Tweede Editie. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Premie-Roman. J. C. Peereboom, FEUILLETON. PRINS BORGENSKY. 15e Jaargang. Donderdan 14 October ISS7, Ho 4333 A-R OilSrXTIXJLCIHILTarSIFIELIJS Yoor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom dei- gemeente)per 3 maanden„1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post 0.37J/2 l 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicilé Etrangère O. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Montmarlre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing .an Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels f 0.75. elke regel meer ƒ0.15; Reclames per regel f 0.30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: Bloemendaal, Sandpoorl en SchotenP. v. d. RAADT. Sandpoort; Heemstede, J. LEUVEN, bij de tol; Spaarndam, C. HARTENDORP; ZandvoorlG. ZWEMMER; Vclsen, W. J. RUI J TER Beverwijk, J. HOORNS; H lieg om, AR1E HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. B\j den Uitgever J. C. PEERE BOOM is verschenen: Haarlemsche Schetsen Tien Teekeningen van P. v. Looy, met bijschriften van Fidelio. Pry's gecartonneerd f,1.—. Voorhanden bij de navolgende Boek handelaars hier ter stede: H. N. MUL. D. J. van der WILK. DE HAAN en ZOON. ERVEN LOOSJES. GEBR. VAN BREDERODE. P. KUIPERS. Firma J. F. van DOBBEN. P. van CITTERT ZONEN. Het Haarlemsch Advertentieblad van 7 September j.l. zegt van deze uitgave o. a.: „De schetsen zijn: de VLeeschhal, Blinde Meijerde OrgeldraaierNa de Haarlemse!te Kermisde Haar- lemsche Paar denloterij, de Man met den Baard, onze Bouwverordening Ben angstig oogenblik, Een lastig verbodDe Politie op het Rijwiel. Sommigen der schetsen bevatten portrettenwaarvan enkele geslaagd mogen heeten. En dan verder: De bijschriftensoms wat moraal in verbalenden vorm, soms geestig, soms wat ingehouden met iets van mik zou wel durven, maar ik wil niet," zijn wel waard, als toelichting der schetsen gelezen te worden. Met het vorig nummer is de fraaie Premie-Roman de Houtvester van Margrabowo afgeloopen. De uitgave wordt voorbereid van een nieuwen en zeer boeienden Ro man, waarvan het eerste gedeelte de volgende week hij de Courant zal verschynen. Deze week verschijnt derhalve geen aflevering Premie-"" heeft de Spaansche regeering dit laat ste niet beweerd?) ten gevolge van den toestand der opstandelingen, en daar zij vóór Januari 1898 admi nistratieve en economische onafhan kelijkheid zal schenken aan het eiland. Als een zijdelingsch verwijt aan de regeering van de Vereenigde Staten wordt er echter nog bijgevoegd, dat het werk der pacificatie veel sneller zou zjjn gegaan zonder de hulp, door Amerikaansche flibustiers aan de op standelingen verleend. De vraag is nu maar wat maar schalk Blanco als de opvolger van generaal Weylcr op Cuba weet te doen. Immers wij hebben de ver zekeringen betreflende de volkomen pacificatie van Cuba wel een weinig leeren wantrouwen. Uit Cbania wordt gemeld, dat de Porte zich in een nota voor de auto nomie van Kreta heeft verklaard. Zy zal zich niet verzetten, als de mogendheden een Christen tot gouver neur benoemen, mits hij van Turk- sche nationaliteit is. Uit Volo komt liet bericht van het samentrekken derj Turksehe troepen, hetgeen beschouwd wordt als een bewijs, dat spoedig met de ontruiming van ïhessalië een begin zal worden gemaakt. De bevolking moet zich evenwel niet bijzonder op haar gemak gevoelen, omdat zij plun deringen van de Turken vreest. In de hongaarsche Kamer heeft Bannfy, antwoordend op eene inter pellatie van Kossuth, medegedeeld dat de mogendheden allö pogingen doen om aan Kreta eene bepaalde mate van autonomie te verzekeren, onder behoud vau de suzereiniteit van den Sultan. De mogendheden overwegen echter niet meer do benoemmg van den heer Droz tot gouverneur. De Kamer nam van deze verklaring akte. Ter gelegenheid van zyn 72en ver jaardag heeft President KLruger, wiens gezondheid goed is, talrijke geluk- weuschen ontvangen. De commissie uit den Volksraad te Pretoria, belast met het samen stellen van het definitieve rapport over de voorslagen van de nijver heids-commissie, zal haren arbeid nog niet zoo heel spoedig voltooid hebben. Het is waarschijnlijk dat de prijs van het dynamiet en de spoorweg tarieven verlaging zullen ondergaan. Directeur- Uitgever. Politiek Overzicht. De Spaansche regeering heeft het antwoord vastgesteld op de bekende nota van de Vereenigde Staten in zake Cuba. Zij verklaart daarin, dat zy, zonder den juisten datum van het einde van den veldtocht op Cuba te knnnen vaststellen, dit einde niet ver meer verwijderd acht, (wanneer STADSNIEUWS. eerste en derde pagina. Haarlem, 13 Oct. 1897. Stukken van den Raad. B. en W. stellen voor, aan T. Hi- larius Wzn. te vergunnen, aan de Pa pen torenvest hooger te bouwen dan do Pol. verord. toelaat onder voor waarden, dat adressant een strook gronds van 12 M. lang en 0.75 M. breed, gelogen voor dat perceel, kos teloos afstaat aan de gemeente ter verbreeding Yan de openbare straat. B. en W. adviseeren gunstig op een verzoek van J. Zipp, om op voor tuin bestemden grond achter het perceel Frans Halsstraat no. 18, een loods te mogen bouwen. Iugekomcn is een verzoek van Dr. G. A. Haremaker om eervol ont slag als gemeente-geneeskundige, met ingang vau 16 October. Koloniaal Museum. Naar aanleiding van het voorstel van B. en W., om op de bcgrooting voor 1898 de subsidie van het Kolo niaal Museum van 1'1000 op f500 te brengen, heeft liet Bestuur van dat Museum zich gewend tot den Raad en zegt liet navolgende: „\Vy vei oorloven ons, Uwe college met ernstigen aandrang te vragen, in dit voorstel niet te treden, omdat, de toestand der geldmiddelen onzer in stelling Uw steun inderdaad zeer noodig maakt. Dat de inkomsten de uitgaven hebben kunnen bestrijden, bewijst geenszins den gnnstigen staat der geldmiddelen en alleen, "dat hier wijselijk de tering naar de nering is gezet; dus veel meer een gedwongene economie. Er worden eenvoudig na gelaten uitgaven, die voor ons" Mu seum eigenlijk hoog noodig zijn, maar waarvoor nog geen middelen konden worden gevonden. Indien men bedenkt wat een Koloniaal Museum voor de tweede koloniale mogenhoid der we reld eigenlijk moet zyn, zou men de handen ineen s'aan, dat onze instel ling met zoo weinig middelen nog zoo veel doet. Wy hebben! het voor recht, dat in do laatste jaren meerdere begunstigers ziju toegetreden, en zién daarin een bewijs, dat onze arbeid allerwegen bijval vindt. Maar daar door nemen ook de verplichtingen van het museum toe. De oprichting van een bijgebouw voor tentoonstel lingslokaal en laboratorium was wer kelijk eene levensbehoefte voor deze instelling. De geldmiddelen voor dien bouw zyn thans nagenoeg bijeenge bracht, door een geschenk van f 5000 in 1896 en door een sinds jaren uit verschillende bijdragen aangelegd bouwfonds van f 7000. Wellicht heeft zulks het denkbeeld doen ontstaan van den guustigen stand onzer geld middelen. Op dit oogenblik is echter nog geen geld aanwezig voor het mèubileeren en dc inrichting van dit bijgebouw, cn in alles moest de ui terste zuinigheid betracht worden. In het museum zelf moeten nog vele afdeelingen worden verbeterd en ware het niet, dat- wy door belanglooze medewerkers werden geholpen, dan zou het Museum voorzeker niet op behoorlijke wijze kunnen voortbe staan. Ook voor de zoo nuttige geschriften, dio door deze instelling worden uitgegeven, moet de uitgave dikwijls door gebrek aan geldmidde len worden uitgesteld. Voor al deze onkosten hebben wy de subsidie Uwer gemeente en de daarmede eenigszins verband houdende subsidie dor pro vincie dringend uoodig. Om U zulks bloot to leggen, bieden wy U hierbij aan eene uitvoerige toelichting onzer begrooting over 1898, en wjj zyn gaarne bereid, aan Uw college inzage te geven van de boeken over 1897. Wy meenen voorts do leden van Uwen Raad tot getuigen te mogen roepen, hoe de belangrijkheid van dit museum allengs is toegenomen, on gelooven, dat onze instelling zich Uw subsidie niet onwaardig heeft ge toond. Ook moge worden herinnerd, hoe het Koloniaal Museum voor vreemdelingen is een der aantrekke lijkheden der stad Haarlem, en hoe door stadgenooten en Haarlemsche inrichtingen van onderwijs ruimschoots gebruik wordt gemaakt van den kos- teloozen toegang tot het Museum. Weldadigheid naar Vermogen. Af deeling Werkverschaffing. Van 1 Nov. tot 13 Oct. hebben zich de volgende personen aangemeld 64 voor werkvrouw. 5 voor strijk ster. 7 voor waschvrouw. 1 voor stoe- lenmatter. 5 voor kookster. 7 voor naaister. 2 voor breister. 3 voor koet sier. 46 voor los werkman. 23 voor loopwerk. 2 voor kleedermaker. 2 voor stucadoor. 1 voor licht werk. 4 voor timmerman. 1 voor opperman. 7 voor grondwerker. 6 voor metselaar. 2 voor machinist. 3 voor bankwerker. 1 voor koffiehuisbediende. 4 voor schilder. 1 voor schoenmaker. 2 voor huishoudster. 3 voor smid. 1 voor op passer. 1 voor broodbakker. 1 voor Dak er. 5 voor pakhuisknecht. 3 voor noodhulp. 1 voor bleekersknecht. 1 voor steendrukker. 3 voor koetsier. 1 voor tuinman. 1 voor kantoorbediende. 1 voor portier. Van 1 Nov. tot 13 Oct. zijn do vol gende personen geplaatst: 47 voor werkvrouw. 4 voor naaister. 3 voor noodhulp. 5 voor waschvrouw. 2 voor kookster. 1 voor strijkster. 1 voor baker. 1 voor klcedermaker. 6 voor loopknecht. 2 voor timmerman. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen ge bruik wenscheu te makenworden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, "bus Doelen, Stadhuis of Stationsplein. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9—1 en van 3—5 uur verkregen worden by den Administrateur, bureau Doelen, Kamer No 2. By de aanmelding moet eeD getuig schrift van goed gedrag overgelegd worden. BINNEN L A N D. Uit de „Staats-Courant". Kon. besluiten. Benoemd by het wapen der artil lerie, tot eerste-luitenant, bij hun tegenwoordig korps de tweedc-luite- nants H. C. G. Mcyners, vau bet 3e regiment veld-artillerie, en R. F. Kiitsch Lojenga, van het 3de regi ment vesting-artillerie. Tweede Kamer. Geloofsbrief van den heer van Gilse. De commissie uit de Tweede Kamer heeft do door den minister van Bin- nenlandsche Zaken ter beschikking gestelde stembiljetten ingeleverd op 25 Juni j.l. by de herstemming te Sneek, onderzocht en nageteld. Zy heeft zich vereonigd met de be slissing van het stombureau to War- ries, dat een biljet van onwaarde; verklaarde, omdat naast den naam van den heer Van Gilse een bundel potloodstreepjes geplaatst is. Verd 3r rekent zij in het pak van Sneek één biljet meer van onwaarde dan het stembureau, omdat daarop wel het stemvak voor den naam Van Gilse was zwart gemaakt, doch tevens de naam van den candidaat was door- gebaald. Ook rekent zij één biljet meer van onwaarde voor den heer Van Gilse ic het pak van Ijlst, omdat daarop de stemvakken voor de namen van beide candidaten waren zwart ge maakt. Daarentegen telde de commissie bij herhaling in het pak van Irnsuin 97 op den heer Van Gilse en 48 op den heer Heemskerk en niet zooals het stembureau deed 96 en 49. Het totaal der geldige stemmen door de commissie aan dén heer Van Gilse toegekend is 2451 en aan den heer Heemskerk 2450. Do commissie vond onder de stem briefjes van Woudsend geen biljet als bedoeld in het adres van Rudolf Feenstra vermeld. Wat nu betreft de twee bezwaren, ingebracht door Hendrik Pollema, zoo neemt de Commissie als vast staande aan dat te Woudsend Johan nes Douma, geboren 7 Juni 1870, heeft gestemd, hoewel hy niet op de betreffende kiezerslijst voorkomt. Wel is niet overgelegd de geparafeerde kiezerslijst, waaruit zou blijken dat door dien persoon inderdaad gestemd is, doch op grond van verschillende authentieke stukken en mededeelm- gen meent de Commissie dat de waar heid van het beweerde feit moet worden aangenomen. Aangenomen voorts de mogelijkheid dat genoemde Domna heeft 'uitge bracht eene van waarde verklaarde stem op den heer Van Gilse. zoo be hoort van het op dezen uitgebrachte aantal die stem te worden afgetrokken. Wat in de tweede plaats aangaat de in de adressen gemaakte grief dat in IJlst door den burgemeester aan den keizer Wiebe Cnossen een nieuwe stemkaart is geweigerd, deelt de com missie mede de toedracht der zaak zooals die uit ingekomen officieele stukken blijkt. De commissie is eenparig van oor deel, dat uit de verklaringen afgelegd door de personen die bet stembureau van IJlst hebben uitgemaakt, blykt dat de persoon, die zich heeft aan- femeld om te stemmen door den urgemeester is terng gewezen, alleen op grond dat hij niet in het bezit was van eene stemkaart, niettegenstaande de verklaring van dezen dat hy meende ook zonder die stemkaart te kunnen klaar komen, hiermede blijkbaar bedoelende zooals ook de voorzitter van het stembureau blijkens diens antwoord begrepen heeft dat hij denoodige stemkaart alsnog zou kunnen ont vangen dat de identiteit van den zich aanmeldenden kiezer door niemand is betwist, zoodat deze ook geene aanleiding had om die nader te bewijzen, vooral niet na de ver klaring van den burgemeester, voor zitter van het bureau, dat by hem nu niet helpen kon, eene ambtelijke verklaring waarbij een kiezer z'ch wel moest neerleggen. Die verklaring acht de commissie in stryd met liet 3e lid van art. 55 der Kieswet. Ver mits het nu mogelijk is dat de kiezer, wien een biljet onthouden is, zou heb- zen gestemd op den heer Heemskerk, zoo moet het aantal op dezen uitge brachte stemmen worden vermeerderd met één. Het resultaat zou derhalve kunnen zijn geweest, dat op den heer Van Gilse waren uitgebracht 2450 en op den heer Heemskerk 2451 geldige stemmen, waaruit alzoo volgt, dat niet blykt, dat de heer Van Gilse is ge kozen. De commissie stolt mitsdien voor den lieer Van Gilse niet als lid der Kamer toe te laten. Kamerverkiezing Enktmizen. Voor de verkiezing van een lid voor dc Tweede Kamer in het dis trict Enkhuizen zijn op de officieele candidateulyst geplaatst de heerenC. V. Gerritsen (rad.), A. Kool (lib.), H. Raat (kath.) en N. Sluis Pz. (antirev.) Mr. H. A. des Amorie van der Hoeven, f Ilet lid van" den Raad van State en dc oud-afgevaardigde ter Tweede Kamer voor Breda, de heer mr. H. A. des Amorie van der Hoeven, is overleden. Reeds voor eenige dagen hadden zich verschijnselen van hart verlamming voorgedaan. In kleine garnizoensplaatsen, gebeuren soms aardige dingen. Vhr jeugdige korporaals, onder een nog jeugdiger sergeant exercee- rende, zyn onlangs te Woerden, naar aan de Haagscne Cour. wordt ge meld, de slachtoffers geworden van het doorzicht der militaire auto riteiten, die jongelieden tusschen 18 en 20 jaren in het kader der onder officieren opnemen. Na eenigen tijd onder allerlei gekheid, tot groot ver maak der opdringende omstanders, te hebben rondgeloopen, appels ge geten enz., wilde de jonge sergeant opeens zijn gezag laten" gelden en commandeerde eenige handgrepen, die de jonge kameraadjes toen niet vorkozen uit te voeren. Zij legden hunne geweren op zy en gingen uit het gelid. Het publiek schaterlachte. Maar er schijnt rapport van gemaakt te zyn bij de wekelyksehe opgaaf aan de militaire justitie in den Haag en het gevolg was, dat de vier kor poraals, op hooger last, weldra als krijgsarrestanten zyn opgezonden en wellicht een streng vonnis hebben te wachten. Dit kan de afloop zyn van een kinderspel. Een anecdote. Naat aanleiding van het noemen (Bewerkt naar het Engelsch.) HOOFDSTUK II. Geheimzinnige handelingen. 4) „Kom je. liefje voegde hy er spottend by. Ik antwoordde niet, en hy trad ae herberg binnen, terwyl hy een ironisch gegrinnik liet hooren. Het was volstrekt niet de vrees voor den dood, die my lafhartig maakte; myn leven was te ellendig om er eenige waarde aan te kunnen hechten, maar ik zag tegen het physische lyden op, dat ik zou moeten door staan. Maar al naarmate de dag verstreek, behaalde myn ongerustheid over Taras de overwinning op myn vrees. „Wanneer hy vermoord is," dacht ik bij my zelf, „wel nu, laten ze my dan ook maar dooden, dan is alles uit" Ik stak het laantje over en duwde de deur van de herberg open. BSSëS ö&Ê&Si }^S3 HOOFDSTUK Hl De stem uit de diepte. Er bevend zich niemand in de gelagkamer, maar in hot aangrenzende vertrek hoorde ik gefluister. My zelf moed insprekend, liep ik achter de toonbank om, naar de deur, die naar die kamer voerde. De luiken waren gesloten, maar er viel toch nog licht genoeg in het vertrek, dat ik Putty en Drigo tegen over elkaar aan de vuile tafel kon zien zitten'; zij speelden kaart, met een pyp in hun mond en een flescbje bier tusschen hen in. De kamer zag blauw van den rook, maar ik zag toch, dat er zich slechts twee menschcn in bevonden. Zonder me aan te zien, en onderwijl zyn kaarten rangschikkend, vroeg Putty me wat ik kwam doen, terwyl by die vraag vergezeld deed gaan van een paar vloeken. Zyn kalmte verbaasde me. „Ik wil dien grooten, blonden man spreken,'b zeide ik kortaf. „Dan moet je wachten totdat hy terugkomt." „Je weet zeer goed, dat hy met vertrokken is. Ik heb myn oogen van die deur niet afgewend, sinds hij vannacht binnen is gegaan." „Heel goedwanneer by dan niet vertrokken is, zoek hem dan maar. Ik beken een boer," voegde hy er by zich tot Drigo wendend, terwijl hij een zijner kaarten keerde.*"""" Gelijkvloers waren er slechts twee vertrekken nl. de „bar" en de daar achter gelegen zaal. Wilde ik Ta- ras dus vinden, dan was ik genoodzaakt eon verdie ping hooger te klimmen. De terugtocht zou my dan afgesloten zyn en ik had do overtuiging, als ik zyn lyk vond, dat ik denzelfden weg op zou gaan. Zonder aarzelen hield ik Putty aan zyu woord, liep de gang in naar de trap, en na my overtuigd te heb ben, dat er buiten een hoop cokes, nier niets"te bespeu ren was, stormde ik dc treden op, bijna bezwijkend onder de vrees Taras vermoord te vinden, terwyl ik meende door de moordenaars vervolgd te worden. Ik liep van de eene kamer in de anderez mij aan de muren vasthoudend, terwijl myn hart me in de keel klopte, wanneer er een vermolmde plank onder myn voeten kraakte. De drie kamers van dozo verdieping waren totaal ledig. Er bleef dus niets anders dan de vliering over om na te zien. Om deze te bereiken moest ik een lad der opklimmen en door een zolderluik kruipenik deed het, maar niet zeker zy'nde of ik wel wêer heelhuids beneden zou bomen. Do vliering was ook ledig, maar de stof, die zich hier sinds jaren hr.d opgehoopt, belette my schier de ademhaling. Ik daalde dë ladder weder af, liep terug door de ledige kamers en bereikte do „bar er aan wanhopend dit geheim te kunnen ophelderen. De beide mannen zaten nog steeds kaart te spelen; zy hadden zelfs niet de moeite genomen my te volgen. „Heb je hem gevonden vroeg Pntty toen by my weer hoorde. „Hy is er niet 1" zeide ik botweg. „Misschien is hy doorzichtig als glasdaarom heb je nem gisterenavond niet gezien, toen hy met de an deren uitging en daarom kan je hem hier in huis ook niet vinden. „Als ik in jou plaats was, zou ik het niet opgeven," spotte Drigo. „Houd ons maar gezelschap, totdat hy terugkomt." „Als je toch blyft, dan kan je even goed hiernaast de boel wat opruimen. Er zyn al die kroezen Hij zweeg plotseling, alsof hy een waarschuwenden blik van Drigo had ontvangen. Ik begaf my achter het buffet en begon werktuige lijk dc glazen om te wasschen, want myn geheele ge dachten waren op éen punt geconcentreerd n.m. waar Taras te vinden. Ik vroeg my zelf af, of ik gedurende myn lange nachtwaak niet een oogenblik door den slaap overmeesterd was geworden. Neen; ik was er zeker van, dat ik gedurende al dien tyd maar even had ge zeten, maar toch klaar wakker was gebleven. Het was dus onmogelijk, dat Taras het huis verlaten had, zonder dat ik liet bemerkt zou hebben. Zou zyn lyk misschien in de Theems zyn geworpen Neenin de stilte van den nacht zou ik liet openen van de deur voor den tweeden keer even goed vernomen hebben als dit de eerste maal het geval was geweest en het was onmogelyk, dat zy het zware lichaam naar den oever haddon gedragen, zonder dat'ik het gedruis van hun voetstappen had gehoord. Daarby was ik volkomen overtuigd, dat Pntty veel te laf hartig was, om zich aan zoo'n gevaarvolle onderneming bloot te stellen. Hun kalmte was ook niet in overeenstemming met het ver-

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1