Twesde Editie. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Premie-Roman. J. C. Peereboom, FEUILLETON. PRINS BORGENSKY 15e Jaargang. Vrijdag 15 October 1837. Mo 4384 Yoor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Yoor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom dei- gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheeld Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post0.371/2 -AJD VTSIR/TEIlSrTIIËXLsr -5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiön worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangbre G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betredende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem, is de prijs der Advertentiën van 15 regels f 0,75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel f 0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: Bloemendaal, Sandpoort en Schoten, P. v. d. RAADT, Sandpourt; Heemstede, *J. LEUVEN, bij d° tol; Spaarndam,, C. HARTENDORP; ZandvoorlG. ZWEMMER; Velsen, W. J. RUIJTER BeverwijkJ. HOORNS; HÜlegomAR1E HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten ne l nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Met het vorig nummer is de fraaie Premie-Roman de Houtvester van Margrabowo afgeloopen. De uitgave wordt voorbereid van een nieuwen en zeer boeienden Ro man, waarvan bet eerste gedeelte de volgende week bij de Courant zal verschijnen. Deze week verschijnt derhalve geen aflevering Premie-Roman. Directeur- Uitgever. Ofiicieele Berichten. Burgemeester en "Wethouders van Haarlem, Doen te weten, dat van heden op alle werkdagen, van des voormiddag» 10 tot des namiddags 4 uur, tot 28 Oct. e.k., 's namiddags ten 2 ure, ter gemeente-secretarie ter visie is ne- dergelegd, het ingekomen verzoek schrift met de bijlagen van A. Mon- tauban, om vergunning tot oprichting van eene slachterij en rookerij inliet perceel aan de Nieuwe Raamstraat no. 15, cn dat op den veertienden dag na heden, zijnde 28 Oct. e. k., des namidd. ten 2 ure op het Raad huis der gemeente de gelegenheid zal worden gegeven, om ten overstaan van het gemeente-bestuur bezwaren tegen het oprichten dezer inrichting in te Haarlem, 14 Oct 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BOREEL. De Secretaris, C. M. RASCH. STABSHIEU WS. eerste en derde pagina. Haarlem, 14 Oct. 1897. Ned. Protestantenbond. Woensdagavond trad in eene ver gadering van de afdeeling Haarlem van den Ned. Protestantenbond als spreker op, de weleerw. Heer Ds. J. Boelce uit Amsterdam met het onderwerp: onze schuld jegens ver waarloosde kinderen. Zyn betoog ving spr. aan met een en ander mede te deelen uit den ar beid van eene in Engeland gevestigde vereeniging tegen de wreedheid kin deren aangedaan. Deze vereeniging in 1884 opgericht, vindt overal steun en waardeering. Ze tracht onnoodig kinderleden te verminderen en de jeugd te beschermen. Yeelal werkt de vereeniging door middel van waar-1 schuwing en geschriften. Ze meent niet, dat gevangenisstraf de wreede ouders zal bekeeren. Daarom ook laat ze alleen in de uiterste gevallen de zaak voor den rechter komen. En hebben de ouders hun straftijd on dergaan, dan worden zy maanden lang nagegaan cn wordt zoo dus gewaakt tegen herhaling van het gepleegde kwaad. Yast is de vereeniging er van over tuigd, dat het natuurrecht aan hare zijde staat en hoopt daarom ook dat haar pogen met succes zal worden bekroond. Welk kinderlijden de ver eeniging bestrijdt, deelde spr. mede uit eene in 1889 verschenen brochure, waaiin allerlei wreedheden worden geschetst; allo rechterlijk vastge stelde feiten. Armoede was niet de oorzaak van al deze mishandelingen; wat spr. zeer opmerkelijk vond; over- groote gezinnen evenmin, noch ook onkunde, want zelfs in den welge- stelden stand komen dergelijke mis handelingen voor. Uit haat tegen liet kind, omdat het er is, concludeert de vereeniging uit haar arbeid, komt al de wreedheid tegen de kinderen voort. Er zijn er die meenen, dat zij met hunne kinderen mogen doen, wat zij willen. Vaak besteedt men aan de kinderen weinig zorg, opdat zy maar spoedig doodgaan en men het geld uit de levensverzekering kan krygeu, wat spr. mede aautoonde uit de> er varing der Engelsche vereeniging. Zoo hebben do ouders voordcel by liet doodgaan van hun kind. Geluk kig achtte spr. het, dat men in Ne derland zich in deze gunstig van Engeland onderscheidt. Na aldus do toestanden in Enge land te hebben geschetst, wierp spr. een blik op die in ons land. Behou dens enkele uitzonderingen was hem gebleken by eenige inrichtingen in Amsterdam, dat hier te lande nooit gevallen van opzettelijke mishande ling voorkomen, doch men had daar van geene statistieken opgemaakt, wat de conclusie wel wat verzwakte. Wel degelijk komen gevallen van verwaarloozmg voor. Ook konden Adama van Scheltema en Pierson hiervan medespreken. Of de Nederl. wetten tegen zoo danige verwaarloozing waken Spr. beantwoordde deze vraag ontkennend, met verwijzing naar een betoog van Mr. Levy, die de wetgeving op! kin derbescherming onverantwoordelijk achtte. Geen wet is er, die het kind beschermt tegen den vader, die het exploiteert, wat spr. staafde meteen paar feiten uit den arbeid van Ds. Pierson van Zetten. Dc kinderen worden menigmaal gebruikt om voor de ouders te bedelen. Wordt cr een maal gezorgd voor het kind, dan heb ben de ouders het recht om het op te eischen. Volgens de wet hebben de ouders recht op het kind. Maar is er dan een wet op kinder bescherming Neen, wel eenige wet telijke bepalingen tot bescherming van minderjarige kinderen. Andere landen, zelfs Polen, zyn ons in deze voor. De antecedenten van dezen minister van justitie geven goede' hoop, dat hij deze aangelegenheid niet zal laten rusten, gelijk de minis-1 ter Van der Kaay te dezer zake reeds een wetsontwerp had ingediend. Verder behandelde spr. de vraag: Wat wordt er in Nederland gedaan ter kwijting van onze schuld jegens de verwaarloosde kindcreu Hij her innerde aan Heldring en diens stich tingen, die algemeen bekend zijn. Ook beschouwde spr. de inrichting van stadsbestédelingen te Amsterdam en de Maats, tot verpleging van weezen in het huisgeziu;do ma^ónnieko vereeni ging tot verpleging van halfverweesde en verwaarloosde kinderen in het huis gezin en andere instellingen, die in dien geest werken. Dan zette spr. nog uiteen de wor king der in 1896 te Amsterdam opge richte bekende vereenigingPro Juven- tute, waarin alle lichtingen eensgezind samen werken. Ze mag reeds op gun stige resultaten wijzen. Ten slotte een woord over do veree niging van den Ned.Protestantenbond tot steun aan verwaarloosden en ge vallenen. Ze is voor 12 jaar opge richt en is werkzaam in vrijzinnige Christelijke richting. Thans heeft zij twee doorgangshuizen. O.a. zorgt zij voor kinderen, wier opvoeding men dreigt te verwaarloozen of die reeds is verwaarloosd. Daarvoor dient het ge sticht Boschzicht to Apeldoorn. Daar wordt ook godsdienstonderwijs ge geven. Men zou die stichting een groot en degelijk gezin kunnen noemen, zeide spr. *De onhandelbaarste kinderen veranderen er. Godsdienstzin en liefde vindt menig kind er voor het eerst. In elk opzicht werkt die stichting nuttig, inzonderheid door de goede leiding der directrice. Ze zal nu ook de verpleging in het huisgezin ter harte nemen, wat in hare statuten is voorgeschreven. Met eene krachtige opwekking om deze zaken niet alleen geldelijlc, maar ook en vooral zedelijk te 'steunen, eindigde spr. Ook wilde hij, dat ieder zich het lot van kinderen in hunne nabijheid zou aantrekken. Belangstel ling moet zich in deze allcrwege open baren 1 Het heilige recht der jeugd tegenover onwaardige ouders moet worden verdedigd. Niet alleen moet het geld worden gegeven; maar ook zelf aan de zaak medegewerkt. Met luid applans werd deze rede bekroond. Opera Italiana. Woensdagavond trad voor de tweede maal het Italiaanschc Operagezel schap in onzen schouwburg op. Dezen keer voor een wat talrijker publiek dan Zaterdag. Gegeven werd Verdi's Trovatore, waarby wij gelegenheid hadden eenige nieuwe, en er kan by- gevoegd worden niet alledaagscbe krachten uit dit gezelschap te leeren kennen. Om met de dames te begin nen dient met groote waardeering te worden gesproken van Signora Sambo, dio zich in haar rol van Azucena een zangeres en actrice toondo van groote gaven en die wat niet van alle kunstenaars, en nog minder van alle dramatische kunstenaars kan getuigd worden de eigenschap bezit van zich te kunnen geven vrij en vol, zonder gevaar de grenzen van het schoone te overschrijden. Niet geheel is dit het geval met dc zangeres der Leonora-party, Signora Gilboni. Naast oogenblikken van werkelijk kunstgenot geeft zy haar toehoorders te vaak indrukken, die meer de zenuwen dan het hart raken en onder de stormvlagen der passie moet niet enkel de graaf van Luna maar ook de diapason het wel eens ontgelden. Nn weet ik niet of dat mei. anderen ook zoo is maar ik voor mij hoor liever niet, dan niet zuiver zingen. Dat nu gezegde graaf, onder den invloed van zijn aangebe dene, zich eveneens tot wat laag in- tonecren schoon veel geringer cn veel zeldzamer liet verleiden, moge begrypelyk wezen, het was hier te meer betreurenswaardig, omdat meer genoemde graaf, alias Signor Lanardi overigens zooveel oprechten lof ver dient voor de wijze waarop by mot zijn groot en nobel orgaan en zijn misschien niet minder te roemen too- neelkunst tot het succes van 't ge heel meewerkte. Als laatsten, maar vooral niet als minsten der hoofdvertolkers, noem ik den tenor Luigi Colazza. Hij beschikt over een buitengewoon orgaan en be schikt er over met meesterschap welke laatste eigenschap voor eon heldentenor met een buitengewoon orgaan, die qualitate qua eeu vier- uedryvig leven van liefde, wraak en heldenmoed heeft uit te zingen, niet te laag mag worden geschat. Maar in allen ernst gesproken, de Opera Italiana bezit in Wignor Co lazza een zanger waarop ieder ander Opera-gezelschap trotsch zou mogen zijn. Zyn klankvol, omvangrijk en lenig orgaan leent zich tot de meest teedere uitdrukking zoowel als tot de uitbarsting der felste gemoedsstormen op den klaroenstoot die tot strijd en overwinning moet aanzetten. En heel de toonschaal der menschelyke gevoe lens en hartstochten doorloopt hij zon der uiterlijke teekenen van afmatting; zoodat zijn auditorium hem met on verdeeld genot ten einde toe kan volgen ja zich zelfs niet verwon dert ale hij de een of andere veel- eischende scène met onverminderde kracht "en frisehheia ten tweede male doet genieten. Dat overigens dit laatste experiment —met het oog op de by de toeschou wers veronderstelde illusie geen aanmoediging verdient, evenmin" als het buigen en neigen of liet door tooneelknec-lits aansjouwen van een klooster met toebeiiooren, alles by open doek, behoeft niet gezegd. De kleinere rollen (Tnes, Ferrando en Ruiz) waren by Sig.ra, Crippa en de heeron Cervi en Albert in goede handen. Met een bijzonder woord van lof voor het mannenkoor besluit ik mijn relaas— waaruit den lezer duidelyk zal zyn geworden, dat er Woensdag avond in den schouwburg goed ge speeld, mooi gezongen, veel genoten cn dankbaar toegejuicht werd. PHILIP LOOTS. Dc schutter Lynzaad, die eenige weken geleden den kapitein der d.d. schutterij Craandijk met zyn geweer bedreigde, is Woensdag door den schuttersraad veroordeeld tot een geldboete vau f 10.—, onder aanne ming van verzachtende omstandig heden. Muziek vereeniging Harmonie. Onder de vele vereenigingen op muzikaal gebied behoort tegenwoor dig ook de muziek vereeniging „Har monie" alhier. Deze vereeniging hoofd zakelijk bestaande uit werklieden der H. IJ. S. M., stelt zich ten doel het geven van harmonie-coDcerten om haren donateurs en leden eenige ge noeglijke avonden te verschaffen. liet gezelschap onder leiding van den heer H. Bolte bestaat uit 22 per sonen en heeft zich dit jaar zoowel in als buiten Haarlem eeu goeden naam verworven. Dit jaar werden pryzen behaald in Dordrecht en in Worraerveer. Men kan zich als Dona teur aanmelden bij het Bestuur. Parlementaire Praatjes. De heer van Gilse is minder ge lukkig geweest dau de heer Geert- sema. Zyn geloofsbrief kon geen genade vinden in de oogen der commissie ad hoe. De vraag, hoe de Kamer over het advies dier commissie denkt, om den lieer Van Gilse niet toetelaten, zal Vrijdag ten 11 uur worden beant woord. Gisteren was de Kamerzitting be halve tot het ontvangen van een aan taal bescheiden, toe geen ander doel belegd, dan tot het opmaken der aan de Regentes op te zenden nominatie ter vervulling eener vacature in den Hoogen Raad der Nederlanden. Voor de drie candidaten waren dit maal slechts drie stemmingen noodig. Men hield zich in 't algemeen aan do voordracht van het hoogste rechts college en een enkele zwenkende stem werd slechts uitgebracht op de oud- iniDistcrs Smidt en v. d. Kaay. Eerste candidaat werd Jhr. 8. La- man Trap, voorz. der rechtbank te Zutphen; tweede, mr. J. van Heu- kelom, id. te Rotterdamderde jhr. mr. D. G. van Teij'ingen, raadsheer in het Hof te 's Gravenhage, waar mr. Laman Trip vroeger vieo-presi- dtnt der rechtbank wat. Aan hot slot der zitting werd den heer v. d. Zwaag verlof verleend om te intcrpellecren over de uitzet ting der Duitsehe anarchisten Carl Biller en Louise Kronauer. G. Jr. Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. Aan L. Perrirar, geboren te Cha- varnay, in Zwitserland, H. F. Bal lard, geboren te Londen, in Enge land, cn T. P. H. E. Friederaaun, eboren te Waldisch-Tychou, in )uitschland, vergunning verleend tot het geven van hooger onderwijs aan eene bijzondere inrichting van hooger onderwijs te Voorschoten. De kapitein-luitenant ter zee P. van den Bosch is met 26 October a.s. eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. schoener Zeelanddat bevel is opgedragen aan den kapitein luitenant ter zee J. H. M. Jansen. Met ingang van 16 December a.s. is aau den luitenant ter zee der 2e klasse J. H. A. van Barneveld, ver gunning verleend tot het waarnemen van eene particuliere betrekking bui ten het zeewezen voor den tijd van een jaar. onder stilstand van non- activiteitstraktement en zonder op klimming in dc ranglijst. Verleend de navolgende pensioenen: aan J. 8. 't Hooft, eerste essaieur bij 's Rijks Munt te Utrecht, f1400; aan L. C. Blom, controleur der di recte belastingen en van het kadaster f 1410; aau J. B. de Klyn of De Kleyn, verificateur le categorie by 's Ryks belastingen f 1047. Benoemdtot lid in het bestuur van het waterschap voor de Oude Maas, provincie Noord-Brabant, M. H. Buys tot dijkgraaf van den pol der Eyerland, provincie Noord-Hol land, If. Flenstot volmachten van het waterschap De Bildtpollen, pro vincie Friesland, J. Wymstra en 8. Hooglaud; tot gecommitteerde uit het gemeentebestuur van Kampen, tot het beheer der bedijking langs Dronthe, provincie Overysel, W. E. Penning. Mr. des Amorie van der Hoeven. Omtrent het overleden lid van den Raad v. State wordt nog het volgende gemeld Geboren in 1829 te Amsterdam en zoon van den bekenden godgeleerde Abraham des Amori© van der Hoeven, bracht Mr. v. d. Hoeven, na hier te lande de rechtsstudiën te hebben ge maakt een deel van zyn leven in Nederl.-Indië door, waar hy als ad vocaat optrad en eenige jaren redac teur was aan het Bat. Handelsblad en later voor het Nieuw Bat. Han delsblad. Als pleiter en als schrijver maakte hy in Indië naam. Na 19 ja ren in de Oost te hebben doorge bracht cn aldaar tot den Katholieken godsdienst te zjjn overgegaan, keerde hij naar Nederland terug. In lS7ö werd hy door Breda naar de tweede Kamer afgevaardigd in de plaats van jhr. M. van Nispon tot Sevenaer. In dc Kamer was hy door zyn keunis van Ned.-Indiö en zyne buitengewone welsprekendheid een der woordvoerders der Katholieke party, waartoe by behoorde. Het lot van den inlander ging hem zeer ter harte en in krachtige taal verdedigde hy diens rechten en belangen. Hy bleef Kamerlid tot aan zijne benoeming by den Raad van State, waar hy een tydlang in de afdeeling f {(Bewerkt naar het Engelsch.) HOOFDSTUK Iïï. De ontsnapping. 5) Ik was nog beter met do inrichting van de herberg „Matrozenvreugde" bekend dan Putty zelf. Lang voor dat hy het huis kocht, had ik reeds, hoewel nog een kind, by den vorigen eigenaar den kost verdiend met boodschappen doen. Toen behoorde de herberg aan Fly Jigger. Het was nog, voordat men maatregelen nam op die plaats eenige verbeteringen aan te brengen tot be vordering der gezondheid, waarvan het resultaat was, dat men den, handel, die er gedreven werd, totaal ruïneerde. De huizen in de „Pommiersstraat", die nu alle ledig stonden, waren toen nog bewoond; „Matrozenvreugde was do plaats van samenkomst van lieden van zeer twijfelachtige zeden, die daar evenals de werklui van het entrepot, dat toenmaals aan een der voornaamste handelaars in gezouten eetwaren behoorde, logeerden. Fly Jigger maakte mot zyn herberg goede zaken, maar verdiende buitendien nog veel geld op oneerlijke wijze en vooral door bet bestelen van het entrepot. Tot dit doel hadden hy en zyn bende een ondoraardscho gang gemaakt, die langs de rivier van den kelder van uu i berg naar die van het entrepot leidde. Deze gaug werd de „buis" genoemd, omdat zy, om instortingen te voorkomen, uit vaten bestond, waaruit de bodem ge slagen was en die over de geheele lengte van de buis met de uiteinden tegen elkaar waren geplaatst. Wanneer Fly Jigger zyn herberg gesloten had, ging hy met zyn makkers aan het werkhij begaf zich door de „buis" naar het entrepot en keerde met de ge stolen waren terug. In éen enkelen nacht heb ik eens vijftig hammen zich overbrengen. Dit geheim werd noott ontdekt, maar toen de zaken van den eigenaar van het entrepot achteruit gingen en hy zo aan kant deed, kon de „buis" geen dienst meer doen. De opzichter, die ook deel had aan de diefstallen, was zoo wijs zijn mond te honden en de opening in den kelder te verbergen. Fly Jigger sloot zyn ingang van de „buis" met een zwarèn sfeen, waarover hy een krni- wagen puin uitspreiddeeen en ander werd met een laag aarde bedekt, zoodat de grond nergens een onef fenheid vertoonde. Om te voorkomen, dat de bierbrou wers, met wie hy zyn zaak dreef, in den kelder kwa men, had hy de vaten bier achter de toonbank gelegd, voorgevende dat het veel aangenamer voor zyn klanten was, het bier te zien aftappen, dau niet eens te weten, waar het vandaan kwam. De sluiting van het entrepot was een verschrikkelij ke slag voor hem en eenigen tyd daarna werd hy dooi de douanen op heeterdaad betrapt, toon hij bozig was rum en tabak binnon te smokkelen. Hy werd gevan gen gezet en het recht van „Vergunning" opgoneven. De bierbrouwers verschaften zich een nieuwe vergun ning om hier te verkoopen en zochten een zetbaas en vonden Putty. Toen bij zich in „Matrozenvreugde" vestigde, stond do kelder, tengevolge van de overstroo mingen, onder waterhy liet het luik dicht spijkeren om geen kosten te behoeven te maken. 8inds dien tyd, zooals ik ook reeds zoidc, was er niemand meer in dezen kelder afgedaald. Terwijl myn geest zich met deze herinneringen be zighield was ik, zonder er by te denken, het laantje ingeloopen. Na mij eerst verzekerd te hebben, dat nie mand my kon zien, kroop ik door de tralies in den kelder van het entrepot. Ik wist zeer nauwkeurig, waar zich de ingang van de „buis„ bevond, daar ik onderscheidene malen aan de tochten van Fly Jigger had dcelgenomon. Ik kniel de neder en veegde de stof weg, die zich gedurende al die jaren op "dien steen had opgehoopt. Daar het schemerdonker was, kon ik hem niet precies zien, maar voelde duidelijk met myn vingers den omtrek. Maar hoe zou ik dien zwaren steen optillen? Er was geen ring aan waaraan ik hem kon opheffen, en zelfs al kon ik myn handen er onder schuiven, dan zou het toch onmogelijk zyn den steen er af te wente len. Ik had geen hefboom, maar een ijzeren staaf kon hier wel dienst voor doen. Op de werf zou ik wel vinden wat ik verlangde. Als ik er aan gedacht had, zou ik het instrument mede hebben genomen. Maar ik was veel te begeerig om myn taak te beginnen en veel te ongeduldig om ook maar een oogonblik te talmen, dat ik myn tyd niet verspilde door hier verder over te denken. Ik kroop naar het koldergat en keek naar buiten, Een paar straatjongens speelden aan den oever van den stroom en zoolang die daar waren durfde ik mn niet vertoonen. In myn verbeelding duurde het wel een nur voor zij weggingen, maar emdelyk hielden zy met hun spel op en verwijderden zich. Ik kroop naar buiten en terwijl ik deed alsof ik liet een of ander opraapte, liep ik in de richting van de werf voort eü klom door een opening in do omheining. Ik had niet lang te zoeken voor ik vond wat ik zocht. Toen dacht ik na: had ik niets meer noodig? Een kaars zou me wel te pas komen, want de kelder in „Matrozenvreogde" was nog donkerder dan die in het entrepot. De deuren van de werf kwamen in de „Pommiersstraat" uit en daar zy zeer slecht sloten, wrong ik er mij tusscheu door, op dat oogenblik dank baar zynde, dat ik zoo „plat als een scholletje" was. Toen ik voor het geld, dat ik van Putty had gekregen een kaars en een doosje lucifers had gekocht, overviel my een gevoel van zwakte en myn bevende beenen herinnerden my, dat ik den geheclen dag nog niets gegeten had. Ik kocht een brood met wat gebakken viscb en betaalde myn laatste stuiver voor een kop koffie. Do warme koffie deed my goed. Ik voelde my na weder krachtig genoeg, keerda naar de worf terug, verborg de ijzeren staaf onder myn japon, bereikte het entrep en rechts om my heen te hebt) en ua nog eens links :n gekeken, liet ik de

Haarlem's Dagblad | 1897 | | pagina 1