van maatschappelijke van telegrapheeren ten grondslag derbij komend, legde ik mijn hand op zyn arm, aan een aandrang gehoor gevend, waartegen ik niet vermocht te strijden. Zijn kameraden konden nauwelijks bun angstkreten onderdrukken. Maar toen Taras my herkende stelde hy ben gerust. Ik veronderstelde dat hy tot hen zeide: „Maakt jelui maar niet bang, want bet is maar een arme stumperd. Daarna wendde hij zich tot mij en voegde mij in het Engelsch toe: „Zoo, zyt gij daar „Ja, ik ben bet, het „scholletje", bracht ik er met moeite uit, terwijl mijn stem beefde. „Komt gij ons zeggen, dat alles in orde is", zeide by (want met deze verklaring bad hij zyn vrienden gerust gesteld) „dat is lief van u." Hy deed deze woorden vergezeld gaan van liet vrien delijke knikje, dat reeds eenmaal zoo'n geheiinzinnigen invloed op my gehad bad. Drigo liet een zacht gefluit booren, waarop Taras zyn vrienden medenamik bleef achter, overstelpt door een gevoel van geluk, zooals ik in mijn geheel leven nog niet gekend li ad. Yan de plaats waar ik stond kou ik hooi en, dat zy aller., de een na den ander de herberg waren binnen getreden. Ik liep de herberg voorbij cn verborg my weer in de schaduw van den tegenoverstaanden inuur. Ik wist dat Putty niet zooveel mcnschcn kon herber gen zoodra dus de vluchtelingen van kleederen ver wisseld hadden, zouden zy weer moeten vertrekken. Daar zy weer door de straat moesten terugkeeren, kon den zy niet anders dan langs my komen en zou ik dus Taras nog eens zien. Ik had nog niet lang gewacht, toen ik in het huis een gerinkel van brekend glaswerk hoorde, gevolgd van een zwaren plomp, alsof iemand tegen een deur viel. Daarna hoorde ik een gesmoorden kreet en een geluid alsof er gevochten werd. Er was geen twijfel mogelijk, wat er' in de „Bar" voorviol. Te Sliadwell zyn dergelijke vechtpartijen schering en inslag. Maar het was toch ongeloofelyk dat Drigo en Putty de vier anderen zouden hebben aangevallen. Ik wist dat de laatste zoowel lafhartig als zwak was, daar hy al tijd veel te veel sterken drank gebruikte. Ik was cr ten volste van overtuigd, dat Taras wel een half dozijn van zulke kerels kon wederstaan, en bet was zeer on waarschijnlijk. dat zyn vrienden hem niet te hulp zou den komen. Voor hem was ik dus in het geheel niet bevreesd, maar ik ondervond eer eeu soort vau dierlijke vreugde bij de gedachte, dat hij zyu vijanden eens naar hun verdiensten zou afrossen. Ongetwijfeld bad hy bet verraad vau Drigo ontdekt en zette hy het hem op dit oogenblik op een geduchte wyze betaald. Ik brandde van verlangen Drigo om genade tc booren smeekeu en stak daarom de straat over en legde inijn oor tegen de deur. Zy vochten niet meer. Ik hoorde niets dan een zacht gemompel, ver verwijderde stappen en daar deze gelui den niet ophielden veronderstelde ik, dat zij zich in het aangrenzende vertrek hadden begeven. Ik begreep er niets meer van. Ik hoorde geen ge vloek, geen gekibbel, slechts een doodelyke stilte heerschte nu in net huis. Welk een vreemd einde van een vecht partij Wat beteekendc dat alles? Had Taras met éen slag zijner gespierde armen Drigo gedood, en zwegen de anderen, om niet de aandacht van de politie te trek ken Deze uitlegging scheen mij nog de meest waar schijnlijke. Terwyl deze gedachten mij bezig bielden, sloop ik weer naar myn schuilplaats achter den muur terug, want ik had den sleutel in het slot van de deur hoorén steken, waarachter ik luisterde. Byna dadelijk werd deze geopend en zag ik de drie vrienden van Taras naar buiten komen. Ik herkende dezen, toen zy my voor bijgingen. Zij hadden haasteerst dacht ik dat zy een dokter gingen halen, maar zij kwamen niet terug. Na eenigen tijd waagde ik mij in het laantje; er brandde geen licht meer in de herberg en alles was doodstil. Een gevoel van angst maakte zich van mij meester, zoodat het mij niet mogelijk was me van deze plaats te verwijderen, en zoo bleef ik den geheclen nacht voor de herberg heen en weder loopen, elk oogenblik de ont knooping van het geheim verwachtende. Om zeven uur was het klaarlichte dag; de hoofd- deur van de herberg- werd geopend en Putty nam zijn herberg zijn en als gij twijfelt,A-om d<m'binnen en tiM luiken weg. Zyn gelaat toonde volstrekt geen sporen zélf." Deze laatste woorden, die ik onderstreept heb, mom- -Vlr» liïï toi'll'iil vi-n trnl-inf Aan rltii,rA]r.nlin ook dienen, wanneer Taras dood was Bovendien liad ik de politie als een natuurlijken vy and beschouwd ik wist niet beter of zij was een vijand van alle vagebonden en ellendige wezens zooals ik. Na eenigen tijd zag ik Drigo, beladen met brood andere levensmiddelen terug keeren. Door wanhoop en!6 vrees gedreven kwam ik van achter den muur ter voorschijn en liep naar hem toe. „Waar is die groote man met den blonden baard?' vroeg ik. „O, die?" zeide hij in zyn slecht Engelsch; hij grut» nikte, maar zijn gelaat verraadde niet de minste schrik of verwondering. „O, hy is gisterenavond met zijn vrienden vertrokken. „Dat is een leugen!" Er zyn maar drie mannen weg gegaan die zelfde drie die met u en Taras gisteren avond zijn binnengegaan." „Ik wil zoo'n lief meisje niet tegenspreken, maar wan neer hij dan niet vertrokken is, dan moet by nog in de van een vechtpartij. Terwijl hij nog met dit werk bezig was, verscheen Drigo. Deze zag er even kalm uit als den vorigen avond. Hy wisselde eenige woorden met. Putty en verwijderde zich toen door de „Pommiersstraat." Putty ging naar binnen en kwam met een blik vol glasscherven terug. Toen overviel my de vrees, dat Taras toch wellicht vermoord was, en by deze gedachte trilde ik over al mijn leden. Maar ik wist niet wat te doen. Ik stond geheel alleen, en was dus tot niets in staat. Ik durfde de politie zelfs niet te waarschuwen Waartoe zon dat pelde hij, terwyl zyn gelaat een duivelsche uitdrukking aannam, waarvan ik de bedoeling zeer goed begreep Het beteekende hetzelfde als: „Kom binnen, dan kunt ge bet lot met Taras deelen." (Wordt vervólgd.) I

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 2